Dender - S.O.S. - Dendre wil harde akties Arrondissement Dendermonde staat vooraan voor verdere uitrusting industrieterreinen Gamma Herzie: 'Oosteuropese Literatuur' 'Studeren in het Hoger Onderwijs' Jonge man vermoordt ouders om zaak op te starten Belgian Brass Soloists Gemeenschapsminister De Batselier niet alle initiatieven kunnen gerealizeerd worden Oudermoord in Wichelen 10 - 9.3.1990 - De Voorpost De tweede (werk)vergadering van de Interregionale aktiegroep 'Dender - S.O.S. - Dendre' lokte verleden zaterdagvoormiddag in De Werf ruim 50 belangstellenden. Afgevaardigden van groeperingen in individueel geïnteresseerden. Met ook een aantal franstaligen begaan met de problematiek van ons aller Dender. Onder de aanwezigen vertegenwoordigers van milieugroepen allerhande als o.m. Wielewaal, Uilekot, Werkgroep Leefmilieu Aalst, Regionale Aktiegroep Leefmilieu Dender en Schelde (Raldes), LJsvogel en van onze Waalse broeders mensen van de Fédération Provinciale des Pecheurs du Hainaut en van het Comité Regional d'Ath pour la Sauvegarde en l'environnement naturel'. Ook politici als volksvertegenwoordigers Lisette Nelis - Van Liedekerke en Jacques Timmermans. Jan Caudron, steeds op post moest verleden zaterdag verstek geven. Verder provincieraadslid Chris Borms en gemeenteraadslid Luc Van Lierde. Aan de voorlopige bestuurstafel Dolores Baita, Guido Moens en Luc Gordebeke. Uit de bespreking van de agenda punten die niet steeds vlot verliep want zelfs uitgesproken demokra- ten houden zich niet steeds aan de- mokratische spelregels bleek onder meer dat er nood is aan enige struk- tuur (niet te veel), dat de doelstel lingen nader moeten omschreven worden, dat men moet overgaan tot akties (liefst harde), dat moet ge zorgd worden voor de broodnodige financiële middelen (verre van mak kelijk) en dat er behoefte is aan professioneel werk (alleen vrijwil ligers kan niet). kan wellicht - in Aalst kan dat niet subsidie gevraagd worden aan de betrokken gemeentebesturen en via verkoop van zelfklevers kan ook geld samengesprokkeld worden. Of er reeds moet gedacht worden aan het aantrekken van een geco of gewetensbezwaarde blijft nog een open vraag. Vooraf moeten de akti- viteiten duidelijk worden vastge legd en de begroting in funktie daar van opgemaakt. Voor een gewe- Gemeenschapsminister De Batselierwil wel industrieterreinen uitbreiden wan neer daar behoefte aan is (foto Piet Hermans) In het Vlaams Regeerprogramma werd onder impuls van gemeenschaps minister De Batselier het opstellen voorzien van een volledige kwantitatie ve en kwalitatieve inventaris van de beschikbare industriezone en am bachtelijke zones. Het eindrapport van deze inventarizatie is nu klaar en zal eerlang aan de Vlaamse executieve worden voorgelegd. Wat betreft het arrondissement Dendermonde wordt in het eindrapport vastgesteld dat gezien de beperkte reserve aan uitgeruste terreinen dit arrondissement prioritair in aanmerking komt voor verdere uitrusting van terreinen. We denken dat de kulturele vereni ging Gamma vzw uit Herzele zowat model kan staan voor wat een alge- me kulturele vereniging zou moeten zijn: de meest verscheiden werk groepen pakken regelmatig uit met boeiende tema-avonden, info-ver- gaderingen, spreekbeurten, mu ziekavonden e.a. Ook de maand maart staat weer bol van de diverse aktiviteiten. Kontaktpunten formatiemogelijkheid en doorgeef luik, doch die geen standpunten tensbezwaarde wil Siegfried Van 'Aalst 2000', Korte Nieuwstraat 12 mogen innemen waardoor ze Den- Nuffel alleszins stappen zetten en te 9300 Aalst (053/78.38.14 of der - S.O.S. - Dendre enigermate Jacques Timmermans wil dat bij mi- 78.89.84) fungeert reeds als perma- zouden kunnen betrekken. nister Tobback bepleiten. Gesteld nent sekretariaat. Het principe droeg ieders goedkeu- werd dan een geco aan de vereni- Voor Wallonië neemt althans voor- ringweg. De konkrete invulling kon ging zowat 200.000 fr. per jaar zou lopig Luc Van Hoof, Marais nog maar gedeeltelijk gerealiseerd kosten... Betaald personeel wordt d'Acren 1 te 7870 Deux-Acren worden. momenteel nog niet opportuun ge- (068/33.54.36) met de ter plekke Voor Aalst zal dat bijna vanzelf- acht maar anderzijds is het zo dat reeds bestaande infrastrutkuur de sprekend 'Aalst 2000' zijn, voor Ni- het werk (en het geld) nu geleverd kontakten voor het franstalig ge- nove voorlopig Herman De Kegel, worden door een externe vzw. Wel- deelte van het Denderbekken voor voor Denderleeuw Erik Dutré, voor licht kan bij de Stichting Monumen- zijn rekening. Geraardsbergen zullen kandidatu- tenzorg ook enige betoelaging be- Kontaktpunten die fungeren als in- ren gesteld worden na plaatsleijk komen worden. overleg en voor Dendermonde is er reeds een plaatselijk Denderaktie- Akties komitee. Afgevaardigden van ande- Het algemeen gevoelen heerst re Dendergemeenten worden nog er van politici niets mag verwacht ingewacht. worden en dat er reeds al te lang Het zijn deze kontaktpersonen die voorbereid, gepland en getalmd is, een soort dagelijks bestuur, een De periode van besprekingen en pe- stuurgroep zullen vormen om lo- tities is duidelijk voorbijgestreed als pende zaken af te handelen. Uiter- niet effektief. Toch dient te worden aard zal het steeds om open verga- gesteld dat zowel Lisette Nelis als deringen gaan, waarbij ieder geïnte- Jacques Timmermans aan de be- resseerde welkom is en zijn inbreng voegde minister vragen hebben ge- kan hebben. steld. Allebei wachten ze echter nog op enig antwoord. Doelstellingen Deze zijn reeds geformuleerd als Aktieplan volgt: informatie verzamelen en die Dender - S.O.S. - Dendre gaat een uitwisselbaar stellen, informeren en afficheaktie voeren en stickers ver- Gamma-lid 400 BF, als nict-lid 600 BF. Daaruit, zo zegt minister De Batse lier, mag men evenwel niet beslui ten dat alle initiatieven die worden aangekondigd, ook zullen gereali zeerd worden. "Dat zou ekono- misch, financieel en planologisch niet verantwoord zijn'zo zegt hij. Men dient dus prioriteiten te leg gen. Zo opteert de minister voor het optimaal benutten van de bestaan de reeds uitgeruste terreinen. Voor de nieuw uit te rusten terreinen wil minister De Batselier als belangrij ke criteria aanwijzen de vestigings- faktoren van de bedrijven zelf en het realizeren van een goede woon- werkrelatie. Naast ekonomische faktoren moet ook rekening worden gehouden met de ruimtelijke en ecologische faktoren. De reeds bestaande infra- struktuur van wegen, rioleringen, koliektoren, moet zoveel mogelijk gebruikt worden en een wijziging van het gewestplan kan slechts zeer selektief gebeuren. Daar waar er een zeer grote schaarste aan uitge ruste of uitrustbare terreinen is bie- voorbeeld, of op lokaties die poten tieel een attraktiepool vormen voor belangrijke vestigingen. Maar steeds moet men rekening houden met de ecologische faktoren en zo zegt de minister congestiever schijnselen en industriële lintbe bouwing moet worden vermeden. Minister De Batselier pleit voor een meer optimale terreinbezetting en meer selektief toewijzen van terrei nen. Via een doelmatig beheer en met clausules binnen de verkoop- skontrakten moet de beschikbare ruimte deskundig worden gebruikt. De Batselier dringt er bij de beoor deling van nieuwe projekten op aan uit te gaan van een geïntegreerde benadering die rekening moet hou den met de ekonomische aspekten en met de ruimtelijke en ecologi sche faktoren. In de regio Uit de inventaris blijkt dat lang nog niet alle industrieterreinen in de streek volzet zijn. Alleen Zele Sta tion, Wetteren en Buggenhout (zo goed als volzet) bieden geen ruimte meer. Voor het industrietereein Hoogveld te Dendermonde is er 85 ha ingenomen. Buggenhout heeft op 1 ha alle gronden ingenomen. Het terrein Galgenberg in Berlare, 12 ha groot, is nog onbebouwd. In Lebbeke is 11 ha van de beschikbare 20 ha in gebruik. In Lokeren is het industrieterrein aan de E17 59,5 ha groot waarvan er 53,5 ha in gebruik is en het industrieterrein aan de Rijksweg 70 ha groot is, is voor 29,5 ha ook bebouwd. Dan is er nog het industrieterrein Rozen in Lokeren. Van de 32 ha is er daar 19,5 ha in gebruik. In Laarne is er een indus trieterrein van 23,5 ha waarvan er 11 ha bebouwd is. Zele station is met zijn 123,5 ha helemaal bezet en het Zwaarveld in Hamme heeft 42 ha bebouwd van de 60 ha beschikba re grond. In Temse zijn er nog heel wat mogelijkheden. Het industrie terrein is daar 220,5 ha groot en daarvan is slechts 76 ha in gebruik. In Wetteren is het terrein helemaal volzet en in Wichelen is de helft van het 10 ha grote industrieterrein in gebruik. Met meer dan 200 bedrijven in de eerste plaats gevestigd op de regio nale industrieterreinen van het ar rondissement Dendermonde in de gemeenten Dendermonde, Ham- me, Wetteren en Zele is het poten tieel aan bouwrijpe gronden bijna uitgeput. Voor de toekomst bete kent dit dat men nieuwe gronden bouwrijp moet maken. De inter- kommunale DDS heeft hiervoor binnen een meerjarenplanning ver schillende projekten voorgesteld. Minister De Batselier merkt op dat de Vlaamse Executieve de kredie ten voor de uitrusting van industrie terrein drastisch heeft verhoogd. Van 180 miljoen in 1988 is dat nu 450 miljoen geworden. De Batselier wil ook wat doen aan het aanzien van de industrieterreinen. Het komt erop aan bedrijven met een grote en goede naam en faam te kunnen aantrekken, bedrijven die toekomstgericht zijn. Samen met zijn collega en stadsgenoot Lens- sens wil hij bij minister Sauwens erop aandringen dat op de begro tingvan 1991 de verbetering van de invalswegen wordt ingeschreven en dat de werken ook op bepaalde punten worden uitgevoerd. 'Oosteuropese literatuur' De literatuur heeft in het Oostblok geen onbelangrijke rol gespeeld in de huidige politieke ontwikkelin gen. Op deze aktualiteit wil de Werkgroep Literatuur inspelen met de organisatie van deze temareeks. Elk van de drie avonden wordt inge leid door een bevoegd spreker. Op dinsdag 13 maart verzorgt prof. dr. De Vin van de Ufsal een algeme ne inleiding over de Oosteuropese literatuur. Aan de hand van dia's wordt speciaal het literaire leven in Berlijn geschetst, een stad waar de spreker zelf jarenlang gewoond heeft. Op donderdag 22 maart geeft prof. dr. W. Skalmowski van de KUL een beeld van de Poolse letterkunde. Hij verzorgt een inleiding en een bespreking van 'De kleine Apoca lyps' van Tadeusz Konwicki, waarin de schrijver een haarscherp beeld schetst van de poolse bureaukratie en de Poolse samenleving. Op donderdag 29 maart komt prof. dr. M. Panajotova die een algemeen kader brengt van de Tsjechische li teratuur. Deze professor aan de KU1 en ULA schetst tevens een beeld van de bekende dramaturg en essayist Waclaw Havel, tot voor kort een 'gevaar voor de kommunis- tische partij', mede-opsteller van Charta 77, dissident... en nu presi dent van zijn land. Deze serie loopt telkens om 20 uur in de Plaatselijke Openbare Biblio theek aan de Markt te Herzele. Voor verdere inlichtingen: A. Van Impe - Nachtergaele (053/ 62.56.59). Inschrijven kan in het kantoor van het Gemeeiïtekrediet, Kerkstraat 7 te Herzele (tel. 053/ 62.39.20 - rek. nr. 068-0539190-91). Voor de hele reeks betaalt u als 'Studeren in het Hoger Onderwijs' Ben je je laatste maanden in het middelbaar onderwijs aan het klop- sensibiliseren, drukking uitoefenen kopen. Ook zich manifesteren met pen? Dan ben je momenteel wel- op vervuilers maar vooral op over- zwarte vlaggen op Denderbruggen. licht bezig met je studiekeuze en heden die nalaten hun vetrantwoor- Alvorens tot een het aktieplan te overladen instellingen van allerlei delijkheden op te nemen, indivi- komen wil men informatie verza- aard je met bergen informatie, duele akties koördineren en geza- melen over de toestand van de rio- waarvan je je vaak afvraagt of ze wel menlijk akties plannen. Het is dui- leringen in de diverse gemeenten, objektief is, want natuurlijk tonen delijk dat dergelijk algemeen gestel- aandringen op openbaarheid van die instellingen enkel de mooie kant de doelstellingen in meer konkrete de gegevens van de VMW ook wat van de zaak. vormen moeten worden gegoten. betreft de lozingsvergunningen, het Hoor je liever eens hoe het er in de plan Kelchtermans eens doorlich- realiteit aan toegaat? Hecht je meer 1',nanc,es ten wat betreft de Dender e.d m. geloof aan de ervaringen van een Tot op heden schoot Aalst 2000 Pas daarna kan een heus aktieplan student zelf dan aan al die mooie reeds 40.000 fr voor aan S.O.S. - worden ontwikkeld. De Stuurgroep verhaaltjes? Hou dan alvast zater- Dender en zorgde het tevens voor maakt er eerlang werk van en met dag 10 maart vrij in je agenda. de mankracht. Uiteraard kan zulks de volgende algemene vergadering Gamma vzw biedt die dag immers 20 niet verder. zal niet lang getalmd worden. Wel een beknopte maar interessante Er zal een rekening worden ge- wil men eerst eens een informatie uiteenzetting over de specifieke opendop naam van Dender-S.O.S. dag meemaken over de toestand in iroblemen waarmee studenten in Dendre te Aalst bij de financiële Wallonië met vrijblijvende, infor- let hoger onderwijs te kampen kan instelling die meest voor sponsoring matieve bezoeken aan diverse fa brieken. S.O.S. Dender wordt alleszins een hebben, zowel op studie- als op psi- in aanmerking wil komen, chologisch vlak. Deze uiteenzetting Er wordt een lidgeld gevraagd van wordt verzorgd door dhr. De Pot- minstens 1.000 fr. per vereniging en milieugroep waar de overheid en de ter, deskundige terzake en koördi- minstens 200 fr. per individueel lid. bedrijven nog bezwaarlijk zullen nator van het Adviescentrum voor Daarmede zou de reeds gemaakte kunnen naast kijken'. Studenten van de Gentse Rijksuni- schuld kunnen gedelgd worden. Er LH versiteit. Gamma biedt die dag tevens tien panels die elk werken rond een be- Eaald tema (zo is er een panel voor etteren Wijsbegeerte, één voor Wetenschappen, voor Ekono- mie...). De panels bestaan uit ra sechte studenten uit de meest diver se studierichtingen, met wie je een gesprek kan voeren van man tot man en die je graag, vanuit hun eigen ervaring, een antwoord zullen geven op je vragen in verband met de studierichting in se én het stu- Maandagavond speelde er zich in de Bogaert te Wichelen een waar dent-zijn in het algemeen. gezinsdrama af. De 26 jarige Luc De Brucker vermoordde er zijn ouders Een hoogst interessante namiddag en ging dan op de dool met geld en obligaties. Hij wilde daarmee de nodigt dus voor wie in de knoop zit met zijn fondsen bij elkaar krijgen om een eigen zaak in tuinmeubelen op te starten, studiekeuze of meer informatie wil De dader ging dinsdagochtend tot bekentenissen over. over zijn voorkeurrichting. Deze in- fo-namiddag wordt door de Werk- Luc De Brucker staat aangeschre- gebeurd aan de Bogaert 32. En toen groep Jeugd van Gamma georgani- ven als een zeer verstandige jonge seerd op zaterdag 10 maart om 14 man over wie men in de buurt van fi de Bovenzaal van het Kloos- kwam men al vlug tot de vaststelling dat Frans De Brucker en zijn vrouw ter te Herzele. De toegang is gratis, afgestudeerd als vertaler-tolk en Vooral interessant voor scholieren werkte als vertegenwoordiger in van het 5de en 6de jaar van het een bedrijf in Zele. Vandaar dat sekundair onderwijs! de Bogaert niets dan lof had. Hij is waren vermoord. Het lichaam van In St.-Amanduskerk te Opdorp men in de buurt helemaal niet be greep wat de jonge man moet be zield hebben om zijn beide ouders te vermoorden. Uit een eerste onderzoek is geble ken dat de 64 jarige Frans De Bruc ker, een timmerman die op pensi- Als eerste van de vier kulturele Vlaanderen' (Aalst). Optredens die oen was> en 2Ün enkele jaren jonge- evenementen van bijzonder belang, wat de kwaliteit van het gebrachte re vrouw Gabrielle Van flauwe organiseert de 'Gemeentelijke betreft, voor zichzelf spreken. maandag tussen 18.30 en 19.30 uur Werkgroep Kuituur' van Buggen- Het ensemble is gespecialiseerd in om ^et leven werden gebracht. Bei hout, op zondag 14 maart a.s. in de Duitse en Italiaanse muziek voor den werden met een stomp voor- St.-Amanduskerk te Buggenhout- 1790. Maar naast deze zeer klassieke werP» een loden buis zo bleek ach- Opdorp, een optreden van de 'Bel- nummers, brengt het ook heden- feraf, de schedel ingeslagen. De da- gian Brass Soloists'. daagse muziek en stelt het program- der uitschijnen dat net om een Dit koperkwintet ontstond in 1986, ma's samen die een bloemlezing ge- roofoverval ging. toen vijf jonge musici, allen solobla- ven uit vier eeuwen kopermuziek. Luc De Brucker kwam laat op de zers van beroemde orkesten, beslo- Het programma te Opdorp-Buggen- avond zenuwachtig binnengelopen ten gezamelijk te gaan musiceren en hout bestaat uit gekende opera- en in een nabijgelegen herberg en ver- op te treden. Zij stelden zich tot doel operettemelodieën, afgewisseld met telde daar dat hij bij zijn thuiskomst kamermuziek voor kopers te bren- aangename, licht in het oor klinken- de achterdeur van het ouderlijk huis gen in een hedendaagse symfonische de muziek. O.a. fragmenten uit de wagewijd open had aangetroffen en dimensie. opera's 'De Barbier van Sevilla', dat binnen alle lichten brandden. De bezetting van 'The Belgian Brass 'Porgy en Bess', 'Dichter en Boer', Hij was ongerust en durfde op zijn Soloists' ziet eruit als volgt: Rik maar ook melodieën als 'De Sabel- eentje de woning niet binnegaan. Vercruyse (solo-hoorn bij het Nieuw dans'. Bovendien, zo vertelde hij, had hij Belgisch Kamerorkest), Huug Ste- 'The Belgian Brass Soloists' vormt nog de schim van een wegrennende ketee (solo-trompet bij het Residen- een ensemble dat kwaliteit brengt op man opgemerkt. Het kon niet an- tie-orkest van Den Haag), Michel wereldniveau. Zijn Buggenhoutse dersor er was bij hem thuis ingebro- Tilkin (solo-trombone bij het Rot- optreden is dan ook een absolute ken. Daarbij kwam nog dat zijn ou- terdams Filharmonisch Orkest), Ma- aanrader voor alle muziekliefheb- ders de gewoonte hadden om pre- nu Mellaerts (solo-trompet bij de bers en zeker voor alle leden van cies rond dat uur naar bed te gaan. Muntschouwburg te Brussel) en muziek-en koorverenigingen. Twee klanten in de herberg beloof- Hans Nickel (tubaïst bij het symfo- De toegangsprijs van dit koncert den om samen met Luc naar diens nisch Orkest van de WDR te maakt deel uit van een abonnement ouderlijk huis te gaan om te zien wat Keulen). van in totaal vier evenementen. Zo'n er aan de hand was. De twee her- Het ensemble mocht zich reeds ver- abonnement kost 500 fr en is te bergklanten gingen de woning ech- heugen in tal van optredens in bin- verkrijgen bij de leden van de 'Ge- ter niet binnen. Ondertussen had de nen- en buitenland. O.a. optredens meentelijke Werkgroep Kuituur'. herbergierster de rijkswacht gebeld in het kader van het 'Festival van Pierre Van Rossem niet deze melding dat er wat was de man werd aangetroffen in de woonkamer en dat van zijn vrouw in de slaapkamer, naast het bed. Het bleek ook dat het huis was door zocht, wat onmiddellijk de thesis van roofmoord opwierp. Ook het parket stapte ter plaatse af en de gerechtelijke politie begon met het onderzoek. Vanzelfspre kend werd zoon Luc aan de tand gevoeld. Hij deed zijn hele verhaal van de vluchtende man, de bran dende lichten en de openstaande deur over. Maar toen men in zijn wagen de ontvreemde obligaties aantrof, kon hij deze verklaringen niet langer aanhouden. Hij bekende toen de moord op zijn ouders. Als motief gaf hij op dat hij zeer snel 400.000 fr als startkapitaal nodig had voor een eigen zaak die hij wil de beginnen. Hij vertelde dat hij zijn ouders om het leven had gebraent door ze een harde slag met een lo den buis in de nek toe te dienen. Dat moordwapen werd later terugge vonden in de omgeving van de wo ning. Tussen het plegen van de dub bele moord en het opdissen van zijn verhaal in de herberg, had Luc Df Brucker een hele tijd doelloos met zijn auto rondgereden. Hij werd aangehouden en naar de gevange nis overgebracht. Op zaterdag 10 maart organizeert Lions Club Asse The First Belgian Swimmarathon ten voordele van de Nationale Liga van de Multiple Scle rose. De marathon start om 14.00 uur in het gemeentelijk zwembad te Asse.

De Voorpost | 1990 | | pagina 10