Spel en stoet Antonius ter ere te Herdersem Driehonderdste Moorselse dankmis te Herdersem Ter gelegenheid van 300 jaar «Moorselse Mis» 2-26.1.1990- De Voorpost aan overgehouden hebben. Tenwa re hij versterkend vocht iir- petto had. Ook Moorsel toonde haar «Gudulakapel» en daarbij het tradi tioneel bloementapijt dat er ieder jaar bij de Pikkeling wordt gespreid. Ook «Het Molentje» op het kruis punt Grote Baan Kouterbaan werd in de stoet meegenomen. Een mo lentje dat herinnert aan de molen Buyle en dat in de nabijheid ervan werd neergezet toen Antoon Muy- laert als laatste burgemeester van het zelfstandig Herdersem in 1970 werd ingehuldigd en een stoet uit ging. Spuiters hebben dat zachtjes losgemaakt en tot verrassing van ve len mee in de stoet genomen. Ook de jeugd zette zich duidelijk in. KSA, Chiro en KAJ brachten het ontstaan van de herdersemse ker mis en PW-jongeren waren bak kers die vlot gebakjes, broodjes en vlaai uitreikten langsheen het par koers. Traditioneel mochten de Vlegel- dorsers Sint-Barbara niet ontbre ken en zorgden op een wagen voor een slag met een gemengd team. Waarna Landelijke Gilde en KVLV een boerenfeest brachten dat er mocht zijn. De BGLG scheen op tocht te zijn met Vastenavond en de Kouterbaan bracht een geslaagde herinnering aan de vroegere Kou- terschool. Vanzelfsprekend waren Sint-Anto- nius, duivels en varkentjes onver mijdelijk present en stapten Dorps raad en Sint-Antoniusgilde mede op in de door hen georganiseerde stoet. Na de stoet gooiden burgemeester en schepenen honderden witte en zwarte mini-pensen uit naar grijp grage handen die de zilveren (500 Fr.) of de gouden pens (1.000) wil den grijpen maar ook tevreden wa ren met een van de vele honderden prijzen. Tijdens de receptie hoorden we dankwoorden van voorzitter van de Dorpsraad Louis lockefeer en woorden van felicitatie van de bur gemeester naar de organisatoren en net hele dorp. LH Op 18 en 19 februari wordt in Trade Mart te Brussel de mode van vandaag en morgen geshowd met speciale aan dacht voorde jeans. Moaehandelaars uit Belgie, Nederland en Noord- Frankrijk pakken uit met een totaal nieuw gamma. Aalst. Sint-Antoniusviering te Herdersem. Jonge meiden rond de molen (foto Aalst. Sint-Antoniusviering te Herdersem. Een pastoor, een boeren een kapel, Guy) het landelijke leven van weleer op zijn best (foto Guy) Juist geteld driehonderd jaar nadat dc Moorselse pastoor in de Herder semse parochiekerk ter ere van Sint-Antonius de mis opdroeg om verlost te raken van de pestepidemie waren de pastoors van Moorsel en van Herdersem samen voorgangers in de 'Moorselse Mis' te Herdersem verleden maandag. Deze mis deed de Herdersemse kerk eivol lopen en veler gedachten gingen naar de Moorselse pastoor van drie eeuwen terug Egidius hemmens en naar de toestanden die toen in de streek heersten. Pastoor De Pauw van Moorsel schetste de situatie van toen in de troebele zeventiende eeuw. Moorsel telde toen 230 huizen. Dat aantal is intussen uitgegroeid naar 1800. In 1691 diende ook pastoor hemmens onderdak te verlenen in zijn pastorie aan Franse soldaten. Het was inderdaad een periode dat Vlaanderen overspoeld werd door diverse legerbenden die het met de humanitaire regels vaak niet nauw namen. Kwam daar dan nog bovenop de pestepidemie die Moorsel ook reeds in 1667 had geteisterd. Een tweede pestepidemie brak uit maar de door pastoor hemmens 300 jaar terug opgedragen mis bracht soelaas. Als bij wonder werd de streek van deze besmettelijke ziekte verlost. Tijdens de offerande werden door de Gildebroeders van Sint-Antonius witte en zwarte pensen aangebracht en even kon men zich in de middeleeuwse bedoening wanen toen de Hardingheimers in hun kostu mering aan de stoel als kasteeldames en jonkers allerhande zich aanmeldden. Uiteraard was ook Sint-Antonius in de persoon van John De Neef, de zoon van de dinamische Hubert van de Dorpsraad, present. Na de mis toonde de reeds geroutineerde veilingmeester Robert Van der Stockt zijn verkoperskwaliteiten die hij reeds menigmaal inoefende bij de verkoop van groenten, fruit en bloemen op de tentoonstellingen in het Klubhuis. Hij gebruikte als podium de boot 'Antoon' van de wijk Aart' die ook reeds tijdens de stoet veel sukses had geoogst. Vlaaien, broden, eieren, fruit en wijn gingen van de hand als koek maar varkenskoppen waren er nu eens niet bij. hH In navolging van de populaire heilige Sint-Antonius die heel wat mirakelen zou hebben gedaan, niet in het minst het verdrijven van de pestepidemie te Moorsel, slaagde de Herdersemse Dorpsraad er in het hele dorp, het hele verenigingsleven en heel wat mensen uit de regio nauw te betrekken bij de viering van Sint-Antonius die dit jaar wegens de driehonderdste «Moorselse Mis» biezondere glans werd verleend. Toen bij de fusie te Herdersem de plaatselijke kultuurraad en het plaatselijke feestkomitee de wind uit de zeilen werd genomen dreigde de traditionele Sint-Antoniusviering in het gedrang te zullen komen bjj gebrek aan valabele initiatiefnemers. De «Dorpsraad» zou daar een stokje voor steken. Met de steun én van de bevolking én van het stadsbestuur van Aalst werden hem rijke kansen geboden die hij, als boven de partijen staande overkoepelende organisatie, duidelijk wist waar te maken. Waar elders her en der een Dorpsraad werd opgericht ging die meestal ter ziele. Dat die van Herdersem springgezond is en werkt was te zien tijdens de Sint-Antoniusviering tijdens het voorbije weekend. Het hele dorp was inderdaad paraat en present en de weermaker was hen, op uitzondering van lichte regenval tegen het einde van het Sint-Antoniusspel verleden zaterdagavond, uiterst genadig. Het werd quasi een voortijdig lenteweertje en ook de stoet trok daar massa's belangstellenden. Naar aanleiding van de 300ste «Moorselse Mis» werd nu een werkkomitee opgericht dat niet alleen een veelzijdig programma opstelde maar daarenboven zorgde voor valabele uitvoering ervan. Dit door Louis Lockefeer, Guido Van den Bremt, Robert Van der Stockt en Fons Dierickx. Aalst. Sint-Antoniusviering te Herdersem. Het varken mocht niet ontbreka (foto Guy) teuristisch overstijgend niveau. De voorhof van de Hoeve Buyle, de Mulder, werd optimaal gebruikt en was een prachtig kleur- en klank oord dat bijdroeg tot het welslagen van dit openluchtgebeuren. Het spel begon stipt op tijd en was ook allerminst langdradig zodat de andacht strak gespannen bleef niet tegenstaande er uit het door ieder een gekend verhaal van de vreugde om de oogst getemperd door de pest waarvan Sint-Antonius dan de verlossing bracht, zelf weinig span ningselementen konden komen. Men moest het dus duidelijk heb ben van de vertolking in optimale voorwaarden. Toch waren er een aantal verrassen de momenten. Zo kwam uit de duis ternis een paard met kar aangehold met erop een zwijn en verrees als slot hoog boven de hoeve, staande op een achter de hoeve opgestelde elevator, een verlossende Sint-An tonius nadat een rookgordijn zich van de lokatie had meestergemaakt en terwijl een spetterend vuurwerk zorgde voor een passende apotheo se. Alleszins een artistiek folkloristisch gebeuren dat de middelmaat ver oversteeg en waarnaar Herdersem vervangend zal uit kijken na een lang lustrum. Sint-Antoniusstoet wekte algemene bewondering Voor de stoet zelf op zondagnamid dag was de weermaker Herdersem extra genadig. Een heus lenteweer tje avant la lettre. Bovendien een stoet die ieder jaar evolueert in de goede richting en dit jaar kulmineerde in een stoet met zowat 20 groepen waarvan op één uitzondering na Sint-Antonius en de historiek en folklore van Sint- Antonius en Herdersem in diverse facetten werden belicht. De Grote Baan en de Bieststraat gingen eer der de karnavaleske toer op en dat was dan de uitzondering die de re gel bevestigde. Hun passeren wekte dan ook heel wat hilariteit. Met deze stoet sluit Herdersem de ring met de drie voorname Faluin- tjesfeesten: de Pikkeling, de Fau- bourgfeesten en de Sint-Antonius viering. Het hele dorp voelt er zich bij betrokken en als bindteken tus sen Herdersem en Moorsel fun geerde de familie van diaken Rik Van den Meerssche. Zowat alle wijken toonden zich in de stoet langs hun beste zijde. Ook de nieuwe wijk die zich duidelijk totaal geïntegreerd voelt in de fol klore van het Dorp der Meiviskop- pen. Heel wat wagens toonden rekon- strukties van kapellen en van de vroegere kerk waarvan er enkele duidelijk gereproduceerd werden op schaal en met aandacht voor elk mogelijk détail. Werk dat duidelijk af was. De boot «Antoon» was een verras send element in de stoet. Voorafge gaan door een 20-tal schiptrekkers langsheen de Dender was het een vrolijke boel met boven in het kraaiennest een zegenende pastoor die er allicht een verkoudheid zal Sint-Antonis Abt Weinig heiligen zijn in Vlaanderen zo geliefd als Sint-Antonius met zijn varken. Aan de oevers van de Nijl werd hij herhaaldelijk bekoord door de sa tan in de gedaante van een zwijn. Hij trok zich terug en deed boet vaardigheid in de woestijn. Antonius kreeg veel volgelingen en daaruit groeiden kloosters, onder meer de Antonieten. In ons land wordt hij dan ook op vele plaatsen vereerd. Herdersem moet bij die vieringen allerminst on derdoen. Het weekend na 17 janua ri, de datum van het patroonsfeest, staat Antonius dan ook centraal in de hele regio. Herdersem leverde dit jaar speciale inspanningen daartoe. Het Sint-Antoniusspel werd totaal vernieuwd en kreeg heel wat bijval. De Sint-Antoniusstoet groeide zo wel kwalitatief als kwantitatief en de Moorselse Mis deed de Herder semse parochiekerk eivol lopen. Bovendien speelde het hele dorp in de viering, elk met eigen aktivitei- ten en vooral organiseerde het Da- vidsfonds in het Parochiaal Cen trum een merkwaardige expo waar over U meer leest elders in dit blad. Sint-Antoniusspel op hoog niveau Eén van de blikvangers van de Sint- Antoniusviering was het «Sint-An toniusspel» waaraan dit jaar specia le aandacht werd verleend en dat in het vervolg pas om de 5 jaar terug aan bod zal komen. Naar een idee van Robert Van der Stockt werd het herwerkt en aange past door de Herdersemse literator Fred Muylaert die dan wel enigszins poserend ging postvatten vóór de tribune op een meegebrachte stoel. Die tribune was een eersteling. Ze beschermde de zowat 100 mensen die er een plaatsje hadden gevon den van enkele treiterende regen druppels zonder veel erg. Het werd een totaalspektakel dat er mocht zijn met een bonte wemeling van kleuren, mooie, aangepaste kostumering hallucineerde lichtef fecten, en poëtische teksten vlot ge bracht door BRT-man, Herdersem- naar René Van der Speeten. Een man die duidelijk het klappen van de zweep kent en weet dat bij play back men zich liefst in profiel op stelt voor meer geloofwaardigheid. Het Herdersems verenigingsleven was er present met de Toneelkring, de Barbaravlegeldorsers en de Sint-Antoniusgilde. Bovendien had men beroep gedaan op Oscar Van Maler niet enkel als regisseur doch tevens met een aantal leden van Alkuone die zorgden voor emotieve uitbeeldingen. En volksdansgroep Kludde uit Wichelen bracht ge slaagde boerendansen op een ama- Aalst. Sint-Antoniusviering te Herdersem. De kinderen konden zich best vermaken tijdens de opvoering van het openluchtspel (foto Guy) Aalst. Sint-Antoniusviering te Herdersem. Het slijpen van diamant kende hes wat belangstelling (foto Guy) Aalst. Sint-Antoniusviering te Hedersem. Een massa volk op de pensen worp (foto Guy)

De Voorpost | 1990 | | pagina 2