FORUM voor monumentale beeldhouwkunst FOUNDATION HELAN-ARTS vzw 30 - 9.2.1990 - De Voorpost Mensen koesteren dromen, hebben idealen, streven een doel na. Dat zijn mensen. Daarom stippelen ze een weg uit, zetten ze bakens uit, stellen ze verwachtingen, geven ze gestalte aan het leven. Mensen denken na over de dingen. En over de mensen. Elk op zijn ni veau, elk op zijn trapje van de lad der. Geen droom is dezelfde, want mensen verschillen. Kunstenaars ook, dat zijn buiten beentjes. Die voegen aan hun doen en laten een andere dimensie toe. Zij verleggen horizonten Profetisch. Zieners zijn het, ze orakelen en wil len aan het leven de toegevoegde waarde verlenen die "kunst" ge noemd wordt. Kunstenaars steken een ziel in de dingen, de Grote Maal stroom van het leven krijgt diep gang, helderheid, een frisheid. Soms zijn het kabbelende beekjes waar men zich kan aan laven, soms ook bruisende stroomversnellingen en bulderende watervallen Maar, mens, kunstenaar, dromen zijn er om ze gestalte te geven. Idea len zijn er om ze te verwezenlijken. Het doel is er om het te bereiken. En ieder van ons kiest zijn weg. Mens, kunstenaar...Henri Lannoye is het allebei Kunstenaar, kunstpromotor, kom- munikator, projektleider van kunst manifestaties, schoolvoorbeeld van de artiest-zakenman en vooral beeldhouwer met zin voor monu mentaliteit. Een doorduwer, een voorvechter... Het tikkeltje ijdelheid dat hem siert is zelfbewustzijn en zelfverzekerd heid. Waarmee hij mensen wint voor zijn ideeën en idealen. In zijn bezig- zijn met kunst komen al deze kwali teiten tot volle ontplooiing. Nooit bit terheid maar exaltatie, nooit verzu ring maar totale overgave. Vleierij? Neen! Opschepperij? Neen! Dwepen misschien, tussen de droom en de verwezenlijking er van staat volharding, wilskracht en blijvende motivatie. Als dit alles de teller is, dan is Henri Lannoye de noemer. Een breuk dus! Ja, met de middelmatigheid. En omdat, zoals elke mens, Henri Lannoye uniek is, is het resultaat van deze breuk gelijk aan de som van alle kwaliteiten, ver mogens en talenten. Er wordt geen gas teruggenomen, inflatie treedt niet op. Zo blijft men overeind, zon der iets aan waarde in te boeten Grote mensen koesteren grote dro men. Kunstenaars ook,en Henri Lannoye zeker. Met alle vezels in zijn lichaam, met alle energie in zijn brein, wil hij de monumentale beeld houwkunst bekend maken, onder steunen, promoten en ze de plaats geven die haar toekomt: midden tussen de mensen. Langs de beeld houwkunst wil hij iedereen laten de len in die ondefinieerbare magie van kunst en schoonheid. Het geheim van de kunst is daarin gelegen, dat men niet zoekt,maar vindt. "Met kunst moet het grote publiek op een aktieve manier gekonfron- teerd worden Vanzelf gaat men er niet gemakkelijk naartoe",is het de vies waarmee Henri Lannoye werkt. Het verhaal van Moses en de berg. Een socio-kulturele kijk op kunst. Een visie. Een dynamisch man als Henri Lan noye verliest zich niet in getheoreti seer. Hij weet van aanpakken en geeft zijn visie konkreet vorm. Met de hardnekkigheid van de koppige Zeeuw met Vlaams franje. Een drietal jaren geleden reet en reed Henri Lannoye de kunstwereld open met een projekt dat iedereen die een beetje met kunst begaan is, met verstomming sloeg Intercity- Art Hij zette drie van zijn grootste beelden op een opligger en toerde er gedurende enkeie maanden mee doorheen een 300-tal steden en ge meenten in de Benelux. Meer dan drie miljoen mensen keken zich de ogen uit en werden willens-nillens gekonfronteerd met monumentale beeldhouwkunst, in hun dagelijkse omgeving neergezet. Voor dit projekt zocht en vond Lan noye een schare sponsors die be reid waren het ruim vier miljoen kos tende projekt mee te financieren. Belangrijke kontakten waren dat, die hem zouden toelaten ook ande re geesteskinderen naar voor te schuiven en te realiseren. EEN TUIN VOOR KUNSTEN Pas bekomen van het sukses van zijn Intercity-Art, smeedde Henri Lannoye nieuwe lange termijn-plan nen Met de bedoeling een omge ving te creeëren waarin de monu mentale beeldhouwkunst een per manente plaats krijgt, werden rond zijn atelier te Bornem, Luipegem 77, grote werken aangevat. We schrij ven 1987-1988. Twee grote werkateliers, verschei dene ontvangst- en tentoonstel lingsruimten werden bijgebouwd en de ontworpen plannen voor de aan leg van een tuin werden volledig uitgevoerd. Maar als men dit 12.000 m2 grote terrein en er bestaan nog plannen voor een ruime uitbreiding ervan) omschrijft, zou men beter van een "park" spreken. Beplant met bomen en heesters, en voor zien van een vijver, honderden me ters wandelpaden, een intensief uit gebouwde Elma-Obreg-Lighting verlichtingsinstallatie en een profes sionele, geïntegreerde Philips ge luidsinstallatie ..is deze tuin de idea le plaats om er volop te genieten van zowel wat natuurlijk als artistiek mooi is. Het nog in aanbouw zijnde tentoon stellingsgebouw telt twee verdiepin gen. Op de benedenverdieping be vinden zich enkele vertrekken voor tentoonstellingen en een ontmoe tingsruimte met bar en open haard. De bovenverdieping biedt een grote open ruimte met een aantal sfeer volle hoekjes. Die verdieping is uit stekend geschikt voor het organise ren van voordrachten, koncerten en filmvoorstellingen Het park, samen met de galerij, zal de funktie van ontmoetingsoord ver vullen, waar kunstenaars en belang stellenden elkaar kunnen treffen, Op 22 oktober 1988 werd het dom ein te Bornem voorgesteld aan de pers en aan de vele persoonlijke vrienden van Henri Lannoye. In tegenstelling met zijn oorspron kelijke bedoeling om het domein, met eigen middelen opgebouwd, aan te wenden om zijn eigen krea- ties in optimale omgeving tentoon te stellen, besloot Henri Lannoye evenwel op 20 december 1988 tot de oprichting van de vzw Founda tion Helan-Arts (Helan Henri Lannoye) en stelde zijn domein ter beschikking van deze vzw (voor zijn kollega's in binnen- en buitenland) FOUNDATION HELAN-ARTS V.Z.W. Henri Lannoye is bij het tot stand brengen van dit alles niet alleen op getreden, al is hij wel de grote roer ganger. Hij is niet alleen de kunste naar met veel kreatieve ideeën, maar ook een gewiekst zakenman, een modern manager. In kunste naarskringen noemt men hem wel eens "de Gerard Mortier van de beeldhouwkunst". Alleszins een re ferte Voor de realisatie van zijn plannen moest hij op financieel en materieel vlak kunnen rekenen op een groot aantal sponsors en instanties die hun medewerking ook in de toe komst zouden voortzetten en aldus de kontinuïteit van de werking van het Beeldenpark verzekeren op lange termijn. Op 20 december 1988 werd in de Fiscale Hogeschool te Brussel met dat doel de "Foundation Helan-Arts vzw" gesticht. Henri Lannoye werd er stichter-voorzitter van. Een zes tigtal prominenten uit de kulturele, juridische, financiële en bedrijfswe reld bevestigden er hun lidmaat schap van een vereniging,die een bruggehoofd bouwt voor kuituur promotie in het algemeen en voor de monumentale beeldhouwkunsl in het bijzonder. Naast stichter-voorzitter Henri Lan noye, maken volgende personalitei ten deel uit van de Raad van Beheer van de Foundation: de heer Eric Aelvoet, financieel direkteur Boel werf, de heer Piet De Groof, gene- raal-vlieger; de heer Alfons Hop penbrouwers, architekt en direkteur Sint-Lukas Brussel, mevrouw Arv nick Moortgat, personeelsdirektie van Brouwerij Moortgat; de heer Frans Wauters, Inspekteur-Gene- raal bij het Ministerie van Financiën en de heer Johan Willeman, direk teur bouwonderneming Van Poppel nv. Statutair wil de Foundation Helan- Arts vzw de monumentale beeld houwkunst in al haar vormen pro moveren naar een zo ruim mogelijk publiek toe. In het Beeldenpark en in de tentoon stellingsruimten te Bornem, worden permanente tentoonstellingen ge organiseerd, alsook doorlopend in dividuele- en groepstentoonstellin gen en thema-tentoonstellingen. De eerste grote manifestatie in dit ka der kreeg in 1989 gestalte met de suksesrijke openluchttentoonstel ling van Hedendaagse Vlaamse Monumentale Beeldhouwkunst het Beeldenpark. Die tentoonstel ling, goed voor ruim 16.000 bezoe-

De Voorpost | 1990 | | pagina 30