Viking', 'Nessi' en 'Autopiste' in vedette Ronny I opnieuw Prins Karnaval in Lede Vier Gilleshoeden vrij! De Tettemoesjen dertien een geluksgetal AKVEirg Honderdtwintig attrakties op Aalsterse winterfoor De Voorpost - 23.2.1990 - 3 LEDE - Het feit dat er slechts één kandidaat was voor de titel van Prins Karnaval van Lede, nml Ronny Hanssens, was er mede de oorzaak van dat de opkomst voor de prinsverkiezing eerder aan de lage kant was. Toch bracht Ronny I die het voorbije jaar ook al Prins was, een wervelende show en reageerde het publiek eensgezind positief toen de officiële aanstelling plaatsvond. De karnavalentoesia- stelingen weten dat, net als vorig jaar, de Prinsentitel in goeie handen is en dat Ronny I net als vorig jaar het Leedse Karnavalsvaandel hoog zal houden in de karnavalsmilieus van zowel Lede als de traditionele karnavalssteden in binnenland en zelfs in het buitenland. Met het toeristisch treintje, gesponsord door ons aller «Gouden Blad» en door «Radio Kontakt», werd de grootste winterfoor van ons land verleden vrijdagavond ingereden. In het treintje een bont gezelschap met Keizer Kamiel, Prins Kris, voorzitter en leden van het Feestkomitee in variërende uitdossing, burgemeester, schepenen en gemeenteraadsleden en vooral foornijveraars. Met het treintje werd op ludieke wijze gereden en halt gehouden met enige toespraak en een drankje op de zes foorpleinen die Aalst rijk is. Daarenboven zorgde de Pat Moore Jazzband voor sfeer en animatie. Zitting Vooraf had in de trouwzaal van het stadhuis de traditionele opening plaats. Burgemeester Anny De Maght stel de dat de winterfoor door de spe ciaal daartoe opgerichte werkgroep totaal herschikt werd onder de hoe de van «plaatsmeester» Demeyer. Het lag in de bedoeling te zorgen voor optimale veiligheid en voor meer attraktiviteit van de foorplei nen die elk minstens één blikvanger en trekpleister toebedeeld kregen. De burgemeester stelde dat deze winterfoor eerder een onderdeel was van het hele karnavalgebeuren, doch dat die nu op evenwaardige manier als karnaval wordt beje gend. Niet voor niets is ze de groot ste winterfoor van ons land, en voor heel wat «forains» ook de eerste waar trouwens steeds nieuwe «mé tiers» te bewonderen zijn. Niet al leen zijn er dit jaar zowat 120 attrak ties op de winterfoor, maar tevens munt die ook kwalitatief uit. Drie attrakties in nationale première Uitschieter en nog nooit in België te zien geweest, is de Viking op de Hopmarkt, van Alain Van Besien. Een spektakulair piratenschip dat sensationele buitelingen maakt op een duidelijk stormachtige zee. Ook de gloednieuwe «Nessi» van Fran cois Bodet, een draakmonster met Italiaanse design. Een prima kin- derattraktie op de Esplanade. En niet in het minst de «Autopiste» van Louis Dotremont op het Vrede plein. Eveneens een kinderattraktie van belang. En voor het eerst in Aalst Voor het eerst in de Keizerlijke Ste de of althans terug na vele jaren afwezigheid zijn in de Kattestraat, het Sky-Wheel, de Breakdance en de Spooktrein. Op de Esplanade zijn dat de Slangenvrouw en de Po lyp. Op het Vredeplein maakt de Lambada furore samen met Euro- ball en op de Grote Markt staat de Rock Roll. De Houtmarkt, vroeger eerder een verwaarloosd broertje, wordt dit jaar speciaal in het brandpunt van de belangstelling geplaatst met de Moonlift, de Rotor, het Reuzenrad en de Metrotrein. En op het grootste foorplein, de Hopmarkt, staan het Vliegend Ta pijt, de Carrousel, de Tagada en de Paradisco. Uiteraard zijn er nog ve le tientallen andere attrakties mee te maken en is smullen er ook aan de orde. Promotie De burgemeester stelde dat voor het eerst Aalst Karnaval een dege lijke promotie krijgt, het gebeuren Aalst. Schepen Hooghuys is er blijkbaar niet zo gerust in. Burgemeester De Maght en schepen Van Nieuwenborgh leggen het ondertussen uit. Vrouwen onder elkaar toch (a) waardig. Via «Vue Touristique» waarover u meer leest elders in dit blad, krijgt Aalst internationale re- nommée. En via «Het Gouden Blad» van de Groep De Cuyper, wordt in alle bussen - niet alleen van Groot-Aalst, doch ook van vele omliggende fusies- een speciale karnavaleditie gedropt. Samen 250.000 exemplaren. Samen met Radio Kontakt, een promotie die reikt tot in het Geraardsbergse, het Zottegemse, het Wetterse, het Dendermondse en het Pajotten- land. Belangrijkste inbreng komt uiter aard finaal van de foornijveraars zelf die in de vernieuwde opstelling hun rol optimaal willen vervullen. Deze herschikking is trouwens een experiment dat dadelijk na karnaval met alle betrokkenen zal geëva lueerd worden. Het betreft inder daad een (voorlopig) éénmalig ge beuren, dat aan korrektie, aanvul ling of bijsturing kan aanleiding ge- ven. Aan foornijveraars wordt alleszins door de burgemeester de raad gege ven de ondertekende reglemente ring strikt te volgen. Niet in het minst de clausule dat de attrakties operationeel moeten blijven, tot zondagavond 4 maart te 21 u. «De reglementen strikt toepassen is de beste waarborg voor de verlenging van uw kontrakt voor 1991» zegde de burgemeester tot de foornijver aars. Voor de forains had de burgemees ter nog een pluspunt. «De te veel betaalde belastingen van vorig jaar, zullen U einde van de week worden terugbetaald.» «Onze plaats» Voorzitter Willy Calmin had dank woorden voor het stadsbestuur en had het voor de vuist over «onze plaats». «Onze plaats is onze broodwin ning», stelde hij. Problemen in dit verband kunnen meestal door on derlinge samenspraak opgelost worden. Foornijveraars moeten uit ermate soepel en flexibel zijn, want alle besturen hebben andere visies in verband met hun foor. De forain moet zich daaraan dan maar aan passen en er passend op inspelen. Hij is immers overal de vragende partij. Over de huidige herschikking houdt Calmin zich eerder op de vlakte. Hij vindt die alleszins niet slecht. Wel zijn er zeer veel attrakties op deze uitgebreide foor. «Bij goed weder en veel volk wordt het een meevaller. Bij slecht weder een groot vraagteken. Ik apprecieer alleszins dat het stadsbestuur aan zoveel mogelijk mensen de kans biedt hun boterham te verdienen. Als het kan met er dan nog iets tussen ook». LH De Aalsterse Gilles die zowel in de zondags- als in de maandagsstoet opstappen, hebben voor hun be- zemdans op maandag 26 te 14u30 op de Grote Markt gloednieuwe be zempjes die ze, zoals traditioneel hun appelsientjes, de massa in gooi en. Dit tijdens hun Bezemdans cn bezemworp die ze in 1973 voor het eerst gestalte gaven. Zonderling gemaskerden stellen zich op. Na abrupt tromgeroffel worden dc bezems op ritmische mu ziek door de dansers krachtig heen cn weer gezwaaid, begeleid door sakkerend klompengestamp. Rin kelende bellen en bezemgezwaai moeten voor de naderende lente de boze geesten verdrijven. Na dansen rond centraal opgestelde Gilles vliegen onder voetgestamp en handgeklap van de toeschouwers kleine heksenbezems in het rond. Souvenirs die door grijpgrage kar- navalisten devoot worden bewaard. Vier hoeden vrij Dc Aalsterse Gilles beschikken sinds verleden jaar over nieuwe hoeden en komen dit jaar in ccn splinternieuw kostuum, aangepast tot en met, in de stoet. Wegens om standigheden zijn vier hoeden, kostbare stukken, vrijgekomen. Er kunnen dus vier nieuwe Gilles, uit eraard na dit karnaval, worden aan geworven. Vier volwassenen dan. Ook enkele appelsicndragcrs cn muzikanten (trompet, bugel, trom bone, tuba of bombardon) kunnen de groep nog komen versterkem. Belangstellenden kunnen hun in teresse melden bij sckretaris Rony De Bruyn, Parklaan 141, bus 2 te Aalst, tussen 18u30 cn 20 u. Tel. 053-77.52.11 LH Aalst. Opening van de kermis. Het was luisteren naar de toespraken in het stadhuis (a) De Tettemoesjen hebben dit jaar de ambitie om hoog te scoren. Of dat ook zo zal zijn, dat is natuurlijk een andere kwestie. Jaren geleden ont stonden de Tettemoesjen uit een groepje vrienden die ook wel eens in de karnavalstoet mee wilden op stappen. Ondertussen is dat "wel eens" een "must" geworden. Tel kens weer streven de Tettemoesjen naar de perfektie. Uit een kleine karanvalgroep ont stond een "harde kern", vijf of zes echte karnavalisten. Zij slepen de minder gemotiveerden verer, met soms niet te vermijden harde taal, maar ook en vooral met de fijne komische spirit waarvan ze als kar navalisten in hart en nieren het gro te geheim bezitten. Toen drie jaar geleden gestreefd werd naar de eerste plaats bij de kleine groepen, werden de Tette moesjen door de jury gestraft voor hun inspanning. 'Te groot" oor deelde men voor een "kleine groep". De Tettemoesjen werden zevende. Maar na het hertellen van de punten bleek dat zij dichter ge- jendigd waren dan men op maandag had gcproklameerd. Het jaar daarop werd "Aaft ons Vast" de winnaar bij de kleine groe pen met liefst 20 wagentjes. De lat zou voor iedereen gelijk moeten lig gen, maar hier in Oilsjt is dat niet altijd zo, zingen de Tettemoesjen in koor. Onder impuls van voorzitter Hendrik Daelman en van Fred Van Pottelbergh werd overgestapt naar de grote groepen. Er werden werk nocht kosten gesp aard en al vlug bleek hoe goed ze waren in het bouwen van wagens. De juiy oordeelde dat een tiende plaats juist was en de Tettemoesjen waeren tevreden, ook al hadden buitenstaanders een betere rang schikking voorspeld. Vorig jaar pro beerde men een politiek onder werp. Het werd door de jury weinig begrepen ofschoon het toch zonne klaar was wat men bedoelde. De Tettemoesjen bengelden als pop pen aan de politieke handen. Ieder een was verrast door de kwotering. In plaats van bij de pakken te blijven zitten, wil men dit jaar nog beter doen. "Vroeg of laat zal de jury ook het aspekt afwerking naar waarde schatten", zegt Fred Van Pottel bergh en dan zullen de Tettemoe sjen ongetwijfeld hoog scoren. Ze brengen dit jaar op een ludieke wijze een parodie op ae eetfestijnen De Koning Boudewijnstichting steunt 33 schooïomgevingsprojekten in het kader van de campagne "de beleefba- Te schoolomgeving". De bedoeling is de verkeersveiligheid te bevorderen en de bewegingsruimte voorde zwakkere lebruiker meer aantrekkelijk te die overal ten lande in trek zijn om de kas te spijzen. De titel "As ge niet kentj kommen, kupt dan een kaar tje" laat niets aan duidelijkheid te wensen over. Enkele kostumes moeten zelfs met wieltjes onder steund worden daar het gewicht niet meer te dragen is. Iedereen zal "afzien en sleuren met 21 kilogram op je schouders. Het is niet om te lachen." Hopelijk wordt deze zware opgave naar waarde geschat en kent men op maandagavond een dertien de jaar met een "happy end". (JMH) Aalst. De autoscooter ontbreekt niet op de wagen van de Toerenbijoekens (a) Aalst. AKV De Toerenbijoekens op de Euroe-Foeir (a) AKV Eirg is ontstaan uit een drie manschap. Het waren drie jongens van een voetbalploeg die besloten om deel te nemen aan Arendkarna- val. Het was in 1982. Ze waren zelfs zodanig opgezet met de uitnodiging dat ze meteen al een wagen begon nen te bouwen en daarmee deelna men aan de Arendstoet van dat ge zegende jaar 1982. Na afloop van de stoet mochten ze van heel wat men sen welgemeende gelukwensen in ontvangst nemen. Het kon dus niet meer anders of de drie zouden een echte karnavalgroep stichten. Met Wang Snee Wang Pang haalde AKV Eirg een 21e plaats in de Aal sterse stoet en in 1984, toen de groep op safari ging skoorde men heel wat hoger. Vorig jaar pakte men uit metKomaaght Chomeini, est na otte of kamieer'. En voor dit jaar opteerde AKV Eirg voor "t Es van 'n ond". Een onderwerp dat het duidelijk heeft gemunt op de hon- depoep op de voetpaden. De leden van AKV Eirg zijn Chan- tal, Danny, Carla, Marleen, Yves- ken, Bart, Yves, Vanessa, Regina, Gunther, Ann, Murielle, Paco, Koen, Luc, Anja, Christine, Danny, Dave, Kevin en Wendy.

De Voorpost | 1990 | | pagina 3