Zevenhonderd personeelsleden Generale Bank in protestoptocht Parochiegemeenschap O.L.-Vrouw Hemelvaart - Erembodegem nam afscheid van medepastoor Alfons Vinck Pastoor Alfons Vinck 'storm'-achtig ingehaald te Burst De Voorpost - 22.12.1989 - 5 Aalst. Het personeel van de Generale Bank demonstreerde. Hier optocht in de Kwalestraat (a) Petitie aan burgemeester De Maght Zowat 180 personeelsleden van de Generale Bank, mensen van Aalst maar ook behorende tot andere zetels, stapten verleden zaterdagvoormiddag op van Nieuwerkerken naar het stadhuis van Aalst. Niet zon der enige ludieke aksenten, velen in rouwkledij en uiting gevend aan hun ongenoegen aan spandoeken las o.m. 'De bank van het leven moetje zekerheid geven.' Aalst beet daarmee de spits af door de konklu- sies te trekken uit de doorlichting van het Amerikaans bureau Mac Kinsey in de openbaar heid raakten. Vele men sen voelen zich bedreigd door de fusie van de zetel Aalst met die van Antwer pen. Voorlopig zouden reeds een dertigtal banen op de helling komen te staan en heel wat andere personeelsleden vrezen verplaatsingen naar Ant werpen wat vanuit Aalst noch langs de weg noch met het openbaar ver voer, een sinekuur is. Dat Aalst als eerste de hand schoen opneemt ligt aan het feit dat zetel Aalst van de Generale Bank de meest produktieve is van alle 8 zetels. 'Moesten de andere zetels cijfers halen als die van Aalst dan zou de winst van de GB ver dubbelen'. Verhoudings gewijs haalt zetel Aalst met 30 administratieve te gen 70 kommerciële pers oneelsleden de hoogste winstscores. Bovendien is Aalst in zijn sinds 15 jaar aan de Kwalestraat gele gen nieuwe zetel indruk wekkend goed gehuisvest. Verwonderlijk dan ook dat dergelijke elementen blijkbaar weinig meespe len bij droge konklusies waarbij weinig oog wordt gehouden voor de mens. Eisen Betoogd werd voor vier eisen. De petitie* genaam- tekend door 700 van de 900 personeelsleden van de gezamelijke zetel ver meldt vier eisen. TGe- vraagd werd aan de bur gemeester ten stadhuize bij het einde van de op tocht dat ze zou bemidde- IN m"esl^beeMagluS(aTn B""k overhandiSde" embuye- E.H. Alfons Vinck, sinds veertien jaar medepastoor van de Erembodegemse O.-L.- Vrouw Hemelvaartparochie werd benoemd tot pastoor te Burst (Dekenij Lede). Zondag 17 december 89 werd hij als nieuwe zieleherder van de Sint-Martinus parochie te Burst aangesteld. Enkele dagen voordien heeft hij afscheid genomen van de Erembodegemse paro- \"SC ÜP: ?P *onda810 december '89 tijdens een plechtige mis, om 11 uur, in de St.-Amanduskerk anneks van de kerk van 0.-L.-Vrouw Hemelvaart op Ten ELlïJfirrH? deCeTJberJ'- ^dens een volijke afscheidsviering met receptie in het feestelijk versierde Parochiehuis van Erembodegem-Centrum bekelidMglmaaVhTad)elS V°°r°P $t°et naarde stad en ^ertussen werden de itn °^.?an deZ? eisen bank. biJ baar inderdaad eenheid. Versmelting met een gunstig gevolg zou ontbieden. zetel Antwerpen brengt hi?roPem^efeVKnj Eerste eis is het behoud die uiteraard in het ge- van de eigen identiteit van drang. Bovendien lijkt e zou de direktie van de zetel Aalst als technische Antwerpen nu niet direkt de geïndikeerde partner om-mee samen te werken. O.m. wegens geografische redenen. Tweede vraag is dat er de mogelijkheid zou zijn tot sociaal overleg met direk- tieleden die daartoe zou den gemachtigd zijn. Gevraagd wordt boven dien dat de resultaten van Aalst zouden gescheiden blijven van die van Ant werpen vermits Aalst zich in een superieure positie bevindt en dan ook niet graag door enige fusione ring die resultaten wil zien verwateren. En tenslotte wordt geëist dat er géén afdankingen zouden plaatsvinden. Ge vreesd wordt bovendien dat volgens het plan Exel ook personeel, boekhou ding, opleiding, organisa tie, marketing en ekono- maat zou overgeheveld eisen van het personeel worden. De vraag wordt er bij gesteld 'wat er dan uiteindelijk specifiek Aal- sters nog zou overblijven'. Bovendien is er het stag neren van het overleg in verband met de nieuwe kollektieve arbeidsover eenkomst en de gevraag de 6% loonsverhoging met de eraan gekoppelde geplande staking zou er geen schot in de zaak komt van 27 december. Koppeling van Aalst aan de metropool is volgens het Aalsters personeel noch pragmatisch noch qua mentaliteit bevorder lijk voor een goed resul taat. Een beter kan alles zins niet gehaald worden en dat moet toch de be doeling van de bank ten slotte zijn. Tijdens de optocht werd duchtig gezongen over 'de afdankbank' en een span doek luidde '1992 gebrui ken als alibi om personeel te fnuiken'. De bisschop van Gent heeft E.H. medepastoor Alfons Vinck benoemd tot geestelijke leider van de dorpsgemeenschap de Sint-Martinusparochie van Burst. Alfons Vinck werd op 16 april 1944 te Lebbeke geboren. Zijn harmoniorastudies deed hij aan het Heilige Maagdkollege te Dender- monde. Vanaf 1962 stu deerde hij aan het semina rie. En in 1968 werd hij priester gewijd. Hij was eerst onderpastoor te Scheldewindeke en werd te Erembodegem als on derpastoor benoemd op 19 december 1975 er ook aangesteld in februari 1976. E.H. Vinck was er als medepastoor op de O.L.Vrouw Hemelvaart- parochie eerst medewer ker van pastoor Firmin De Pelecijn (pastoor te Erembodegem van 1973 tot 1982 en op 7 mei 1982 pastoor-deken benoemd te Lede) en vanaf 1982 ak- tief medewerker van pa stoor Jan Colpaert zowel op parochiaal als op ge meentelijk socio-kultu- reel vlak. Hij evenaart bij na het rekord van de on derpastoors die het langst in Erembodegem verble ven nl. E.H. Van Den Berghe (van 1924 tot 1940) en E.H. De Backer A. (van 1860 tot 1876). Zondag 10 december jl. te 11 uur vierde E.H. Alfons Vinck voor het laatst als onderpastoor de Eucha ristie in de St.-Amandus kerk op Ten Bos te Erem bodegem: de in mei 1969 ingewijde anneks van de kerk van O.L.-Vrouw He melvaart met een paro chiegemeenschap waar van E.H. Vinck steeds heeft getracht de goede kwaliteiten te laten kie men en verder te ont plooien. De viering stond dan ook volledig in het te ken van hartelijkheid, dankbaarheid en vaarwel en werd sfeervol opgelui sterd door het St.-Aman- duskoor o.l.v. Peter Bies- brouck. Dit koor werd in 1969 op gericht met als doel de li turgische vieringen in de St.-Amanduskerk meer luister bij te zetten. Sinds 1978 beperkt het zich niet meer enkel tot kerkelijke optredens doch beoefent het ook het profaan ré pertoire. De zangherha- lingen gebeuren meestal in de wijkkerk Ten Bos. Alhoewel vrijdagavond 15 december ook een Kerst- koncert door het koor Ars Vocalis uit Kortrijk, o.l.v. Rudy Tas, met organist Peter Thomas m.m.v. het A Capellakoor Termu ren, heel wat muzieklief hebbers naar de O.-L.- Vrouw Hemelvaartkerk lokte, bleef toch geen plaatsje onbezet in het ruime feestelijk versierde Parochiehuis van Erem bodegem. Daar werd door de parochiegemeen schap een afscheidsavond georganizeerd van E.H. Vinck als onderpastoor. Ze waren er met velen, die van onderpastoor Vinck namens hun orga- nizatie of in eigén naam afscheid kwamen nemen, hem op eigen wijze hun dank kwamen uitspreken of hem een geschenk kwa men aanbieden. Tijdens de weckendvieringen van 9 en 10 december II. wer den in de O.-L.-Vrouw Hemelvaartkerk en in de St.-Amanduskerk omsla gen uitgedeeld voor een bijdrage voor ziin af scheidsgeschenk. Naar ei gen wens werd hem vrij dagavond het opgehaald* bdrag( 62.300 fr.) over handigd, om daarmee een fotocopieertoestel te kpen, dat hij in zijn nieu we parochie zal gebrui ken. De lange afscheids avond werd gevuld met herinneringen aan E.H. onderpastoor. Die wer den opgehaald door een legertje parochianen waar hij 14 jaar vlot heeft sa mengewerkt: leden van KAV, KVLV en andere kristeliike organizaties, de werkgroep van het eer ste jaar Vormselcateche se die reeds voor de elfde maal een adventswerking op touw heeft gezet, de Zwalpers echtgeno ten van de dames cate chisten), de werkgroep Liturgie Ten Bos, het St.- Amanduskoor, de pasto rale kern, pastoor Col paert, de werkgroep Paro chiale lokalen, de mede werkers aan de zes voor bije Parochiefeesten en aan de traditionele Ka- pellekesdagen ter ere van O.-L.-Vrouw ter Muren. Dank zij het impuls van E.H. Vinck kregen deze Kapellekesdagen een nieuwe vorm en een ande re naam nl. 'geloofsdagen' waarbij iedere dag thans een bepaalde leeftijds groep beoogt. Het Gil denhuis is thans een be grip in Erembodegem: zo veel sociale bewegingen werden er geboren en hebben er hun werking. Na de verwoesting van de oude dorpskerk was het Gildenhuis van 1940 tot 1952 de dienstdoende noodkerk, waar vreugde en pijn herdacht werd. Ondertussen werd de naam veranderd: Paro chiehuis. Sedert 1979 doet de Krypte onder de O.- L.-Vr. Hemelvaartkerk, dienst als tweede ontmoe tingsruimte. Voor de in richting en het onderhoud van deze parochiale ont moetingsplaatsen worden de laatste zes jaren tijd, geld noch moeite ges paard. Onder impuls van E.H. Vinck werden reeds zes suksesrijke Parochie feesten georganizeerd.... Hij was steeds vriendelijk, hartelijk, steeds ten dien ste bereid, aanmoedi gend, voorbeeldig, entoe- siast... en alvast een goed pries ter... Erembodegem nam vrij dagavond met lede ogen Sinds vorige zondag is E.H. Alfons Vinck, opvolger van pastoor P. Van Den Heuvel, officieel de nieuwe herder van de Sint-Martinuskerk te Burst. Na een officiële ontvangst op het gemeentehuis in Steenberg, werd hij op de grens van Bambrugge en Burst opgewacht door de fanfare die hem, samen met enkele andere vereni gingen, naar de kerk begeleidde. Langsheen een haag van Chirojongens en -meisjes bereikte hij het kerkpor taal waar hij door de voorzitter van de kerkfabriek begroet werd en men hem de sleutel van de kerk overhandigde. maar voor hem is het een kwestie van de titulatuur die weinig of geen rol speelt bij de ware gods dienstbeleving. Het'is al leen een aanpassing en zoeken naar de juiste werkwijze om het kerke lijk leven zo goed mogelijk op gang te houden en de bevolking terug met de kerk te verzoenen. Daar om heeft hij alvast één be trachting waaraan hij zijn energie wil verspillen: de oude autochtone Burste- naars dichter bij de in wijkelingen, die in de nieuwe wijken resideren, te brengen. Verder wordt het echter een dozeren van krachten om de taken aan te kunnen die te ver wezenlijken zijn en hierbij rekent hij vooral op de steun en de medewerking van de kristelijke organi satie. JV afscheid van onderpas toor Vinck en wenst hem in de nieuwe parochie in Burst alle goeds voor hem en voor zijn parochianen! D.B. In de raadszaal van het gemeentehuis werd hij opgewacht door een paar gemeenteraadsleden, de schepenen H. Van Wil der, Et. Lepage, H. De Waele, Et. Blikj en burge meester G. De Langhe. Deze laatste wees er voor al op dat zowel het ge meentebestuur als de pa rochievan Burst hoge ver wachtingen koesteren van hun nieuwe pastoor, die als verantwoordelijke toch ook e'en dankbare taak heeft in zijn kerk. Vanwege de gemeente bood men hem een niet- alledaags geschenk aan, nl. een kachel die hem echter niet ter plaatse overhandigd werd omwil le van de omvang en ande re daarbijhorende moei lijkheden. Dit geschenk was zodanig gekozen ge let op de onderhoudswer ken die het gemeentebe stuur aan de pastorij laten uitvoeren en een kachel zal er voor de volgende wintermaanden goed van pas komen. Pastoor Vinck, die verge zeld was van aansteller- eredeken Om. Van Den Berghe en de getuigen, E.H. Deken De Pelecijn (Lede) en pastoor Col- Kaert (Erembodegem), oopte vooral dat hij vlug een goede Erpe-Mere- naar zal worden. Met de ingesteldheid hem eigen, kan hij daar bijna moeite loos in slagen. De tegemoetkoming op het grensgebied van zijne thuis was niet stormachtig vanwege de bevolking maar wel door het regen en stormweer die de men sen naar de kerk gedreven had, waar ze beschutting zochten en liever daar hun nieuwe pastoor op wachtten, zeer talrijk zelfs want het aantal stoelen was ontoereikend voor de zeer talrijke inwoners die pastoor Vinck kwamen verwelkomen. Het is echter voorlopig nog geen definitief vaar wel aan Erembodegem waar hij onderpastoor was. Aangezien de veran- deirngen in de pastorij te Burst zal hij de pendel moeten onderhouden tus sen Erembodegem en zijn nieuwe parochie. Het ver schil zal hem ook liggen in het aantal ingezetenen, maar alhoewel de paro chie Burst slechts 3.000 zielen telt, toch is het evenals zijn vorige stand plaats een dorp dat een aangroei van de bevolking gekend heeft dank zij de gunstige ligging voor pen delarbeiders en de aanleg van een sociale woonwijk die jonge gezinnen huis vest. Zijn promotie tot pastoor maakt voor E.H. Vinck niet veel verschil uit om al dan niet 'nu zijn gedacht te mogen doen' zoals vaak geopperd wordt. Hij heeft trouwens al een autono me werking gekend door de diensten te verzorgen in de Sint-Amanduskerk op het gehucht Ten Bos, kkïuj°€(a)rS'ma" dee'' Zi'" b''ide 't"redC AalS' m S"' Sn°epieS "°0r de

De Voorpost | 1989 | | pagina 5