Jeugd, Sport, Gezinszorg, Vrijetijd, Ontwikkelingssamenwerking, Vrede Gaan we de wet doen toepassen of ze versoepelen?' O.C.M.W.-Aalst doet het zelf Rijks- en Vrij PMS te Aalst bereikten akkoord Het beleid van schepen Patrick De Smedt Het hormonenschandaal... Projekt krisisopvang Aalst door minister geschrapt De Voorpost - 2.3.1990 - 11 Veel werkzaamheden in de wel- zijns- en kulturele sektor, waarbin nen de bevoegdheden Jeugd, Sport, Gezinszorg, Vrijetijd, Ontwikke lingssamenwerking en Vrede situe ren, behoren niet tot de echte wet telijke opdracht van de gemeente. Het gevolg daarvan is dat men ge neigd is uitgaven in deze sektor te beschouwen als lukse uitgaven. Waar m.a.w. geijverd wordt naar een doelmatig sociaal verantwoord en vooral zuinig beleid zal ieder voorstel zeker als het uit de zgn. "zachte" sektor komt, aan deze cri teria getoetst moeten worden. In algemene zin zijn hier vooraf Jwee opmerkingen belangrijk. Ten H eerste: de maatschappelijke schaal- I vergroting en taakverzwaring van I de overheid hebben ook de lokale I besturen getroffen. Een reeks I maatschappelijke ontwikkelingen I hebben bepaalde ekonomische, ook I sociaal-kulturele opdrachten aan i de taken van de gemeente opge- I drongen. De vervulling van deze ta- ten zij echter noodzakelijk voor de meenschappelijke welvaart. len tweede: de kwaliteit en de effi- ciëntie van het welzijnsbeleid wordt j behalve door de financiële in even ielangrijke mate bepaald door de II materiële en de menselijke midde- I len waarover men beschikt. In dit I verband is de volwaardige erken- ning door dit stadsbestuur van de 1 diensten Welzijn met de verschu ilende sekties een belangrijk signaal |voor de toekomst. Met beperkte fi- inanciële middelen zullen vooral de [motivatie en de kreativiteit van be- tuurders en personeel van door- laggevende betekenis zijn om te komen tot efficiënt en goed werk. Rendabiliteit is m.a.w. zeker in deze jektor meer dan een loutere kwestie i cijfers. iDe welzijnssektor is dynamisch en «arbeidsintensief. Naast de verbete ring van de kwaliteit van de eigen «dienstverlening, is het dynamische Iwaarvan sprake ook te vinden bij de Imeer dan 500 verenigingen die bij .dit departement aanleunen. Het re latief gebrek aan de financiële mid- Jdelen wordt dan ook aangevuld fdoor de werking en de initiatieven Ivan tal van verenigingen en gespe- Jcialiseerde instellingen, waarbij Imen steeds zal kunnen rekenen op «een substantiële samenwerking en Thdersteuning van het stadsbe- ttuur. Ten slotte zal het beleid ook in deze iktoren gericht zijn op inspraak ^van de rechtstreekse belangheb- inden, waarbij via de valorisatie m de werking van de adviesraden een open kommunikatie met het be leidsniveau wordt onderhouden. Jeugd De oprichting van een nieuwe jeug draad als open en pluralistische in spraak- en participatie-orgaan met als voornaamste nieuwe krachtlij nen de depolitisering, de vertegen woordiging van scholen en indivi duele jongeren bracht gezien de leeftijdsbeperking tot 30 jaar een nieuwe generatie jongeren naar voor. Met het voorzien van een jeugdkonsulent in het afgeslankt personeelskader wordt aangetoond dat het de bedoeling is om het jeugdbeleid inhoudelijk te verster ken. De bestaande speelpleininfrastruk- tuur zal, vooral uit oogpunt van vei ligheid, systematisch hersteld en onderhouden worden. De aanleg of vernieuwing van speel pleinen (o.a. Mimoswijk, Beuken hof, Horebekeveld en Rekreatie- domein Gijzegem) zal in overleg met de betrokken buurt of wijk ge realiseerd worden. De jeugdraad en de bevolking zul len betrokken worden bij het be heer van deze infrastruktuur via de vzw Jeugdanimatie. Door het beperken van het aantal vakantiespeelpleinen en door in houdelijke aanpassing van het aan bod wordt gestreefd naar een kwali teitsverbetering met aanspraak op nieuwe bijkomende subsidiëring. Er zal voorzien worden in degelijke vormingsprogramma's voor de jeugdverantwoordelijken. Hun be trokkenheid bij het beleid wordt verder uitgebouwd. Vanuit het jeugdinfocentrum wor den hulpzoekende scholieren en jongeren geïnformeerd en eventu eel doorverwezen naar gespeciali seerde diensten en verenigingen. Studenten worden er in samen spraak met de dienst tewerkstelling geholpen bij het zoeken naar logies en/of vakantiejobs. Hier zal ook de aktie "spijbelen" gekoördineerd worden en zullen de toekomstge richte diensten aangeboden wor den. Dat is nu al een zekerheid voor wat betreft de Taxistopservice. Vanuit een samenwerkingsver band, nog in een overgangsfase met de bestaande private uitleendienst en daarna met het volledige veren igingsleven zal een uitgebreide ma teriële dienstverlening aan de Aal- sterse socio-kulturele verenigingen tot stand gebracht worden via een nieuwe paritaire "stedelijke" be heersvorm. De Werklozenwerking krijgt een nieuw onderkomen in net voorma lig Trefcentrum in de Driesleutel- straat. Hiermee wordt zowel een oplossing gegeven aan de te enge en slechte behuizing van de Werklozenwer king als aan de bestemming van de ondertussen weinig gebruikte infra struktuur van het Trefcentrum. In het toekomstig "Centrum voor Werklozenwerking en Vrijetijdsbe steding" zal een inhoudelijk ver sterkte werking voor werkzoeken den zich in overleg met andere vor men van basisedukatie verder kun nen ontplooien. Sport en Vrijetijd De sport vormt het meest aktieve onderdeel van een globaal welzijns beleid. Het belang van de rekreatie- sport waarbij gezondheid en ont spanning centraal staan, wordt steeds groter, evenals de aandacht voor de individiduele sportbeoefe naar. De begeleiding en ondersteu ning ervan vergen een maxima aan flexibiliteit en vinding-::,-u~:j Een optimaal onderhoud en aan passing van de bestaande infra struktuur (terreinen, sportvloeren, toestellen, kleedkamers, sanitair- blokken, technische installaties) is noodzakelijk. In het gebruik van de infrastruktuur dient een maximaal rendement na gestreefd. Een selektieve tariefver mindering wordt ingevoerd voor andervalide mensen, senioren en jeugdafdelingen van de sportveren igingen. In aansluiting hiermee zal de infrastruktuur mits de nodige aanpassingen beter toegankelijk ge maakt worden voor andervaliden. De sportraad zal via de vzw Aalster- se Sportcentra nog sterker betrok ken worden bij het beheer van de infrastruktuur. De mogelijkheid bestaat om het zwembad en de omgeving attraktie- ver te maken. Voorstellen dienaan- faande worden onderzocht op hun aalbaarheid en opportuniteit. De formules van verschillende sport manifestaties worden herzien in funktie van een kwalitatieve verbe tering: o.a. de kampioenenhuldi ging, de sporthappening "10.000 jaar sport", en zelfs het wielercrite- rium. Daarnaast worden initiatie ven in het vooruitzicht gesteld in samenwerking met andere dien sten: bedrijfssport, initiatiekursus- sen voor senioren en andersvalide mensen, sportaktiviteiten in het ka der van de vakantiespeelpleinwer- king. Ook voor de sport geldt dat nieuwe verwezenlijkingen met de nodige realiteitszin gepland moeten wor den. Daarbij zal voorrang verleend wor den aan kleinschalige en polyvalen te projekten op het niveau van een wijk of deelgemeente. Grotere rea lisaties, ook al is daar een manifeste behoefte, zijn alleen mogelijk met de financiële steun van de private sektor. Tenslotte kunnen stimulansen ge geven worden om grotere sportma nifestaties naar Aalst te halen. Van uit de retrospektieve tentoonstel ling wordt een aanzet gegeven tot archiefvorming van het rijk histo risch verleden van onze Aalsterse sportverenigingen. De vrijetijdsmaatschappij is een fe nomeen waaraan door wetenschap pers veel aandacht wordt besteed. Het verschijnsel vrijetijd is zoveel omvattend dat op het niveau van het Stadsbestuur verschillende vor men van vrijetijdsbesteding aan bod komen in onderscheiden diensten: personeel, toerisme, kuituur, kunst onderwijs, enz... De dienst vrijetijd verzorgt het sekretariaat van de Ad viesraad Vrijetijdsbesteding, koör- dineert de aktiviteiten van de aan gesloten verenigingen en organi seert de "Namiddag Vrijetijd" en de fietstocht "Grenzen van Groot- Aalst". De werking van de dienst vrijetijd kan inhoudelijk nog ver strekt worden. Welz(jnengezin De dienst "Gezin" krijgt een verrui ming naar het aspekt welzijn in het algemeen. In hoofdzaak heeft deze dienst een koördinerende op dracht, waarbij vooral kwaliteits verbetering en uitbreiding van de (gesubsidieerde) kinderopvangmo- gelijkheden nagestreefd zal wor den. De stijgende vraag naar kinderop vang moet leiden tot kapaciteitsuit- breiding in de kinderkrib. De peutertuin zal omgevormd wor den tot krib of minikrib. Zelfs met deze uitbreiding zal de vraag echter het aanbod overtreffen. De oprich ting van een dienst voor opvangge- zinnen kan hier een oplossing me den. De voor-, tussen- en naschool-, se opvang van kinderen verbonden aan de kleuterscholen werd gelijk geschakeld, zodanig dat nu in alle stedelijke kleuterscholen dezelfde opvang voorzien is. De uniformisering werd doorge trokken naar alle vormen van kin- derópvangmilieus, derwijze dat op alle vlakken eenvormigheid is beko men door herschikking van perso neel, gekoppeld aan een aangepast personeelslcader, door een betere spreiding van het materieel er door ae gelijkschakeling van de Tarifië- ring. Essentieel is ook de verschui ving van de aandacht voor de hygië ne en verzorging (die belangrijk blij ven) naar het aspekt opvoeding. Het personeel zal deelnemen aan gespecialiseerde vormingspro- Aalst. Schepen Patrick De Smedt (arch) jVU-volksvertegenwoordiger Jan Caudron, recent nog bedacht door de Aalsterse persmedewerkers met de persprijs omwille van o.m. z(jn rechtlijnige ei. «tonsekwente houding, interpelleerde andermaal staats- sekretaris voor Europese Zaken en Landbouw Delizee, over de hormo- oenplaag. Jarenlang reeds bindt hij de strijd aan tegen het ongrijpbaar spook dat de hormonenmaffia duidelijk dan toch is. Van de herhaalde beloften om toelaten van een beperkt aantal met ttrenge kontroles uit te voeren zo- naam genoemde hormonen, ver- wel in slachthuizen als in fokkerijen, weinig van in huis gekomen. Het gekeerde is eerder waar. 'België een vruchtbare voedingsbodem waar de hormonenmaffia quasi affeloos gouden zaakjes doet'. Het is inderdaad een ongelijke Jtrijd tussen enerzijds drugfabri- ten en -trafikanten en ander zijds de tegen elkaar werkende poli tie. rijkswacht, gerechtelijke politie BOB. Met rechtbanken die van overlast gebruik maken van sepone ren of slechts belachelijk lichte straffen uitspreken. 'Kleine boerkes kieslijk is boven de kriminele situa tie waarmee België worstelt. len volgen, moeten richtlijnen en Jan Caudron twijfelt er niet aan dat wet veranderd worden. De vlees prof. Debackere op het wetens- bergen moeten we er dan maar bij- chappelijk vlak volkomen gelijk nemen. Maar als de wet gehand- heeft. Maar met die tesis begeeft hij haafd blijft, moet ze ook streng wor- zich totaal in de onwettefijkheid. den nageleefd en moeten overtre- Die druist inderdaad in tegen de ders door zware straffen worden Europese richtlijnen en de Belgi- ontmoedigd.» sche wet. Aldus Kamerlid Jan Caudron. «Als politici de wetenschappers wil- ljj gramma's, regelmatig geëvalueerd worden. De speel-o-theek krijgt naast de uit- leenfunktie van verantwoord speel goed ook een vormende funktie via de verspreiding van pedagogische informatie aan het personeel. De vraag naar naschoolse opvang van lagere schoolkinderen zal on derzocht worden. De stedelijke adviesraad voor gezin kreeg een betere struktuur en meer inhoudelijke stimulansen en ont- Elooit daardoor een aktieve wer ing. Het welzijnsmeerjarenplan van het Aalsters Coördinatiecomité voor Welzijnsbeleid is principieel aan vaard als basis voor de werking van de vernieuwde dienst Welzijn en Gezin. De nationale fondsen voor kansarmoedebestrijding bieden hier mogelijkheid tot een effektief beleid. Het sekretariaat van het koördinatiecomité tussen stad, OCMW en privé-welzijnswerk zal een onderkomen krijgen in de stadsgebouwen. Ten slotte zal de dienst "Welzijn en Gezin" in de komende jaren regel matig naar buiten treden met infor matie over welzijnstema's die maat schappelijk in de belangstelling staan. Vrede en ontwikkelingssamenwerking De gemeenten kunnen wel degelijk een bijdrage leveren tot vrede en ontwikkeling. De twee peilers waar op vrede in onze zienswijze moet gebaseerd zijn, is het respekt voor de andere (ook voor de migranten) en de ontwikkeling van alle volke ren. Ontwikkeling is de noodzakelijke voorwaarde om onze kollektieve overleving veilig te stellen. Wie ont wikkeling zegt, zegt ook mensen rechten, niet alleen politieke- en burgerrechten, maar ook ekonomi sche-, sociale- en kulturele rechten. De gemeente is goed geplaatst om een samenlevingsverband aan te gaan met al diegenen die zich voor vrede en ontwikkeling willen inzet ten. Dit stadsbestuur heeft dan ook het werkterrein van de "Stuurgroep Aalst voor de derde wereld" uitge breid met vredeszalen en mensen rechten. Ook wordt nu symbolisch maar principieel een rechtstreekse toelage (1 fr. per inwoner) voor on t- wikkelingsprojekten voorzien. Het stadsbestuur zal al haar instru menten en kanalen ten volle aan wenden om de bevolking korrekt te informeren en vooral bewust te ma ken. Het wil er ook toe bijdragen dat in de scholen, het kultureel centrum en de bibliotheek meer aandacht komt voor vredesonderricht en vre- desopvoeding. Deze instellingen zijn ook een forum om positieve akties mee te plannen en te onder steunen tegen geweld en vandalis me op ons grondgebied. Het stads bestuur kan naast de opdracht om informatie te verschaffen over het statuut van gewetensbezwaarden ook zelf (vooral in de socio-kulture le sektoren) gewetensbezwaarden tewerkstellen. Door internationale kontakten kan het stadsbestuur een rol spelen in de Oost-West en Noord-Zuid rela tie cn als dusdanig een signaalfunk- tie vervullen naar de bevolking en de hogere overheid. Dit alles kan stevig onderbouwd worden en een permanent ^karakter krijgen als voorzien wordt in de nodige beleid sinstrumenten: een schepen voor ontwikkelingssamenwerking en vrede, een post op de begroting, een adviesraad, e.d.m. Ieder van deze beleidsinstrumenten werd in Aalst gerealiseerd. Met de onthulling van een vredesmonument en een bij- zonder geslaagde ll.ll.ll.-aktie werd het eerste werkingsjaar suk- sesvol afgerond. In de eerstvolgen de jaren moet het ontwikkelings- en vredesbeleid in Aalst verder gestal te krijgen en daardoor als sektor van het gemeentebestuur volwaar dig aan bod komen. LH De warmtebehandeling van staal, de mo derne praktijk is het tema van een techni sche voordracht die op dinsdag 20 febntari in het VTl wordt gehouden. Aanvang om 20.00 uur. Van 9 tot 24 maart heeft voor de achtste keer het Internationaal Festival van de Fantastische Film plaats in het auditorium en de studio's van de Passage 42 te Brussel. Bij het triëren van de projekten in verband met het "Fonds Lenssens" viel dat van het O.C.M.W.-Aalst in verband met het oprichten van een brood nodig krisiscentrum door de mazen van het net. In de selektie van de o zo vele aanvragen vond het projekt om de oude kraaminrichting van het Plan van Aanleg voor nodig zijn. Er vermits overheidssubsidies geen soelaas brengen wil het OCMW werken met préfinanciering door uiiopicNdi. ruciiicuucikcs iviannummmiig van nei werxen met pretinancierine door worden wel gepakt. Grote haaien yr°eger hospitaal om te vormen tot dergeliik krisiscentrum geen genade het Gemeentekrediet waarbii het ten dapper verder'. in de ogen van minister Lenssens zelf slechts moet beginnen te beta- Dagelijks worden zowel de Europe- ™el U.C.M.W.-Aalst wil het projekt dan realiseren met eigen middelen, len wanneer het rusth se richtlijnen als de Belgische wet Dat kan mits hefvan de hand doen van een aantal O.C.M.W.-eigendom- overtreden. men en logistieke steun van de dienst openbare werken van de stad 'n 'Het hormonenschandaal' van waarvooi" reeds de aanvraag aan schepen Edgard Hooghuys werd gedaan. Michael Laethes en Martin Terry, worden twee groepen voor deze Voorzitter Eddy Dierickx heeft het wat ervan het belang inboezemt. TOuiken verantwoordelijk ge- over een aktief beheer van het eigen Konkrete stappen daaromtrent I I. P.ol,tlcI en de farmaceuti- patrimonium. Met de opbrengst werden echter nog niet gezet, scne bedrijven. van verkopen nieuwe projekten een be politici omdat ze verbodsbepa- kans geven. 'mgen uitvaardigen die ze niet kun- Een aantal kandidaat-kopers meld- 122 bedden jen doen naleven en de farmabe- den zich inderdaad reeds voor de Voorlopig kreeg het oude zieken- rijven omdat ze falen in hun infor- aankoop van het 5 ha groot zieken- huis Sint-Lieven een erkenning als ncAVerStrekkmg"' In JaPan' de huis, min uiteraard de reeds vermei- rusthuis vanwege de inspektie- UbA en Australië laat men hormo- de materniteit. Rewa, de projekt- dienst van volksgezondheid, jen toe onder bepaalde voorwaar- ontwikkelaar o.m. van het kom- Deze voorlopige erkenning moet Jen. Daar is géén zwarte markt. Met pleks in de Kattestraat, zou één van wel een aanloop zijn naar de realisa tie mening staan de beide auteurs die kandidaten zijn. tie van een nieuw rusthuis met 122 zeker niet alleen. De hoogste auto- Momenteel maakt men de inventa- bedden aan de Albrechtlaan. nteit op dat vlak in ons land, prof. ris van de inboedel van het vroegere In Hofstade wil men een rusthuis uebackere, dekaan der RU Gent hospitaal. Stadsbestuur, gemeente- optrekken aan de Overbroekstraat '«Kulteit diergeneeskunde, is even- scholen en het Rode Kruis kwamen met 90 bedden. Daar zal dan wel fiens van mening dat gekontroleerd reeds een kijkje nemen om te zien een wijziging van het Biezonder len wanneer het rusthuis in gebruik wordt genomen. Ook voor de Faluinties zijn er soort gelijke plannen doch men beschikt er (nog) niet over een geschikt ter- LH Moeder Teresa, nobelprijswinnares voor de vrede, mocht in augustus van vorig jaar in Albanië wel het graf van haar ouders bezoeken, maar kreeg geen toelating tot het oprichten van een post van haar zendings werk "De zusters van liefde". De Kredietbank heeft een nieuw kantoor geopend in de Rue Nationale te Rijsel. De uitbreiding van het KB kantorennet in Noord-Frankrijk is een nieuwe stap in de internationale groei van de bank. Bij de aanvang van de jongste ge meenteraadszitting vroeg burge meester De Maght om bij hoogdrin gendheid aan de (reeds goed gevul de) agenda drie punten bij te voe gen in verband met een akkoord dat bereikt was tussen het vrij- en het rijkscentrum voor pedagogisch-me- disch beleiding en het stadsbestuur in Aalsterse scholen. Dit amper één jaar nadat een emotioneel geladen debat over de zelfde materie maar dan zonder onderling akkoord was gevoerd. Omdat de raadsleden voorafgaan delijk geen enkel overleg hadden kunnen plegen werd de zitting na de afhandeling van de ingeschreven punten ruim een kwartier ge schorst. De klok wees dan wel reeds 0.45 u. en de belangstelling van het publiek was herleid tot het mini mum minimorum. Toch een welko me, nachtelijke verpozing na meer dan 5 uur debatten. Vorig jaar werd finaal beslist dat het kontrakt met beide PMS-centra moest aangepast worden om te komen tot een meer harmonieus evenwicht. Maar de kontrakten liepen tot 1993. Wat leidde naar situaties in bepaalde scholen waarbij één centrum zorgde voor de medische begeleiding en het andere voor de psycholische en dat bij de zelfde leerlingen. Nu werd overeengekomen dat 45,5% van de leerlingen van stede lijke scholen worden toegewezen aan het rijks-PMS, en 54,5% aan het vrij PMS. Om situaties zoals zovele vermeld te voorkomen worden de scholen in groepen verdeeld waar bij in één school telkens één PMS- centrum van dienst is. CVP-fraktieleider Maurice De Ker- pel verheugt zich over de positieve wending in dit dossier. Voor hem een stap in de goede richting maar onvoldoende om geen principieel bezwaar te blijven aanhouden tegen vroegtijdig opzeggen van lopende kontrakten. Die kontrakten door vorig bestuur afgesloten werden door burgemeester De Maght als onwettelijk betiteld. Het moest van in den beginne in de bedoeling heb ben gelegen te komen tot een fifty- fifty-verdeling. Schepen Gracienne Van Nieuwenborgh voegde er nog aan toe dat vorig jaar het vrij PMS niet doch nu wel tot onderhande ling bereid was. LH

De Voorpost | 1990 | | pagina 11