Mark Grammens in Hof ten Dale te Mere Masereelfonds met Graham Greene Roger Raveel exposeert in Vredeshuis Cantate Domino uit Aalst met wereldkreatie 'Onder den Toren' Erembodegem met 'Nachtdienst' Nievelkapel Meldert met 195 verschillende hondenrassen Lisette Nelis: 'Niet Belgen in ons onderwijs?' 14 - 9.3.1990-De Voorpost Aalst. VTB-VAB Aalst organizeert allerhande aktiviteiten (a) Voordrachten zijn niet erg meer in trek maar toch eist het tema van de Vlaamse Beweging nog altijd de belangstelling op van een ruim publiek, vooral dan bij mensen die er jarenlang bij betrokken waren of bij diegenen die er zich een leven lang voor ingespannen hebben. De problematiek van de Vlaamse Beweging - die nog altijd aktueel is - zal tijdens een gespreks- avond met Mark Grammens nog eens in detail belicht worden, maar dan gezien vanuit het standpunt van een journalist. van oordeel dat wat hij aan de lezer voorschotelt «kwalitatief beter moet zijn zoniet heeft het geen zin». Hij steunt zich vooral op de «refle- xie» bij het uitbouwen van een arti kel en dit omschrijft hij als volgt: «Uw eigen visie moet ook in de rich ting gaan van de juiste betekenis van de feiten of gebeurtenissen bij het De VZW Vlaams Centrum heeft Nieuwe. Achteraf stapte hij over verzamelen van de informatie en voor Mark Grammens geopteerd naar een zelfstandig uitgeversbe- het is een zoeken naar de juistheid omdat hij een eigen visie heeft op de drijf, een wensdroom om als onaf- van deze feiten, een zoeken naar Vlaamse Beweging en als zoon van hankelijk journalist te kunnen pu- klaarheid. Privé-informatie is daar^ de legendarische Flor Grammens bliceren, wat hij thans verwezenlijkt bij vrijwel onbelangrijk en hijzelf een ander beeld kan schetsen van- ziet in zijn veertiendaagse nieuws- gebruikt ze zelden», wege zijn journalistieke inbreng die brief. Op die manier is hij een ge- Het is een enige gelegenheid om hem een universele belangstelling zaghebbende stem geworden in de een gespreksavond te beluisteren of bezorgden. Mark Grammens is op geschreven pers en wordt hij als er aan deel te nemen, dank zij de een andere manier veelbesproken, dusdanig angstvallig door de politici opmerkelijke figuur van Mark net zoals zijn vader; bij hem liggen gevolgd. Grammens met het onderwerp de kaarten anders want waar we Uit deze nieuwsbrieven blijkt dui- 'Waarheen met de Vlaamse Bewe- Flor kennen als de Uilenspiegel van delijk dat hij zijn temata grondig ging', in het Hof ten Dale op vrijdag de Vlaamse Beweging dan is het bij uitpluist en meer informatie brengt dan andere kranten doen. Dit is bo vendien zijn bedoeling want hij is maart te 20 uur. Van 10 maart tot 14 april stelt Roger Raveel in Vredeshuis, Esplanades traat 8 te Aalst, in samenwerking met Galerij Denise Van de Velde, Tragel 7, eveneens te Aalst, etsen, litho's en houtsneden tentoon. Te vens porselein van Piet Stockmans. Raveel (1921), de Meester van Ma- chelen aan de Leie, woont nog steeds waar hij geboren en getogen is. Het is de kunstenaar die een sterk veranderd beeld gaf aan het landelijk milieu met een extra-pik- turale inbreng. De originaliteit van zijn werk wordt als 'Nieuwe Visie' omschreven (o.a. door de dichter Roland Jooris). De realisatie van de muurschilder ingen in het kasteel van Beervelde (in 1966 met E. Elias, R. de Keyser en Lucassen) is er een voorbeeld van. Raveel wordt vereenzelvigd met grote schilderijen. Zijn grafisch werk op klein formaat, opgehangen in de huiselijke sfeer van het Vredeshuis zal menig kunst liefhebber bevredigen. Het werk van Raveel is duidelijk herkenbaar. De felle kleuren leggen zeer nadrukkelijke aksenten. No teer dat het grafisch werk van Roger Raveel omvangrijk is. Mogelijk zijn bepaalde litho's een bevredigend surrogaat van zijn schilderijen. Piet Stockmans (1940) thans woon achtig te Genk is afkomstig van Leopoldsburg. Deze boeiende ke ramist laat ons kennismaken met de broze porselein-wereld. Zijn werk kenmerkt zich door een dualiteit: enerzijds de koele industriële vorm geving met daarnaast vrij ekspresie- ve vormen, blijkbaar scherven. Hiermede zaait P. Stockmans ver warring door het onverwacht ver rassend spel dat hij met de materie speelt. Hij geniet internationale faam. De galerij Denise Van de Velde staat borg voor de kwaliteit van de tentoongestelde werken. Op zaterdag 10 maart 1990 opent het Vredeshuis zijn deuren, van 20 tot 24 uur, voor een gemoedelijk ge sprek onder de aanwezigen over de grafiek (litho's, etsen...) in 't alge meen. Het Vredeshuis is open: ma. di. van 12 tot 14 uur, wo., do. vr. van 12 tot 17 uur. LH Vorige woensdag ging in de Vlaamse Opera te Antwerpen «Das Glas im Kopf wird vom Glas» in première. Hiermee heeft de Vlos zijn eerste wereldkreatie in zijn nog jonge bestaan. De muziek is van de jonge Poolse komponist Eugeniusz Knapik; voor koncept, libretto, regie en koreografie tekent onze Jan Fabre verantwoordelijk. JV Jan Fabre en «Das Glas im Kopf wird vom Glas» Met «De macht der teaterlijke dwaasheden» f1984) en «De Dans- sekties» (1987) verwierf de beel dend kunstenaar Jan Fabre interna tionale erkenning, zowel in de tea- ter- als in de danswereld. Zich steeds vragen stellend over de re ceptie van kunst, de gronden van zijn sukses steeds betwistend, evo lueerde Fabre naar een voor hem onbekend terrein, de opera. «Das Glas im Kopf wird vom Glas» handelt over de opkomst van de centrale figuur Helena Troubleyn: een vrouw die voorspellingen kan doen en zo sterk in haar eigen fanta sieën gelooft, dat deze werkelijk heid worden. Een vrouw ook die doof en blind blijft voor alles wat ze niet wil horen of zien, waardoor ze onvoorwaardelijk trouw kan blijven aan zichzelf. De muziek van de opera werd ge schreven door de Poolse komponist Eugeniusz Knapik, de meest op merkelijke en individualistische persoonlijkheid van de jongste ge neratie Poolse komponisten. Knapiks interpretatie van Fabres li bretto -waarin drie talen gehan teerd worden, nl. Engels, Duits en Italiaans - leidde tot een komposiie die bijna als een oratorium om schreven kan worden, al vindt Kna pik zelf dit ook nog geen goede naam. Er is een koor, er zijn per sonages, maar een werkelijk gezon gen vraag-en-antwoordspel tussen de zangers blijft uit. Tegenover deze muzikale elementen plaatst Jan Fabre zijn teatrale beelden, zijn ko reografie met 8 dansers, zijn sceno grafie. De muziek zal uitgevoerd worden door vrij relatief onbekende solis ten, het volledige koor en orkest van de Vlaamse Opera onder de muzi kale leiding van Philippe Cambre- ling, inderdaad de broer van Sylvain uit der Munt. Ook het knapenkoor Cantate Domino uit Aalst verleent o.l.v. Michaël Ghijs zijn medewer king. «Cantate Domino» en Michaël Ghjjs Michaël Ghijs werd te Gent gebo ren waar hij aan het Sint-Lievens- kollege studeerde. In het knapen koor van de Sint-Baafskatedraal kwam hij voor het eerst in kontakt met koorzang, liturgische muzikale vieringen en de koncertpraktijk. Hierna studeerde hij teologie in Drongen, muziekpedagogie en al gemene muziekleer aan het Lem- mensinstituut te Mechelen. Michaël Ghijs leidt, dirigeert en in spireert reeds dertig jaar het jeugd koor Cantate Domino van het Sint- Maartensinstituut te Aalst. In opvolging van E.H. Ghijselen (in 1960) heeft hij dit knapenkoor op gewerkt. Het koor bestaat uit eed tachtigtal leerlingen van dit Sint- Maartensinstituut en geniet zowel in buiten- als in binnenland grote waardering. Het trad op in Europa, Israël, Zuid-Afrika, de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Japan. Het beheerst een uitgebreid reper toire van de voornaamste religieuze muziek. Daarom is het ook een graaggehoorde gast in tal van gere nommeerde muziekfestivals en op diverse podia van de grootste mu ziektempels. Dat het voor deze wereldkreatie om zijn medewerking gevraagd werd, is nog maar eens een bewijs van de waardering die het koor geniet bij echte muziekkenners! Van deze opera zijn er in de Ant werpse Opera aan de Frankrijklei 3 nog opvoeringen op 9, 13, 15 en 17 maart om 20 uur, en op 11 maart om 15 uur. Plaatsbespreking van dins dagtot zaterdag van 11 tot 18 uur op nr. 03/233.66.85. Toegang: van 200 tot 1.400 BF. Het toneelgezelschap «Onder den Toren» Erembodegem, is in de streek van Aalst een begrip geworden van volkse humor. Een avondje uit bij dit gezelschap betekent steeds een aangename avond zonder zorgen waarbij alle toeschouwers met een gulle lach op de wangen naar huis worden gestuurd- de zoon heel wat anders vermits hij, door zijn geschriften, zowel bij «links» als bij «rechts» gerekend wordt. Desondanks heeft hij zich een vooraanstaande plaats ver overd onder de mediamensen en kan men hem alleen maar verwijten dat zijn devies steeds onveranderd gebleven is, met andere woorden «trouw aan Vlaanderen en aan de beginselen van de Vlaamse Bewe ging». Mark Grammens heeft van jongsaf Op dinsdag 20 maart 1990 te 20 u aan het 'Dramatisch Gezelschap' veel ervaring opgedaan, veel be- wordt in het kultureel centrum De van de BRT hoeft nog nauwelijks te leefd en veel meegeleefd maar van Werf lokaal Studio op het niveau -1, worden voorgesteld, sinds hij met ondankbaarheid vanwege het door het Frans Masereelfonds afde- de grootste onderscheiding een eer- Vlaamse volk vindt hij dat men Aalst, een debatavond inge- ste prijs toneelspeelkunst behaalde overdrijft. Zijn manier om aan richt in samenwerking met de stede- aan het Koninklijk Conservatorium Vlaamse Beweging te doen gebeurt ''j^e biblioteek over 'Graham Gree- te Gent. Hij regisseerde voor het via de journalistiek, een roeping n®' als ondertitel 'De man en nationaal jeugdteater, Area, het ge- volgens hijzelf beweert. Hij begon z'Jn tijd'. zeischap Yvonne Lex, het Kafka- reeds op tienjarige leeftijd met wat Deze gespreksavond kadert in de teater en teater Taptoe. Hij richtte hij noemt een «thuisorgaan». Na tentoonstelling Graham Greene, Pact op en trad daar op als regis- zijn studies verbleef hij in Londen die Ioopt in de biblioteek van 10 tot seur-akteur gedurende 8 jaar. Hij als correspondent van het dagblad 24 maart. vertaalde nog een aantal heden- Het Volk en het Nederlands week- De inleiding en het debat staan on- daagse toneelstukken voor teater, blad De Nieuwe Eeuw. Toen reeds der leiding van onze streekgenoot televisie en radio, werkte hij mee aan het Katolieke Anton Cogen, regisseur, beroeps- In het, ter gelegenheid van het weekblad De Linie, die in 1964 ver- akteur en toneelschrijver. Ghelderodejaar, door hem opge- dween en toen werd hij hoofdredak- Dez?in Gen.1 geboren Aaigemnaar, richt gezelschap 'De Schone Schijn' teur van het vervangend blad De nu s'nds 10 jaar vaste medewerker heeft hij, voor het ogenblik zijn han den vol met de regie van het even- eens jJqqj. jiem geschreven stuk 'De Familie De Vidts'. Deze avond gaat ook door in de F. Masereelfondsreeks 'Boeken, Schrijvers en Genres'. Toegang: 50 fr, leden: 30 fr. Graham, geboren in 1904, studeer de aan de school van zijn geboorte stad Berkhamsted, waar zijn vader schoolhoofd was. Reeds in het Bal- liol College te Oxford publiceerde hij een dichtbundel. Na vier jaar te hebben gewerkt als redactie-sekretaris aan de Times publiceerde hij in 1929 zijn eerste novelle 'The man Within'. Zijn werk, waarin het probleem van het kwaad centraal staat, sluit nauw aan bij zijn geestelijke omzwervin gen, die hem tenslotte naar het christendom voerden. Na zijn bekering tot het roomska- tholicisme (1926) bezocht hij, in op dracht o.a. Mexico waarover hij in 1938, aan de kerk een rapport over het katholicisme aldaar, uitbracht. Na een bezoek aan West-Afrika werd hij in 1940 letterkundige me dewerker van de Spectator. Het vol gende jaar werkte hij voor het Fo reign Office die hem stationeerde in Sierra Leone van 1941 tot en met 1943. Zijn meest bekende werken zijn: Stamboeltrain (1932), A Gun for Sale (1936), The Ministery of Fear (1943), The Quit American (1953), Our Man in Havana (1948). LH De opvoeringen van «Wij gaan naar Benidorm» en «Jef komt oek op», die door deze Erembodegemse to neelgroep tijdens vorige toneelsei zoenen op de scène van het ruime Erembodegemse Parochiehuis wer den gebracht, liggen bij vele toneel liefhebbers alvast nog fris in het ge heugen. «Onder den Toren» Erembode gem, staat thans opnieuw te trappe len van ongeduld voor de nieuwe produktie «Nachtdienst» van Max Neal en Max Ferner, een kluchtin drie bedrijven, en staat eens te meer garantie voor een spektakel van de gulle lach. «Nachtdienst» speelt zich af in het hedendaagse Oostenrijk en ver haalt het wedervaren van een Weens gezin, nl. de familie Hage- man. TheodoorHageman, een ren tenier, ondergaat samen met zijn vrouw Rosa en zijn huwbare doch ter Jenny, de dagelijkse sleur van het leven. Op een bepaalde avond trek Theodoor Hageman op avon tuur en begint een romance met een jonge zangeres: Helena Le Lièvre. Wanneer de heer des huizes de kle dij en de zanglessen moet betalen van zijn jonge vriendin, komt hij in financiële moeilijkheden. Hij is ver plicht om 's nachts te werken als ober in een hotel... Wanneer zijn vrouw Rosa als vrij willige verpleegster een zieke gaat verplegen m datzelfde hotel, begin nen de moeilijkheden voorgoed... Theodoor Hageman moet zich door een reeks dolkomische situaties werken om zijn gezin te redden... Beslist genoeg stof om een zeer aan gename avond door te brengen in net Parochiehuis van Erembode- gem-Centrum. Even een blik op de rolbezetting: Emile Van Cauwenbergh geeft er het beste van zichzelf als Theodoor Hageman, Josiane Janssens als Ha- gemans' vrouw Rosa en Nancy De Wever als Hagemans' dochter Jen ny. Omer De Sadeleer neemt de rol van Albin Kaiser op zich. Luc De Decker treedt voor het voetlicht als Wolfgang Amadeus, Geert De Sa deleer als Felix Riegel, Marleen De Bolle als Helena Le Lièvre, André Permentier als Eusebius Fludeis- sen, Georges Van de Wiele als sche pen Von Gareis. Jan Van den Heu vel is ditmaal hoteldirekteur, Guido De Vos een piccolo en Angèle Wij- meersch een dienstmeid. Voor de regie tekent Philemon Eeckhaut. Aangevers zijn Paul Arijs en Omer De Sadeleer. Voor de passende be lichting zorgt Roger De Wever. Het dekor werd gerealiseerd door Hu- bert Van der Spiegel, Ghijs Hut- jens, Albert De Ridder en Gerard Malin. Toneelmeesters zijn Ghijs Hutjens, Sonja Viaene, Clementine Pots en Amanda Walgraef. De grime is in handen van Mr. en Mevr. Merckx. En de algemene leiding wordt waar genomen door Jan Van den Heuvel. De opvoeringen hebben plaats op zaterdagen 3 en 10 maart, op vrijdag 9 maart, op zondagen 4 en 11 maart 1990 in het Parochiehuis te Erem- bodegem-Centrum, telkens te 19.30 uur. De toegangsprijs bedraagt 100 fr. Kaarten zijn te bekomen bij alle spelers en bestuursleden van «On der den Toren». D.B. Lisette ;e richtte een Volksvertegenwoordig» Nelis - Van Liedekerkt Ëarlementaire vraag aan minister 'aniël Coens, gemeenschapsminis ter van Onderwijs. Dit in verband met de toegankelijkheid van niet- Belgische E.E.G.-onderdanen tot betrekkingen in Belgische onder wijsinstellingen. Volgens de huidige wetgeving ont vangen onderwijsinstellingen enkel staatstoelagen voor Belgische pers oneelsleden. Behoudens afwijking toe te staan door de Koning. In het statuut van het gemeenschapson derwijs is bovendien vermeld dat voor benoemingen of aanstellingen de kandidaten de Belgische natio naliteit moeten hebben. Deze voorwaarde is echter in strijd met de E.E.G.-verdrag en de E.E.G.-verordening waarbij vrij verkeer van werknemers binnen de Gemeenschap en de afschaffing van elke diskriminatie op grond van na tionaliteit tussen de werknemers der lidstaten worden geregeld. De volksvertegenwoordiger vraagt dan ook dat de vigerende wetgeving zou worden aangepast aan die van de E.E.G. en welke gevolgen zulks zal hebben zowel voor de konkur- rentiële positie van kandiaten van Belgische nationaliteit voor een be- inrichtende macht, trekking in het onderwijs als voor de LH De Kynologische Vereniging Nievelkapel Meldert organiseert op zondag 10 maart in de Keizershallen te Aalst haar twaalfde honden- en tentoonstelling begiftigd met "C.A.C." wat dan staat voor Certificat d Aptitude au Championnat". Een conditio sine qua non om te kunnen deelnemen aan een kampioenschap. De titels der Hopstreek zijn er te verdienen: Hopkeizer en Hopkeize- nn voor de beste reu en de beste teef van de hele show, Hopkoning en Hopkoningin voor de beste reu en de beste teef van elk ras plus beste reu en teef als C.A.C.-winnaar en Hopprins en Hopprinses voor de beste jeugdreu en beste jeugdteef van elk ras. Beelden in tin en/of keramiek zijn eraan verbonden. Alle overige honden met de melding zeer goed" en "goed" bekomen een plaatje in keramiek. Van de 901 ingeschreven honden zijn 3 hondenrassen voor het eerst te zien in het Aalsterse: de Karabasch, de Zuidrussische Uwcharka en de IJvtwarka van centraal Rusland. De deelnemende honden komen uit ons land en uit de vier aangren zende landen. Voorzitter, organisator en keurmeester Ernest Van den Broeck verwacht 29 kollega's-keurmeester uit België, Nederland, Duitsland, Groot-Brittannië, Zwitserland en Zweden. Er worden 5.000 toeschouwers te Aalst verwacht. Voor de beste jachthond is er bovendien de Ereprijs Baron Julien Coppens d'Eeckenbrugge. De keuringen vangen aan te 9.30 u. en lopen door tot 15 u. Te 15 u. starten de keuringen in de erering voor de beste reu en de beste teef van elk ras. LH

De Voorpost | 1990 | | pagina 14