R Stadsbestuur adviseert déklassering H. Geestkapel gunstig De Heilige Geestkapel niet deklasseren Luc Willems herkozen Parkeren in het stadscentrum??? SP, PW en VD voor déklassering 4 - 9.3.1990 - De Voorpost DeS arroi fedei Van tera£ De N Voor Vervolg van blz. 1 Volgens spreker zou het CBS zijn meerderheid ver plicht hebben tot een "machinaal stemgedrag" meerderheid tegen minderheid. De minister zou deze werkwijze enkel gebruiken als alibi om zich te verstoppen achter dit lokaal advies bij eventueel déklas- seren. Meerderheid tegen minderheid Volgens De Kerpel kan dat hier niet. Stemmen meerderheid tegen min derheid kan niet omdat de vraag stelling van de minister te vaag is. Moet men zich uitspreken over de historische waarde van de kapel? over verdere perspektieven? over de rendabiliteit en net REWA-pro- jekt? De Kerpel stelt in vraag of de minis ter het advies aan de burgemeester op eigen initiatief gevraagd heeft ofwel omdat de burgemeester zulks aan de minister heeft gesuggereerd. Hij stelt bovendien dat deze vraag een blijk van wantrouwen vanwege de minister impliceert t.o.v. het CBS. En waarom mag de gemeente raad zich slechts uitspreken nadat de Kommissie Monumenten en Landschappen dat reeds heeft ge daan? "De gemeenteraad gedraagt zich hier als beeldenstormers, als ikonoklasten" zegt De Kerpel. Volgens spreker moet de gemeen teraad elementen aandragen in het dossier doch de bespreking alles zins niet sanktioneren met een eindstemming. Pertinente vraag Volgens burgemeester De Maght is de vraag van de minister pertinent. Misschien wel ongewoon doch al leszins ad rem. "Als er aan politieke druk werd gedaan is dat alleszins niet door de meerderheid" zegt ze er bij. "De minister ontving van heel wat prominenten van de minderheid een schrijven met steeds dezelfde test. Een georkestreerde aktie." "Ik zal alleszins het totale verslag van deze bespreking en het ingeno men standpunt aan de minister la ten geworden" beloofde de burge meester. "Aansluitend bij het desbetreffend onderhoud..." Het ene zinnetje van de minister verwijst naar "een gesprek". Welke was de draagwijdte van dat gesprek. Ging het om de kuituur-historische waarde van de kapel? over stede- bouwkundige aspekten? over de be langen van een wijk? Volgens de burgemeester wil de mi nister optimaal geïnformeerd zijn en wil zoveel mogelijk standpunten verzamelen. "Een geschreven dokument over dat gesprek bestaat niet" heeft Ed dy Coeckuyt vernomen. Men tast dus volledig in het duister. "Werd dat onderhoud door de burgemees ter uitgelokt? Wie heeft de minister dergelijk onderhoud gesuggereerd, wilde Danny Denayer weten. Ook Vera Van der Borght had graag iets meer over dat onderhoud verno men en volgens Willy Van Mosse- velde legt de minister de verant woordelijkheid elders dan waar ze dient te liggen. Luc Willems vraagt nog of de burgemeester wel zeker is dat het desbetreffend zinnetje slaat op "déklassering"? Dat is inder daad nergens vermeld. "We gaan een spektakel bijwonen dat eindigt op een tuchtstemming" zegde De Kerpel. Verdaging afgewezen De vraag van Danny Denayer naar verdaging van verdere bespreking werd vooraleer de inhoudelijke be spreking kon worden aangevat afge wezen meerderheid tegen minder heid. Ook de vraag van Maurice De Ker pel om niet te komen tot een eind stemming werd weggestemd. Minderheidsnota Wanneer de bespreking ten gronde wordt aangevat komt De Kerpel met een minderheidsnota op de proppen. "De CVP verzet zich met klem te gen déklassering van de kapel. Toen in 1975 overgegaan werd tot be scherming van de kapel, onderging het dossier de zware wettelijke klas seringsprocedure. Voor de CVP zijn er momenteel, na 15 jaar, geen valabele argumenten aanwezig om te besluiten tot een déklassering. De Heilige Geestkapel is een van de laatste middeleeuwse monumenten die onze stad heeft. Tijdens haar 500-jarige geschiedenis is ze een deel geworden van het erfgoed van Aalst. De klassering is een waar borg dat ze overgedragen wordt aan de komende generaties Aalste- naars. Naar het voorbeeld van andere Vlaamse steden, moet het mogelijk zijn de kapel te restaureren en te integreren in een nieuwbouwpro- jekt. Het kan de aantrekkelijkheid van het stadscentrum alleen ver hogen. Tot nog toe werden er heel wat ad viezen gevraagd door het beleid aan diverse organen (vb. Stuurgroep stadsherwaardering Aalst-Linker- oever, Adviesraad ruimtelijke orde ning en leefmilieu, de Provinciale en de Koninklijke Kommissie voor Monumenten en Landschappen...). Uit deze adviezen blijkt dat een overgrote meerderheid zich uit spreekt voor het behoud. Uit raad pleging van stedebouwkundige ex- perten, blijkt dat het mogelijk is de kapel als geklasseerd monument op haar huidige plaats zijn kans te ge ven." Pluralistisch Willy Van Mossevelde stelde dat bij de VU ieder lid de eigen visie mag verdedigen, '"t Is een delikate zaak. Een aantal mensen die nu tot de meerderheid behoren zouden an ders gestemd hebben als ze tot de minderheid zouden hebben be hoord. En omgekeerd." Het kwaad is reeds eerder gebeurd. Velen hebben boter op hun hoofd. Over wat er met de kapel moet ge beuren lopen de meningen fel uit een. Restaureren en integreren, volledig of gedeeltelijk? "Als het REWA-projekt er niet komt, wan neer zal de kapel dan kunnen geres taureerd worden? Is er geld voor? Willy Van Mossevelde zal zich bij eventuele stemming onthouden, omdat de uiteindelijke beslissing niet bij de gemeenteraad maar wel bij de minister ligt en omdat hij er na de stemming niet de minste zegging schap meer in heeft. Hij breekt wel een lans voor een zo optimaal mo gelijke overeenkomst tussen de pro tagonisten en de antagonisten van de H. Geestkapel. Niet sollen met stadsbestuur Volgens Luc Van Lierde (Agalev) laat het stadsbestuur met zich sol len. We moeten ons historisch erf goed bewaren. Vlaanderen heeft reeds zo weinig voor het nageslacht. Hij opteert voor een leefbare stad. "In plaats van de kapel neer te halen zou men beter zulks doen met de politieke zuilen." Alleen de kapel Danny Denayer (VU) beperkt zich tot het lot van de kapel alleen. De eerste eigenaar kocht het eigen dom met de kapel er op van het OCMW voor een laag bedrag we gens de erop rustende erfdienst baarheid. Nu deze kapel déklasseren bete kent ermee akkoord gaan dat de Aalsterse gemeenschap ettelijke miljoenen verliest aan de privé-sek- tor. Door de ekonomische krisis lie ten de Federale Verzekeringen het projekt vallen waarin restauratie van de kapel ook voorzien was. RE- WA kon dat eigendom dan kopen voor een eveneens laag bedrag, want de eigenaar wilde er van af. De adviesraden spraken zich uit te gen déklassering. Dat REWA het projekt zou laten varen als de kapel er moet blijven, moet nog bewezen worden. REWA zou wel zowat 30 m winkelruimte minder hebben doch wat betekent 50 miljoen voor derge lijke maatschappij? Daarenboven is deze kapel een overblijfsel uit de Middeleeuwen met een duidelijke signaalfunktie naar de armenzorg. Komt ook in aanmerking dat na de brand (al dan niet gewild) instandhoudingswer- ken gebeurden met gemeenschaps geld. En met de kapel verliest Aalst een toeristische troef te meer. Het verlies van het Oud-Begijnhof laat nu nog negatieve sporen na. Denayer wil de kapel behouden in een te realiseren projekt met win kel-, werk- en woonfunktie. De andere klok Johan Stijlemans (PW) is voor stander van déklassering. Politieke druk kwam er maar dan van de min derheid met stereotiepe teksten. Volgens hem zou REWA wél kun nen afzien van dit projekt zo de kapel er moet blijven. REWA heeft projekten te over en heeft tijd om te wachten. Aalst niet. Voor de mid denstand zou de realisatie een grote troef betekenen. De PW heeft op haar leden niet de minste druk gezet qua stemgedrag. Het zal unaniem zijn doch niet georkestreerd. "Een droef monument" Jos Van Landuyt (VD) heeft alle respekt voor de verdedigers van de kapel van het eerste uur. Ze degen ereerde echter tot een droef monu ment. "Een vuil gat met een slapen de ruïne". Bovendien biedt dit pro jekt de mogelijkheid de kapel te res taureren. Aalst zelf heeft er geen geld voor. De VD opteert alleszins voor déklassering van "het monu ment van de gemiste kansen". De verdedigers van het laatste uur doen gewoon aan politiek opbod. Aalst heeft in no time 5.000 inwo ners verloren. Er is behoefte aan een leefbaar en heropbloeiend stadscentrum. De VD wil de déklas sering maar hoopt daarbij dat de stad uit de brand zal halen wat enigszinskan. De kapitalistische logica Voor Eddie Monsieur (SP) is dit gebouw de naam "kapel" niet meer waardig. Moderniseren van het stadscentrum heeft ook impakt op huisvesting en tewerkstelling. Pri mordiaal staat het bieden van kan sen aan middenstandszaken. "Willens nillens ondergaan we de kapitalistische logica. Neen zeggen aan déklassering kan de realisatie van het REWA-projekt hypotheke ren." Het standpunt van het college: ja aan déklassering Schepen Dirk De Meerleer vertolk te het standpunt van het college van burgemeester en schepenen. Het voorliggend projekt biedt win kel-, kantoor- en woonruimte plus ontmoetingsplaats en parkeermo- gelijkheid. Volgens het kollege is inkorporeren van de kapel in het REWA-projekt niet mogelijk. Zulks bleek o.m. uit vergaderingen met de projektontwikkelaar. "Niet alle adviesraden stelden zich ten opzichte van dit projekt negatief op." Er werd getracht in vergadering met REWA, Stadsbestuur, Monumen ten en Landschappen en AROL Gent de kapel te inkorporeren. Ook de plannen van de VVAK werden ongevraagd doch die kwamen er niet. Uiteindelijk bleek dat inkorporeren niet haalbaar was. Daarom werd dan de déklassering aangevraagd. De kapel staat er reeds jaren troo steloos bij, werd uit haar kontekst gerukt door afbraak van het oud mannenhuis, werd geteisterd door brand en verder aan haar lot over gelaten. De schepen vraagt zich bo vendien af of haar klassering des tijds niet al te makkelijk is gebeurd. Daarenboven is duidelijk dat de mi nister prioriteit verleent aan open bare gebouwen liever dan aan ei gendommen van de privésektor zoals de H. Geestkapel. "Voor hei Belfort zijn er dus gunstige perspek tieven." Over de historische waarde heeft de schepen zeer uiteenlopende menin- Rewa wil bepaalde aspekten herzien... Tot die konlklusie kwamen vier professoren aan architektuurinstituten waaraan volksvertegenwoordiger Lisette Nelis - Van Liedekerke een objek- tief, a-politiek advies had gevraagd na een bezoek ter plaatse en na kontaktname met projektontwikkelaar Rewa. Lisette Nelis - Van Liedekerke had bij het brandend heet dossier dat Aalst reeds lang beroert een dubbele inbreng. Enerzijds een parlementaire vraag aan minister Louis Waltniel die op 26 februari antwoordde dat de Kommissie voor Landschappen en Monumenten besloten heeft een on gunstig advies uit te brengen nopens de vraag tot opheffing van de bescherming van de H. Geestkapel. De minister stelde dat momenteel de adviezen onderzocht worden. De bal werd ondertussen ook doorgespeeld naar de gemeenteraad van Aalst die verleden zaterdag een standpunt in dit dossier moest innemen. Daarover leest U verder in dit blad de afloop van dit agendapunt. Professoren met genuanceerde beschouwingen De professoren bekeken de kapel zelf, de infrastruktuur van de aan palende straten en de daaraan ver- Bonden verkeerssituatie. Na een uitvoerig gesprek met een woord voerder van Rewa kwamen ze tot volgende vaststellingen: - Het bouwen van een kommerci- eel centrum in een van de drukste handelsstraten van Aalst ligt voor de hand. De kombinatie van winke len en wonen zal de Kattestraat le vendiger en aantrekkelijk maken, met ook psotieve gevolgen voor de hele Aalsterse stadskern. - De doorsteek naar de Nieuws- traat is zeer waardevol en is als voet- gangersweg een interessante in greep op het stedelijk weefsel van net stratenpatroon van Aalst. - De ondergrondse parkeervoor ziening 250 wagens - lijkt op het eerste gezicht noodzakelijk voor de goede bereikbaarheid van winkels en woningen, doch is niet verant woord via de smalle De Ridders traat. Voeg daarbij de geplande parkeergarage op het terrein van de vroegere Rink, voor nog 250 wa gens, gevolg: grote verkeershinder in de kern van de stad. Dit druist in tegen iedere stedebouwkundige vi sie: nl. ontmoediging van het auto gebruik in de binnenstad. Parkeer plaatsen bouwen onder gebouwen is benevens de verkeerstechnische en stedebouwkundige bereikbaar heid een zeer dure oplossing, aldus de professoren. Volgens Rewa is de rendabiliteit van het projekt gebon den aan de ondergrondse parkeer ruimte. Een complex probleem De professoren zijn van mening dat: - het aantal parkeerplaatsen, hetzij onder het gebouw, hetzij op het ter rein van de Rink, zou moeten be perkt blijven; - men dient uit te zien naar meer geschikte terreinen voor grotere parkeergarages; - de in en uitritten in 2 straten nl. Ridderstraat en Nieuwstraat heel wat problemen zullen teweeg bren gen; optie voor de breder geprofileer de Nieuwstraat veroorzaakt andere verkeersknelpunten optie voor de Ridderstraat; te smal voor intens verkeer optie voor beide straten: 2 straten worden belast. De voor en nadelen worden samen met de kostprijs besproken. Het is een zeer complex probleem dat ver der moet uitgediept worden, samen met verkeersdeskundigen. Kapel niet in delen opsplitsen Wat het projekt zelf betreft is men van mening dat groepering van ge bouwen rond het centraal pleintje, fungerend als ontmoetingsplaats, volkomen verantwoord is. Doch de verplaatsing en de splitsing van de H. Geestkapel in 2 delen en opge steld aan beide zijden van dit plein, vinden zij onaanvaardbaar. Zij zijn er van overtuigd dat de dua liteit die een dergelijke opstelling van gebouwen met zich meebrengt, de noodzakelijke eenheid (aie steeds de architektonische waarde bepaalt) in het gedrang brengt, zo wel inhoudelijk als vormelijk! De kapel moet niet alleen vanuit stijlen en periodes ontleed worden (wat anderen reeds gedaan hebben) maar ook ruimtelijk in het projekt gevat worden. De ruimte van het centraal pleintje wordt onverant woord ingedeeld en opgevuld door 2 delen van de kapel wat het gevoel voor ruimte voor een groot deel ver nietigt. Zowel komende vanuit de Nieuw straat als vanuit de Ridderstraat 'botst' men op 2 delen met weinig ruimtelijk perspectief. De ontwerper heeft een poging ge daan om de binding met het verle den tot stand te brengen door de z.e. 'signaalfunktie'. Zij drukken het als volgt uit 'een mooi schrijn - een centraal gebouwencomplex in open ruimte, met daarin een 'vals juweel aan de in 2 gesneden kapel'. Men stelt zich de vraag of de kapel, in haar huidige bouwfysische toe stand-!-de huidige financiële mid delen in acht nemend - ook van Nationale Monumentenzorg - als monument voldoende belangrijk is om geklasseerd te blijven. Het zou noodzakelijk zijn mochten de klas seringsnormen gekend zijn. Het behoud van de kapel gepaard gaande met de integratie als deel van het stadspatrimonium is wense lijk voor zover ze nog beantwoordt aan de criteria gesteld bij het besluit tot klassering mag klasseringsnor men zouden moeten gekend zijn. Kapel mag niet gedeklasseerd worden UllV.S.lllV-'pv.lUJt lliv-llli, ;en noren uiten. Over de noodzaal het REWA-projekt te realiseren gaat iedereen akkoord. Maar dit realisatie impliceert déklasserei van de H. Geestkapel. Zoniet komi port* dat projekt op de helling te staan, dram Ultieme oproep Maurice De Kerpel lanceerde dan nog een ultieme oproep om niet tc komen tot een tegennatuurlijke stemming. De wettelijke organen brachten een jjftg negatief advies uit. Vier professo- ren kwamen daarenboven tot hei besluit dat de gerestaureerde kapel wél in het REWA-projekt kan geïn terpreteerd worden. Hij dringt er dan ook op aan dat dii zou gebeuren. "Dan heeft het pro jekt een ziel." leDe tafel "De F leefn schei aoet op el hinkt Euro Stemmen Het amendement van Denayer geheim te stemmen wordt meerder heid en CVP tegen de VU door de fraktieleiders weggestemd. Voor de deklassering stemden de SP, de PW en de VD. Tegen de deklassering stemden de CVP, Agalev en Denayer, Caudron en Blommaert. Willy Van Mosse velde onthield zich om reeds gemel de redenen. De WAK stelde reeds op deze be slissing te zullen reageren. LH Exekutieve Europese Jonge Christen Demokraten iesbi jend rooi Jieh :ak i atue Aan reed: joch sec aanp lieve Man Aalst. Luc Willems en Marek Rusakiewicz De architekten zijn de mening toe gedaan dat om diverse redenen de kapel niet zou mogen gedeklas seerd worden. Het ongunstig advies van de Ko ninklijke Kommissie voor Monu mentenzorg voor de opheffing van de klassering. Deklasseren is eerder een npopren van een mogelijk kreatief alterna tief. Dat restauratie een duur financieel probleem is, is afdoende gekend, doch deze kosten vallen niet volle dig ten laste van de promotor (Pro vincie - Vlaamse Executieve.... sponsoring andere mogelijke al ternatieven). Het argument dat een restauratie dossier zeer veel tijd in beslag neemt (jaren) is volkomen juist, doch men kan overwegen zo vlug mogelijk over te gaan tot 'instand- houdingswerken' van de kapel en het dossier voor restauratie in te dienen, zodat het gehele Rewa pro jekt niet vertraagd wordt. Slechts 'voorontwerpschetsen' Uit kontakten met Rewa stelt Liset te Nelis - Van Liedekerke dat Rewa bereid is bepaalde aspekten van het projekt te herzien. Het gaat hier inderdaad slechts om wooront- werpschetsen'. Het moet mogelijk zijn de kool en de geit te sparen ook als blijft dan sen op de slappe koord nooit mak kelijk. De 4 professoren zijn er dui delijk van overtuigd dat het moet kunnen de kapel op haar huidige plaats te laten staan en ze boven dien te integreren in het projekt met behoud van het centraal pleintje als ontmoetingsplaats. Een deel van het projekt zal dan wel moeten aan gepast worden doch niet grondig gewijzigd. Samen met veel hoopt Lisette Nelis - Van Liedekerke dat de beslissing vlug zal vallen zodat er een einde komt aan het erbarmelijk uitzicht van de Kattestraat. ^H Het Aalsterse gemeenteraadslid, li centiaat jurist Luc Willems werd re cent in het Italiaanse Pisa herkozen als lid van de Exekutieve. Dit tijdens het tweejaarlijks kongres van de Eu ropese Jonge Christen Demokra ten, de jongerenorganisatie van de Europese Volkspartij (EVP). Deze jongerenorganisatie verzamelt meerdan een miljoen jongeren uit 24 lid- organisaties. Leden in België en in onze buurlanden maar tevens in Ierland, Noorwegen, Spanje, Portugal, Zweden, Finland, Polen, Hongarije, Roemenië, Malta, Lich- tenstein en San Marino. Samen met de Jonge Socialisten zijn ze de belangrijkste jongerenorgani satie in het nog zogenoemd 'vrije westen'. Luc Willems is dus herkozen als lid van het dagelijks bestuur van de Ex ekutieve die onder voorzitterschap van prof. Andrea Guttri bestaat uit 10 leden. Willems is trouwens er reeds lid van sinds 1988. Als verant woordelijke voor kontakten met be staande organisaties en met nieuw op te richten organisaties had Luc Willems in Pisa onder meer een sprek met Marek Rusakiewics, dt jongste Poolse parlementariër. Am per 25 jaar en reeds onder de SoS darnocs-vlag afgevaardigde Poznan, voorheen Posen. Uit dat gesprek onthouden we da! Marek reeds aktief was in klandef tiene aktiviteiten van Solidamost De christen-demokratie is voor hem het politiek bestel dat Polet nodig heeft. De christleijke doei leeft niettegenstaande alles JiMMn steeds in Polen verder. Marek zcj dat Polen zo als zovele andere lat den worstelt met moeilijkhedfl kijjk door etnische minderheden. Uiter tone aard gaat orzijn aandacht biezondr *n naar de problemen van de jongere» ie Hij hoopt op een verenigd Europ waar jongeren kunnen leven, wer ken en reizen en waar onderling; verstandhouding een waarborr tegen elk gewapend konflikt. I wisseling van jongeren over de grec- zen heen kan onder begeleidingva fojt de regering maar moet ook kunn« via privé-initiatieven. U besl Zelfs het maximum is begrensd Momenteel staat parkeren in de binnenstad centraal. O.m. in verband met de rond de restauratie van de H. Geestkapel gerezen kontrover- se. Zowat elke vereniging die een vinger in de pap wil hebben, heeft reeds haar mening geformuleerd. De Studie- en werkgroep Stadsherwaardering en het NCM V-sekreta- riaat Arrondissement Aalst organiseren nu rond dit thema een debat avond. Vanzelfsprekend zijn ook de middenstanders fel met deze problema tiek begaan. De bereikbaarheid van hun zaak door potentiële klanten cn dc kwaliteit van de winkelstraten zijn uiterst belangrijk voor hun beroepsbezigheden. Daarom is tijdig inzicht krijgen van beleidsmaatregelen in verband 1 met het verkeer, het parkeren en de bestemming van het openbaar en het privé-domein, noodzakelijk. Verlceersstudies van diverse steden zullen U daarbij de inzichten verlenen die U kan hanteren bij het omgaan met beleidsvoorstellen. Sprekers zijn Cor Dierickx, burgerlijk ingenieur - stedebouwkundige stafmedewerker Langzaam Verkeer en Wim Kennis, socioloog, staf medewerker NCMV-Nationaal. LH Niet

De Voorpost | 1990 | | pagina 4