Prinsenkamer wil Aalst karnavalmonument schenken Rotary Aalst in het zilver Monitoren voor speelpleinwerking Erpe-Mere VU: «3,2 miljoen besteden aan betere dienstverlening»! Amusement maak jezelf zegt Yvan De Boitselier 'Aan een hetze heb ik lak...' Overwinningsbal nationale jeugdprins CVP-fraktie van OCMW Aalst ontstemd doch niet verwonderd 2 - 9.3.1990 - De Voorpost De traditionele Prinsendag van De Prinselycke Camavalcaemere der aloude Kaiserlycke Stede tot Aelst die in het verleden hoge toppen scheer de, had geleideiijk een gedeelte van de vroegere glans verloren. De Prinsen dag van verleden zaterdag is duidelijk een valabele stap geweest om het dalend getij te doen keren en terug aan te knopen met vroegere vieringen. Nadat de Prinsenkamer zich achter een Erembodegemse band in de centrumstraten had gemanifesteerd en voor dat aangezeten werd aan ryke tafelen in de Salons Carlton liep de trouwzaal van het stadhuis eivol ex-prinsen, leden van het Feestkomitee en karnavalisten, die er door de burgemeester en schepenen Van Nieuwenborgh, Dooms en De Smedt ontvangen werden. Het werd uiteraard een ludieke, karnavaleske bedoening waarbij lach en ironie nooit ver weg waren. Burgemeester De Maght noemde de Prinsendag een schakel te meer aan de rijke karnavalkroon van de Keizerlijke Stede. Dat deze mani festatie reeds aan haar negentiende editie toe is heeft voldoende haar deugdelijkheid bewezen. Volgend jaar wordt Aalst de Europese kar- navalhoofdstad waarin dan Euro paprins Enrico volledig tot zijn recht zal komen. Karnavalmonument Deken van de Prinsenkamer Simon D'Hondt verraste de aanwezigen met een zeer valabele suggestie die de karnavalstad Aalst ten goede zal komen. 'We weten dat ge geen geld hebt. Dit monument zal u geen frank kosten. De Prinsenkamer zal het bekostigen via optredens en Aalst. De prinselijke heren van Aalst werden tijdens de prinsendag op het stadhuis ontvangen (a) Rotary is te Aalst een halve eeuw aktief onder het devies 'dienen'. Opge richt in 1905 door Paul Harris wil Rotary inderdaad de gemeenschap dienen, steeds opteren voor het zegevieren van de waarheid, zich inzetten voor de vrede via het bevorderen van de verstandhouding tussen de volkeren, vechten tegen de zieken van ieder jaar zowat een half miljoen kinderen en via samenwerking met de jeugd bouwen aan morgen. worden van Rotary. Dat impliceert dus vanzelfsprekend een zekere na tuurlijke selektie. Ook dat de klub niet zeer jong van samenstelling is. Voor de leeftijd van 35-40 jaar be reikt men meestal geen hoge stan ding in de eigen branche. En ver mits 'eens Rotariër, altijd Rotariër' geldt is veroudering van de leden vanzelfsprekend. Vooral omdat men om het een echte vriendschap pelijke club te kunnenblijven het aantal beperkt tot zowat 40 leden. Geen numerus clausus maar toch. Door die beperking ontstond zowat tien jaar terug een tweede Rotary- klub 'Aalst-Noord' als dochterklub van Rotary Aalst waarmee goede betrekkingen worden onderhou den. De gelden die de projekten moge lijk moeten maken komen hoofdza kelijk van de lidgelden van de leden en van vrijwillige giften. 1939 Te Aalst opgericht in 1939 werden leidende figuren o.m. de twee nog levende stichters Etienne Geeu- rinckx en De Wolf, de familie Louis Bosteels, Edmond De Bruyn, Jean Van Innis en Emmanuel Schelle- kens. Momenteel berust het voorzitter schap bij Felix Callebaut die tijdens de perskonferentie in 'De Rozerie' vervangen werd door past-voorzit- ter Julien Bessems, ex- direkteur van Interstoom Aalst. Tijdens wereldoorlog II werd de ak- tie van de pas opgerichte service- klub afgeremd door de bezetter. In een vernieuwde start wijdde de klub zich aan degelijke sociale wer king, o.m. aan Levensvreugde voor mentaal gehandikapten, aan ge rechtskinderen, aan het Home Bug- genhouten zette zich tevens in voor de kulturele werking van de Vereni ging voor Aalsterse Kultuurschoon, de WAK. Rotary stelde ook een 'Prijs' in voor bevordering van de tweetaligheid in ons land. Een prijs voor de leerling van Aalsterse scholen die zich best toont in de Franse taal en een in Wallonië voor deze die best de Ne derlandse taal hanteert. Chinezen te Aalst Destijds had dr. Goffaerts in de O.L.V.-Kliniek een Chinese assis tent, die later professor werd aan een hogeschool in de volksrepu bliek China. Momenteel zijn er in het ASZ twee Chinese chirurgen in stage. Een projekt dat mede door Rotary samen met Buitenlandse Betrekkingen en de Chinese Am bassade wordt gerealiseerd. Ook de strijd tegen polio wordt op internationaal vlak door Rotary ge voerd. ons land werd daartoe 64 miljoen samengebracht en overge maakt aan Rotary International. Honderdduizenden kinderen kon den daardoor worden ingeënt tegen polio. Ook van de anti-drugaktie werkt Rotary aktief mede. Elitair? Dat Rotary een elitair klubjc zou zijn waar men Frans spreekt wil men nu niet meer gezegd hebben. Aanvankelijk was Frans er wel de voertaal doch dat is lang voorbij. Alles gebeurt momenteel in het Ne derlands. Wat niet uitsluit dat be paalde oudere leden, ook nog een tafel tijdens de perskonferentie, graag de taal van Molière hanteren. Dat Rotary élitair genoemd wordt is een halve waarheid. Waar is wél dat alleen wie in zijn branche vooraanstaand is lid kan Rotariër kan u niet worden op eigen aanvraag. Leden moeten u voorstel len om in deze kring opgenomen te kunnen worden. Dat er van elk be roep slechts één vertegenwoordiger kan in zetelen is voorbijgestreefd. Men doet het nu met klassifikaties. In de medische sektor zijn er bv. artsen van diverse disciplines en elke discipline kan vertegenwoor digd worden. Viering Er was reeds als inzet van het zilve ren jubileum een koncert in De Werf. De viering echter heeft voor al plaats tijdens het komend pink sterweekend. Rotary heeft er nooit aan gedacht zich speciaal in het zon netje te laten zetten. Voor één keer wil de klub echter met de perskon ferentie naar buiten treden. De feestelijkheden in de pinkster periode zullen vooral in intieme kring plaats hebben. Of er een aka- demische zitting mee zal gepaard gaan blijft nog een diskussiepunt. Alleszins komen de kontaktklub uit Frankrijk (Meaux), Duitsland (Saarbrücken) en Groot-Brittannië samen vieren in de Keizerlijke Ste de. Om de vriendschapsbanden in de klub zelf levendig te houden is elk lid zedelijk verplicht de donderdag middag aan te zitten aan een eerder eenvoudige lunch waarvan de pro- tokolmeester met de grote bel het begin en het eindsignaal geeft. Nor maliter is dat sinds jaren in het re staurant Cotthem. Nu was het, we gens werken in Cotthem, uitzonder lijk in de Rozerie aan de Brusselse steenweg. LH sponsoring. De stad moet alleen haar goedkeuring aan het projekt verlenen en een geschikte plaats voor dit monument aanwijzen zeg de deken D'Hondt. Als hij er aan toevoegde dat dit monument zal passen in de verzuchtingen van wij len Fons Singelijn raakt hij de ge voelige snaar en heeft hij het pleit duidelijk gewonnen. Het projekt zal besproken worden in de diverse in stanties, adviesraden en kommis sies doch reeds nu zegt het kollege volmondig ja. Van verkleden en maskerade naar kleurrijke modeshow Ex-prins Antoine Van der Heyden wijt het sukses van Vasteloaved aan traditie, aan organisatorische aan pak maar vooral aan de eigen Aal sterse volksaard. Karnaval is voor de Aalstenaar een feest dat hij op eigen manier wil beleven zonder on derscheid van rang of stand en door zich af te zetten tegen burgerlijke wetten en normen. Bij de evolutie naar een show moeten we ons ge woon neerleggen. Toch laat de Aal stenaar zich niet makkelijk initide- ren via wetten en reglementen. De Aalstenaar staat immers bekend als een mens met een goed hart maar met een verdomd slecht karakter. Hij wil dan ook met karnaval niet in een of ander keurslijf worden ge stopt. Met karnaval kan de fabrieksarbei der een pintje drinken met gezags dragers zonder het opbrengen van mateloos respekt. Met karnaval vormt Aalst inderdaad één grote familie. Een karnavalfamilie. Aktuele vragen Prins Antoine formuleerde dan een aantal vragen die hij meent her en der te hebben gehoord. Is de Prinsenkamer meer dan een opvangcentrum voor ex-prinsen? Heeft die Kamer inderdaad iets te bieden aan karnaval Aalst? Doet die Kamer wel iets voor Aalsterse karnavalisten? Of is ze een leden- groep die via winstgevende aktivi- teiten geld oppot en er angstvallig over waakt dat geen enkele van die franks nog het daglicht ziet? Karnaval promoten De Prinsenkamer krijgt met karna val geen enkele opdracht. Noch van het stadsbestuur noch van het Feestkomitee. Toch maakt de Kamer zich in de geest van Fons Singelijn en Henri Van de Perre uitermate verdienste lijk voor het promoten van karna val. Ze heeft immers duidelijk heel wat te bieden. Vier prinsen zijn nog steeds aktief in de stoet. Vier andere maken zich verdienstelijk in het feestkomitee. Oudere prinsen begeleiden min- der-validen op de winterfoor. Een aantal zijn de drijvende krachten achter het maandblad 't Akaveken. Prinsen redden jaren terug de Aal sterse Avond van een duidelijke af gang. Met de maxi-single 'Oilist, goi stad va men droeimen' haalde de Kamer een boni van liefst 168.000 fr. En via de Kamer stelde een Aalsters groot bedrijf een extra-prijzenpot ter beschikking van de karnavalis ten. Samen met het boni van het Driekoningenfeest bracht dit alles samen 370.000 fr op. Bovendien zorgden ex-prinsen voor het ver schijnen van het karnavalboek 75- 85, voor de brochure '60 stoeten van Aalst' en in december a.s. komt er het karnavalboek 86-90. Ook aan het karnavalkwistornooi werken ex-prinsen mede. Bovendien kun nen kandidaten-prins steeds te recht bij de Kamer die hen met raad en daad zal bijstaan en brachten Aalsterse prinsen met het Feest der Europese Narren (FEN) heel wat buitenlanders naar Aalst. Geen selekt kliekje Het is duidelijk dat de Prinsenka mer geen elitair klubje is dat wel graag geld binnenrijft maar niet zou presteren voor karnaval. Als de klubkas wordt aangedikt, o.m. door travestietenshows, dan komt dit geld finaal ten goede van de karna valisten. De feiten hierboven ver meld bewijzen dat overduidelijk. Op 19, 20 en 21 oktober a.s. komt er trouwens weer een nieuwe produk- tie 'De Prinsenreveu'. Dat de Prinsendag op het einde van de krokusvakantie valt zou volgens Antoine te wijten zijn aan het feit dat men vroeger meende te weten dat de geur van krokussen leidt naar lichte gekheid... Keizersgilde Aalst heeft 2 prinsen (stad en Ar end), 2 prinsenverenigingen (Ka mer en Garde), 2 karnavalstoeten (stad en Arand) maar slechts één Keizer. En vermits Aalst twee prinsen telt die ieder drie keer de titel haalden brak ex-prins Michel een lans voor het oprichten van een Keizersgilde. Die is er trouwens reeds. Voorzit ter, ondervoorzitter, sekretaris en penningmeester zijn verenigd in een persoon 'Ikke'. En vermits het niet al te best botert tussen de Prin senkamer en de Prinsengarde heeft Michel besloten solo te spelen. Hij hoopt dan ook op een even waardige subsidie waarmee dan een krisisfonds kan worden opgericht. Géén nieuw lid Dit jaar moest de Prinsenkamer feen nieuw lid opnemen. Dat is een esparing van 30.000 fr voor hoed en kostuum. Wel wordt besloten de Prinsenka mer op te splitsen in 7 minivereni- gingen: een prinsenkamer, -socië teit, -vereniging, -revue, -klub en -kompagnie. Gehoopt wordt dan ook op 7 maal de subsidie van elk 10.000 fr. Huldiging Ex-prins Johny huldigde prins Kris als een valabele prins die overal present is en 'kan drinken zonder te waggelen'. 'De 30.000 fr voor hoed en kostuum zal hij zelf wel verdie nen tijdens de Jaarbeurs'. Voor 20 jaar prinsschap werd Jean- Pierre De Boitseleir gehuldigd. De appel valt niet ver van de boom. Er was eerder Franski, dan Jean-Paul en volgend jaar is Yvan kandidaat prins. Voor 25 jaar wordt prins en deken Simon D'Hondt gehuldigd en voor 30 jaar 'Sir Orlandi', in casu prins Louis. Dat met ruikers, kus sen, geschenken en een rose bloem la VDB. Even toch ernst bij het in memo- riam van wijlen prins Marcel die er verleden jaar nog bij was. Nobody is perfect Ook de IJzeren Lady werd in de hulde betrokken. Voor al wat ze met goede bedoelingen deed voor karnaval. Hoge bomen vangen veel wind is ook voor de burgemeester waar. 'Ze is nog jong en kan nog veel leren'. Haar werd dan ook 'een schoolbank' overhandigd. 'Nobody is perfect' was haar weder woord waarbij ze er dan wel op wees dat ze 'Anny' en niet 'Nobody' heet als ge begrijpt wat ze bedoelde. Ze wil inderdaad uit de ervaring leren lessen trekken. Dat was trouwens vóór karnaval reeds gesteld. Er zou na het experiment een evaluatie volgen. 'Maar aan een hetze heb ik duidelijk lak' voegde ze er wel aan toe. En zonder te willen dreigen stelde ze dat een hetze wel eens de andere richting kan uitgaan. LH In verschillende buurtgemeenten bestaat sinds enkele jaren een speelpleinwerking om de jeugd tij dens de vakantie op te vangen en iets te bieden op opvoedkundig vlak. Ook in Erpe-Mere heeft men ingezien dat hier iets te verwezenlij ken valt en dat er vooral een nood zaak bestaat om de kinderen tijdens deze twee maanden bezig te hou den. Wie het heeft over kinderen, heeft het automatisch over spelen en vooral tijdens de vakantie maanden moeten ze speelkansne krijgen in eigen vertrouwde woon omgeving, maar dan onder deskun dig toezicht. Om dit 'speelinitiatief te kunnen verwezenlijken moet men beroep doen op bekwame en permanente begeleiding en opdat dit zou werkelijkheid worden zal het gemeentebestuur monitoren en hoofdmonitoren aanwerven. Om voor deze funktie in aanmerking te komen moet men over een brevet beschikken en dit kan behaald wor den na het volgen van een kursus. Ook hiervoor wil het gemeentebe stuur instaan. Wie in het bezit is van een dergelijk brevet komt in aanmerking om aan geworven te worden tijdens de pe riode van 9 juli tot 10 augustus 1990, voor één of meerdere weken, iedere werkdag van 9 tot 17 uur met even tuele opvang één uur voor en één uur na de vastgestelde dagindeling voor de bijkomende opvang. Inschrijvingsformulieren kunnen aangevraagd worden bij het ge meentebestuur en meer speciaal bij de sportdienst (speelpleinwerking) in net Administratief Centrum Steenberg (tel. 053-62.71.11). JV LH Frank II, de jeugdprins van Belgie, organizeert op zaterdag 17 maart zij groot overwinningsbal. Dat heeft plaats in de zaal "Peanuts" aan d Rosselstraat te Lede. Er zijn vanaf 20.00 uur verschillende optredens I zien van karnavaleske bekende en minder bekende figuren. DJ Frank Val Daele zorgt voor de muziek. amat Me v£ lp he alst i rendl Het lentebal van Eddy Dierickx De CVP-fraktie van het Aalsters OCMW is niet verwonderd dl OCMW-voorzitter Eddy Dierickx een bal organiseert tot eigen eer e glorie. Dat ligt in de lijn van de verwachtingen. Maar dat hij hierbij zij funktie en macht als OCMW-voorzitter misbruikt gaat voor de CT fraktie wel te ver. 'Op briefpapier en op kosten van het OCMW heeft hij zich tot firma' en leveranciers gewend om fondsen te ronselen voor zijn lentebal, in j", zaal Horizon in de buurt van het ASZ op zaterdag 7 april e.k. Hij vroeg fl> inderdaad, zoals blijkt uit kopijen van brieven, prijzen voor de tombo- la en sommen van 1000 tot 5000 fr voor annonces in een publiciteits- brochure. Met duidelijke vermelding van het rekeningnummer van het lentebal en de plaats waar prijzen kunnen worden afgegeven op zijn privé-sekretariaat, Gasthuisstraat 40.' Het stoot de CVP-fraktie tegen de borst Eddy Dierickx met vorstelijke trekjes een instelling te zien leiden die zeer dicht bij de bevolking star en haar deugdelijkheid inzake leningen van sociale noden jarenlai heeft bewezen. LI «Als de financiële ondersteuning van verenigingen wordt stopgezet moeten er voor hetzelfde bedrag kompensaties komen», zegt Dannyl Denayer van de Volksunie. De afschaffing brengt inderdaad voor tal van verenigingen een harde slag aan in hun toekomstige werking. De ials kompensaties zouden niet minder mogen bedragen dan wat eerder jroe) aan verenigingen werd besteed. Dat wordt wellicht bezwaarlijk hel geval, want de achterliggende bedoeling is uiteraard besparen... Verenigingen rekenden telkens bij het opstellen van de eigen begro ting op de geldelijke ondersteuning van de stad. Als die nu wegvalt komen een aantal aktiviteiten op de helling te staan. Denayer vindt het bovendien weinig passend dat de desbetreffende verenigingen i hieromtrent niet werden geraadpleegd en andermaal voor een vol dongen feit komen te staan. Denayer kan wel begrip opbrengen voor de nieuwe zienswijze van heli stadsbestuur. De toelagen waren inderdaad zo weinig substantieel datl ze weinig meer waren dan een aalmoes. Bovendien werden toelagen gespendeerd aan verenigingen wiens werking ondermaats, zelfs onbe-.' staande was. Er ontbreken vaak objektieve kriteria tenzij bij de sportverenigingen. Voor vormende en kulturele verenigingen js er alleen het jaarverslag als het er dan wel is. Normen hanteren op basis van dergelijke verslagen is weinig haalbaar. De VU vraagt dan ook dat de 3,2 miljoen die eerder aan betoelaging werd gespendeerd nu zou worden ingebracht voor verbetering van dc infrastruktuur en uitbreiding van de ter beschikking van de vereni gingen staande diensten. Het behoort aan de adviesraden om deze opties in concreto uit te werken en te helpen aan het gestalte geven ervan. De karnavaleditie van 1990 is nog maar net achter de rug, of een] nieuwe kandidaat prins heeft zich al aangemeld. Het gaat om Yvan I)ej Boitselier, de zoon van de vroegere prins Jean-Paul. Hij is al druk| bezig met de voorbereiding van de verkiezing van volgend jaar en g enkel weekend heeft hij nog vrij. Yvan De Boitselier wil zoveel mogelijkl karnavalgroepen en hun aktiviteiten bezoeken. En amusement, zol oordeelt hij, moetje toch zelf maken. Een waarheid als een koe.

De Voorpost | 1990 | | pagina 2