Kultuurcentrum De Werf Aalst Dik uur met Fats Domino op eenzame heuvels... Tentoonstelling in De Werf: 'De Verborgen Camera' en de Apartheid Ernst in De Werf Jazz in de Crazy bal club Aalst Start van Europese tournee te Aalst Riemers "Met mes en vork" Zeventiende jaarboek "Ken uw Dorp 14 - 23.3.1990 - De Voorpost Zondag 1 april: kindernamiddag 'Mouchette' door Oud Huis Stekel- bees 'Mouchette' van de Franse schrijver Bernanos, waarin de konfrontatie tussen het jonge meisje en de man met een boeventronie centaal staat, werd door Arne Sierens omge vormd tot een bizar liefdesverhaal. De ontmoeting tussen beiden vindt plaats in een landschap dat gedom ineerd wordt door polders en boer derijtjes die tegen de zware indu strie van een kanaalzone aanliggen. Vanuit een oneindige eenzaamheid groeien ze toch naar elkaar toe doorheen een netwerk van leugens en grootspraak. Deze kinderteatervooi stelling, op tekst van Arne Sierens en geregis seerd door Johan Dehollander, is geschikt voor kinderen vanaf zes jaar. Volwassenen betalen 120 bfr, kinde ren 100 bfr (voor reservaties 053/ 76.13.11). Vrijdag 6, zaterdag 7 en zondag 8 april: Jos Brink en 'Er wordt ge strooid' 'Wedden dat' je het boegbeeld van deze vrolijke bende enkel kent in de gedaante van een goedlachse, schalkse presentator van populaire Nederlandse TV-shows? In Jos Brink gaat evenwel nog een ander personage schuil: dat van het ontembare en briljante podium beest. Na bijna tien jaar musical en dui zenden voorstellingen, keerde hij terug naar zijn oude liefde: het ka- baret. Met zijn ensemble 'Tekstpiere ment' strooit hij gretig met een kompilatie van mooie liedjes, gekke scènes en conferences. Het publiek krijgt nauwelijks de tijd om bij te komen van het schaterlachen. Jos Brink, Frank Sanders (Jos' vriend), Lucie De Lange en Bas Groenen- berg - samen Tekstpierement - krui pen in de huid van bekende mensen om ze op een vaak sublieme manier voor schut te zetten. Nadien hullen ze zich in met praalveren opgedirk te glitterkostuums die de glorietijd van de oude Broadway-musicals evoceren. Andere vermommingen herinneren dan weer aan de barok ke pruikentijd. Het kabaretprogramma is vooral een kijkstuk geworden, een visueel spektakel, waarhij de dekors elek trisch aan en af rijden, waarin veel prachtige kostuums te zien zijn (gouden pakken, zilveren pruiken, glitter en glamour). Toch is het meer dan dat. In de meeste teksten wordt vaak vrij diep gespit to the point, het kritische ge luid wordt allerminst geschuwd maar staat soms wel haaks op de vormgeving. Vraag blijft hoe de meeste Vlamingen tegen nogal wat boven-Moerdijkse toestanden en allusies aankijken; Zijn Frank Sanders, Lucie de Lange en Bas Groenenberg bij een Vlaams publiek wellicht minder bekende namen, ze zullen dit vast niet meer zijn na dit kabaretprogramma. Want dat is het in feite toch: een spitse kabaretproduktie met de aankleding van de grote shows. Het is een 'show' waarbij velen bij ons hun mening over de gladde en tertainer Brink zullen moeten her zien. Anderhalf jaar toeren ze er mee rond in Nederland en Vlaande ren. Na eerdere voorstellingen in Hasselt (oktober '89) en Antwer pen (februari) zijn ze in april voor telkens drie voorstellingen in Brug ge, Turnhout, Beringen en De Werf in Aalst. Hier speelt Tekstpiere ment 'Er wordt gestrooid' op vrij dag 6 en zaterdag 7 april om 20 uur en op zondag 8 april om 15 uur. Tickets aan 850 bfr kunnen gereser veerd worden op nr. 053/76.13.11. Zaterdag 7, zondag 8 en maandag 9 april: 't Land van Riem en Ayck- bourns 'Met mes en vork' In een regie van Jean-Pierre D'Hondt speelt 't Land van Riem op zaterdag 7, zondag 8 en maandag 9 april om 20 uur in de Teaterzaal 'Met mes en vork' van Alan Ayck- bourn. Ayckbourn werd geboren in 1939 in Londen. Zoals veel mggerne En gelse auteurs begon hij zijn' 'teater- carrière als akteur. Hij begon met het schrijven van to neelstukken in 1959, toen hij deel uitmaakte van het gezelschap van het 'Theatre in the Round' in Scar borough. Van 1965 tot '70 verliet hij het gezelschap en was hij werkzaam bij de radio als producer op de dra matische dienst van de BBC. Het eerste stuk van hem dat in Lon den gespeeld werd, was 'Mr What not' dat gekreërd werd in het Arts Theatre in 1964. Ayckbourn kreeg verscheidene on derscheidingen voor zijn toneelwer ken: o.a. de Evening Standard Best Comedy Award in 1973 voor 'Ab surd Person Singular', de Plays and Players Award voor het beste stuk van 1974 voor 'The Norman Con quests' en de Evening Standard Best Play Award in 1977 voor 'Just Between Ourselves', ook in Vlaan deren vaak opgevoerd. Alan Ayckbourn is artistiek direk- teur van het Theatre in the Round in Scarborough en na Shakespeare de meest gespeelde Britse auteur. Vandaag de dag is de denigrerende toon, die vele kritici in het begin tegenover Ayckbourn hanteerden, al lang verdwenen. Gewoon omdat men ingezien heeft dat zijn 'kome dies' niet zo maar banaliteiten zijn, waar men ze in het begin voor had gehouden. Het publiek kan er wel luidkeels bij lachen, maar de lach verschrompelt dikwijls tot een schamper grinni ken, bij het herkennen van de eigen of vertrouwde situaties. Dolkomi sche situaties a la Feydeau verble ken in een mum van tijd tot koel- menselijke scènes met een humor die, zoals Esslin over Pinter schrijft, zo ver gaat dat het niet langer meer grappig is. Maar zijn we hier niet bij de échte, zuivere humor: de bitter heid, de gal met toch het kluchtige, het frivole erdoorheen? Is het niet dat wat Shakespeare bedoelt wan neer hij in 'Midsummernight's Dream' spreekt over 'tragische vro lijkheid'. Voor een toegangsticket voor een van deze voorstellingen betaalt u 150 bfr (120 voor houders van een CJP of voor 60-plussers). Voor meer informatie tel. nr. 053/ 21.04.71. L. Aalst. Er wordt gestrooid, de kabaret-show van Jos Brink, Frank Sanders en Henk Bokkinga. V.Lrur. Bas Groenenberg Jos Brink, Frank Sanders, Lucie de Lange (foto Jan Swinkels) Voor ruim 2000 enthousiastelingen trad verleden maandag Fats Domino in de Keizerhallen te Aalst op als begin van zijn tournee door "Europe". Omdat Aalst als eerste aan bod komt en slechts konkurrentie krijgt van Hasselt waarmee de rondreis doorheen Nederland, Duitsland, Oostenrijk en Denemarken na drie weken optredens wordt afgesloten kwamen mensen opzetten uit zowat alle Vlaamse regionen. Ook uit Nederland en Noord-Frank rijkwaar Fats niet mee te maken zal zijn. Geen jong publiek dat men in soortgelijke omstandigheden zou kunnen verwachten. Eerder veertigers en vijftigers, studenten die decennia terug de foto van hun idool boven hun bed hangen hadden. Voor velen dan ook duidelijk een veijongingskuur. Reeds van bij het op het podium treden van Fats, die zijn 62-jarige leeftijd bezwaarlijk kon verstoppen, kwam er vuur en vlam in de zaal. Voor een bezoekje aan de dancing aan de Verenigde Natiënlaan die zyn naam draagt, had Fats, eigenlijk Antoine, geen tijd. Dadelijk na het optreden liet hij zich in een luxueuse limousine met zijn special guests overbrengen naar Amsterdam want zijn volgend optreden was in Alkmaar. Van 24 maart tot en met 29 april loopt op niveau +1 van het Kui tuurcentrum De Werf te Aalst de tentoonstelling 'De Verborgen Ca mera'. Na de talrijke anti-apartheidsaktivi- teiten van de afgelopen jaren in het kader van de kampanjes 'Steunt uw bank apartheid?' en 'Pluk geen vruchten van apartheid', meenden de mensen van De Werf, verant woordelijk voor de programmatie, dat een dergelijke tentoonstelling welkom was als aanvulling bij het bestaande arsenaal van akties en sensibilizeringsprogramma's. Deze wat prestigieuze tentoonstel ling biedt ae mogelijkheden om een nieuw publiek aan te boren met een nieuw sensibilizeringsmiddel. De tentoonstelling 'De verborgen ca mera' is opgezet in het kader van een kulturele anti-apartheidshap pening in Nederland. Achtendertig Zuidafrikaanse fotografen brach ten hun werk samen dat onder an dere in de Amsterdamse Nieuwe Kerk werd tentoongesteld. Niet minder dan 260 foto's getuigen van diverse aspekten van het leven on der en de strijd tegen de apartheid. Vooral op een ogenblik dat de Zuidafrikaanse censuurmaatrege- borgen camera' de toeschouwer len veel van deze beelden met suk- met de alledaagse realiteit van de ses uit het openbaar leven hebben apartheid. weggevlakt, konfronteert 'De ver- l. Zaterdag 31 maart om 9u30 in de Schouwburg: C.V.P.-Kongres. Zaterdag 31 maart om 20u00 in de Schouwburg: Karnaval-videofilm '90. Première van de unieke beelden van de karnavalstoeten en de typisch Aalsterse straatkarnaval. Een reportage afwisselend gebracht met panelgesprekken tussen bekende karnavalfiguren. De presenta tie is in handen van Keizer Kamiel Sergeant (informatie: 053-77.11.11 toestel 277) Zaterdag 31 maart om 14 u. in de Studio: voordracht Menière-patiën- ten. De vereniging voor Menière-patiënten wil de personen, die aan deze ziekte lijden, uit hun sociaal isolement halen door samenkom sten te organiseren, de maatschappij en het medisch korps te informe ren en te sensibiliseren voor de medische en psycho-sociale aspekten van deze ziekte. De klachten van een Menière-patiënt zijn in grote lijnen draai-duizeligheid, vergezeld van evenwichtsstoornissen, ge- hoorverlies en oorsuizingen. (Informatie: 02-267.66.76). Dinsdag 3 april om 19u30 in Vergaderlokaal 2: vooraracht 'Welke sporten zijn er voor mijn kind?' door de vzw Zit Stil (informatie: 052-21.25.88) Donderdag 5 april om 20 u. in de Studio: infoavond over bergbeklim men Jn^ericht door Avontuurlijke Sport Promotie (informatie: 053- L. Niet herkenbare Keizershallen Organisator O.M.P.; Oiljsterse Mu- ziekpromoties onder de bezielende leiding van Willy Van Mosselvelde wist de eerder kale en akoestisch minder valabele Keizershallen om te toveren tot een koncertzaal die er mocht zijn. Voor de gewone bezoe ker een totaal onverwachte lokatie. De muren waren netjes met klank- absorberende stoffen bekleed en niemand zat verder dan 18 m van het podium of had last van slecht zicht wegens een toevallige "lange" voor zich. O.M.P. liet inderdaad vanuit Nederland een in no time monteer- en demonteerbaar hellend tribune- stel met ruim 2000 zitjes overko men. Het werd wel even kantje- boord want de vrachtwagens die de ze immense akkomodatie naar Aalst moesten brengen, werden aan de landsgrens door douaniers te gengehouden. Het was reeds maandagmiddag toen de vracht uit eindelijk de Keizershallen bereikte. Gespecialiseerde vaklui demon streerden hun kunnen door derge lijk gevaarte in enkele uren te instal leren. Het podium stond aan de kant van de ingang en wie op de laatste stoelenrij er tegenover zat was niet ver meer van de zoldering. Een stunt die stadswerklui met ver bluffing zagen realiseren. Géén "provinciestadje" Andermaal werd door O.M.P. dat reeds met "Béebopalula" en "Allei- jong" nationale interesse geniet en in juni uitpakt met een hopelijk openluchtfestival over twee dagen het door de BRT-speaker aange bracht podium "Aalst, een provin ciestadje" ontkracht. De belangstel ling van buitenuit was dermate dat Aalstenaars en mensen uit de eigen regio eerder de uitzondering vorm den. De manier waarop O.M.P. vroegere organisaties reeds annon ceerde, promootte en uiteindelijk vlekkeloos organiseerde, zal daar wel voor heel wat hebben tussenge- zeten. Reeds van bij de inkom was de stemming met de New Orleans Trainjazzband uit Lokeren die met trompet, sax-tenor in plaats van kla rinet ("de sax maakt meer 'lawijt' in dergelijke grote ruimte"), trombo ne, banjo, bas new-look en twee drummers. Ook tijdens de pauze en na de sessie hielden ze er de jazzy stemming duidelijk in. Toch één schaduwzijde. Aan een verfrissend pintje geraken in de pauze was ge woon niet haalbaar. Tenzij men de moed opbracht in lange files te gaan staan met de kans er voor zijn moei te aan te zijn bij het hernemen van het programma en het op het po dium komen van Fats, "het moment suprème" niet mee te kunnen ma ken. Met een paar tapkasten meer aan andere kanten van de zaal is aan deze schoonheidsfout makkelijk te verhelpen. Ronny Nightingale and the Haydocks Met deze vier Nederlanders als op warmers in het voorprogramma lukte O.M.P. een voltreffer. Aan vankelijk minder enthousiast -want niet gekend- onthaald, groeide het sukses geleidelijk. Stuk voor stuk prima muzikanten die virtuositeit paren aan gedegen showtalenten. Vooral dan de basgitaar die, een maal overgeschakeld naar de con trabas, het einde van zijn showmo gelijkheden buiten ongehoorde grenzen liet uitdeinen. En ook al is de rockdreun in alle opeenvolgende nummers quasi identiek en de evo luties van het kwartet min of meer stereotiep, toch brachten de Hol landers met hun nummertjes die de gang der jaren opvolgde de zaal quasi in trance en tot een waarachti ge verbroedering. Ritmisch voetge- stamp en swingend gewiegel wer den gelukkig degelijk ondervangen door de oersterke tribune, ook als de 2000-koppige groep rechtveert, zingt, wiegelt en groet ten afscheid. Ronny Nightingale and the Hay docks zorgden inderdaad voor een deugdelijk voorfestijn. De witte neger Als de vergrijzende neger met het goedlachs gezicht, een beetje bon- homme na een luidruchtige intro op het podium verschijnt in witte pan talon met lila jasje en witte schoe nen worden alle remmen losge gooid. Men voelt het. Men heeft te maken met een "monument" en on vermijdelijk denken we terug aan dat ander groot sukses in de Kei zershallen toen de zaal in vervoe ring kwam. De man die decennia terug de jeugd en de minder jongere in zijn ban hield, staat hier nu voor hen. Een monument a la Elvis Pres ley of Michael Jackson. Reedsvanaf zijn tweede nummertje "Blueberry Hill" wordt dapper meegezongen en begeeft het muzikaal evenement zich op eenzame hoogten. Gerouti neerd pianist en volle stem worden valabel aangevuld door een elfkop- pige band waar niet minder dan vier saxo's-tenor bijbehoren plus een oerdegelijke sax-bariton. Zonder enige tussenruimte schakelt Fats Domino steeds over naar een vol gend suksesjaar en een volgend nummer uit die periode. Zowat een representatieve staalkaart van zijn hits waarvan er liefst 13 miljoen een koper vonden. Met uitschieters als 'There goes my heart again" en een begeesterend "Jambalaya". Maar tot dan hebben heetgebakerde da mes niet gewacht om het podium te Zaterdag 31 maart om 21.00 uur heeft in de Graaf Van Egmont aan de Grote Markt te Aalst een jazz- koncert plaats met de groep Prowi- zorka uit Polen. Het is een kwintet dat jazzmuziek brengt uit de derti ger jaren, maar dan met een ver bluffende frisheid en originaliteit. Dat is in de eerste plaats te danken aan de zanger en hobophoonspeler Tomasz Sacha. "Zingend" in een brierglas, voorzien van een mond stuk levert hij de meest virtuoze en knappe improvizaties af. Na de stichting in 1983 en het winnen van de zoi fel begeerde Gold Wash- baord prijs, volgden vlug vele optre dens op belangrijke Westeuropese festivals. Op het beroemd Eding- burgh Festival verwierven ze van de pers de titel van de beste band. Pro- wizorka is in vele opzichten een uit zonderlijke band met een uitsteken de presentatie en een repertoire dat reikt van Satchmo tot Parker, alles in een eigen bewerking. Vanzelf- Koninklijke Zang-, Toneel- en Letterkundig Gezelschap 't Land van Riem Amore et Spe koos deze keer, gehoorgevend aan de wens van vele toeschouwers, voor een modem blijspel. Het werd "Met mes en vork" van niemand minder dan Alan Ayckbourn. Al leen deze naam reeds staat borg voor kwali teit en de Riemers doen dan wel hun best op de planken. In een regie van dr. G.Versele ziet U aan het werk: Jos De Sloover, Laurent Van Keer, Anne-Marie Merckx, Martine Mallefroy, Luc Noël en Kathleen Van den Bruele. Dit stuk in twee bedrijven wordt beklimmen, een ruiker te overhan digen en kussen in ontvangst te ne men. Of jongeren dol op een naam tekening van het idool van hun ou ders. Ook de groep van Fats paart muzikale akrobatie aan virtuoos spel, alles zonder enige partituur de schijn verwekkend van enige impro visatie doch door de insider her kend als resultaat van urenlange re petities. Eén uur Ruim een uur verbleven we in de sfeer van Fats. Daarna hield hij het sprekend komt hun klassieke scho ling in hun jazzinterpretaties om de hoek kijken. Zeker in de knap tot jazz getransformeerde komposities uit het populaire, klassieke reper toire. Kortom deze musici hebben veel in huis om op hun verrassende, muzikale wijze, hun publiek swin gende jazz te presenteren. Kaarten in voorverkoop te verkijgen in Cafe Windsor, Albert Lienartstraat 28 te Aalst (053/78.61.35) aan de prijs van 200 fr. Aan de kassa betaal je 250 fr. (JM)° Zopas liep het zeventiende jaar boek "Ken uw Dorp" van de Leedse Heemkundge Kring "Heemschut" van de pers. Het boekje bevat een vijftal bijdragen over zeer verschil lende facetten van de rijke historiek van Lede. Vooreerst wordt hulde gebracht aan wijlen Jozef De Neef, een van de stichters en aktieve me dewerker van de heemkundige kring "Heemschut". Bart Van Langenhoven brengt in een uitge breide bijdrage de geschiedenis van de Leedse (Overimpe) brouwerij gebracht in de theaterzaal van De Werf op de le verdieping op zaterdag 7, zondag 8 en maandag 9 april, telkens te 20 u. Broer en zus zijn getrouwd. Annie blijft al leen over met hun bedlegerige moeder. Tij dens het weekend wil Annie er eens uit. Broer en echtgenote komen "babysitten". Ayckbourn zou Ayckbourn niet zijn als hij met zo een eenvoudig verhaal geen plot zou maken met allerhande verrassingen en dolle situaties. LH "De Zwaan", opgericht in het begin van deze eeuw door Alfons Van Pamel. Notaris Jean-Claude Buys handelt over het gedwongen huwe lijk van Graaf van Wakken met de 12 jarige Honorata Bette. Gabriel Van den Nest stelt een selektie voor uit het licentiaatstesis "Sagen en legen de tussen Schelde en Dender" van wijlen burgemeester Jules Hende- rickx, met een inleidende situatie schets door zijn broer Ghislain Henderickx. Bart Van Langenhove laat in zijn tweede bijdrage de 90 jarige Wies Govaert aan het woord. Hij haalt herinneren op over de teelt van vlas, een gewas dat thans in Lede volledige verdwenen is. De laatste getuigen ervan zijn de zoge naamde "roten". Het 52 bladzijden tellende boekje kan besteld worden door storting van 150 fr op tekeningnummer 001- 0286204-33 van de Heemkundige Kring, Keiberg 26 te 9310 Lede. voor bekeken. Toch nog op "we want more"-geroep een spranke lend "Hello Josephine" nadat het einde kon vermoed worden met 'The saint go marching..out". Scho ne liedjes hebben inderdaad nooit lang geduurd. "Le temps due durent les roses". Of we Fats nog ooit in Aalst meemaken, lijkt wel een groot vraagteken. Beebopalula-tweedaagse Intussen wordt het uitkijken naar de tweedaagse Beebopalula achter de Keizershallen in openlucht als de weermaker hen genadig is en anders in de Keizershallen zelf. Dit op vrij dag 29 en zaterdag 30 juni, het laat ste weekend van juni en ook het einde van het schooljaar. Zijn alvast reeds van de partij "Marmelade1" "Dave Dee Dozy Beaky Mick Tisch", "The Troggs", Herman's Hermits" en "The Searchers". Inj optie zijn "The Rubettes", "The Tremclocks", The pretty things" enj "Earth Fire". LH

De Voorpost | 1990 | | pagina 14