c H. Geestkapel in de branding Evaluatie na drie weken ASZ te Aalst 'Red de H. Geestkapel' Residentie Keizerpalace en viersterrenhotel Rewa: 'Monument en funktioneel element samen' 6 - 2.2.1990 - De Voorpost De H. Geestkapel is volgens het standpunt dat wordt ingenomen de struikelsteen of de steen des aanstoots voor de realisatie van het Rewa-projekt dat een verbinding wil realiseren van de Katte- naar de Nieuwstraat te Aalst. Want hoe men het ook draait of keert is tijdens de werkzaamheden van de voorontwerpen duidelijk gebleken dat om het even welk projekt beïnvloed wordt door de aanwezigheid van deze kapel die wel geklasseerd is, doch waarbij de projektontwikkelaars vragen hebben over de opportuniteit en de intrinsieke waarde van dit gebouw. Rewa deelde tijdens een perskonfe- rentie in een ander historisch be langrijk gebouw, 'De Borse van Am sterdam' mede door haar winkel-, woon- en werkproject een aanvraag te hebben ingediend bij het Sociaal Ekonomisch Komitee voor de Dis tributie voor de aanvraag van een machtiging tot handelsvestiging. Aanvraag die een vólgende beslis sende stap is in de administratieve procedure. Bovendien heeft de Kommissie Mo numenten en Landschappen verle den week vergaderd en wordt eerst daags het verslag van die vergade ring, al dan niet een advies strek kend tot deklassering, verwacht. Dat de kommissie zou deklasseren wat ze eerder heeft geklasseerd is nauwelijks te verwachten. Toch doet het gerucht de ronde dat een genuanceerd advies mag worden verwacht waarmee de minister alle kanten uit kan. Tenslotte blijft de tekst van de Kommissie gewoon een advies en neemt de minister auto noom onder eigen verantwoorde lijkheid de beslissing die hij meent de juiste te zijn. Restauratie kan niet zonder geld Volgens Rewa is restauratie via openbare betoelaging onmogelijk zo er gebrek is aan fondsen en niet in het minst omdat andere door het stadsbestuur gestelde prioriteiten (als Belfort en Oud-Hospitaal) voorrang zouden moeten krijgen. Historisch waardevolle kapel? Om daarover enig gefundeerd oor deel te kunnen vellen, verwijst Re wa naar de historiek van deze kapel. Een eerste kapel van 4 mx 10 m en met aslijn loodrecht op de richting van de kattestraat werd gebouwd in 1368. Van deze kapel blijft niets meer over tenzij enkele resten van funderingen. Met grondslag van de huidige kapel werd gelegd in 1470. Op dat ogenblik werd nl. het eerste stuk gebouwd van de straatgevel t.e.m. zone B, zoals aangeduid op bijgaande schets. Herhaalde ver bouwingen werden doorgevoerd en in 1840 werd de toenmalige kapel ingebouwd tussen weeshuis en be jaardentehuis. Op dat ogenblik had ook een zeer grondige restauratie plaats. De kapel werd tot haar huidige vorm gebracht in 1909 door aan bouw van het gedeelte A inclusief de sacristij. In 1973 werden de aanpalende ge bouwen gesloopt en werd binnenin een struktuur van houten balken Aalst. Binnenzicht van de gestutte Heilige Geestkapel (a) aangebracht om de stabiliteit te ver zekeren. In de loop van de jaren zeventig is de kapel afgebrand waarbij het dak en de ganse inboedel (altaar, biechtstoel en doksaal) totaal wer den vernield. In hoeverre waardevol? Een rondleiding van de persmede werkers, wegens instortingsgevaar met stevige helm op het hoofd, gaf enig inzicht voor evaluatie van de waarde van deze kapel die in de huidige toestand eerder op enige uitzonderlijke delen na een puin hoop lijkt. Archeologische opzoekingen ver richt door de Nationale Dienst voor Opgravingen hebben aan het licht gebracht dat er geen consolideerba- re elementen aanwezig zijn in de ondergrond. Het bouwkundig aspect is dermate slecht dat zelfs bij restauratie een zeer grondige aanpak nodig is. Wat het kunsthistorische betreft, blijkt dat niets in de kapel verwijst naar de periode voor 1840. Van de periode tussen 1840 en 1909 zijn en kel fragmentaire sporen terug te vinden. Van latere perioden is en kel het schilderij dat zich op de kop- gevel bevindt, van enige waarde. Het betreft een schilderij op doek tegen het pleisterwerk gekleefd van de hand van Coppejans en daterend van 1913. Op te merken is wel dat in de loop der jaren de kapel al eens omge draaid werd, wat te zien is aan de sporen van de ingang in de zijgevel. Er werd ook al eens eerder aan aan bouw gedaan met recuperatie van eerder afgebroken bouwdelen (sa- kristij). Restaureren en integreren kan Zo de kapel geklasseerd blijft kan alleen restaureren en integreren in het projekt een oplossing bieden. Maar daartoe is geld nodig. En dat moet komen uit optimale benutti ging van de terreinoppervlakte. Op bijgaand plan kan U zien dat de kapel geïnkorporeerd wordt in een centraal plein. De binnenruimte van deze kapel sluit inderdaad aan bij de buitenruimte van het plein. Op deze manier werd bovendien een oplossing gevonden voor de le vensnoodzakelijke ondergrondse parkings. Als de kapel op de huidige plaats moet blijven staan, betekent zulks een meerkost van 50 miljoen. Geformuleerde bezwaren... Deklasseren zou volgens sommigen volgende bezwaren inhouden. De kapel zou uit haar bouwkundige achtergrond zijn gerukt. Deze be- Aalst. Een zijgevel van de Heilig Geestkapel (a) wering gaat niet op gezien alle aan] palende gebouwen in 1973 werdei rill afgebroken. F™ De kapel zou uit haar historischs achtergrond zijn gerukt. Deze bel wering gaat evenmin op gezien d; te KO Aalsterse armenzorg zich situeerde op het ganse terrein. Derhalve doe: verplaatsing binnen dit terrein geei afbreuk aan de historische symbo liek. De sakrale funktie is vandaag onbe staande. Een profane bestemmiu (vb. handelsruimte) is hoedan oo verderaf dan de Rewa-funktie, zijn de een ontmoetingsplaats. Volgens Rewa moet verplaatsei niet noodzakelijkerwijze volledj afbraak impliceren. Demonteren ii grote stukken, in steigerwerk ver pakken en tijdelijk ergens stockeret behoort immers tot de mogelijkhe den. 'Deze manier van herbouwen, inte greren en restaureren biedt eer waardig alternatief dat bovendiei aan de gemeenschap geen franl 10 u' kost en waarbij het gebouw gedeel telijk als quadi-monument en deeltelijk als funktioneel elemen een nieuwe bestemming krijgt'. Aldus projektontwikkelaar Rewaii een pleidooi pro domo. bevr. Loke 5 en TE KC fiets, s kinden mand. TE K' mnd onder 773.3 perfef koop (nieuv gen. Aalst. Gehelmd in en rond de Heilige Geestkapel (a) A.s. dinsdag 6 februari gaan de Vereniging voor Aalsters Kuituur- schoon en de Aalsterse Vereniging voor Archeologie in het tegenof fensief na de verklaringen van Rewa-Benelux. De redenen waarom de verenigingen geleid door André De Ceuninck en Walter De Swaef zich tegen het projekt kanten zullen tijdens een persmeeting worden uiteengezet. Rewa heeft wel de deklassering van de beschermde H. Geestkapel aangevraagd bij de bevoegde minister Waltniel. In verband met déklassering zou het advies van de Koninklijke Kommissie voor Monumenten en Landschappen echter uiterst negatief zijn. Toch wordt gevreesd dat de minister, gezien zijn tot hiertoe gevoerde gedragslijn, met dat advies geen rekening zou kunnen houden. De moeilijkheden rond de H. Geestkapel Aalst zullen behandeld worden in het breder kader van de aktuele Vlaamse Monumenten zorg. Daartoe is medewerking bekomen van baron Andries Van den Abeele, een toonaangevende figuur wat betreft Belgische monumen tenzorg. Aldus hoort de lezer beide klokken. LH Metamorfose in Korte Nieuwstraat Ondergaat het stadscentrum Aalst eerlang een ware metamorfose? Dat zou blijken uit de plannen van Rewa aan de Kattestraat naar de Hopmarkt toe, met de nog niet na der omschreven bedoelingen voor een winkelgalerij van burgemeester Willy Michiels en nu ook met de totale omschakeling van de Korte Nieuwstraat, een buurt waar reeds heel wat minder fraais plaatsvond en waar de politie nogal werk heeft. Het is zo dat de hele straat van uitzicht zal veranderen want er komt een groot kompleks met een viersterrenhotel, appartementen en kantoorruimten. Herbergen in de Korte Nieuwstraat zijn ten dode op geschreven. Direkt na de dolle Aal sterse karnavaldagen worden pan den gesloopt en start het Imadec- projekt een eerste fase van haar rea lisaties. Dit betreft dan het vierster renhotel, een paar handelsruimten en een 15-tal kantoren. Monopole, Amber, Keet en dergelijke meer be horen dan tot het verleden. Althans op die lokatie. De vennootschap van de Erembo- degemse familie De Clerck 'Ima- dec' kocht immers alle horecabe drijven in bewuste straat op en wist na enige aanpassing, in december laatstleden voor haar bouwplannen de goedkeuring te verkrijgen. Ook het openbaar onderzoek baat en kommer is reeds voorbij. Eerste bouwfase wordt een kom pleks van 43 m breed van Keizerlijk Plein tot Aquarius in de Korte Nieuwstraat: Residentie Keizer Pa lace en Viersterrenhotel. Keizer Palace zal ruimten bevatten voor de handel, voor een bank, lu xe-appartementen van studio tot duplex en een penthouse. Ook on dergrondse parking voor bewoners en voor het hotel. Het hotel krijgt in fase 1 reeds 46 kamers, vergaderzalen en een ont- bijtsalon. Nog geen restaurant. Dat kan wellicht later want er zijn uit breidingskansen voor verdere af werkingsfasen. Die zijn voorlopig echter nog toekomstmuziek. LH Voorzitter van de OCMW-raad Ed die Dierickx evalueerde tijdens een perskonferentie de bezetting van het nieuw stedelijk ziekenhuis, het ASZ, voor de periode van 4 tot 24 januari. In de C-dienst (chirurgie') die 150 bedden bevat was de bezetting 86,5%. In de D-dienst (diagnose etc.) was die zelfs 88,98%. Die dienst be schikt over 120 bedden. In de E-dienst (pediatrie) met 25 bedden was de bezetting 86,76%. In de M-dienst (materniteit) met 25 bedden 66,67% en in de G-dienst (geriatrie) met 30 bedden 99,74%. Enkel de M-dienst valt uit de trend. Dat zou komen door het overscha kelen van een bepaald geneesheer naar een ander ziekenhuis. De gemiddelde bezettingsgraad van de 350 bedden bedraagt 86,80% waar in de begroting werd uitge gaan van 81,13% op jaarbasis. Per dienst en per dokter wordt de situatie dag per dag in de computer gestopt zodat de situatie perfekt kan worden opgevolgd en eventueel aan remediering toe is. Te weinig personeel Het ASZ kampt nog met een perso neelstekort van 14 verplegers, 8 ge gradueerde en 6 gebrevetteerde. Die zijn momenteel op de arbeids markt niet te vinden. Voorlopig wordt daaraan verholpen via net tijdelijk inschakelen van perso neels- leden van het ziekenhuis van Jette en dat van het UZ Jette, men sen die in vooropzegperiode verke ren. Er worden dit jaar examens georganiseerd daaraan ook laatste jaarsstudenten kunnen deelnemen. Voor nieuw personeel, onder meer in de coronaire afdeling, is er niets voorzien in het personeelskader. Daaraan kan verholpen worden via de vzw van de dokters. Aanvankelijk liep het soms wat stroef in het ASZ omdat iedereen geleidelijk zijn draai moest zoeken. Te vlug verhuisd? Voorzitter Dierickx weerlegt de be wering dat de verhuizing naar het nieuw stedelijk ziekenhuis op 19 de cember te vroeg gebeurde omdat alles nog niet volledig af was. Er waren inderdaad nog problemen met gebrek aan warm water, met portioneren van de maaltijden, met liften die moesten gedemonteerd worden of van andere stukken voor zien, voor kasten waarin laden ont braken e.d.m. doch al deze kinder ziekten zouden nu opgelost zijn. Het was alleszins belangrijk te ver huizen in december want als men begin januari niet was kunnen be ginnen kon het vooropgesteld noodzakelijk aantal ligdagen (105.120) bezwaarlijk nog gehaald worden met alle gevolgen vandien. Vooral omdat tijdens ae verhuispe- riode er een aantal patiënten in on derling overleg werden getransfe reerd naar het OLV-ziekenhuis en vanzelfsprekend het aantal chirur gische ingrepen tijdens die periode vanzelfsprekend geringer was. Met het OLV-ziekenhuis hadden verantwoordelijken van het ASZ trouwens verleden week een losse babbel over alles en nog wat. Dat gesprek wordt verder gezet in fe bruari. Voor het onderhoud van het ASZ dat een oppervlakte heeft 2,5 maal groter dan het oud ziekenhuis Sint- Elisabeth (deze naam is spoorloos verdwenen) is er één schoonmaak ster minder. Wel kregen ze meer eigentijds kuisgerief met o.m. een 'zwabber'. De dames bleven het echter liever doen met de klassieke dweil. Men moest hen die finaal gewoon afnemen. Nu zwabberen ze er echter lustig op los. Het personeel kreeg ook wel eens klachten over het eten. Vroeger ging men rond en schepte groenten en aardappelen op naar believen van de patiënt. Nu ziin de porties egaal en uiteraard is dat voor som migen te veel en voor anderen te weinig. Daaraan wordt nu wel ge tracht een mouw te passen. Klachten ook omdat vroeger er een rondgang was met bv. yoghurt. Of botermelk. Die rondgang gebeurt nu niet meer omdat het etensuur veranderd is. Wie er echter toch wil van genieten kan dat mits eenvoudi ge vraag. Anonieme klachten Eddie Dierickx kan aannemen dat het personeel klachten heeft en die uit. Echter mag dat dan niet gebeu ren in niet genaamtekende druk sels. In het ASZ cirkuleren inder daad dergelijke 'nieuwsbrieven' waarop allerhande klachten wor den openbaar gemaakt. Klachten over de dienst, over diensten tijdens weekends, over het geldelijk sta tuut, over gebrek aan werkkledij, personenkultus van de voorzitter. Eddy Dierickx antwoordt liever niet op anonieme brieven en betreurt dat de autcur(s) ervan niet de moed heeft (hebben) om er hun naam on der te plaatsen. Er moet gewerkt worden. Dat is zeker. Daarvoor worden ze ook be taald. 81 fr meer voor nachtwerk, 6000 fr meer vakantiegeld en 12.000 fr inhaalbonifikatie. Deze beslissin gen moeten nog wel goedgekeurd worden door de voogdij-overheid. Volgens Dierickx is het geldelijk statuut in het ASZ alleszins beter dan in de privésektor. 'Ze komen fraag in het hospitaal werken', zegt ij- Uiteraard waren er problemen met mutaties. Verhuizen brengt nieuwe funkties, nieuwe indelingen en nieuwe regel ingen mede. Vooral als de diensten in de nieuwe lokatie er anders, gro ter of kleiner uitzien dan in de vori ge. Mutaties dringen zich dan van zelfsprekend op. Er waren voorafgaandelijke bespre kingen met het personeel in ver band met eventuele mutaties. Ze kregen een week tijd omhun des iderata mede te delen. En tenslotte werd in de mate van het mogelijke met deze suggesties rekening ge houden. Ook in de toekomst zullen er nog evaluaties volgen. Met socia le omstandigheden werd alleszins rekening gehouden. Op 104 vragen kon in 78 gevallen positief worden gereageerd. Uiteraard slechts een boerentroost voor wie tussen de mazen van het net viel. 'Maar het belang van de dienst primeert', zeg de Eddy Dierickx. Kruisbeelden uit ASZ? Vijf kloosterzusters die nog in het OCMW-ziekenhuis zijn blijven wer ken werden gekonfronteerd met het feit dat kruisbeelden, opgehangen in een aantal patiëntenkamers, werd weggehaald. Ze menen daarin uitingen te zien van een anti-kriste- lijke campagne die ze in verband brengen met het weglaten van 'Sint-Elisabeth' in de titel van het nieuw ziekenhuis en met het ele gant verwijderen van een aantal zusters - al dan niet enigszins ge dwongen - uit het OCMW. Waarin ze dan menen een aktie te zien als die te Gent waarmee een aantal po litici die niet specifiek godsdienstig zijn achteraf erg verveeld raakten. Voor Eddy Dierickx is het echter net andersom. Vóór de verhuizing werd immers gesteld dat in het nieuw ziekenhuis geen godsdienstige symbolen of dergelijke zaken mochten worden opgehangen of geplaatst. Het ASZ is een openbare instelling waar men respekt moet hebben voor ieders mening. Er mocht niets komen. Dus ook geen kruisbeelden. Toen Dierickx op een woensdag op bezoek was in het UZ te Gent zou(den) een of meer zusters sluiks in een aantal patiëntenkamers kruisbeelden zijn gaan ophangen. Boven de deur en dus van buitenaf niet zichtbaar. Dat nam de voorzit ter niet en liet die dan ook verwijde ren. Een zuster maakte er zelfs haar beklag over dat een kruisbeeld en een Mariabeeld die haar persoonlij ke eigendom waren ook werden meegenomen. De zuster heeft uiteraard respek voor ieders mening. Als iemand ii zijn kamer geen kruisbeeld wil, ne men we het weg. Tijdens 17 jaar da ze 'in de 500' werkzaam was is da slechts twee keer gebeurd. Ze gin rond met een petitie waarop bijn alle patiënten tekenden en over handigde die lijst aan de voorzittel 'Nogal wiedeszei Dierickx. 'All een zuster hen dat vraagt durvei zieken een handtekening niet wei geren'. Volgens Dierickx zal er een kruis beeld gehangen worden in een een persoonskamer als de patiënt er oi vraagt. Waar er meer dan één pa tiënt toeft moet rekening worde gehouden met de andere. Eddy Dierickx weet dat de visie of dergelijke zaken van de zusters er die van de aalmoezenier - een patel die in Zaïre verbleef - niet de zelfdt zijn. Hij zal trouwens met de pater en de moeder deze week op serew wijze dit probleem uitpraten. Ei komt bovendien een nieuwe oni haalbrochure en nieuwe patiëntei zullen ook op dat vlak hun wensei moeten mededelen. Op hun vraag kregen de zusters it het ASZ een kapel. Een kleine uiteraard. Maar in een polyvalente zaal kan een mobiel altaar geplaats worden voor grotere plechtighe den. De 26 zusters van de klooster orde kregen behuizing in een pavil joen naast het ASZ. Maar ze verko zen in de vroegere behuizing te blij ven. 5 ervan doen nog dienst in he' ziekenhuis. De meeste andere zijl gepensioneerd. De pater komt wé naar het ASZ wonen. Wil hij z< dicht mogelijk bij zijn patiëntei zijn? Of zo ver mogelijk weg van d< zusters? vroeg Dierickx, die bij ck bespreking van de OCMW-begro ting in de gemeenteraad in decent ber stelde met de zusters een goedt relatie te hebben. Zusters betalen voor verblijf en eet malen zowat 7 a 8.000 fr per maand Wie in het ASZ werkt geniet uiter aard de wedde. Wat er gebeurt met materiaal da: nog in het vroegere gebouw staat i nog een vraagteken. Gewoon va« de hand doen of verkopen kan niet want heel wat ervan is aangekocht of tot stand gekomen met betoela gingen van de overheid. Behalve d< 400, 500 en Hertshage staan alk andere gebouwen van het Sint-Eli sabethziekenhuis totaal ledig. Het OCMW voelt wel de gedachtt er een krisisopvangcentrum van t< maken als het mag en kan. LI TE K ER 2 cc, 4 gripv tie 2J 776.1 TE K 1600, km., Wilge mond 22.27 TE y kuip,

De Voorpost | 1990 | | pagina 6