Meerse Vinkeniers lauweren kampioenen Ook campagne oude schrijfmachines Persprijzen voor Caudron, Van Landuyt en O.M.P. Walter De Swaef over archeologische vondsten te Mere In eer herstelde delegee verlaat toch Amylum... De spanning stijgt, karnaval nadert Ook VU-Aalst laat Roemenië niet los I V: 4 - 19.1 1990 - De Voorpost De fusiegemeente Erpe-Mere is de laatste jaren flink aan bod gekomen op gebied van archeologisch opgravingswerk. Niet alleen studenten hebben verschillende gebieden geprospecteerd maar ook andere belangstellenden zijn zeer bedrijvig geweest om sporen van het verleden uit de grond te halen. Een van deze ijverige en ijverende opgravers is o.a. Walter De Swaef die vooral in de omgeving van de windmolen te Mere talrijk materiaal naar boven gehaald heeft met de hulp van leerlingen van het Sint-Jozefs- scollege te Aalst. Walter De Swaef is historicus-ar- onderzoek in het Aalsterse maar cheoloog en tevens leraar geschie- zijn werkterrein heeft hij tevens uit- denis en esthetica aan het St.-Jozef- gebreid - door omstandigheden we- scollege. Tijdens de voorbije jaren Rswaar - tot de buurtgemeenten en verrichtte hij enorm veel baanbre- vooral dan een paar vindplaatsen te kend werk met zijn archeologisch Mere hielden zijn aandacht gaande en zeer terecht zoals uit de resulta ten gebleken is. In deze deelge meente spitste zijn onderzoek zich toe op een terrein gelegen tussen de School-, Jeruzalem- en Edestraat. Archeoloog De Swaef heeft eerst alle vondstmeldingen, samen met eigen prospektieresultaten op dit terrein, in een samenvattend artikel gepubliceerd. Daarna organiseerde hij tussen 1987 en 1989 systemati sche opgravingen in deze driehoek. Vermits hij geen «afzonderlijk» werker is, gebeurde dit altijd met de samenwerking van het Seminarie voor Archeologie van de Rijksuni versiteit Gent. Het resultaat was bovendien mis schien wel zoals verwacht maar toch enigszins verbluffend: nederzet tingssporen uit de laatste ijzertijd (ca. 450-50 vóór Kristus) en ook de Romeinse periode (1ste tot 3de eeuw na Kristus) konden aan de oppervlakte gebracht worden. Los se vondsten wijzen daarenboven ook op de aanwezigheid van bewo ners die er reeds tussen 3500 en 1000 vóór Kristus verbleven. Over de op gravingen op deze terreinen publi ceerde hij reeds een aantal versla gen o.a. in het lokaal tijdschrift van de Heemkundige Kring van Erpe- Mere. Voordracht Op donderdag 15 februari, om 19.30 u., organiseert de Heemkundige Kring, in het Hof ten Dale te Mere, een spreekbeurt over het globaal archeologisch onderzoek met een syntese over de belangrijkste resul taten. Aan de hand van opgegraven mate riaal en een diamontage zal de spre ker handelen over de methode van opgraven en zal een en ander uitge legd worden over de datering en andere kenmerken waaruit weten schappelijke besluiten kunnen ge trokken worden. Het zal "geleerde" uiteenzetting zijn maar een bijzon der aanschouwelijk referaat dat alle heemkundigen van Erpe-Mere zal interesseren. Het is een gelegen heid om te vernemen hoe onze voorouders hier enkele duizende ja ren geleden leefden en hoe de on derzoekers-archeologen van van daag deze gegevens uit de bodems poren kunnen afleiden. Wat voor de leek een gewone steen is, kan voor een archeoloog een open boek Erpe-Mere Archeoloog W. De Swaef kan steeds rekenen op de mankracht van enkele studenten van het Sint-Jozefscol- betekenen, een rijke bron om de lege van Aalst die een deel van hun vakantie opofferen om de verborgen sporen van onze geschiedenis aan de geschiedenis af te leiden en samen oppervlakte te brengen (jv) te stellen. Aalst. Het lokaal waar Chris zijn tenten heeft opgeslagen. De affiches zeggen alles (a) Samen met SP-gemeenteraadslid Roger D'Hondt en partijgenoot OCMW-raadslid Patrick Jacobs waren vrijwilligers van de Volksunie te Aalst er als de kippen bij om hulp te bieden aan Roemenië. Naar eigen zeggen lagen ze zelfs aan de basis van de aktie die later door de stad werd opgestart stoelend onder meer op de teams die 11.11.11 traditioneel gestalte geven. Verleden week deelden we mede dat de hoofdafgevaardigde van de socialistische bediendenvakbond BBTK op tweede kerstdag door zijn werkgever Amylum werd geschorst. Dit op beschuldiging van korruptie. De betrokkene loochende echter alle schuld. De zaak moest reeds eerder door de rechtbank behandeld worden doch werd verdaagd. De man in kwestie is reeds 27 jaar in dienst en heeft zitting zowel in de ondernemingsraad als in het komi- tee voor veiligheid en gezondheid. Hij werd ervan verdacht van ver- voerfirma's steekpenningen te heb ben ontvangen om hen meer gunsti ge opdrachten aan te reiken. Be trokkene zegt echter daarin niet de minste schuld te kunnen hebben vermits hij noch diensthoofd noch kaderlid is en in die materie geen enkele bevoegdheid bezit. De BBTK staat dan ook 100% achter haar delegee en zal desnoods alle wettelijke middelen uitputten om diens onschuld te bewijzen. De personeelsdirekteur had bij dit blijven. Door bemiddeling van de Ondertussen vernemen we echter gebeuren geen verdere kommen- BBTK werd dan ook met Amylum dat Amylum de beschuldiging niet taar. De delegee werd nu wel offici- een regeling getroffen in verband langer aanhoudt en de onschuld van eel in eer hersteld doch wenst niet met het «afscheid», de man in kwestie erkent. langer bij Amylum tewerkgesteld te LH Waar eerder werd gesteld dat de delegee zo zijn onschuld zou geble ken zijn alleszins terug in de firma wil verder werken zal die nu de fir ma verlaten. Verleden maandag 15 januari zou deze zaak, die tot dan verdaagd was, beslecht worden door de arbeids rechtbank. Amylum haalde echter bakzeil en liet het zo ver niet ko men. Amylum trok inderdaad de klacht tegenover deze persoon in. Amylum liet daarenboven in het be drijf mededelingen uithangen waar in erkend wordt dat na grondig on derzoek is gebleken dat aan de afge vaardigde geen strafrechterlijke fouten kunnen worden toegeschre ven. De firma zou dan ook, konform het vooral ingenomen standpunt, de schorsing intrekken wat bij deze gedaan werd. Toen vernomen werd dat verleden dinsdagvoormiddag de Roemeense minister van Informatie, universi teitsprofessor Petre Pepela maak ten een aantal VU-vrijwilligers zich in «'t Gulden Vlies», voor insiders «'t Velleken» op om aan de minister een cheque van 200.000 fr. te over handigen. Die som was aan de VU- kollektanten inderdaad door de centraliserende Stuurgroep toege wezen en zou gebruikt worden voor begeleiding van patiënten van de psychiatrische instelling in het Roe meense Ludus. Daar werden im mers de jongste jaren op mensen als op proefkonijnen farmaceutische produkten uitgetest met alle moge lijke konsekwenties vandien. Die som zou dus allernuttigst kunnen worden gebruikt voor deze mensen. Maar er kwam een kink in de kabel. Niet inhoudelijk, wel wat betreft de overhandiging. De minister en ook senator Willy Kuypers die een kon vooi naar Roemenië had begeleid De Persbond van de Denderstreek die jaarlijks de Aalsterse figuur van het jaar verkiest, waarvoor geen politici in aanmerking komen, besliste tijdens zijn jongste algemene vergadering andermaal ook een waardering uit te spreken over de houding van de politici uit de Aalsterse regio, dit ten overstaan van vrienden, politieke tegenstrevers en de bevolking in het algemeen. De appelsienprijs werd voor 1989 toegekend aan Jan Caudron omwille van zijn 25 jaar positieve inbreng in de gemeenteraad. De citroenprijs werd voor 1989 toegekend aan Jos Van Landuyt omwille van zijn gebrek aan politieke minzaamheid in het uitoefenen van zijn fraktievoorzitterschap in de gemeenteraad. De Persbond geeft zijn persprijs die sinds 1977 jaarlijks toegekend wordt, voor 1989 aan Oilsterse Muziek Promotie (O.M.P), organisator van Beebopalula en Alleijong. De uitreiking van deze prijs wordt later bekend gemaakt. LH kwamen niet opdagen. Ergens tus sen Kortrijk en Aalst waren ze door wagenpech geïmmobiliseerd. Jan Caudron, volksvertegenwoor diger en gemeenteraadslid en Dan ny Denayer, gemeenteraadslid, maakten dan maar van de nood een deugd en organiseerden een mini- perskonferentie ter plekke. Net zoals André Geens en zijn echt genote enkele weken terug in Vre- deshuis present was op tocht voor een campagne waarbij naaimachi nes moesten worden verzameld voor ontwikkelingslanden wordt nu een kampagne opgezet om schrijf machines voor Roemenië samen te brengen. Dergelijke apparaten als mede kopieerapparaten en al wat kan dienen om aan de bevolking op bredere basis informatie te ver strekken waren immers onder Ceaucescu, taboe. Er werden momenteel zowat 300 schrijfmachines reeds samenge bracht. Wie hieromtrent nadere in formatie verlangt kan daartoe te recht op nummers 053/77.39.24bij Gaby Baetens, Kapucijnenlaan 45 te 9300 Aalst of bij Bea De Cremer, Kasteelstraat 57 te 9430 Nieuwer- kerken op nummer 053/21.19.20. Vanzelfsprekend is ook ziekenhuis materiaal gewenst. Aan het OCMW zal dan ook gevraagd worden om wat niet meer gebruikt wordt na de verhuis naar het ASZ, oude bedden en andere attributen, te schenken aan Roemenië. LH Vervolg van blz. 1 Bijgevolg kunnen ook zij die minder noten op hun zang heb ben wedijveren voor een klasse ment wat uiteindelijk toch de spor tiviteit aanwakkert en voor meer spanning zorgt. De inzet van enkelen en de mede werking van talrijke vinkeniers heeft in een paar jaar tijd geresul teerd in een steeds langer wordende ledenlijst wat de Meerse Vinkeniers opnieuw in de belangstelling brengt. Bovendien staaqn zij niet alleen en is het geen afgezonderde vereniging want naast de financiële steun vanwege hun lokaalhouder F. Van Hee, hun voorzanger' uit het Patronaat, hebben de vinkeniers van het gemeentebestuur toelating gekregen om de Kleine Steenstraat tijdens hun wedstrijden verkeersvrij af te sluiten om er rustig het aantal deuntjes op te tekenen. Er is zelfs een begrijpende verstandhouding tussen de vinkeniers en de buurtbe woners die tijdens de wedstrijd evenzeer de gewenste stilte in acht nemen. Bestuur Het is een algemeen verschijnsel dat een vereniging pas goed draait en een positieve werking kan voor leggen als de bestuursleden goed 'overeenkomen'. Dit is thans het ge val met de huidige bestuursploeg van voorzitter G. De Cock. Na L. Coppens en L. Ottoy heeft hij de vlaggestok overgenomen en als ver tegenwoordiger op de gewestverga deringen tracht hij het peil dat de Meerse Vinkeniers bereikt hebben, in stand te houden. Een voorzitter mag niet alleen staan en dit is geens zins het geval want hij krijgt de nodi ge hulp van o.a. W. Van Mieghem, die wel geen echte vinkenier is maar voor alle schrijfwerk zorgt en dit secuur verzorgt. Bijstand krijgen deze twee van Raf De Frenne, die wel de titel voert van kommissaris, maar in feite recht heeft op meerde re titels vermits hij overal te vinden is waar er te werken valt. Als verant woordelijke voor het wedstrijdter rein en het verloop van de zettingen laat hij na de berekening nog zijn stem galmen om de uitslag bekend te maken. De functie van de zang keurder wordt door K. Matthijs waargenomen, vinkenier en overal aanwezig waar het nodig blijkt. A. De Smet werd aangeduid als onder voorzitter maar tevens is hij ook gewestafgevaardigde alhoewel het aantekenen van de liedjes hem nog het best meevalt. De centen - voor zover er zijn - worden door penning meester P. Goossens beheerd. Zon der daarom vinkenier te zijn weet hij best hoe er mee om te springen bij de aankoop van een 'pluim' en andere benodigdheden. De be stuursploeg werd aangevuld door F. Ribbens en E. Mathieu, nieuwe krachten die zich in enkele maan den tijd al heel wat verdienstelijk gemaakt hebben. Onderling kan men thans van een bijna feilloze verstandhouding spreken, want het zijn mensen met een zelfde vrijetijd sbesteding die alles veil hebben voor het voortbestaan van hun ver eniging. Anekdoten Zoals in elke vereniging beschikken de vinkeniers van Mere over een paar lolbroeken waarbij Raf De Frenne tot de uitblinkers behoort met zijn talloze moppen. Deze wor den bovendien sporadisch aange vuld met echte gebeurtenissen waarvan clubleden het slachtoffer geweest zijn. Ernstige voorvallen zijn vlug vergeten, maar de lachwek kende worden zorgvuldig bijgehou den om er later een loopje mee te nemen en de persoon in kwestie mee te pesten. Een paar jaar gele den was O. Coppens die het voor werp was van pesterijen te wijten aan de tussenkomst van een merel die wellicht zijn vink kwam leren zingen. Vorig seizoen was R. De Frenne die een echte rampendag meemaakte toen hij op zekere dag zijn beestjes ging verzorgen en zelfs geen voeder meer nodig had, ver mits al zijn vinken hetzij opgepeu zeld waren of zieltogend op de grond lagen, met één uitzondering die echter ook al met de kop tussen de pluimen zat... een 'muishond' was op bezoek geweest en had zich te goed gedaan aan zijn zondagse zangers. Gelukkig kon hij rekenen op de solidariteit van andere cluble den om nieuw leven in zijn muit te brengen. Zoals elk jaar worden eind januari de kampioenen en koningen ge vierd tijdens een gezellig samenzijn in het Patronaat en wie weet zal men vinkenier A. De Smet naar de kroon kunnen steken die drie jaar na elkaar koning werd en bijgevolg tot keizer bekroond werd in 1987. JV Aalst. Michelleken heeft de gevel van zijn lokaal met affiches laten behangen. Je kan er gewoon niet naast kijken (a) de sc rond divei vier sprei aan van t derh railit de si waai zal k Geei over bij ei Iedere karanvalvereniging heeft traditioneel zijn lokaal. En dat is steevast een cafe, of wat dacht je anders. Daar voelt de groep zich thuis, daar wordt er vergaderd en worden de beslissingen genomen. Daar worden ook de vele aktivitei- ten georganizeerd die nodig zijn om een groep levendig te houden. (Jok de twee kandidaten voor de titel hebben hun lokaal, zoveel is duide-1 lijk. Michel en Chris laten dat dui delijk merken door de vele affiches voor de vensters. Zo dragen de her bergiers op hun manier bij tot de karnavalviering. (da)

De Voorpost | 1990 | | pagina 4