1= In de "beste kamer" of in de keuken? De angst van Adam Assche 'Theater Stap' met 'Code' in De Werf Muziek in de twintigste eeuw in Herzele Klowneske teatershow "Les Funambules" in De Werf Ernst in De Werf 5 'Onder Ons' te Baardegem Amarant met kursussen kunstgeschiedenis in De Werf Aktiviteiten Jeugd en Muziek Aalst Fototentoonstelling "Aalst Anders Bekeken" 'Von Heute auf Morgen' verdaagd R 12 - 9.2.1990 - De Voorpost "Moesten de mensen van de Aalsterse toneelverenigingen reageren zoals de Aalsterse karnavalisten, het zou lang zo een vaart als nu niet lopen". Aldus werd gesteld tijdens een perskonferentie waarop de Rederijk erkamer, Hoofdkamer van Aalst, haar 55ste Katrienenbal voorstelde. Alhoewel een schepen bij de laatste Catharinaviering in november nog de noodzaak benadrukte van goede dienstverlening aan kulturele verenigingen en het had over "prettige samenwerking" moesten tot hun stomme verbazing de toneelmensen via de pers vernemen dat hun stedelijke toelage gewoon afgeschaft waren. Bovendien dat de huur prijzen in kultureel centrum De Werf flink de hoogte werden inge jaagd. Deken Herman Slagmulder en Deken André Van der Eist toonden dan ook hun ongenoegen met dergelijke gang van zaken. "In afzienbare tijd zou De Werf voor gewone verleningen onbetaal baar worden. Toneelmensen die zich de dienstverlening van het stadsbestuur tijdens de zestiger jaren nog herinneren fronsen nu meer en meer de wenkbrauwen. Zullen het straks nog enkel kapitaalkrachtige Aalstenaars zijn die zich in de mooie rode pluchen zetels mogen neervleien om de Hollandse kunst(en) van Brink de Bakker te bewonderen? En zullen Aalsterse toneelamateurs weer "vrede" moeten nemen met een opgekalefaterd tweederangstheater (aan het Vredeplein). Wordt het zoals wel eens vroeger toen bij feesten de meubels van beschermende doeken voor de gasten werden ontdaan terwijl het eigen gezin zich met de keuken tevreden stelde? Gehoopt wordt dan ook dat betrokkenen eerlang aan tafel kunnen gaan zitten om een en ander in een serene sfeer uit te praten". LH Een nieuwe novelle van Patrick Bernauw Patrick Bernauw, geboren te Aalst in 1962, is een van de belangrijkste hedendaagse Vlaamse schrijvers in het fantastische genre. Die faam verwierf hij met zijn verhalenbun dels "Mijn lieve Spooklidmaat" uit 1983 en "Verschroeide aarde" uit 1985, "Het huis op de heuvel" van 1986 en zijn novelle "De witte vrouw" uit hetzelfde jaar. De laatste twee geciteerde titels staan borg voor verhalen die als een hulde aan respektievelijk Stephen King en Hubert Lampo mogen worden be schouwd. Patrick Bernauw heeft zich inderdaad door de grootmees ters van de horror en het magisch- realisme laten inspireren. Hij weet zijn voorliefde voor sinistere en ma- kabere tema's op een merkwaardige wijze te verbinden met zijn inzicht in de motieven van het menselijk handelen. Dat hij ook buiten het genre in staat is te boeien, bewees hij met "De matrakkenmakers" in A987, een bundel verhalen met een realisti sche inslag. Zijn korte roman "Te rugkeer naar Kantelberg" van 1988 is dan weer iets helemaal anders, een staaltje van literair surrealisme. Daarnaast publiceerde deze Erem- bodegemse auteur ook verhalen en romans voor de jeugd en is hij als medewerker aan Orage (het Onhaf- hankelijk Radiofonisch Gezelschap door hem begin 1988 opgericht) ak- tief op het gebied van het oorspel voor de vrije radio's. Bij de niet-kommerciele uitgeverij Horizon verschijnt einde maart een nieuwe novelle van Patrick Ber nauw: "De angst van Adam As sche". Een thriller van de bovenste plank. Het verhaal wordt verteld door Adam Assche die na lange tijd in het buitenland te hebben verble ven, terugkeert in zijn geboorte dorp. Zijn broer Bart is daar niet mee ingenomen en herinnert hem aan een schokkende gebeurtenis uit hun kinderjaren de verdwijning van een meisje bij de Duivelsput. Ze heette Ilse en was het vriendinnetje van Adam. Deze griezelige msidaadnovelle is tot 20 februari verkrijgbaar aan de voorintekenprijs van 260 fr (verzen dingskosten inbegrepen). Na deze datum kost ze 370 fr. Het grote let tertype maakt de tekst vlot leesbaar. Voor de omslagillustratie werd een beroep gedaan op een tekenaar in Engeland, Alan Hunter, die als il lustrator meewerkte aan tal van En gelse en Amerikaanse tijdschriften. Het formaat van het boek onge veer 21 op 15 cm. Het boek telt 88 bladzijden en kan besteld worden door overschrijving van het ver schuldigde bedrag op rekening nummer 438-2089751-97 van Hori zon, J. Haelterman, Stationsstraat 232A te 1770 Liedekerke. Aalst. Het vokaal kwartet bij een geboorte (foto Harrie Timmermans) Op donderdag 22 februari brengt 'Theater Stap' te 20 u. in kultureel centrum De Werf, Molenstraat 51, een opvoering van 'Code'. 'Code' is gesproten uit de samenwerking van een aantal valide akteurs met men taal gehandicapten. Een konfronta- tie van twee werelden is het niet. Wél een zoektocht naar eenvoudi ge, menselijke gegevens als o.m. 'ontmoeting', 'groei naar volwas senheid' en 'eigen individualiteit'. Logischerwijze kom je dan terecht bij dé grote emoties: geboorte, lief de, dood. Vanuit een ontwapenende en soms De werkgroep muziek van de kultu- die muziekliefhebbers aanspreken rele vereniging Gamma vzw uit die naast het luisteren naar muziek, Herzele organizeert een reeks van ook wat meer willen opsteken over drie avonden over "honderd jaar de achtergronden en het karakter moderne muziek" die geleid wordt van deze muziek, door musikoloog Roland Broe- Deze cyclus wil ook een aanduiding ckaert. of gids zijn door het gedachtenpa- Na vroegere suksesvolle avonden troon van de meest diverse kompo- over de "grote figuren uit de mu- nisten die op een of andere manier Aalst. Les Funambules Collard en Danvoye zijn te gast in De Werf ziekgeschiedenis", worden nu de spots gericht op wat de hedendaag se klassieke muziek kan worden ge noemd. Deze reeks sluit aan bij een vroeger gegeven voordracht over de fin de siecle, gegeven in het voorjaar van 1989. Musicoloog Broeckaert, geen onbe kende voor de Gamma-leden, zoekt "Les Funambules" is een woordloos het gezicht van onze 20e eeuw be paald hebben. Alle voordrachten zullen geillustreerd worden met muziekfragmenten. Deze serie loopt op donderdagen 22 februari en 1 en 8 maart, telkens om 20.00 uur in Hof ten Daele, Provincieweg 359 te Hillegem. Per sessie betaalt men 250 fr en voor de hele cyclus spektakel van Joseph Collard en een aanknopingspunt met onder van drie avonden slechts 400 fr voor Jean-Loios Danvoye, twee uitzon- 6„..«Ia|eden en 60q fr VQOr niet-leden. derlijke Waalse clowns. Gewapend Voor inlichtingen en inschrijvingen met een sterke mime-techniek en kan men terecht bij Wilfried De een grote podiumervaring storten Durpel, voorzitter van de werk- ze een waterval van onweerstaanba- groep muziek, Kamerstraat 43 te re gags over het publiek en laten ze Ressegem (053/62.72.05) of op het een stoet van wonderbare persona- Gamma-sekretariaat, Kerkstraat 4 ges de revue passeren. De show ont- te Herzele (053/62.21.95.) rolt zich als een "live"tekenfilm, die Zie er a.u.b. geen woordspeling in. Het is bittere ernst. De dansmani- festatie in De Werf «Von Heute auf Morgen» van José Besprovany in première gepland voor vandaag (Heute) vrijdag 9 februari, moét wegens een spierletsel van een niet te vervangen deelneemster, wor den verdaagd naar woensdag 21 februari eveneens te 20 u. De reeds aangekochte kaarten blijven geldig voor 22.02. Sorry. LH Vrijdag 9 februari om 20.30 uur in de Studio een voordracht over "alternatief onderwijs", georganizeerd door de vzw De Weide (informatie 053/77.15.81.) Maandag 12 februari om 19.30 uur in de vergaderzalen 1 en 2 vormings avond voor KVLV bestuursleden (informatie 091166.62.56). Woensdag 14- februari om 20.00 uur in de Studio een lezing over "bijbel en archeologie" (informatie 02/452.53.76.) Zaterdag 17 februari om 14.30 uur in de Schouwburg zangtornooi georganizeerd door de provincie Oost-Vlaanderen (informatie 09II 25.30.01) Dinsdag 19 februari om 13.45 uur in de Schouwburg: milieusaneringhoe en hoeveel kost het? door Aktueel Denken en Leven (informatie 0531 80.40.64). Dinsdag 20 februari om 20.00 uur in de Studio voordracht over astrologie en liefde door de vzw De Nieuwe Mens (informatie 053/21.99.57). Dinsdag 20 februari om 14.30 uur in de Studiovoordracht over glasnost en perestroika door de Akademie voor Aalsterse Senioren (informatie 053/21.27.57). (L) onthutsende eerlijkheid van de di verse aktrices en akteurs ontstaat dan een intrigerende wisselwerking tussen 'echt' en 'gespeeld', tussen 'beeld' en 'werkelijkheid', tussen werelden die elk een eigen taal, elk een eigen CODE hanteren. Een uiterst fijn gespeeld spel met zeer eenvoudige bewegingspatro nen. Poëtisch en tevens verrassend. Biezonder element in 'CODE' is de muziek gebracht door een vokaal kwartet met liederen gaande van hoofse liefde naar goddelijke pas sie. Reserveren via 053-76.13.12. Toegangsprijs: 200 fr. Als tweede toneelproduktie van het seizoen brengt Toneelkring 'Hoop in de Toekomst' het tragi-komisch volksstuk 'Onder Ons' van René Verheezen in een regie van William Guns. Dit op zaterdag 3, zaterdag 10, vrijdag 16 en zaterdag 17 maart, telkens te 20 u. Kaarten kosten 100 fr. Gratis reser vatie van uw plaats op zondagen 18 en 25 februari en 4 maart in Zaal 'Ons Huis' Hoogstraat 86, tussen 10 en 12 u. of via 052-35.75.62. Op werkdagen van 18u30 tot 19u30 via 052-35.96.44 (Maurits Dauwe). De goede en slechte kanten van een doorsnee Vlaams gezin met kwali teiten en gebreken. Onvervalst volkstheater met aktuele dialogo gebracht door levensechte person ges waarbij de relatie oma-kleii zoon centraal staat. Een stuk vi biografische gegevens van Ren Verheezen dat tien jaar lang moe teloos in de Top-Tien van de mees gespeelde toneelstukken in on land stand houdt. Marie-Jeanne De Ridder, Raf D Plekker, Roger De Rop, Betty D Pauw, Kathleen De Ridder en Lu Schoonjans geven er het beste va zich zelf en voor regisseur Willial Gunst is dit de vervulling van ee lang gekoesterde droom. U andere Debussy, Ravel en anderen om vervolgens met Stravinsky, Berg, Webern, Schonbergen tijdge noten verder te gaan met Stockhau- sen en Cage. De serie wil geen opsomming zijn van die komponisten die in onze eeuw van betekenis zijn, maar wil ritselt van effekten en breekt met klassieke patronen als "de dikke en de dunne, de macht en de under dog". Alle scenes leiden via de her kenning naar de humor. Hun grappen, die worden opge bouwd vertrekkend van onschuldi ge voorwerpen als houten lepels, ballonnetjes... blijven toch subtiel en worden ondersteund door een dekor van licht en muziek. Deze twee clowneske heren staan garant voor een flitsende en dol komische teatershow, die als fami- lievoortstelling door De Werf ge programmeerd wordt op zondag 18 knnrprtpn^mendf weken volgende is Jeugd en Muziek te gast in het Aalst speelt onder leiding van Fran- burg. De^oe^nKprijs0^^^ SSm Zalenê i T kultureel centrum De Werf te Aalst qois Schollaert werk van Boyce, voor kinderen 100 fr, voor volwasse- om 20.00 uur in het Jeugdheem te waar de film West Side Story wordt Britten, Holst. Martha Szabo is so- nen 200 fr. Haaltert een koncert door het Ka- vertoond. Jeugd en Muziek geeft dit liste in een concerto voor harp en Kom met je kroost van achter de SVTJeUg en Muziek jaar drie muzikale films en West strijkers van Haëndel. Het koncert buis en laat hen nog eens wat anders nJhlfl,n8 Van Franc01* Side Stoms de tweede van de serie, staat onder de hoge bescherming beleven dan "Walters verjaardags- Schollaert. Op het programma werk Leonard Bernstein schreef de aan- van de ambassadeur van Engeland, show" bvb (L) van Biyce en Holst en van de Vla- grijpende en ritmische muziek voor De toegang voor de leden van Jeugd mingen Stroeykens en Van Laer, deze film. en Muziek en voor de abonnees is Ook het vijfde Brandcnburgs con- Tenslotte is erop vrijdag 16 februari zoals steeds gratis. De anderen be- certo van Bach wordt uitgevoerd een koncert in de feestzaal van het talen 100 fr of wanneer men de leef- met als solisten Det Fortuin, viool, stadhuis van Aalst met aanvang om tijdsgrens van dertig jaar heeft on- Kristien De Meyer, dwarsfluit en 20.00 uur. Het is een temakoncert vcrschreden 150 fr. Louis Van der Paal, clavecimbel. rond "muziek uit Engeland". Het Jeugd en Muziek Aalst voorzien Woensdag 14 februari om 19.30 uur Kamerorkest van Jeugd en Muziek Amarant, Centrum voor Artistieke Confrontatie, is een pluralistische vzw die inmiddels zo'n drie decen nia bezig is met kunstzinnige vor ming binnen de wereld van de beel dende kunsten en de ruime randge bieden ervan. De werking van Amarant kan gesi tueerd worden binnen een drietal invalshoeken: kunst en vorming, tentoonstellingen op bestelling, praktische informatie voor kunste naars. De kursussen kunstgeschiedenis maken het leeuwenaandeel uit van het pakket 'vorming'. Amarant spreidt deze kursussen over zowat heel Vlaanderen. Bij ons in de buurt worden lessenreeksen gegeven in Bornem (Dada en surrealisme), Sint-Niklaas (Kunst van de late ja ren '60 tot nu) en ook in De Werf te Aalst. De Italiaanse Renaissance In twaalf lessen worden de verschil lende aspekten en periodes van de Italiaanse Renaissance belicht door docent Rudy De Meulemeester. Namen als Donatello, Fra Angeli- co, Botticelli, da Vinci, Michelan gelo, Rafaello, Tiziano, Veronese en andere tintoretto's klinken als klokken in deze boeiende periode van onze Westerse kunstgeschiede nis, die loopt over drie eeuwen. Deze lessenreeks loopt in De Werf elke dinsdagavond van 6 maart tot en mt 19 juni, telkens om 20 uur, er is geen les op 10 en 17 april, op 1 mei en op 22 mei. Fakultatief hierbij worden een be geleidende uitstap en een reis inge richt, waarbij de behandelde perio de uiteraard centraal staat: op 31 maart naar het Louvre in Parijs en van 2 tot 15 augustus naar de Ita liaanse kuststeden Verona en Fi- renze. 05 Kunst vanaf'45 tot de Pop Art De omvangrijke kunstprodukti van na de Tweede Wereldoorlo r— wordt aan een onophoudelijke mt tamorfose onderworpen en vin< haar wortels in de grote strominge uit de eerste helft van de 20e eeuv In veertien lessen tracht docent Cynthia Deman een overzicht va én inzicht te bieden in deze voa velen onbekende en ook niet-geliei de periode van de kunst. De kursu loopt elke maandagavond van 1 4,3 maart tot en met 25 juni om 20 uu in De Werf, er is geen les op 9 en 1 april, op 21 mei en op 4 juni. Een begeleidende uitstap bij dez reeks is nog nader te bespreken me de docente. Praktische informatie Deze kursussen richten zich zowe naar wie reeds een ruime belang' stelling voor kunst aan de dag Ic als naar hen die hun eerste passen die boeiende wereld willen zetten. Deze lessen verlopen zeker niet schools, vooral het leren kijken staat steeds centraal: men probeert inzicht te verwerven in de achter gronden. Het kursusgeld bedraagt 3100 bfr reduktiehouders betalen 2800 bfr en Amarantleden (lid worden kost 750 bfr) slechts 2500 bfr. Inschrij- vidngen zijn mogelijk door over schrijving van het respektievclijke bedrag op rek. nr. 001-0289768-08 (ASLK) van Amarant met vermel ding van naam, adres en telefoon nummer, het nummer van de les senreeks (B 3: Ital. Renaissance; C 5: Kunst vanaf '45) en de plaats waar de kursus zal gevolgd worden (Aalst dus). Voor alle verdere info en inschrij vingen: Amarant vzw, Hoogpoort 50, 9000 Gent, tel. nr. 091/33.03.24. L. ter5 In het kultureel centrum De Werf toonstelling loopt van 9 tot 18 fe Op 5 februari gaf de Regie der Belgische Ppsterijen een reeks van speciale postzegels uit met als lema "promotie van de filate lie Het worden twee zegels met bloemen en een met de beeltenis van koningin Loui sa Maria. aan de Molenstraat organizeert de stad Aalst in samenwerking met Fo toland Jacques en naar aanleiding van 10 jaar Foto Ateljee Aalst een fototentoonstelling met als tema "Aalst anders bekeken". De ten- bruari en men kan ze elke dag gaan bekijken.

De Voorpost | 1990 | | pagina 12