V.R.V. regelmatigheidswimpel uit Wereldwinkel Erpe-Mere vierde tweede lustrum 32 - 22.12.1989 - De Voorpost Vorig weekend vierde men in de turnzaal van het klooster te Mere het tie njarig bestaan van We reldwinkel Erpe-Mere. Het afsluiten van het eer ste decennium was nog eens een gelegenheid om het weinig bekend be staan van deze organisatie in de belangstelling te brengen want veel hoort men niet over deze wer king die dan toch gebeurt ten bate van de onderont wikkelde landen. Groten deels kan men dit toe schrijven aan het steeds veranderende bestuur want sinds de stichting in 1979 is nog alleen G. Van Moorter aktief. Als ze dan in de belangstelling kun nen komen acht men het zelfs niet nodig alle pers mensen te verwittigen om hun 'viering' aan te kondi gen... ook al werd dit vroe ger aan sommigen stellig beloofd. Waarom men se- lektief of elitair te werk gegaan is blijft voor de niet-uitgenodigden ook een raadsel.. Alhoewel bepaalde men sen wel de inspanningen leveren om toch enige vaart in hun aktie te krij gen, is het uitsluiten van de pers toch niet de ge schikte werkwijze en blijft men verstoken van 'gratis' publiciteit. Het is natuur lijk niet aan ons om richt lijnen in de beleidsvoe ring te geven en hopelijk heeft men het toch bij het rechte eind. Beginperiode De Wereldwinkel Erpe- Mere is in feite gegroeid uit de 11.11.11-aktie. Som migen die aan deze aktie deelnamen waren de me ning toegedaan dat een jaarlijkse aktie niet vol stond en men ergens per manent moest bezig zijn om als zodanig de vlam niet te laten doven. Er werd een groep gevormd die zich over de derde we reldproblematiek zou buigen en men richtte hiervoor een vzw op in 1979 met de naam 'ont wikkelingssamenwer king'. Bij de goedkeuring van de statuten waren o.a. aanwezig P. De Rijck, D. De Couck, D. De Winter, A. Ulens, A. Coppens, M. Herssens, M. De Breuc- ker, G. en D. Van Moor ter. Korte tijd na de oprich ting ging men samen wer ken met Oxfam Wereld winkels, het overkoepe lend orgaan voor deze ty pische projekten. Wereld winkel Erpe-Mere vestig de zich in een gewezen herberg in het centrum van het dorp te Erpe. Hier werd niet alleen de ver koop georganiseerd van produkten uit de ontwik kelingslanden maar men had daarnaast ook nog een 'praatcafé' opgericht. Deze nieuwe vereniging startte tevens met aktivi- teiten die echter specifiek waren en enigszins ver schilden van wat de so- cio-culturele vereni gingen aanboden. Hier beperkte men zich tot in- fo-avonden met betrek king tot de derde wereld, de verkoop van produk ten uit deze landen en fui ven dat toen toch wel sterk benadrukt werd. Verhuizen Men kon de eerste vesti gingsplaats in Erpe niet lang betrekken want na een jaar werd door de brouwer-eigenaar de huur opgezegd om reden dat de vroegere typische herberg nu ook als winkel dienst deed en het accent minder op bierverkoop lag. Dit probleem werd in de zomer van 1980 opge lost dank zij een huurhuis aan de Steenstraat te Mere. Hier bracht men wel de winkel onder, maar van café was er immers geen sprake meer, tenzij bij sommige gelegenhe den in het zaaltje achter de woning, waarin men ook andere en grotere ak- tiviteiten organiseerde. Ook hier duurde het ech ter niet lang want na twee jaar sloot men de winkel noodgedwongen om re den dat het huurgeld te zwaar woog voor de win kelkassa. Een andere re den dat de winkel opge doekt werd in Mere was ook grotendeels te wijten aan het ontbreken van 'personeel' om de winkel permanent open te hou den, vooral rechtover een gevestigde fruit- en spece rijwinkel die nota bene toch goedkopere produk ten leverde. Daarbij wa ren de jongeren minder gemotiveerd om zich in te spannen voor het projekt en van toen reeds begon de aftakeling van de ver eniging. Het werd zowaar een we reldwinkel zónder 'win kel' waardoor het bestaan van deze groepering nog maar weinig zin had ver mits de eigenlijke opzet toch de verkoop was en men op die manier - niet de enige - hulp kon bieden aan de derde wereld. Toch trachtte men de ver koop op een andere ma nier te simuleren en daar om onderhielden mede werkers thuis een ver- koopstand om toch enigs zins aan het euvel te ver helpen. Door deze nood zakelijke verspreiding op teerde men voor een kon- taktadres bij de familie Van Herreweghe te Erpe waar het geruime tijd zou blijven. Gelukkig voor de wereldwinkel Erpe-Mere duurde de teruggang van de aktiviteiten niet zo erg lang en in 1984 al toonden enkele jongeren - het is trouwens bijna uitsluitend een initiatief van de jeugd - meer belangstelling en entoesiasme voor de wer king waarop men met po sitieve inzet aan een twee de lustrum begon. Heropstanding Het tweede lustrum werd bovendien hoopvol inge zet met een vergadering waarbij men een planning opmaakte die een degelij ke werking voor de toe komst moest waarborgen. Hierbij schoof men vier verschillende onderwer pen naar voor waarop men de werking wilde toe spitsen: vorming, infor matie, verkoop en aktie. Wat de vorming betreft, heeft het probleem Zuid- Afrika de laatste vijfjaren veel aandacht gekregen. Bij het element 'verkoop' heeft men getracht om op kommercieel gebied bij de algemene bevolkings laag door te dringen met het aanbieden van pro dukten uit de derde we reld. Aktie en informatie gaan zowat samen en voortaan wil men werk maken van de relatie tussen milieu en derde wereld, een ele ment dat vooral op ecolo gisch gebied van wereld belang wordt gesteld en dit niet alleen bij de aan hangers van Wereldwin kel. Het kan niet verdo ken worden dat de We reldwinkel Erpe-Mere niet kan bogen op een massa medewerkers die elkaar staan te vertrappe len om met produkten te leuren. De groep die zich de organisatie aantrekt bestaat uit een kern van een tiental leden die elke eerste zaterdag van de maand de baan optrekken en een vaste verkoopsron de volgen, om hun uit heemse produkten aan te bieden. Het produkten- depot verhuisde trouwens intussen naar de Populie renstraat te Aaigem waar eveneens het kontakt- adres gevestigd is. Positief aan de werking zijn ook de nauwe kontak ten met het gemeentebe stuur, dit vooral met be trekking tot het gemeen telijk ontwikkelingsbe leid. Feest Het tienjarig bestaan van Wereldwinkel Erpe-Mere werd vorig weekend ge vierd in de gebouwen van de Sint-Jozefschool te Mere, zowel met toespra ken als met gelegenheids- restaurant waar men een exotische maaltijd kon nuttigen. Tevens kon men terecht op een geschen- kenbeurs waar uiteraard allerlei produkten uit de derde wereldlanden te koop aangeboden wer den. De afsluiting van het eerste decennium werd opgeluisterd door een op treden van Hassan Erraji met traditionele Marok kaanse muziek, afgewis seld met andere muziek stijlen die dan toch min der 'echt' de sfeer van de ontwikkelingslanden weergaven. Geert Van Moorter Was deze viering vooral in het opzicht van een zeke re propaganda geslaagd dan werd nog meer kracht bijgezet door de onver wachte aanwezigheid van de vliegende dokter-arts- zonder grenzen, Geert Van Moorter die enkele dagen vroeger dan voor zien uit Afghanistan te ruggekeerd is. In het kort gaf hij enkele indrukken weer aan de hand van en kele anecdoten en wees er op dat de aktie van We reldwinkel nog altijd zeer opportuun is en veel bij draagt om de mensen van de onderontwikkelde lan den te helpen. Ondanks de moeilijke omstandigheden om er te werken en te leven was. G. Van Moorter uiterst te vreden over zijn presta ties in Afhanistan en ge lukkig kon hij zich vastkle ven aan zijn eigen nieuws brieven om het heimwee naar Erpe-Mere enigszins in te dijken. Dit ver woordde hij als volgt: 'Wanneer je aan het ande re einde van de wereld verblijft, overbrugt een brief de afstand en is het mogelijk om de persoon lijke relaties beter te taxe ren dan in het thuislans waar je de mensen toch- dagelijks ontmoet'. Het was de jonge vliegen- de dokter aan te zien dat de levensomstandighe den er minder goed zijn dan bij ons, want hij was ruim tien kilo afgeslankt. Maar niet alleen het eten was hier de oorzaak van, want de werkuren waren er altijd veel talrijker dan deze die men aan slaap kon besteden. Voor Dr. Geert Van Moorter is het I in ieder geval een hele be levenis geweest en hij raadt een verplaatsing naar Afhanistan best aan: 'Ieder van jullie zou het I ook eens moeten doen wanneer hij daartoe de kans krijgt', maar ieder een is echter niet geschikt I om dergelijk werk uit te voeren. Voor G. Van Moorterwas I het in ieder geval een heug lijke verwelkoming zowel in het jeugdhuis Dido te I Erpe als tijdens de viering van het tienjarig bestaan van Wereldwinkel Erpe- Mere in het klooster te Mere. JV Aalst. Kinderkerstfeest van de Catharinisten in 't Kapelleken. Zo te zien was erW belangstelling in overvloed voor de poppenkast (a) Zaterdagnacht werden naar jaarlijkse traditie in Salons Van Bogaert te Temse de meest regelmatige ruiters en amazones van het voorbije V.R.V.-seizoen gehul digd. Het protocol voltrok zich weer in een gemoedelijke sfeer. Geen verrassingen in het referendum van het regel- matigheidskriterium 'De Wim pel' waarin de ruiters en ama zones met de meeste regel maat gehuldigd werden. Dit referendum loopt over zowat alle VRV-jumpings van het voorbije seizoen. Sedert enkele jaren wordt bo vendien nog een klassement bijgehouden om de beste rui ter en amazone aan te duiden, zowel in de ponyklasse als in de paardenklasse. Tanja Lem- mens (ponyklasse), Christel Joos (beste amazone) en Eric Van Praet (beste ruiter), hiel den de eer van onze regio hoog. Mario Vermeulen werd beste ponyruiter. Genoemde ruiters en amazones zijn ook vooraan terug te vinden in het kriterium van 'De Wimpel', zo dat de meesten een dubbel slag sloegen. Voor het referen dum van de beste ruiter/ amazone moest men aan min stens 18 wedstrijden deel nemen. De Wimpel In de ponyklasse won Mario Vermeulen met grote voor sprong op Tanja Lemmens. De Breendonkse die rekord- houdster is inzake aantal over winningen had op haar beurt ruim 150 p. voorsprong op Kris Van Bunder. In de klasse 2 en 3 samen (licht en midden) stond er geen maat op Eric Van Praet. Christel Joos hield met Ronny Pauwels achter zich met twee puntjes verschil, terwijl de Mariekerkse ook nog beslag legde op de vierde plaats. 8 kombinaties klas seerden zich in deze klasse, waarvan drie voor een prijs in aanmerking kwamen. In de klasse 4 (zwaar) alweer Christel Joos in de prijzen. Deze keer haalde de amazone het vlot van de Wintamse Jan Vleminckx terwijl de derde prijswinnaar onder de 5 ge- klasseerden voor Oppuurse- naar Patrick De Rijcke was, die half seizoen door een ge kwetst paard (WiC) moest afhaken. In de klasse 1 (beginnende) klopte Nadia Lodeweyckx Kel ly van Driessche en Cindy De Vos. Hier werden 8 van de 10 geklasseerden met een prijs bedacht. Beste ruiter en amazone Een titel die elkeen wel eens wil winnen, maar niet voor ie dereen is weggelegd Bij de pony's won Tanja Lemmens met Beauty en eindigde met Chipie tweede. Hier was ech ter maar één prijs voorbe houden. Bij de ponyruiters kwam enkel Mario Vermeulen in aanmer king en hij won dan ook. Bij de paarden kwamen 6 amazones in aanmerking voor het eindklassement, waarvan er vier een prijs kregen. Chris tel Joos won de titel voor Son- ja Raes, Nancy De Cock en Rinda Roelandts. Joos eindig de met twee andere paarden respektievelijk nog vijfde en zesde... buiten de prijzen evenwel. Voor de titel van beste ruiter kon Eric Van Praet op beide oren slapen. Mare De Peuter - slechts één zege vorig seizoen (de VRV-beker) werd verras send genoeg tweede. De an dere twee prijswinnaars waren Wendel Heuninckx en Freddy De Vos. Hier klasseerden zich 12 kombinaties. De uitslagen: Beste amazones en ruiters 1989 Pony's Beste amazones: 1. Lemmens Tanja - Beauty met 41 punten 2. Lemmens Tanja - Chipie met 46 punten - niet geklasseerd. Beste ruiters: 1Vermeulen Mario - Fury met 36 punten Paarden Beste amazones 1. Joos Christel - Lucky met 41 punten 2. Raes Sonja - Laika met 88 punten 3 De Cock Nancy - Vicky met 277 punten 4. Roelandts Rinda - Gambier met 324 punten 5. Joos Christel - Flugel met 84 punjen - niet geklasseerd 6. Joos Christel - Glaoui met 109 punten - niet geklasseerd Beste ruiters 1Van Praet Eric - Banier met 78 punten 2. De Peuter Marc - Prisca met 95 punten 3. Heuninckx Wendel - Quick met 102 punten 4. De Vos Freddy - Elly met 113 punten 5 De Potter Jan - Dacca met 119 punten 6. Pauwels Ronny - Deister met 135 punten 7. De Peuter Marc - Gandhy met 160 punten 8. Gevels Jean - Gino met 192 punten 9. De Vos Freddy - Inschelach met 220 punten 10. Gevels Jean - Condor met 240 Dunten 11Van Eester Peter - Jego met 325 punten 12. Lenssens Richard - Gratia met 431 punten Uitslag regelmatigheidswimpel 1989 Pony's 1 Vermeulen Mario - Fury met 292 punten 2. Lemmens Tanja - Chipie met 235 punten 3. Van Bunder Kris - Iris met 86 punten Klasse 2 3 1Van Praet Eric - Banier met 201 punten 2. Joos Christel - Flugel met 139 punten 3. Pauwels Ronny - Bakkerman met 137 punten 4. Joos Christel - Glaoui met 134 punten 5. Heuninckx Wendel - Quick met 124 punten 6. De Potter Jan - Dacca met 119 punten 7. Thys Sonia - Dultra met 117 punten 8. Van Broeck Arm - Violet met 101 punten Klasse 4 1Joos Christel - Lucky met 240 punten 2 Vleminckx Jan - Vcky met 145 punten 3. De Rijcke Patrick - Wip met 117 punten 4. Boel Guldo - Vigoletta met 106 punten 5. Pauwels Rorrny - Deister met 81 punten Klasse 1 De 10 beste waaronder 8 prijswin naars: 1. Lodeweyckx Nadia - Rambo met 180 punten 2. Van Driessche Kelly - Youca i met 165 punten 3 De Vos Cindy - Rubine met I 155 punten 4. Huybrechts Linda - Jesca met I 95 punten 5. Mestdagh Ronny - Gitan met 74 punten 6. Maes Yves - Gipsy met 62 punten 7. Vermeulen Mario - Himpala met 54 punten 8. Kenes Claudine met Diane van de Kruishoeve met 48 punten 9. De Vos Cindy, Jumper met I 129 punten - niet geklasseerd gens 2de paard 10. Van Broeck Ann - Pasparlout met 41 punten (Pirre) I Het VRV riep ook dit jaar weer de beste ruiter en amazone uit en dat in de ponyklasse en paardenklasse (Pirre) Geen wimpel in de klasse beginnelingen, maar toch eerbetoon aan ruiters/amazones voor een regelmatig presteren (Pirre)

De Voorpost | 1989 | | pagina 32