Het beleid van schepen Gracienne Van Nieuwenborgh voor 1990 De prioriteiten van OCMW Aalst Prioriteiten van schepen André Dooms Vierde Wereld ligt vlakbij Onderwijs, migranten, kultuurtoerisme, museum, archief, bibliotheek Rusthuizen en krisisopvangcentrum Volksgezondheid, Derde Leeftijd, Burgerlijke Stand 2 - 2.2.1990 - De Voorpost Het Aalsters onderwijs bloeit: het telt 1677 leerlingen in lager- en kleu teronderwijs en 2478 leerlingen in het kunstonderwijs. De inzet van direkties en leerkrachten, het brede spectrum van disciplines dat de Academies bieden, de degelijkheid en de kwaliteit van de scholen zijn hier niet vreemd aan. Het is opval lend dat daar waar overal het leer lingenaantal terugloopt onze scho len stand houden, en zelfs een lichte leerlingenwinst maken. Probleem is echter de slechte toestand van som mige schoolgebouwen. Daarom wordt er elk jaar, in samenspraak met de dienst Openbare Werken en de inspekteurs, een planning opge maakt voor herstel en/of aanpassing van de schoolgebouwen waarvoor 10 miljoen wordt uitgetrokken. Via de bestaande meerjarenplan ning kan men binnen afzienbare tijd de infrastructuurproblemen oplos sen. Verder zijn de bouwdossiers klaar voor nieuw- en verbouw in Erembodegem, Herdersem en Moor- sel. De grootste aandacht gaat ook uit naar de veiligheid. Zo is bv. nu een aanzienlijk bedrag voorzien voor de brandveiligheid en werden 2 modu laire gebouwen aangekocht ter ver vanging van verkrotte klassen in Erembodegem. Het is een neutraal onderwijs, waar in ieders overtuiging gerespekteerd wordt. De grootste troef van de ge meentelijke school is dat ze dicht bij de bevolking staat. Ze kan trouwens rekenen op de steun en de inzet van diverse ouderkomité's wiens wer king de kwaliteit van de scholen nog verhoogt. Een goede samenwerking met deze komitees is een belangrij ke optie van het beleid. Vreemdelingenintegratie Dat aan integratie veel belang ge hecht wordt, bewijst de grote aan dacht die besteed werd aan de sa menstellingvan de Adviesraad voor Vreemdelingenintegratie, die trou wens al prachtig werk heeft gele verd. Een informatieverzameling werd opgestart rond volgende te- ma's: onderwijs, gezondheidszorg, nuisvesting, onthaal, informatie, dienstverlening, administratieve begeleiding, mentaliteitswijziging. Rond elk tema wordt een stuur groep opgericht waarin alle betrok ken partijen aanwezig zijn. Vragen, adviezen en noden kunnen op die manier vertaald worden naar be leidsvoorstellen. Het eerste projekt betreft de begeleiding van migran tenkinderen met leermoeilijkheden en leerachterstand, meestal sprui tend uit onvoldoende Nederlandse taalkennis, en onvoldoende bege leiding. Vandaar het opnemen in de begroting (binnen het kader van het bijzonder krediet van Minister Van Den Bossche) van 500.000 fr. voor een leerkrachtbegeleider. De respons van de vreemdelingen zelf bewijst dat de integratiewil aan wezig is. Alleen door het elkaar be ter leren kennen, mét respekt voor eikaars eigenheid kan men tot de beoogde resultaten komen. Het feit dat iedereen de mogelijkheid kreeg om lid te worden van deze advies raad geeft daar de juiste start aan. Het uiteindelijk streven is dat deze adviesraad zichzelf overbodig maakt, doordat zijn doelstellingen bereikt zijn: integratie en weder zijdse acceptatie, de migrant als vol waardig medeburger, met dezelfde rechten en plichten van alle bur gers. Kuituur en toerisme Kuituur en toerisme zijn ontegen sprekelijk met elkaar verbonden omdat ze eikaars gangmaker zijn. De dienst Toerisme wordt uitge bouwd, het toeristisch aanbod van de stad vergroot. Zo wordt gewerkt aan het bevorderen van het dag- en het kort verblijfstoerisme. Een ver dere ontplooiing van onze hotelak- kommodatie wordt gestimuleerd. Via de werking van de Adviesraad voor Toerisme, de VW en de Fe deratie voor Toerisme in Oost- Vlaanderen wordt Aalst meer ge promoot. Nu reeds kwam Aalst po sitief in de belangstelling via de BRT-uitzendingen rond L.P. Boon, de Monumentenwandeling en het programma Stijl. Ook de BRT-2 dag kende groot sukses. Een nieuwe 4-talen folder wordt u aangeboden. Via de Federatie kwam een Efro-folder - die overal verspreid wordt - tot stand. Eén van de belangrijkste toeristische troe ven is en blijft karnaval. Nieuwe initiatieven zullen karnaval weer klank geven, niet alleen buiten de grenzen van de stad, maar ook in het buitenland. Grote kulturele uitstraling heeft Aalst via De Werf. Een aksentverschuiving binnen de programmatie dringt zich op. De eigen programmatie moet kwaliteit laten primeren op kwantiteit en het progressieve en baanbrekende een kans geven. Ook moeten jonge kun stenaars er een forum vinden. Het respectieve krijgt een grotere plaats binnen het aanbod. Iedereen krijgt op die manier de kans zich te manifesteren binnen deze aanlokkelijke akkommodatie. Alleen zo is De Werf financieel leefbaar, en kan de overlast voor het personeel - vertaald in ontelba re overuren - weggewerkt worden. De eigen programmatie, eens zelf- bedruipend, kan op die wijze bin nen het evenwicht van het eigen budget, kultureel hoogstaande, maar spijtig genoeg meestal zeer dure manifestaties, tegen voor ie dereen haalbare prijzen aanbieden. Samenwerkingsverbanden met ver enigingen en privé-initiatieven moeten uitgebouwd worden. Voor De Werf tellen die mee om de opge legde normen te halen. De vereni gingen hebben zo ook meer moge lijkheden om een inbreng te hebben die hen financieel weinig bezwaart. Een hoogstbelangrijke taak is dus weggelegd voor de Raad van Be stuur. Museum en archief Een mogelijke herlokalisatie van de stedelijke akademie voor schone kunsten wordt in overweging geno men. Daardoor kan het Stedelijk Mu seum Oud Hospitaal een uitbrei ding krijgen met grafiek, een Louis Boon-zaal, het Priester Daensmu- seum en een Kanttentoonstellings ruimte (verwijzend naar het belang ervan in de streek). De aankooppo litiek van kunstwerken is daar nu reeds op gericht. Ook werd nu al gestart met de revalorisatie van het Oud Hospitaal en de vroegere kloostergemeenschap via een Pe dagogische schikkingvanalles wat het museum biedt. De rijkheid van het museum ligt immers in het feit dat het de Aalsterse geschiedenis illustreert van de prehistorie tot nu. Aalst. Schepen Gracienne Van Nieuwenborgh (arch) Naast de waardevolle archeologi sche en volkskundige facetten is er de prachtige verzameling Valerius De Saedeleer en waardevolle doe ken van andere kunstenaars uit on ze streek. Het meubilair geeft ook een perfekt beeld van hoe het vroeger was: zo hebben bv. de oude schepentafel en stoelen er een plaats gekregen. Voor het archief wordt binnen de financiële mogelijkheden naar een oplossing gezocht. Het archief is met alleen belangrijk voor eigen stadsdiensten die er dagelijks een beroep op doen, maar het ontvangt jaarlijks ook zo'n 1.200 bezoekers (evenveel als Brugge). Binnen een betere huisvesting be staat bovendien de mogelijkheid het archivalisch patrimonium van het Land van Aalst in zijn geheel terug naar de stad te halen. Biblioteek Opeenvolgende bezuinigingsbe- sluiten van de hogere overheid dwongen tot een herstrukturering en een rationalisering. Gelukkig is de mobiliteit van de burgers veel groter geworden, zodat de bibliote- ken nog steeds voor iedereen be reikbaar zijn. De bouw van een nieuw filiaal in de wijk oude Ge- ntbaan-Terlinden werd in de begro ting opgenomen. Samen met de be heers- en advieskommissie wordt ei gestreefd naar een betere geografi sche spreiding en kwaliteit van de dienstverlening via goed opgeleid personeel en verdere automatise ring. LH Het aantal mensen met problemen groeit steeds aan. Inderdaad. Rijken worden in onze samenleving steeds rijker, armen steeds armer. Toch wordt de dotatie aan het OCMW door velen als verloren geld beschouwd want de sociale sektor wordt ofwel doodgezwegen, 'vergeten' of op zijn minst argwanend bekeken. Het OCMW Aalst opteert dan ook voor een efficiënt en sociaal verant woord beleid. Bejaardenzorg wordt prioritair gesteld enerzijds wegens de vergrijzing van de bevolking en anderzijds wegens de trend naar déshospitalisering. Verhuizing rusthuis Sint-Lieven Door de verhuizing naar het ASZ kwamen de diensten '400', '500' en 'Hersthage' vrij. Ingezetenen kon den reeds drie dagen na de verhui zing uit het ouderwetse, archaisch aandoend Sint-Lieven overge bracht worden naar bovenvermelde diensten. Deze mensen kunnen er nu hun oude dag doorbrengen in menswaardige toestanden. Sint- Lieven was reeds lang niet meer erkend doch bij gebrek aan beter werd het oogluikend toegelaten ook al laadde men zich daarmee heel zware verantwoordelijkheid op de eigen schouders. De 'nieuwe' huisvesting geniet van een voorlopige erkenning. De kapa- citeit zal uitgebreid worden naar 96 bedden. En het nieuw rusthuis? Het vroeger ziekenhuis renoveren zou naar deskundigen verklaren meer kosten dan een nieuwbouw. Er werd inderdaad reeds jaren in het zicht van de verhuizing en met de dreiging van de niet-meer erken ning niets meer aan gedaan. Er zijn anderzijds wel reeds belangstellen den voor aankoop. Ook het gebouw in de Kattestraat, eigendom van het OCMW, zal van de hand worden gedaan. Met dat geld kan dan een nieuw projekt worden opgestart. Ook de gebouwen van de oude fa briek Fiber Fleet in Hersthage, eveneens OCMW-eigendom, staat te koop. Na jaren over en weergepraat zou het nieuw rusthuis ter vervanging van Sint-Lieven aan de Albrecht- laan komen. Een gebouw goed voor 122 bedden dat zal opgetrokken worden naast het zwembad. Mo menteel wordt gewacht op de goed keuring van minister Jan Lenssens. Voor het rusthuis aan de Albrecht- laan komen er nieuwe plannen. Volgens Eddy Dierickx waren de reeds gemaakte slechts ruwe schet sen Nieuwe projekten in de deelgemeenten De nog beschikbare rusthuisbed den in de regio Aalst, 180 in totaal, werden door het OCMW opge vraagd. Men is zinnens twee projek ten op te starten. Er zou een nieuw rusthuis komen te Hofstade aan de Overbroekstraat goed voor 90 bed den. Het OCMW beschikt daar in derdaad over eigendom. In de Faluintjes waar een tweede projekt zou komen zoekt men nog steeds naar geschikte terreinen. Voor realisatie zal gebruik worden gemaakt van het préfinancierings systeem door het Gemeentekrediet zoals trouwens reeds te Mechelen Aalst. OCMW voorzitter Eddy Dierickx tweede van links, evalueerde aktiviteiten van het OCMW en het ASZ (a) het geval was. Het gebouw wordt pas aan het OCMW overgedragen als het af is en pas dan begint de afbetaling. Dat laat snel werken toe. Of het financieel duur is weten we niet. Ondertussen worden aan Sint-Job en Hopperank beveiligingsmaatre gelen tegen brand getroffen en on derhoudswerken verricht. In afwachting van deze realisaties worden warme maaltijden ook thuisbezorgd op feestdagen en za terdagen (niet op zondagen), wordt bejaardenhulp verlengd tot 20 u en worden poetshulp, bejaardenhulp en gezinshulp verricht door trek kers van het bestaansminimum waarvan het aantal met de dag groeit. Vooral zijn dat alleenstaan de vrouwen met kinderen. In de eerste aflevering van de senioren- gids wordt het ÖCMW-bcleid trou wens door de bevoegde scheper volledig overgenomen. Krisisopvang Een projekt kansarmoedebestr ding waarbij een oude kraaminricn ting zou omgevormd worden tot ee krisisopvangcentrum vond in d ogen van minister Lenssens geei genade. Aalst wil het dan ook doen met ei gen middelen. Voor het opmake van een degelijk ontwerp wordt be roep gedaan op schepen openbal werken Edgard Hooghuys en zi diensten. Het OCMW wil een akticf patrim niumbeheer voeren: door te geil maken van eigendommen kunm inderdaad opbrengsten ervan wc den gebruikt voor nieuwe projekte als het hier zopas vermelde. i U Aalst. Schepen Doorns (arch) Volksgezondheid De voorwaarde waaronder alle be volkingsgroepen zich kunnen ont plooien is een minimum aan wel zijn, of een beleid dat een antwoord is op het «onwel-zijn» van de 33 en de 17 procent mensen die respectie velijk kalmeermiddelen en angstwe- rende middelen nemen. Van 12 procent depressieven ook van slachtoffers van echtscheidingen (1 op 3 huwelijken), van het ongekend aantal mensen die lijden aan één of andere verslaving en van een be trekkelijk hoog aantal mensen die verklaren dat ze zich niet goed voe len in hun huid en hun omgeving. Een grondige mentaliteitswijziging om op elk gebied de kwaliteit van het leven te laten primeren is nodig. Een uitgestoken hand naar alle ho- gergenoemde mensen om hen zelf zorg te leren dragen voor hun gees telijk en lichamelijk welzijn en een allesomvattende preventieve aktie tegen verslaving, zijn de grote hef bomen van dat beleid. Derde Leeftijd De senioren vormen een snel groeiende bevolkingsgroep die spe ciale aandacht verdient. Een sa- menspel van de Adviesraad voor de Derde Leeftijd, de nieuwe dienst «Derde Leeftijd», de Sociale Dien sten van het stadsbestuur, het OCMW en een nieuw open medium bestaande uit drie temabrochures per jaar, staan borg voor een geïnte greerd en participatief seniorenbe leid. De voorbereiding op het pensi oen, de sociale en kulturele integra tie van de senioren, hen in de sa menleving houden, het stimuleren van «senioren voor senioren», het doorzichtig maken van de welzijns- sektor, de bejaardenzorg, de OCMW-hulp en voorlichting om zelfredzaamheid en geestelijke en lichamelijke gezondheid op te vijze len, behoren tot de in overleg tot stand gekomen beleidslijnen. Registratie van bevolking In de burgerlijke stand en de loket diensten die instaan voor de regis tratie van de bevolking, en wij be doelen hiermee de diensten bevol king, rijksregister, militie en verkie zingen, wordt gestreefd naar een steeds doelmatiger informatiever werking, privacy en vooral naar een attentievolle en vriendelijke dienst verlening. (L.H.) Als U de tweede visie-avond geor ganiseerd door het ACW-Verbond Aalst vandaag vrijdag, 2 februari te 15u.45 in De Werf, Molenstraat 51 meemaakt wordt U van boven staande bewering voor zoveel nog nodig nog meer overtuigd. Armoede en kansarmoede in eigen streek staan dan inderdaad cen traal. Met vier plaatselijke welzijnswerk ers geleid door Tony Van den Bosch die U allicht op zondagvoormiddag in «De Zevende Dag» reeds mee maakte, wordt een round-up ge maakt van de situatie en getoetst naar oplossingen. De Vierde Wereld ligt vlakbij Armoede en kansarmoede in je ei gen buurt, zij het vaak verdoken, ze bestaat. Daar raken grote delen van de bevolking vandaag steeds meer van overtuigd. Maar wat kan men er aan doen? De Vlaamse Executieve, m.a.w. de Vlaamse regering, stelde het voor bijejaar ongeveer twee en een kwart miljard frank ter beschikking van de gemeentebesturen om iets te doen aan de armoede en de armoedebe strijding van bepaalde bevolkings groepen. Ook het arrondissement Aalst kreeg zijn deel van de koek. Zo ont ving Aalst 22,2 miljoen en verder: Denderleeuw 6,5 miljoen, Erpe- Mere 8,3 miljoen, Geraardsbergen 13,6 miljoen, Haaltert 8,3 miljoen, Herzele 7,5 miljoen, Lede 8,1 mil joen, Ninove 13,3 miljoen, Sint-Lie- vens-Houtem 4,4 miljoen en Zotte- gem 9,9 miljoen. Voor ons arrondis sement samen dus zo'n goeie 100 miljoen. Anderzijds verdeelde Minister Lenssens 500 miljoen op basis van projekten die moesten ingediend worden tegen begin november. Een grote vraag keerde steeds weer: Wat kunnen we er mee doen? Wat moeten we eerst en best aanpak ken? Wat doen met een paar miljoen? Wie is arm? Wie is kansarm? Via welke projekten wordt in ons arron dissement wat gedaan aan de kan sarmoede? Welke behoeften be staan nog? Wat wordt best en drin gend aangepakt? en... Wat te doen met de 100 miljoen? Deze, maar ook vele andere vragen rond de kansarmoede-aanpak, zul len aan bod komen in het panelge- sprek dat de visie-avond «De Vier de Wereld is vlakbij» zal inleiden. Tony Van den Bosch en het panel Tony Van den Bosch, BRT-journa- list, moderator en draaischijf van het overbekende zondagmiddag programma «De Zevende Dag», zal in het eerste deel van de avond via vraaggesprekken vier plaatselijke welzijnsmedewcrkers de kans laten hun visie toe te lichten op kansar moede en mogelijke oplossingen, dat alles zo konkreet mogelijk op basis van hun werkervaringen van uit een ministerieel kabinet, een ge meentelijk samenwerkingsverband, een sociaal centrum, konkrete kan- sarmoedeprojekten. Hiertoe ontvangt hij als gasten: Jan De Backer, maatschappelijk werker bij het Sociaal Centrum te Geraardsbergen, dat onder meer een opvangtehuis voor daklozen, een projekt beschut wonen, basise- dukatie, teledienst en teleshop her bergt. Guido De Meyer, beroepshalve verbonden aan het Tehuis Onze Kinderen te Erembodegem, en sinds 1981 aktief in de Aalsterse Welzijnsraad A.S.O., tevens lid van het Aalsters Coördinatiecomi voor Welzijnsbeleid. Hans Geeroms, adjunkt-kabi- netschef bij Minister Lenssens en die funktie mede-inspirator van beleidsnota «armoedebestrijdinj van de Vlaamse deelregering. Willem Gees, verantwoordelijl voor «De Loods» te Aalst, een pro jekt dat opleiding en werk tracht t< verschaffen aan wie langdurig werk loos is. Bewust werd hierbij gekozen voor1 mensen van ter plaatse, omdat wel licht niemand beter de stand val zaken, de noden en behoeften kal schetsen dan zij die dagdagelijks met de problematiek begaan zijn onze eigen streek. Zoals elke visie-avond is des avond ook een open initiatief waa al wie met de problematiek begaai is welkom is. Bovendien kunnen i het tweede luik van de avond br denkingen worden gemaakt of vr» gen gesteld. Nadere info over de avond via 05! 76.51.11. (L.H Aals mei pro Ooi verl niet die trib uur

De Voorpost | 1990 | | pagina 2