Varkens verpesten Aaigem Missiefeest op Heilig Hartparochie te Aalst Jaarverslag ook voor Erpe-Mere belangrijk dokument 6 - 26.1.1990 - De Voorpost Toen de pas verkozen PW mandataris Paul Eeckhout een jaar geleden aangesteld werd als schepen van milieu, ruimtelijke ordening en sociale zaken, had hij zich voorgenomen om als nieuweling in de gemeentepolitiek van Erpe-Mere gedurende enkele maanden de kat uit de boom te kijken en pas daarna orde op zaken te stellen. De dossiers in verband met zijn bevoegdheid zou hij onverlet laten omdat hij de mening toegedaan was dat zijn voorgangers de zaken in eer en geweten afgehandeld hebben. Vandaar een inloopperiode van een jaar en waar het nodig blijkt zal hij nu optreden tegen het schenden van het leefmilieu en andere vervuilers. Op het vlak van sociale zaken zou zijn funktie geen probleem schep pen, vermits hij in deze sektor al ruim 20 jaar ervaring heeft opge daan. De ruimtelijke ordening daarentegen was voor hem totaal nieuw en vergde heel wat studie aangezien de steeds veranderen en aanvullende wetteksten met betrek king tot milieubeleid en ruimtelijke ordening. Nochtans staat al onmiddellijk vast dat een gemeente in de meeste ge vallen alleen maar advies kan geven voor de ruimtelijke ordening en bij gevolg maar weinig initiatief kan ne men. Toch wil schepen Eeckhout zijn adviserende rol ten volle benut ten want vooral het milieubeleid is voor hem meer dan een dagelijkse zorg en dus niet alleen maar be perkt tot het onderhouden van star ten of aanplanten van bomen. Daarnaast wijst hij toch ook op een soms al te grote bekommernis om het milieu, een bekommernis "die de ontwikkeling van de ekonomie niet mag afremmen". Stortplaatsen Tijdens zijn eerste jaar als schepen heeft hij toch al een paar keer ken nis gemaakt met de harde realiteit die hem geleerd heeft dat milieube leid soms een kiese aangelegenheid kan zijn. Niettemin heeft hij de za ken op een overtuigende manier trachten aan te pakken, zoals het geval met het stort in Burst waar men blijkbaar geen klachten meer over heeft. Er is het geval van de illegale stort plaats aan de Lange Ommegang straat te Erpe, waarover een ge rechtelijke procedure nog aanhan gig is als gevolg van het aangeteken de beroep door de uitbater. Vermits hij echter duidelijk in overtreding is en de zaak verder wordt beslecht door de diensten van Ovam, ziet men de mogelijkheid dat het stort binnen een drietal maanden zal ver wijderd worden door deze instel ling, maar op kosten van de uitba ter. Ondertussen heeft de eigenaar wel al de zegels verbroken waarvoor hij werd geverbalizeerd. Vreemden De ecologisten worden wel eens als de boemannen van onze maat schappij beschouwd omdat zij het aandurven met een beschuldigende vinger het bedrijfsleven aan te kla gen wanneer de vervuiling van het leefmilieu aan bod komt. De kon- troversiele diskussies zorgden dan soms voor "slappe koorddanserij" bij de overheden of de instellingen die zouden moeten optreden, maar hierbij gekonfronteerd worden met een aarzelende keuze tussen be kommernis om het leefmilieu en so ciale onenigheden, waaronder te werkstelling. Iedere stad en elk dorp komt op een bepaald ogenblik voor een eigen specifieke milie uproblematiek te staan en in Erpe- Mere is dit de varkenshouderij te Aaigem, langsheen de weg naar Woubrechtegem. Opvallend is vooral het feit dat de vervuilers geen inwoners van de ge meente zelf zijigJDe varkensstallen behoren toe aan iemand uit Nieu we rkerken. Varkens(pest) Het probleem stelde zich reeds voor de aanvraag om in Aaigem een var kensstal op te trekken, want voor dien had dezelfde varkenskweker als klachten moeten inkasseren voor de geplande kwekerij op zijn erf op de wijk Bremt te Nieuwerker- ken. Een vergunning om in de nabu rige wijk Ediksvelde stallen te bou wen werd eveneens ongunstig ont haald na luid en veelvuldig protest vanwege de bewoners. Toen reeds was er heel wat deinig rond de per soon en het bedrijf in kwestie, wat de aanleiding was om het ergens anders te gaan proberen, namelijk op een stuk landbouwgrond in Aai gem. In augustus 1970 deed de varkens kweker een aanvraag om een stal te bouwen, wat door Stedebouw en Ruimtelijke Ordening ongunstig werd geadviseerd. Toch kwam de stal er met een kapaciteit van 450 varkens. Het is evenwel gebleken dat de eigenaar een groenbeplating moest aanleggen rond dit gebouw, Erpe-Mere. Langs deze gaten in de vergaarbakken vindt de aal een weg naar de gracht om zich schuimend een weg te banen naar de molenbeek (jv) dit met struiken en bomen eigen aan de streek. Daarenboven moet het gebouw danig ingeplant zijn dat alle gevels op vijf meter afstand van de andere percelen verwijderd zijn. Uit onderzoeken is gebleken dat de ei genaar niet altijd met de voorschrif ten heeft rekening gehouden. Bij de aanvraag voor een tweede stal werden dezelfde voorwaarden gesteld, maar nooit vervuld, alhoe wel de eigenaar hiervoor wel een gunstig advies kreeg van Stede- bouw. In 1976 kwam een derde bou- waanvraag voor eenzelfde opper vlakte van 12 op 30 meter wat een kapaciteit van minimum 350 var kens verzekert. De eigenaar van de varkensstallen is in het bezit van een uitbatingsver gunning, tweede klasse, wat wil zeg gen dat hij maksimaal 1000 varkens tegelijk mag kweken. In de veron derstelling dat alle stallen volzet zijn, moet betrokkene over een ver gunning eerste klasse beschikken wat niet het geval is en dit zou een overtreding meer kunnen zijn. Schepen Eeckhout heeft geen pro bleem echter met de kapaciteit van de stallen, maar wel met het mest en de aal die er op een onwettelijke manier geloosd wordt, namelijk open en bloot via de gracht naast de weg naar de Molenbeek. Juist dit feit heeft vooral aanleiding gegeven tot klachten vanwege de omwonen den en men heeft er terzelfdertijd een pollutioneel karakter aan gege ven. Dat is dan weer de bevoegd heid van burgemeester De Langhe die er onmiddellijk werk van maak te. Het gemeentebestuur werd op 24 oktober 1989 op de hoogte ge bracht dat drie varkenskrengen in open terrein in de buurt van de stal len lagen te rotten. Na kontrole ter plaatse, de dag nadien, bleekt dit echter te wijten te zijn aan de onre gelmatige dienst van Anymalia die de krengen moet komen ophalen en pas enkele dagen nadien de dode varkens heeft verwijderd. De eige naar treft hier dus geen schuld. Om andere redenen is er toen evenwel een proces verbaal opgesteld, om dat men vaststelde dat de vergaar bakken voor de aal, een soort van sceptische putten, overliepen. Dit is uiteraard een vorm van storten wat niet mag gebeuren vermits de aal speciaal moet afgevoerd worden naar daartoe bestemde plaatsen. Dit alleen al was in realiteit een overtreding van de exploitatiever gunning. Op dat ogenblik werden ook stalen genomen van de lozingen door de waterzuiveringsmaatschappij, waarvan de resultaten thans bekend zijn. Men heeft onder ander een overtreding vastgesteld met betrek king tot wat men noemt een aantal sektoriele normen van de varkens houderij en het dossier hieromtrent is aan de Prokureur van Oudenaar de overhandigd. De eigenaar had beloofd aanpas- singswerken uit te voeren om de lozingen ten te gaan, maar dit is nog altijd niet gebeurd waaruit men be sluit dat betrokkene valse verklarin gen heeft afgelegd. Nu hoopt burge meester De Langhe dat men eind elijk maatregelen zal treffen alhoe wel er intussen toch al veranderin gen op het bedrijf merkbaar zijn, waarschijnlijk als gevolg van het da gelijks politioneel toezicht. Dit is nu al een aansporing om binnen de wettelijke normen te blijven en de varkenshouder heeft al zijn putten laten leegtrekken. Het is trouwens geen probleem meer om de overtollige aal kwijt te Tijdens het weekend van 9 en 10 februari viert de Heilig Hartparo chie feest ten voordele van zuster Georgine. Zij is afkomstig van de parochie en was aktief als missiona ris. Momenteel is ze met vakantie in ons land en maakt ze van de gele genheid gebruik om nieuwe krach ten op te doen. Zij is in Dominica direktrice van The Saint Martin School die 1300 leerlingen telt. De gebouwen werden een tijd geleden door een orkaan zo goed als ver woest en werden dank zij de mate riele en financiële steun van het thuisfront weer opgebouwd. Haar levenswerk The Saint-Martin School is het le venswerk van zuster Georgine. Het is een diocesane meisjesschool in het hartje van Roseau, de hoofdstad van Dominica en vormt eigenlijk een klein dorp in de grootstad. De school telt 3 afdelingen. De plaatse lijke bisschop is verantwoordelijk voor de gebouwen, voor het onder houd en voor de uitrusting van de school. Zuster Georgine leeft met haar school mee. In de basisschool kun nen de leerlingen van 5 tot 12 jaar terecht. Dat wil niet zeggen dat alle kinderen in Dominica naar school gaan. Slechts 10% van de leerlingen krijgt de kans om secundair onder wijs te volgen. Zij moeten om te worden toegelaten een eksamen af leggen in het zeven jaar. In The Saint-Martin School ligt het per centage geslaagden voor dat eksa men beduidend hoger dan in ande re scholen. Zo bereikte men dit jaar 47 geslaagden. De leerlingen die niet slagen, blijven in de school. Zij komen automatisch in een soort van lager beroepsonderwijs terecht. Daar telt men nu 115 leerlingen. In deze onderwijsvorm gaat de aan dacht vooral naar snit en naad, huis houdkunde en familiale opleiding. De leerplicht eindigt op 15 jaar en dat is aan ook de leeftijd waarop vele meisjes, om niet te zeggen praktisch allemaal, de school voor goed verlaten. Het probleem is dat er voor deze meisjes geen werk is. Na verloop van tijd geraken ze ge frustreerd. Zij zijn helemaal niet voorbereid op het leven in de land- bouwmaatschappij. In Dominica is industrie zo goed als onbestaande. De jeugd heeft weinig om handen en hangt gewoonlijk doelloos rond in de stad. met alle gevolgen van dien. Heel wat jongeren komen in de kriminaliteit terecht, jonge mei sjes in de prostitutie. Een unieke middelbare beroepsschool "We zijn de enige school op het eiland die meisjes boven de 15 jaar opvangt", zegt zuster Gregoire niet zonder trots. "De beroepsschool is uitsluitend voorbehouden aan mei sjes die niet in het secundair onder wijs terecht konden, maar toch de mogelijkheid hebben zich verder te bekwamen. Er is een handelsafde ling met 135 leerlingen in de fami liale afdeling zitten nog eens 121 leerlingen. De meisjes komen van alle dorpen van het eiland en de school geniet heel veel aanzien, ook bij de regering, de handelssektor en de lokale bevolking. De leerlingen bereiden er zich voor op eksamens die leiden naar de 'General Certifi cate of Education' in vakken als daar zijn Engels, geschiedenis, ge zondheidsleer, wiskunde, handel, geraken, vermits de Vlaamse Wa terzuiveringsmaatschappij vijf sta tions heeft ingericht met een specia le afdeling om aal te lezen tegen 250 fr per citerne. Deze stations zijn trouwens in de buurt van Erpe-Me re gevestigd, zodat het geen pro bleem mag stellen voor de "beerlo- zers" om hun goedje tegen een be hoorlijke prijs en op een nog meer behoorlijke manier kwijt te gera ken. De ophalers van aal kunnen terecht in Hofstade, Ninove, Den- dermonde, Gent en Zelzate. De meeste bezitters van een tankwagen om beer op te halen, hebben reeds speciale bons aangekocht om van deze diensten gebruik te maken. Waar burgemeester De Langhe vindt dat de gemeente moet trach ten kontrole uit te oefenen om ille gaal storten en lozen te voorkomen, en schepen Eeckhout de inwoners aanraadt om vlugger met een klacht te reageren bij eventuele overtre dingen op het milieu, zijn er beiden toch van overtuigd dat men in elk geval het vraagstuk van het milieu ernstig moet aanpakken, ook al komt het niet altijd bij "iedereen even sympatiek over". Bij de kwestie van de varkenshou derij te Aaigem liggen de zaken toch heel wat anders en hoeft men zich niet in bochten te wringen omwille van sympatie of antipatie. Te Aai gem zijn de varkens eigendom van een veevoederbedrijf maar de ex ploitatie gebeurt door de eigenaar. Hoe dan ook, er is geen reden om niet te reageren op de ongeregelma- tigheden van schending van het leefmilieu, want niemand ontkomt aan de last die het met zich brengt. Erpe-Mere. Langs deze buis verspreidt de vieze brei zich via de gracht naar de (JV) Molenbeek (jv) Jaarverslagen van om het even wel ke instelling of vereniging bieden altijd belangrijke gegevens over de innerlijke keuken in kwestie, maar zijn meestal al een tijdje voorbijge streefd wanneer ze verschijnen. Ze kunnen evenwel nog dienen als sta tistisch element of als archief. Een jaarverslag over het reilen en zeilen van de gemeente is wettelijk verplicht en ieder gemeemteraads- lid moet het dokument ontvangen "zeven dagen voor de vergadering waarin de gemeentraad dient te be raadslagen over een begroting of over de rekeningen". Nu wordt de begroting in Erpe-Mere vaak voor- legd in de maand december en dat is allicht ook de reden waarom het jaarverslag zoveel vertraging heeft, vooral omdat het een samenvatting bevat van het begrotingsontwerp of van de rekeningen. Al bij al bevat het alleszin nuttige informatie over het beleid en het derde plaats. Zo telt de gemeente einde 1988 slechts 550 stempelaars, van wie 373 vrouwen en 177 man nen, goed voor een daling van 135 eenheden. Op hetzelfde ogenblik bedroeg het aantal inwoners 18.612 wat kon- kreet een lichte daling betekende. Voor 1989 is dit ondertussen recht gezet en omgezet in een lichte stij ging, dank zij de bewoonbaarheid van de nieuwe wijk Schonegem te Erpe tussen de Lange Ommegang- straat en de Duinaartweg. De sterkste koncentratie van de bevolking is in de deelgemeente Mere gevestigd, met een dichtheid van 8,95 inwoners per ha en op de hielen gevolgd door Burst met 8.22. De minst bevolkte deelgemeente is Vlekkem met 2,29, Aaigem met 2,62 en Ottergem met 2,94. De dalende trend van de bevolking in Erpe-Mere wordt gelukkig nog gedeeltelijk opgevangen door de aanleg van woonwijken zodat het negatief geboorteoverschot door de inwijkelingen wordt gekompen- seerd. Maar eens deze nieuwe wijk en volzet, zal men opnieuw met een daling moeten rekening houden. Op het industrieterrein waren, na het afsluiten van het jaarverslag, 28 bedrijven aktief. Zij stellen 1.31"! personeelsleden te werk. Terwijl de kleine bedrijven hun aantal perso neelsleden behielden, kenden de grotere een lichte daling met uit zodnering van Pioneer Electronic! die het aantal tot 345 opdreef. Ook al verschijnt een jaarverslag onvrijwillig met vertraging, dan toch is het een belangrijk dokument voor wie zich aan de innerlijke keu ken van een gemeente intersseert. Het leest niet als een roman, maai leert wel wat over de werking van een beleidsformatie (JV) beheer van de gemeente en het kan bovendien "al dan niet tegen beta ling" door belangstellenden van de bevolking worden verkregen. Nochtans ontbreken in deze statis tische gegevens tabelle van onder andere landbouwtellingen en diver se andere waarvan een detailwcer- gave toch belangrijk zou zijn. Dit doet men wel voor wat de werkloos heid betreft en hier bekleedt Erpe- Mere een gunstige positie ten over staan van andere gemeenten in het arrondissement Aalst. Na Sint-Lie- vens-Houten en Herzele komt Er pe-Mere samen met Haaltert op de boekhouding, dactylo, snit en naad en voedingsleer. Op die wijze pro- AalsL Zuster Georgine in gezelschap van een medezuster (jmh) beren we de meisjes voor te berei den op een bijdrage tot de algemene ontwikkeling van hun dorp", zegt zuster Georgine. Koken kost geld Om dit alles te kunnen realizeren, zijn er natuurlijk heel wat fondsen nodig. Daarom organizeert de Hei lig Hartparochie dit missieweek end. Op vrijdag 9 februari is er een gezin- ningsavond. Het wordt een ontmoe ting met zuster Georgine die haar kijk geeft op de missie in deze tijd. Met behulp van dia's brengt ze een beeld van Dominica en vertelt ze over haar werk ginds. Zondag 10 februari wordt iedereen van 18.00 tot 20.00 uur verwacht in zaal De Kring in de Dr De Moor- straat. Dan is er een eetfestijn waar van de opbrengst integraal naar de bouw van een polyvalente ruimte gaat voor de leerlingen van The Saint-Martin School. (JMH) Aalst. De visvangst is een van de belangrijkste bronnen van inkomsten Dominica

De Voorpost | 1990 | | pagina 6