Welkom in het landschap van de "Tien Geboden" en de "Apenplaneet" Thusanangelkaar helpen op kleine schaal in een land apart De Voorpost Win je gratis vakantie op Tenerife Vakantiegenoegens Hamme gaat van start TEN/ BEL HEBT U EEN HUIS TE KOOP? 16 - 9.3.1990 - De Voorpost Koncerten in Bazel en Moerzeke Zuid-Afrika is weerom nijpend aktueel. Gaat het land van Nelson Mande- la nu resoluut de weg op van het vredesproces of niet Een brandende vraag, niet in het minst voor de mensen van Thusanang. Misschien kent u hen reeds van vroeger, maar wellicht hoort u er voor het eerst van. Dan is wat volgt vooral voor u bedoeld een voorstelling van het met zijn 12,5 jaar jubilerende Thusanang. Een voldoende reden om de werking wat bredere bekendheid te geven en aandacht te vragen voor het werk. minst-bedeelden in Zuid-Afrika. Wie overzee gaan, doen het met dit doel. Omwille van de hulpbehoe venden verlaten ze voor een tijd familie, vrienden en land. Wie hier blijft engageert zich om moreel en financieel de mensen overzee te ruggesteunen. Thusanang leeft van uit de kristelijke levensbeschou wing. Gemeenschap vormen en zich inzetten voor de minstbedeelde kan men slechts vanuit een gemeen schappelijke inspiratie. Voor thusa nang is dat het evangelie. Op deze basis kunnen de Thusanangleden elkaar vinden en kunnen ze groeien in hun engagement. Hier en overzee kan dit blijken uit gemeenschappe lijke bezinning en gebed. Niet zomaar Wie uiteindelijk overzee gaat, doet dit op aanvraag en met de zegen van een plaatselijke overste in de ge zondheidszorg, de schoolopvoe- ding of de parochie. Men engageert zich voor minimum twee jaar (of een veelvoud daarvan). Het dage lijks leven overzee heeft het karak ter van een samen-leven: van de Thusanangleden onderling en van de leden met de andere helpers en missionarissen en met de bevolking niet in het minst. De verbondenheid met Vlaanderen komt tot uiting in het regelmatig kontakt. Zo heeft Thusanang een eigen kontaktblad "Thusanangkwartaal" waarvan het redaktie-adres is Geert Delsin, Ou de Baan 17 bus 2 te 9370 Lebbeke. Wie zich overzee wil engageren moet in de voorbereidingstijd lid zijn van de vormingsgroep (geleid door Hugo Ruymbeke). Wanneer verscheidene leden op een plaats samenwerken, kan het nodig zijn een verantwoordelijke te kiezen die alle belangen ter harte neemt en de leden van de groep samenhoudt. Drie akties Sinds 1977 werken er, naast de hui dige drie aktieven, ook nog tien an dere jonge leraars en verpleegkun digen als vrijwilligers. De meesten onder hen maken na hun terugkeer deel uit van de Thusanang-raad Vlaanderen. De stichter van het projekt is e.h. Roger Van den Berge, pastoor van het schilderach tige Vlassenbroek. Hij is ook de ver antwoordelijke voorzitter en be reikbaar op het adres Vlassenbroek 50 te 9350 Dendermonde. Financieel gezien staat de organiza- tie op lemen voeten. Geen enkel statuut wordt gegeven vanwege de Belgische staat (omdat Zuid-Afrika als geheel niet wordt aangezien als ontwikkelingsland), zodat de voor delen die aan andere ontwikke lingshelpers worden toegekend, voor hen wegvallen geen maan- Thusanang dat als Toe-sja-nang wordt uitgesproken, komt uit de zwarte Zuidafrikaanse Sothotaal en betekent zoveel als help elkaar. Thusanang in de enge zin van het woord is een groep van vrienden die zich vanuit hun kristelijke levensbe schouwing willen engageren voor de kansarmen in Zuid-Afrika. Som mige leden gaan daartoe zelf gedu rende twee jaar of meer werken in een school, kliniek of parochie overzee. Anderen zetten zich hier in om voor de "overzeesen" overal waar het nodig is een steun te zijn. Thusanang wordt gevormd door al die mensen die met veel sympatie hun vrienden ontwikkelingshelpers moreel en financieel willen steu nen. Thusanang is een soort van ge meenschap waar men elkaar be moedigt, waar men zich voor elkaar verantwoordelijk weet, waar men zich als vrienden bij elkaar thuis weet. Hoe deze gemeenschappelijk heid gestalte krijgt, ligt niet bij voor baat vast. Telkens opnieuw zoeken de leden zelf in de konkrete situatie hoe ze het doen. In de missie zelf kan dit blijken uit de gemeenschap van goederen, van tafel en huis en uit de konkrete zorg die de een voor de ander heeft. Thusanang is er in de eerste plaats voor de mensen overzee. Het doel van Thusanang is zich ten dienste stellen van de delijkse wedde, geen reisvergoe- ding, geen RSZ bijdragen... De thu- sanang-raad moet zelf voor al deze vergoedingen zorgen door het inza melen van giften. Ook voor de be huizing en de onontbeerlijke auto's moet Thusanang zorgen. Momenteel lopen in Warmbad, de bakermat en het kloppend hart van Thusanang-Transvaal, drie prachti ge akties. Een eerste betreft het stichten van een beursfonds voor behoeftige zwarte scholieren. Een tweede aktie voorziet in het optrek ken van gebouwen voor een peuter en kleutertuin en het financieren van begeleidsters en het derde pro jekt voorziet in het starten van een dagverblijf voor gehandicapten. Veel geld nodig De nodige voorzieningen vragen om grote financiële fondsen. Alleen ontoereikende bescheiden midde len staan Thusanang ter beschik king. Als u hen gevoelig financieel steunt, kan daarin verandering ko men. Thusanang-Vlaanderen ver trouwt erop dat u het nodige zal doen voor de mensen van Bela-Be- la, de zwarte woonlokatie van Warmbad. Thusanang-Vlaanderen organi- zeert, om een deel van de nodige fondsen bij elkaar te krijgen, twee feestelijke koncerten. Het eerste is voorzien op vrijdag 16 maart om 20.30 uur in de kerk van Bazel. Dit koncert is een initiaitef van het plaatselijk Sint-Jorisinstituut met als grote bezieler broeder Jozef. Hij zorgt samen met de leerkrachten, leerlingen en leden van Thusanang niet enkel voor de praktische orga- nizatie van dit evenement, hij zorgt ook voor achtergrond en verdie ping, gekaderd in een heuse "Thu- sanang-dag" als onderdeel van de werking Broederlijk Delen van de school. Het tweede koncert heeft plaats zondag 18 maart om 15.00 uur in kerk van Moerzeke. Het koor C; zonettaé van het Sint-Jorisoim tuut van Bazel, het kamerkoor Hi care, het Sint-Jozefskoorvan Moi zeke-Kastel en het koor De Nor laer uit Bazel brengen een schat ai Vlaamse en vreemde liederen. Men kan erelid worden van de^ koncerten door uw bijdrage te stol ten op rekeningnummer 41S 8034681-89 van Thusanang-Baze (een fiskaal attest wordt u op uv vraag bij storting van lOOOfrofmeel overgemaakt). Dendermonde. Pastoor Van den Berge van Vlassenbroek, de voorzitter van Thusanang (x) Weekblad van Deader - Dnrnse - ea Ie be 1de»treek Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Abonnementendienst. tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 2.100 F 6 maand 1.050 F 3 maand 525 F los nummer 42 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 DE 3 KLOKKEN van langen hovestraat 1 st. gillis, dendermonde Uitslag van de winnende paren op donderdag 1 maart1. echt paar De Saeger; 2. Magda Se cretin en Magda Weymans; 3. Lucienne De Visscher en Paul Veldeman; 4. Godelieve Van Nuffel en Mare Hofmans; 5. Michel Matthiis en Albert Maes; 6. Paul Van Damme en Werner Cornelis. Bridgeavond elke donderdag om 20.00 uur in de "Drie Klok ken", Van Langenhovestraat 1 te Sint-Gillis Dendermonde. Elke dinsdag om 20.00 uur is er een oefenavond voor beginners in hetzelfde lokaal. Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMIQ- DELING 053/78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garanderen een snel le en discrete service zonder kosten. Hamme. Tijdens het stormweer van vorige week dinsdag zonk in Moerzeke een Nederlandse lichter ter hoogte van de Roggemandijk. Zondagavond vaarde het Franse schip Granada op het gezonken schip en liep vast. Het roer brak af en de averij was groot. De diensten van de Zeeschelde kwamen er aan te pas om andere aanvaringen te vermijden. Ondertussen is het Franse schip gedepo neerd en werd begonnen met het lichten van de Nederlandse lichter (vh) Hamme wil al geruime tijd van start gaan met een eigen afdeling van Vakantiegenoegens en eindelijk is men zo ver. De nieuwe afdeling zal haar eerste aktiviteit organizeren op zondag 11 maart. Men heeft ge kozen voor een gezinswandeling in de bossen van Waasmunster en een geleid bezoek aan de Rozenbergab dij aldaar. Iedereen is van harte wel kom. Men vertrekt om 14.00 uur aan de kerk van Hamme met de eigen wagen richting Waasmunster. Wie niet over eigen vervoer be schikt, kan allicht met iemand meerijden. Om 14.30 uur opent de Rozenbergadbij haar deuren voor Vakantiegenoegens. Een gids zal een uurtje de wetenswaardigheden van de abdij tonen en erover vertel len. Daarna zijn de bossen en vel den in en rond Waasmunster goe voor anderhalf uur rustige wande ontspanning. Natuurlijk dat er tu sendoor een halte is voorzien. Te gelegenheid van de eerste aktivite van de Hamse Vakantiegenoegen groep wordt er aan alle deelnemei een verrassing aangeboden. Dee name in de onkosten (verzekerin enz;) bedraagt 20 fr per deelnemi of 50 fr per gezin. Inlichtingen ove deze en volgende aktiviteiten va Vakantiegenoegens zijn verkrijj baar bij Willy D'Haese, Holland: hof 4 (052/47.11.31), Marcella Ph lips Acaciastraat 4 (052/47.34.80' Jef Smet Weverstraat 32 (05if|/. 47.30.82) en Marieke Waegeman,] Pater Vertentenstraat 74 (05211 47.17.36). (HVC) F Het ruige natuurlijke decor voor twee bekende films. Dit onwezenlijke landschap heeft een eigen bekoring die je zeker niet mag missen. Als winnaar van de kosteloze wedstrijd in TV-Ekspres kun je er gratis heen. We gaan eerst met de bus, en daarna met een kabellift naar de top van de 3.700 m hoge Pico del Teide. Een eeuwenoude vulkaan, op rust weliswaar, maar wél met een bewogen verleden. Je beleeft er de sensatie van sneeuw in Afrika, m volle zomer. ...Zomaar een dag uit de feestelijke week van je droomvakantie. Boordevol verrassingen Lees er alles over in TV-Ekspres TV-Ekspres gaat met 200 winnaars op vakantie TV-Ekspres. Een boeiend weekblad elke week aktuele reportages, radio- en tv-primeurs, puzzels en spelletjes en 70 blz. programma's voor zeven dagen en de week nadien

De Voorpost | 1990 | | pagina 16