Noodlottig ongeval of moord? Komitee voor Biezondere Jeugdbescherming te Aalst Aalst valt uit de boot... A.S.L.K. schenkt computer aan stadsbestuur Aalst Ruim tien jaar na de feiten in de Waverstraat te Moorsel 6 - 23.2.1990 - De Voorpost Sinds verleden maandag verschijnt Johny Van Haut, een vroege dertiger uit Opwijk voor het Assisenhof van Oost-Vlaanderen. Hij wordt beschul digd van roofmoord op zgn neef Jozef Van den Steene (33), in de volks mond «Jef Antiek», maar bovendien van brandstichting. De feiten dateren van reeds ruim elf jaar terug. Tien jaar lang werd Van Haut quasi ongemoeid gelaten omdat hij een sluitend alibi kon voorleggen. Hij zou naar eigen beweren, gestaafd door getuigenissen, op het ogenblik van de feiten in Sint-Truiden zyn geweest Dus ver van de Waverstraat te Moorsel - Aalst waar het drama zich afspeelde op 2 december 1978. Elf jaar terug Van Haut zou niet verontrust meer zijn geworden was er niet in café Tirol in Opwijk aan nogal wat loslip pigheid zijn gedaan waardoor het geval weer opgerakeld was en Van Haut aan de tand gevoeld en tot bekentenissen overging. Bekente nissen die hij dan later wel weer introk. In de vroege morgen toen overbuur «den Bril» uit de café er «schiëfrechtoever» een plasje wilde maken en door het venster keek werd die gekonfronteerd met een brand aan de overkant in de afgeta kelde woning waar én Jozef Van den Steene en Johny Van Haut on derdak hadden gevonden. Welis waar uiterst primitief. O.m. zonder elektriciteit maar dat was voor dit duo geen hinder van belang. Het geld dat ze als «aannemers in 't zwart» verdienen met het werken aan daken en reinigen van dakgoten verteerden ze gul in de cafés waar ze de gezelligheid wilden vinden die ze thuis ontbeerden. De woning stond in lichterlaaie. Achteraf werd het verkoold li chaam van Van den Steene gevon den tussen de puinen doch van Van Haut was geen spoor te bekennen. Die was zogezegd in Sint-Truiden. Aangenomen werd dat een overver hitte frietketel de oorzaak van de brand zou zijn geweest. Van den Steene zou, zoals gewoonlijk, bij zijn thuiskomst in de nacht friet hebben willen maken, in de sofa in slaap zijn gevallen en de frietketel zou de oorzaak van de brand zijn geweest... Andere versie Na de loslippigheid kwam een an dere versie aan bod. Beide spits broeders zouden bij hun thuiskomst ruzie hebben gehad over de verde ling van 50.000 fr. loon. Van Haut zou slechts 5.000 fr. krijgen -omdat hij in de woning kost en inwoon genoot. Het zou tot een gevecht in regel zijn gekomen en een ongeluk kige slag zou dodelijk zijn geweest. Was de frieketel oververhit en oor zaak van een brand waaruit Van Haut zich nog kon redden? Of was de frietkietel er gewoon om het ge recht op een dwaalspoor te leiden? Iets wat het Assisenhof zal moeten uitmaken. Impulsgebieden in Vlaanderen Van de specifieke akties in sociaal- ekonomische probleemgebieden zal Aalst niet kunnen genieten. Het wordt niet erkend als 'impulsge- bied' met alle gevolgen vandien. Geraardsbergen, Haaltert, Herzele en Denderleeuw komen wél in aan merking voor toelagen voor socio- ekonomische rekonversie. Dat Aalst uit de boot valt niettegen staande zijn dan toch précaire situa tie zint het stadsbestuur allerminst. Schepen André-Emiel Bogaert, be voegd o.m. voor tewerkstelling, pro testeerde dan ook schriftelijk bij mi nister Norbert De Batselier. Hij baseerde zijn verbazing niet te zijn opgenomen op de werkloosheid in Aalst die hoogst is van heel Vlaan deren, op de ontvolking, op de nood aan hervestiging van bedrijven en op de ontstentenis van specifieke nijverheidszones. Bogaert wees eer der op de teloorgang van Aalst als textielstad met kantnijverheid, spinnerijen en konfektiebedrijven en nog onlangs met de gebeurtenis sen in de brouwerijsektor. Bogaert neemt het niet dat Aalst, tweede grootste stad van de provin cie, vijfde grootste stad van Vlaan deren en centrumstad met vele ver plichtingen uit de boot valt. Minister De Batselier stelde dat het Vlaams Sociaal en Ekonomisch Overlegkomitee zich bij de afbake ning van impulsgebieden heeft ge steund op objektieve kriteria als loon, werkloosheid, pendel en mi gratiesaldo. De Aalsterse schepen kon met dui delijke cijfers de minister van ant woord dienen. Het gemiddeld werknemersloon is te Aalst middelmatig. Qua werk loosheidsgraad behoort Aalst tot de hoogste van het land. Sinds mens- enheugnis is Aalst daarenboven een typische pendelstad. En wat betreft migratie verloor Aalst sinds de fusie 6000 inwoners. 6,4% is dat voor Groot-Aalst. Voor Aalst-stad af zonderlijk beloopt dat percentage zelfs ruim 10%. Eén op tien! LH Ongelukkige jeugd Johny Van Haut had een ongelukki ge jeugd. Vader dronk en op 14-jari- ge leeftijd verliet Johny het ouder lijk dak en belandde in cafés, sliep her en der in schuren of kapelletjes en werd een heuse landloper. Toen hij in de «Monaco» te Aalst zijn neef ontmoette besloten ze samen te werken en samen uit te gaan. Na dergelijke dagtaak gebeurden de feiten. Achteraf zou blijken dat Joh ny toen het huis in de rik stond nog even zou omgekeken hebben om te zien of het goed brandde. Het geld had hij reeds meegenomen van zijn neef en hij raakte in de vroege mor gen in de ouderlijke woning. De zelfde morgen vertrok hij naar Sint-Truiden en zijn vriend beves tigde zijn alibi waardoor hij ruim 10 jaar op vrije voeten bleef lopen. De loslippigheid werd hem in extremis fataal want die had plaats korte tijd alvorens de feiten verjaard zouden zijn geweest. Verweer De advokaten van de verdediging, meesters Karen Van den Driessche en Ann Van de Steen bestreden het verloop van de feiten zoals Proku- reur-generaal Kristiaan Maes ze had geschetst. Voor de twee jonge meesters zijn er geen bewijzen gele verd noch van de roofmoord noch van opzettelijke brandstichting. Van Haut zou nooit het oogmerk hebben gekoesterd zijn neef, vriend en werkgezel te doden. Van enige planning willen ze allerminst horen. Het zou eerder een dronkemansru zie zijn geweest en van een eventue le brandstichting zou slechts sprake kunnen zijn geweest in een moment van paniek. De verdachte stelde alleszins dat hij nooit zou geslagen hebben ware Van den Steene niet eerst begon nen. De verdediging had het dan nog over het laag interlektueel niveau van haar klant. Toch had die een scenario uitgekiend waarbij hij in Sint-Truiden een alibi kreeg van een Aalsterse vriend Eddy Meert, ook. een zwartwerker die naar Sint- Truiden was overgewaaid. De Hulk en 't Heilig Jefke Toen de Aalsterse politiekommis- saris die met het onderzoek destijds belast was stelde dat geopteerd was voor een ongeval en niet voor moord alhoewel het alibi van Van Haut steunde op een verklaring van Eddy Meert die ruim 50 korrektio- nele veroordelingen had opgelopen en dus niet per se geloofwaardig was stelde de voorzitter van het Assisen hof dat men het proces van Van Haut maakt en niet dat van het eer ste onderzoek. Van haut die vijf keer bekentenis sen aflegde maar die telkens terug introk moest verleden dinsdag wel rake klappen inkasseren. Omdat Jozef Van den Steene de vrauw van Van Haut zou misbruikt hebben zou Van Haut, volgens de verklarin gen van een getuige, ermee gepoogt hebben «dat heilig Jefke» eens de les te hebben gelezen. En omdat krachtpatser Van Haut «de Hulk» werd geheten, betekenen zijn mep pen dan ook heel wat. Volgens onderzoeksrechter Tas loopt de hang naar geld als een rode draad door de gebeurtenissen. Van Haute zou meer dan 5000 fr. van de 50.000 gewild hebben, doodde Van den Steene, haalde het geld uit diens achterzak, zette de frietketel op het mazoutvuur, trok toen het vet heet was de olieleiding los en gooide er een brandende krant op. Van op afstand zag hij de ontplof fing, stapte te voet door de zwarte nacht nar huis, bij zijn ouders te Aalst, liet zich de volgende dag per taxi naar Sint-Truiden voeren en dook pas enkele dagen later op. De politie had hem wel gezocht doch dan eerder als slachtoffer die in de brand kon gebleven zijn. Toen Van Haut dan na bijna tien jaar aan de tand werd gevoeld trachtte hij eerst nog de schuld op Eddy Meert te werpen doch die vlieger ging niet op. Tegenover elkaar Beide psychiaters Mertens en Ceu- lemans komen tot lijnrecht tegen overgestelde bevindingen. De ene opteert voor een kundig in elkaar geknutseld scenario dat moet wij zen op bezit van verstandelijke ver mogens. De andere opteert voor verminderde aansprakelijkheid van Van Haut wegens psychopathische gestoordheid. Vandaag vriidag valt wellicht het verdikt van de jury. LH De deur staat altijd open... Het arrondissementeel Komitee Biezondere Jeugdzorg hield verle den vrijdag in de nieuwe vestiging aan de Meuleschettestraat 6 (in gang via de hoek met de Koolstraat) een opendeurdag. Het lag in de be doeling dit officieel jeugdorganis- me aan de bevolking beter kenbaar te maken. Opgericht ingevolge de wet van 1985 als opvolger van het afgeschafte jeugdbeschermings- komitee verbleef het eerder een jaar in een eerder obskuur onder dak achter de vroegere jeugdbiblio theek Kattestraat 33 ergens boven aan in de buurt van de nlateliezaal. Momenteel werkt en leeft het in een eigentijdse huisvesting op gelijk vloers en eerste verdieping midden volkrijke straten. Met deze nieuwe wetgeving wordt jeugdzorg enige rmate losgemaakt van het gerecht. Gerechtelijke instanties komen er nu nog maar enkel bij te pas wan- neer het eigenlijk niets anders meer kan. Tussen komitees Biezondere Jeugdzorg en gerecht staan inder daad als intermediair nu bemiddel- ingskomitees. Historiek Voorzitter Liliane Van Gysegem, direktrice van een Aalsterse Mid denschool, stelde dat zorg voor kin deren aanvankelijk sproot uit de ar menzorg. Pas in de 20ste eeuw kre gen beschermingsideeën van het kind een wettelijk kader. Er kwa men kinderrechtbanken en kinder rechters. Aalst. Minister Hugo Schiltz werd door de VU afdelingen van Aalst en Oudenaarde op de Reeds eerder kreeg het rijkswachtdistrikt Aalst van de A.S.L.K. een computer. Burgemeester De Maght stelde ér begrip te kunnen voor opbrengen dat aan de rijkswacht voorrang werd verleend om redenen die ze niet wenste te noemen. "Ik was toch een beetje jaloers omdat de stadspolitie nog niet aan bod is gekomen" voegde ze eraan toe. Daaraan is nu in zekere mate verholpen. Komitee Het komitee bestaat uit 12 leden door de Vlaamse Exekutieve be noemd voor een termijn van 5 jaar. Die werden gekozen uit vertegen woordigers van jeugdorganisaties of voorzieningen die zich bezighou den met jeugd en gezin. Gewoon thuiswerkende vrouwen die geen extern kontakt hebben vindt U er dan ook niet in. De leden, pluralistisch samenge steld, komen uit de sektoren jeugd en volwassenenvorming, dienst- of hulpverlening aan ieuga en gezin of uit arbeids- of onderwijskringen. Voor Aalst zijn dat voorzitter Mw L. Van Gysegem (Aalst), onder voorzitter M. Magherman (Zotte- gemjn L. De Vreese (Zottegem), G. De Block (Aalst), R. Ingels (Zotte gem), Van Coppenolle (Ninove), J. De Backer (Geraardsbergen), Y. Jacquemijn (Aalst), H. Van Ginder- deuren (Aalst), T. Vinck (Aalst), D. Ghislain (Zottegem), G. De Bruyn (Ninove), M. De Waegeneer en Van Assche. Slechts drie konsulenten Momenteel doet Aalst het met am per drie konsulenten. Hoofdkonsu- lente Denise Nopens, overgekomen van Dendermonde, Lut Lissens en Guy Clinckaert. Voorzitster Liliane Van Gysegem beklaagt zich dan ook over deze situatie. "Aalst is een zeer groot en bovendien niet makkelijk febied. Dendermonde is heel wat leiner. Aalst hoopt dan alleszins op ten minste zes. Drie erbij". Ze meent zulks uit uitlatingen van de heer Silon te mogen afleiden. Deze hoopt dat voor Aalst ook maar wil voorlopig toch nog even relative ren. De Vlaamse Gemeenschap wil 50 bijkomende konsulenten aandui den. Hopelijk krijgt Aalst er drie van. "Of vier?". Qua personeel beschikt het Biezon- der Komitee Aalst over twee admi nistratieve krachten: Jacqueline De Punt en Linda Schoof, sekretaris. Die staan dan in voor permanentie iedere werkdag tijdens de kantoor uren. Konsulenten zijn er alvast van 14 tot 16 u. Ook in de voormiddag als ze niet op huisbezoek of andere dienstzaak op weg zijp. Konsultatie op afspraak is eveneens mogelijk via 053/78.43.54. Wie kan beroep doen op het Komi> tee? Minderjarigen kunnen dat o.m. zo de ouders hun situatie niet begrij pen, zo er ruzie is op school, over het uitgaan, over beroepskeuze, zo de minderjarige denkt het ouderlijk huis te verlaten, zo hij bang is dat ouders gaan scheiden enz. Ouders kunnen beroep doen op het Komitee o.m. zo hun kind ver schrikkelijk lastig is en bekwaam is een ongeluk te begaan, zo een kind blijft wenen en de ouders niet vatten waarom, zo ze zich zware zorgen maken over het gedrag of de toe komst van hun kind(eren), zo die om zo te zeggen in een andere we reld schijnen te leven, zo gevreesd kan worden dat de politie aan de deur komt... Leraars, jeugdwerkers, huisartsen kunnen het Komitee ter hulp roe pen zo ze vaststellen dat een jonge re totaal in de put verzeild is, zo mag vermoed worden dat een kind mis handeld wordt of zo er ernstige op voedingsproblemen zich voordoen. De deur van het Komitee op de hoek Koolstraat-Meuleschette- straat staat tijdens de kantooruren permanent open. LH De Regie der Belgische Posterijen geeft op 12 maart een speciale zegel uit naar aanleiding van de internationale dag van de vrouwen. Op de zegel staat Emilienne Brunfaut afgebeeld en de zegel heeft een waarde van 25 fr. In de reeks sport zal de Regie der Belgische Posterijen drie speciale ze gels uitgeven op 19 maart. De zegels hebben betrekking op de Special Olympics, de Mondiale 90 en rolstoel basket. Ze hebben een waarde van 10, 14 en 25 fr. Van 19 tot 22 april heeft in het Duitse Essen een filatelistische tentoonstel ling plaats, waaraan ook de Belgische Post zal deelnemen met een verkoop- en informatiestand. In tegenstelling met sommige ver wachtingen komt het toestel niet bij de politie, doch blijft op het stad huis. Burgemeester De Maght formu leerde om die beslissing te staven een aantal wetteksten. Duidelijk is dat de burgemeester het adminis tratief hoofd van de veiligheids korpsen (politie en brandweer) is en dat de hoofdpolitiekommissaris en de kommanaant van de brand weer onder haar gezag dc leiding hebben over de werkzaamheden zelf. Het is bovendien de burgemeester die toelating moet geven tot het ver lenen van een aantal machtigingen. Zulks impliceert uiteraard heel wat heen en weer geschrijf tussen bur gemeester en politie en brandweer. Met de pas gekregen computer wordt dat allemaal heel wat makke lijker en krijgt de burgemeester bo vendien een beter zicht op de totali teit van de problemen. Ook een be tere follow up van diverse situaties wordt door deze pc mogelijk. Namens de ASLK refereerde de af- fevaardigde naar vroegere schen ingen. Zo in 1984 o.m. het ter be schikking stellen door de ASLK van computers aan scholen ter vereen voudiging van het schoolsparen en tevens als element van edukatieve ondersteuning. Ondertussen kre gen ook de RVA's en vzw's aktief in de vormingssektor of vakantiekam pen door de jeugd "hun" computer. Het toestel dat nu aan de stad werd geschonken is reeds veel doeltref- ferder dan de destijds toch reeds zeer goede en veel verkochte P 2000 in de regio (Erpe-Mere) gereali seerd. Bij het toestel horen twee begeleiders en een technieker voor het onderhoud. LH Het begrip "kind in gevaar" werd geïntroduceerd in 1965. Er kwam onderscheid tussen sociale bescher ming en gerechtelijke bescherming. De ene door jeugdbeschermings- komitees, de andere door jeug drechters. In juni kwamen er met het dekreet inzake Biezondere Jeugdbijstand nieuwe aksenten. De werking ervan stoelde op volgende principes. Vier pijlers Inspraak van de jongeren en van de ouders werd voorgesteld. Het gezin moet in zijn totaliteit worden bena derd. Er is een strikte scheiding tus sen hulpverleningen gerecht. En de verleende bijstand moet op maat gesneden zijn. Het bestuurlijk arrondissement Aalst kreeg een eigen Komitee Bie zondere Jeugdzorg. Eerder werden dossiers van het bestuurlijk arron dissement Aalst behandeld door de jeugdbeschermingskomitees van de gerechtelijke arrondissementen Dendermonde en Oudenaarcje. De van daar afkomstige dossiers wor den nu naar Aalst overgebracht en 'ter plekke behandeld. Taken Het komitee heeft als taken bijstand en hulp te verlenen voor minderja rigen die zich in een probleemsitua tie bevinden, hulp te waarborgen om een gerechtelijk optreden te voorkomen en initiatieven te ne men om problematische opvoe dingssituaties te voorkomen, even- tueel te bestrijden, te ondersteunen de Koombloem werd minister Hugo Schiltz op de rooster gelegd. en desgevallend te koördineren. Figuurlijk natuurlijk (a)

De Voorpost | 1990 | | pagina 6