mei I990 Twintig jaar Chiro De Belhamel in Erpe-Mere "Veilig op weg" naar 1990 SHOA: "Neen aan de 5.000 Poststukkenbeurs in Aalst 6 - 22.12.1989 - De Voorpost Van de jeugdgroeperingen is de Chiro het sterkst verte genwoordigd in Erpe-Mere. In elke deelgemeente is er een intense werking van deze katoliek gerichte bewe ging die vooral de laatste twee decennia opgang ge maakt heeft. Alhoewel de afdeling van Mere- Faidoli - bij de jongens de voortrekker was, dan toch volgden de andere afdelingen stelselmatig het initiatief en intus sen is een waar net uitgebouwd om de jeugd bezig te houden. Elke zondagnamiddag worden heel wat jonge ren op de been gebracht om zich aan sport en spel over te leveren. De jongenschiro De Belhamel behoort nu reeds twintig jaar tot deze groep en tijdens het komen de kerstfeest wil men dat eens extra vieren. Chirojeugd Gegroeid uit de patrona ten van de 19de eeuw, heeft men katolieke jon geren van 1934 tot 1966 onder de noemer van «Chirojeugd» verenigd. Het was een van die talrij ke katolieke initiatieven om het lot van de arbei dersklas zowel op intel- lektueel-ekonomisch als op religieus peil te verbe teren. In het geval van de Chiro had men als belang rijkste doel de arbeiders jeugd te verzedelijken, maar dan met de klem toon op de spelaktiviteit waarbij geen plaats was voor standengebonden heid en de Christus-Ko- ning- Oematiek primeerde. De Chiro groeide weldra uit tot een parochiaal ge oriënteerde, katolieke niet standsgebonden jeugdbeweging met een sterke symbolenwerking. Alhoewel elke afdeling autonoom werkt, zijn er van het Verbond uit alge mene richtlijnen en doel stellingen die voor gans het Vlaamse land gelden. De aktiviteiten behelzen bijna hoofdzakelijk sport en spel waarbij een maxi mum aan ontspanning na gestreefd wordt. Hierbij wordt toch nog aandacht besteed aan de kristelijke opvoeding. De Belhamel De jeugdbewegingen zijn in het algemeen nogal slecht bedeeld voor wat de huisvesting betreft en met De Belhamel begon het zelfs op een lugubere manier want hun eerste lokaal was niet minder dan het afgedankte do- denhuisje van Ottergem, een gebouwtje dat deel uitmaakte van het toen malige gemeentehuis maar intussen onder de slopershamer ging. In twintig jaar tijd heeft de Chiro van Erondegem - Ottergem - Vleekem al een paar "verhuizingen" meegemaakt want na het dodenhuisje bouwde men twee lokaaltjes met de hulp van het toenmalig gemeentebestuur van Ot tergem en onder impuls van de plaatselijke vereni ging "Jeugdzorg", die heel wat inspanningen leverde om de jeugd onderdak te verlenen. Met de steeds groeiende evolutie van het ledenaantal werd ook de huisvesting een nieuw probleem en in een derde fase kwam men in de klas lokalen van de Ottergem- se gemeenteschool te recht, dit na het opschor ten van de school in sep tember 1975. Vandaar ging het echter naar de grotere deelgemeente E- rondegem waar De Be lhamel het ontmoetings centrum afhuurt en nog twee oude lokaaltjes ter beschikking heeft. Maar ook dit biedt niet de idea le oplossing en hoogst waarschijnlijk gaat men volgend jaar over tot een totale nieuwbouw dank zij het gemeentebestuur van Erpe-Mere, dat hier voor al toezeggingen gedaan heeft. Voor de Chiro van de drie zustergemeenten zal het een hele opluch ting zijn om eindelijk een heid primeert. Een anek- tatie van "tien om te definitief onderdak te dote die men nooit verge- zien"; terwijl de kerels hebben. ten zal is het bewuste gek- weekend toen de jeugdige ke dingen zullen tonen Aktiviteiten bende achter hoek en met een vliegmachien, Een jeugdbeweging als kant ging kijken waar men hebben de aspiranten de Chiro De Belhamel heeft illegaal vuil en ander weg- taak op zich genomen om natuurlijk een hele waaier werpmateriaal ging stor- de techniek van het ge- van aktiviteiten maar hier ten. Het resultaat van hun heel te verzorgen. Alhoe- zullen we ons beperken opzoekingswerk werd bij- wel de leiders voor orde tot de meest markante eengebracht op het en tucht moeten zorgen, zoals o.a. een massaspel Dorpsplein en de vinding- blijven ze toch niet ten dat men in september rijkheid werd verwoord achter want hun inbreng 1975 organiseerde en op een ludiek bordje dat is een sketch die zal doen waar een 150 jongeren in boven op de immense terugdenken aan "de col- ploegverband gedurende hoop vuil prijkte: "Ge- lega's, maar dan een op- drie dagen lang allerhan- vonden op Erondegem". treden in Chirostijl. Twin- de spelen beleefden en Hiermee wilde de jeugd tig jaar viering van De voor een komische stoet de aandacht trekken van Bel de plaatselijke bevolking hamel zal natuurlijk ge- om een inspanning te le- doopt worden met het no- veren voor meer milieu- dige vocht want de kam- bewustzijn maar deze ge- pen hebben meer dan slaagde aktie kreeg toch eens bewezen dat Chiro- die gehouden werd op het nog een staartje... het jongens ook dorstige ma- voetbalterrein van Jeugd- scheelde maar weinig of gen hebben, zorg met een treffen tus- de Chiro kreeg proces sen ouders en kinderen, verbaal aangesmeerd om Om de namiddag meer zogezegd vuil te storten kleur bij te brengen ver- op een openbare plaats, bond men er tevens een Doe dan al eens een in- para-dropping aan wat de spanning, maar gelukkig zaak nog meer spektaku- is het nooit zover geko men. Of de bevolking in- zorgden, zonder daarbij de fietsrally met de boe renkermis te vergeten. Een van de vroegere at- trakties was de Paasmatch lair maakte. Vermeldenswaardig is uiteraard het wereldre- kord dat de Chiro vestig de met "haasje-over springen". Het was een voltreffer onder toezicht van een gerechtsdeur waarder maar De Belha- Boerenkermis In de ogen van De Belha mel-verantwoordelijken is de boerenkermis nog al tijd de grootste aktiviteit van het jaar. Sinds de vori ge editie werden de fees- gezien heeft dat huisvuil Oelijkheden gespreid c niet achter hoek of kant thuishoort, is een andere vraag. Uiteraard behoren de re gelmatige papierslagen tot de traditionele Chiro- aktiviteiten. Drie keer per mei is tot vele dingen in jaar haalt men in de drie staat waarbij verscheiden- Christelike Mutualiteit (CM) lanceert eindejaarskampagne Vandaag vrijdag 15 de cember start de CM van het Verbond Aalst een eindejaarskampagne on der het motto «Veilig op weg». De Verbonden (ar rondissementen) Eeklo, Lokeren en Sint-Niklaas sluiten zich daarbij aan met een gelijkaardige ak tie. Een kampagne voor meer verkeersveiligheid uit een wellicht minder vermoe de hoek. maar alleszins gemotiveerd tot en met. De kristelijke ziekenfond sen willen inderdaad heel wat meer zijn dat een in stelling «die terugbe taald» Gezondheid Gezondheid is belangrijk. Levensbelangrijk. Zorg voor een goede gezond heid dringt zich meer en meer op. Gezondheid en gezondheidszorg zijn in nig verbonden met het ziekenfonds. Ziekenfondsen hebben echter ook informatieve en preventieve taken om het gezondheidsgedrag van hun leden positief te stimuleren. GVO-dienst Reeds 15 jaar terug werd een GVO-dienst (Ge zondheidsvoorlichting en -opvoeding) opgericht. Die richt zich verscheide ne malen per jaar naar de bevolking met grote en minder grote akties. De CM aanziet gezond heid als «een toestand van volledig fysisch, psy- schisch en sociaal wel zijn». Dus heel wat meer dan louter de afwezigheid van een ziekte of een ge brek. Gezondheid is een dynamisch concept dat zich uit in een wisselwer king en een zoeken naar evenwicht tussen diverse faktoren. Faktoren in de personen zelf, in zijn on middellijk omgeving of in de maatschappij. «Veilig op weg naar 1990» twee dagen en ook toen al werd het een onvoorzien sukses met ongeveer zes honderd genodigden die heel wat boerenbrochet- ten verorberd hebben. Deze Chirokermis be hoort al enkele jaren tot "deelgemeenten het oud de vaste tradities in Eron- papier om met een gemid- degem waarin de kerk van delde opbrengst van on- Sint-Pieters- Banden op geveer 25 ton. Dit brengt zaterdagavond een eu- niet alleen wat zaad in het charistieviering plaats bakje om de kampen te grijpt. Na het devote volgt helpen financieren maar het leutige met een wa- voor De Belhamel is het genspel dat een boeren- tevens een kleine bijdrage bruiloftmaal voorafgaat, in het milieucircuit om Met andere woorden, tij- mis van volgend jaar die ploeg om samen het be- zal plaatshebben op 19 en leid van de Chiro De Bel- 20 augustus, hamel te voeren die Historische arnei bloeiend is als de jeugd Historische groei djf, er deel yan Eigenaardig genoeg is maakt. Naar het voor- Chiro De Belhamel oor- beeld van andere Chiro- spronkelijk in Ottergem afdelingen is men dus ook gesticht. Ook al moet men bier overgestapt naar een de oorsprong in deze lekenbegeleiding om re- kleine deelgemeente zoe- den dat in vele gevallen ken, toch gebeuren de men niet altijd kan beroep meeste aktiviteiten in Er- (joen op een geestelijke, ondegem. De start te Ot- Gelukkig is dat in De Be- tergem is evenwel te wij- jbamel nog niet het geval, ten aan de keuze van de maar dit neemt niet weg! stichter, E.H. Roger Van uat een volwassen bege-< den Berghe. leider ook zeer nuttig kan Het zit namelijk zo dat er zijn om richtlijnen te ge- twintig jaar geleden er ven en de jonge leider be- meer perikelen waren bij hulpzaam te zijn. Trou- de KSA van Erondegem wens de begeleiding van die met hun aktiviteiten een jeugdbeweging is zeer gestopt waren. In plaats belangrijk want het zorgt van deze katolieke jeugd- v00r een zekere kontinuï- beweging terug op gang te teit - die er bij De Belha- trekken, opteerde hij voor me| steeds geweest is - in de oprichting van een de groep. Een dergelijke Chiro-afdeling naar het begeleider is een vaste voorbeeld van talrijke an- waarde waarop men best dere dorpen waar deze vertrouwen kan. Maar De jeugdvereniging steeds Belhamel heeft boven- meer voet aan de grond dien nog het geluk te kun- kreeg en de KSA in zekere nen rekenen op een zeer zin naar het achterplan goed georganiseerde verdrong. Om moeilijkhe- oud-leiding Liebel, waar den te voorkomen achtte bet kind centraal staat, onderpastoor Van den Dit is een groep die altijd Berghe het geraadzaam klaar staat om bij te sprin- niet in Erondegem te star- gen waar het nodig is. ten maar wel in het nabu- Daarnaast kan de Chiro rige Ottergem waardoor 00k rekenen op de finan- een zekere botsing kon cjële steun van talrijke voorkomen worden. On- zelfstandigen uit de drie middellijk vormde men dorpen, een steun die een triumviraat met Vlek- door de leiding van De niet nodeloos onze bo men te rooien. Kerstfeest De kerstviering is dens deze feestelijkheden kan men er terecht voor eten en drinken hetgeen met het nodige amuse ment gepaard gaat. heeft dan ook te maken twintigjarige traditie waar De boerenkermis vervolgt o.m. met het alkoholge- men niet vanaf stapt want op zondag met een fiet- bruik van autobestuur- dit vormt steeds een senzoektocht waaraan ders. De CM-kampagne hoogtepunt in de Chiro- telkens pralchtige prijzen richt zich dan ook kordaat werking. Waar dit vroeger verbonden zijn. Het smul naar meer veiligheid. Feiten In zware ongevallen speelt alkoholgebruik voor 30 a 40% een rol, gedurende enkele jaren len gaat echter verder en samen met de Chiromei- men maakt er waarlijk een sjes gevierd werd, is het oud Breugeliaans feest thans een aangelegenheid van voor iedereen. Om van de jongens. Dit bete- het even op welk ogenblik kent alleszins geen ach- kan men ook deelnemen Tijdens weekendnachten teruitgang en dit jaar staat aan een boerenloting gaat dat procent naar 42 de kerstevokatie in het te- waarbij men de twee voor bestuurders tussen ken van de viering van het laatste cijfers van de iden- 18 en 24 jaar. In ons arron- tweede decennium: de titeitskaart gebruikt, dissement waren er dit twintig man sterke speel- kwestie van er de span- jaar reeds 450 dergelijke klub zal springdoos-dan- ning in te houden. De gevallen en de trand wijst sen; de ongeveer dertig zondagnamiddag staat in naar steeds hoger. rakkers gaan de Ufo van het teken van de jeugd en Spa overbrengen en laten elk jaar vindt men iets de marsmannetjes dan- nieuws als verrassing, sen; de toppers doen het Nu reeds staat de datum wat ernstiger met een imi- vast voor de boerenker- kem en Erondegem maar tot deze drie buurtdorpen is het niet gebleven voor wat de ledenwerving be treft. Ook Oordegem is flink vertegenwoordigd, samen met jeugd uit Im- pe, Letterhoutem, Erem- bodegem e.a. Elke ge meente heeft zelfs een vertegenwoordiger in de leiding van Chiro De Bel hamel dat een groot deel W11UVU6 VIIV van zijn sukses hieraan te moet kunnen aangevuld danken heeft. 0f vervangen worden. Bij Na de stichter-proost R. De Belhamel is men er tot Van den Berghe is het nQg toe in geslaagd om de steeds de geestelijkheid nodige voorzieningen te Belhamel zeer gewaar deerd wordt en hun wer king steeds meer en meer stimuleert. Twintig jaar is al een hele prestatie om een jeugd groep bij elkaar te houden en vooral om de kontinuï- teit in stand te houden, want vooral bij de jeugd is er een voortdurende wis seling van de leiding, die zonodig op elk ogenblik De die zich het meest heeft ontfermd over deze jeugdgroepering en ach tereenvolgens hadden zij tot proost EE.HH. P. Geenens, G. Annaert en thans E.H. Johan Van den Eeckhout, weekend onderpastoor te Mere maar geboortig van Eron degem. Sedert 1979 is er een vol wassen begeleider aange steld in de persoon van William De Windt, oud leider, en nog steeds me dewerker bij de leiders- treffen. Een jeugdbewe ging staat of valt met een degelijke leiding, welke een goed jeugdbeleid voert, maar in De Belha mel zijn alle elementen aanwezig om hieraan te verhelpen. Dit bewijst trouwens de gestadige groei van de afdeling, die zonder veel moeite op een zilveren jubileum afste vent. JV lieke Industriële Hoge school Oost-Vlaanderen KIHO), «Emal» (Indu striële Hogeschool en Ad versitairen die wél in schrijfgeld betalen gaat volgens SHOA allerminst op. «Universitairen beta- Voor de zevende keer or- uitzondering van de post- heel wat belangstellen- ganizeerde de Koninklij- kaarten kon men op deze den, onder wie natuurlijk ke Postzegelkring Phila- beurs zowat alle denkbare een flink deel verzame- telia AlostaindeSint-An- poststukken vinden en laars, (da) nazaal zijn internationale aankopen. Tussen 8.30 en poststukkenbeurs. Met 17.00 uur passeerden er Komende feesten - badge Bij nieuwjaarswensen ho ren traditioneel wensen voor een goede gezond heid. Vaak beklonken met een stevig glas of een «versterkende» borrel. De weg naar de verwezen lijking van die wensen staat steeds meer en meer Ve'e tientallen leden van SHOA, Studentenverbond op de helling. Hoger Onderwijs Aalst protesteerden verleden woens- De CM lanceert daarom dag in de late namiddag te Aalst in het stadscentrum deze eindejaarsaktie. tegen het voorstel van de regering om studenten HO- Vanaf vandaag 15 decern- BU, Hoger Onderwijs Buiten de Universiteit (wat men ber tot nieuwjaar worden vroeger niet-universitair hoger Onderwijs heette) van- aan de CM-loketten gratis af dit jaar 5.000 fr. inschrijfgeld te doen betalen. Deze 5.000 badges uitgereikt. week zou daaromtrent een definitieve beslissing kun- Blauwe badges met wagen nen vallen en de 4.000 HOBU-studenten van Aalsterse en omgedraaid drankglas instellingen verzetten er zich tegen. «Veilig op weg naar 1990». «Vandaag rij ik, dus drink Tot de geplande zitsta- van gemeenschapsminis- ik alkoholvrij». king op de Grote Markt ter Daniël Coens om het (VTI, Vrij Technisch On- ciale voordelen in zwang kwam het niet wegens de inschrijfgeld voor niet-be- derwijs Aalst). komen». Andere akties hevige windvlagen ge- ursstudenten van het Ho- Belangrijk is dat SHOA Als dat niet het gev?' De CM wil ook de veilig- paard aan stormachtige ger Onderwijs Buiten de een overkoepelend or- wordt komt er een HO- heid van jongeren tijdens regenvlagen. Universiteit met 5.000 fr. gaan is over de diverse BU-FONDS om grote na- vakanties bevorderen. Het protest beperkte zich te verhogen. Uitgaande schoolnetten heen. tionale protestakties mo- Daarom een aktie in iuni. dan noodgedwongen tot van het principe dat ieder- 5 ooo fr bovenop gelijk te maken. Een informatiebrochure het uitdelen van pamflet- een recht moet hebben tHOBU duurder dan ministratie met Normaa- len inderdaad inschrijf- lafdeling), IHR(«deHan- geld doch genieten van delsschool»), «Norgy» heel wat sociale voorde- (PHO, Pedagogisch Ho- len, o.m. maaltijden, ger Onderwijs Sint-Vin- SHOA ziet er geen be- centius Gijzegem), «Nur- zwaar in ook inschrijfgeld saia» (Sint-Augustinusin- te betalen op voorwaarde stituut Aalst) en «Paids» dat ook in het HOBU so- administratiekosten en van minister Kelchter- aanschaf van materieel, mans gemaakt door het Die som varieert van 0 fr. Hoger Instituut voor de (Gijzgem) tot 8.000 fr. De Arbeid blijkt duidelijk dat Aalst. Een beeld van de internationale poststukkenbeurs in de Sint-Annazaal (a) zal wijzen op de gevaren ten «Neen aan dc 5000» het onderwijs van zijn Tot op heden was erin het .JNIV tijdens sport en spel. op de Grote Markt en op haar keuze en begaafd- V,, ,geen mschnjt" Intern wil de CM binnen- nevralgickc punten. heid te volgen zonder fi- geld. Wel een som voor Uit een studie mopdracht komende ongevallen in Dat het aantal deelne- nanciële of andere drem- ons arrondissement regi- mers aan deze protestak- pels is de WS gekant te- streren en uit relevante tie die niet van enige lu- gen elke verhoging van in- gegevens via informatie dieke, studentikoze in- schrijfgeld». -. c nnn - en sensibilisering bijdra- breng gespeend was rela- Vertegenwoordigers van geplande 5.000 fr. zijn de gemiddelde kost per gen tot preventie. tief beperkt was tegen- SHOA waren op dat kon- supplementair. Komen er jaar 1in het HOBU hoger Ook voor «beginnende over het potentieel van gres present en de te Aalst dus bovenop. Vooral ne- ligt dan aan de Universi- chauffeurs» wil de CM ij- 4000 Aalsterse HOBU- woensdag gevoerde aktie Te.n, P'j feiJ: ho8e'J- V"or veren voor «een gezond ers had diverse oorzaken, kaderde in deze optiek. In dat deze 5.000 fr. niet de buitenhuiswonende stu- rijgedrag» en de jeugd- Laattijdige afspraken, heel Vlaanderen grijpen school zal ten goede ko- denten 6/0. Indirekte kos- dienst van de CM werkt staking van Oostvlaamse trruwens gelijkaardige men doch gewoon in de ten werden daarbij niet in met eën programma voor bussen en vooral de hin- protestakties plaats. Zo staatskas zal verdwijnen, rekening genomen, meer verkeersveiligheid derlijke regenval. Een deze akties geen gunstig Om wellicht eventuele ga- lH in binnen-en buitenland, aantal studenten wiens gevolg zouden opleveren ten te dichten. Scholen en instellingen, ouders die 5.000 fr. toch worden nationale akties Vergelijkingen met uni- grafisch onderwijs zullen Wel zullen betalen voel- voorzien in komende fe- uitgenodigd worden tot den zich allicht minder bij bruarimaand. hetmaken van een sticker deze aktie betrokken. Alle zeven De zeven studentenver- spreid en last but not least werd de resolutie van de enigingen van Groot- wordt gedacht aan het op- VVS, de Vereniging van Aalst zijn allen solidair richten van een Gezond- Vlaamse Studenten, me- met deze aktie. Ze tellen heidsfonds. Voorlopig degedeeld. samen zowat 4.000 leden, blijft dat echter nog «De VVS protesteert met Het zijn «Ajoinista» en slechts een optie. LH klem tegen de plannen «Studentenraad» (Katho- liniliunvii UC/.i; dMH. die dan op duizenden ex- Op de eropvolgende pe emplaren zal worden ver- konferentie in De W« iers- 'erf BRT2 Oost- Vlaanderen regio- band sprong, naai pakt voorde eerste keer uil yia de Instituut van de Onder- met een provinciaal jaarover- neming Databank hebben zicht. In 13 afle\ cringen, 12 5000 jongeren een job gevon- maanden en I voor de sport. den. Sedert het oprichten wordt 1989 bekeken. In elk de databank nu 3 jaar geleden maandoverzicht wordt stilge- is het aantal aanvragen van de staan hij een of ander nieuws- jongeren met zes vermenigwl- feit dal in die maand uit de digd.

De Voorpost | 1989 | | pagina 6