"Harteblad" met boeiende informatie voor hartpatiënten No Dogs Allowed-Festival: goeie muziek, feilloze organisatie, maar onvoldoende belangstelling Cato het hele jaar door vzw Cato schakel tussen patient, familie en samenleving 10-26.1.1990-De Voorpost Wieze onder trekken, onze inspanningen van de voorbije maanden totaal nut teloos geweest zijn. In die idee wer den we gesterkt door de woorden van de Life Aid-organisatoren uit Puurs, die onderstreepten dat zij na hun eerste editie, bij gebrek aan belangstelling, ook aan dachten er de brui aan te geven. Maar een jaar later 2.000 toeschouwers mochten verwelkomen. Ik ben ook van oor deel dat je dergelijke evenementen moet opbouwen, je je naam ergens moet betalen. Ander tijdstip? De oorzaken van het gebrek aan belangstelling? Moeilijk te bepalen. In de loop van de voorbije septem bermaand werd er in de Buggen- houtse sporthal een avond rond Vlaamse zangvedetten georgani seerd en daar was de belangstelling ook niet je dat, heb ik gehoord... Is de periode december-januari dan toch niet zo ideaal? Zouden we er niet beter aan doen het festival te Lebbeke. No Dogs Allowed Festival. Wel volk, maar al bij al te weinig foto Guy ben we de stap niet durven zetten, uit vrees dat hun sukses een een- dagsverschijnsel zou blijken. Had den we toen maar de beslissing ge nomen, dan hadden we vorige za terdag ongetwijfeld 2000 mensen mogen verwelkomen. Gedane za ken nemen echter geen keer. Eén zaak die ik geleerd heb is de stapt. Je moet echter ook rekening houden met het feit dat een aantal hiervan, o.a. via guestlists van de groepen, via de discobar, gratis zijn binnengekomen. Daar zullen we in de toekomst ook strenger de hand moeten aan houden. Ik vond het overigens erg jammer maar je zal me zeggen dat ik al te Ik heb trouwens de grote denkfoul gemaakt dat de mensen afkomen op een organisatie met een sociaa doel. Dat blijkt dus niet waar te zijn. Wanneer we verdergaan zullen w het dan ook louter professionee aanpakken. Ook wat het engagere van de groepen betreft. Besluit wat de kans op hernieuwin De Wieze-Oktoberhalle, vorige zaterdagnamiddag, even over drieën... Op het podium staat 'The Itch', een vijfmansformatie uit de regio, zich de ziel uit het lijf te spelen in een nummer van 'The fine young Cannibals'. In de zaal is de belangstelling schrikwekkend laag. Pol Verest, aan de keyboards, en zijn kompanen doen hun uiterste best om er de sfeer in te krijgen. De vlam slaagt echter niet in de pan. Kan ook moeilijk, want het aantal belangstellenden haalt ongetwijfeld het honderdtal niet... Wellicht zijn we het rockfestivallopen verleerd en kwamen we te vroeg opdagen. De Wieze-Oktoberhallen, vorige dogs allowed'-festival gestoeld is, zaterdagnamiddag, even over zes- de jeugd dan niet meer aan? sen— We vroegen het aan Pol Verest, ini- nT tiatiefnemer en mede-organisator B-Tunes brengen naast covers van di fcstjva| van o.a. The Beatles (A hard day s night) en Elvis Presley (Suspicious Gesmeerd lopende organisatie Mind) eigen nummers. Het aantal belangstellenden is weliswaar aan- Pol Verest: Ik ben over alles en nog gegroeid, maar toch beginnen we wat tevreden, behalve over de op- voor het ergste te vrezen. De proté- komst. Nu we spraken hem maan- gées van Bart Peeters slagen er ove- dagavond kan ik de zaak al wat rigens in de zowat 150 aanwezigen nuchterder bekijken dan zaterdag- we schatten ruim in beweging te avond, hoewel ik mij op geen enkel krijgen. Er wordt gemoved, vooral ogenblik druk gemaakt heb. tegen het podium aan, waar de dranghekkens wachten op betere en j^et ,jat we ons gesteld hadden meer tumultueuze tijden. was tweeledig. In de eerste plaats Op de vloer wijzen plastic bekers het sensibiliseren van de publieke erop dat zij die er zijn hun dorst opinie omtrent de problematiek laven. Bij de tapkast staan echter van de blindengeleidehond. En een paar medewerkers werkeloos daarin zijn we geweldig goed ge- toe te zien, het broodjeskraam slaagd. Anderzijds het verdienen wordt evenmin bestormd. Gaat het van 125.000 F, met het doel een 'No dogs allowed-festival' op een geleidehond voor Joel Vyncke uit flop af? Maldegem aan te kopen. En daarin Eén van de organisatoren van hebben we gefaald. 'Sound and Vision' verwacht veel Het festival op zich vond ik goed. IK van 'De Kreuners'. Het is nu nog te had echter graag 500 belangstellen- vroeg, meent hij. Maar er klinken den meer gezien. Wat me ook al twijfels in zijn stem. zaterdagnacht positief stemde, was Twijfels die achteraf bewaarheid de eensgezind enthousiaste reaktie zullen worden, want al is de belang- van het publiek op de optredens, stelling tijdens het optreden van Ook de reakties van de groepen zelf 'De Kreuners' flink toegenomen, en van hun management op de ter toch blijkt het aantal in zijn totali- beschikking gestelde akkomodatie, teit te laag te liggen. op de opvang backstage enz. was unaniem lovend. We werden gepre- Loopt Vlaanderen dan alleen storm zen om onze professionele aanpak, voor 'Clouseau' of voor zangers en Op dat ogenblik waren dat echter zangeressen die in hun nummers pleisters op een houten been... rijmen en dichten zonder hun gat op Wanneer ik nu de zaken nuchter te lichten? Mensen die door zen- bekijk, evalueer ik onze eerste orga- ders als VTM als opgeklopt eiwit in nisatie als een voldoend stevige ba- de strot van de Vlaamse Jan Modaal sis om verder te doen. Aanvankelijk zijn naam is middelmaat worden ge- dacht ik de hele zaak pas één maand ramd? Spreekt het sociale doel de na verloop te evalueren, maar nu aankoop van een blindengeleide- reeds kwam ik tot het besluit dat hond waarop het opzet van het 'No mochten we er nu reeds een streep Dendermonde. Heel wat leden van nieuwjaarsontvangst bij (foto Piet He voorlichtings-, gespreks- en dieeta- vonden, wandelingen en bedrijfsbe zoeken en wat belangrijk is ook we kelijkse oefenstonden op dinsdag en vrijdagavond. Hiervoor heeft men bekwame kinesitherapeuten aangetrokken. Daarnaast zijn er nog de groepsreizen, ontspannings avonden, teaterbezoeken, enz. En daar komt nu "Harteblad" bij, een degelijk informatieblad dat om de drie maand op liefst 2.000 eksem- plaren zal verspreid worden. Het blad wordt aangeboden aan de hart patiënten, het ligt ter beschikking bij de geneesheren en apotekers van de streek, bij de sociale verpleegster van het OCMW ziekenhuis. Op zijn tijd Zowel voorzitter Vermeulen als dr Zenner verklaarde dat "Harteblad" op zijn tijd komt. Over hartpatië nten hangt er vaak nog een sfeer van geheimzinnigheid en heel wat bui tenstaanders zijn de mening toege daan dat wie een hartinfarkt heeft gemaakt, meteen is afgeschreven en uitgeteld. Niets is minderwaar. Op de nieuwjaarsreceptie kon men dan ook kennis maken met leden van de vzw Cato die er echt gezellig bijza- le vzw Cato woonden de traditionele mans) ten en genoten van een natje en een droogje dat kundig werd geserveerd door traiteur Dirk van Ann Van Hyfte-Vermeulen. "Harteblad" telt 20 pagina's nuttige informatie en wordt verspreid op 2000 eksemplaren. Men vindt er een massa aan informatie aan terug stoelend op de eigen ervaringen van mensen die het allemaal nebben meegemaakt. Men krijgt dan ook een inzicht van het hele proces dat de hartpatiënt doormaakt waarbij de aandacht gaat naar de evolutie vanaf het ogenblik dat men het zie kenhuis heeft verlaten en men aan de revalidatie begint, tot op het mo ment dat men zien overmoedig goed begint te voelen. In vlot geschreven artikels, rijkelijk geillustreerd wordt deze hele gang van zaken toege licht. Daarbij wordt aandacht ge schonken aan de beweging die de hartpatiënt nodig heeft, aan de aan passing aan de nieuwe leef- en eet gewoonten, aan het streven naar een volledig herstel en waarom ook niet, naar een hervatten van de werkzaamheden. Want ook dat kan best. Bijdragen over de revalidatieperio- de, adviezen inzake lichaamsbewe ging, het overgewicht, de diëten, het leren leven met een hartinfarkt, de lichamelijke konditie met aandacht voor de stretchoefeningen, een wandel- en fiestprogramma voor thuistraining, een overzicht van de verschillende sporten met daarbij de waarden en gevaren voor de hartpatiënt en tenslotte een kennis making met de vzw Cato en haar doelstellingen. Een brochure die een onmisbaar werkinstrument is. Dat staat vast. En in die zin lichtte ook dr Zenner de publikatie toe. Ook voor hem is "Harteblad" een bron van nuttige informatie, niet alleen voor de patiënten, maar voor de hele omgeving van de patient. "Licht verteerbare kost, de moeite waard en gesneden op maat van de rdc prest e zorgc hartpatiënt", zo luidde zijn kom mentaar. Vermelden we dat aan de samen stelling van deze brochure meei re maanden hard werd gewerkt ft Voor de fraaie kaft zorgde kunste ji naar Tuur De Rijbel. Het bestuui c van de vzw Cato bestaat uit voorzit ter Constant Vermeulen, onder voorzitter Reinhold Verleyen, kretaris Maurits Bracke, penning meester Gilbert Baeke, kommissa i ris Wilfried Verleyen en de ledeiflus Jozef De Maeyer en Victor Waegeneer. Men kan lid worden :i van de vzw Cato en dat kost 500 fr. n Voor meer informatie verwijzen we dei naar het adres vzw Cato Ommeot gancklaan 98 te 9330 Dendermondty; (052/21.74.33.) ijke Marl >edi( Athe se Ht 775- letl Voor het nieuwe werkjaar heeft de vzw Cato weer een flink gevuld en ook gevarieerd programma klaar. Zo zijn er een aantal wandelingen over een afstand van 10 kilometer voorzien. Op zaterdag 24 februari wandelt men naar de Notendijk te Dendermonde, op 24 maart komt Buggenhout-bos aan de beurt en op 14 april worden Oudegem en Mespelare verkend. Op 12 mei wordt er in het Kravaalbos in Meldert gewandeld en op 16 juni doet men den Bunt in Hamme aan. Daguitstappen zijn er ook. Op woensdag 28 februari brengt men een bezoek aan de BRT en het Museum voor Midden-Afrika. Op woensdag l6\ mei staat Maaseik en omgeving op het programma en op 20 juni wordt een bezoek gebracht aan Colruyt en het provinciaal domein van Huizingen. Op donderdag 15 maart en donderdag 7 juni zijn er dieetavondeT respetievelijk over lente- en zomergerechten. De avondtrainingen blijven traditioneel plaatsvinden op dinsdag en vrij dag van 19.30 tot 20.30 uur in de turnzaal van het Sint- Vincentiusinsiitui aan het Sas te Dendermonde. De jaarlijkse familiebarbecue staat genoteerd op zaterdag 8 september en de Zesde Nacht van het Hart in de Salamander te Buggenhout zal plaatsvinden op 20 oktober. Gastvedetten zijn Conny en Danny Fabry. Het eindejaarsfeest waarmee de jaarwerking wordt afgesloten wordt gehoudi op zaterdag 8 december. Vermelden we ook dat er op maandag 9 maart om 19.30 uur een filmavond is voorzien in de Aymonzaal van het stadhuis. Bernard Henry, voorzitter van de Club van Vlaamse Explorators, komt er zijn recentej Canada film voorstellen. De toegang is gratis. Verder wordt in het kader van de week van het hart een belangrijke voordrachtavond gepland. Het l >ark, Lebbeke. No Dogs Allowed festival. Th verplaatsen naar het midden van de paasvakantie? weet je: in de periode dat we de groepen geboekt hebben, hebben we overwogen 'Clouseau' te en- fageren. Die kostte ons toen 80.000 nu vragen ze meer dan het dub bele. 'Clouseau' beleefde toen een hitperiode met 'Anne' en toch heb- Sky blasters in rustige doen (foto Guy) noodzaak de kaartenverkoop veel steviger in handen te nemen. Slaag je er bvb. in van tevoren 500 kaarten te verkopen, dan mag je zonder eni ge twijfel al op eenzelfde aantal be langstellenden rekenen. Dat aantal zal met geen 50-tal verschillen. Al bij al zijn nu in totaal duizend mensen de Oktoberhalle binnenge- "Er is aan deze brochure hard, zeer hard gewerkt. Er mochten geen fouten insluipen gezien het onderwerp dat er in behandeld wordt", zo stelde Constant Vermeulen, voorzitter van de vzw Cato "Harteblad" voor, een brochure met een pak nuttige informatie voor hartpatiënten en hun omgeving. "Harteblad" in een uitstekende brochure geworden, geschreven in een bevattelijke taal, voorzien van de nodige illustraties en wat meer is, wetenschappelijk ook verantwoord. Dat laatste komt omdat ook specialis ten in de bewegingsleer en geneesheren vertrouwd met de "hartproble men" hun ervaringen en kennis hebben neergeschreven. Kortom een brochure die op haar plaats en vooral op tijd komt. Want, zo zegde de voorzitter nog "de leeftijd van de hartpatiënten wordt steeds jonger. De risicogroep is nu al de leeftijdsgroep van 30 tot 35 jaar geworden". De infobrochure "Harteblad" werd tijdens de traditionele nieuwjaars receptie van de VZW Cato officeel voorgesteld in het stemmige verga derzaaltje van Intercom waar de vzw Cato een thuis heeft gevonden voor zijn bijeenkomsten. De vzw Cato, vriendenkring van de hartpa tiënten van de regio Dendermonde, werd in mei 1981 opgericht onder de stuwende leiding van Gilbert Baecke, Constant Vermeulen, dr Zenner hoofd van de hartbewa- kingsdienste in het stedelijk zieken huis en Chris Bruynincx sociale ver pleegster. Cato stelde zich tot doel psycho-, medico- en sociale voor lichting te verstrekken aan de hart patiënten, een hulpverlening die niet limitatief mocht zijn. De VZW Cato richt zich tot alle hartpatië nten uit de regio Dendermonde, zo wel de infarktpatienten als zij die een heelkundige ingreep ondergin gen, een pacemaker als ondersteu ning hebben gekregen of ter wereld kwamen met een hartafwijking. Ca to organizeert voor deze mensen Dendermonde. Het bestuur van de vzw Cato dat met een prima initiatief op de proppen komt (foto piet Hermans) Lebbeke. No Dogs Allowed festival. De Guy) idealistisch ingesteld ben te moeten vaststellen dat bvb. nagenoeg de ge hele groep van 'The Paranoias', via 'De Kreuners' gratis de halle inkwa men en er bovendien niet voor te rugdeinsden backstage te komen drinken en schrokken. En dat bij een evenement opgezet met een so ciaal doel! Kreuners rockten er stevig op los (foh :xtr; van het initiatief betreft? De ka op een tweede editie van het '1 Dogs-allowed'-festival liet boven 50%. Opgeven blijkt niet tot de woorden schat van Pol Verest te behoren. foor aan! Pierre Van Rossen Q Beni Intei Garr brou

De Voorpost | 1990 | | pagina 10