Altvioliste van wereldformaat in De Werf Massale belangstelling voor provinciale voordrachtwedstrijd Willy Vinck de Aalsterse Will Tura Hoop in de Toekomst Baardegem op de planken Kiwanis voor sociale akties Koninklijke Aloude Rederijkerskamer Sint-Barbara 14 - 23.2.1990 - De Voorpost Aalst. Nobuku Imai te gast in Aalst. Serviceklub Kiwanis "Ik dien" organiseert op donderdag 29 maart te 20 uur in Kultureel Centrum De Werf, Molenstraat 51, een buitengewoon koncert. Aansluitend op het recente Europaliagebeuren waarbij Japan centraal stond kan U nu het optreden beleven van de Japanse altvioliste Nobuko Imai die in hoofdzaak laat-romantische muziek speelt. Zespeelt er "Marchenbilder" van Schumann, de "Sonate voor altviool" van Vieuxtemps, de "Rapsodie nr. 1" van Bartok en de "Sonate in a groot" van Franck. De concertiste is momenteel op in ternationaal vlak de meest vooraan staande altvioliste ter wereld. Zij studeerde achtereenvolgens aan de "Toho School of Music" in Tokyo, de Yalé University en de Juillard School. Nobuko Imai is de enige die zowel in kompetities te München als te Genève het hoogst aantal punten scoorde. Momenteel is ze professor aan de Muziekhogeschool te Det- mold bij het Teutoburger Wald en doceert aan de conservatoria te Utrecht en Den Haag. Twee jaar terug deed ze een suksesvolle tour nee doorheen de States en in ons land haalde ze zowel te Anterpen als te Brussel eivolle zalen. Ze is inderdaad op haar gebied het neus je van de zalm. Ze bespeelt bovendien een merk waardig instrument. Een Guarne- rius uit 1690 en wordt daarenboven begeleid door Daniël Blumenthal, een Amerikaans pianist afkomstig uit de DDR. Een man van formaat die in Carnegie Hall schitterde en over de hele wereld sukses boekt. Trouwens in ons land ook laureaat van de Koningin Elisabethwedstrijd in 1984. Altviool is een parel van een instru ment. De weergave, brengen van daar volle sonoriteit is een uitda ging voor de instrumentist. Een uit daging die ze ten volle realiseert. Ook in het uitvoeren van virtuoze passages, bij de altviool heel wat moeilijker dan bij de viool of de cello, toont ze haar meesterschap. Altviolisten zijn witte raven op kon- certprogramma's. Melomanen wil len aie dan ook allerminst missen. Nadere info in De Werf, tel.: 053/ 76.13.11. Serviceklub Kiwanis Dit koncert kadert tevens in de reeks koncerten die Kiwanis reeds bracht: J.P. Rampal op dwarsfluit in 77, R. Groslot op piano in 78, I. Haebler op piano in '79, A. La Goya op gitaar in 81, S. Edelman op piano in '84 en jazz-zangeres L. Boutte in '87. Naast deze muzikale belangrijke events verzorgde Kiwanis ook spe ciale filmprojektie in Ciné Feestpa leis als "Dood op de Nijl", "De Leeuw van Vlaanderen", "The Mis sion" en "The Last Emperor". Twee soorten manifestaties die niet alleen kulturele hoogstandjes wa ren maar bovendien met een mars- epeinaktie als nu (een mooi pakket voor 250 fr.) een bron was voor so ciale akties allerhande. Van het Nobuko-koncert verwacht Kiwanis alleszins een boni van min stens 100.000 fr. Sociale akties Kiwanis Aalst dat in '76 ontstond en in '77 haar charter ontving telt mo menteel onder voorzitterschap van Lieve Geldhof 31 leden. In haar re latief kort bestaan heeft ze reeds heel wat verwezenlijkt. Zo o.m. de tweejaarlijkse Kiwanis- prijs voorafgegaan door een wed strijd voor jong muzikaal talent op piano of gitaar. Ook de belforthap pening rond gitaar genoot Kiwanis- Aalst. Lieven Geldhof, voorzitter van de Aalsterse Kiwanis aan het woord (a) Nierdialyse gaf reeds in '81, aan pa tiënten en hun gezin de gelegenheid ook op vakantie te gaan. Aanvanke lijk laadde men dehele apparatuur op een tientonner en nam ze mee naar Tirol. Sinds enkele jaren zoekt men een verblijfplaats uit niet te ver afgelegen van een nierdialysecen- trum ter plekke. Men ging reeds naar Oostenrijk en Spanje en dit jaar wordt het Fuengirola aan de Costa del Sol bij Malaga. Artsen van het O.L.V.-Ziekenhuis begeleiden de patiënten en voeren samen met verpleegkundigen en de patiënten zelf toneeltjes en sket ches op om de reis te helpen be kostigen. Kiwanis brengt daarbij 100.000 fr. in. Sinds 1983 genieten ook de kansarmen van het RIBSO financiële steun van Kiwanis. Dit jaar wordt dat 30.000 fr. Kiwanis bindt tevens de strijd aan tegen het analfabetisme. Ongeloof lijk doch ons land telt er nog 300.000 bekende... Vrijwilligers zijn er te Aalst luttel gesubsidieerd voor ak- tief en waar het Fonds Lenssens verstek moet geven doet Kiwanis dan toch een steun van 40.000 fr. Gezien de speicale omstandighe den schenkt Kiwanis dit jaar ook 30.000 fr. aan Artsen zonder Gren zen. Bovendien steunt Kiwanis speciale sociale gevallen waar nodig. Dus, marsepein eten. En vooral de alt violiste uit Japan komen meegenie ten. LH Van kindsbeen af is Will Tura het grote idool van Willy Vinck. Hij spiegelde zich dan ook helemaal aan de Vlaamse vedette nummer een. Drie jaar geleden zette Willy Vinck zijn eerste stappen in het soundmix-wereldje en het zal niemand verwonderen dat hij koos voor nummers van Will Tura. Hij nam deel aan de VTM soundmix-wed- strijd en sedert dat ogenblik is het sukses binnen groeien. Willy Vinck had een bandje opgestuurd en hij kreeg al vlugreaktie van de VTM bonzen. Hij werd uitgenodigd voor een test en onderging vervolgens de verschillende selektieproeven. Uiteindelijk mocht hij deelnemen aan de Finale en dat was voor hem een hele eer. Het was ook de buurt niet ontgaan dat men met Willy Vinck een vedette in de omgeving had en na de finale van de soundmix-show wachtte hem dan ook een feestelijk onthaal. Het huis waar Willy woont werd feestelijk versierd en bevlagd. Mooier kon het niet. Toch heeft Willy Vinck zijn grote voorbeeld Will Tura nog maar zelden ontmoet. Dat gebeurde wel eens tijdens de opnamen voor een programma in Blankenberge. Een moment om nooit meer te verge ten, zegt Willi (da) Aalst. Erwig expozeert zijn werk. Druk overleg tussen twee Aalsterse kunste naars (a) Toneelgezelschap "Hoop in de Toekomst" Baardegem brengt als tweede produktie van het toneelsei zoen de topper "Onder ons" van staatsprijswinnaar Rene Verhee- zen. Het is een tragikomisch volks toneelstuk in de echte betekenis van het woord. De personages lijken van de straat weggeplukt. In On der Ons" wordt kennis gemaakt met een doorsnee Vlaams gezin, waarin moeder druk in de weer is om ieder een het naar zijn zin te maken. Van haar zoon Henri, wiens vrouw er vandoor is met een vreemdeling, krijgt ze zelden een goed weder woord. Ook Betty, haar kleindoch ter, is niet erg gesteld op de "onzin" die moeder steeds maar vertelt en is veel meer geïnteresseerd in de rijk dom en deinst voor niemand of niets terug om die te bereiken. Ge lukkig is er nog Cois, haar klein zoon. Wanneer Henri kennis maakt met Angele komt er de nodige op schudding in het huisgezin, want met haar bourgeoisgedrag en -ma niertjes zorgt zij direkt voor de no dige heibel. Wanneer zij bovendien haar zinnen zet op het huis en be slist dat moeder naar een tehuis en Cois naar een opvangcentrum moe ten, is de chaos kompleet. Maar moeder en Cois zijn niet van plan dit zonder slag of stoot zo maar te laten Aal$t ^kaarten na de bekendmaking van de uilslag van hel provinciaal Lrië-Jeanne De Ridder, Raf De zomooi in De Werf (a) Plekker, Roger De Rop, Betty De -r--^maÊÊÊÊÊ Pauw, Kathleen De Ridder en Luc Schoonjans spelen in een regie van William Guns. De opvoeringen hebben plaats in zaal Ons Huis, Hoogstraat 86 te Baardegem op za terdag 3, ÏO en 17 maart en op vrijdag 16 maart telkens om 20.00 uur. Men kan plaatsen bespreken op de zondagen 25 februari en 4 maart van 10.00 tot 12.00 uur in zaal Ons Huis, Hoogstraat 86 te Baarde gem of telefonisch op het nummer 052/35.75.62. of op de werkdagen van 18.30 tot 19.30 uur op het num mer 052/35.96.44 bij M. Dauwe. De 21e editie van de Provinciale Voordrachtwedstrijd van de Koninklijke Aloude Rederijkerskamer Sint-Barbara "Arbeid en Kunst" werd een voltreffer. Zowel kwa deelnemers als kwa belangstellenden was de op komst massaal. Zelfs zo groot dat de organizatoren voor een probleem werden geplaatst wegens een beoordelingsfout. 47 kandidaten laten optreden, ieder 4 minuten plus een minuutje als overgang, kan gewoon op een avond niet. Dat wordt dan een geval van vier volle uren als iedereen zich aan het tijdschema houdt en er geen inleiding en pauze bij komt kijken. Wellicht kan, als de stijgende trend zich verder zet, wat alleen maar kan verhoopt worden, de wedstrijd op een zaterdag of een zondag van in de vroege namiddag worden gehou den in een zaal zodat dezelfde jury alle kandidaten kan beoordelen. Nu kon dat wel minder kwaad, omdat de ene jury de twee leeftijdsgroepen 12 tot 14 en 15 en 16 jaar voor haar rekening nam en de andere die van 17 en 18 jaar en de groep boven de 18. Het was inderdaad zo dat moest overgeschakeld worden naar twee lokaties. De laatste twee leeftijds groepen verhuisden dan ook naar het zaaltje "openbare werken" el ders in het stadhuis dat achteraf ook nog bleek te klein te zijn. "Veel sukses genieten is niet steeds inter essant". De opsplitsing van de jury in twee, stelde geen probleem. De eignelijke jury bestond inderdaad uit twee akteurs (Roger Bolders en Lien Smolders), twee letterkundi gen (Wouter De Bruyne en Julien Librecht) en twee laureaten van het kunstonderwijs (Jet De Koninck en Michael Van Lierde). Makkelijk op te splitsen dus door voorzitter Mar cel Crombeen. Meer deelnemers Uit de volgende lijst krijgt U een idee van wat de 47 deelnemers uit de hele provincie brachten. Een heuse bloemlezing. In de reeks A van 12 tot 14 jaar Kathy De Troyer uit Aalst met "De Averulle en de blomme" van Guido Gezelle; Veerle Geeroms uit Den- derhoutem met "Roodkapje en de Wolf" van Roald Dahl; Sara La- mens uit Meerbeke met de "Eerste bank" van Rene Swartenbroeckx; Isabelle Podevijn uit Aalst met "Voordat u knipt" van Seth Gaaike- ma; Elke Van Caelenberghe uit Wanzele met "De vegetarier" van J.H. Speenhoff; Bart Van Erum uit Lokeren met "Dagboek van Ge rard"; Frank Van Erum uit Lokeren met "Het verhaal van Frederik"; Steven Van Herreweghe uit Aalst met "Boerke Naas" van Guido Ge zelle; Sara Van Hoezen uit Buggen- hout met "de verkering van Ernst jan" van Hans Anez; Caroline Van Poel uit Haaltert met het "Kabou termannetje" en Ilse Van Vaeren- bergh uit Meerbeke met "De ko ning" van Rene Swartenbroeckx. In de reekds van 15 en 16 jaarFilip Badisco uit Herzele met "Wisse Ha- chie" van Herman Van Veen; Kath leen Bernaert uit Aaigem met "een brief van een keukenmeid" van J.H. Speenhoff; Marjolein Bultynk uit Erembodegem met "Wachtend op de tram" van Simon Carmiggelt; li- ka De Temmerman uit Aaigem met "een dagje uit de dood van Piet Snot" van Peter Nichols; Fatima Doulyazal uit Gijzegem met "Ver haaltje voor jullie" van Rutger Kop land; Richert Janssens uit Herzele met "Toy is dood" van C. Wilkes- huis; An Geeroms uit Denderhou- tem met "een brief van een keuken meid" van J.H. Speenhoff; Lieve Nachtegael uit Belsele met 'Tien tot schizofrenie leidende vragen" van Eddy van Vliet; ncle Stoppie uit Meerbeke met "je moet heel be leefd zijn" van Jacques Prevert; Amaryllis Temmerman uit Neigem met "laten de vogels protesteren" van V.d. Gracht - E. v. Vliet; Sara Van Boxtael uit Aalst met "Analfa betisch" van Jos van der Veken; Helga Van der Heyden uit Aalst met "De Zeemeeuw" van M.H. Bach; Elke Van Overwaele uit Erembodegem met "De kleine prins" van A. de Saint-Exupery en Liesbet Vollemaere uit Haaltert met "I have a dream" van M.L. King. In de reeks van 17 tot 18 jaarPetra Bontinck uit Erembodegem met "De reis" van Rose Gronon; Nele Cornelis uit Hofstade met "^en heer in de trein" van Simon Carmig gelt; Margaux De Cock uit Aalst met "Op het voetpad" van Jos Van- deloo; Marga Govaert uit Herzele met "Brief aan haar man" van Nad- jezda Mandelstam; Hilde Van der Biest uit Woubrechtegem met "Ligt het aan hem? van A.M.G. Schmidt; Griet Van Dorpe uit Res- segem met "Vliegen" uit "Prutske" van Stijn Streuvels; Katrien Van Valckenborgh uit Meerbeke met "Alleen maar een heel kleintje" van D.Parker; Lindsay Van Overloop uit Sint-Niklaas met "het beeld" van Paul Rodenko; Benedikte Wittock uit Aalst met "Jeldican en het woord" van L. Vroman; Karina Phi lips uit Oudegem met "Drank, de onberekenbare" van Maria Vasalis; Elisabeth Van Heddeghem uit Erondegem met "Geliefde vrijheid" van Louis Paul Boon; Sigrid Van den Berghe uit Aalst met "Genesis hoofdstuk I"; Annick Van den Bor- re uit Liedekerke met "100 kisten" van Pierre Dyserinck en Saskia Van Vaerenvergh uit Liedekerke met "Het boek Alfa" van Ivo Michiels. In de reeks ouder dan 18 jaarVeer le Baeyens uit Lokeren met "Me dea" van Euripedes en "Laat mij niet alleen" van Jacques Brei; Hilde De Mecheleer uit Denderleeuw met "brief aan een doodgeboren kind" van Oriano Fallaci; Jurgen De Nil uit Aalst met "pierrot" uit eigen werk; Wouter Hessels uit Bel sele met "heeft u dat ook" van Mi chel Van der Pals; Lea Opgenaffen uit Nieuwkerken-Waas met "Ge duld" van Simon Carmiggelt"; Lu- cien Rahoens uit Gentbrugge met "het gebed van de onwetende van Multatuli; Kristien Vandermeulen uit Nieuwkerken Waas met "Keef- man" van Jan Arends en Inge Moer- naut uit Meldert met "Het kindeke en het graf' van Guido Gezelle. Kwaliteit en kwantiteit Deken van de kamer, meester And- re Van der Eist, mocht de kandida ten verwelkomen, opgesplitst in leeftijdsgroepen. Zowat een derde uit Aalst-stad en deelgemeenten. Doch er waren ook heel wat kandi daten uit het Ninoofse en het Waas land. Merkwaardig zoals trouwens ook in het verleden de massale en kwalitatief hoogstaande inbreng van het Waasland. Duidelijk bleek dat de trend waarbij ouders de jongste jaren met hun kinderen in het Algemeen Neder lands konverseren vruchten af werpt want wat de jongeren brach ten verliep vlot en ongekunsteld in een gekultiveerde taal. Bovendien was er heel wat présence bij de meest deelnemers van wie een paar wel even moesten worden verder geholpen kwa tekst en een zo ner- veuw was dat de ene black-out de andere opvolgde. De gebrachte tekstens, op uitzondering van een gebracht door de auteur zelf, be streken zowat het hele gamma van de literatuur. Ook Louis-Paul Boon ontbrak uiteraard niet in de lange rij. Prijsuitreiking De uitslagen worden bekend ge maakt en de prijzen uitgereikt op zondag 4 maart in de feestzaal van het stadhuis. U maakt er dan het optreden mee van de laureaten in een presentatie van Anne DebruV- ne en muzikaal opgevrolijkt door de orgelschool Van de Moer van Aalst (ih)

De Voorpost | 1990 | | pagina 14