|Van 'Kasteel van Verdoemenis' naar venster op Europa 1992 :!fe« nJIBfe Zowel kultuurraad als liberale fraktie vragen begrotingswijziging. Taalkursus zakenfrans bij Aalsterse Kamer voor Handel en Nijverheid Kasteel Terlinden, 'Centrum voor Ekonomie en Middenstand' 3,2 miljoen spenderen aan toelagen of aan uitleendienst De Voorpost - 26.1.1990 - 11 Verleden vrijdag werd het achttiende-eeuws Kasteel Terlinden aan de Square Jacques Geerinckx (bij de Boudewijnlaan) plechtig geopend in aanwezigheid van een 400-tal genodigden. Een opening anders dan anders. De stadskas werd er niet het minste geweld aangedaan. De inspanningen kwamen vooral van de privé-sektor. Een schoolvoorbeeld hoe de privé-sektor en een openbaar bestuur kunnen samenwerken als er daartoe de wederzijdse wil bestaat. Twee instanties vinden er passend, eigentijds onderdak: de Stedelijke Dienst Middenstand en Ekonomi- sche Zaken o.l.v. schepen Gilbert Bourlon enerzijds die er tot kasteel heer werd gepromoveerd enerzijds en anderzijds de kamer van Handel en Nijverheid Aalst en Gewest on der leiding van voorzitter Eric Huy- lebroeck. Het werd een plechtige huldiging met toespraken door burgemeester Anny De Maght, schepen Gilbert Bourlon en kamervoorzitter Eric Huylebroeck. Gevolgd dan door een ultra-luxueuse receptie, qua spijs en drank zowat het paradijs op sche pater Pasuier Qiesnel die er zijn ketters boek 'Motif de droit du père Quesnel' schreef. In zijn tweehonderdjarig bestaan waren er veel prominenten te gast. Zo werden er de Staatsprijs voor Letterkunde en de Dirk Martens- prijzen uitgereikt. Momenteel roept er binnen de mu ren van dit eerbiedwaardig gebouw een initiatief dat een stroomver snelling in de juist te houden koers naar het Europa van 1992. 'Winkelcentrum dat mag gezien worden' Burgemeester De Maght stelde dat - iaa nee Aalst. Een beeld van de receptie in Kasteel Ter Linden (a) larde. Als U weet dat die bekostigd 'erd door volgende firma's, heeft U 'ellicht enig vermoeden van de waliteit van de receptie die boven- lien plaatshad in een weelderige, (fotkxtra-grote en van alle akkomodatie *oorzienc faciliteiten voorziene ianbouwpaviljoen. Alleen plassen karewas ervoor de heren niet mogelijk, "Ndjalhoewel de drank er rijkelijk vloei- sndede, vaak in 'duivels' tempo. woor deze receptie stonden in de -denfcenerale Bank, Beckton Dickinson ïn. Benelux, Minit, Somati, Intercom- ntergem, Intercom-Interstoom, jarage Romein, Bank van Breda ssenCo. Verzekeringen Geerinckx, trouwerij Moortgat, brouwerij In- erbrew-Safir, De Bacquer, Gerico Foods, bakkerij Alfons Lowie, li- [eurstokerij De Moor en Topbron- nen Inexco. Werkten er verder aan mede de koopliedenbond, de stede lijke adviesraden Middenstand en kom Markten en voor voorbereiding en bediening het Koninklijk Technisch men \theneum dat zich voor dergelijke erde irestaties een faam heeft verwor- crkiven in de hele regio. Bovendien nste- zorgde het ensemble Eddie De Lat- stuui t voor muzikale omkadering, jrzit- ider 775-1990 i, se let Kasteel Terlinden werd in 1775 ning ipgericht door Voorzitter van de ïissa laad van Vlaanderen Jaak-Ange- eder us Dierickx, een partijganger van De jet Oostenrijkse Bewind. Na de irdec cranse Revolutie kwam het kasteel 00 fr. n handen van Baron Frederik Van :n weder Noot de Vreckem, die van 1833 nme- ot 1848 burgemeester van Aalst onde vas. Later kwam het in bezit van de ooraanstaande Aalsterse familie fanaf 1913 was het eigendom van de amilie Geerinckx die het in 1968 erkocht aan de stad Aalst, let bijna 2 ha groot kasteel met ook WOI"dt in de volksmond nogal -een ens'Kasteeltje van Verdoemenis' men enocmc'- Die benaming refereert bos aar ^et verb''jf van de Jansenisti- Aalstenaars typische spotvogels zijn, maar tevens koppige doorzet ters. Toen de aftakeling van de tex tielnijverheid een feit was, werd de stad opgebouwd tot een winkelcen trum dat de vergelijking met soort gelijke centra glansrijk doorstaat. Er werden ook industrieterreinen aangelegd en nu wordt werk ge maakt van uitbreiding van beschik bare gronden. Vorig jaar kreeg Aalst zijn 'Bedrijvencentrum', nu heeft het ook een 'Centrum voor Ekonomie en Middenstand'. Een centrum dat tot stand kwam na aan- passingswerken aan het gebouw door de stedelijke dienst voor eko- nomische ontwikkeling en midden stand en de kamer samen met de Jonge Kamer. Er werden reeds kon- krete resultaten geboekt. Zo kreeg een werkgroep Bedrijventerreinen reeds de opdracht de mogelijkhe den tot ekonomische expansie uit te testen met snelle realisatie als on middellijk doel. Aalst wil een visie op lange termijn ontwikkelen en inspelen op de re cente evoluties in de Oostbloklan den waar er zich perspektieven voor vrije marktekonomie aandienen. Europa mag zeker die trein niet missen, waarop reeds nu Amerika nen en Japanners plaats hebben ge nomen. De burgemeester verwacht bovendien dat de vestiging in dit kasteel de waardigheid, de standing en de uitstraling van de keizerlijke Stede zal ten goede komen. Na het Europa van de angst het Europa van de Hoop Voorzitter van de Kamer van Han del en Nijverheid Eric Huylebroeck stelde dat de Kamer die in Europa inderdaad gelooft soepel en effi ciënt moet werken om de voor spoed te bevorderen. Daartoe zal dit Centrum dat openstaat voor alle gegadigden alleszins in ruime mate kunnen bijdragen. Zo worden er onder meer kursus- sen zakenfrans georganiseerd want 1 «M jilliiil gjfcii Zo zien de nieuwe burelen er uit in het kasteel Ter Linden (a) ook KMO's werken meestal (taal)grensoverschrijdend. Verleden jaar werden er 4112 attes ten afgeleverd, goed voor een om zet van 2,3 miljard. De Kamer wil dan ook niet gezien worden als een of ander service clubje en met deze nieuwe realisatie geeft ze een schoolvoorbeeld van samenwerking tussen de kamer als privé-instantie en het stadsbestuur. Aktiviteiten van de Kamer van Han del In de Kamer van Handel kan U van maandag tot en met donderdag te recht tussen 8.30 en 12.15 en 13.30 tot 17 u. Op vrijdag tot 16 u. Tel. 053/21.68.42. Doel De Kamer van Handel en Nijver heid van Aalst en Gewest stelt zich tot doel: 1. het bevorderen van de ekonomi sche aktiviteiten en de sociale wel vaart in de regio; 2. dit door het verdedigen van de belangen van de industriële, han dels- en dienstverlenende onderne mingen en van de zelfstandigen en beoefenaars van vrije beroepen. Diensten Exportbegeleiding legaliseren van certificaten van oorsprong afleveren van ATA-boekjes organisatie zitdagen buitenland se handelsprospectoren van de Bel gische Dienst voor de Buitenlandse Handel (BDBH) exportombud verzorgen van uw relaties met o.m. bilateriale Kamers van Han del, ambassades... Informatieverstrekking Vorming Vervolmaking seminarie- en kursusprogramma in eigen streek over diverse aspek- ten der bedrijfsvoering Lede Lichtmisfeesten Stella Matutina organiseert in de eigen lokalen op zaterdag 3 en zondag 4 fe bruari. Lichtmisfeestcn. Keuze tussen drie menu's. Inschrijven voor 31 januari. Stampen en Dagen Vandag vrijdag 26 januari optreden van de skffle- en folkgroep 'Stampen en Dagen' te 20 uur in zaal Volkskring met een gloednieuw programma. Toegang 180 fr. In voorverkoop 150 fr. Antiekbeurs Antiek- en brocantebeurs in zaal Soete- kin, Nieuwstraat 32 op zondag 17 februa ri. Toegankelijk van 10 tot 12.30 en van 14 tot 19 uur. Gratis toegang. Nadere informatie 053/80.64.72 (Van Leuven) of 053/80.48.22 (Spetekin). Dramatische ongeval Zaterdagnacht rond 23.30 u. veronge lukten te Oordegem op de Smet lede steenweg drie tieners en werd boven dien een gewond. Ze waren samen 70 jaar. De personenwagen ging ter hoogte van 'Sparrenhove' uit de bocht en be landde tegen een boom. De chauffeur Peter Schollaert (18) uit de Kerkstraat te Serskamp en twee inzittenden vonden er de dood: Stefaan Van de Velde (17), Smetledestraat te Smetlede en Tristan Fonck (18), Kruisstraat te Massemen. De zeventienjarige Noëlle De Corte uit Strijmeers te Vlierzele werd ernstig ge wond naar het ziekenhuis overgebracht. Kalender KVLV Impe organizeert op zondag 4 februari een gespreksnamiddag over le ven is kiezen, aanvang om 15.00 uur. KVLV Lede viert op zondag 4 februari om 14.30 uur feest. Op maandag 5 fe bruari een gespreksavond over bedrijfs beheer klasseren van bedrijfsdoku- menten. VTB-VAB Lede en jeugdhuis Leeuwe rik presenteren een Valentijnfuif op vrij dag 16 februari om 20.00 uur in het jeugdhuis. Op de affiche Bien Cuit en Surprise Act. Toegang 100 fr in voorver koop met een gratis konsummatie eigen bedrijfsdatabank arr. Aalst (afdrukken van bedrijfsprofielen en adreslabels) verdeelpunt nationale bedrijfs databank kwartaalschrift 'Trefpunt' taalkursussen documentatiecentrum - starters- begeleiding Trefpunt van en voor zakenlieden business-meetings bedrijfsbezoeken business-clubs industrieparken Administratieve bedryfsombud inschrijvingen handelsregister, BTW.... vertalingen Tweejaarlijkse Regionale industriële trefdagen Daarnaast is de kamer vertegen woordigd in tal van organen als: STC-VDAB, Contactcentrum Be drijfsleven-Onderwijs (CBO) Het beleid van de KvK wordt be paald door de Raad van Beheer, welke verkozen wordt uit de Alge mene Ledenvergadering. De Raad van Beheer ziet toe op de goede werking van het Bureau dat perma nent ten dienste staat van de leden ondernemingen. Aanvraag tot toetreding verkrijg baar op eenvoudig verzoek. Aktiviteiten van de Stedelijke Eko nomische Dienst Op het zelfde adres, Square Jacques Geerinckx 2, kan U bij de stedelijke ekonomische dienst terecht op werkdagen van 8.15 tot 12 en van 13 tot 17 u. Op woensdagnamiddag van 13 tot 19 u. Op vrijdagnamiddag evenwel gesloten. Tel. 053/77.11.11, toestellen 220 en 221. Aalst heeft een hinterland van een kwartmiljoen mensen. Zowat 40% van de totaliteit van de handels- en inverheidsbedrijvigheid van het he le arrondissement is te Aalst gelo kaliseerd. Het heeft daarenboven zowat de helft van de tewerkstelling van het hele arrondissement. De stedelijke dienst voor ekonomi sche ontwikkeling wil de belangen van deze mensen behartigen, en met de middenstand nauwe kontak ten onderhouden met bedrijven, zo dat ingespeeld kan worden op hun reële behoeften en akute noden. Schepen Gilbert Bourlon vatte dan ook de aktiviteiten van zijn dienst samen als het verzamelen en ver werken van ekonomische informa tie; het ter beschikking stellen van deze informatie en het nemen van initiatieven om de ekonomische groei van de regio te bevorderen of medewerking te verlenen van der gelijke initiatieven. Meer gespecifieerd betekent dat onder meer: jaarlijks telling van de gevestigde inrichtingen aanleggen en bijhouden van de steekkaarten met vermelding van de aard der artikelen, produktiemo- gelijkheden, tewerkgesteld perso neel, rechtspersoonlijkheid, num mer handelsregister en BTW, enz... lijsten van de inrichtingen vol gens de aard van de aktiviteiten lijsten van de inrichtingen vol gens de belangrijkheid van het te werkgesteld personeel meedelen en overmaken van bin nen- en buitenlandse handelsvoor- stellen houden van contactdagen met buitenlandse handelsprospectoren i.s.m. de Belgische Dienst voor Bui tenlandse Handel en de kamer van Koophandel. vestiging nieuwe bedrijven inventariseren van beschikbare nijverheidsgronden en -gebouwen inrichten van panelgesprekken en colloquia over sociale en econo mische onderwerpen en/of wetge ving inlichtingen betreffende de wet ten en besluiten van economische aard uitvoeren studies over de econo mische aktiviteiten inlichtingen omtrent de geregle menteerde beroepen aangifte van de verplichte slui tingsdag in handel en ambachten bijhouden van balansen van alle Belgische vennootschappen op mi crofilm behandeling van de aanvragen tot uitoefenen van ambulante han del het inrichten en organiseren van de jaarlijkse Topdag en tweejaar lijkse Topweek i.s.m. de Stedelijke Adviesraad voor de Middenstand organisatie van de wekelijkse za- terdagmarkt en de jaar- en avond- markten i.s.m. de Stedelijke Advies raad voor de Markten de Economische Dienst beschikt over een uitgebreide bibliotheek van boeken en tijdschriften met economische inslag begeleiding en advies voor be ginnende en/of gevestigde zelfstan digen i.s.m. het Economisch en So ciaal Insituut voor de Middenstand (wekelijkse zitdag bedrijfsconsulent ESIM). Tijdens de opening kwamen liefst 550 genodigden opdagen voor een festiviteit die duurde tot in de kleine uurtjes. En de opendeurdag verleden zon dag die dan de echte belangstellen den kreeg werd door ruim honderd personen eer aangedaan. LH De Kamer voor Handel en Nijver heid van Aalst en Gewest organi zeert tijdens het voorjaar in samen werking met de Chambre Francaise de Commerce en d'Industrie pour les deux Flandres opnieuw taalkur sussen "zakenfrans". De lessen lei den tot het behalen van een certifi- kaat, uitgereikt door de Kamer voor Handel van Parijs. Voor het eerst worden de kursussen te Aalst georgzanizeerd op twee ni veaus een certificat de Francais du Secretariat dat een vlot gebruik van de Franse taal tot doel heeft en deze kennis in de dagelijkse bedrijfssi- tauties wil bevorderen, vooral dan wat het sekretariaatswerk betreft. Men leert er het opstellen van fout loze brieven en teksten, het opzoe ken en verwerken van informatie, het bijwonen van vergaderingen en er een verslag over opstellen. Om de kursus te volgen is de kennis van de Franse taal op het einde van het secundair onderwijs noodzakelijk. De lessen worden gegeven op dinsdagavond van 18.30 tot 21.30 uur. De tweede kursus kreeg de naam "Certificat Pratique de Francais Commercial et Economique" en wil de spreekvlotheid bevorderen. De deelnemers worden vertrouwd ge maakt met de struktuur van het ge sproken en het geschreven Frans, met de klemtoon op het verbale. Deze lessen worden gegeven op donderdagavond van 18.30 tot 21.30 uur. De lessen beginnen res- pektievelijk op 6 en 8 februari en zijn gespreid over 15 weken of 45 lesuren. Het aantal deelnemers is beperkt tot 15 per kursus. Leden van de kamer betalen 12.900 fr en niet-leden 15.500 tr inschrijvings geld. In ruil krijgt men een syllabus, drinks en natuurlijk het inschrij- vingsrecht. Het individueel eksa- menrecht is niet in de prijs begre pen. Voor meer informatie en in schrijvingen (tot 2 februari) kan men terecht bij de Kamer voor Han del en Nijverheid, Square J. Gee rinckx 2 te 9300 Aalst (053/ 21.68.42). De Aalsterse Kulturele Raad verzet zich tegen de beslissing van de gemeen teraad van 19 december II. waarbij de vroegere betoelaging van 3,2 miljoen voor het verenigingsleven niet meer verdeeld worden onder de vereni gingen. De Kulturele Raad wil dan ook reageren opdat de gemeenteraad bij begrotingswijziging de 3,2 miljoen zoals trouwens voorzien in de begro ting '89 terug in de begroting '90 zou inschrijven. Akties Omdat de gemeenteraad zonder enige vorm van overleg de nochtans karige middelen van kulturele, jeugd-, sport- en andere vereni gingen afzwakt werd naar het koller ge van burgemeester en schepenen een protestbrief geschreven. Ook naar de gemeenteraadsleden. In een tweede stap worden alle ver enigingen hieromtrent geïnfor meerd met de vraag er een stand punt over in te nemen en dat vóór 10 februari aan het bestuur van de Kul turele Raad te melden. Voor duizenden Aalstenaars be drijvig in het verenigingsleven bete kent de afschaffing van de subsidies de negatie van de rol van de vereni gingen ten opzichte van de bevol king. De Kulturele Raad werd ge woon voor schut gezet en vraagt zich dan ook af welke zin inspraak- en adviesorganen nog kunnen heb ben als zonder enig overleg of raad pleging dergelijke beslissingen bo ven hun hoofden heen worden ge nomen. De toekenning van de toelagen ge beurde telkens na het indienen van het werkingsverslag van de vereni gingen. Nuttige gegevens voor het stadsbestuur bij het uitstippelen van het beleid zo het niet op zijn beslis sing terugkomt. En omdat de verenigingen niet al len dezelfde noden hebben is de overheidssteun naast geldelijke tus senkomsten, ook materiële dienst verlening, logistieke steun en terbe schikking stellen van infrastruk- tuur. Door de subsidies af te schaf fen worden verenigingen die geen nood hebben aan andere tegemoet komingen dan de financiële volle dig gediskrimineerd. En tenslotte is deze ingreep die slechts 0,1% van het budget bete kent wel uiterst belemmerend voor verenigingen doch onbeduidend voor de sanering van de stadsfinan ciën. De Kulturele Raad neemt in dat verband dan ook kontakt op met andere betrokken adviesraden. Voor een goed begrip toch nog dit: Het betreft de toelagen voor 1990 die er, althans zo niets verandert, niet meer komen. Maar die van '89 hebben de vereni gingen alleszins nog tegoed van het vorig bestuur. Die worden, welis waar met vertraging gestort einde van deze maand. Ook een minderheidsnota Omdat de liberale fraktie in de Kul turele Raad niet akkoord gaat met de beslissing van de Kulturele Raad zelf wordt aan het schrijven een minderheidsnota toegevoegd. Dat is volkomen wettelijk. De liberale fraktie noemt het verde len van de 3,2 miljoen een "gemak kelijkheidsoplossing". Geen daad werkelijke hulp. Voor haar is ver strekken van logistieke steun heel wat meer efficiënt. Daarom pleit ze dan ook voor de snelle uitbouw van een stedelijke uitleendienst. Gevraagd wordt dan ook dat er een begrotingswijziging komt maar dan niet om de gelden onder de vereni gingen te verdelen doch om ze te gebruiken voor de uitbouw van be wuste dienst. LH

De Voorpost | 1990 | | pagina 11