Nieuw natuurreservaat De Cramp langsheen de Schelde Intergem-Intercom biedt bouwers vele voordelen Parel in rij van zoetwaterschorren Valentijnsdag bij Rudy Cars 10 - 23.2.1990 - De Voorpost Door de inzet van het Koninklijk Belgisch Verbond tot Bescherming van de Vogels (KBVBV) en het CCBV werd opnieuw een zoetwaterschorre langs de Schelde een bescherm gebied. De voorbije twee jaar kreeg deze vereniging door aankoop of huur het beheer over het grootste deel van de Cramp. Deze was eerst weinig bekend, maar steeds meer wordt de land schappelijke en ecologische waarde duidelijk. Landschap Tussen Dendermonde en de mon ding van de Durme stroomt de Schelde in zeer wijde bochten. De dijken komen dichtbij het water of gaan met zwierige kronkels rond de schorren of uiterwaarden. In de kil len of inhammen die toegang geven tot de Schelde, liggen jachten en werkboten. Het gesloten landschap van de zomerse maanden, wordt in de winter omgetoverd tot een open zicht op water en slikken, afgewis seld met heibruin riet. De broeken en polders zijn intens in gebruik. Het dijkenpatroon met binnendij ken langs de polders en broeken en met de buitendijk langs de Schelde is haast eeuwenlang ongewijzigd ge bleven. De meest opvallende in greep in onze tijd is de verbreding van het dijklichaam en de verhoging van de dijkkruin tot 8 meter bij de Scheldedijk. De asfaltering van het jaagpad veranderde de dijken in toeristische routes voor fietsers en wandelaars. Vele schorren zijn in beheer genomen door natuurvere- nigingen. Stroomafwaarts vanaf Dendermonde, tot de Rupelmon- ding, liggen achtereenvolgens het Groot Schoor van Grembergen met 9 ha en beheerd door de Natuurre servaten vzw, de Vlassenbroekse schorren van 5 ha en door de Wiele waal afdeling 's Herenbosch onder houden, de Cramp in Kastel 9 ha en onder de hoede genomen van de KBVBV-CCBV, de Grote Schorr- ren in Kastel in prive-bezit, het Sint-Amandsschoor in Kastel van 9 ha waarvan de helft in bezit van het KBVBV-CCBV, het Kijkverdriet te Steendorp van 5 ha en toebehorend aan Ecotest en de Scheldeschorren aan de Notelaar te Hingene 27 ha groot en door de Wielewaal afde ling Klein-Brabant onderhouden. Ontstaan van de Cramp Marcel De Vriendt, konservator van de Cramp vertelt dat de Cramp eeuwen geleden moet ontstaan zijn. De Schelde stroomde toen nog in weidse s-bochten doorheen een laag gelegen en moerassig gebied. De kolonisatie van de gronden in Kastel begon zeer intens in de De eeuw. Toen ontstonden de eerste dijken dichter bij de stroom. Er wer den ook rivierarmen afgesloten die nog gedeeltelijk het Scheldewater doorlieten. Schorren werden inge dijkt en onttrokken aan de getijden werking. De Cramp sloot, als bolle oever van een meander, aan bij de Oubroekpolder. Nieuwe aanwas sen en slobbers weden ingepalmd om te komen tot de vorm die de Cramp nu nog heeft. De naam 'de Cramp' komt al voor op een kaart van 1571. Konservator De Vriendt kan de naam op twee wijzen verklaren"er is een verband met 'crampe' wat vroeger een 'bult op het hoofd' betekende en daar lijkt de Cramp nu nog steeds op wanneer men de stafkaart bekijkt. Ook met 'cram' in de betekenis van 'haak, kram' is de naam verwant. Het werkwoord 'crammen' bete kende vroeger het versterken van een dijk met matten van stro die vastzaten met nagels of krammen". De Cramp is van de Oubroekpolder afgescheiden door de Scheldedijk. Toch kon deze meander, als een uitgesproken landtong van 400 me ter lengte, door de eeuwen heen stand houden dank zij het goed on derhouden van de zomerdijk. De Schelde grijpt terug De Cramp was eeuwenlang in ge bruik als vloeiweide. Het bevloei- ingssysteem hoogde de Cramp elk jaar met enkele centimeters op. Rond 1 november werden de sluizen in de zomerdijk geopend zodat het gebied heel de winter kon overstro men met -toen nog- gezond water, totdat de sluizen begin maart wer den gesloten. De slibafzettingen ga ven een natuurlijke bemesting, zo dat vele percelen bruikbaar werden als zeer vruchtbare akkers. Het uit zicht en gebruik van de Cramp is grondig veranderd sedert 1946. Dat |aar viel een bres in de zomerdijk. Het duurde tot 1947 vooraleer dze gedicht werd. Door deze ramp ging de Cramp verloren voor de akker bouw. De zomerdijk werd onvol doende onderhouden en spoelde in de loop der jaren weg, waardoor de landbouwaktiviteiten plaats moes ten maken voor de vrije werking van eb en vloed. Twee keer per etmaal dringt het water in de geulen en overspoelt de laagst gelegen perce len. In de winter komt heel de Cramp onder water bij vloed. De getijden hebben weer vrij spel in de Cramphet is een zoetwaterschorre geworden. Betekenis "Op het gebied van fauna en flora is de Cramp te vergelijken met de an dere zoetwaterschorren in de buurt. De Cramp moet als een schakel tus sen de andere zoetwaterschorren behouden blijven", zegt de konser vator die zegt dat de typische rietbe woners er tot de broedvogels beho ren. "In de winter is de Cramp een belangrijk doortrekgebied en pleis terplaats voor vogels, zoals talrijke eenden waaronder de bergeend. Op gebied van flora wordt ook in de Cramp reuzenalsemien met veel ar gwaan gade geslagen. Men kan zich afvragen welke invloed de snelle uitbreiding van deze uitheemse plant die afkomstig is uit het Indi sche Himalayagebied, zal hebben op de andere planten. De versprei ding tussen het riet en langs de boorden gaat snel doordat de zaden worden weggeslingerd. De hooiwei- den werden langzaam opgegeven wegens de vervuiling van het Schel dewater en men plantte massaal wilgen aan. Zo ontstonden grien den die regelmatig gekapt werden. Dan verloren ook de grienden hun betekenis waardoor het kappen ver dween. De laatste kappingen op een aantal percelen gebeurden in ly82." Op een aantal andere percelen is reeds tientalle jaren de inwerking van de Schelde ongehinderd bezig. Daar ontstond een vloedbos met een overvloed aan organische mate riaal van omgevallen bomen en een ingewikkeld stelsel van geulen. De ze natuurlijk ontwikkelde percelen geven de Cramp een biezondere waarde. De Cramp is niet alleen als biotoop belangrijk. Door zijn ou derdom en behoud als uitgesproken meander heeft de Cramp een na- tuur-historische betekenis. De landschappelijke waarde wordt nog het meest duidelijk tijdens een boottocht op de Schelde. Hierbij moet worden aangetekend dat rond de Cramp stromingen en zandban ken ontstaan waarmee de vracht- scheepvaart terdege rekening moet houden. Tenslotte draagt de Cramp bij tot de waterbeheersing als op bergruimte voor grote hoeveelhe den water in perioden met hoge wa terstanden. Het reservaat is natuur lijk niet toegankelijk voor bezoe kers. Belangstellenden kunnen er wel kennis mee maken tijdens een natuurwandeling die plaats heeft op zondag 11 maart onder leiding van de konservator. Men vertrekt aan de kerk van Moerzeke om 14.00 uur en aangepaste kledij en laarzen zijn een noodzaak. Dendermonde. Zicht op de Schelde langsheen de Cramp Dendermonde. Bloemen van de reuzenbalsemin Dendermonde. Zicht op Kastel vanaf de Dijk aan de Cramp Aardgas precies wat je nodig hebt Tijdens een gezellige bijeenkomst in Hof Tersig in Wieze informeerde Intergem-Intercom de aardgasinstallateurs van de regio's Aalst en Den dermonde over de nieuwe initiatieven die in de loop van 1990 precies voor deze sektor zullen opgezet worden. Zowel de nieuwbouwers als de verbou wers kunnen van heel wat voordelen genieten en uiteraard, ook de aardgas installateurs varen daar wel bij. Klantenverantwoordelijke voor Midden-Vlaanderen Leo Buedts zette uiteen dat sedert 1 januari van dit jaar de regio's onafhankelijke aktiviteiten kunnen en zullen ont wikkelen. Dat geldt voor de regio's Aalst, Dendermonde, Sint-Niklaas, Ninove en Geraardsbergen. In Aalst heeft het gewest met de cen trale diensten een plaats gevonden. In de regio's moeten zowel de klan ten als de installateurs terecht kun nen met hun vragen en wat meer is, men moet deze vragen daar ook kunnen oplossen. De algemene diensten in Aalst staan in voor an dere opdrachten en ook daar ligt er een specifieke taak weggelegd. Van enige afslanking van de regio's is in geen geval sprake. Intergem-Inter com wil alleen zo dicht mogelijk bij zijn kleinteel zijn en blijven en voor al nog meer dan in het verleden rationeel werken. Daar kan de klant wel bij varen, zo is de filosofie die schuil gaat achter de wijziging. Resultaten Van Andre Magherman vernamen we de resultaten die in 1989 in de aardgassektor werden bereikt. In Aalst-Dendermonde waren er 725 nieuwe aansluitingen, waarvan 477 in bestaande woningen en 248 nieuwbouw woningen. In hetzelfde jaar werden 236 aardgaskachels ver huurd en met onder meer 49 nieuwe aansluitingen. Goed voor 31 van het totaal. In 56 gevallen zorgde Intergem-Intercom voor een rente loze financiering en daarvan waren er 41 voor klanten die van stookolie naar aardgas overschakelden en 15 klanten die een nieuwe aardgasver warming plaatsten. En dan de na- jaarsaktie. Ook die leverde flinke resultaten op 595 kachels staan op het aktief, 135 ketels voor centrale verwarming, 189 waterverwarmers en 58 kooktoestellenallemaal met aardgas. In de periode van de na- jaarsaktie noteerde men ook 268 nieuwe gasaansluitingen. Een resul taat om fier op te zijn zoveel is dui delijk. Op het programma van vorig jaar stond ook een bezoek aan het Belgisch Parlement en aan de plan tentuin in Meise. Jos Borms, Mar- coen, Wim De Lentdecker en Peter Merckx waren de gelukkigen die via de droomreisaktie een onvergete lijk verblijf in Djerba meemaakten. Ook over de gemeenschappelijke publiciteit is men vol lof. Die heeft vruchten afgeworpen. Dat wat het voorbije jaar betreft. Voor 1990 wordt die gemeenschap pelijke publiciteit hernomen, welis waar op een lichtjes gewijzigde ma nier. Maar steeds even efficient. Be langrijk is dat voor de aardgasinstal lateurs een opleidingskursus wordt gegeven waarbij zowel de teorie als de praktijk ruimschoots aan bod zullen komen. En dan blijven er voor de installateurs nog de imago- aktie en de droomreis aktie, deze laatste allicht met bestemming Tur kije. Voordelen Mevrouw Jacqueline Van Cauwen- berghe, belast met de bedrijfspro- motie, zette dan uiteen welke voor delen aardgas te bieden heeft. Mi lieuvriendelijk in elk geval, maar ook zuinig, geen onderhoud, geen bevoorradingsprobleemn, een hoog rendement. Een perfekte energie bron voor mensen die met hun tijd meegaan. En wat belangrijk is zui nig in de geldbeugel. En ook dat is meegenomen. Naast dat alles biedt Intergem-In tercom aan de gebruikers van aard gas voor een verwarming van de woning heel wat voordelen. Nieuw bouwers kunnen op extra's reke nen: de aansluitingskosten bedra gen 500 per maand gedurende 12 maand, een premie van 5.000 fr bij het installeren van een cv ketel op aardgas en nog eens 2000 fr boven op wanneer met aardgas wordt ge kookt. Bij warmwaterbereiding op aardgas is er een premie van 3000 fr voorzien. En men kan als klap op de vuurpijl ook nog winnaar worden van de affichewedstrijd. Nog eens 5000 fr. De nieuwbouwer kan ook gratis een warmteverliesstudie la ten maken, vrijblijvend. En voor de nieuwbouwer-verwarmingsklant ligt er een pracht van een bouwmap klaar. De vernieuwbouwer kan rekenen op 1000 fr aansluitingskosten per maand gedurende 12 maanden. En van een gunstig financieringssys teem. Bij de ombouw van een ver warmingsinstallatie op aardgas is er een renteloze financiering, terugbe taalbaar op 2 jaar met een maksi- mum bedrag van 100.000 fr. Er zijn de aardgaskachels die men kan hu ren voor een prikje en men kan ook winnaar worden van de affichewed strijd. Wie meer informatie wil hebben over de talrijke mogelijkheden van aardgas, kan terecht op de klantne- buro's van Intergem. Voor Dender monde is dat op de Grote Markt 19 (052/21.39.01) en voor Aalst, Tragel 8(053/76.59.11.) Lehheke. De aardgasinstallateurs luisterden met veel belangstelling naar de realizaties van vorig jaar (foto Piet Hermans) Op 14 februari stroomden 550 ge pensioneerden omstreeks 14 uur het wiezehof te Wieze binnen. Naar jaarlijkse gewoonte werden ze gra tis opgehaald in het Dendermondse met de voltallige Rudy Cars vloot. Allen werden onthaald op koffie en gebak en toen iedereen geïnstal leerd was startte een wervelende diavoorstelling van het Rudy Cars programma 1990. De inleiding belichtte duidelijk de firma Rudy Cars. Ook enkele ande re aktiviteiten van Reisburo Willy Mes kwamen aan bod, met natuur lijk een korte verwijzing naar de vliegtuigreizen. Een eerste deel behandelde reizen naar Oostenrijk. Vanuit de verblijf plaats Opponitz werd deze viersei- zoensbestcmming onder de loep ge nomen. In een korte pauze gingen aan de hand van de gratis inkomkaarten enkele daguitstappen de deur uit. Een tweede gedeelte draaide rond reizen naar Spanje, Italië, Frankrijk en Joegoslavië. Daarop volgde een ware reizenwa- terval over de zaal. Velen zagen hun droomvakantie zomaar in hun schoot vallen. Als slotstuk kwam een fantastisch optreden van Ruth Mc Kenny die de zaal letterlijk deed daveren. Omstreeks 19 uur werden alle ver enigingen veilig thuisgebracht en reeds stroomden de eerste genodig den voor de avondvoorstelling bin nen. Voor een volle zaal werd alles nog eens netjes herhaald. Om streeks middernacht kon het voltal lige Rudy Cars team tevreden naar huis, na een zeer geslaagde dag. Er zal dit jaar nog veel gereisd wor den in het Dendermondse! Voor inlichtidngen: Rudy Cars, Reisburo Willy Mes, Industrieweg 9, Dendermonde, 052/21.59.59 - 22.49.49. Fax. 052/22.38.99. J. Van Landuyt Lebbeke. De aardgasinstallateurs kregen een heleboel informatie mee nam huis (foto Piet Hermans) Lebbeke. De Intercom-Intergem medewerkers van Dendermonde (foto Pit Hermans)

De Voorpost | 1990 | | pagina 10