Volgorde van de groepen 15 pintjes van 25 fr voor ingeschreven kamavalisten Zij doen het voor Oilsjt karnaval mmm- 6 - 9.2.1990 - De Voorpost Aulst. Kurt Herreman, lid van Lodderoeigen (jmh) Aalst. Trees van het kantientje (jmh) Aalst. Louis Duwe, de bewaker van de kamavalwerkhalle (jmh) In beide stoeten worden losse groepen toegelaten, maar dan zonder dieren of gemotoriseerd tuig. Zo ze voorafgaan delijk zich laten inschrijven kunnen ze opgenomen worden in de verzekerings polis die het stadsbestuur afsluit. Dit moet dan wel gebeuren vóór 11 februari via een formulier af te halen op het sekretariaat van het Feestkomitee, Kat- testraat 33. De losse groepen mogen de stoet enkel vervoegen van een de Werf, kant Werfkapel. Ze moeten zich groepe ren zoals aangegeven in de onderstaan de volgorde. Zonder kaart worden ze echter niet toegelaten. Kaart af te halen in café Brughuis aan de Werf, vanaf 12 u. Ze krijgen er bierbons bij. Groepskom- missarissen zullen er op waken dat losse groepen zich niet infiltreren op andere plaatsen in de stoet. De volgorde 1. Aalsterse Gilles. 2. Show- en Marchingband Victory Den Haag - Nederland. 3. Stedelijk Feestcomité. 4. De Stopnoillekcs/ 5. Prins Carnaval. 6. Keizer Carnaval. Losse groepen 7. Zwetzat 8. De Sjiepeeren 9. De Scheiregossen 10. Peist ter t'eir af 11. E'-reejt 12. Zonder eir goget oeik 13. Woineg inspiroasje 14. De Steijnzoel'n 15. Iksel 16. De Bierskelkes 17. De Saazers 18. Krcjeis 19. 't es na of noeit 20. Van 't icn komt 't ander 21. Lossendeirdeveirdcirdcir 22. Vriet 23. Fleis-PIadasj 24. Roeidsel 25. De Popollekes 26. De Marcoentjes 27. Noig g'ambeteird en vriejt gezje- neird 28. Kaloest 29. Allei-Joep 30. Pagadetten 31. Korosje 32. De Blaa Biskoppen 33. De Zwietollekes 34. Pertotal 35. De Sjatrellen 36. De Moikes 37. Aaft Ons Vast 38. De Zieke Zjeratten- Twiekierenniet 39. De Makaberkes 40. Pretensje 41. Kweitn'ni 42. Graaleken Dest 43. De Voortkapoenen 44. De Toisers 45. D'Okkosjeprotten 46. Kartasj 47. De Tettemoesjen 48. De Schoimers 49. De Destereers 50. Eirg 51. De Toerenbijoekes 52. De Matotten 53. De Schramoeillekrabbers 54. Sjik 55. De Lodderoeigen 56. Lotjonslos 57. Schiefregt'oever De juryleden Bij de jury komen enkele nieuwelingen aan bod: Karine De Nil en de heren Danny Cobbaut, Prosper Coen, Hubert De Neef en André Van Schuylenbergh. Ze bestaat dus nu uit volgende leden: Jo Beeckman, Danny Cobbaut, Prosper Coen, Johny Cooman, Erik De Bruyn, Jean-Marie De Kegel, Karin De Lil, Luc De Mot, Hubert De Neef, Gilbert De Smet, Marcel Eeckhout, Martine Eelbo- de, Sigrid Francois, Herman Goevaerts, Ignace Mees, Piet Mocreels, Herman Muys, Frangois Schollaert, Etienne Hecke, André Van Schuylenbergh. Deurwaarder is Antoinc De Troyer. Mini-cirsiscentrum voor optimale vei ligheid Bel desnoods 21.34.56 Om de veiligheid van de burger optimaal te waarborgen werd een mini-krisiscen- trum opgericht via een afgesloten proto- kol tussen de burgemeester, de stedelij ke politie, de rijkswacht, de brandweer, het Rode en het Vlaamse Kruis en het Feestkomitee. Voor alles vanaan de 'Couverture' en de vorming van de stoet over het hele tra- jekt tot aan de ontbinding op de Werf is de stadspolitie bevoegd. Voor al wat erbuiten valt is dat de rijkswacht. De rijkswacht is te bereiken via de telefoon met het nr. 101, de stadspolitie met 21.34.56. De brandweer koördineert ambulantie transport en EHBO-vcrvoer. Voor deze eerste hulp bij ongevallen is er een permanentie van Rode en Vlaams Kruis in het stadhuis en in de drukste straten komen ook patrouilles op zondag. Voor verkeer en parkeren is de rijks wacht bevoegd. Verkeerd geparkeerde wagens zullen onverbiddellijk weggeta- keld worden. En bij de verbranding op dinsdagavond zullen enkel veilige fakkels worden toe gelaten. Eventueel onveilige fakkels zul len door brandweerlui geruild moeten worden voor veilige. En voor het spuiten wordt nu een ander procedee gevolgd. Niet meer met water. Slogans Door middel van een preventiekampag- ne wil het stadsbestuur de feestvierders sensibiliseren via volgende slogans, met tekeningen van Frans Wauters. Een karnaval zonder geweld: een gewel dige carnaval Een hint om fysisch geweld te vermijden. Humor en satire: pesten zonder te kwet sen. Een slogan die psychisch geweld ver bant. Een echte karnavalist: wel zot, maar niet zat. Een aktie tegen overmatig drankgebruik (alkoholisme). Karnaval Aalst niets mag kapot. Hiermee wensen wij vandalisme te be strijden. En nog dit... Speciale stoptreinen Uit Gent te 13.19 u. Naar Gent te 18.00 u. Van Aalst naar Brussel te 23.57 u. Uit Zottegem te 13.10 u. en 13.53 u. Naar Zottegem te 18.50 en 20.50 u. Dit op zondag 25. Op maandag 26 van Aalst naar Gent te 00.28. Tribunekaarten Op zondag zijn er 200 tribuneplaatsen voorbehouden op tribune E voor koop lustigen. Op maandag 350 op tribune A. De andere tribunes zijn zondagavond weg. Prijs: 250F. Op maandag 100F. Kaarten aan te kopen van 10 tot 12 u. in de onthaaldienst van het stadhuis. Maxi mum 4 kaarten per aankoper. Souvenirs Volgende aandenkens zijn te koop bij De Winter, Grote Markt 29, Liebaut, Koolstraat 62, étalages Eddy, Geraards- bergsestraat 43, Kamiel Scrgant, Moor- sclbaan 107, Simon D'Hondt, Wijn- gaardveld 6 en in de toeristische dienst in het belfort. Carnavalsticker: 20 frank. Carnavalkalender: 200 frank. Carnavalvlag: 350 frank. Speciale uitgave Carnavalaffiche: 200 frank. Carnavalmedaille: 250 frank. Kleinste show In een presentatie van Bart Peeters ver zorgt de VARA een programma over humor en karnaval in Nederland en Vlaanderen. Vlaanderen is er vertegen woordigd door Urbanus en Keizer Ka miel. De Gilles, Voil Jcanetten en Prins Kris worden erbij betrokken. Winterfoor De verschillende attrakties ('métiers' of te 'stielen'?) worden verspreid over zes plaatsen. Grote Markt, Hopmarkt, Vre deplein, Kattestraat, Esplanade en Houtmarkt. Meer dan 100 attrakties zijn opgesteld. Het Vredeplein wordt tijdens de winterfoor verkeersvrij gemaakt. Langs beide zijden komen er inderdaad attrakties. Ook de Houtmarkt is aan een volledige bezetting toe. Voor parkeer ders wordt het probleem dan ook steeds nijpender. De attrakties worden over de zes foor pleinen dermate verspreid dat op elk plein er een blikvanger is. Op de Hopmarkt wordt de doorgang verlegd. Voor de opstelling van de 'stie len' wordt de bereikbaarheid van een hydrant als noodzakelijk beschouwd. Er komen ook drie of vier gloednieuwe at trakties in première naar belgie. Dus naar Aalst. Dewelke wilde men nog niet noemen omdat de kontrakten nog niet ondertekend zijn. Etalagewedstrijd De vitrine-etalagewedstrijd gaat over de mooist versierde etalage en over de mooist geschilderde vitrine, telkens in het kader van karnaval. Voorafgaande lijk inschrijven opdat de jury zou weten waarheen. In de week vóór karnaval maakt deze jury haar rondgang. De win naars van elke kategoric ontvangen een relatiegeschenk. Inschrijven op het se kretariaat van het Feestkomitee, Grote Markt 3, vóór 12 februari. Folders Het stadsbestuur verspreidt in toeristi sche diensten in binnen- en buitenland en in ambassades in buurlanden een mooie vierkleurige geïllustreerde folder die kan dienen voor verschillende jaren. Spijtig genoeg wordt het imago van de Keizerlijke Stede niet gediend door fou ten in de Franse, Duitse en Engelse tekst. Spijtig. LH Omdat in het stadscentrum tijdens de karnavaldagen alle verkeer ver boden is en dus ook 'uitgangswa gens' waarmee kamavalisten in het centrum vroeger steeds rondreden ook onder dat verbod vallen en dus geen drank meer konden meevoe ren, werd de vrees geopperd dat ze zonder drank zouden kunnen vallen. En dat is wel het ergste dat een karnavalist kan tegenkomen. In de café's is uiteraard wel bier te beko men doch eerstens kan men er in groep niet binnen en tweedens kost het pintje er algauw 40 fr. Na een ruime informatieronde bij kamavalinstanties en cafébazen van het stadscentrum kwam men finaal tot een akkoord. Dat heeft dan wel heel wat vergaderingen, verdaagde suggesties en dergelijke meer ge kost, doch nu is men langs weerszij den tevreden. Het stadsbestuur is erin geslaagd de kool en de geit te sparen. Kamavali sten kunnen inderdaad 15 bonnetjes per persoon kopen, 5 voor elk van de drie avonden. Samen 15 voor 375 fr. Aan te kopen bij de dienst feeste- lijkheden en te verzilveren in het biertentje of -standje ergens in het stadscentrum. De juiste plaats moet nog uitgekiend worden. In de café's kan men met die bonnetjes niet terecht. Anderzijds gaan de caféba zen er weinig aan veriezen want anders brachten die kamavalisten j hun drank in de wagen mede. Voor de café's van het stadscentrum is karnaval inderdaad dé gelegenheid om hun jaar 'goed te maken'. Voorwaarde om aan dergelijke bon netjes te geraken is wel ingeschreven te staan op de verzekeringslijsten van de polis die het stadsbestuur voor vaste en losse groepen (zo die zich vooraf meldden) met een verze- J keringsmaatschappij afsloot. Boven dien grijpt Aalst-karnaval daarmee terug naar de eigen roots, 'het straat- kamaval'. Volgens burgemeester De Maght be treft het hier een éénmalige oplos sing, die achteraf in bijzijn van alle betrokkenen, zal dienen geeva- lueerd te worden. Aalst. De Gilles tijdens hun vooroptocht (jmh) Kurt Herreman, ontwerpen van karnavalafHche en lid van de Lodderoeigen Een opvallend iets in de werkhalle is zeker en vast de verjonging die bij de groepen wordt doorgevoerd. Een van de jongere elementen is ongetwijfeld Kurt Herreman die dit jaar de laureaat werd van de karna- valaffiche. Maar Kurt is ook lid van een karnavalgroep en nog wel van de Lodderoeigen. Samen met onder meer de "generaal" ontwerpt hij de wagen en maakt hij de koppen. AKVSjik AKV Sjik, gewoontegetrouw een van de smaakmakers van de karna- valstoet, weet steeds met sekuur af gewerkte wagentjes het publiek te bekoren. Dit jaar komt de groep aanzetten met Sjik-cobello, een Ita liaans aandoend geheel. Nog enkele dagen en Aalst viert opnieuw zijn grootste feest van het jaar. In de marge van heel het karnavalgebeuren zijn velen aktief, ook kamava listen die in de grootste onbekendheid hun werk trouw uitvoeren. Heel wat van hen werkt gratis voor niets vele uren in de werkhalle en op die wijze dragen zij hun onmisbaar steentje bij tot karnaval. In deze rubriek willen we enkelen van deze noeste werkers voorstellen. Louis Duwe, bewaker van de kamavalwerkhalle Je komt niet zomaar binnen in de werkhalle. Wachter Louis Duwe houdt steeds een oogje in het zeil. Hij woont in een karavan in de werkhalle en soms kan men hem aantreffen in 't Kantientje waar we hem toevallig of niet ook aantrof fen. Hij neemt de taak van bewaker van de kamavalwerkhalle voor de derde keer op zich. Hij kent alle kamavalisten zeer goed en weet ook tot welke groep ze behoren. Wie vreemd is aan het wereldje wekt bij Louis extra aandacht op. Volgens hem is de sfeer in de werk halle optimaal. De karnavalist is een korrekt man en diefstal, dat is iets dat men in de werkhalle niet kent. Iedereen respekteert het ma teriaal en het werk van de anderen. Trees van het Kantientje Trees is de uitbaatster van het Kan tientje in de werkhalle. Karnaval zonder bier, dat is natuurlijk iets dat niet kan. In de koude werkhalle in het Kantientje dan ook op zijn plaats. Men kan er zich lekker ver warmen zodat men weer tegen de vaak bijtende koude kan. Trees baat het Kantientje belangeloos uit. De winst van haar doening gaat immers naar het AKV. Hoe dichter men bij karnaval komt, hoe meer uren ze moet kloppen. AKV De Schoimers Even poseren voor een foto, dat kon nog net. "De Mois" met baard is niet weinig fier op zijn gepresteerde werk. Bij de Schoimers werd de wa gen reeds in de grondverf gezet. En toch heeft de groep nog heel wat werk voor de boeg. Dat men tegen 25 februari kant en klaar zal zijn, daaraan wordt niet getwijfeld. Ook al zou dat menig nachtje doorwer ken betekenen, de Schoimers heb ben er dat voor over. Ronny De Bruyn, stuwende kracht van Aalsterse Gilles De Aalsterse Gilles zonder Ronny De Bruyn, dat is gewoon niet moge lijk. Na zijn dagtaak staat hij altijd klaar voor de Aalsterse Gilles. Ron ny is de duivel-doet-al. Hij legt de kontakten met het buitenland, is de verantwoordelijke uitgever van de karnavalbrochure van de Gilles. Met de jaarbeurs ziet men op de stand naarstig werken en bakt hij met veel kennis van zaken en allure "trippen en hamburgers" om vin gers en duimen van af te likken. Goed om wat geld in d kas van de Gilles te brengen, zegt hij. Gelukkig kan Ronny rekenen op een schare van prima medewerkers. Maar er is altijd iemand die de koordinatie op zich moet nemen. Ronny doet dat voortreffelijk. Herman Schelfhout, de "generaal" Wie men reeds tot het kransje van de "oudere" kamavalisten kan re kenen is zonder meer Herman Schelfhout, de "generaal" ge noemd. Hij werd na het ontslag van Miel Van den Brouck dienstdoende voorzitter van het Aalsters karna- valverbond. Herman is lid van AKV De Lodderoeigen en als een waar dig generaal houd hij de touwtjes in handen. De sfeer van karnaval, de werkhalle, het zijn voor jiem echt unieke dingen die men nergens an ders aantreft. Gilles op stap Vorige zaterdag hielden de Aalster se Gilles een algemene repetitie en zelfs de neergutsende regen kon hen niet tegenhouden. Karnaval hangt in de lucht en de Gilles, zo wil de traditie het, kondigen dan ook de "zotte driedaagse" aan op een pas sende manier. Jean Marie Heyman Aalst. Herman Schelfhout, de "generaal" (jmh)

De Voorpost | 1990 | | pagina 6