Laatste bedrijf van tragi-komedie? Uit de gemeenteraad Kijken naar kanton Wallis Hot news van 't College Vastenaktie Broederlijk Delen 90 te Aalst 6 - 9.3.1990 - De Voorpost Nog voor de ultieme gemeenteraadszitting van verleden dinsdag waarbij de gemeenteraad een standpunt moest innemen in verband met het lot dat de H. Geestkapel beschoren is publiceerde Agalev-Aalst volgende persme dedeling. In de hoofdrol van deze tragi-komedie de H. Geestkapel zelf. Antagonisten: het schepenkollege. Protagonisten: de gemeenteraadsle den. De regie berust bij burgemeester Anny De Maght en voor dekor en rekwisieten zorgt projektontwikkelaar REWA. Het laatste punt van de agenda is het belangrijkste: 'de aanvraag tot déklassering van de H. Geestkapel'. Zowel gemeenschapsminister Louis Waltniel als Aalsterse politieke partijen vragen inderdaad een standpunt bepaling. Agalev tegen déklassering Agalev is uitgesproken tegenstan der van de deklassering van de ka pel omwille van de kuituur-histori sche waarde. Bovendien vindt Agalev dat het door Rewa voorgestelde projekt niet voldoet aan de nonnen van 'een leefbare stad'. De verantwoordelijkheid voor het feit dat we nu, na één jaar ping-pong tussen voor- en tegenstanders, voor deze onomkeerbare ingreep staan, ligt volgens Agalev in grote mate bij dit CBS. Projekt-ontwikkelaars willen na tuurlijk dat de projekten die zij wen sen te realiseren zo winstgevend mogelijk zijn. Daarbij gaan zij ech ter voorbij aan de belangen van de gemeenschap. Het is daarom de taak van de over heid (bijv. het C.B.S.) om duidelijk normen van ruimtelijke planning op te leggen, die een leefbaar stadscen trum tot doel hebben. In Aalst, zoals in andere historische steden, moeten er bovendien duide lijk plannen en richtlijnen bestaan om vernieuwende projekten te ka deren in het historische kader. Nu is het schipperen in een vakuum: het CBS heeft immers voor het stadscentrum geen visie noch plan Bij ordemotie vroeg CVP-fraktieleider Maurice De Kerpel in de jongste gemeenteraadszitting waarom de CVP-fraktie op haar vra gen in verband met de beleidsverklaring geen antwoord heeft gekregen. Dat was toch beloofd. De CVP blijft op haar honger zitten en wacht op antwoord. «Ge doet ons de eer aan van de zotten», zegde De Kerpel tot de burgemeester. De burgemeester stelde dat er inderdaad nog geen bespreking is geweest, doch wel een wederwoord. Het college zal zich over de bedenkingen en suggesties buigen. Die zullen ook besproken worden in de kommis sies. «Alles zal onderzocht worden», verzekerde de burgemeester. Voor De Kerpel moeten besprekingen niet verstoken gebeuren in kommissies, doch hier. In de raadszaal. «In vorige zitting bleven de leden van de meerderheid zo stom als een vis en ook het college gaf geen kik». De punten uit het wederwoord zullen terug te berde worden gebracht bij amendementen», stelde De Kerpel. - Ook Chris Borms vroeg het woord bij ordemotie. Ze is bezorgd over de kontinuïteit in het kultureel centrum De Werf omdat het kon- trakt op 4 maart ten einde liep en er dus dringend iets moet gebeuren. «Ten gepasten tijde» zal het college voorstellen doen, zegde de burgemeester. «Ondertussen belanden we juridisch ner gens, want stilzwijgend verlengen gaat niet» repliceerde Chris Borms. Ze werd echter gerust gesteld met «De besprekingen daar omtrent zijn al aan gang». - Het eerder genomen besluit tot afbraak van een deel van het laboratorium van de vroegere fabrieksgebouwen van Le Lion d'Or dat voor rekening viel van de stad werd ingetrokken. Er werd inderdaad in extremis ervoor een koper gevonden. De werken waren geraamd op bijna 1 miljoen. - Voor de vakantiespeelpleinwerking worden houtelementen (rond hout) aangekocht voor 400.000 fr. opdat de kinderen de eigen speeltuigen zouden kunnen sjorren. Aan de Hammestraat zijn verbeteringswerken aan de wegvoorzien en tevens aanleg van de drinkwaterleiding. 18 miljoen voor de wegenis en 7 miljoen voor de waterleiding. De termijn bedraagt 160 werkdagen. Maar eerst moeten de toelagen nog aangevraagd en vooral bekomen worden. - Aan de Oude Dendermondsesteenweg werd een perceel bouw grond verkocht; 373 m2 groot voor 400.000 fr. en in de Stations straat te Gijzegem aan de aanpalende eigenaars 645 m2 voor 600.000 fr. - De Regie voor grond- en bouwbeleid verkocht in de K.M.O.-zone Le Lion d'Or een lot van 40 are voor 3.446.000 fr. voor een karrosse- riebedrijf (van ex-prins Michel Cleemput). En een lot van 28 are voor 2.404.000 fr. aan een weverij. - De voetweg «Roozenweg», gelegen aan de Goudbloemstraat, wordt verplaatst naar de perceelsgrens. Er werd geen enkel be zwaar ingediend. Danny Denayer merkt erbij op dat in het typekon- trakt voor dergelijke transaktie zou moeten bijgeschreven worden dat de verplaatser het nieuw stuk weg moet verharden. Vooral omdat de welvoeglijkheidsvergoeding minimaal is, 50 fr./m. Dat amendement van Denayer werd door schepen Hooghuys aan vaard. Deze clausule wordt aan het kontrakt toegevoegd. - De aanduiding van de erkende equipes voor medisch schooltoe zicht, de hersamenstelling van de beheerskommissie van de stedelij ke openbare biblioteek en het in bruikleen geven van een archeolo gisch voorwerp aan een museum te Arras werden zonder enige vorm van bespreking goedgekeurd. - Volgende straatnamen werden eveneens aanvaard. «Hoveniers- plein», «Essenlaan» te Gijzegem uitlopend op de Meersstraat, «Lion d'Orweg» tussen Bredestraat en Victor Bocquéstraat en «Holleweg» te Erembodegem uitlopend op de Keppesstraat. Bij «Holleweg» rees wel de bemerking dat er te Moorsel een «Holle straat» bestaat, wat aanleiding tot vergissingen zou kunnen opleve ren. Voor Denayer is er ook een vergissing qua toponomie. De echte «Holleweg» zou elders gelegen hebben dan waar men hem nu situeert. Op de plaats waar nu de Alfons Van de Maelestraat ligt. Als Denayer een maand verdaging vraagt stoot hij op verzet van schepen Dooms, die zegt dat dan de procedure moet herbegonnen worden, wat 5 maand duurt. De princiepsbeslissing hieromtrent werd trouwens reeds genomen op 39.08.89. Denayer dringt niet verder meer aan, maar betreurt toch dat de Kommissie te Gent zo traag werkt. - Aalst leent weer ruim 56 miljoen frank. 3,2 mio voor de stedelijke werkhuizen, 3,7 mio voor stockeerplaats voor bulkmaterialen, 3,4 mio voor aankoop van lader op banden, 1,1 mio voor aankoop van 9 containers, 228.000 fr. voor aankoop van planten, 1,5 mio voor aankoop van staalprofielen, 7,6 mio voor aankoop van een voertuig voor de brandweer, 0,5 mio voor inrich ten stockeerplaats voor bulkmaterialen, 3 mio voor verbeterings werken in de Alfred Nichelsstraat, 8,3 mio voor verbeteringswerken in de Molendreef, 200.000 fr. voor aanpassingen aan vrachtwagens, 475.000 fr. voor aankoop van hydraulische werkgroep, 1,5 mio voor grondverwervingen in de Kreupelveldstraat, 1,2 mio voor signalisa tiemateriaal, 1,5 mio voor aankoop van verlichtingstoestellen, 1,5 mio voor ereloon vierde fase van werken van verleggen van Hoeze en Siesegembeek, 3,6 mio voor prefabgebouwen in de G. Gezellestraat te Erembodegem, 1,1 mio voor aankoop van mate rialen voor scholen, 300.000 fr. voor bouwmaterialen voor werken in eigen beheer, 359.000 fr. voor aanpassingswerken aan de zetels van het balkon van De Werf, 429.000 fr. voor aanvullen van stocks, 2,5 mio voor vernieuwen van de vloer van Denderdal Erembode gem, 411.000 fr. voor plaatsen van goederenlift in Huis De Bolle, "0.000 fr. voor nieuw garagedek en restauratie van de voorgevel van de pastorie te Baardegem, 3,6 mio voor aankoop van vrachtwa genonderstel, 680.000 fr. voor herstellen van automatische trans missies, 300.000 fr. voor rioolpompen aan Terlinden, 500.000 fr. voor aankoop van betonbuizen en 2,5 mio voor aankoop van graafmachine voor kerkhoven. dat steunt op objektieve kriteria. De leefbaarheid van de stad, histo rische waarde en rendabiliteit zijn nochtans drie waarden die niet noodzakelijk ten koste van elkaar moeten gerealiseerd worden. Deze waarden hoeven elkaar niet uit te sluiten in een wel overwogen pro jekt. In het REWA-projekt wordt alles duidelijk opgeofferd aan de winst. Uitspraken van burgemeester De Maght (dd. 26.09.1989) hadden nochtans iets anders laten verho pen: 'alles kan snel gaan', 'de af braak en de heropbouw van de ka pel bestaat niet als valabel alterna tief, en 'er werd gevraagd aan Rewa om alternatieven te bespreken half oktober '89'. Het is bij deze sussende woorden gebleven. Agalev wil duidelijk dat de kapel gerestaureerd wordt een geïnte greerd op de plaats waar ze nu staat. Leefbare stad Volgens Agalev voldoet het RE WA-projekt niet aan de normen te stellen voor en leefbare stad om diverse redenen. Verkeerstechnisch De Ridderstraat kreeg het statuut van woonstraat (de rijrichting werd er omgekeerd). De huisvestings maatschappij Veilig Wonen bouw de er nog maar net een groep wo ningen. De inrichting van een bovengrond se parkeergarage van 250 wagens (kort-parkeerders met veel in- en uitrijders) in de De Ridderstraat is dan ook volledig in tegenspraak met deze woonfunktie. Een parking voor langparkeerders (250 plaatsen) onder het gebouw kan ruimschoots volstaan. Een parking voor kortparkeerders zal enkel veel verkeer aanzuigen dat het centrum nog ongezonder en on veiliger zal maken. Veiligheid Het pleintje 20 meter op 22 meter, met 3 aansluitende 'steegjes' is be perkt in oppervlakte en heeft ruim telijk het uitzicht van een koer. Met een stuk van de kapel erop is het een hinderpaal bij interventie van brandweer of politie, en de bedie ning door vuilniswagens en leveran ciers. Merkwaardig is, dat het kriterium 'veiligheid' wel gebruikt wordt om de invoering van 'zone 30' tegen te houden, maar hier klaarblijkelijk niet te pas komt. Overname weginfrastruktuur Bij eventuele overname van de we ginfrastruktuur door de stad krijgt deze de kapel die er in 2 stukken op staat weer toegespeeld voor onder houd en beveiliging. De baten van het projekt voor 100% voor REWA, de lasten voor de gemeenschap. Aantrekkelijk centrum De inplanting van 60 handelszaken, kantoorruimten en slechts 25 ap partementen, verhoogt enorm de aktiviteitsgraad in de sektor. Maar 's avonds zal het er eerder doods zijn en bovendien trekt deze funktieverdeling nog meer vreemd verkeer naar het stadscentrum dat slecht is bediend door het openbaar vervoer. Er moeten dus meer woo neenheden worden voorzien. Volgens Agalev dient een alterna tief te worden uitgewerkt dat de kapel volledig integreert in het pro jekt op schaal van het Aalsterse stadscentrum. Een alternatief op mensenmaat. LH ATB De Natuurvrienden organi- zeerde in de Stadsschool in de Bin nenstraat te Aalst een geslaagde toeristische avond rond net Zwit serse kanton Wallis. Dat gebeurde aan de hand van een toeristische voordracht met diaprojektie in overvloeiing op drie schermen. Na afloop volgde er een tombola met als hoofdprijs een weekendje voor twee personen in een Vlaams Na tuurvriendenhuis (da) Aalst. Bij ATB De Natuurvrienden werd het kanton Wallis uitgebreid voorge steld (a) Sluiten van de Ring nu weer bespreekbaar - Voor de vakantiespeelpleinwerking tijdens de hele maand april zoekt schepen Patrick De Smedt een pedagogisch medewerker. Een persoon met alleszins een pedagogisch diploma. Ervaring bovenop streekt uiteraard tot meer aanbeveling; De wedde die hij zal genieten is die van onderbureauchef. - Verenigingen die nieuwe projekten willen opzetten in het kader van het Fonds Lenssens moeten dat doen vóór 14 maart. Melden aan de dienst Gezin in de Kattestraat of op het kabinet van schepen De Smedt, eveneens Kattestraat. Het kan ook bij het koördinatiekomitee dat verzamelt, adviseert en overmaakt aan het stadsbestuur dat dan doorspeelt naar het OCMW. Idem voor het Fonds Van den Bossche. Hiervan zijn de détails echter nog niet gekend. - Het stadsbestuur heeft niet gewacht naar onderrichtingen van de gouverneur om reeds melding te maken van de door het noodweer aangerichte schade aan openbare en aan privé-gebouwen. De orde van grootheid kon alleszins reeds medegedeeld worden. De veiligheidskorpsen, zowel de beroeps- als de vrijwilligersformaties hadden het uitermate druk en moesten tot 100 keer per nacht uitrek ken. Wat betreft stadsgebouwen werd de sporthal Denderdal te Erembo degem zwaarst getroffen. Dak en nu ook insypeling van water. Sche pen De Smedt zoekt voor sportoefeningen herwisselstellingen, o.m. Sporthal Ten Rozen. In het domein rond Kasteel Terlinden waaiden tien bomen uit. Eén ervan is een 108 jaar oude beuk. Ook in het stadspark ontwortelden veel bomen. Ze worden volgens het reglement als brandhout ver kocht. Een buitenkansje? - De nieuwe parkeerwachters zijn reeds op stap. Ze zijn in een inloopperiode en nog niet geüniformeerd. Eerlang krijgen ze een eenvoudig uniform want bij minister Tobback is men nog doende aan een studie hieromtrent. De Aalsterse parkeerwachters krijgen een vest en een kepi, een winter- en een zomerjas. Ze zijn met zeven. Drie genomen uit reeds in dienst zijnden en 4 geco's met een kontrakt van één jaar. Ze doen wel reeds toezicht doch stellen nog geen processen- verbaal op. - Het Aalsters karnavalgebeuren zal zoals op voorhand aangekon digd nauwkeurig worden geëvalueerd. Er waren in de gemeenteraad reeds twee interpellaties, een van ex-schepen Juliaan Vinck en een van raadslid Eddy Coeckuyt die aansluit op vroegere bemerkingen. Gisteren donderdag werd de evaluatie verder gezet door de gemcen- teraadskommissie en eerlang volgt dan een evaluatie met alle karna- valgroepen «op neutraal terrein». Het is immers zo dat niet alle Aalsterse karnavalgroepen zich bij het AKV thuis voelen. - Op de Graanmarkt brandde één kaarsje. De eerste verjaardag van de protestaktie met o.m. zwarte vlaggen werd ludiek gevierd. Wordt het nu finaal «parkeren» of «park-eren»? Volgens de burgemeester wordt alles globaal behandeld in één paki- ket. Al wat te maken heeft met verkeer en parkeren. Het zal gebeuren in diverse stadia: in adviesraden, kommissies en met het Forum. Ook zone 30, fiets- en wandelpaden kaderen in heel deze problematiek. Niet talmen want eind september moet men met het richtplan klaar zijn. Gesteld wordt dan alles nu bespreekbaar. Ook het al dan niet realise ren van de grote ring door of over het Osbroek. Minister Sauwens komt in de nabije toekomst naar Aalst op werkbe zoek. Bruggen en Wegen moet ook aan de stad voorstellen formule ren. Ondertussen wijst de rijkswacht de Gentsesteenweg aan als de gevaarlijkste route van de regio. Ook de NMVB moet haar planning voorleggen. Uiteraard zal de realisatie van dergelijke planning moeten gebeuren in funkitie van de financiële mogelijkheden van de stad. En die zijn momenteel miniem. Dat niet moest gestrooid worden tijdens deze winter betekent een minder-uitgave die echter te niet zal worden gedaan door de vele schade aan het wegdek aangericht door de vele regens. - In de Zonnestraat is men met man en macht verleden maandag aan de werken begonnen. 50 werkdagen betekent klaar zijn tegen half mei. De Vilanderstraat wordt momenteel geasfalteerd. - De stedelijke begraafplaats in het centrum is duidelijk aan uitbrei ding toe. In de deelgemeenten is er geen probleem. In de stad is uitbreiding echter een must. De uitbreiding moet er einde '90 zijn of men raakt in plaatsnood. Onteigeningen aan het BPA «Hoezekou- ter». Gelukkig (althans wat betreft het plaatsgebrek) stijgt het aantal krematies voortdurend. Dit o.m. wegens het krematorium van onze provincie dat juist één jaar operationeel is. - De bevolking is andermaal gedaald. Tegenover 1.1.'89 nu 76.246 of 138 inwoners minder. Schepen Doorns troost zich met de vaststelling dat de vermindering vermindert. Tussen 88 en 89 was het verschil immers 338. 13 Ghanezen hebben om uiteenlopende redenen Aalst verlaten. LH lk trek het me aan Vorig jaar werd vanuit het dekenaat Aalst een bedrag van 3.228.527 fr. «broederlijk» gedeeld met Kampu chea. Ruim 2 miljoen daarvan kwam van omhalingen en giften, zo wat 350.000 fr. van stortingen te Brussel en bijna 800.000 fr. van scholen. Dat was in totaal 200.000 fr. meer dan in '88 voor het projekt in Kigali, Rwanda. Hoeveel wordt het nu Aalst. Enkele gelukkige winnaars van de tombola na de diavoorstelling (a) meer? Rwanda Getracht wordt de plattelandsbe volking van Rwanda te brengen tot koöperatievorming en tevens tot stevige geestelijke ontwikkeling. De gezinsbeweging bereikte in 1988 ruim 3.500 gezinnen in 400 afdelin gen. Er zijn landbouwlessen en prijskampen bijenteelt. Rwanda, een van de armste 25 lan den van de wereld, moet het hebben van uitvoer van koffie (die in prijs vermindert) en van wat erts. Maar Rwanda heeft geen haven, wat de mogelijkheden fel beperkt. In Kigali krijgen werkloze jongeren beroepsopleiding. Werkloosheids vergoeding bestaat er niet. Verdere aktiviteiten Op vrijdag 9 maart is Pauline Nsen- giyumva te gast in dezelfde Sint-An- nazaal. Ze komt er aan het woord Aalst. Arendkamaval. Deze mannen en vrouwen hebben er duide j p ajs bevoorrechte getuige. Ze is 21 (a) jaar jong, studente en animatrice bij de scouts. Bovendien zullen er een paar Rwandse dansen worden aan geleerd. Deze avond is uiteraard voor iedereen toegankelijk maar toch eerder specifiek naar de jeugd gericht. Kigali Jongeren van de regio, kunnen te Kigali bij de Katholieke Arbeids- jeugd een beroep aanleren en daar na een job vinden als schrijnwerker, mecanicien of boekhouder. Ondertussen knappen ze klusjes op als auto's wassen of vrachtwagens lossen en laden. Op 6 km. van Kigali bevindt zich een tweede opleidingscentrum. Ver scheidene werkplaatsen moeten er verbouwd en heringericht worden Broederlijk Delen draagt hiertoe bij met financiële middelen en ver kreeg ook een regcringstoelage. Omhalingen in de kerken Tijdens het weekend van 24 en 25 maart zal in de kerken de eerste omhaling gebeuren voor de aktie Broederlijk Delen. Wij werken dit jaar voor een projekt in Rwanda. I kan uw bijdrage afgeven in de kerk met de omslag die u thuis werd be zorgd. U kunt ook uw bijdrage stortenop het rekeningnummer: OOG 0000092-92 van Broederlijk Delen Brussel, met als vermelding de naam van de parochie.

De Voorpost | 1990 | | pagina 6