Nieuwjaarsroundup bij Teledienst Aalst Rust doet uw geheugen roesten Patrick De Smedt en de frituur op het Vredeplein voor en na Schepen Bourlon: 'Industriegronden en K.M.O.-zones' "Wat gebeurt er in de Sovjet-Unie? Waarom? Waarom nu?" 2 - 19.1.1990 - De Voorpost Verleden zondag 14 januari organiseerde Teledienst andermaal zijn tradi tionele nieuwjaarsreceptie in het lokaal van Teledienst en het Centrum voor Levens- en Gezinsvragen in Withuisstraat 3 te Aalst. Dit voor de schare medewerkers, vrijwilligers, schenkers en verkoopsters die de aktie van Teledienst schragen. Teledienst werkt met twee lokaties: Withuisstraat 3 op de linker- en Buurthuis 't Spieken in de Botermelkstraat op de rechteroever. Withuisstraat 3 Het lokaal van Teledienst in de Wit huisstraat is zo maar een huis in de rij. Wel pal in het centrum doch zonder enige franje en alleszins dis kreet bereikbaar. 'Een huis met een lage drempel. Letterlijk maar ook figuurlijk'. Een huis met drie naamplaten op de deur: 'Teledienst', Centrum voor Maatschappelijk Werk' en 'Cen trum voor Levens- en Gezinsvra gen'. Op de benedenverdieping zijn er een wachtzaal en een ontvangstlo kaal plus sekretariaat en keuken. In het permanentielokaal zitten af wisselend vrijwilligers en perma nentjes, psychologen of stagiairs. Het sekretariaat is bemand door Kris Muylaert en Geert Heester- Aalst. 't Spieken in de Botermelkstraat 177 Op de eerste verdieping bevinden zich de lokalen voor ontvangst. U wordt er voor Teledienst ontvangen door Steven Saeys en voor het C.L.G. door Lieve Van Der Strae- ten. De tweede verdieping is een multi- funktionele ruimte die ook nu nog als 'de zolder' wordt betiteld. Hier hebben vrijwilligers- en teamverga deringen plaats ook voor 'Home In fo', 'Auxilia', 'Helpende Hand', V.I.M. raden van bestuur en vorm- ingssekties allerhande. Medewerkers naast de reeds ge noemden zijn Anne-Marie Roels, Mia Vanelstraeten, Peter De Vriendt, Peter Aertsen en Paul Van Rossem. 't Spieken Botermelkstraat 177 Ook 't Spieken is een gewoon huis in de rij. Een huis van de buurt waar iedereen welkom is. Men kan er terecht met alle proble men want daar is nog heel wat te doen. Op de eerste verdieping ontmoet u maatschappelijk werker en ziel van 't Spieken Stef Muylaert. 't Spieken ligt bij wijze van spreken aan de voordeur van de grote sociale woonwijk Horebekeveld met 957 bewoners in 257 huizen. Anderzijds ligt het 'aan de achterdeur' van de 5 appartementsblokken Dewaco in de Rozendreef met 420 bewoners in 232 appartementen. In zes jaar is 't Spieken omgetoverd tot een gezellige ontmoetings plaats. Op het gelijkvloers zijn er een ruim lokaal, toiletruimte en een keuken. De eerste twee jaren werd de bo venverdieping gebruikt voor vzw 't Nest die er naschoolse begeleiding organiseerde. Nu 't Nest er geen gebruik meer van maakt is het een polyvalente ruimte. Er gaan verga deringen door, de mutualiteit be taalt er uit en af en toe wordt het omgetoverd tot een praatcafé, een speelruimte voor kinderen of een kledingwinkel. Op de tussenverdieping is er een wachtlokaal dat tevens fungeert als info-ruimte. Hoger op is er het ad ministratielokaal met eventueel een stagiair of een vrijwilliger en daar tegenover is er de ontvangstruimte, het zenuwcentrum van maatschap- i pelijk werker Stef Muylaert. De zolder wordt voornamelijk ge bruikt als jeugd-lokaal waar de jon geren van de buurt deugdelijke ont- spanning kunnen genieten en niet Aalst. Het gebouw aan de Withuisstraat 3 meer gedoodverfd kunnen worden als 'schoftjes' zoals eens het geval was. Elke vrijdag en soms ook tij dens weekends en in de vakantie kunnen ze er terecht. Op 'hun zol der'. LH zten^TwTaKre^Stfei Bourlon die vandaag zijn intrek worden ondersteund door derden, vanuit het College van Bursemees neemt met zijn diensten en die van Zowel de Kamer van Koophandel ter en Schepenen alle moecfekè for de Kamer voor Koophandel en Nij- en Nijverheid, het bedrijfsleven en mules op hun haalbaarheid te on- verheid Aalst en Gewest tn Kasteel de plaatselijke middenstand leve- derzoeken en rekening te houden nno vnm n H -Z'J" beleidverkla- ren ,hun bijdrage in de globale akti- met het ecologisch aspekt ring voor in de jongste gemeente- wetten van dit departement. De inrichting tan het Kasteel Ter- na?™..- jj Op korte termijn wenst het College linden als stedelijk Centrum voor hS ÏÏÖ3SS°n2 ,Bur8.emeester e» Schenen Ekonomie en Middenstand was een DegrPl'ngsartikel 511/123/01 met enkele nieuwe mogelijkheden te ander belangrijk beleidsnunt De ™,ng T 650;000 fr<?mvf »n scheppen voor het ter beschikking mogelijkheid wordt hier geboden te grote lijqen de vaste werkingskos- stellen van industriegronden. funltioneren als gasStrum en ten van de dienst Middenstand en Via de Regie voor Grond- en Bouw- trefpunt voor Middenstand en Eko onTr°H^he °r,kkehng' be,eid worden de nodiêe fondsen noime uit de streek? aHdtn abonne^entflld" vrij gemaakt voor de verwerving van Deze infrastruktuur heeft hierdoor gelden de verzendingskosten, gronden in het kader van de uitbrei- een nieuwe dimensie gekreeen en Sfjin6 bur,fe,benod|gdheden en de ding van de industriezone 'Wijn- wordt momenteel functioneel ge- d5nL_ aan Congressen en gaardveld'. Deze uitbreiding omvat bruikt. een terrein van 21 ha. grootte. In samenwerking met de Kamer van Uok worden binnen verschillende Koophandel en Nijverheid worden B.r. A. s onderzocht of er mogelijk- diverse seminaries, kursussen en in- heden kunnen gekreëerd worden formatiedagen gepland, voor nieuwe zones voor KMO en Vooral de dienstverlening en servi- ambachtelijke bedrijven. Het blijft ce naar middenstand en industrie u^t^eds dej bedoeling om geen wordt vanuit dit departement be vorderd en uitgebouwd. De openstelling van de Europese colloquia. Ook omvat het artikel de organisa tie van aktiviteiten, waaronder de Topdag en Topweek, seminaries, Aalst-kermis, avondmarkten en feestmarkten. De aangehaalde cijfers geven ech- wei steeds de bedoeling om geen ter geen reëel beeld van de werking hinderlijke bedrijven aan te trekken van het departement Middenstand in deze mogelijke nieuwe zones. ekonomische grenzen op 1 januari 1993 is een belangrijke uitdaging voor de streek. Aalst als centrum stad moet hierin een bèlangrijke rol spelen, zowel op gebied van de eko nomische bedrijvigheid, maar voor al in de dienstverlenende sektor als uitwijkingsmogelijkheid voor de toekomstige Europese hoofdstad Brussel. De wekelijkse zaterdagmarkt geniet een grote faam in de streek en is een waardevol gebeuren in de stad wel ke blijvend wordt gestimuleerd van uit de stedelijke overheid. Aalst zal tevens verder worden ge promoot als handelscentrum en het kommercieel hart zal nog attraktie- ver gemaakt worden in samen spraak met privé-initiatieven. Pro motiecampagnes zoals een Topdag en een Topweek geven een grote uitstraling aan het handelscentrum en kreativiteit en dynamisme die nen hierin basisgegevens te vormen. LH 'Ik word zo vergeetachtig...' In februari komt het Kultureel Centrum Affligem tegemoet aan een reële behoefte met de organisatie van een kursus 'Geheugentraining'. Licentiaat Pierre Vermeulen begeleidt U daarbij op 1, 8,15 en 22 februari en 1 en 8 maart telkens vanaf 14 u. in Abdijstraat 6 te Hekelgem-Affligem. Men kan inschrijven ter plekke voor 1300 fr. Te lang wachten is niet verantwoord als U deze kursus noodzakelijk acht. Als je problemen hebt als hierna is die kursus zeker voor U. 'Ik vind mijn autosleutels weer niet. Heb ik de achterdeur wel dichtge daan en de gaskraan afgedraaid? Kan ik met enige precisie verder vertellen wat ik op de beeldbuis in Voor senioren komt er dan nog bij dat ze hun geheugen minder moe ten gebruiken omdat van hen niet zo heel veel meer wordt verwacht. Ze krijgen dan ook van zichzelf een negatief beeld, gaan hun verstande lijke vermogen minder en minder ,,x i i»-tiuuui5 in iijkc vermogen minaer en minder het nieuws zag en hoorde? Voel ik gebruiken en zijn er niet meer over me te oud om de huidige trends te verwonderd dat ze 'vergeetachtig' volgen, althans er begrip voor te geworden zijn. vertonen'' Weet iLr niet mie» «won vertonen? Weet ik niet juist wan neer mijn jongste kleinkind jarig is? Moet ik elke afspraak in mijn agen da noteren? En vergeet ik dan ach teraf niet hem regelmatig te konsul- teren? Loop ik in de supermarkt verloren als ik mijn boodschappen- briefje andermaal vergeten ben? Papier en potlood... Herkent U zich in bovenstaande si tuaties? Weet dan dat uw geheugen Geen wondermiddel Van deze kursus geheugentraining mag veel worden verwacht. Maar alleszins niet dat die een wonder middel zou zijn, dat intellektuele aftakeling (hersenverkalking) zou voorkomen of afremmen. Diepgewortelde angst voor verou deren kan die kursus evenmin weg werken. Daarenboven is vergeet achtigheid ook wel eens een signaal luui.w. -cci uan um uw gcntugeii acnugneia ooKwel eens een signaal ondermaats is, want dat het zich van enig organisch lijden. Indien reoe matio laat afu/ptpn regelmatig Iaat afweten. U maakt er wellicht te weinig ge* bruik van. Of hoort U bij dezen die zeggen 'waarom zijn papier en pot lood dan eigenlijk uitgevonden als ik het allemaal zou moeten onthou den?' Vi^uiiucil iljUV.ll. 1I1VJ1V.1J vergeetachtigheid zich manifesteert is een lichamelijk medisch onder zoek dan ook aangewezen. Trainen Wat de kursus echter wél kan, is aanzetten tot het meer intensief oe fenen van geheugen en andere ver standelijke vermogens. Ook hier is het immers zo dat 'rust roest'. En bovendien leren ons de wetenschap en de ervaring dat intellektuele be zigheid de mens langer jong houdt. Senioren moeten er bovendien van overtuigd worden dat veroudering niet noodzakelijkerwijze impiceert dat hun verstandelijke vermogen af zwakken. Dat zal dan ook bijdragen tot meer zelfrespekt en op termijn ook tot meer zelfredzaamheid. Niet schools De kursus te Affligem gaat uit van en speelt in op konkrete situaties, zoals hierboven aangeraakt. Aller minst op schoolse wijze doch in een groepsgesprek met maximaal 20 personen zodat elk kursist een kans krijgt en met de eigen problemen aan bod kan komen. Dit om een aantal funkties die in verband staan met het geheugen degelijk te kun nen inoefenen. De kursus veron derstelt dan ook een aktieve in breng van de deelnemers. En alhoe wel het er allerminst schools zal aan toegaan speelt toch intellektuele prestatiedrang van de deelnemers een stimulerende rol. Wie dus bin nen de minste prestatiesituatie in paniek slaat kan beter elders een andersgerichte ontspanningstrai ning gaan volgen. Wie reeds als 'dément' gediagnosti ceerd werd is er evenmin op zijn plaats. Personen die zichzelf niet laten inschrijven maar dat laten doen door de echtgenoot, door een familielid of een buur zullen dan ook geweigerd worden. LH "t Kan verkeren dat wist Bredero reeds. Dat wilden in de j.ineste gemeenteraad Willy Van Mosserelde (VU) en Eddy Coeckuvt (CVP) toepassen op schepen Patrick De Smedt (SP). Bedoeld werd' dan dat politici wel eens een bocht van 180 graden durven maken in verband mei hun houding, naargelang ze in de minderheid of in de meerderheid zitten. Het ging over de inplanting van een frituur op een voetpad van hel Vredeplein. In de oppositie zou Patrick De Smedt zich tegen dit voorstel gekeerd hebben, terwijl hij nu in de meerderheid het zou goedkeuren. bare Werken van het kastje naar de muur te zijn gestuurd en geen plan nen te hebben kunnen inzien. Voor hem is daar nog een frituur bijplaat sen overbodig. Er zijn er daar in de omgeving al genoeg. Bovendien wordt het stadsbeeld erdoor ge*' schaad en doet de stad aan verval sing van de konkurrentie. Voetpaden De repliek van Patrick De Smedt was woordelijk volgens de notulen "Mijn voornaamste argumentatie in de vorige bestuursperiode was ge richt op de feitelijke toestand die toen al gekreeerd was inzake de vei ligheid van de voetgangers. Ik be houd dezelfde vandaag en zal bin nen het college erop toezien dat die zaken gevrijwaard blijven". Maai Patrick De Smedt neemt het du: niet dat in een blad werd gesugge reerd dat hij vroeger ingenomen standpunten zou verloochenen. In maart 1988 is hij tussengekomei bij de bespreking van het uitvoere van herstellingswerken aan voetpi den van een aantal straten om 1 zeggen dat de herschikking te hoogte van de Nieuwstraat en he Vredeplein hem zeer ongelukki overkwam, vooral met betrekkin tot de veiligheid van de voetgang ers. Volgens De Smedt had di agendapunt op dat moment geei enkele betrekking op een mogelijki inplanting van een frituur. He "voorval" dat in de tekst van d< schepen voorkomt, impliceert ech ter wel dat het ook ging over nog ieti anders dan de voetpaden. all da ziji ziji da: wa kaï Di: mu Ar be: lijk af. Hij nam daarbij «w „ulu van de gemeenteraadszitting van 3 mei 1988 ten getuige. Frituur of geen frituur Danny Denayer stelde op 3 mei 1988 dat uit antwoorden van de toenmalige schepen van openbare werken, Anny De Maght, niet kon worden afgeleid of er al dan niet een frituur aan het Vredeplein zou bij komen. Hij kon wel vaststellen dat er twee buizen voor aan- en afvoer waren klaargestoken. Of een stads bestuur moet bijdragen tot konkur- rentievervalsine vroeg hij eveneens en de plaats zelf vond hij allerminst gelukkig wegens de doorgang die voor voetgangers te nauw zou wor den. Schepen De Maght zegde dat deze plaats wel in aanmerking zou kunnen komen voor een frituur, maar dan een frituur die voldoet aan al de eisen die eigenlijk aan alle frituren moeten worden ge steld."Reeds een paar maand wordt gewerkt aan het opstellen van de modaliteiten waaraan een evnetue- le mobiele frituur moet voldoen vanaf 1989. De raming van de wer ken ter plekke bedraagt 384.884 fr". Volgens schepen Juliaan Vinck was er nog geen verpachting van een frituur gebeurd. De kontrakten van frituren vervallen allemaalmaal einde 1988. Een standplaats voor frituur kan bekomen worden na het bekomen van een bouvergunning en het onderzoek baat en kommer. Denayer zegde op de dienst Open- Gamma Herzele De recente ontwikkelingen in de U.S.S.R. hebben de leden van de Gamma Werkgroep Aktueel ertoe aangezet een geschikte persoon te zoeken die in staat moet zijn een gefundeerd oordeel te vellen over de redenen waarom in Rusland, en als gevolg hiervan in andere Oost- europese landen, grondige her vormingen aan de orde zijn. Het is nu ongetwijfeld duidelijk ge worden dat een kommunistisc so- cialiusme zoals dit in Oost-Europa bekend is, op termijn tot een failliet van het systeem leidt. Het ombui gen van dit kommunisme tot een menswaardiger alternatief geeft hierbij aanleiding tot problemen die ongetwijfeld tot historische oplos singen zullen leiden en Europa en de wereld een ander gelaat geven. De kompleksiteit van deze materie wordt in een voordracht behandeld door de heer René Panis. Deze Bel gische diplomaat startte zijn loop baan in 1945 in Den Haag, vervulde sedertdien diplomatieke posten in Oost-Afrika, Lumumbashi, Rome, Tunis, Lissabon, Santiago de Chili, Kaïro. Hij was ambassadeur in Mos kou in de periode 1983-1987, hij kent dus als geen ander de problemen en kan ze analyseren. Deze voordracht heeft plaats op vrijdag 25 januari om 2(5 uur in het Klooster te Herzele, dit in aanwe zigheid van professor Dr. Anatoli Van Kulinchenko, verbonden aan de universiteit van Leningrad. De gespreksleider is prof. Dr. Pol Kie kens. De toegangsprijs bedraagt voor le den 70 F en voor niet-leden 100 Bfr. Spoi te B Vanavi le zesi Ie zaal >traat t rese paal bc ien h /uan L :hel

De Voorpost | 1990 | | pagina 2