Sint-Atoniusviering te Essene werd voltreffer. "Flanders Briljant" te Herdersem Bedreigers zijn geld kwijt en krijgen straf De Voorpost - 26.1.1990 - 3 Onder een vroegtijdig heerlijk lenteweertje beleefde Essene verleden zondag een Sint-Antoniusviering om van te snoepen. In een straal van zowat 1 km was dan ook voor wie ietwat laattijdig kwam geen enkele parkeerplaats meer te vinden. De verering van Sint-Antonius te Essene grijpt terug naar een ver verleden Geleidelijk zwakte die echter af en wereldoorlog II stak er finaal een stokje voor. Dertig jaar terug werd de verering echter nieuw leven ingeblazen door de zangers van het kerkkoor. Sindsdien gaat de verering en de toeloop steeds crescendo. Verleden zondag werd het alleszins een (voorlopig) hoogtepunt. Met het aantrekken van de Schola Cantorum Cantate Domino van Aalst o.l.v. E.H. Michaël Ghijs werd inderdaad hoog gemikt. De eucharistieviering werd dan ook uit zonderlijk mooi opgeluisterd met als bekroning een zegevierend Halleluia van Haendel dat de overvolle kerk een langdurig applaus ontlokte. En nadien was er in het parochiaal centrum in de buurt ambiance tot en met gebracht door de Vilvoordse formatie «Zakdoek». Uiteraard blijft de openbare ver koop van de offergaven de belang rijkste trekpleister van de hele viering. De heilige man die mens en dier genezen kan Sint-Antonius werd in Egypte gebo ren rond het jaar 250. Gesproten uit een welstellende familie verkocht hij al zijn goederen en schonk de op brengst ervan aan de armen. Hij verdiende dan zelf de kost met het verrichten van handenarbeid en hield zich vooral bezig met god vruchtige oefeningen. Toenb hij ging huizen in een kluis werd hij door demonen in gedaanten van wilde dieren bekoord. Bidden en vasten hielden hem echter in het goede spoor. Op gevorderde leeftijd verliet hij finaal de eenzaamheid, kreeg volge lingen en stichtte kloosters. Nadat hij heel wat goede werken en won deren had verricht stierf hij op de leeftijd van 105 jaar en werd begra ven in de woestijn. Zijn lichaam bleef er geborgen tot in 561 toen het naar Alexandrië en later naar Con- stantinopel werd overgebracht. In ons land wordt hij trouwens in meer dan 40 kerken aangeroepen vooral tegen huidziekten, ziekten van mens en dier als het Sint-Antoi- niusvuur, brand en allerlei veepla- gen. Niet in het minst tegen de pest. Op een kerkraam in de kerk van Essene bij het altaar van Onze Lieve Vrouw is Antonius afgebeeld samen met een rode duivel met groene vlerken die de klok luidt. Volgens de legende had Antonius immer macht over demonen. Het Sint-Antoniusbeeld in de kerk van Essene beeldt de patroonsheili ge uit als kluizenaar met in de rech terhand een boek en een bel en met de linker steunend op een kruk. Als stichter van een klooster draagt hij een bruine monnikspij met op het kleed een ganfenkruis. 1462 In 1462 werd door de Edele Jouf- frouw Elisabeth Van Heetvelde een fondatie gesticht «genaemt de San- tuarie van Sint-Antonius te Essche- ne». Dit wegens de herhaaldelijk zich voordoende besmettelijke ziek ten. Iedere week moesten er in de kerk te Essene uit die fondatie drie missen worden opgedragen. De fon datie stoelde op de opbrengst van vele goederen want de familie Van Heetvelde behoorde tot de aanzien lijkste burgers van Brussel. Tijdens de Franse Revolutie werden ook de goederen van deze fondatie als zwart verkocht en kwam er een einde aan deze stichting. Broederschap met voorrecht In 1787 verleende de laatste Proost van Affligem, Beda Regaus, aan de Broederschap een heel speciaal voorrecht. De offergaven zouden mogen worden verkocht onder be paalde voorwaarden. Deze oorkon de wordt trouwens ieder jaar, ook verleden zondag, door voorzitter Rik De Bolle bij de aanvang van de openbare verkoop na de mis voorge lezen als volgt. «Wij, Beda Regaus, Abt van Affli gem, doent cont aan alle luyden dat wij te eeuwighen daghe aan die van Esschene verlenen ende noch ghe- ben tot gede ckenisse die gonste van de verkenskoppe en andere offer- ghavene te goede te maeken in die naervolghende manieren: - in de iërsten selen die koppen en andere offerghavene van iërsten qualiteit sijn ende in suyvere pa pieren ghedaen, - item voirts zal die kop of gifte gegheben worden aan dieghene welcke meestbiedende is - voirst sullen ristverstoorenden door de gewaepende achters ver jaagd worden - item is verboden op straffe van zwaere boeten die verkenskoppen of offerghavene te verkopen in taveernen ofte bierhuysen. Gedaen te Esschene en voirsien van onsen seghel op Sinte Antoniissedag ten jaere dussend sevenhondert tachtig ende sevene». Beeweg Niet iedereen kon (of kan) naar Lourdes, Rome of Compostela ter beevaart gaan. Gelukkig zijn er ook begankenissen dichter bij. Zo o.m. te Essene. «Men moet alleen de beeweg doen, men moet hem ook thuis brengen» werd gezegd. Daar mee werd dan bedoeld dat gedane beloften ook moeten uitgevoerd worden. Beloften om van bepaalde ziekten verlost of gevrijwaard te blij ven werden vooral gedaan op de feesrdag van Sint-Antonius of in het oktaaf ervan. Maar men ging niet met ledige han den ter beevaart. Vandaar de open bare verkoop van de offergaven na de eucharistieviering. En bovendien moest er boete worden gedaan: bid den voor het beeld van de heilige, drie keer rond het beeld en drie rond de kerk gaan al biddend. De beeweg eindigde dan met de verering van de relikwie. Van een beevaart moest een tastbaar bewijs worden meegebracht. Dit als in huis of stal op te hangen af weermiddel ter bescherming en vrij waring. Vandaar de in de kerk ook verleden zondag uitgereikte «zant- jes» en de ter beschikking zijnde bedevaartvaantjes van de hand van Eugeen Van den Broeck. In Essene kwamen vroeger heel wat bedevaarders uit alle omliggende ge meenten. Het bezitten van een goed gezond varken was inderdaad zeer belangrijk. Er werden dan ook vaak varkenskoppen geofferd. Soms ook een hesp. Dat gebeurde eveneens verleden zondag. 's Morgens vieren ze Sint-Antonius en 's avonds zyn vèrken» Na de mis en de verkoop begon dan Sint-Antoniuskermis. Bij veel boe ren was het varken geslacht en hield men penskermis. En omdat mensen van de streek «goed van innemen zijn» werd gesteld dat 's morgens Sint-Antonius werd gevoerd en 's avonds zijn varken». Heropleving Twintig jaar terug werd door een aantal kerkzangers wat uitgroeide tot de Sint-Antoniusgilde weer leven in de bedevaart gebracht. Het werd een suksesrijke poging ontstaan uit echt volksgeloof. Heel wat volk kwam weer op de been en geleidelijk groeide deze dag tot een niet meer weg te denken gebeurtenis die ieder jaar de massa aanspreekt uit de regio Aalst en uit het Pajottenland. Dit dan onder permanente impuls van de Gildebroeders van Sint-Atonius. De organisatoren zorgden ieder jaar voor een of andere attraktie. Zo zong het zangkoor van de Kulturele Kring van Meldert na de mis meer stemmig te hebben gebracht bij de offergavenverkoop een Sint-Anto- niuslied met o.m. «Nu gluurt Antoontje door de he melpoort, en roept genoegzaam: «Me se doet zo voort», me st ik niet vasten en denken aan mijn lijn ik kocht het ganse zwijn». Ook uw aller zielerherder stond na de mis met 'twater in de mond, keek naar de pensen, kocht een heel dozijn, 't moest maar zo goed niet zijn. Verleden zondag Verleden zondag Verleden zondag kreeg de viering alle ingrediënten mede om er een heuse voltreffer van te maken. Het weertje was Sint-Antonius en Esse ne uiterst genadig wat ook voor de talrijke wandelaars uit Affligem die traditioneel te Essene present zijn een pluspunt was. De opkomst was dan ook massaal. De mis zelf lokte zoveel belangstel lenden dat wie niet vóór 10 u. gewoon niet meer de kerk in kon. Het optreden van Cantate Domino werd op luid applaus begroet en de homilie van pastoor Janssens was er andermaal een om van te snoepen. Ook al stelde hij bij het begin van zijn «preek», meestal dé blikvanger van de hele viering want ludiek tot 'en met, verleden zaterdag niet de minste inspiratie te hebben gehad niettegenstaande wel veel transpi ratie. «Maar toen ik op de TV zaterdag avond zag dat Eendracht Aalst an dermaal had verloren kreeg ik in eens inspiratie bij de vleet. In Aalst wonen toch zulke vieze mannen. Algemene hilariteit in de kerk volg de uiteraard. Zoals gewoonlijk werd die homilie geaggrementeerd door gekakel van kippen, gekwaak van eenden en ganzen, geknor van big getjes en dat alles tussen de vele aangebrachte offergaven. Een herinneringsbeeldje werd aan de bedevaarders meegegeven en na de mis zorgden Rik De Bolle en de Guldebroeders voor een ludieke ver koop van de offergaven waarbij Sus Van Eynde zich andermaal een ge schikt veilingmeester toonde. Een ooerenbrood kon U er al krijgen voor een 500 frankskes doch var kenskoppen waren duidelijk minder in trek. Moeder de vrouw weet er niet altijd weg mee als ge met derge lijk varkensattribuut thuiskomt. Ook appelen van de streek vonden gretig aftrok. De opbrengst van de verkoop wordt telkenjare gebruikt voor het goede doel. Ondertussen zorgde «Zakdoek» voor entertainment in de erbij gele gen zaal en in «De Montul» kon men aanzitten voor een landelijk maal van leklijnlip. LH De nieuwe slijpvorm van "het steentje" Gedurende de dagen van de Sint- Antoniusviering voegde de dinami- sche plaatselijke Davidsfondsafde- ling die dit jaar jubileert aan de festiviteiten er een dimensie aan toe. De nu opgezette tentoonstelling ging inderdaad door onder het motto "Van ruw tot juweel". Het werd allerminst een statisch gebeuren want men werd er de visu gekon- fronteerd met snijden en slijpen van diamant. Inzonderheid met de nieu we slijpvorm "Flanders brillant". In degelijk afgesloten juwelenkasten kon men glinsterende echte juwelen bewonderen en vele dames hadden bij de deskundige vragen in verband met de waarde van het eigen juweel. Veelal was enige ontgoocheling daarbij wel merkbaar. Niet in het minst wanneer die, en dat bleek toch vaak het geval, aangekocht waren "in de vreemde", en meende een zaakje te doen doch verloor uit het oog dat diamantbewerken een ty pisch Antwerpse aangelegenheid is en diamant nergens goedkoper kan worden aangekocht dan daar waar hij bewerkt wordt. Eventueel gesle pen tot briljant. Het geheel werd omkaderd door antieke meubelen, antiek zilver, borden in "Strasbourg", Vlaams aardewerk, schilderijen en Afghaan se en Iraanse tapijten. Vernissage De tentoonstelling lokte van zater dag tot en met maandag heel wat bezoekers. Diamant en andere juwe len hebben inderdaad een blijvende aantrekkingskracht. Niet in het minst op het "zwakke geslacht". Na een welkomstwoord tijdens de vernissage verleden vrijdagavond door Davidsfondsvoorzitter Hugo Bogaert werd het woord gevoerd door Herdersemnaar René Van der Speeten. Een man met heel wat pijlen op zijn boog, onder meer een merkwaardige eruditie en een uiterst vlot spreker. Als BRT-man en momenteel kabi-' netsattaché van minister van econo mische zaken uiteraard een belang rijke materie in onze ekonomie. 578 miljard Vorig jaar bedroeg de diamantomzet in Antwerpen niet minder dan 578 miljard. Sommen om van te dui zelen. Wat bezielt de mens toch om derge lijke sommen aan "het steentje" te spenderen? Wanneer werd diamant ontdekt en sinds wanneer heeft men er dergelijke waard aan gehecht? Diamanthandel was er reeds ten tij de van het Romeinse Rijk. Rond 1200 had Venetië het monopolie van de diamanthandel. In de dertiende eeuw kwamen Venetiaanse diamant handelaars naar Brugge, het Venetië van het Noorden. Brugge bouwde zelf een eigen diamantindustrie op tot Vasco da Gama de zeevaartroute naar India vond en de route Venetië - Brugge geleidelijk evolueerde naar Lissabon - Antwerpen. Antwerpen zou trouwens een monopoliepositie verkrijgen. Die werdechter onder mijnd door de strijd in de Nederlan den en Amsterdam kreeg ook "een brokje diamant". Zuid-Afrika Belangrijk was de ontdekking van diamant in Zuid-Afrika rond 1890. Toen Antwerpen ook daar aan de bak kwam werd het "The World Diamant Centre". Nu wordt op tal van plaatsen dia mant gevonden en toch blijft dia mant prijshoudend omdat snuggere mannen inhouwen wat er te veel is, nieuwe markten aanboren als laser- en computertechnologie en prachti ge sierdiamant van zuivere kwaliteit zeldzamer en dus duurder wordt. En bovendien is er de mode. Er kwamen nieuwe slijpvormen, de ra diant en het princesslijpsel. Meer en meer werd de aandacht verlegd naar de afwerkingsgraad van het geslepen steentje met optimale schittering als doel. Er zijn diamanten van helder wit tot hoog geel. Flanders Briljant In de witte diamant werd met een nieuwe slijpvorm een perfekt huwe lijk gerealiseerd tussen de opbrengst qua gewicht en de schittering. Dat is dan de "Flanders Briljant" met 57 facetten in één steen. Antiek Antiek dekt in onze taal een bont geheel van oude voorwerpen, meu bels, klokjes, voorwerpen in edel metaal en voortbrengselen van vroe gere huisvlijt. Het kunstzinnige en het ambachtelijke prieert daarbij. Antiek in de tijd situeren is moeilijk. Sommige voorwerpen die eenvoudig en funktioneel waren werden gedu rende lange periodes steeds het zelf de gemaakt. Sommige zijn typerend voor een of andere stad of regio. Veel ervan is echter verloren gegaan uit onwetendheid, door de tand des tijds, door oorlogen. Toch werden heel wat "schatten op zolder" ontdekt. Wie zich antiek wil aanschaffen ont houdt liefst deze stelregel: "Het duurt lang vooraleer iets antiek is. Maar eens antiek moet je er vlug bij zijn". Te Herdersem was dat eveneens het geval. LH In september 1985 werd een verzeke ringsmakelaar uit Aalst opgebeld in verband met een financiële zaak. 'Een poliskwestie' werd door het Hel- dergems echtpaar A.C.-J.A. gesteld. De makelaar werd verzocht zich op bewuste avond naar Heldergem te begeven om over die kwestie te on derhandelen. In feite ging het over een totaal andere zaak. De makelaar was in derdaad gevraagd geweest om te fungeren als verbindingsman met een maatschappij uit Gent die geen polissen maar wel obligaties ontving en die intussen in een Luxemburgse holding had omgewisseld. Maar bij het uitbetalen van de rente kwamen er moeilijkheden. Nog meer omdat de Gentse maatschappij failliet ging. Het echtpaar uit de Heldergemstraat te Heldergem voelde zich door de makelaar bedrogen die niet gezorgd had voor degelijke belegging. Uitleg van de makelaar hielp niet. Het echtpaar wilde gewoon zijn geld terug. Onder bedreiging met een geweer werd de makelaar verplicht een hem gedikteerde tekst neer te schrijven en te ondertekenen waaruit moest blijken dat hij aan het echtpaar 4 miljoen schuldig was. De makelaar trachtte in Luxemburg de gelden te rekupereren doch ving achter het net. De daartoe gestarte procedure leverde geen positief re sultaat op. In zijn optiek zou het echtpaar allicht geen moeilijkheden meer hebben gemaakt moest hij hen de miljoentjes kunnen terug bezor gen. Doch dat ging niet. Ten einde raad wendde hij zich tot het gerecht. De bedreiging werd echter door het echtpaar als onbestaande betiteld. Alle schuld daaromtrent werd door hen ontkend. Voor de rechter echter waren de feiten bewezen. De vader en de zoon, moeder was intussen overle den, werd ieder veroordeeld tot 6 maand met uitstel plus een boete van 600 fr. LH alst. De organizatoren van de diamanttentoonstelling (foto Guy) Aalst. Sint-Antoniusviering te Herdersem. De boeren vierden feest op het openluchtfeest (foto Guy) Aalst. Sint-Antoniusviering te Herdersem. De boottrekkers van Herdersem met hun Antoon-schuit op stap (foto Guy) Aalst Sint-Antoniusviering te Herdersem. Met tromgeroffel werd de verkoop van de offergaven aangekondigd (foto Guy)

De Voorpost | 1990 | | pagina 3