De vele voorlopers van het huidige ASZ Grote verhuis naar ASZ verliep vlekkeloos Nog geen bus naar ASZ Voor vier miljoen werd geen bespreking verdaagd Sportfoto's met nostalgische waarde Tentoonstelling Ornithologische Kring De Arend 4 - 22.12.1989 - De Voorpost Aalst. Het geboortesuiker van het ASZ (a) Grote fotopanelen konfronteren bezoekers van het Aal- pitaal eerder een tehuis sters Stedelijk Ziekenhuis met de eeuwenlange historiek voor opvang dan een ge- van de openbare ziekenzorg te Aalst. neesoord. De medische De allereerste roots van dit ziekenhuis dateren van 1236. praktijk beperkte zich Het was een ziekenhuis voor 'zieken en passanten' meestal tot laxeren, ader- gelegen waar nu het museum 'Oud-Hospitaal' zich laten en bevorderen van bevindt. Negentig jaar terug kwam er het toenmalig braken. De kosten aan ge- nieuw ziekenhuis aan de Hertshage en Gasthuisstraat, neesheren bedroegen am- De naam werd Sint-Elisabethziekenhuis doch in de per 3% van de totaliteit volksmand bleef dat 'het hospitaal' in tegenstelling met van de uitgaven van het het O.L.V.-Ziekenhuis dat 'de kliniek' wordt genoemd, hospitaal. Zusters zonder specifieke geneeskundige troost het recht om te mo- opleiding kregen vaak ver gen bedelen. antwoordelijke genees- Rond 1650 kwam er in het kundige opdrachten te hospitaal een pestkamer vervullen, wegens de heersende epi- Armoedigen raakten in demiën. Een dozijn Zwar- tuchthuizen voor landlo- te Zusters uit Gent ver- pers en bedelaars. Kinde- zorgde ze en nam intrek in ren belandden in weeshui- het klooster aan de Kapel- zen (Kattestraat) en met lestraat. Nu het rijksadmi- nistratief centrum. En nu is er het ASZ, Aal- sters Stedelijk Ziekenhuis. Een naam als een klok die gelijkenis vertoont met enig AZ of UZ. De neon letters bovenop zullen de naam wel populariseren. 'Gasthuis' Een hospitaal was in de Middeleeuwen eerder een opvangtehuis voor passan ten en eventueel ook voor zieken. In dat hospitaal aan de O.L.V. ter Sterre (nu Pontstraat) werd be diend voor de Wilhelmie- Vervolg van blz. 1 schuldigingen van de OCMW voorzitter voor de aangedane last. Met daarbij een bosje anjers. Het Sint-Elisabethzie- kenhuis stroomde gelei delijk aan leeg en kwam er eerder desolaat bij te lig gen. Ondertussen liep het ASZ geleidelijk vol. Het verliep er allemaal mak kelijk omdat de ambulan ces allerminst in kolonne reden en een voor een hun patiënten afzetten. In de namidaag na 14.00 uur was het ASZ klaar voor om het even welke operatie ook al is de af werking van de totaliteit er zeker nog niet. Het was echter toch belangrijk een datum voor verhuis vast te stellen om aldus verplicht te zijn zich daaraan te houden en niet ander maal een jaartje op te schuiven zoals reeds her haaldelijk het geval was geweest. De meute fotografen die zich bij de start van de ver huis aan het oud-gasthuis aanmeldde was uiteraard uitgebreid. En ook came raploegen van de televisie waren present. De man in de kijker was ongetwijfeld OCMW voorzitter Éddy Dierickx die echter s avonds op de gemeente raad nogal wat tegenstand moest ondervinden. Maar de organizatie van deze massale verhuizing was een werk van het hele per- soneelskorps met dan vooral sekretaris Albert Saeys, direkteur Hubert Barrez, hoofdgeneesheer Van Overbeké en zuster Marie-Helen. Vandaag vrijdag nemen de residenten van Sint- Lieven hun intrek in het nu verlaten ziekenhuis. Dat zijn dan de mensen van de 400, de 500 en van Hertshage. Voorzitter Dierickx zegde een punt te hebben gezet achter drie dossiers, zodat men een propere lei zou kunnen beginnen. Dat bleek allerminst tijdens de gemeenteraadszitting. De drie dossiers waarover Eddy Dierickx het had zijn het dossier Matthieu die per 1 januari na ruim 7 jaar schorsing terug in dienst komt. Ook het dos sier van de dokters (kon trakten) en van het ASZ zelf(VH) 'Armenrol' Aan Keizer Karei komt de verdienste toe de zorg voor de armen te hebben geharmoniseerd. Steun- ten, lekebroeders. Het zou trekkers stonden op de ar- opgericht zijn in de eerste menrol. De anderen helft van de dertiende mochten bedelen. En de eeuw. Het hospitaal kreeg Armenkamer zorgde voor lang was 25 30% van de het 'lepelrecht' en mocht enige opvoering en oplei- Aalsterse bevolking be ding van vondelingen en wezen, o.m. in een stads school. Einde zeventiende eeuw, kwam het tot onbegrip en Jozef II kwamen werklo zen en werkonwilligen in tehuizen terecht. Toen onze kontreien on der Frans gezag kwamen kwam er enige openbare zieken- en armenzorg. Voor financiën dienden dotaties of moest het stadsbestuur inspringen. De hele negentiende eeuw dus uit elke zak een lepel graan, bonen of erwten die in de graanhalle verhan deld werden scheppen. Het hospitaal kreeg ook Aalst. Vervoer in legerambulances (a) dotaties, werd bestuurd werden de Gentse Zwarte door een priorin en kreeg Zusters uit het hospitaal bisschoppelijke regels op- verdreven. Zusters uit gelegd. Er moest gezorgd Brussel namen hun taak worden voor armen die over. niet meer konden bedelen, opvangtehuis voor zwangere vrouwen, vtr voor verlaten kinderen en ^og steeds bleef een hos- voor zieken na een alge mene biecht. Een eventue le ziekte werd vastgesteld door een zuster of een broeder. En om de twee maanden kwam een heel meester. Zieken lagen naakt in bed. Stervenden werden in hun doodstrijd begeleid door een kape laan en wie genas moest ten spoedigste het hospi taal verlaten. Armenzorg Eerste voorloper van het huidige OCMW was de H. Geestkapel in de Katte straat die momenteel op de helling staat. Voedsel en kledij werden er aan behoeftigen uitgereikt. De Kattestraat zou het cen trum worden van eeuwen lange armenzorg met een tehuis voor bejaarde vrou wen. Het H. Geesthof voor bejaarde mannen. Voor melaatsen was er Aalst Staat in de kou... buiten de stad richting Gent een leprozerie. Ar men konden er echter niet terecht want er moest be taald worden of goederen moesten worden afge staan. Arme leprozen wer den zwervers met als hoeftig. Van asiel naar ziekenhuis Het hospitaal tussen Den der en Sint-Martinuskerk dat steeds een asiel was geweest evolueerde naar een ziekenhuis. Het breid de zich in de 19de eeuw herhaaldelijk uit en in de Kattestraat kwamen hui zen voor weesjongens (1820), bejaarde mannen Aalst. OCMW \<oorzitter Eddy Dierickx blij dat de verhuis achter de rug is (1830), ongeneesbaren (1851) en kraamvrouwen (I860). In plaats van 2 had het hospitaal nu 8 zalen. Doch verdere noodzakelij ke uitbreiding drong zich op maar was ter plekke niet mogelijk. Dan maar verhuizen naar de Hert shage middenin de arbei dersbevolking op de rech teroever. Aalst. Bij de opening van het nieuw ziekenhuis werd in de feestzaal van het Ribso een akademische zitting gehouden (a) Hertshage In 1899 kon het nieuw hos pitaal aan Hertshage- Gasthuisstraat op een op pervlakte van 3 ha. in dienst worden genomen. Toch werd het 30 jaar later reeds te klein bevonden. De nieuwe wet van 1925 op de COO, de commissie openbare onderstand, schiep nieuwe mogelijkhe den. Steeds meer en meer ^heelkundige ingrepen wer den er uitgevoerd en er kwamen maatschappelijke assistenten voor noodza kelijke begeleiding. Na wereldoorlog II werden de zusters in het hospitaal vervangen door ieken. Het aantal patiënten ging in stijgende lijn. Modern hospitaal Reeds in 1937 ijverde de toenmalige burgemeester voor het oprichten van een nieuw hospitaal. Men zou een einde stellen aan 'on nuttig lapwerk' en een mo dern hospitaal oprichten. Het hospitaal dat er nu, 52 jaar later, uiteindelijk dan toch gekomen is. LH Raadslid Alois Adriaens- sens (PW) betreurde dat er nog steeds geen open baar vervoer naar het dat wil de stad niet beta len tenzij zou blijken uit Deze week waren er te Aalst liefst twee gemeenteraads zittingen dinsdag werden de verschillende begrotin gen besproken en woensdag waren dat administratieve punten. Woensdag dan andermaal voorafgegaan door een vakbondsaktie van het gemeenschappelijk front met CCOD, ACOD en VSOA. Bedoeling was te protes teren tegen afdankingen en tegen afbouw van het sta tuut van Gent. Moeilijke start De zitting verleden dins dag kende een moeilijke start. Jan Caudron vroeg inderdaad bij ordemotie dat de begrotingen van de stad, van het OCMW en van het ziekenhuis zou den worden verdaagd. Een som van 3,7 miljoen die met de intresten erbij ruim 4 miljoen bedraagt, was inderdaad nog door de raad van het OCMW niet goedgekeurd. Het was zo dat er in de nacht van maandag op dinsdag andermaal in ex tremis, een vergadering was weest waar men het had over 3,7 miljoen. De apoteker-bioloog had van de dokter-bioloog nog een som van 3,7 miljoen te goed. De dokter beriep zich echter op verjaring en weigerde te betalen. Omdat de apoteker er ab soluut op stond die som te inkasseren, was men tot een kompromis gekomen. De dokters hebben inder daad een "spaarpot" om ermee apparatuur te ko pen. Men zou van die pot 3,7 miljoen afnemen om aan de apoteker te geven. Dat kan niet, zegde Cau dron, dat is oneigenlijk gebruik van gelden, af wending van gelden en bovendien heeft deze "transaktie" nog niet het fiat gekregen van de OCMW-raad. Voor financieschepen Rant is de stad niet rechtstreeks geïnteres seerd en komt de stadsbe- groting niet in vraag. Dat wilde Caudron dan wel toegeven, doch over de begroting van OCMW en ziekenhuis hield hij het been stijf. Finaal kwam het dan tot een stemming en werd de gevraagde verdaging weg gestemd tegen CVP, VU en Agalev. Jaarverslag Andere jaren heeft de pu- blikatie van het jaarver slag steeds aanleiding ge geven tot lange bespre kingen. Vooral Edgard Hooghuys voelde zich daarbij in zijn element. Dit jaar ging dat verslag er echter door als koek. Zelfs felicitaties. Ge- meentesekretaris Roger Schampheleer stelde dat het verslag voor 98 pro cent volledig is. Dat hij toegeeft dat de perfektie nog niet is bereikt, siert hem. Is er in onze wereld wel iets perfekt? Kerkfabrieken Volgende stadstoelagen aan kerkfabrieken wer den gunstig geadviseerd Sint-Martinus Aalst 1.129.721 fr; Sint-Jozef Aalst 835.487 fr; Sint-An- na Aalst 929.859 fr; Sint- Jan Aalst 989.700 fr; Sint-Antonius 1.064.500 fr; Onze Lieve Vrouw Mijlbeek 918.734 fr Prote stantse kerk 184.020 fr; Sint-Margareta Baarde- gem 277.369 fr; Sint-Mar tinus Gijzegem 635.574 fr; Onze Lieve Vrouw Her- dersem 403.821 fr; Onze Lieve Vrouw Hofstade 256.007 fr; Onze Lieve Vrouw Nieuwerkerken 1.124.523 fr, Onze Lieve Vrouw Erembodegem 1.096.780 fr; Sint-Jozef Erembodeeem 253.560 fr; Ziekenhuis rijdt. 'De fout ligt bij de VU-mi- nister' zegde het raadslid. Hij vraagt dan ook dat het stadsbestuur zou aandrin gen om deze lijn ten spoe digste te realiseren ten ba te van patiënten, mensen Sint-Walburga Melden °1? £an'ultatie °f °P Paulus Aalst 411.126 fr. nieuw Stedelijk Aalsters een kosten-baten-analyse dat zulks niet anders kan, Eens die gemaakt kan dan per dag duizenden fr. om werd aangedrongen op De Kerpel heeft nu in deze lijn te realiseren. En bewuste kosten-baten- spoed samenkomen wei analyse. De kabinetschef nig zin. 'Men weet reeds stelde alleszins wat be- vele maanden dat het treft de buslijn niets kon- ASZ zou openen op 15 de kreet te kunnen beloven, cember, maar deed niets Aalst heeft nu een nieuw definitiefs'. Volgens de een evaluatie volgen. Na ziekenhuis doch de men- burgemeester werd de enig aandringen ging de sen die aangewezen zijn vraag aan de NMVB ech- NMVB reeas akkoord op openbaar vervoer kun- ter reeds lang gesteld, met de helft van de eerst ncn er niet heen. Aalst Zelfs herhaald, gevraagde prijs. Een dui- staat in de kou. Verleden Willy Van Mossevelde delijk bewijs dat de vraag- woensdag hield het sche- stelde echter dat de VU prijs eigenlijk op geen cij- penkollege van Aalst een bij haar minister zal aan- fergegevens stoelde. De voorziene toelage van 8,4 miljoen aan Sint-Mar tinus Aalst werd ongun stig geadviseerd alhoewel de werken er dringend noodzakelijk zijn. Vol gens de burgemeester moest het dossier van Sint-Martinus aangepast worden aan nieuwe richt lijnen. Dat kan eventueel nog in orde worden ge bracht via een begrotings wijziging. Denayer nam het niet dat er in Sint-Jo zef niets is voorzien voor de kapel in de Meule- schettestraat die onder dekzielen staat te ver kommeren. En Willy Bos- teels heft nog vragen over de kerkfabriek van het Heilig Hart. "Die werken kunnen niet gestart wor den omdat er nog steeds geen vaste belofte van toelage is", zegde de bur gemeester. Tenslotte wer den alle andere toelagen aan kerkfabrieken una niem gunstig geadviseerd. (LH) spoedvergadering om aan dringen om in deze zaak deze netelige kwestie een dermate te bemiddelen mouw te passen. 'Des- dat het ASZ spoedig met noods zonder de NMVB' het stadscentrum via een dreigde de burgemeester, mijn zal verbonden zijn. gen zit. De NMVB vraagt nister Sauwens waarbij Voor ex-burgemeester LH nisch een onderhoud met derdaad in verwikkelin- de kabinetschef van mi- In het zicht van de verkie zing en huldiging van de Sportlaureaten van de Stad Aalst 1989 die van daag vrijdag 22 december plaatsheeft te 20 u. in kul- tureel centrum De Werf, Molenstraat 51 met als vastvedette de Keizer van Herentals werd in De Werf verleden vrijdag een tentoonstelling georgani seerd. De stedelijke ad viesraad voor de sport vierde inderdaad onder hoofding 'Retrosportief het dertigjarig bestaan van het stedelijk Sport- komitee. Een 300-tal foto's keurig opgesteld op de tweede verdieping bij de toegan gen tot de grote schouw burgzaal verwijst er naar de historiek van dit Sport- komitee. Een uiteraard ietwat no stalgisch gebeuren dat ons de periode toont toen Aalst beschikte over een 'velodrooms' en over het openluchtzwembad op het 'eiland Chipka'. Voorzitter van de Sport raad Willy Coen schetste de historiek van het Sportkomitee en memo reerde daarbij memora bele feiten waarbij Aalst in het centrum van de be langstelling van sportlui kwam te staan. Zo o.m. de doortocht van de Ronde van Frankrijk door de Keizerlijke Stede. Zo ook de esbattementen toen een. renner bij de aan komst in een vijver van het stadspark belandde. Zo eveneens de euforie die zich van de streek meester maakte toen de woning van Merenaar Lucien Van Impe in geel met ro de bolletjes werd geschil derd. De periode toen sportgebeurtenissen nog echte volksfeesten waren. Voor Willy Coen blijft uit deze organisatie o.m. dat het noodzakelijk is de ak- tualiteit niet alleen op te volgen doch ook de doku- menten, uitslagen, pers knipsels en foto's bij te houden van valabele ar chiefvorming. We zagen er wel merk waardige dokumenten en artikelen over o.m. 'Tweedracht Aalst', over oude Aalsterse gloriën van de ring, over de kaat singen op de Houtmarkt en over zwemkampioene Carla Galle. Sportarchief? Wat hier getoond werd is allerminst bezit van de Adviesraad. Het werd her en der geleend. Schepen Patrick De Smedt vroeg zich dan ook af of deze tentoonstelling niet het startsein kon zijn van het opstellen van een eigen sportarchief. Vandaag heeft U nog de gelegenheid de tentoon stelling te bezoeken. LH Tijdens het kerstweekend organizeert de ornitholo gische kring De Arend in het stedelijk onderwijsin stituut aan de Binnen straat te Aalst voor de ne gentiende keer zijn vogel tentoonstelling. De ten toonstelling is toeganke lijk voor het publiek op zaterdag 23 december van 18.30 tot 20.00 uur, op zondag 24 december van af 9.00 uur en op maandag 25 december vanaf 13.00

De Voorpost | 1989 | | pagina 4