Bij Hoger Streven Bambrugge moet de kleine zwijgen 'Alkuone' met 'Missing Persons' Kuituurcentrum De Werf Aalst Tentoonstelling in Belfort Met het SMI 'Op blote voeten in het park' Ernst in De Werf 14 - 2.3.1990 - De Voorpost In de feestzaal van het Sint-Maarteninstituut, ingang via de Vrijheidstraat brengt de toneelgroep van het SMI en het TIS (Technisch Instituut Sint-Maarten) opvoeringen van 'Op blote voeten' van Neil Simon. Leerlin gen spelen er in een regie van Wilfried Demuynck op vrijdag 23 en zaterdag 24 maart te 20 u en op zondag 25 te 15 u. Er is parkeergelegenheid op de speelplaats van de school. De rollen worden vertolkt door Peter De Schrijver, Joris Ghijsels, Jessie Ringoot, Tarcienne Schollaert, Styn Vaeyens en Gunnar Van Impe. Komedie Auteur Neil Marvin Simon ontpop te zich tot regelmatige leverancier van Broadway-suksessen, meestal komedies. Alhoewel zijn stukken meestal stoelen op verbale spirit werd de toon ervan geleidelijk pijn lijker en somberder. Toch blijft hij er in slagen het theaterpubliek tot verrukking te brengen. Hij kreeg in derdaad reeds de Tony Award als beste toneelschrijver van het jaar en werd tevens de 'Entertainer of the Year Award'. In 'Op blote voeten in het park' betrekt een pas gehuwd paar een flatje. Ze ervaren die als een para dijs alhoewel ze slechts een armoe dig hok is. Totaal ongepast voor de ambitieuse jonge advokaat om er dossiers door te nemen. Dat het een miskleun werd wil de jonge bruid niet toegeven. Daarenboven moeit moeder er zich mee en komt de bovenvuur van 'de vliering', voort durend in geldgebrek, voortdurend zijn opwachting maken. Tot Corrie zich als taak stelt moeder uit haar 'grijs bestaan' te halen en de boven buur daarbij in te schakelen. Iets wat de echtgenoot net iets te ver gaat met alle gevolgen vandien. Regie Regisseur Wilfried Demuynck, le raar aan het SMI, kan je bezwaarlijk een laatbloeier heten. Als tienjarige vertolkte hij reeds de hoofdrol in 'Willem Teil'. Hij leende zijn stem als verbinding tussen koor en mu ziek op de Mozartavond en werd derde in de voordrachtwedstrijd van de Rederijkerskamer Sint-Bar- bara. Daarna haalde hij de eerste plaats in de hoogste kategorie met werk van Hubert Van Herrewe- ghen. Daarenboven sprak hij tal van dia- en videoreportages in en volg de de regieklas in de stedelijke aka- demie. Met 'Schipper naast God' van Jan De Hartog belandde hij in '86 weer op de planken en sindsdien is hij als lid van Teater 80 van Aal- sterse toneelpodia niet meer weg te denken. Hij vertolkte rollen in werk van Ionceso, Alan Ayckbourn, Sherman, Erdman en Dürrenmatt. In 'Op blote voeten in het park' debuteert hij als regisseur. Voor hem een komedie, geen klucht, vol bizarre ontwikkelingen die de ver warring 'onbewust' nog verergeren. Voor kaarten kan u terecht in het SMI. LH Aalst. Op blote voeten in het park Of op een flat zes h Maandag 5 maart om 19.30 uur in Vergaderlokaal 1: startdatum voedingskursus door vzw De Groene Dag (info 054/33.20.46). Dinsdag 6 maart om 20 uur in de Studio: voordracht voer «Helder ziendheid» door vzw De Nieuwe Mens (info 053/21.99.37). Dinsdag 6 maart om 20 uur in Vergaderlokaal 1: kursus kunstgeschie denis Amarant vzw (info 091/33.03.24). Dinsdag 6 maart om 19.30 uur in Vergaderlokaal 2: voordracht «De aanpak van het kind in moeilijke situaties» door vzw Zit Stil (info 052/21.25.88). Donderdag 8 maart om 20 uur in de Teaterzaal: dia-avond door A.T.B.-Natuurvrienden (info 053/78.73.52). Zaterdag 10 maart om 20 uur in de Schouwburg: «De Bemoeial», ingericht door Gemeentekrediet van België (info 02/674.16.11). Dinsdag 13 maart om 20 uur in Vergaderlokaal 1: voordracht «Astro logie en relatie» door vzw De Nieuwe Mens (info 053/21.99.37). In de deelgemeente Bambrugge speelde men af en toe wat toneel maar dan toch zeer onregelmatig. In het kader van de plaatselijke Davids- fondsafdeling is echter een werkgroep gesticht die zich verantwoorde lijk stelt voor de toneelaktiviteiten. Deze kleine groep is zich Hoger Streven gaan noemen en heeft de bedoeling om in de toekomst elk seizoen met een paar suksesrijke stukken uit te pakken. Elk toneelwerk wordt bovendien meerdere keren voor het voetlicht gebracht. Aangrijpende tragiek brandend aktueel Met 'Missing Persons' brengt kunstgroep Alkuone op zondag 11 maart in kultureel centrum De Werf, Molenstraat 51, te Aalst, een uitermate boeiend en aansluitend bij de aktualiteit totaalspektakel. Dit zowel te 15 u. als te 20 u. Vooraf genummerde kaarten zijn voor 250 fr. beschikbaar bij Rita Mertens, 053-2L74.15. CJP -12 en +60 betalen 200 fr. Aalst. De aangrijpende tragiek van Missing Persons. Toch blijft er hoop op bevrijding Dit totaalspektakel is gegroeid uit een onderdeel van de Damiaanvie- ringop de Heysel verleden jaar. Het is een koreografie van de hand van de internationaal bekende Vlaamse danskunstenaar Mare Bogaerts, een ruim 30-jarige Sinjoor die in Londen reeds de leiding had van 'Jesus Christ Superstar' en veel in Amerika aktief is. Het aanvankelijk scenario werd aangepast aan de ruimte van De Werf en uitgebreid onder supervisie van Oscar Van Malder door koreo- grafen Nicole Delvaux en Geert D'Haens. Kunstgroep Alkuone uit Aalst brengt Missing Persons met zowat 85 leden. Voor 11 maart wordt het reeds gebracht te Leuven op 7 maart, twee maal te Aalst op aan vraag van scholen op 8 maart, op 10 maart te Gent en op 11 maart volgen dan de twee voorstellingen, een na middag- en een avondvoorstelling in De Werf. Aangrijpend 'Missing Persons' zelf dat een uur in beslag neemt wordt voorafgegaan door een voorprogramma met een optreden van het zangkoor Ron- kenburg van Lede o.l.v. Jozef De Smedt, een 5-tal optredens uit het Alkuone-répertoire en een uiteen zetting door een afgevaardigde van Amnesty International waarmee druk werd samengewerkt voor het tot stand komen van 'Missing Pers ons'. Na een pauze volgt aan de eigenlijke hoofdbrok, een aangrijp end gebeuren. Getoond wordt de strijd en het lij denvan mensen die gedoemd zijn om in verdrukking te moeten leven. Ingehouden woede en onmacht te gen overmacht, verscheurend ver driet van familie die vaders en zo nen sprakeloos moeten zien ver dwijnen. De ware tragedie van 'Mis sing Persons'.... Toch blijft er, tegen beter weten in, hoop op finale bevrijding. De zeker heid dat aan elke wrange droom eens een einde komt. In het pro gramma worden getuigenissen ver werkt, uiteraard vertaald, van poli tieke gevangenen en van familiele den van verdwenenen. De dansen worden ondersteund door poëzie en prangende beelden uit het archief van Amnesty Inter national. Getuigenissen uit La- tijns-Amerika, Centraal-Marokko, volksrepubliek China en de Filippij nen. En in een 'boodschap' horen we en zien tevens dat dergelijke mensont erende toestanden er nog steeds zijn. Mensen worden nog dagelijks omwille van hun overtuiging achter de tralies gezet. In alle delen van onze wereld. Toestanden die dus niet typerend zijn voor vergeten be schavingen doch nog steeds bran dend aktueel, angstaanjagend dichtbij, zelfs alledaags. Wie niet in de pas mee opstapt, loopt het risico naar een psychiatrisch onderzoek te worden gestuurd. Niet alleen in dic tatoriale landen. Creoolse mis Het spektakel is gebouwd op het stramien van de Creoolse Mis. In de vorm van Kyrie, Gloria, Credo, Sanctusen Agnus Dei beleeft u de vrolijkheid van het Creoolse volk, het platslaan door de bezetter en het monddood maken. Maar hoe sterker de overmacht toch is, hoe grover haar methodes, het volk laat zich niet uitroeien. Het rukt zijn boeien los, bidt en zingt... Onwillekeurig gaan ieders gedach ten daarbij naar recente gebeurten issen toch niet zó ver van ons verwij derd. Wereldwijd Het ligt in de bedoeling van Alkuo ne 'Missing Persons' ook buiten on ze grenzen te brengen. De tematiek is inderdaad universeel. Er werd trouwens reeds een invita tie ontvangen om op te treden in de USA, in Milwaukee in juni. Wat kan voor wie niet (meer) schoolplichtig is. Het wordt er een show met 8000 deelnemers, live op de beeldbuis gebracht door de Amerikaanse TV. Nog een uitvloeisel van de tournée die Alkuone twee jaar terug door de States suksesvol maakte. Alleszins wordt tijdens de zomer opgetreden in diverse steden in Frankrijk en voor de jongeren is er een ontspannings- en trainings kamp gepland in de Gorges du Tarn. De toneeldraad werd heropgeno men met 'Greenwich' van Walter Van Den Broeck en men vervolgde met een klassieker 'De ingebeelde zieke' van Molière vorig seizoen. Thans is de keuze gevallen op 'Zwijg, kleine', een stuk in vijf be drijven van de auteur Fitzg. Kusz dat door Nolle Versijp vertaald werd. Dit komisch toneelwerk handelt over een kommuniefeest waar niet slecht gedronken en bijgevolg ook wat afgelachen wordt. De gangen van het feestmenu volgen elkaar op en worden doorgespoeld met de no dige alkohol die veel vreugde brengt bij de genodigden maar resulteert in gekibbel die bepaalde hatelijkhe den inhouden. De verhitte hoofden en de bedwelmende geest willen de problemen eens ernstig aanpakken en alles komt naar boven wat anders verzwegen wordt: huwelijksproble men, opvoeding, moeder-zoon rela tie en andere familiale perikelen. Het toneelstuk is echter nogal reali stisch opgevat en de konflikten wor den niet volledig uitgediept maar de levensechtheid van het verhaal komt nog meer tot zijn recht dom dat de rollen in het dialekt gespeel worden. Dit heeft ook tot gevolgd* de gesprekken, gevierd in het Ban brugs, nog meer geaksentuetri worden. De koddige situaties end vaak idiote verbale gevechten a* gen voor een ware klkucht die opd lachspieren werkt. De regie is in handen van Fred De Corte en voorde bezetting iszi keuze gevallen op Bert Colen, Sis Ysewijn, Werner Ceusters, Rog.R Paepe, Marl. De Smet, L. R Rouck, Lieve Vermassen en Dei Van Den Bossche. De opvoeringen hebben plaats het Sint-Annacentrum te Bambrq ge op zaterdag 24 februari te 20 u zondag 25 februari te 19 u., vrijdag en zaterdag 3 febr. telkens te 201 Kaarten in voorverkoop kosten 10 fr. (kinderen 50 fr.) en kunnen be steld worden bij de spelers of d bestuursleden van het Davidsfond Telefonisch reserveren kan ook b J. Colen: 053-62.67.98. Aalst. Rustieke sloepen van Henri Tistaert Aalst. Vissershaven van Sanny Lammers Gisteravond 1 maart opende kui tuurschepen Gracienne Van Nieuwenborgh de tentoonstelling van werken van kunstschilders Dan ny Lammers en Henri Tistaert in de Belfortkelder. Deze expo blijft toe gankelijk tot en met 11 maart iedere dag van 10 tot 12 u. en van 14 tot 18 u. Danny Lammers (43) week als ver tegenwoordiger van de Impressio nistische School op 23-jarige leef tijd uit naar de USA en Canada. Door zijn talrijke tentoonstellingen aldaar toonde hij aan de Maerika- nen de schoonheid van het Vlaam selandschap: Brugge, Gent, de Leie... Ook havenlandschappen boeien hem duidelijk uitermate. Terug in Europa exposeerde hij o.m. in Genève, Londen, Milaan, Berlijn, Luxemburg, Deauville Pa rijs en vanzelfsprekend in eigen land alom. Op het Leonardo da Vinci-salon in aanwezigheid van Prinses Grace van Monaco werd hij bekroond met de zilveren medaille. En te Deauville haalde hij met brio de finale. Tal van zijn werken zijn eigendom van adelijke families of werden aan gekocht door de Republic Bank of Dallas, de United Calofornia Bank, de Morgen Bank te New-York, de Banque Générale du Luxembourg, enz. Henri Tistaert Henri Tistaert is een hartstochtelijk natuurminnaar. In alle facetten. Met zeer biezondere voorliefde voor de zes die hem suggereerde tot tal van marines. Hij beperkte zich allerminst tot 'on ze' kust. Ook Bretagne was voor hem een onvermoed rijke inspira tiebron: de vele vissershaventjes en het spel van de natuurelementen. Vrijdag 9 maart: Erik Van Neygen De afdeling Mijlbeek van het Aal- sterse Davidsfonds organiseert in de Teaterzaal van De Werf een avond met Erik Van Neygen. Begonnen als kleinkunstenaar, be sefte deze vrij snel dat hiermee in Vlaanderen het zout op de spreek woordelijke patatten met te verdie nen viel. Hij schakelde om en groei de uit tot een populaire zanger met dito liedjes, echter zonder al te veel in te boeten aan niveau kwa tekst, muziek en arrangementen. Hij bleef op de podia in Vlaanderen, ook voor er sprake was van «Tien om te zien» of andere toestanden van niet zo denderende kwaliteit. Of Vlaam se muziek, net even anders! Tickets in voorverkoop kosten 250 BF of voor houders van een C.J.P. of een +3-Pas slechts 200 BF; aan de ingang betaalt men 300 BF. Voor meer informatie: 053/ 78.21.23. Zaterdag 10 maart: teater «De Familie Flop» door De Schone Schijn Je kunt van Anton Cogen denken watje wil, maar je kunt niet ontken nen dat het een bezig bijtje (zeg maar: bij!) is in het Vlaamse teater- landschap. «De Rode Vaan» van 9 februari 11. noemde hem «een soci aal-politiek geëngageerd en de arti stieke grenzen aftastende auteur- regisseur». En dat is hij allemaal in hoge mate. Maar hij is meer. Hij maakt deel uit van het dramatisch gezelschap van de B.R.T. en is als akteur dus regelmatig te zien in al- De charme en het permanent mys terie van Bretagne, een begenadig de landstreek. Het werk van Tistaert stoelt op twee pijlers: licht en kleur. Met volle waarde en densiteit van elke kleur- toets. Blauwen voor de fluïditeit van de watermassa. Bruinen voor de gestrengheid van de rotspartijen. Met de heldere zilvergrijzen die aan zijn werk de voornaamheid van be heerste emotie verlenen. Een sere niteit die aansluit bij de kolkende wildheid van uitgeraasde natuure lementen. LH lerlei series en te horen in diven hoorspelen; ook in «Lava» van hl duo Kamagurka - Herr Seele oi breekt hij niet. Hij was de oprichK van het Progressief Aalsters Collfl tief Teater ofte Pact, dat telka goed was voor een flinke brok geè gageerd teater, dikwijls ook geka testeerd, denken we maar aan hl stuk over priester Daens. Op 14 februari 11. speelde zijn Ti neelgezelschap «De Schone Schijn in het Brusselse Paleis voor Schon Kunsten de première van «Armai de de Molière» van Pieter De Pril (vader van Dirk en van de toneeltx werking «De Bende van Jan i Lichte» naar Boon, ooit gekred door het MMT in regie van Jai Vissenaken). In 87 voerde TeaB De Bron «Armande» op in regie vi Greta Van Langendonck. Anta Cogen bewerkte en regisseert «Armande» opnieuw. Rond deze tijd moet, eveneens initiatief/met medewerking Cogen, «de mentaal anarchist zoals hij zich noemt, in Heldergei het café-chantant «Engels' Molen starten, waar op kommerciële bas «de man in de straat» zich kan aiffl seren. «Dat geld investeren wij in produkties waarvoor we eigei van de staat geld zouden moeU krijgen. Ik zie geen andere mogt lijkheid meer om nog teater te km nen brengen», dixit Cogen in «D Rode Vaan». En dan nu op zaterdag 10 maart a 20 uur in de Teaterzaal van de We «De Familie Flop», op tekst vi Michel Christiaens, Gunnar Calk baut en Cogen zelf. «De Famili Flop» is het verhaal van een doo deweeks gezin dat knotsgek! avonturen beleeft doorheen de tij< en: holbewonerstijd, de Romein tijd, de middeleeuwen, de Inquis tie, de Franse Revolutie, de Eers Wereldoorlog en de hedendaag tijd. «De Familie Flop» is een stu pretentieloos teater, echt volksve maak. Maar Cogen zou Cogen n» zijn, indien hij tussen de lachsalvo door ook niet een stuk maatsch^ pijkritiek serveert! Deze voorstelling is een organisali van de Vriendenkring Stad Aalst

De Voorpost | 1990 | | pagina 14