Els De Cock, de beste van de besten Voordrachtwedstrijd werd schot in de roos Aktiviteiten VAB-YTB Aalst Zaal vol enthousiaste klasgenoten Tornooi werd "volwassen" De Voorpost - 9.3.1990 - 11 De Jonge Kamer lokte met haar welsprekendheidstornooi niet de kwantiteit. Wel de kwaliteit. Algemeen, jury en zaal, stelde men inderdaad dat het gebrachte van hoog niveau was. Tenslotte haalde Els De Cock het vóór Bart Van den Bergh. Deze twee studenten (van de Dames van Maria en van het Sint-Jozefskollege) zullen Aalst vertegenwoordigen op het niveau van de provincie. Aalst. Missing Persons, een aangrijpend totaalspektakel gebracht doorAlkuone kan je zondag 11 maart meemaken ii De Werf om 15.00 en om 20.00 uur. Elke maandag kan men bij de VTB-VAB afdeling van Aalst te recht voor konditie- en pre skigym- nastiek. Vanaf 20.15 tot 21.15 uur worden de lessen gegeven in de sportzaal van het Sint-Jozefscollege in de Stoofstraat te Aalst. Elke dins dag is er een basiskursus naaien en zelfmaakmode. Daarvoor moet men in 't Apostelken zijn in de Apostelstraat nabij de kerk van Mijlbeek. Elke woensdag- en donderdag tel kens in de Nieuwe Madeion aan de Grote Markt te Aalst is er ball- roomdansen en Latijnsamerikaan- se dansen. Dat voor de tweede, der de en vierde groep. Woensdag wordt er gedanst om 19.00 uur, 20.10 uur en 21.20 uur voor de be ginners en op donderdag van 19.00 tot 20.30 uur. Kalender Op zondag 18 maart worden er in het kader van een Dagje Uit in Aalst wandelingen voorzien. Er is een toeristische historische wandeling van 7,5 kilometer doorheen de stad. De wandeling vertrekt om 14.00 uur stipt aan de Grote Markt. De na tuurwandeling in het Osbroek en de Gerstjens (6 km) vertrekt aan de cafetaria van de Osbroek om 14.00 uur. Voor beide aktiviteiten kan men meer informatie verkrijgen op het nummer 053/21.02.24. Zaterdag 24 maart heeft het Deens lente-recital plaats met Dortye Kir- keskov aan de piano en Peder Se- verin, zang. Zondag 25 maart is er een daguitstap naar Gent. Men ver trekt aan de Houtmarkt om 9.00 uur. Informatie 053/78.06.34. Zon dag 8 april is er een wandeling van 11 kilometer in Brussegem. Vertrek aan de Houtmarkt om 13.30 uur. In Brussegem start de wandeling aan de Sint-Stefanuskerk om 14.00 uur. Informatie 053/21.02.24. Zondag 22 april is er een wandeling in Okegem. De afstand bedraagt 10 kilometer. Men komt samen aan de Houtmarkt om 13.30 uur en de wan deling vertrekt een half uurtje later aan de kerk van Okegem. Zondag 29 april een daguitstap naar Frans- Vlaanderen. Vertrek aan de Hout markt om 7.00 uur. Zondag 6 mei hyacintenwandeling in het Halle- bos. Samenkomst aan de Hout markt om 13.30 uur. Vertrekt aan het Hallebos om 14.30 uur. Zondag 13 mei wandeling in Aalst in het Osbroek en de Gerstjes. Afstand 6 km. Vertrek aan de cafetaria Os broek. Zondag 27 mei uitstap naar Dendermonde voor de Ros Beiaardommegang. Zaterdag 30 ju ni daguitstap naar het pretpark Asterix in de omgeving van Parijs. Vertrek aan de houtmarkt om 7.00 uur. Woensdag 4 juli naar de opera van Antwerpen. Zondag 12 augus tus wordt deelgenomen aan de be- goniatocht in Laarne en woensdag 15 augustus is men present op de Pee Klakwandeling in samenwer king met de Claerhagse Comedie. In de maand september start op nieuw een kursus Russisch. Zater dag 15 december is er een opvoering van de Beatrijslegende in Ename en op zondag 7 oktober wordt een uit stap naar de Antwerpse dierentuin voorzien. Er is een speciaal pro gramma voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Zondag 28 oktober herfsttocht in de Voerstraat. Zondag 4 novem ber wandel-mee-dag in Meldert en Baardegem. Zondag 18 november Driekastelenwandeling van VTB- VAB Liedekerke. (da) In één en de zelfde week in de zelfde stad twee voordrachtwedstrijden of welsprekendheidstornooien organi seren is duidelijk van het goede te veel. Dat is althans voor zoveel als nog nodig tijdens de voorbije week te Aalst duidelijk gebleken. De Rederijkerskamer haalde 47 deelnemers en ging daarmee verder door in stijgende lijn. De Jonge Kamer Aalst haalde echter slechts zes deelnemers en gaat, althans kwantitatief, verder bergaf. Sint-Barbara - Jonge Kamer Zo eenvoudig is dit fenomeen echter niet. De vergelijking tussen beide organi saties gaat gewoon niet op ook al is de trend van beide wedstrijden dui delijk tegengesteld. Maar de cijfers brengen een vals beeld. Sint-Barbara organiseert een provin ciale wedstrijd en rekruteert dus over de hele provincie Oost-Vlaan deren. De Jonge Kamer werkt ge woon regionaal en heeft in haar tornooi in de provincie zelf tegen hangers in Zottegem, in Ronse en in het Meetjesland. Bij Sint-Barbara richt men zich tot kandidaten vanaf 12 jaar tot en met dertigers en veertigers. De Jonge Kamer beperkt zich tot voorlaatste en laatstejaars van het secundair onderwijs. En zeker niet onbelangrijk is het onderscheid tussen voordragen en welsprekendheid. Vooral als dan bij Sint-Barbara een willekeurige tekst mag worden gebracht en als de Jon ge Kamer het bij een alleszins niet makkelijk tema houdt. "Stijl... mijn levensstijl" is voor 16-17-jarigen in derdaad lang geen makkie. Veertiende tornooi De Jonge Kamer Zone Noord Vlaanderen) wil jongeren de kans bieden tot verdere ontwikkeling. Welsprekendheid is daarvan een niet te verwaarlozen facet. Persoonlijke vorming en betrokkenheid van het maatschappelijk gebeuren staan daarbij vooraan. Het tornooi verloopt in drie fasen. In een eerste fase verloopt alles binqen de eigen provincie. West-Vlaanderen neemt daaraan deel met liefst negen kringen en is uitdrukkelijk koploper. Oost-Vlaan deren telt naast Aalst nog Zottegem, Ronse en Meetjesland. Antwerpen telt drie meedingendekringen en Limburg en Vlaams Brabant elk slechts één. Wat nu te Aalst gebeur de was dus de eerste fase. De beste van elke kring gaan door naar het provinciaal niveau en daaruit komen dan de finalisten. Die kan U meemaken in nationale finale te Torhout op 5 mei a.s. Stijl? Of je nu behoort tot de groep van yuppies, altuïsten, egcSten, Jehova getuigen, asceten, hard-rockers, al coholisten, rokkenjagers, bisexue- len, gentlemen, dolle mina's, head- bangers, anarchisten, Zionisten, dandies, narcisten, Marxisten, racis ten, sadisten, masochisten, sexisten, hooligans, vandalen, nihilisten, nietsnutten, punkers, skinheads, mannenhaatsters, perfektionisten, Keynesianen, megalomanen, klepto manen, Mormonen, bureaukraten, groene jongens, fietsers tegen racis me, computerfreaks, materialisten, aanhangers van hamburger-kuituur, workaholics,... steeds weer blijft het belangrijkst je eigen gedrag, hou ding, stijl te anamiseren, de beper kingen ervan in te schatten en desge vallend te zorgen voor aanpassing. Ieder mens is verschillend, denkt verschillend, handelt verschillend. Ieder mens is echter bezield met de gedachte zijn eigen "zijn", te be klemtonen, in de verf te zetten, ogenschijnlijk althans een ander ie mand te worden. In ieder leeft de drang, in mindere of meerdere mate, de eigen persoon meer persoonlijkheid te bezorgen. Dat drukt zich dan uit in "stijl". Een stijl waardoor men zich onderscheidt van de omgeving en van de anderen. Stijl die dan wel moet beantwoorden aan de realiteit. Zoniet is het slechts schone schijn. Nep-stijl. Punten Kommissiedirekteur Geert De Pels- maeker legde in de kleine teaterzaal van De Werf die voor de gelegen heid eivol liep met enthousiaste jon geren die aanmoedigingen van kan didaten of afkeuringen van juryle den niet spaarden de gang van zaken uit. De jury, voorgezeten door lid van de Jaycees Etienne Amant bestond uit leraressen mw De Waegeneer en mw Rita Beckers en uit kultuuranima- tor-direkteur van De Werf Yvan Verhavert en stadsarchivaris Karei Baert. Op een totaal aantal punten van 100 waren er 20 punten voorzien voor taalvaardigheid en uitspraak, 20 voor vormgeving en presentatie, 20 voor originaliteit en aktualiteit, 10 voor struktuur, 10 voor relevan tie. 10 voor de waarde van de inhoud en 10 voor antwoorden op vragen. Nieuw was alleszins dat elk e aanwe zige eveneens op een passend sche ma de eigen beoordeling in détail kon meedelen en dat ook die in aanmerking zou worden genomen. In hoeverre dit experiment waarde vol zal blijken zal de toekomst wel uitwijzen. Zes kandidaten Zoals meestal het geval is voor der gelijke wedstrijden waren ook hier de dames in de meerderheid. Liefst vier meisjes die schoollopen bij de Dames van Maria: Valérie Eemans, Els De Cock, Sabrine Roelandt en Ann Vermeiren. Slechts twee jon gens: Bart Van den Bergh van het Sint-Jozefskollege en Koen Van den Eeckhout. Ieder deelnemer had recht op een spreektijd van minstens 5 en maximum 7 minuten. Zoals reeds gezegd was het niveau van de optredens hoog en de opvat tingen nopens "Stijl" origineel en zeer uiteenlopend. Van stijl in hou ding en kledij ging het o.m. naar de eigen stijl van de macro-biotieker en de vegetariër die ook geen vis eet. Na aan de tand te zijn gevoeld o.m. door Mieke Bouve kwam de jury in samenspraak met de zaal tot volgen de klassering. Daartoe was balance ren op het scherp van het mes wel noodzakelijk geweest want merkelij ke onderlinge verschillen van belang waren er allerminst. 1. Els De Cock (Dames van Maria), 2. Bart Van den Bergh (Sint-Jozefs kollege), 3. Valérie Eemans (Dames van Maria). De volgende drie werden ex-aequo vierde gerangschikt: Ann Vermeiren en Sabrine Roelandt van de Dames van Maria en Koen Van den Eeck hout verstokt vegetariër. LH De provinciale voordrachtwedtryd georganiseerd door de Koninklijke Aloude Rederijkerskamer Sint-Barbara "Arbeid en Kunst" lokte zowel bij de optredens als bjj de prijsuitreiking een overvolle zaal. Onder de auspiciën van het stadsbestuur en m.m.v. Marnixring Iwein van Aalst, ACW, ACV, CM, LBC en muzikaal opgeluisterd op elektronisch orgel werd de prijsuitreiking anderhalf uur intens genieten van het beste van het beste dat tijdens de optredens gebracht werd. Van elke leeftjjdska- tegorie kwamen de eerste twee beste gerangschikten inderdaad bewyzen dat hun klassering degelijk verdiend was. In een presentatie van Anne De- bruyne en met assistentie van Chris- tiane Vinck, Hilde Seghers en se- kretaris Louis Janssens werd de uit reiking der prijzen na de inspanning verwachte bekendmaking der uit slagen een fel gesmaakt literair ge noegen. Dit tornooi is het 21"c in de reeks en Deken van de Kamer André Van der Eist heette het dan ook "volwas sen". "De Kamer is oud maar voelt zich allerminst oud" stelde hij. Hij voelde zich gekonfronteerd met een fenomeen waarvoor hij geen uitleg vindt. Telkenjare is het zwak ke geslacht bij de deelnemers in de meerderheid. Dit jaar waren inder daad 85% van de deelnemers meis- s. 'e kandidaten spreiden zich over de hele provincie plus West-Bra bant. De inbreng van Waasland en van de regio Herzele is daarbij dui delijk valabel. Postitief ervaart de Deken dat 13 kandidaten voor de tweede keer aan het tornooi deelnemen en 5 zelfs voor de derde keer. Wat betreft de teksten opteerde 41% voor Vlaamse en eveneens 41% voor Nederlandse teksten. De an deren brachten vertalingen. Bloed kruipt waar het niet gaan kan In minstens twee gevallen werd de ze oude zegswijze alleszins in dit tornooi bewaarheid. Bij de eerste editie werd Willy Van Boxtael de laureaat. Twintig jaar later is dat zijn dochter Sara. Ge woon een bevestiging van de reeds eerder ontvangen De Gruyterprijs die dan toch de meest prestigieuze •s van Vlaanderen. Haast deze typerend Aalsterse kombinatie zijn er de moeder en dochter diezich tegelijkertijd in de zelfde kategorie aanmeldden. Lea Ongenaffen uit Nieuwkerken-Waas en dochter Kristien Vandermeulen die in de leeftijdskategorie 18 lau reate werd. Ze werd dan ook begif tigd met de Prijs van de Marnixring Iwein van Aalst. De prijs van het stadsbestuur Aalst ging naar Lind say Van Overloop van Sint-Niklaas, laureate in de kategorie 17-18 jaar. Juryverslag Onder voorzitterschap van Marcel Crombeen bestond de jury verder uit toneelmensen Roger Bolders en Lien Smolders, letterkundigen Wouter De Bruyne en Julien Lib- recht en laureaten kunstonderwijs Jet De Koninck en Michael Van Lierde. Eens te meer werd door de leden zeer positief over deze wedstrijd ge sproken. De grote belangstelling, zowel van deelnemers als van geïn teresseerden, was opnieuw een sti mulerende aansporing voor de in richtende rederijkerskamer Sint- Barbara. De uitgekiende voorberei ding, de puike organisatie, de spon tane en faire houding van het pu bliek, de jeugdige moed en inzet van de deelnemers, de aanwezigheid van geëngageerde leerkrachten, de vlotte deliberatie: het waren alle maal faktoren die bijdroegen tot het succes van dit bijzonder stijlvol ge beuren. Toch stipte de jury enkele punten aan die eventueel voor verbetering vatbaar zijn. Zo werd er uitvoerig van gedachten gewisseld over de tekstkeuze. De jury was ietwat geschrokken van de uitgesproken pessimistische, lood zware, doodernstige literaire tek sten. De zuivere poëtische inbreng was schaars. Toch stelde men ach teraf vast dat de rangschikking van de kandidaten recht evenrechtig was met de poëtische tekstkeuze. Zij die de uitdaging hadden durven aangaan, bleken het hoogst te sco ren. Evenzeer stelde de jury vast dat heel wat kandidaten te vlak en vooral te snel deklameerden. Een bijna ge forceerd ijltempo schaadde vaak in hoge mate de artikulatie, de ver staanbaarheid en de expressiviteit van de voordrachten. Klemtonen, pauzes en kreërende stilten die zo belangrijk zijn voor het gevoelsma tig deklameren, bleven soms geheel achterwege. Afgezien van deze verwijzende op merkingen viel de globale evaluatie echter uiterst positief uit. Alle leden van de jury waren het roerend eens om deze wedstrijd eens te meer te roemen om zijn edukatief, kunstzin nig, ernstig en jeugdig karakter. Het was opnieuw een hartverwarmende bijdrage tot de bevordering van de voordrachtkunst in het bijzonder en van de eigen cultuur in het alge meen. De uitslag REEKS A (van 12 tot 14 jaar) Grootste onderscheiding: Geeroms Veerle (Denderhoutem) "Roodkapje en de Wolf' - Roald Dahl. Grote onderscheiding: 2. Van Caelenberghe Elke (Wanze- le) "De Vegetariër" - J.H. Speen- hoff. 3. Van Erum Frank (Lokeren) "Het verhaal van Frederik". 4. Podevijn Isabelle (Aalst) "Voor dat U knipt" - Seth Gaaikema. 5. Van Erum Bart (Lokeren) "Dag boek van Gerard". 6. Van Vaerenbergh Ilse (Meerbe- ke) "De Koning"* - R. Swarten- broeckx. Onderscheiding: 7. Van Poel Caroline (Haaltert) "De Kaboutermannetjes". 8. Van Herreweghe Steven (Aalst) "Boerke Naas"" - G. Gezelle. 9. Van Hoezen Sara (Buggenhout) "De verkering van Ernst-Jan" - H. Anez 10. Lamens Sara (Meerbeke) "Eer ste Bank" - René Swartenbroeckx. 11. De Troyer Kathy (Aalst) "De averulle en de blomme" - G. Gezel- Ie. REEKS B (van 14 tot 16 jaar) Grootste onderscheiding: 1. Van Boxstael Sara (Aalst) "Anal fabetisch" - Jos van der Veken. Grote onderscheiding: 2. Van der Heyden Helga (Aalst) "De Zeemeeuw" - M.H. Bach. 3. Van Overwaele Elke (Erembode- gem) uit: "De kleine Prins" - A. de Saint-Exupéry 4. Doulyazal Fatima (Gijzegem) "Verhaaltjes voor jullie" - R. Kop land. 5. Geeroms An (Denderhoutem) "Een brief van een keukenmeid" - J.H. Speenhof Temmerman Amaryllis (Neigem) "Tegen de ketterij der straaljagers" - "Het wordt tijd" - G. van der Graft E. Van Vliet. 7. Stoppie Nele (Meerbeke) "Je moet heel beleefd zijn" - J. Pré ert. 8. Nachtegael Lieve (Belse) "10 tot schizofrenie leidende vragen" - E. Van Vliet. Onderscheiding: 9. De Temmerman Ilka (Aaigem) "Een dag uit het de dood van Piet Snot" - P. Nichols. 10. Janssens Richert (Herzele) "Toy is dood" - C. Wilkeshuis. 11. Bernaert Kathleen (Aaigem) "Een brief van een keukenmeid". 12. Vollemaere Liesbet (Haaltert) "I have a dream" - M.L. King. 13. Badisco Filip (Herzele) "Wisse Hachie" - H. van Veen. 14. Bultynck Marjolein (Erembode- gem) "Wachtend op de tram" - S. Carmiggelt. REEKS C (van 16 tot 18 jaar) Grootste onderscheiding: 1. Van Overloop Lindsay (St.-Ni- klaas) "Het Beeld" - P. Rodenko. 2. Govaert Marga (Herzele) "Brief aan haar man" - N. Mandelstam. Grote onderscheiding: 3. Van Heddeghem Elisabeth (Erondegem) "Geliefde vrijheid" - L.P. Boon. 4. Bontinck Petra (Erembodegem) "De Reis" - Rose Gronon. Onderscheiding: 5. Wittock Benedikte (Aalst) "Jel- dican en het woord" - L. Vroman. 6. De Cock Margaux (Aalst) "Op het voetpad" - Jos Vandeloo. 7. Van der Biest Hilde (Woubrech- tegem) "Ligt het aan hem?" - A.M.G. Schmidt. Van Vaerenbergh Saskia (Liede kerke) "100 kisten" uit: "Het boek Alfa" - P. Dijserinck 1. Michiels. 9. Philips Karina (Oudegem) "Drank, de onberekenbare" - M. Vasalis. 10. Van den Borre Annick (Liede kerke) "100 kisten"; uit: "Het boek Alfa" - P. Dijserinck 1. Michiels. Van Valckenborgh Katrien (Meer beke) "Alleen maar een heel klein tje" - Dorothy Parker. Voldoening: 12. Van den Berghe Sigrid (Aalst) "Genesis - Hoofdstuk I". 13. Van Dorpe Griet (Ressegem) "Vliegen" uit "Prutske" - S. Streu- vels. 14. Cornelis Nele (Hofstade) "Een heer in de trein" - S. Carmiggelt. REEKS D: (ouder dan 18 jaar) Grootste onderscheiding: 1. Vandermeulen Kristien (Nieuw kerken-Waas) "Keefman" - Jan Arends. 2. Hessels Wouter (Belselc) "Heeft U dat ook?" - M. Van de Plas. Grote onderscheiding: 3. Rahoens Lucien (Gentbrugge) "Het gebed van de onwetende" - Multatuli 4. Baeyens Veerle (Lokeren) "Me dea" - Euripides, "Laat mij niet alleen" - J. Brei. 5. Opgenaffen Lea (Nieuwkerken- Waas) "Geduld" - S. Carmiggelt. 6. Moernaut Inge (Meldert) "Het kindeke en het graf' - G. Gezelle. 7. De Mecheleer Hilde (Denderlee uw) "Brief aan een doodgeboren kind" - O. Fallaci. Voldoening: 8. De Nil Jürgen (Aalst) "Pierrot" - eigen werk. Aalst. Arendkamaval. Met zoveel ballonnetjes en toch niet de lucht ingaan (a

De Voorpost | 1990 | | pagina 11