CVP JO Aalst met 'Krot tentoon' 'Schilderijen om naar om te kijken' Negende Kerstkoncert door Fanfare 'De Terj odenaren' en Marceau Van De Velde te Erembodegem-Terjoden Kerstkoncerten Cantate Domino Voor Taal en Vrijheid Aalst met niet alledaagse thriller 14 - 22.12.1989 - De Voorpost Tijdens het jongste weekend stelden de Aalsterse CVP-Jongeren in 't Apostelken de resultaten tentoon van een fotowedstrijd. Daarmede werd ingespeeld op het thema van CVP-JO 'Leven in Vlaanderen' waarbij wordt gesteld dat de aantasting van ons aller leefmilieu langzaam maar zeker het kritische point of no return nadert. Aalst. De Aalsterse kunstschilder Rene Bekaert signeert (a) René Bekaert, de late Bohémien Jean-Pierre Van De Poorten, de auteur van het kunst boek 'René Bekaert, een late bohémien' noemde diens werken 'schilderijen niet gewoon om naar te kijken maar zelfs om naar om te kijken'. Als we achteraf onze ogen door de tentoonstellingszaal van de Generale Bank in de Nieuwstraat lieten dwalen, zagen we inderdaad dat velen de ogen de kost gaven, er inderdaad naar omke ken, zelfs enkele stappen terugzetten. Of dit fenomeen nu alleen merkbaar was omdat het ging over een attraktieve kollektie met heel wat naakte damesfiguren, meestal Rubensiaanse types met alles derop en deran, laten we liever in het midden. René Bekaert, een prille vijftiger, studeerde aan de akademie te Aalst en aan het Hoger Instituut voor Schone Kunsten te Ant werpen. Reeds in 1957, hij was toen amper 19, was hij laureaat van de Valerius De Saedeleerprijs. Bij een of andere richting aanleunen of zich tot enig isme bekennen is aan Be kaert niet besteed want te non-konformistisch om in het gareel te lopen. Be kaert is meestal de man van het helle koloriet, in tensief tot en met doch ook monochroom werk is hem allerminst vreemd. Dat wordt dan gewoonlijk bruin. Het is duidelijk dat hij in schilderen een overtroe- beld genoegen schept waarbij hij vitaliteit en temperament kan botvie ren in zeeën van licht en kleur. Kleur en vreugde In zijn monografie over Bekaert stelt Van Der Poorten dat René Bekaert zonder ervan bewust te zijn en zonder er zich enigszins geweld voor aan te doen laboreert aan een kunst die trefzeker de toe schouwer boeit. Schilde rijen om naar om te zien. Anderzijds schildert Be kaert niet de wereld zoals die er uit ziet doch zoals hij zou willen dat die er uit ziet. Jean-Pierre Van Der Poorten vroeg hem eens een schilderij te maken van de buurt van de Hout- kaai, de grauwe buurt waar Bekaert huist. Toen hij het werk de eerste keer zag herkende Van Der Poorten er de onherberg zame grauwe buurt van Bekaert in. Het meene men kon nog niet. Het was nog niet af. Een week later was het wel af doch al het grauwe, sombere was er niet meer. Bekaert had de buurt herschapen in een zoals hij ze zou willen ge had hebben. Kwellingen en pijn zijn voor vele schil ders leitmotieven. Ze zijn vaak de seismograaf van konflikten allerhande. Bij Bekaert is dat allerminst het geval. Hij wil eerder de signaalgever zijn van de eigen innerlijkheid en die is er een van vreugde, vaak zelfs van de lolbroek. Bekaert schildert zowel non-figuratief als figuratief werk. Wat hij tot en met 30 december in de zaal op de eerste verdieping van de G-bank in de Nieuw straat toont is recent werk van de jongste twee jaar. U kan dat gaan bekijken op weekdagen van 9 tot 12 en van 14 tot 16 u. En op zaterdagen van 9 tot 11 u. Aansluitend bij deze ten toonstelling is er een kunstboek te bekomen van de hand van de inlei der bij de vernissage Jean- Pierre Van Der Poorten. Prachtige omlijsting De vernissage ging inge kleed in een kunstavond waarbij bas-bariton de ge legenheid kreeg alle regis ters van zijn sonoor or gaan ten volle tot hun recht te laten komen. Daarbij aan de piano be geleid door Martine Bom- beeck. Zeer gesmaakt bracht hij naast een aantal Vlaamse liederen werkjes van Schubert en Schu mann en schlagers uit Por- gy and Bess en Show-boat. Met 'lm tiefen Keiler' bracht hij een prachtig or gelpunt van een zeer ge smaakt recital voor een aandachtig genietende menigte. LH Verkrotting en leegstand waren inderdaad het on derwerp van de in septem ber door de CVP-Jonge ren van het arrondisse ment Aalst gelanceerde fotowedstrijd. Een soort gelijke tentoonstelling ge beurde trouwens reeds vorig jaar aan De Werf. Vernissage Tijdens de vernissage in de bovenzaal van 't Apos telken stelde arrondisse menteel CVP-JO-voorzit- ter Luc Willems dat in de huidige trend de ekono- mische heropleving zich vooral toelegt op nieuw bouw terwijl het bestaand patrimonium aan ver waarlozing toe is. Hij stel de dat het beleid herwaar dering van het bestaande voorrang moet verlenen op kaalslag. Meer afstem ming op vernieuwbouw en op aangepaste invulbouw in dorpen en steden. In plaats van het platteland totaal te laten vol bouwen liever terug naar de bin nenkant van de gemeente om er aan inbreiding te doen. Maar spekulatie, verwaarlozing en leeg stand zijn problemen die de overheid enkel effek- tief kan aanpakken in sa menspraak met de bevol king. Sensibiliseren van deze bevolking is dan ook een must en met deze ten toonstelling wil CVP-JO daartoe een bijdrage leve ren. Een wandeling door heen bepaalde buurten in ons arrondissement toont duidelijk dat verkrotting niet in gelijksteld kan wor den aan leegstand. Er zijn inderdaad heel wat men sen die leven in ongezon de en verkommerde hui zen. Volgens Luc Willems kan een gemeente niet machteloos blijven toekij ken op dergelijke situa ties. Organisator Herman De Backer met Christine Tas, Bart Van den Driessche en Marc Van der Vurst kregen op hun oproep po sitieve respons van 14 ex posanten die het tema be naderden in de eigen re gio: uit Aalst Roland Van Nuffel, Paul De Schrijver en Steven De Schrijver, uit Denderleeuw Pierre Elskens, Luc Aelbrecht, Gustaaf De Backer en Rudy De Bruyn, uit Lede Ronny Van Impe, Jan Ka- rel Caudron en Koen Coppens, uit Erpe-Mere Pierre Coppens en Guy Suys, uit Ninove Hedwig Aalst. In 't Apostelken organizeerden de CVP jongeren een tentoonstelling over de verkrotting (a) D'Haeseleer en uit Ge- raardsbergen Peter Bau- wens. Laureaten In de leeftijdsgroep 18 jaar en ouder werd laureaat Jan Karei Caudron uit Lede met als onderwerp van de foto de 'Puiteput' te Aalst. Motivering van de jury: de laureaat weet op een originele wijze te spelen met de kompositie, de sfeer, het kontrast en het perspektief. Bij dit al les blijft de foto toch heel sober. Deze technisch-ar- tistieke elementen aksen- tueren maximaal waar het hem om gaat: de lelijke krot aan de overkant van de straat. In de kategorie jonger dan 18 jaar ging de prijs naar de 14-jarige Steven De Schrijver uit Aalst met het kontrast tussen ver krottingen de nieuwbouw in de Ridderstraat te Aalst. Motivering van de jury: de laureaat wordt ge loofd voor zijn scherpe waarnemen. Het is zeer knap gevonden om een verkrotte woning te laten weerspiegelen in het ven ster van een gloednieuw, modern gebouw. Het kon trast wordt geoptimali seerd door de mooie foto kompositie waarbij de moderne gevel iets ab- strakts krijgt. Het krot staat volledig en duidelijk ingekaderd. Een eervolle vermelding was er voor het werk van Pierre Coppens uit Erpe- Mere. Binnen de wed strijd was er een speciaal circuit speciaal voor de deelnemende CVP-Jon geren. Van hen werd Ro land Van Nuffel uit Aalst speciaal vermeld. LH Het bestuur en de muzikanten van de fanfare De Teijodenaren hebben het genoegen U uit te nodigen tot het beluisteren van het negende Kerstkoncert van de fanfare, dat plaatsheeft op maandag 25 december 1989 om U uur (voormiddag) in de parochiekerk St. Jozef te Erembodegem-Teijoden. Dirigent is Karei De Schrij ver. Marceau Van De Velde verleent zijn medewerking. Aalst. Voor de opening van de tentoonstelling van Rene Bekaert was er heel wat belangstelling (a) De Schola Cantorum Cantate Domino verzorgt andermaal een reeks kerstkoncerten. Gisteren was dat reeds het geval in de Sint-Jozefskerk. Van daag vrijdag 22 december om 20.00 uur in het Kloos ter te Mere, zaterdag 23 december om 20.00 uur in de Sint-Janskerk te Teraf- lene en zondag 24 decem ber om 24.00 uur in de hall 4 van de luchthaven te Za- ventem. Op tweede kerst dag treedt het koor om 20.00 uur op in de abdijk erk van Affligem en op 27 december om 18.30 uur in de strafinrichting van Sint-Andries Brugge. Deze zomer verbroedert Cancate Domino met Canberre Youth Orche stra in Australië. Het Aus tralisch koor zingt van 21 tot 24 juli in leper, Gent, Brussel met medewerking van Cantate. Het is verder te gast in Nederland, waar het van 25 tot 27 juli deel neemt aan het muziekfes tival van Amsterdam en Rotterdam. Via een ver blijf in Londen gaat het koor weer huiswaarts. Anderzijds is Cantate Domino te gast in India, Singapore en Australië. Tussen 3 en 8 augustus worden drie koncerten gegeven in Bombay (In dia); tussen 9 en 13 augus tus eveneens drie koncer ten in Singapore en van 14 tot 22 augustus in Austra lië met koncerten in Ade laide, Melbourne, Can berra en Sydney. Deze koncertreis is in samen werking met het Canberra Youth Orchestra en "The office of the Prime Minis ter Mrs Hazel Hawke" en Rotary Belgium Austra lië, tevens onder de hoge bescherming van de Vlaamse Regering, het ministerie van buiten landse betrekkingen en de ambassades van India, Singapore en Australië. Na de eerste wereldoor log werd op Terjoden een Frontersfanfare opge richt, die tot vóór de twee de wereldoorlog aktief bleef. Ter gelegenheid van een Missie op Terjo den, onder pastoor Gey- sels rond 1950, luisterden enkele muzikanten van de oude fanfare de kruispro- cessie op. Een tijdje later werd de fanfare 'De Ter- jodenaren' geboren... Ze trad voor het eerst naar buiten op 9 december 1951, ter gelegenheid van de aanstelling van E.H. Raphael Sabot tot pas toor van Terjoden. Gedu rende de daaropvolgende 30 jaar heeft Rochus De Decker de fanfare gediri geerd. Op 1 maart 1981 nam dhr. K.L. De Schrij ver het dirigeerstokje in handen. De voorzitter is Robert Van der Stockt. Het Kerst- en Lentekon- cert dat sindsdien telken- jare wordt gebracht, vindt op Terjoden en ver daar buiten, veel weerklank. Na de grote suksessen van de vorige jaren hopen het bestuur en de muzikanten opnieuw een legertje fan fare-vrienden en sympati- santen te mogen begroe ten tijdens de unieke eu charistieviering, op maan dag 25 december a.s. om 11 uur in de St. Jozefskerk van Terjoden. Tijdens deze eucharistie viering brengen De Terjo- denaren verscheidene be werkingen van Karei De Schrijver als 'The best of A.L. Webber', 'White Christmas' van I. Berlin, 'Susa Ninna' van A. Preudhomme, Tema uit 'Once upon a time in the West' van E. Morricone, 'Kerstgroet': een medley van bekende kerstmelo- diën. Maarzij hopen dat u ook ten volle zult genieten van de mooie stem van Marceau Van De Velde, begeleid door de fanfare. Hij vraagt alle aandacht voor 'Mary's boy child' van J. Hairston, 'Stille nacht' van Gruber, 'A song of joy' (Vredeslied) van Beethoven en enkele bekende oude Kerstlied jes. Op het programmablaad je lezen we: 'Als rasechte Terjodenaar was Mar ceau Van De Velde reeds op jeugdige leeftijd een geboren zanger en enter tainer, het eerste had hij van zijn moeder, de rest erfde hij van zijn vader. Hij was zijn korte broek nog niet ontgroeid, toen hij reeds in de parochie zaal van Teijoden zijn eerste optreden gaf. Met zijn grote gitaar bracht hij liedjes van Jo Erens en af en toe ook een snuifje rock. Via een eigen orkestje 'Marc en his Blue Jeans', daarna het toneel 'Het Land van Riem' waarin hij vooral operettes zong, werd Marceau finalist van 'Ontdek de Ster': zijn eer ste TV-optreden! Na 'Eddy's Six Band' (o.l.v. E. De Decker) en 'Het ensemble Echo' kwam de eerste plaat. Bij de Duitse platenfirma Po- lydor wera het Vredeslied van Beethoven geperst. Eindelijk de lang ver wachte doorbraak! Op de radio werd Mar ceau uitgenodigd om in 'Binnen en Buiten' te ko men zingen. Een belang rijke periode in zijn loop baan was wel Kees Brug. Twee jaar lang toerde Marceau door Vlaande ren met o.a. elke week een show in de Salamander te Buggenhout. Dat was een beetje van het goede te veel en hij stopte ermee, definitief? Laat ons lachen! Het bloed kruipt waar het niet stromen kan en met zijn dochters als majorettes werd Marceau Tromme laar bij de Terjodenaren. Trommelaar, bestuurslid, animator op St. Cecilia en kerstfeestjes.Hij speelde ook mee als paukenist in de Harmonie van zijn werkkring, de A.S.L.K. Nu drie jaar geleden kon- takteerde Paul Quintens, schrijver van Eurosong liedjes als 'Ik heb zorgen', 'Jennifer Jennings' c.a. Marceau voor zijn brass band en verzorgt thans optredens in gans België en zelfs Duitsland. Ook Eddy House neemt Mar ceau mee voor Bigband koncerten. Marceau geeft nu optre dens met sterren als Toots Thielemans, Theo Mer- tens, Bert Joris, Nic Fisset e.a. en zong reeds een paar maal een duet met Tonia. Wij zijn fier Marceau te rug bij ons te hebben. We hopen dat u ten volle zult genieten van zijn mooie stem, ditmaal begeleid door de fanfare 'De Ter jodenaren'. Echte muziekliefhebers zullen dit negende kerst koncert op Terjoden ze ker niet willen missen. Al vast veel luistergenot! D.B. Aalst. Voor Taal en Vrijheid speelde een thriller "Gaslicht", (a) Het Koninklijk Taal en Letterkundig Gezelschap "Voor Taal en Vrijheid" van Aalst presenteerde het voorbije weekend de thriller "Gaslicht" van Pa trick Hamilton. Deze Vic toriaanse thriller is veel meer dan een illustratie van deze turbulente pe riode uit de Engelse ge schiedenis. Patrick Ha mil ton gebruikte deze perio de eigenlijk alleen maar ajs een rode draad, als in spiratiebron om de Victo riaanse thrillertechniek helemaal te ontrafelen. Het stuk gaat in feite over een vrouw die psychisch helemaal wordt afgebro ken. In de voornaamste rollen zag men Guy Janssens, Ann Sirou en Jean Van Houteghem. Verder speelden mee Christine bogaert en Marijke Loe- man. Medewerkers waren Karine De Lil, Lieve De Strooper, Paul Kiekens, Sonja Ringoir en Urbain Schreyen. Voor het dekor zorgden Urbain Schreyen, Piet Van San en H. He'rssens. De regie was in handen van Guido Klinck en Dirk Klinck was de administratieve raad gever. Monique Borms, Mireille De Swaef, Roger De Wilde, Jo Van den Brulle en Benny Van de Perre verleenden even eens hun gewaardeerde medewerking, (da) Op 13, 14 en 15 juli heeft het derde lustrum plaats van het North Sea Jazzfestival. Dat heeft telkens plaats in het Kon- gresgebouw te Den Haag waar op 14 podia evenveel ensem bles aan het werk zijn. Van 1 januari wordt voor een aantal personenwagens en wa gens voor dubbel gebruik de in stallatieplicht van de veilig heidsgordels achteraan inge voerd. Procordia, Provendor (een dochter van de Volvo Groep) en Pharmacia gaan hun aktivi- teiten samensmelten om een nieuwe groep te vormen die op Europees niveau een belangrij ke rol wil spelen in de farma ceutische voedingsindustrie. In het achtste nummer van "Kultuurleven" wordt aan dacht besteed aan de Vlaams- Nederlandse samenwerking op taalkunidg gebied, aan religie en ethiek, wetenschap en tech nologie, wereldbeeld en poli tiek. "Kultuurleven kost 160 fr en kan bekomen worden op het adres Ravenstraat 112 te 3000 Leuven (016122.92.21).

De Voorpost | 1989 | | pagina 14