Aalst wacht op 'My Fair Lady' Aalstenaar Philippe Souvagie zingt "Vincent" Van Goch in kameropera Herwig of 25 tekeningen in het Vredeshuis 'Von Heute auf Morgen' in De Werf Het Tweede Avondmaal van Tejater 80 Acht vertoningen, reeds tweeduizend kaarten weg Drieëntwintig jaar na de opvoering van de operette «Op de purpren hei» brengt de Koninklijke Aloude Rederijkerskamer de musical «My Fair Lady». Daarmee lukt ze een primeur voor Vlaanderen als eerste amateur gezelschap dat zich aan dergelijk experiment waagt. Maar bij een experiment blijft het niet. Het laaiend enthousiasme van Deken André Van der Eist, van produktieleider Oscar Callebaut, van regisseur Leo Janssens, van alle hoofdverantwoordelijken en van de hele cast staat borg voor voltreffers van formaat. Aan de voorbereidingen werd tijd noch geld (via sponsoring) gespaard. En momenteel, op ruim anderhalve maand van de première op vrijdag 16 maart, is men vooruit op het systeem. Men spreekt inderdaad reeds van de finishing touch. len.» Wat gebracht wordt is dan ook heel anders dan de film. De lokatie (Engeland) blijft behou den doch als dialekt werd (uiter aard) geopteerd voor het Oiljsters. Sekure voorbereiding In september werden mogelijke kandidaten aan de tand gevoeld door regisseur Janssens voor de tekst en voor de muziek voor Mare De Cock en Luc Van Mossevelde. Na die selektie werden in oktober de lezingen aangevat en in novem ber gebeurde de zetting van akteurs en aktrices. Momenteel is men dus bezig aan de afwerking. Regisseur Janssens voelt zich geluk kig te kunnen werken met profes sionelen of met mensen op profes sioneel niveau. Het aantal repeti ties dat sommige spelers moeten volgen is ongelooflijk hoog. Er zijn inderdaad tekst-, zang- en dansre- petities. En ondertussen werd in De Schreef in de Schoolstraat het de- kor opgebouwd door het team van Georges Rousseau. Een van de ei sen van de regisseur was immers te kunnen repeteren in het echte de- kor. Er komen inderdaad 101 men sen op het podium en wegens de Ook qua kaartenverkoop zag men zich reeds verplicht er een achtste opvoering te interkaleren want al hoewel de proppganda pas deze week van start ging zijn er reeds ruim 2000 toegangskaarten ver kocht. In de stad lopen zelfs reeds geruch ten dat er bepaalde voorstellingen reeds totaal zouden uitverkocht zijn maar dat is alleszins onwaar. «Voor alle opvoeringen zijn er tot hiertoe nog plaatsen beschikbaar. Maar te lang talmen is uiteraard uit den bo ze», stelde Deken Van der Eist. Evenwicht tussen muziek en tekst De inhoud van «My Fair Lady» naar Pygmalion van de Ierse Nobelprijs winnaar Georges Bernard Shaw is voldoende bekend. Niet in het minst door de film. De originele versie werd op de voet gevolgd doch classicus-regisseur Leo Janssens, momenteel ook de regie voerend te Gijzegem voor «De Jonge Visser», bracht evenwicht tussen muziek en tekst. Wat enigszins te lang uitviel werd ingekort zodat de duur be- Eerkt wordt tot drie uur. «Liever de ijkers iéts op hun honger laten dan het risico te lopen te gaan verve- Aalst. Een polyvalent dekor, goed voor binnen- en buitenscènes In première voor België dubbelrollen zijn er 160 kostuums noodzakelijk. Dergelijke menigte doen evolueren zonder in het echt dekor te repeteren kan gewoon niet. En om mogelijke risico's te beperken kregen de hoofdrolspe lers verbod om op skivakantie te vertrekken. Je weet maar nooit. De grote verhuizing Aalst beleefde onlangs de verhuis van het oud naar het nieuw OCMW-ziekenhuis. Dergelijke vaart, waarbij het leger moest inge schakeld worden, zal het uiteraard n materiaal overgebracht worden op zondag 11 maart. Het dekor werd funktioneel opge bouwd, moet afgebroken worden op zaterdag 10 maart en opge bouwd op maandag 12 maart. De ken Van der Eist maakt zich sterk dat op maandagavond 12 maart de eerste algemene repetitie kan door gaan wat ook het geval zal zijn op dinsdag 13 en woensdag 14 maart. Op donderdag 15 is het rustdag en op vrijdag 16 maart wordt gestart met de galavoorstelling in samen werking met Lions Club Dirk Mar tens Aalst. Volgende opvoeringen op zaterdag 17, zondag 18, maandag 19, don derdag 22, vrijdag 23, zaterdag 24 en zondag 25 maart. Op zondagen in matinee te 15 u. en op andere dagen telkens te 20 u. in De Werf, Molenstraat 51 te Aalst. De plot en de cast De Londense professor Henri Hig- gins (Karei De Nayer) die Britse dialekten onder de loupe neemt is geïnteresseerd in de platvloerse uit spraak van bloemenverkoopster Eliza Doolittle (Monique Buys). Met kolonel Pickering (Êddy Tem merman) wedt hij dat hij het meisje binnen de zes maand kan laten doorgaan voor een hertogin. Vader Doolittle (Hubert Van Geert) vindt het fijn en wil bovendien uit het sukses van zijn dochter munt slaan. Na maanden hard labeur kan Eliza behoorlijk praten, o.m. «Het Spaanse graan heeft de orkaan weerstaan». Bij haar eerste optre den in het publiek ontmoet ze op de rennen van Ascot Freddy Eyns- ford-Hill (Mare De Cock) die op haar verliefd wordt. Tot ze in haar entoesiasme echter tot afschuw van haar omgeving vervalt in haar ver schrikkelijk dialekt. Even later De in Brussel wonende Mexikaan José Besprosvany presenteert in première in kultureel centrum De Werf, Molenstraat 51 aanstaande vrijdag 9 februari te 20 u zijn koreo- grafie 'Von Heute auf Morgen'. Na een tournee in Nederland en voorstellingen in Frankrijk en Joe goslavië komt nu België aan bod uitgerekend te Aalst. Besprosvany stamt uit het 'Ballet van de XXe Eeuw' van Béjart dat hij verliet om een eigen karriëre te star ten. Soberheid en matematische preci sie in patroon en beweging kenmer ken zijn dansstukken. Die zijn trou wens steeds innig verbonden met de gekozen muziekwerken. In 'Von Heute auf Morgen' dat re fereert naar de titel van een opera tracht een ambitieuze leerling (Paul Seghers) haar echter op een bal in de ambassade te ontmaskeren... De cast omvat verder Linda De Cock, Zoë De Neve, Christiane Vinck, Lea Temmerman, Jos Van- driessche, Stefan Deforche en Jet De Koninck. De verantwoordelijken Voor de kostumering en het ont werp van het dekor is Rit Maes ver antwoordelijk, een lerares plasti sche opvoeding, kunst- en kostuum geschiedenis. Voor de muziek tekenen Mare De Cock en Luc Van Mossevelde. Er werd geopteerd voor live muziek en zang. Geen playback. Wel wordt ge bruik gemaakt van eigentijdse appa ratuur en zullen bv. akteurs en ak trices mini-mikrofoontjes hebben zodat iedereen alles degelijk zal ho ren. De apparatuur is deze die te Antwerpen gebruikt werd bij de Night of the Proms en dus het beste van het beste. Begeleiden met een heus orkest scheen niet haalbaar. O.m. wegens het feit dat in De Werf - hoe kon het? - geen orkestbak is voorzien zodat muzikanten hinder lijk zouden zijn voor het zicht van de kijkers. Maar naar men ons verze kerde, en naar wat. reeds te horen was op Flanders' Technology zal de kwaliteit opperstebest zijn. En voor belichting en geluid staan Pierre Verschelden, Guido Keymeulen en Marc Bonner in. Plastische impressies Paul Van Impe werd aangezocht plastische impressies via penteke ningen of akwarellen weer te geven in verband met My Fair Lady. Die zullen te zien zijn op de tweede verdieping van De Werf. Maar eerst wordt U in de inkomhal gekonfronteerd met een interpreta tie van de affiche van Rit Maes door Van Impe. Praktisch De algemene toegang bedraagt 400 fr. In BAC-kantoren krijgen be zitters van de Senior Card een kaart voor 280 fr. en dat krijgen ook de bezitters van een Juniors Card. Re servatie is noodzakelijk. Plaats nummering bij André Van der Eist, Veldstraat 9 te 9300 Aalst. Tel. 053/ 70.44.64. Ook in alle BAC-kantoren te Aalst. (L.H.) Aalst. Philippe Souvagie die de rol van Vincent zingt in de gelijknamig kameropera (a) van Schönberg danst Besprosvany zelf niet mede. De groep bestaat uit 2 dansers, 4 danseressen en een zan ger, mensen uit België, Nederland, West-Duitsland, Frankrijk, Polen en de USA. Er wordt gedanst op werk van Schönberg en op live gezongen lie deren van Anton Webem. Het kon- flikt tussen traditie en avant-garde dat zijn leven meebepaalde was een inspiratiebron voor Besprosvany. In ons land wordt nog opgetreden in Brussel (20 en 22.2), in Berchem (23.2), in Knokke (24.2) waarna overgeschakeld wordt naar Barce lona en Montpellier in het kader van Europa's meest prestigieus dansfestival. LH Maandag 5 februari zal Philippe Souvagie zijn operadebuut maken in een kreatie van de hedenaagse kameropera "Vincent". Zo draagt Aalst zijn steentje bij tot het Vin cent Van Gogh jaar. Deze wereld beroemde Nederlandse kunstenaar overleed 100 jaar geleden. De Antwerpse kameropera "Trans parant" was rond Kerstmis nog steeds op zoek naar de juiste stem en persoon om de rol van Vincent voor zijn rekening te nemen. Het was blijkbaar zeer moeilijk om ie mand te vinden die niet alleen een vrij sterke stem met een nogal hoog bereik had en daarbij in staat was de dissonante partituur in de stem te krijgen en dat alles met nog amper een maand instuderen voor de boeg. "Toen ik moest bevestigen of ik het ging doen, heb ik enkele nachten niet geslapen. Ik dacht, dit wordt de stunt van mijn leven, mijn operade buut in de hoofdrol nog wel. Wat een verantwoordelijkheid", zegt Philippe Souvagie. "Daarbij moetje je realizeren dat het om een tragi sche opera gaat, met de eenzaam heid van de stervende kunstenaar die aan zijn kunst kapot gaat als .centraal tema". En Philippe vindt het een grote uitdaging. Voor mij was het een kans die men geen twee de keer krijgt. Bovendien kan ik nu de nodige ervaringen opdoen op teater- en operavlak met vakmen sen. Het werd een maand van hard werken, maar ik voel me als een vis in het water. Altijd heb ik me graag uitgeleefd voor een publiek Zin gen en akteren is voor mij alles." Zt vertelt Philippe tussen de repetities door. Philippe Souvagie begon op negen jarige leeftijd zijn studies aan dt Aalsterse muziekakademie waar hij schitterende onderscheidingen be haalde. Hij werd laureaat slagweri van de Nationale muziekwedstrijd te Oostende in 1978. Als knaap zong hij in de Schola Cantorun Cantate Domino onder leiding var Michael Ghijs. Dat heeft zeker eei blijven invloed op hem gehad ei zou zijn belangstelling voor de zapj nog aanwakkeren. Na de humanio ra begon hij zijn studies aan he conservatoium in Gent, waar hi eerste prijzen behaalde voor sl; werk, kamermuziek en zang. In klas van Albrecht Klora verwierf h ook het zangdiploma kamermuziek en verder studeerde hij nog tw« jaar hoger diploma bij Zeger Van- dersteene. Philippe Souvagie was tot nu tot vooral bedrijvig als ensemblezan ger. Momenteel is hij meer gerichl op free-lance werk, maar zijn vaste stek heeft hij bij het BRT koor waai hij ook als solist optreedt. In no vember 1989 zong hij in de master- classes van het Europees Centrum voor Opera en Vokale kunst. Sa men met Dirk Vermeir, pianist, is hij intens bezig met liederen. De huidige Vincent produktie met Transparant is voor hem een mooie uitdaging om zijn veelzijdigheid et expressie verder te ontplooien. (JMH) Aalst. Herwig druk bezig aan de tekentafel (jmh) Aalst. Enkele fragmenten uit "Von Heute auf Morgen Morgen 3 februari wordt in het Vle- deshuis te Aalst een tentoonstelling geopend met werk van Herwig on der de titel 25 tekeningen. Herwig is iemand die zich steeds heeft aange trokken gevoeld tot het tekenen. Al van jongsafaan trok hij er met een schetsboek en kleurpotloden op uit om met zijn speelkameraden alles op papier te zetten wat om hem ook maar enige indruk maakte. Hij schiep zo voor zichzelf een eigen wereld in muziek en schilderkunst. Vooral de dans, het ballet en de volksmuziek intrigeerden hem. De liefde tot de natuur is ook een van Herwigs lievelingstema's. In zijn te keningen legt Herwig de schatten van zijn ziel bloot, soms droefgees tig, soms uitbundig met een nevig koloriet. Hij geeft de natuur niet weer zoals het in werkelijkheid is, maar zoals hij haar aanvoelt en be leeft met als kenmerk scherpe kon trasten. Hij ontleedt de natuur in al haar gedaanten. Affligem waar de kunstenaar zijn atelier heeft, is een voorname inspiratiebron. Myste ries van leven en dood zijn ander tema's die vaak voorkomen in zijn werk. Daardoor wordt zijn teken kunst lyrisch toverspel. Hij is zo be wogen door de natuur dat hij erin slaagt de zuiverheid ervan vast te leggen in zijn tekeningen. Ook de wereld van het cirkus kan hij op een wonderlijke manier weergeven. Ie dere tekening is derhalve een voor stelling, de uitdrukking van mense lijke gevoelens. Herwig is een groot bewonderaar van Van Goch en in het uitstalraam van het Vredeshuis kan men een portret bewonderen dat hij van de ze grote schilder maakte. Andere tentoongestelde werken kregen ti tels mee als "en de vogel zei laat mijn stem, jouw stem worden", "het blauw van Cousteaux", "Het witte oog van mijn dromen", "de gevleu gelde tuinen van de wijsheid" wat een zinspeling is op de ganzen en eenden in zijn tuin. Herwig bezocht reeds in 1955 de tentoonstelling Vincent Van Gogh in de feestzaal van de stad Antwerpen. Ook de portretten van Van Gogh spraken Herwig sterk aan. Zelf is hij ook een portretschilder maar hij kreeg hier voor helaas weinig opdrachten. De tentoonstelling in het Vredeshuis loopt tot 3 maart en is toegankelijk voor het publiek op maandag en dinsdag van 12.00 tot 14.00 uur en op woensdag, donderdag en vrijdag van 12.00 tot 17.00 uur (JMH) Na het sukses van vorig jaar organi seert Tejater 80 ook dit seizoen een gastronomische avond, zijn Tweede Avondmaal. Op deze manier wordt de Tejater-kas gespijsd, zodat Teja ter 80 zijn trouw publiek kan blijven vergasten op aangename toneel avonden. De hoofdmoot van het menu bestaat uit kip-, brochette- of steakbereidin gen, maar ook een Noorse visschotel en zelfs een vegetarische schotel prijken op het menu. Uiteraard kan men eveneens genieten van aperi tief, bier of wijn, koffie met 'Lim burgse vlaaien' e.d. Dit alles wordt aangeboden aan demokratische prij zen (de duurste schotel kost amper 350 BF) in het stijlvolle kader van het Rijksinstituut voor Buitenge woon Onderwijs aan de Molendreef, nabij de Gentsesteenweg. Vermelden we nog dat ook aan 4 kinderen werd gedacht: ze hebbc de keuze uit 2 speciale kindermenu1 aan 150 BF (kip op proventjaals wijze of kip archiduc). Zelfs wie nog niet inschreef, k« gerust naar het RIBSO komen o zaterdag 3 februari tussen 18 en 2 uur. L Van 3 februari tot 11 maart expozeert ink Museum voor Hedendaagse Kunst aani Leuvenstraat 32 te Leuven Luca Man Patella. Bram Van Velde stelt in de Galerij aan de De Keyserlei 14 te Antwerpen te selektie van zijn litho 's voor tot 3 maart. 1 bezichtigen op woensdag, donderdag, vt\ dag en zaterdag van 13.00 tot 18.00 uur. Aalst. Herwig aan het werk in zijn atelier (jmh) 14 - 2.2.1990 - De Voorpost

De Voorpost | 1990 | | pagina 14