Jobclub VDAB Dendermonde bewijst groot nut Diploma voor 44 natuurgidsen uit Waasland en Denderstreek De Voorpost 5. GRATIS WEDSTRim Thuis of niet thuis... je favoriete programma's mis je nooit. Je blikt ze gewoon in. Daar heb je een video voor. Heb je er geen Win er dan een. En wat voor een Win meteen een technologisch wonder variabele, extra-fijne vertraging supersnel stilstaand beeld razendsnel vooruit- en achteruitspoelen toets voor onmiddellijke programmatie en schakelklok voor 8 programma's in 1 maand bliksemsnel opsporen van fragmenten nieuwe, elegante vorm afleesstift voor programmatie met streepjeskode 99 zenders 10-bits servobesturing weergave tegen dubbele snelheid en nog heel wat meer extra's! Lees deze week in TV-Ekspres Hoe prachtig waren de jaren tachtig TV-Ekspres blikt terug op een bewogen tijdperk. 75 kaarsjes voor 'bompa' Luc Philips Kyiie Minogue maakt een moeilijke keuze 'Buren' maakte haar bekend. Maar nu wil ze toch liever zingen. Wat denkt Jason Donovan daarover Er is geen plaats meer voor ons allemaal Onze planeet wordt overbevolkt. Wat doen we eraan Extra 20 CD's te winnen voor onze pop-fans EXCLUSIEF VOOR HEEL JE GEZIN 7 blz. extra met overzicht van alle tekenfilms, films, sport en pop Suske en Wiske Biebel Tamba Jos Ghysen Louis de Lentdecker drie puzzels Popshow en heel wat meer 16 - 22.12.1989 - De Voorpost In Vlaanderen bestaan er 18 Jobclubs van de Vlaamse Dienst voor Arbeidsbemid deling en Beroepsopleiding. Dat die Jobclubs op de korte tijd bestaansrecht hebben verworven, blijkt uit de resultaten. Op nauwelijks twee jaar vonden 2000 Jobcluble den een vaste betrekking. Onder hen mannen en vrouwen van alle leeftijden. In Oost-Vlaanderen, waar er Jobclubs aktief zjjn in Gent, Dendermonde, Aalst, Oudenaarde en Sint-Niklaas, namen 1.029 personen deel aan het initiatief. Daar van hebben er 602 werk gevonden terwijl er 325 in de loop van de tijd afhaakten en 75 anderen afwezig bleken. Een initiatief dat dus even aandacht verdient. Binnen de VDAB werd in oktober 1987 een projekt ter ondersteuning van het sollicitatiegedrag van werkzoekenden opge richt en men gaf dat pro jekt de naam "Jobclub" mee. Men irichtte zich tot mensen die ongeveer een jaar op zoek waren naar een job. Die mensen kre gen tijdens de jobclub de middelen om met een mi nimum aan financiële in spanningen aan een hoog ritme te solliciteren. Het was en is een unieke for mule een aanbod van training en middelen wordt gekoppeld aan de verbintenis dit aanbod ter Claatse en intensief uit te uiten. Wie lid wordt van de Jobclub gaat een en gagement aan. De Job club, zo wordt gesteld, is duidelijk kiezen voor werk. Vertrouwen op jezelf Tijdens de training gaat men ervan uit dat de deel nemer aan de jobclub eerst zichzelf moet ken nen. Weten wat hij of zij kan, wat men graag doet, hoe men dat moet verta len naar werksituaties, bij welk soort instellingen en bedrijven men met dat aanbod terecht kan. Be langrijke vragen natuur lijk waarop een precies antwoord moet komen. Zelfkennis is het begin van de wijsheid is een stel regel die ook in de Job club van kracht is. In tweede instantie gaat men na waar men werk moet zoeken. De jobclub legt de klemtoon op de ver borgen arbeidsmarkt. De ervaring leert dat heel wat openstaande betrekkin gen nooit worden bekend gemaakt. Vandaar dat het belangrijk is mensen in te schakelen die kunnen hel pen, die mee uitkijken. En dan is er het eerste kon- takt met de werkgever. Hoe verloopt dat en hoe moet men zich als sollici tant gedragen. Maar nog voordien moet men een sollicitatiebrief sturen. Wat moet daar allemaal instaan. Jobclubleden helpen elkaar onderling en de ene kan voordeel halen uit de ervaringen van de andere. Het para depaardje van de Jobclub is telefoneren om te solli citeren. Het is een meto de, zo blijkt die heel wat vruchten afwerpt. "Dat vele jobclubleden op die manier werk vonden, daar zijn we trots op" zegt men bij de Jobclub. Om de vier jaar organiseert het CVN-Waasland een kursus natuurgids. CVN staat voor Centrum voor Natuurbeschermings- edukatie en is een onderafdeling van het overkoepelen de CVN-Vlaanderen. Onlangs ontvingen 44 kursisten hun diploma. Men was de kursus begonnen met 59 kandidaten. In 1985 lag het aantal inschrijvers en geslaagden vrijwel even hoog. De kursus natuurgids mikt vooral op het onderwijzende personeel, jeugdleiders, vormingswerkers, leden van natuurhistorische vereni gingen en sociokulturele or ganisaties. Individuele be langstellenden worden na tuurlijk ook niet geweerd, als ze tenminste al 17 jaar oud zijn. De kursisten krijgen 28 ses sies te verwerken. Voor de binnenlessen kon gebruik ge maakt worden van de CMO- lokalen, maar veelal trok men de natuur in om de sei zoensveranderingen te ob serveren. Zo stapte men naar de Puiveldse bossen, naar de Kalendijk in Dendermonde, naar de Vlaamse Ardennen, de Fondatie in Sinaai, het HEBT U EEN HUIS TE KOOP? Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 05378.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garanderen een snel le en discrete service zonder kosten. *Mkkli< na Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Redaklie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 2.100 F 6 maand 1.050 F 3 maand 525 F los nummer 42 F Bankrekenini 442-8601481' Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever. D. De Cuyper Drukkerij A, De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 Dendermonde. Men is opgetogen met de resultaten van de Jobclub foto Piet Hermans) Resultaten Wie aan de Jobclub deel neemt, weet dat hij twee weken intensieve training meekrijgt en dan wordt ingeschakeld in een groep die in een werkruimte be schikt over alle nodige materialen om te sollicite ren. Daar liggen kranten, zijn schrijfmachines ter beschikking, vindt men papier en zelfs postzegels. Even belangrijk is dat er in deze werkruimte ook "anciens" zijn. Mensen uit vorige groepen die hun ervaringen kunnen vertel len en de nieuwkomers kunnen stimuleren. Een groep wordt zo een zelf hulpgroep. na twee jaar werking stelt men vast dat in heel Vlaanderen gemiddeld 55 procent van de Jobcluble den werk vindt binnen de 2 maand. Nog eens 10 procent vindt later werk vanuit de Jobclub. De deelnemers aan de Job club komen uit verschil lende middens. Zo ligt de leeftijd van de deelne mers tussen de 18 en 50 jaar, varieert het oplei dingsniveau van Imager onderwijs tot universitair onderwijs, zijn er zowel vrouwen (73%) als man nen (27%) en wat voor al le deelnemers gelijk is men wil zo vlug mogelijk een job vinden waarin men zich goed voelt. In de Jobclub Dender monde hebben tussen ok tober 1987 en september 1989 260 personen zich la ten inschrijven. Onder hen 54 mannen en 206 vrouwen. Van hen heb ben er 168 werk gevon den, terwijl er 66 afhaak ten en 26 anderen afwezig bleven. In Aalst telde men 43 mannen en 144 vrou wen of een totaal van 187 binnen dezelfde periode. Van deze 187 deelnemers hebben er 127 werk ge vonden, bleven er 15 af wezig en 45 anderen haak ten af. In Sint-Niklaas schreef men 216 deelne mers in (68 mannen en 148 vrouwen). Daarvan hebben er 115 werk ge vonden. 93 haakten af en 8 gaven na verloop van tijd de strijd op. Statistieken wijzen uit dat er in heel Vlaanderen bij de arbeiders vooral be langstelling bestond voor kleermakers en huisper soneel, loodgieters, las sers, mechaniciens, elek triciens, inpakkers en- handlangers en bij de be dienden was de vraag groot naar verplegers en paramedici, technici, ste- no-dactylografen, verko pers en bureaubedien den. Belangstellenden kun nen de Jobclubs vinden op volgende adressen Jobclub Aalst, B.O. Den derleeuw, Steenweg 355 te 9470 Denderleeuw (053/67.25.43) met als verantwoordelijke Nor- bert Trinconi. Jobclub Sint-Niklaas, Baron D'Hanisstraat 40 te 2700 Sint-Niklaas (03/ 777.58.23) met als verant woordelijke Kristien De Leeuw en Jobclub Den dermonde, Oude Vest 61 te 9330 Dendermonde (052/22.36.39) met als verantwoordleijke Lu- cienne De Pauw. In het raam van de dienst verlende publikaties heeft de Nederlandstalige Raad van de Kon. Fede ratie van Notarissen een pocketboek uitgegeven met als titel "de meest voorkomende vragen aan de notaris". De uitgave kost 195 en is verkrijgbaar op het adres Bergstraat 30-32 te 1000 Brussel. De stichting Leefmilieu heeft een boek klaar met als titel "Het landschap meervoudig bekeken", het 30e deel in de reeks monografieën van de stichting. Voorinformatie bij de Stichting Leefmi lieu, Kipdorp 11 te 2000 Antwerpen. Lokerse Molsbroek, het Ver dronken Land van Saeftinge, de heide van Kalmthout en zelfs naar het Sint-Niklase Romain De Vidtspark en naar de omgeving van het Sint-Niklase station. Met de kursus wil het CVN mensen vormen die inzicht hebben in de samenhang van milieu en landschap, die een algemene kijk hebben op het gebeuren in de natuur tijdens de verschillende seizoenen. Bewustwording, engagement en verantwoordelijkheidszin vormen eveneens belangrijke doelstellingen. Tijdens de tussenliggende ja ren organiseert het centrum de lessen "Natuur in Zicht". Dit is een kursus voor min- der-gevorderden en geldt als prima voorbereiding. In 1990 gaat deze kursus door in Ste- kene. Mensen die toch in 1990 nog natuurgids willen worden, kunnen zich bijvoor beeld in Bornem inschrijven, waar een kursus start op 3 fe bruari. Ook elk jaar kan meegewan deld worden. Elk weekend stapt men naar een of andere biotoop. In januari staan het Molsbroek in Lokeren en de bossen van Puivelde op het programma. Verdere inlichtingen kunnen bekomen worden bij Etienne De Meulenaer, Nauwstraat 128 in Belsele (777.76.21). Volgende mensen mogen zich sinds kort natuurgids noemen: Callaerts Rita, Leb- beke, Gaeys Patricia, Zelza- te, Coussens Hilde, Lokeren, De Nijs Bruno, Lokeren, De Spiegeleir Patrick, Lokeren, D'Hollander Frangois, Grembergen, Dieleman Pa- tric, Waasmunster, Drieghe Theo, Buggenhout, Francis Johan, Eksaarde, Hofman Hilde, Dendermonde, Kep- pens Dirk, Dendermonde, Keppens Mare, Dendermon de, Kinders Hans, Hamme, Merckx Tony, Bornem, Nei- rinck Patrick, Zele, Van Eet- velde Benoit, Dendermonde, Van Eetvelde Hilde, Den dermonde, Van Imschoot Marcel, Lokeren, Van Peteg- hem André, Eksaarde, Van Rillaer Lea, Dendermonde, Vergauwen Linda, Waas munster, Vrydag Wendy, Lo keren, Burm Jan, Belsele, LBuyle Luc, Sint-Niklaas, Cappendyck Chris, Sinaai, Cornelis Erna, Sint-Niklaas, De Baere Christina, Stekene, De Coninck Luc, Sint-Ni- klaas, De Rauw Danny, Si naai, Geerts Rita, Sint-Ni- klaas, Heyndericloc Mare, Sint-Niklaas, Jaspers Hilde, Essen, Lardenoit Annemie, Sint-Niklaas, Maes Nele, Si naai, Noens Nadine, Sint-Ni- klaas, Struys Frederik, Belse le, Timmerman Herman, Hofstade-Aalst, Van den Bossche Heidi, Sinaai, Van Puyvelde Romain, Tielrode, Van Roey Annette, Sint-Ni klaas, Verberckmoes Willy, Nieuwkerken, Verdomde Hil de, Sint-Niklaas, Vergauwen Erik, Sinaai, Verstocken Ge rard, Sint-Niklaas. H.V.

De Voorpost | 1989 | | pagina 16