Volgend jaar maken Stopnoillekes hun eigen, nieuwe stadsreus i Aalst-Karnaval aan promotie toe in veertig landen Prinsendag op zaterdag na karnaval Aalst als motor van Europees kamavalgebeuren 'k Hem en hert ver Oiljst-Karnaval B - 2.3.1990 - De Voorpost "De Stopnoillekes", een kamavalgroep die evolueerde naar een reuzengilde wat hen niet door iedereen in dank werd afgenomen, hebben met reuzen reeds heel wat beleefd. Suksessen maar ook ontgoochelingen. Ze zetten echter door. Alhoewel de stad stelde geen geld te hebben om een nieuwe stadsreus te laten realiseren zijn "De Stopnoillekes" allerminst van plan ermee te stoppen. "Stoppen" schuilt in hun naam allerminst als sinoniem van ermee ophouden. Wel als een soort naaldwerk want bij kostumering van reuzen komt heel wat naaldwerk kijken. Ze willen nu volgend jaar opstappen met een gloednieuwe eigen reus. Tot spijt van wie het benijdt. De alleroudste Aalsterse stadsreus dateert van vóór 1447. Toen die door de tand des tijds deerlijk was toegetakeld, zeg maar versleten, werd hij in 1536 vervangen door een splinternieuwe. Zijn hoofd was van hout, zijn lichaam, armen en benen gemaakt van wijmen. Nu kreeg hij een reuzin als gezellin en volgden een reusje en een reuzinneke. Ze dansten voor Keizer Karei of wer ken, voorafgegaan door een viool krabber rondgedragen in stoeten en processies. De beeldenstorm zou, volgens Petrus Van Nuffel althans, hun einde hebben meegebracht. Zeker is alleszins dat Aalst in 1927 twee nieuwe reuzen kreeg: Iwein en Laurette. Hun huwelijk werd trou wens in 1950 als bezegeling van een folkloristische stoet tijdens de Al- fons De Cockviering plechtig inge zegend. In 1932 kreeg Aalst er de joviaal lachende reuzenfiguur Majoor Cans bij, destijds Majoor van de Burgerwacht ofte Garde Civic. Na jarenlang mee te hebben opgestapt met Iwein en Laurette, verdween Cans echter op eerder geheimzinni ge wijze. Hij zou heden ten dage nog steeds onvindbaar zijn. In 1968, ter gelegenheid van de veer tigste kavalkade, was een aantal vreemde reuzen te Aalst te gast. De Aalsterse reuzen gaven noodge dwongen forfait omdat hun kledij en hun rieten draagstoelen het had den begeven. Het werd allerminst een meevaller. De Stopnoillekes De Stopnoillekes namen de draad weer op. Pas vijf jaar als kamaval groep aktief ontstaan uit de samen werking van kamavalisten in hart en nieren Maurice Coppens en Paul Backaert dragen ze reeds voor de derde keer stadsreuzen Iwein en Lauretta en de populaire Voil Jean- net Paula in de stoet. Door het aan vaarden van deze officiële opdracht nemen ze in het kamavalwereldje dan ook een biezondere plaats in. Quasi automatisch evolueren ze naar een "Reuzengilde" eerder dan naar een typisch kamavaleske groep. Het lag in hun bedoeling zelf nu met een eigen, nieuwe reus uit te pak ken. Om allerhande redenen was dat nog niet haalbaar. In afwachting presenteerden de Stopnoillekes in De Pikkeling" te Moorsel in aan wezigheid van kuituurschepen Gra- cienne, feestkomiteevoorzitter Odilon en sekretaris Betty, Keizer Kamiel, Prins Kris, een sterke af vaardiging van het Feestkomitee en uiteraard "Stopnoillekes" hun Gil- detekking. Ze willen inderdaad in teresse wekken opdat het eeuwe noud volksfeest dat vastenavond meebrengt in ere zou worden ge houden. O.m. met reuzen in de stoet. Een vliegende Start Onder impuls van ex-Berke Mauri ce Coppens en beeldhouwer van talloze kamavalkoppen Paul Ba ckaert gestart als losse groep. Ver kleed als kippen werd in 1986 geop teerd voor 'stadsreuzen". In zijn atelier te Wieze kregen door de zor gen van Backaert twee nieuwe stadsreuzen gestalte samen met 6 ultra-beweeglijke begeleidingsreu zen in eigentijds materiaal. Hun eerste deelname werd een schot in de roos: de Amylumprijs en op de 40 groepen de negende plaats. Ze zorgden inderdaad voor waardige vervangers van Iwein en Lauretta die nergens meer te bespeuren wa ren. De échte schenen met pensi- 'Vue Touristique' brengt Aalst de wereld rond In het kader van de publikatie 'Vue Touristique', een toeristisch magazine, nu over 'Karnaval in Europa', werd een Hongaarse delegatie deoor het Aalsters stadsbestuur in het stadhuis ontvangen. Aalst komt erin trouwens ook aan bod met o.m. een tiental foto's. Zelfs op de cover: stond de foto van de Aalsterse prins 1989 Frank Van Rijmenant. 'Vue Touristique' is een door Hongaren geleid driemaandelijks magazine van de internationale federatie van journalisten in de toeristische sektor. Het eerste nummer van de 21ste jaargang is trouwens volledig gewijd aan karnaval en wijdt bijdragen aan het kamavalgebeuren in het Rheinland en Köln, in Zuid-Amerika met Rio de Janeiro en in België met Aalst in Vlaanderen en Binche in Wallonië. Via dit tijdschrift dat in liefst 40 landen te bekomen is krijgt karnaval Aalst vanzelfsprekend een ruime internationale allure en betekenis. De ambassadeur van Hongarije te Brussel en de hoofdredakteur en redaktiesekretaris van 'Vue Touristi que' waren dan ook welgekomen gasten in het Aalsters stadhuis. Burgemeester De Maght waagde zich trouwens aan de Hongaarse taal, een aartsmoeiliike opdracht, en stelde dit gebeuren in de bredere visie van het Oost-West-verhoudingen. 'Vue Touristique ijvert inderdaad reeds tw.ee decennia aan het bevorderen van de bevriende hap tussen alle landen o.m. door reizen, toerisme en gastronomie. Nu de onderlinge relaties zo veel makkelijker geworden zijn heeft deze ontmoeting dus des te meer zin. Niet in het minst omdat er tussen ons land en Hongarije reeds lang gepriviligeerde relaties bestaan. De Prinselycke Carnavalcaemere der Aloude Kaiserlyke Stede tot Aelst is reeds aan haar negentiende Prinsendag toe. Deze heeft plaats de zaterdag na karnaval Aalst en de dag voor de stoet op de Arend. Op zaterdag 3 mei dus. Verleden zondag werd reeds een eucharistieviering bijgewoond ter nagedachtenis van alle afgestorven kamavalisten van Aalst. Prinsendag Op zaterdag 3 maart wordt aan 't Half Maantje' in de Pontstraat te 17 u. gestart met een rondgang met Fanfare in net stadscentrum. Te 18 u. wordt de Prinsencaemere in de feestzaal van het stadhuis ontvangen door het stadsbestuur en het Feestkomitee. Overhandiging van een geschenk aan het stadsbestuur, huldiging van de nieuw verkozen prins Kris, huldiging van prins Louis (30 jaar prins), prins Simon (25 jaar) en prins Jean-Paul (20 jaar). Dit alles uiteraard in karnavaleske sfeer en opgeluisterd met muziek en voordracht. Te 20 u. volgt dan in salons Carlton een eetfestijn met zang en dans. Volgend jaar wordt het een uitschieter. Dan bestaat de Prinsencaemere inderdaad twintig jaar. LH Aalst. In de jaren 1972-1979 hadden de leden van het Aalsters Feestkomitee wel een kostuum. Op de eerste rij met speciaal insgine op de grijze hoge hoed, voorzitter Fons Singelijn met naast hem duivel-doet-al Henri Van de Perre oen te zijn. Toen ze inderdaad moesten worden opgehaald op hun standplaats (ligplaats?) waren ze niet in staat aan de stoet deel te nemen. De Stopnoillekes laakten in een tijdens de stoet rondgedeeld pamflet de jarenlange stiefmoeder lijke behandeling die de echte reu zen in de kille stadswerkhallen werd toebedeeld. Als ode aan Iwein en Lauretta, Majoor Cans en kindeke Baba werden dan de nieuwe stads reuzen voorgesteld. Andere nieuwe reuzen? Na de geleverde inspanningen om de traditie in ere te houden vonden de Stopnoillekes het vreemd dat de stad nieuwe(re) reuzen zou inzetten in de stoet van 1987. Het stadsbe stuur werd hieromtrent schriftelijk geïnterpelleerd doch er kwam geen enkel antwoord. Uit navraag in kar naval- en akademiemiddens bleek echter niet dat er konkrete gege vens in verband met nieuwe reuzen voorhanden waren. De Stopnoille kes betreurden geen enkele kans te zijn gegund voor het opbouwen van een nieuw reuzenpaar. Vogelschrikken Ondanks het afwijzen van hun reu zen voor de Stopnoillekes een pijn lijke ervaring was werd in '87 geop teerd voor reuzegrote vogelschrik ken, beweeglijk tot en met. Goed trouwens voor de vijfde plaats en de originaliteitsprijs Willy Van Mosse- velde. In '88 volgde dan de Voil Jeannet". De Stopnoillekes laboreerden aan een ambitieus programma: de er kenning van de eigen reuzen Iwein en Lauretta, een jaarlijkse uitbrei ding van het reuzenpatrimonium met als eerste voil jeannet Paula, een vaste begeleidingsgroep buiten wedstrijd en het bekomen van het beheer van het reuzenpatrimoni um. Een zware opdracht die niet door alle Stopnoillekes in dank werd opgenomen en aanleiding- werd tot een splitsing in de groep. Ontnuchtering Dat de nieuwe stadsreus, Majoor Cans, niet door de Stopnoillekes mocht worden gerealiseerd was voor hen een ware ontnuchtering. Zonder de Stopnoillekes nog enige rwijze te kennen werd Majoor Cans ferealiseerd door Lotjonslos. De lajoor was echter opgebouwd op de wijze gebruikelijk voor karnaval- wagens, kippengaas en gelijmd pa pier. Hij oogde wel leuk maar was uitermate kwetsbaar en aan aftake ling toe. De Stopnoillekes konden dan ook voor het beheer ervan niet instaan en de Majoor belandde weer bij zijn bouwers. Karnavalmedaille De kontroverse werd ondertussen uitgepraat en de verstandhouding tussen stadsbestuur en Stopnoille kes is weer goed. Om redenen van budgettaire aard kon de idee ieder jaar er een nieuwe reus bij te kreëren niet worden aan gehouden. A.s. zondag ziet U dan wel Iwein, Lauretta en Paula doch geen Cans. Er was geen geld voor diens restau ratie- In afwachting werd een ontwerp ge maakt van een karnavalmedaille ge dreven in aluminium door Paul Ba ckaert met in profiel Iwein en Lau retta en op de achtergrond de Borse en het Belfort. Het ,Ros Balatum komt even kiiken. Op de voorgrond een trommelaar, een fluit- en een doedelzakspeler. Twee eksempla- ren werden reeds in brons gegoten. Kommercialiseren ervan ligt niet in de bedoeling van De Stopnoillekes want de prijs wordt 8.000 fr. En de toekomst? De Stopnoillekes organiseren noch steakfestijnen noch barbecues noch mosselsoupers. Ze doen het zuinig aan met hun jaarlijkse karnavalver- goeding en hun optredens her en der, o.m. in Wieze, Duffel, Wendui- ne, Grimbergen, Leuven, Kluisber- gen, Brussel maar ook in Parijs en Amsterdam. Volgend jaar komt er een stadsreus, uiterst beweeglijk, in eigen beheer gemaakt door de Stopnoillekes. Na dere details willen ze momenteel liever nog niet kwijt. Sinds de overschakeling van karna valgroep naar begeleidingsgroep van reuzen raakten de Stopnoille kes een aantal leden kwijt. Ze uiten dan ook noodkreten om ex- en nieu-1 we leden aan te trekken. Niet in het 1 minst trommelaars, doedelzakspe-1 Iers en fluitisten. Wie er belang in stelt kan kontaktl 1st opnemen op volgende adressen: Voorzitter: Maurice Coppens, Ve werijstraat 12, 9300 Aalst, tel. 053/1 21.51.82. Sekretaris: Jo Janssens, Vilain- straat 21, 9300 Aalst, tel. 053/ 77.16.21. Schatbewaarder: Renilda Hennes, Verwerijstraat 12, 9300 Aalst, tel. 053/21.51.82. Technisch advies: Paul Backaert, Rooien 37, 9380 Wieze, tel. 052/ 35.81.58. Aalsterse delegatie te Viareggio Burgemeester De Maght, kuituur schepen Gracienne Van Nieuwen- borgh, feestkomiteevoorzitter Odi lon Mortier en stadsarchivaris Ka- rel Baert gingen naar een Europese ontmoeting naar het Italiaanse Via reggio na een ommetje na Straats burg. Kontakten werden in de Italianse kamavalstad bij uitstek Viareggio bij Lucca gelegd met kamavalver- antwoordelijken uit Binche, Metz, Cherbourg, Les Lilas, Nice, Patraz in Griekenland, Mainz en Keulen in de Bundesrepubliek en Leipzig in de DDR, Timissoara in Roemenië, Breda en Nijmegen in Nederland, Santa Cruz de Tenerife (Spaans ge bied), Venetië en uiteraard Viareg gio. Alkuone op Vlaams-Nationaal Zangfeest Oscar Van Malder is met zijn Aalsterse Kunstgroep Alkuone en met de 14 the- baanse trompetten van KSA Hanske De Krijger present op zondag 25 maart van af 14.30 u. present in het Antwerps Sportpaleis. Werken er verder aan mee Connie Neefs, Zakdoek, Gust Teugels, Clouseau, Het Vlaams Simfonisch or kest met dirigenten lode Dieltjes, Mi chael Scheck, Lou Van Cleynenbreug- hel en Juliaan Wilmots. Bij de tekstau teurs hoort ook stadsgenoot Wouter De Bruyne. Verder doen mede de Koren van de ANZ-koorfederatie, inderkoor De Ghespeelkes uit Wilrijk, jeugdmu- ziekkapelen van VNJ en Sint-Joris Ize- gem, de drumband uit Hamont en voor presentatie zorgen Herman Bogaert en Chilo Van Lerberghe. Vanaf 13.30 u. is een voorprogramma voorzien. Het eigenlijke programma gaat van start te 14.30 u. Voor de regio zijn kaarten te koop bij Jos Zbeel, Bovenhoek 90 te 9380 Wieze, 053/21.75.26. Hst. Daarme blijft het stadsbestuur in de traditie. Reeds eerder werden in de kontekst van karnaval Gabrovo in Bulgarijë, Keulen in West-Duits- land en Tenerife aangedaan. Eens raakten ze er zelfs hun eigen burge meester quasi kwijt tot de 'verloren zoon' weer kwam opduiken. Aalst werd inderdaad aangezocht in het kader van het Europees Jaar van het Toerisme door de Ministerraad van Europa om een projekt uit te werken om het Europees karakter van het kamavalgebeuren te aksen- tueren. Aan de hand van drie tentoonstel lingen en van een symposium in het Europees Jaar van het Toerisme (90-91) wil gezocht worden naar antwoorden op vragen naar raak punten van de verschillende grote karnavals in Europeselanden. 'Is karnaval een Europees feno meen?'. Zoeken Naar antwoorden op deze vragen wil men te Aalst zoeken in De Werf in verband met het Europees karak ter van karnavalvieringen bij een tentoonstelling van 25 januari tot 1 februari 1991. De uitbundige kreati- viteit tijdens deze feesten wordt on der de loupe genomen in de werk- halle La Couverture van 25 januari tot 9 februari 91. En folklore en geschiedenis volgen in het stedelijk museum Oud-Hospitaal van 25 ja nuari tot 10 februari. Het tweedaags symposium heeft plaats op 26 en 27 januari 91 in ver band met het al dan niet Europees karakter van karnaval. LH In de Karnavalperiode verschijnen traditioneel een aantal gelegen heidsstickers. O.m. zeer geslaagde van Jean-Paul De Baitselier. Zins pelend op de nog niet doorworstelde rankune tussen Aalst-Stad en de gefusioneerde deelgemeenten lanceerde hij o.m. 'Ik ben nen éch ten'... met daarbij een stralende ajuin. Ook die met wat Aalstenaars binst de karnavalperiode liefst niet doen: niet zagen, niet kreften, niet mémmen. Aansluitend op de recente perikelen rond herschikkingen van karnaval waarbij Keizer Kamiel en het AKV samen met een aantal ex-prinsen hun tanden moesten laten zien vooraleer aan de situatie geremidieerd kon worden wordt nu een hommage gebracht aan hen die zich niet bezighouden met herschikkingen en obstruktie doch wel aan hen die een hart hebben voor hun bloedeigen karnaval. Jean-Marie Heyman lanceerde daartoe een zelfklever met de tekst "k hem een hert ver Oiljst - Karnaval' met een glunderende ajuin gevat in een bloedrood hart. Allicht een must voor de 'échte'. De zelfklever is te verkrijgen in elke goede boekhandel of herberg. LH 1'

De Voorpost | 1990 | | pagina 8