De Voorpost Oproep FOUNDATION FONDS Weekblad van Dender - Durme - en Scheldestreek BON VOORPOST LEZjEN IS FANTASTISCH De Voorpost - 9.2.1990 - 31 kers, toonde werken van 42 kunste naars en wordt in 1990 opgesteld in het Koninklijk Museum te Marie- mont als "Monumental II". De Foun dation Helan-Arts zal in 1990 in to taal vijf grote tentoonstellingen in richten. Daarover meer in een apar te bijdrage in deze brochure. De Foundation werkt nu al aan een uit wisselingsprogramma met o.a. Fin land en Frankrijk (1991). De galerij van de Foundation zal werken van kleiner formaat, zoals kleine skulpturen, ontwerpen, pro- jekten, enz. herbergen. Daarbij zal steeds een thematische en koncep- tuele wisselwerking met het Beel denpark voorop staan. Aan jonge, veelbelovende kunstenaars en aka- demiestudenten met veel ideeën en weinig werkruimte, wordt de gele genheid geboden om te beschikken over een volledig uitgerust atelier. Naast de beeldhouwkunst komen ook andere kunstvormen zoals mu ziek, toneel, voordracht, film en schilderkunst aan bod en biedt de akkomodatie ook tal van mogelijk heden voor meer kommercieel ge richte evenementen zoals exklusie- ve modeshows, premières, voor stellingen van nieuwigheden, enz... met als doel opnieuw een ander pu bliek met de Monumentale Beeld houwkunst te konfronteren. Individuele en geleide groepsbe zoeken (speciaal ook voor visueel gehandicapten) moeten telkens an dere deelgroepen - scholen, servi ceclubs,bedrijven. - uit de grote massa aanspreken. Anderzijds betekent promotie ook het informeren van overheden be drijfswereld over de kommerciële integratiemogelijkheden voor de beeldhouwkunst. Als toekomstige klanten en opdrachtgevers is het bedrijfsleven vaak niet op de hoogte van de gunstige fiscale bepalingen inzake kunstaankopen. Kunstpromotie, kunstsponso- ring, mecenaat... iedereen heeft er de mond vol van. De Foundation Helan-Arts vzw. past het met sukses toe. Zowel struktureel als direkt. Ver schillende vormen van sponsoring worden daarbij gebruikt: - FOUNDATION HELAN-ARTS De Foundation Helan-Arts bestaat uit een beperkt aantal leden die het Beeldenpark en de werking van de Foundation op langere termijn struktureel steunen in z'n evolutie naar een waardevol centrum van kuituur en van beeldhouwkunst in het bijzonder. In ruil is er steeds een diskrete aanwezigheid van de spon sors,Ook alle vormen van PR zijn bespreekbaar. - SPONSORING VAN EEN MANIFESTATIE Voor sponsors bestaat de mogelijk heid deel te nemen aan de afzon derlijke "evenementen" die op het programma staan. Op verzoek kan een evenement,zoals een koncert ter gelegenheid van een bijzondere verjaardag, exclusief voor bedrijven georganiseerd worden, - TEMASPONSORING Het imago van een bepaald bedrijf wordt geprojekteerd in doelgerichte sponsoring van een aantal evenem enten rond een bepaald tema. - FOUNDATION FONDS Dit is een fonds dat de bijdragen van bedrijven, instellingen en partikulie- ren verenigt en waaruit de Founda tion kan putten voor realisatie, aan koop en/of opdracht tot het verwe zenlijken van beeldhouwwerken: een van de belangrijkste doelstellin gen van de Foundation Helan-Arts. Voor de tentoonstelling "Heden daagse Monumentale Beeldhouw kunst", die vorig jaar in het Beelden park te zien was, heeft de Founda tion met gelden uit dit fonds een 6-tal werken laten uitvoeren naar het ontwerp van de beeldhouwers Luc Coeckelberghs, Luc Deleu, Lut Le noir, Dominique Stroobant, Luk Van Soom en Mark Verstookt. De aanzet tot de "Helan-Collection". In de toekomst zal men die strategie blijven volgen, zodat mettertijd ook "de grote droom" van Henri Lan- noye werkelijkheid zal kunnen wor den: een permanent openluchtmu seum in het Natuurpark Schelde- land-Klein-Brabant De Foundation wil immers voor de drie gemeenten van Klein-Brabant: Bornem, Puurs en Sint-Amands- elk jaar minstens één beeld per gemeente verwerven dat door de selektiekommissie ge- selekteerd wordt uit de lopende ten toonstellingen. Is Henri Lannoye een dagdromer, een fantast? Neen, met het Beel denpark heeft hij bewezen over de juiste visie en aanpak te beschikken om bedrijven en instellingen als sponsors voor zijn zaak te winnen. Hij weet precies waar de gevoelige plek van de zakenman ligt: voor wat, hoort wat; het kan niet allemaal van één kant komen. Een zakenman die investeert wil ook iets in ruil krijgen. Hij wil resultaat zien en dat is in dit geval een haast professioneel aan gepakte publiciteitscampagne. Een altijd en overal doorgevoerde aan wezigheidspolitiek. De 42 kunstenaars, vertegenwoor digd op de openluchttentoonstel ling "Hedendaagse Vlaamse Monu mentale Beeldhouwkunst", hebben duidelijk in de gaten waar Lannoye naartoe wil. Ze zijn volkomen soli dair en steunen hem ten volle. Hoe anders verklaren dat zij spontaan en massaal positief reageerden op zijn oproep om elk een werk af te staan voor het Foundation Fonds: litho's, beeldhouwwerkjes, tekenin gen,enz...In totaal goed voor om en bij de 1,6 miljoen. De Foundation Helan-Arts vzw maakt deze geschonken kunstwer ken te gelde teneinde de mogelijk heden tot verwezenlijking van de doelstellingen van het Foundation Fonds te vergroten. Tot slot citeren we een korte para graaf uit het voorwoord in de katalo- gus van hogergenoemde tentoon stelling, van Willy Juwet, Inspek- teur-Generaal van de Administratie voor Kunst van de Vlaamse Ge meenschap: "Verheugend is dat dit initiatief door en rond een beeldhou wer zelf is gegroeid, gerijpt in de praktijk en in het volle besef van de opdracht van de beeldhouwkunst. Sinds de geboorte van het Middel- heim is deze aktie de meest positie ve daad ten gunste van het beeld en meteen de meest verheugende sti mulans die aan deze vorm van krea- tiviteit wordt geschonken." Tjen HAMMENECKER De foto's van deze brochure werden genomen tijdens de openluchttentoonstelling van de "Hedendaagse Vlaamse Monumentale Beeldhouw kunst" die plaats vond in het park van de Foundation He lan-Arts vzw. te Bornem van 3 juni tot en met 26 november 1989. Dia's: Marcel Pira Foto's: Eddy Van Ranst,Zafar en Fred Van Nieuwenhove De monumentale beeldhouwkunst vergt van de kunstenaars zeer grote fysische en vooral financiële inspanningen. De kosten voor inrichting van atelier, gereedschappen, materialen allerhande, transporten en kranen, verzekering, uurlonen voor aanbe stedingen aan gespecialiseerde ateliers, enz... leggen de kreativiteit van deze kunsttak op een frustrerende wijze aan banden. Met de krisis van de jaren tachtig en de ermee gepaard gaande inkrimpingen van de budgetten van de overheidsinstanties, sneuvel den de officiële opdrachten voor deze kunsttak. Deze situatie werd katastrofaal voor de monumentale beeldhouwer. Bij de organisatie van de openluchttentoonstellingen wordt de Founda tion Helan-Arts vzw. overstelpt met vragen van de geselekteerde kunstenaars om materiële, praktische en/of financiële tussenkomsten voor de verwezenlijking van hun kunstwerken. Zowat alle materialen kunnen hiervoor in aanmerking komen, zoals 0.m. koper, brons, aluminium, zink, staal, draad, inox, cor-ten staal, ijzer, marmer, steen, beton, massief hout, multiplex, polyester en allerhande kunststoffen, polyurethaan en polystireenschuim en dito platen, verven allerhande, glas, plexiglas, enz... Om o.m. aan deze noden te verhelpen, biedt de Foundation Helan-Arts vzw. aan de industrie, aan het bedrijfsleven en aan partikulieren de mogelijkheid als sponsor op te treden voor de uitvoering en realisatie van monumentale kunstwerken. Deze sponsoring kan op verschillende wijzen gebeuren: 1. Integrale sponsoring van een projekt: hetzij in volledige sponsoring, hetzij in de vorm van een lening (al dan niet renteloos), die terugbetaal baar is na verkoop van het kunstwerk; 2. Gedeeltelijke sponsoring van een projekt door het ter beschikking stellen van materialen en/of manuele hulp. Ook deze vorm van sponso ring kan zowel volledig zijn, als gebeuren in de vorm van een lening (al dan niet renteloos), die terugbetaalbaar is na verkoop van het kunst werk; 3. Een bepaald projekt kan gekozen worden uit een door de Founda tion geplande tentoonstelling. Met het oog op een definitieve integratie van het projekt in het bedrijf kan geopteerd worden voor het geheel of gedeeltelijk uitvoeren ervan in eigen beheer of uitbesteding aan een gespecialiseerd atelier. De mogelijkheid het projekt één of meerdere malen tentoon te stellen, hetzij via de kunstenaar, hetzij via de Foundation Helan-Arts vzw., blijft evenwel bespreekbaar; 4. Mogelijkheid tot het ontlenen van beeldhouwwerken voor een korte of lange periode, tegen een af te spreken vergoeding en met of zonder aankoopoptie. 5. Integratie van een monumentaal kunstwerk in of aan het bedrijf in de vorm van opdracht en/of aankoop van een speciaal voor het bedrijf ontworpen kunstwerk; 6. Sponsoring onder de vorm van een financiële bijdrage aan het "Foundation Fonds" van de vzw. De financiële bijdrage kan ook worden gestort op de rekening van het "Foundation Fonds" van de Foundation Helan-Arts vzw.: nr. 001- 1976000-89. Alle vormen van sponsoring kunnen bij het gerealiseerde kunstwerk vermeld worden in de katalogus (15.000 exemplaren). Tengevolge van een nieuwe wetgeving, in voege vanaf januari 1988, is het voor de industrie en de bedrijven toegelaten om bij verbouwing en nieuwbouw van industriële gebouwen 2% van de totale investering van de verbouwing of nieuwbouw te besteden aan de aankoop en integratie van beeldhouwwerk in of aan dat gebouw. Die 2% is zijn geheel fiskaal aftrekbaar in het betreffen de fiskaal boekjaar. Meer informatie op het sekretariaat van de Foundation Helan-Arts vzw., Luipegem 77 te 2680 Bornem, telefoon 03/889 01 69. K Ondergetekende, Naam Straat Postnummer Gemeente Schrijft in voor een abonnement op «DE VOORPOST» 2.100 F voor 1 jaar 1.050 F voor 6 maand 525 F voor 3 maand los nummer: 42 F Het abonnementsgeld ZAL IK STORTEN, na ontvangst van uw Deze bon in een gefrankeerde envelop terugzenden aan DE VOORPOST Oude Vest 34, 9330 Dendermonde

De Voorpost | 1990 | | pagina 31