Werkgroep Stadsherwaardering wil geen parkeertorens in hart van Aalst Hot News uit 't Kollege Lisette Nelis: 'Deklassering H. Geestkapel onaanvaardbaar' Karnaval: "Geen auto-toeren nevens den Tettentoeren' 32 - 26.1.1990 - De Voorpost Het verkeer in het Aalsters stadscentrum wordt een probleem. Het kan soms tijdens de spitsuren chaotische dimensies aannemen. Onlangs stond het verkeer in de Nieuwstraat zowat een half uur geïmmobiliseerd. Zoeken naar een parkeerplaats is daarvan wel eens de oorzaak. Nu er sprake is van het optrekken van autotorens in het stadscentrum is de kwestie des te meer akuut. En wanneer dit probleem aangesneden wordt is het Rewa-projekt meestal nooit ver weg. Over deze problemen hield de heropgerichte Werkgroep Stadswaarde- ring' verleden vrijdag in Jeugdhuis Terlinden een opgemerkte perskonfe- rentie. Heel wat verenigingen en instellin gen gaven reeds hun visie over dit brandend aktueel onderwerp.. Ter plekke werden we geïnformeerd over een aantal standpunten en vi sies. Die van Rewa zelf vernemen we wellicht morgen tijdens de pers- konferentie in 'De Borse' waar de Rewa-plannen via tekeningen, ma quette en kommentaar uit de doe ken zullen worden gedaan. Voor alle duidelijkheid: Rewa-Be- nelux houdt zich bezig met projek- tontwikkeling en te Aalst gaat dat over het projekt Kattestraat - De Ridderstraat waar gehoopt wordt een woon-, werk- en winkelcentrum te kunnen realiseren. De daartoe noodzakelijke vraag tot deklasse ring van de historisch H. Geestka pel werd reeds aanhangig gemaakt bij minister Louis Waltniel. Voorafgaandelijk stelde Paul Nijs namens de Werkgroep Stadsher waardering allerminst gekant te zijn tegen het inzicht een braakliggend terrein (de 'parking' van de Katte straat) een nieuwe funktie te geven. Die moet dan wel bijdragen tot de kwaliteit van het leven in binnen stad en direkte omgeving en zich situeren in het erkende herwaarde ringsgebied Aalst-Linkeroever. De bedoeling ervan is stimuli te verle nen door selektieve betoelaging aan initiatieven die de woonfunktie be vorderen of herstellen, daarbij re kening houdend met ruimtelijke, maatschappelijke, esthetische en socio-ekonomische normen. En omdat het Rewaprojekt daar mee in tegenstrijd is werd door de promotor de deklassering van de 'hinderende' H. Geestkapel aange vraagd? Voor de Werkgroep is deze kapel van historisch belang o.m. qua armenzorg, is een rust- en bezin- ningsplaats en maakt wezenlijk deel uit van het straatbeeld. Wanneer het ontwerp aan deze bekommer nissen voldoet is het projekt voor Rewa valabel. Restauratie en her stelling zijn dan ook dringend nood zakelijk. Via een folder kan de stad het belang van deze kapel voor de bevolking nader toelichten. Woonfunktie Voor de Werkgroep is de voorziene woonfunktie te beperkt. De advies raad Leefmilieu en ruimtelijke or dening opteerde voor 45 winkels en 65 appartementen. Wat nog re steert zou ingericht worden als kan toren. Het profiel zou moeten aan sluiten bij de bestaande bebouwing met het zelfde gabariet inzake kroonlijst en dak. 'Open galerij' wordt aanvaard mits de straatope ning in de Nieuwstraat te overbou- wen. Parkeergelegenheid Een parkeerkapaciteit van 750 wa gens kreëren is voor de Werkgroep onaanvaardbaar. Aan- en afvoer van een paar duizend wagens per dag hypotekeert al te zwaar de si tuatie van de bewoners en de han delaars ter plekke. De hierdoor ont stane verkeersstroom zou de leef baarheid van hetstadscentrum ver der aftakelen en de verkeersonvei ligheid voor de scholieren en de- zwakke weggebruikers nog aan zwengelen. Bestaande en toekom stige projekten inzake woningbouw worden hierdoor herleid tot zinloze investeringen. Een eventueel vrijmaken van het tweede gedeelte van de Kattestraat mag niet gaan ten koste van de leef baarheid en ontwikkelingskansen in het eerste gedeelte. Enkel het realiseren van 200 onder grondse voorzieningen voor lang- parkeerders kan verantwoord zijn. Vederop in de straat een parkeerto- ren bouwen kan niet. Liever op die plaats een woningbouwprojekt. Toekomstgerichte aanpak Voor de Werkgroep moeten nieuwe parkeergelegenheden er alleen bui ten de Wallenring komen. Bvb op het terrein in de Pontstraat kan een parkeergebouw komen met in- en uitrit aan de kant van de Burcht straat. Voor langparkeerders komen er mogelijkheden bij de te verwachten herlokalisatie van de firma 'La No- minette'. Ook de achterzijde van de Keizershallen biedt mogelijkheden in de nabijheid van het stadscen trum. Parkeertorens in het HART van Aalst.. Bouwpromotor Rewa-Benelux voorziet een driefasig projekt op Rercelen tussen de Kattestraat, de lieuwstraat, de Keyzerstraat en de De Ridderstraat. In de De Ridderstraat - de gebou wen van de vroegere feestzaal EINK en Cinema RIO vervangend - voorziet men een parkeergarage met conciërgewoning met volgende kenmerken: breedte 28,4 m diepte 51,34 m en hoogte 14,75 m. Kelders, gelijkvloers, de drie ver diepingen en het dak zouden samen plaats bieden aan 199 auto's. In- en uitgang zouden zich bevinden in de De Ridderstraat. Omtrent de twee de parkeertoren, voorzien in de Keyzerstraat, beschikken wij niet over meer gegevens dan de voorzie ne kapaciteit, nml. 200 wagens, en dat in- en uitgang voorzien zijn in de Keyzerstraat. Onder de hoek met de Kattestraat voorziet men in twee lagen onder de grond een parkeercapaciteit - expli ciet voor kortparkeerders - voor 250 wagens met een in- en uitgang in de De Ridderstraat en een in- of uit gang, via een tunnel onder de nieuwbouw, uitgevend op de Hop markt. Alles samen dus een infrastruktuur voor ±700 wagens, in het HART van de binnenstad. Men dient er zich toch rekenschap van te geven dat zich hier een pro bleem kan stellen van 'aansprake lijkheid voor abnormale burenhin- der' niet in het minst ten aanzien van de recent gebouwde en reeds deels bewoonde nieuwe sociale wo ningen. Het voorgestelde projekt goedkeu ren zou onverantwoord zijn! Het ligt voor de hand dat door het aantrekken van honderden wagens per uur naar het centrum van de stad het parkeer- en verkeerspro bleem in de binnenstad nog meer zal aangedikt worden. Het is een verderboeren op de spiraal van aan trekken van meer funkties in de bin nenstad - terug vestigen zich nieuwe funkties in de stad - dus terug een groeiend parkeerprobleem enz... de Kip is nauwelijks van het ei te onder scheiden! Dat dit in smalle bedieningsstraten zoals de De Ridderstraat, het korte deel van de Kattestraat, de Keyzer straat en ook de smalle straten die de Hopmarkt met het Keizerlijk Plein verbinden zal leiden tot dage lijkse opstroppingen en ontoelaat bare koncentraties van uitlaatgas sen die de gezondheid van alle ge bruikers van het openbaar domein en de aanpalende bewoners en han delaars zal schaden, hoeft geen te keningetje. Iedereen die enigszins vertrouwd is met de verkeersituatie in de stad kan dit op voorhand inschatten. En daar komt het op aan. Eenmaal parkeertorens gerealiseerd kan men niet meer terug en kunnen we alleen nog vaststellen dat wij meer dere komende generaties opgeza deld hebben met een wansmakelijk probleem. En dit terwijl er reeds vijftien jaar lang plannen ontwik keld werden voor een alternatieve aanpak. Ons standpunt is dus geen onge gronde nieuwigheid. Adviesraad Ruimelijke Ordening en Leefmilieu Deze stedelijke adviesraad gaat ak koord met de aanlegvan een onder grondse parkeergelegenheid in fiinktie van de woningen en han delszaken, dus voor langparkeer ders. Een bovengrondse parking verder in de De Ridderstraat wordt niet opportuun geacht. De ver keersdruk zou te hoog worden in die zo smalle straat. Zo technisch haalbaar stelt de ad viesraad voor de inrit te maken in de Ridderstraat en de uitrit in de Nieuwstraat. De kapel moet alleszins behouden blijven op haar huidige plaats, onaf hankelijk of ze al dan niet gedeklas- seerd wordt. Aalsters Forum voor Verkeersbe leid Parkeersilo's in het stadscentrum realiseren is voor het Forum totaal uit den boze. De verzadigingsdrem- pel is reeds bereikt. Kreëren van 750 parkeerplaatsen brengt de woonfunktie danig in het gedrang. Het maken van een in/uit gang in de Nieuwstraat is voor het Forum een blijk van ontoelaatbare arrogantie. En verder aanzuigen van verkeer zal de historische kern van Aalst verminken. Het Forum pleit wel voor verkeers arme straten als de Katte-, De Rid der- en de Nieuwstraat ingebed in een 'winkelschoolerf Parkings moeten dringend voorzien worden buiten de Wallenring. Veilig Wonen Veilig Wonen heeft bezwaar inge diend tegen het bouwen van 199 parkeergelegenheden op de plaats van de vroegere zaal Rink. Bij een parkeerduur van gemiddeld twee uur per wagen van 8 tot 20 uur zullen zowat 1.000 wagens meer de straten belasten. Veilig Wonen is verder in onder handeling na de bouw van de wo ningen in de De Ridderstraat voor de aankoop van het gebouw van de Broeders van Sint-Jan de Deo in de De Ridderstraat om er een 30-tal appartementen op te trekken. Men stelt verder vast dat het her waarderingsgebied steeds meer en meer wordt ingenomen door bank- instellingen en overkoncentratie van magazijnen. Uitzwerming De Werkgroep Stadsherwaardering zegt in het verlengde te liggen van het struktuurplan van de 70-er endc; 80-er jaren dat overtolligverkeerur. het stadscentrum wilde bannen. Ir die optiek kwam er trouwens het herwaarderingsgebied Aalst-Lin keroever. Een geaktualiseerde studie daar omtrent dringt zich op nu Brussel aan uitzwerming onder meer naa: Aalst duidelijk toe is. De Werkgroep maakt zich sterk da: er in de huidige gemeenteraad geer meerderheid kan gevonden wordei om drie parkings te realiseren inè onmiddellijke omgeving van ons al Ier Belfort. Het steunt zich daar voor op vroegere uitspraken vat politici van de meerderheid. Volgende week laten we Rewa zd aan bod. - De stadswagen staat nog steeds geïmmobiliseerd te Hofstade op het eigendom van de firma Hofman. Er was gepland van daarhen te gaan met de deurwaarder en dat is inderdaad ook gebeurd. Mijn heer was niet beschikbaar. Mevrouw zegde dat het wagentje dat wél was maar geheel omringd om praktische redenen door haar niet kon vrij gemaakt worden. Het stadsbestuur gaat in beroep tegen de gepleegde ontzegeling. Dit met een procedure waarbij een dwangsom van zowat 7000 fr. Ker dag wordt geëist. laar er is een tweede mogelijkheid om het wagentje vrij te maken. De firma heeft een aanvraag lopend voor het bekomen van een bouwvergunning waarvoor momenteel een onderzoek baat en kommer gaande is. Daartoe moeten door de stafhouder normen worden vastgesteld. Zo aan deze normen niet voldaan wordt kan de vergunning niet afgeleverd worden. Onder meer zal o.m. geëist worden dat de buren geen last hebben van geluids- of stofhinder en dat de plaats degelijk afgeschermd zal worden. - Onderhoudswerken aan wegenis zullen worden uitgevoerd in de Parijsstraat te Meldert, in de groeneweg te Erembodegem en aan het Hovenierspleintje te Aalst. - In de komende maanden, wellicht in maart en mei, zouden op de Meysberg te Baardegem terug motorcrossen worden georgani seerd. De stad heeft zich daartegen reeds herhaaldelijk verzet doch ving steeds achter het net. Toch blijft het stadsbestuur bij het reeds eerder ingenomen standpunt. Het stadsbestuur wil nu aan de Raad van State vragen te willen melden of er voor dergelijke manifestatie ook geen exploitatievergunning noodzakelijk is zodat het stadsbe stuur een andere poot zou krijgen om op te staan en op te treden steeds volledig binnen de wettelijkheid. Het stadsbestuur wil tevens vernemen of het via een kortgeding gelijk zou kunnen halen. Normaliter kunnen geen twee zaken tegelijkertijd juridisch aangepakt worden. Bij de Raad van State zou dat naar ons werd gezegd wél mogelijk zijn. Het stadsbestuur is duidelijk het wachten beu want op vragen van twee jaar terug heeft de Raad van State nog geen enkel antwoord verstrekt. Zo nodig zal de geluidshinder nu wél gemeten worden want eerder door omstandigheden niet het geval was. - De voorziene overname van de wegenis in Ronsevaal te Erembode gem is nog steeds niet gebeurd omdat er volgens schepen Hooghuys nog opmerkingen waren in verband met dat dossier. - Nieuwe namen moeten geven worden aan een weg bij Le Lion d'Or te Aalst en aan de Holleweg te Erembodegem en een straat in Gijzegem met een ietwat te eigenaardige naam. Een straatnaam toekennen vergt echter een relatief lange procedu re. Ook de Kultuurraad moet er zijn advies aan verlenen. - De kosten gemaakt aan de balletzaal in De Werf zijn volledig in rekening genomen door de verzekering. Het heeft de stad geen cent gekost. - Bij het koncert gegeven door Bouwdewijn De Groot waren er moeilijkheden in verband met het bezetten van de plaatsen. Na de pauze dan want aanvankelijk verliep alles vlekkeloos. Omdat er geen genummerde kaarten waren zouden een aantal mensen na de pauze een meer gunstige zitplaats hebben opgezocht en niet meer willen wijken. De faam van kultureel centrum De Werf kan hierbij allerminst besmeurd worden want het gaat hier om een receptieve gebeurte nis. De Werf stelt alleen de zaal en de attributen ter beschikking in dergelijk geval. De rest valt ten dele aan de organiserende vereni ging- Niet genummerde kaarten verkopen biedt heel wat risico's. Dat hadden eerder andere organisatoren tot hun eigen schade en schande reeds moeten ervaren. In De Werf stelt men aan organis atoren van respectieve manifestaties steeds voor de kaartverkoop te laten gebeuren in De Werf via de computer die enkel genummer de kaarten aflevert waarbij kontrole op de zitplaatsen dus mogelijk is. Maar dat kost dan wel 20 fr. per ticket (reeds 8 fr. voor het bonnete zelf plus de administratiekosten) en de meeste vereni gingen gaan op dat voorstel niet in. In het vervolg wil men dergelijke moeilijkheden ondervangen door in het kontrakt tussen De Werf en de betrokken vereniging te stipuleren dat de toegangskaarten moeten genummerd zijn en dat de vereniging zelf moet zorgen voor valabele opvang en kontrole aan en in de schouwburgzaal. Bovendien is er nog het veiligheidsaspekt. «Geen enkele toeschou wer wie het ook zij zal in de schouwburg van De Werf nog geduld worden zo hij geen zitplaats heeft. En dan geen zitplaats op een of andere trap maar gewoon in een van de 596 zetels». De verantwoor delijkheid van de stad komt immers in het gedrang als er meer aanwezigen zijn dan echte zitplaatsen. - Naar werd gesteld kregen gemeenten een aanvraag van het Bestuur voor Industriële Archeologie voor eventuele toetreding en mede werking. Op de lijst van de gemeenten die minstens antwoordden komt de stad Aalst echter niet voor. In het schepenkollege scheen men geen weet te hebben van derge lijk schrijven. Dat zal ook onderzocht worden. - Minister Sauwens zou werken plannen te Aalst aan de Boudewijn- en de Kapucijnenlaan. Van die plannen heeft de stad wel weet. Er werden trouwens besprekingen aan gewijd. Maar ze heeft geen weet van de datum waarop men ermee zal aanvangen. De werken aan de Boudewijnlaan zouden de meest dringende zijn. - Neringdoeners in het stadscentrum, vooral dan aan de Grote Markt en belendende straten zouden er zich zorgen over maken dat er op de Grote Markt «een biertent» zou komen. Daaromtrent gepolst stelde het CBS dat daarover alleszins reeds gesproken is doen dat er nog geen beslissing werd genomen. De bedoeling die het stadsbestuur daarbij koestert is de prijzen van konsumpties tijdens de karnavaldagen die wel eens exorbitant hoog kunnen zijn te doen zakken. Of liever te voorkomen dat ze abnor maal hoog stijgen. Gesteld werd dat een aantal waarden zich ongerust beginnen te maken. Een schepen repliceerde dat «hoe ongeruster de cafébazen worden hoe minder de prijzen van het pintje zullen stijgen»... - Tijdens de spitsuren is het verkeer op de Boudewijnlaan en aan Zeebcrgbrug en De Haring soms chaotisch. Een oplossing dient gezocht te worden want het is te Aalst bijna als aan de Welriekende Dreef. Het sluiten van de Ring doorheen of over het Osbroek zou een oplossing kunnen bieden. Het stadsbestuur opteert niet voor dergelijke sluiten maar wil daaromtrent toch de bespreking terug op gang brengen. Maar ook als hieromtrent enige consensus zou kunnen ontstaan is dat volgens eerste schepen Hooghuys nog verre toekomstmuziek. LH Aalst. De kamavalajpche wordt precies nageschilderd, een hele klus (a) Volksvertegenwoordiger Lisette Nelis-Van Liedekerke richtte vol gende schriftelijke vraag naar mi nister Louis Waltniel in verband met het bouwprojekt Rewa in de Kattestraat en de situatie van de H. Geestkapel. Ook zij acht het deklas seren van deze historische kapel niet aanvaardbaar. Hierbij de tekst van haar vraag. 'Het stadsbeeld van Aalst wordt se dert jaren op een erbarmelijke ma nier ontsierd door een braakliggend terrein en een aftakelend monu ment in de Kattestraat. De stad Aalst heeft reeds heel wat waardevolle pogingen ondernomen om het uitzicht van deze zeer be langrijke commerciële straat enigs zins te verfraaien door middel van ondermeer groenaanplantingen. De bouwplannen van de projek- tontwikkelaar voor een commerci eel complex zijn voldoende gekend. Iedereen is er van overtuigd dat de uitbouw van een handelskern of winkelcentrum er ten zeerste aan- gewezen is doch heel wat controver sen hebben betrekking op de Heili ge Geestkapel waarvoor een aan vraag tot opheffing van beschef ming werd ingediend. Rekening houdend met de proble men van de projekt- ontwikkelaï menen wij dat restauratie en archi tectonische integratie van dit waar devol sociaal-historisch gebou» mogelijk is en dat de declasserin| van de kapel onaanvaardbaar is. 1 Wij kennen het negatief advies varv de provinciale commissie voor Mo <j numenten en Landschappen eic weldra zal de (Koninklijke Commis sie eveneens advies uitbrengen. 11 Wij willen na dit advies aandringc op een snelle beslissing en zouao vragen rekening te houden met di vooropgezette krachtlijnen. j Kan de Geachte Heer Minister zij standpunt ter zake mededelen.' LH Aalst. De mannen van den Arend in vergadering bijeen (a)

De Voorpost | 1990 | | pagina 32