Schijnbaar verloor Daens, zijn ideeën zijn echter nog steeds aktueel goed Aalst heeft eigen gezelschapsspel Wordt vragenwagenchauffeur betaald? F.J. Verdoodt: "Daens, boegbeeld en schietschijf' Anne-Marie Van Hoorick in 't Kapittel 2 - 22.12.1989 - De Voorpost Amper een honderdtal aanwezigen op de plechtige afronding van het Daensjaar in kultureel centrum De Werf. Het programma was nochtans de verplaatsing waard. Hoofdschotel was inderdaad het te voeren debat over de aktualiteitswaarde van het gedachtengoed van Daens heden ten dage. Wellicht gooiden het wild weder en de verwarring rond het aanvangsuur (eerder was gesteld 20 u., maar in werkelijkheid was het 15 u.), roet in het eten. Maar ook op het podium waren afwezigheden te merken. BRT-journalist Herman De Prins die bjj het debat zou optreden als moderator, was er niet en werd vervangen door historicus Frans-Jos Verdoodt En Piet Van Brabant, hoodredakteur van "Het Laatste Nieuws" belde slechts één uur voor de aanvang gewoon af. Een vervanger uit die richting kon niet meer gevonden worden. Ter elfder ure werd Johan Velghe dan de vierde deelnemende journalist die dat dan deed vanuit zyn ervaringen in de eigen regio. Van de uitgenodigde nationale partijvoorzitters was enkel SP-voorzitter Frank Van den Broucke op het appèl. Wél aanwezig was vikaris-generaal van het bisdom Gent, Monseigneur Temmerman (uit Erembodegem, net trouwens als FJ. Verdoodt), die op de jongste Daensdag namens de kerkelijke overheid het mea culpa sloeg. ten, pen. afremmend Daens, man van de doorbraak Omkadering Voor een geslaagde pre sentatie en poëtische evo- katie zorgden Frieda Daelman en Koen Lie- baut. Voor vokale oplui stering trad het Koor der Vlaamse Gepensioneer den op met "De Groene Vlag" en voor uzikale in breng zorgde Hilde De Witte, een twaalfjarige stadsgenote, laureate van Jong Tenuto in '88 en van de Nationale Pianowed strijd J.S. Bach in '89. Ze speelde op virtuose en doorvoelde wijze werk van Stephen Heller en een wervelende Arabes que van Claude Debussy. Kunstgroep Alkuone danste "Deliverance" en op het scherm verschenen beelden over de diverse ven van kommer niet In zijn boek had erevoor zitter van het Priester Daensfonds Luc Delafor- trie Daens een man van de doorbraak genoemd. Hij wist de harten te beroeren van mensen die voor het eerst hoorde spreken van de eigen ellende. Waarom wilde men niets doen om in een tijd van rijkdom het lot van de werkman te verzachten? Wat deed men met Gods wet die stelde dat rijken hun overvloed aan de ar men zouden schenken? Wat deed men voor de duizenden die na een le- ingrij- genheid. De reus was ge veld. Moreel en fysisch. Maar er was duidelijk een en ander veranderd door zijn aktie... sociale wetgeving. Velen hebben de indruk nu alles onder kontrole te hebben. wezen werd daarbij naar toestanden in het Oosten. Ook Aalst moest vaak met dissidentie afrekenen. Gememoreerd werd de dissidentie in de toenma lige BSP met de affaire Bomon. En momenteel heeft de CVP eveneens met dissidentie af te reke nen. De bladzijde van het Daensjaar wordt wel om gedraaid maar de wantoe standen zijn ver van ver dreven. Nog vandaag blijft er het spanningsveld Toch vallen nog heel wat waaraan Daens ten onder mensen door de mazen ging tussen Kerk en Staat. Verdeeldheid In een toespraak in de Ka mer van Volksvertegen woordigers had Daens zelf het feit aangeklaagd dat niettegenstaande twintig eeuwen kristelijke van het net. Er is nog steeds kansarmoede. aktiviteiten tijdens het voorbije Daensjaar. Ex- meer werken konden? Waarom moesten jonge Cressiegroep Vredon meisjes hun jeugd racht daarenboven verslijten in een fabriek? "Queca Solo". Wat deden de katolieken Zeer keurige omlijsting om kinderen uit holen te die echter de tijdsduur helpen waar hun deugd van het debat dat toch geweld werd aangedaan? centraal moest staan al te Wie bekommert zich over zeer beperkte. Moderator hun nood, hun ellende, F.J. Verdoodt moest dan hun ziel? ook herhaaldelijk, vaak Toen Daens stierf heerste om signifikante momen- er dan ook grote versla- Tot a.s. zondag 24 decem ber stelt Anne-Marie Van Hoorick, dochter van Bert, werken tentoon in "t Kapittel', Priester Deans- plein 2, rechtover de in gang van de Sint-Marti- nuskerk in de kelderver diepingvan een financiële instelling. Toegankelijk vandaag vrijdag enkel op afspraak (053/78.95.61) en morgen zaterdag en over morgen zondag telkens van 10.30 u. tot D u. en van 14 u. tot 19 u. Van Hoorick stelt zich vaak de vraag welke tech niek ze zou gebruiken om haar kreatieve ideeën bot te vieren. Haar werk ge tuigt van bewogenheid, onderdrukte emotie en liefde onder schijnbare koele observatie. Poëti sche inbreng is daarbij nooit ver weg. Evenmin reisindrukken. Vrijheid en vrede spelen een be langrijke rol in haar werk samen met de drang om te ontsnappen uit de grauwe A.M. Van Hoorick maakt werkelijkheid, tekeningen op papier, Ieder toeschouwer kan schildert met olieverf, etsdaarbij in elk werk zijn ei- in koper en zink. Vaak gen verhaal herkennen, kombineert ze diverse technieken. Voor A.M. LH Over een jaar een afwisse lende en goed betaalde job veroveren kan. Het centrum "Alternerend le ren en werken" maakt van u binnen een jaar een vol waardig vrachtwagen chauffeur bij De Dijcker, een van de grootste trans portfirma's van Vlaande ren. Baanvervoer is in volle groei. Tegen het jaar 2000 is er nog een voorziene stijging van 40 procent. Nu reeds bedraagt het baanvervoer 61,6 tegen 22,8 met het spoort en 15,8 in de binnenvaart. U kan vrachtwagenchauf feur worden met teoreti- sche lessen gegeven door het Centrum Deeltijds Onderwijs van de Vlaam se Gemeenschap. De praktische opleiding ge beurt dan in de firma zelf. En de gespresteerde uren worden degelijk betaald. Voorwaarden zijn wel werkzoekend zijn, tussen de 20 en 24 jaar zijn, een rijbewijs bezitten, vrij zijn van legerdienst, slagen in een selektieproef, werk lus tig zijn en gemotiveerd en geen diploma bezitten van hoger technisch se- 'erwezen werd daarbij naar de huidige malaise in Paul Goossens stelde dat verband met het abortus- het neo-liberalisme het als onvermijdelijk aan vaardt dat een aantal mensen uit de boot vallen. Destijds waren er reeds beschaving en prediking grote verschillen qua pen- van het evangelie de we- sioenen en lonen waarte- reld nog steeds verdeeld was in twee klassen: een aantal miljonairs en een menigte arbeiders die te weinig winnen om te leven en ongerust uitkijken naar de dag van morgen. "Vruchten van de arbeid moeten aan de arbeiders toekomen. We moeten ons blijven verzetten te- fen de geldzucht van de onservatieven. En de heilige rechten van ons Vlaamse volk blijven ver dedigen." Debat: "Daens... en vandaag?" Over de aktualiteitswaar de van het gedachtengoed van Adolf Daens nog van daag debatteerden na mens De Morgen Paul Goossens, namens Het Volk Leo Matijnissen, na mens De Standaard Piet Van den Driessche en na mens Het Nieuwsblad Jo han Velghe. "Was Daens in zijn perior de de stem van de andere kant van de welvaart en hoe is de situatie nu?" was een eerste tema dat F.J. Verdoodt aansneed. Voor Leo Marijnissen is ke verschillen en de span ning tussen de kleinste en de grootste inkomens of pensioenen is veel te hoog. Men spreekt van 1 tegen 19. Voor Johan Velghe is Aalst niet zo di- rekt in de marginaliteit te dringen. Toch leert een meer indringend onder zoek dat er veel kansar men leven, mensen aan de rand, mensen van de nieu we armoede zonder uit zichten. Dat de welzijns- sektor er de handschoen voor opneemt, is veelbe tekenend. Getuige ervan het welzijnsmeerjaren- plan dat een basis is voor verdere werking en wel licht een model voor an dere regio's. Daens als dissident. Daens liep buiten de uit gestippelde lijn en kreeg er de rekening voor ge presenteerd. Dat is mo menteel nog zo het geval. Hoe zieker de maatschap pij zich voelt, hoe harder ze optreedt tegen "dissi denten". Dissidenten zijn wel signaalgevers. Zij dui den aan wat er hapert, de toestand nu niet echt Zonder dissidenten zou vergelijkbaar wegens de weinig veranderen. Ver- ing bij gebrek aan begin gen Daens zich afzette, selvaste houdingen, lok nu bestaan dergelij- Burgemeester De Maght wetsontwerp waarbij de meningen dermate ver deeld zijn dat ze de partij- grenzen overschrijden en politieke partijen hun le den vrij laten in de stem ming.".', selvaste Aalst. De heer Roobroeck stelde het Aalsterse stedenspel voor (jmh wees tenslotte op de nieu we armoede. De proble men zijn niet volledig weggewerkt. Ze zijn ech ter neel wat komplekser geworden, zei de burge meester. Een aangepaste doordringende aanpak ervan is een must. Het Daensjaar kan een aanzet zijn voor een meer gepro portioneerde aanpak daarvan nu aan Daens toch een posthuum eer herstel werd gebracht. Daens kan schijnbaar aan In aanwezigheid van bur gemeester Annie De Maght en de schepenene De Meerleer en Hoog- huys werd het eerste ek- semplaar van het Aalsters stedenspel plechtig voor gesteld. Initiatiefnemer de heer Roobroeck van het gelijk namig publiciteitsbureau, lichtte het spel nader toe. Het bestaat m feite uit een stadsplan van Aalst, on derverdeeld in 144 vakjes. Met behulp van een dobbelsteen en ken" zegt de heer Roo broeck. De stedenspelen met heel wat taktisch in- zijn een realizatie van een zicht proberen de 2 tot 4 Antwerps bedrijf dat der spelers zo snel mogelijk aan hun logo van hun 5 middenstandszaken op de beste lokaties van de stad te plaatsen. "De herken baarheid van de gemeen te en van de winkels gelijke spelen af uitbracht voor de steden Antwer pen, Hasselt, Mechelen en zelfs.. New York. Vanaf deze week is het nieuwe spel verkrijgbaar in alle goede speelgoed- maakt het spel voor de zaken van de stad. Het Aalstenaars dubbel aan- kost 695 fr. (JMH) trekkelijk. Het mag in geen enkel gezin ontbre- de strijd ten onder zijn ge- ebb 'ijn echter verder leven. gaan en verloren hebben. Zijn gedachtengoed blijft Daens was immers de non-konformist, de hard nekkige, verbeten door zetter. Ook daarin toonde priester Adolf Daens zich een echt Aalstenaar. In die gedachtengang en in de manier waarop Daens destijds werd be handeld, deed de burge meester dan ook een drin gende oproep tot meer verdraagzaamheid. Een roep die ook in het Aalst van vandaag nog zo nood zakelijk is. LH Aalst. Debat over Daensjaar. De panelleden die de kranten vertegenwoordigden (a) cundair onderwijs of ho- ger-niet universitair on derwijs of universitair on derwijs. De firma biedt een grondige teoretische en praktische opleiding kon- form de Europese richtlij nen, een computerge stuurd opleidingspro gramma, een kontrakt van onbepaalde duur en een loopbaan in een dyna misch en eigentijds be drijf. Op 10 en 17 januari zijn er om 14.00 uur daaromtrent infodagen bi} De Dijcker, Gentsesteenweg 1 te Sint-Lievens-Houtem (053/80.11.60.). (LH) Op maandag 8 januari om 20.00 uur speelt in het Paleis voor Schone Kunsten te Brus sel het "Wereldorkest van Jeugd en Muziek". Pierre Bar- tholomee dirigeert het orkest en pianist Robert Groslost is de solist. Men speelt werk van Be- la Bartok en Cesar Franck. Op vrijdag 22 december is er'ui het Jeugdhuis Speelhol 10 vzw (naast de kerk links naar bene den tot aan het oud FC terrein) een optreden van Big Bill en zijn band. De toegangsprijs be draagt 100 fr, leden betalen 80 fr Na de slotmanifestatie van het Daensjaar gewijd aan "Daens... en vandaag?" rondde voorzitter van het Herdenkingskomitee Daenriaar 1989 het jaar defini tief af. Het was een gebeurtenis tijdens dewelke de open ogen van gans Vlaanderen voortdurend op Aalst gericht waren. "Aalst van de grote dagen" en tegelijkertijd het "grote Aalst van alle Veel woorden werden gesproken, veel inkt is gevloeid. Na het Daensjaar zullen die woorden anders klinken dan voorheen toen ongeloof, bitterheid en wrok schaduwen wierpen op deze Aalsterse priester. Die woorden zullen alleszins anders moeten klinken want nu werd aangetoond dat de herinnering aan Daens en de zijnen, de grenzen van partijen, overtuigingen en belangen, heeft over schreden. Dank Dat het Daensjaar zo sereen en vruchtbaar verliep en tevens zo beklijvend werkte, ligt aan diverse faktoren. Aan het stadsbestuur dat investeerde in materiële middelen, in mensen en in vertrouwen. Aan het Herdenkingskomitee dat voor, tijdens en na zich belangloos en met overtuiging inzette. Wel kende het moeifijke dagen maar welke organisatie blijft daarvan gespaard? Uiteindelijk telt alleen het resultaat en dat is er. Dank aan stadspersoneel en dekorbouwers, aan alle organisatoren, aan de sponsors, aan de media, aan de pers. Kristen-demokratische lente In de lente 455 jaar terug, werd de Aalsterse priester-politicus te Aalst geboren. Tussen 1890 en 1893 was op diverse plaatsen in België een kristen-demokrati sche lente ontstaan. Te Luik, Verviers, Gent, Ninove en Oudenaarde. Priester Daens heeft die lente niet gemaakt. Hij heeft ze wel, in één lap, verhevigd. Door zijn optreden werd Aalst het centrum van die lente. Een zomer voor de rijken, een winter voor de armen Die lente stak de ogen uit van al wie, bewust of onbewust, God en de godsdienst gebruikten om staande te houden dat er een door God gewilde natuurlijke orde bestaat waarin de rijken rijk zijn en de armen arm. Voor de rijken steeds zomer, voor de armen steeds winter. Velen die niet blind waren voor al wat gebeurd is tussen Jozef II en de Franse Revolutie hebben Daens en zijn radikale medestanders gesteund. De schuld op Charles Woeste (die inderdaad de kristendemokratie ten zeerste ongenegen was) werpen, is makkelijk, maar onjuist. Zijn invloed was immers te gering in het Koninklijk Paleis, in de Pauselijke nunciatuur, in de bisdommen en in het Vatikaan. De échte verantwoordelijken toefden in pastorijen en kloosters, in kastelen van de Bethunes, de Verhaegens, de Desclées en anderen. Ook in de redaktielokalen van katholieke dag- en weekbladen. AI die anti-Daensistische kernen hebben de bisschoppelijke paleizen van Gent en Brugge meegesleurd in de strijd tegen Daens en net Daensisme. Alle wegen leiden naar Rome Alle konservatieve beïnvloedingslijnen liepen inderdaad naar Rome. Maar ook die van de kristendemokratie. Paus Leo XIII luisterde makkelijk naar de konservatieven. De pauselijke staatssekrctaris Mario Rampolla eerder naar de kristendemokraten. In dc beoordeling over Daens was m het Vatikaan een zeker evenwicht ontstaan tot beide vernoemde figuren van het toneel verdwenen. Pas dan kwam de "veroor deling" van Daens op aangeven van de bisschop van Brugge en van pater Jezuïet A. Vermeersch. Ook van de nuntius. Zij vonden allen de Belgische konservatie ven bereid om de politiek onervaren paus Pius X te laten zwichten. Toen speelden baron de Bethune en koning Leopold niet meer mede. Die waren reeds lang "ontmoedigd" omdat het Vatikaan naar hun zeggen al te lang de hand boven Daens had gehouden. Boegbeeld en schietschgf Voor velen werd Daens het boegbeeld. Mensen uit alle middens: katolieken, liberale, socialistische en vrijzinnige milieus. En uiteraard vooral in progressis- tische milieus in Vlaanderen, Brussel en Wallonië, in Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk en Nederland. Voor wie de kristendemokratische lente bestreed was Daens de vrijstaande schietschijf. Vierendertig keer werd Daens op strenge of minder strenge wijze berispt of gesanktioneerd door zijn kerkelijke overheid. Maar die zelfde Daens haalae in december 1984 53,42% der stemmen in het arrondissement Aalst. Hij was even populair als verguisd. Daens was geen heilige. Een politicus kan dat immers niet zijn. Hij had het hoekig en onbesuisd karakter waaruit echte dissidenten vaak gesneden zijn. Zonder dissidenten zou er in de wereld trouwens weinig veranderen. Daens was evenmin een takticus. Vele politici zijn dat echter wel. Hij kon op onvoldoende wijze een nakend onweer inschatten en was bovendien de antenne voor de bliksem. Vijanden die zich schuil hielden achter gordijnen, bemerkte Daens niet. Met de hand op het hart van de historicus kan Frans-Jos Verdoodt dan ook bevestigen dat Daens niet verantwoordelijk was voor het geweld dat zich boven zijn hoofd heeft ontladen. Stoelde de kristendemokratie in Brussel en in Wallonië op heel wat priesters, in Vlaanderen kwam Daens terecht in een milieu van progressieve, opstandige leken, die met de klerus nauwelijks banden onderhielden. Zelfs de nuntiussen die zich zo sterk inspanden tegen Daens moesten op bepaalde ogenblikken erkennen dat men hem noch moreel noch leerstellig iets ten laste kon leggen. Zijn enige strafbaarheid berustte in het konflikt met zijn bisschop en het feit dat hij het boegbeeld was van een beweging die de samenhang van de katholieke partij bedreigde. Binnenskamers Dokumenten leren ons echter dat een aantal hooggeplaatste geestelijken in België en in Rome veel begrip opbrachten voor de moeilijke situatie waarin Daens verkeerde. Een aantal ervan hebben hem zelfs daadwerkelijk gesteund. Maar meestal gebeurde zulks binnenskamers. Makkelijkheidshalve lieten ze Daens over aan de woede en de willekeur van dat soort lieden dat het recht in eigen handen nam: in de straat, op de kansels, in de pers. De bladzijde omdraaien Voor Frans-Jos Verdoodt is nu eindelijk Nu kan de bladzijde omgedraaid worden, geen zin meer. Wel moeten we onthouden 1dat de kristendemokratie de scharnier was van een kantelende tijd, van een overgang naar een meer rechtvaardige maatschappij; 2. dat de zaak Daens een universele aanklacht tegen onverdraagzaamheid is; 3. dat in de zaak Daens niet alleen de priester werd getroffen doch in de priester ook de burger. Priester Daens bracht ons dc grote waarschuwing dat onverdraagzaamheid een der meest nefaste menselijke gebreken is maar dat door idealisme gedreven dissidentie een der grootste menselijke kwaliteiten is. ezegd wat moest gezegd worden, 'eilen naar schuld of onschuld heeft

De Voorpost | 1989 | | pagina 2