Tien maal 'Armande de Molière' Kuituurcentrum De Werf Aalst 'Zomergasten' in De Werf Aalst in de ban van Wenen Het Gezelschap van de Schone Schijn Stampen en Dagen in Lede 14 - 19.1.1990 - De Voorpost hoorders tijdens de afscheidsmaal tijd. De woorden bevatten eigenlijk de essentie van Gorki's stuk, de oe verloze oppervlakkigheid van een gezelschap bijeen op het landgoed van een bevriend advokaat, die sa men kletsen, samen spelletjes doen, zich vervelen en vooral met zichzelf bezig zijn want stilaan groeit voor de meesten het besef van het totale failliet van hun eigen ik. Eigenlijk wordt de passieve «intel ligentsia» van het pre-revolutionai- re Rusland hier te kakken gezet: hun onvermogen om deel te nemen aan wat werkelijk leeft bij de Russi sche bevolking van toen drijft hen naar hun eigen hokjes waarin hun onmacht tot kommunikatie echt schrijnend wordt. Regisseur Joosten koos voor het to nen van de oppervlakkigheid en het vrijblijvend getater; onderhuids blijft echter steeds voelbaar waar het écht om gaat. Hij wordt in de realisatie van dit koncept schitte rend gediend door Manfred Dit- trich (dekor), Karin Seydtle (kost uums), Steve Kemp (licht) en een homogene cast met o.m. Joan Ne- derlof, Vic De Wachter, Luk Perce val, Gilda De Bal, Liene Le Roux, Jappe Claes en nog elf anderen. Ga kijken!! Toegangsprijs 400 fr., reserveren op nr. 053/76.13.12. Woensdag 24 januari Eigen dansproduktie «De Doos» Wat gebeurt er als een jongen met pak en zak «de doos» invliegt? En wat als er ook nog een meisje blijkt in te zitten? En als die doos ook nog verrassingen in petto heeft? Dit boeiend, speels dansspektakel voor kinderen toont de eigenaar digheden, spelletjes, ruzies en an dere tederheden die twee mensen meemaken op zoek naar het grote geheim van de doos. De Werf engageerde via de vzw De Kolk uit Leuven twee dansers voor het maken van deze moderne dan sproduktie voor kinderen, die in april vorig jaar in première ging en nu hernomen wordt. Een produktie voor kinderen vanaf 6 jaar. De dan sers zijn Mark Van De Keer en Ann De Naeyer; de regie is van Miet Braem en Rob Stujrft; Etienne Bru- neel zorgde voor dekor en kost uums en de muziek is van Jo Bo- gaert. Op woensdag 24 januari om 15 uur in De Werf. Kinderen betalen 100 fr. en volwassenen 120 fr. Voor reservatie: 053/76.13.12. Donderdag 25 januari J. Strauss Orkest en «Wien bleibt Wien» Het programma dat André Rieu en zijn Johann Strauss Orkest op don derdag 25 januari om 20 uur in de Schouwburg van De Werf brengt, voert het publiek op de tonen van meeslepende walsen en spranke lende operettemelodieën mee naar het bruisende Wenen van de vorige eeuw. Naar het voorbeeld van grootmees ter Johann Strauss, die niet alleen met zijn muziek, maar evenzeer met zijn innemende charme de harten van het operetteminnende publiek wist te veroveren, zal André Rieu als «Stehgeiger» deze avond leiden en presenteren. Het Johann Strauss Orkest, The London Strauss Dancers, José Kal- thof (sopraan) en Wim Steinbusch of Marcel Arpots (tenor) staan borg voor een onberispelijke uitvoering van deze populaire deuntjes. «Wien bleibt Wien» is al jaren suk- sesvol; het voorbije seizoen voerde de groep op toernee tot diep in Duitsland en België. De zalen wa ren weken van te voren uitverkocht en de recensies jubelden. Het is een niet te missen show voor al wie de Weense muziek in zijn hart draagt. Toegangsprijs 500 fr. Reserveren: 053/76.13.12. Vrijdag 26 januari Raamteater met «De Canadese Muur» van H. Brusseimans en T. Lanoye Vorig jaar in wereldkreatie in het Antwerps Raamteater, nu op reis door Vlaanderen en Nederland: «De Canadese Muur» van het en- fant-terrible-duo Tom Lanoye en Herman Brusselmans, beiden uit onze regio. Lanoye omschrijft zichzelf als «dichter, performer, scenarist, ro mancier, charmezanger en charla tan». Het zal dus allemaal wel waar zijn. Brusselmans, sinds twee jaar fullti me schrijver, komt regelmatig met een nieuw boek, komt zelfs vaak in het nieuws met «opzienbarende» verklaringen en podiumoptredens. Samen schreven ze «De Canadese Muur» datze' zelf de ondertitel «Een harteloos familiedrama over Voetbal, Drank Vlaanderen» meegaven. Waarover het gaat? De titel zegt niets, de ondertitel des te meer. We laten even regisseur Wal ter Tillemans zelf aan het woord. «Vanaf hun eerste stuk 'De Cana dese Muur' tonen Brusselmans en Lanoye zich meesters in het vak voor toneel te schrijven. Hun dialo gen zijn raak en echt, hun stuk fan tastisch uitgewerkt, vol originele scènes, zijsprongen, invallen en va riaties, met een feilloos gevoel voor timing in de afwisseling van burles ke satire en drama... Wie ons kwa lijk neemt dat wij teater zo goed willen spelen als voetbal, moet weg blijven en ook wie bang is voor Brus selmans en Lanoye.» Wie houdt van een vleugje ironisch sarkasme in een plezierig stuk tea ter, mag niet wegblijven uit De Werf op 26 januari om 20 uur. «De Cana dese Muur» levert immers een amu sante toneelavond op. Er zijn vijf akteurs: Jean-Pierre Lambert (Eric Kerremans) die ooit een kontrakt met Anderlecht weigerde om met Sonja (Katelijn Verbeke) te trou wen, een zakenvrouw op de rand van het failliet; dan is er de ex- vriend en aftroggelaar Richard (Marc Peeters); de autoritaire maar rijke schoonvader Lode (Roger Van Kerpel) en tenslotte buur vrouw Elly (een sublieme A'leen Cooreman), de domme maar zo komische ex-haarkapster. Achter de brutale, ongezouten hu mor, de Monty Pythonachtige ab surditeit, het gezwets, grijnst de leegte, de ontreddering. Het ta bleau vivant wordt een ruïne, de personages wrakken. In een flitsend tempo en een perfekte timing (wat we zelden zagen bij een Vlaams ge zelschap) raast het stuk met veel spanning naar de onverwachte afre kening. Beslist een aanrader dus! Toegangsprijs 300 fr. Reserveren: 053/76.13.12. Zondag 28 januari Teater Froe Froe en «Roodkapje» Teater Froe Froe blies op een zeer Morgen zaterdag 20 januari brengt «De Blauwe Maandagcompagnie» aangevuld met «Het Zuidelijk To neel» in De Werf te 20 u. een op voering van «Zomergasten» van Maxim Gorki in een regie van Guy Joosten en vertaling van Bob Sni- jers. U kan reserveren via 053/76.13.12. Toegang kost 400 fr. Treden erin op: Vic De Wachter, Joan Nederlof, Maureen Teeuwen, Luk Perceval, Cas Enklaar, Mark Rietman, Jakob Beks, Lieneke Le Roux, Jappe Claes, Katelijne Da- men, Michel Van Dorsselaere, Koen Van Impe, Gilde De Bal, Els Dottermans, Victor Low, Dries Smits en Helen Suyderhoud. Gorki wilde een soort 'politieke fa bel' schrijven, maar mocht de zaken niet zo frontaal voorstellen dat hij last zou krijgen met het toenmalige tsarenbewind. Daarom koos hij voor een om zwachtelde aanpak waarin hij toch nog, al is het dan eerder eufemisj tisch, de vijand te lijf gaat. In 'Zomergasten' laat hij een elitaii gezelschap, te gast op het landgoei' van advokaat Basov, de tijd zo gt zellig mogelijk doorbrengen m< eten, drinken, en praten over kunst opvoeding en 'de toestand in de we] reld'. Het zijn mensen die op hef einde van een tijdperk leven en aat de basis van dat leven gaapt eei enorme leegte, waar zij elk momenl dreigen in te vallen. Ze worden eveneens gekonfronj teerd met hun eigen lafheid en gej brek aan levenskracht waardoor zj verward en onzeker reageren op on' verwachte prikkels van buitenuit. In deze nieuwe bewerkingwordt he| filmische karakter van het stuk ex] tra versterkt. Dit maakt de humoi scherp en kleurt de personages ii met het absurdisme en de anarchif van de Marx Brothers. LI originele en visueel sterke manier het overbekende sprookje van de gebroeders Grimm nieuw leven in. De eenvoud van het verhaal gaf hen de kans om de karakters van de vertolkers, moeder, grootmoeder, de boswachter en de boze wolf tot in de details uit te bouwen tot totaal onbetrouwbare en idiote tegenspe lers van Roodkapje. Zo heeft de moeder duidelijk één kookboek te veel gelezen, rijdt een goedlachse grootmoeder rond in een rolstoel en heeft de boswachter Rambo-idealen. Om iets meer te vernemen over de mysterieuze boze wolf, zal men wel moeten gaan kij ken. Deze figuren komen tot leven in een mengvorm van poppen en akteuri Ook het dekor, dat waarschijnlii tegelijkertijd het mooiste maar od het vervelendste ter wereld is, fuij geert als tegenspeler van het oi| schuldige Roodkapje. Het spel is zowel grappig, spannen! als ontroerend en zal zeker niet en kei de kleinste toeschouwers boel en. Het is een produktie, geregisseer door Jan Maillard in een dekor e met poppen van dezelfde Maillar( die hierbij niet aan zijn proefstuk Om 15 uur in de Schouwburg va De Werf. De toegangsprijs is voo kinderen 100 en voor volwassene 120 fr. Reserveren: 053/76.13.12. U Twee maal v(jf dagen na elkaar brengt het «Gezelschap van de Schone Schijn» in een regie van Anton Cogen met muziek van Gene Van den Ostende en koreografie van Greta Lintz «Armande de Molière» van Pieter De Prins. Wegens een akteurswissel wordt er nu in De Bathyscaaf, Meuleschette- straat 74 gespeeld van donderdag 18 toten met maandag 22 januari en van donderdag 25 tot en met maandag 29 januari telkens te 20 uur. De plot Als Jean-Baptiste Poquelin (Moliè re) sterft laat hij een troep hulpelo ze akteurs en aktrices achter. Hij was inderdaad de gevierde akteur, regisseur, direkteur en dramaturg. Onder deze troep zijn tweeae vrouw en Armande, vermoedelijk zijn dochter. De speelse, wispelturige Armande kan de belastende erfenis van het theatergenie bezwaarlijk verwer ken. Zij wordt dan ook heen en weer geslingerd naar vage bewon dering, naar de anekdotiek van het voorbije huwelijksleven, naar zelf- pijnigende romantiek en naar de kuiperijen van het gezelschap dat, aan zijn lot overgelaten, vegeteert. Auteur Pieter De Prins voert Mo lière himself ten tonele als een soort subtiel-ludieke geestesverschijning voor het publick maar een gedach- enimpuls in de fantasie van Arm ande manipuleert de hele aktie. De overige drie beleven in een soort parallellisme van het alledaagse le ven, de realiteit van het teatermi- lieu en passages uit het oeuvre van Molière. Op psychologische wijze verwerkt werden er dan ook fragmenten in gevoegd van stukken van Molière als «De ingebeelde zieke», «Tartuf- fe», «De burger-edelman» en «De schurkenstreken van Scapin». Maar een link met de realiteit van vandaag dringt zich op en als uit laatklep werden er liedjes ingelast met kabareteske inslag op Zuid- amerikaanse ritmes. Men wil duide lijk met materiaal van Molière de situatie van heden op de korrel ne men. Het stuk evolueert dan ook in een quasi niet te definiëren tijdloos heid, zowel qua dekor, kostumering en muziek als naar tekst. Vragen Zal Armande als vrouw het gezel schap kunnen leiden? Zal ze zich opgewassen voelen te gen de intriges van de troep? Evenzo tegenover het politieke spel? Zal het teater opgewassen zijn te gen de harde taal der cijfers en te gen onze konsumptiemaatschap- pij? De strijd van Armande is zeker niet de strijd van een heldin. Wel ie van een zoekende, twijfelende vrouw wiens emancipatorische achter stand model staat voor het manipu leren van het kuituurpatroon maar dan in negatieve zin. Of was het enkel een droom? Een droom in de droom van 1990? De cast Regisseur is Anton Cogen. Hij re gisseerde reeds in het Nationaal Jeugdtheater, in het Kafkatheater en in Teater Taptoe. Bovendien richtte hij PACT (Progressief Aal- sters Collectief Toneel) op, regis seerde er vele jaren, schreef zelfs theater met o.m. «Daens en Daens» en is ook de oprichter van het «Ge zelschap van de Schone Schijn». Als spelers ziet U evolueren Cecili Rigolle van Area Malpertuis ei BRT, Christine De Paepe van Prik theater, Walter De Donder, eei komicus met de bagage van een tra gicus en André Willockx van Spran kei en Prikkeltheater. U kan reserveren bij Rekc H.Hartlaan 30, tel. 053/78.40.27 o 053/77.19.69. (L.H Op vrijdag 26 januari treedt in za< Volkskring aan de Kasteeldreef I Lede Stampen en Dagen op mi een kompleet nieuw programmi Aanvang om 20.00 uur en kaarten i vooverkoop kosten 150 fr. Aan d kassa betaalt men 180 fr. Voor mee inlichtingen en reservaties kan me terecht op de nummers 051 77.26.05 en 80.59.06. Voorverkoof adressen zijn cafe Wit Paard in d Hoogstraat 2 te Lede, Radiodokte in de Kasteeldreef te Lede, caf Boemeltrein in Lede, Pop Shop i de Sint-Jorisstraat te Aalst, Tavet ne Snack Cotton Club aan de Hof markt 14 te Aalst Vrijdag 19 januari Liliane Saint-Pierre Liliane Saint-Pierre is wat men kan noemen «een ouwe rot in het vak». Ze was amper vijftien, toen ze deel nam aan een grote variété-prijs met medewerking van Radio Luxem burg. Als prijs mocht een plaat wor den opgenomen: «We gotta stop» was meteen een voltreffer. Nadien tourde ze met niemand minder dan Claude Frangois, die ook verschei dene van haar platen produceerde. Het orgelpunt van deze samenwer king was het optreden in de Parijse showtempel bij uitstek, L'Olympia. En dan werd het een hele tijd vrij stil rond haar: het lot spaarde haar niet in haar privé-leven... Na een stille periode stond ze een drietal jaren geleden opnieuw aan de top met de Eurosong-hit «Sol- diers of Love». Liliane Saint-Pierre is een show- «beest» dat voor honderd procent achter tekst en melodie staat, wat belangrijk is wanneer men op een podium een lied moet laten leven en waar-maken! Toegangsprijs: 550 fr. Voor infor matie: 053/77.05.02. Zaterdag 20 januari Schitterende «Zomergasten» door Blauwe Maandag Cie Een voorstelling waaraan men maanden later nog met goede her inneringen terugdenkt, zal zeker en vast «Zomergasten» van Maxim Gorki zijn, door de Blauwe Maan dag Cie én het Zuidelijk Toneel uit Eindhoven in een regie van Guy Joosten. Niet omdat dit stuk zo spektakulair, vernieuwend, eigenaardig, taboe doorbrekend of gelijk wat is. Neen, gewoon omdat het eerlijk teater is: een tekst die wat te vertellen heeft, een intelligente benadering ervan door regisseur en technische staf, een hoogstaand akteren in dienst van de produktie en niet van zich zelf. Na de schitterende produkties van «De Meeuw» van A. Tsjechov en «Nachtwake» van Lars Norèn, werd uitgekeken of BMCie hetzelfde kwalitatief hoogstaande niveau kon blijven realiseren. De skeptici we ten nu dat de artistieke bronnen van Joosten en Cie nog niet opgedroogd zijn: «Zomergasten» is een produk tie die beklijft! «Ja, burgervolk, zo is het hoe gij zijt, hoe gij staat. Gij verlangt dat klote- klote-gelukje van niemendal, van preuterige kneuterigheid, stikkend m uw gal bovenal.» Deze tekst (van Pjeroo Roobjee, toegevoegd in het vierde bedrijf) wordt door Vlas uit dagend gedeklameerd voor zijn toe- Aalst. De Canadese muur eerlang in de Werf Aanstaande donderdag 25 januari wordt U vanaf 20 u. in kultureel centrum «De Werf» ondergedom peld in een Weense sfeer tot en met, onder het motto «Wien bleibt Wien». Toegang kost 500 fr. Reserveren via 053/76.13.12. Het programma voert u op de tonen van meeslepende walsen en spran kelende operettemelodieën mee naar het bruisende Wenen van de vorige eeuw. Naar het voorbeeld van grootmees ter Johan Strauss, die niet alleen met zijn muziek, maar evenzeer met zijn innemende charme de harten van het operetteminnend publiek wist te veroveren, zal André Rieu als 'Stehgeiger' deze avond leiden en presenteren. Het Johan Strauss Orkest, The London Strauss Dancers, José Kal- thof (sopraan) en Wim Steinbusch/ Marcel Arpots (tenor) staan borg voor een onberispelijke uitvoering van deze populaire deuntjes. «Wien bleibt Wien» is al jaren suk- sesvol; het afgelopen seizoen voer de de tournee tot diep in Duitsland en België. De zalen waren weken van te voren uitverkocht en de recensies jubel den. Het is kortom, een niet te missen show voor al wie aan Wenen zijn hart heeft verpand. LH Aalst, Wien Bleibt Wien, te zien in de Werf (foto J.J. Spuisers) In samenwerking met vzw De Kolk herneemt kultureel centrum De Wei in eigen huis, haar suksesrijke produktie 'De Doos'. Dit aanstaan» woensdag 24 januari te 15 u. Toegang kost 120 fr. voor volwassenen et 100 fr. voor kinderen. Reservatie: 053/76.13.12. Naar een regie van Miet Braem en Rob Stuyft, in een dekor en kostuum van Etienne Bruneel en op muziek van Jo Bogaert treden erin op: Man Van de Keer en Ann De Naeyer. Wat gebeurt er als een jongen met pak en zak 'de doos' invliegt? En wat als er ook nog een meisje blijkt in te zitten? En als die doos ook nog verrassingen in petto heeft? Dit boeiend, speels dansspektakel voor kinderen, toont ons de eigenaaj digheden, spelletjes, ruzies en andere tederheden die twee mensen mee] maken, op zoek naar het grote geheim van de doos. C.C. De Werf engageerde via VZW De Klok (Leuven) twee dansers vocj het maken van deze moderne dansproduktie voor kinderen, die in aprf vorig jaar in première ging en nu hernomen wordt. ii

De Voorpost | 1990 | | pagina 14