i Weekblad n Dender - limit es ItlliMill Zestig doch springlevend Rusthuis van Aaigem nogmaals gemoderniseerd Urbanus en co voor Levenslijn te Aalst Postkantons Lede en Oordegem samengevoegd M, I** Jonny Smets loopt van Oostende naar VTM te Vilvoorde De Voorpost 1990 De tweede helft van de 19* eeuw was zeer gunstig voor de kloosterwerking en dit werd geconcretiseerd door het stichten van bijhuizen in verschillende delen van het land door de verschillende kloosterorden. In Erpe-Mere kent men een viertal voorbeelden hiervan en Aaigem behoort tot deze begunstig den. Afhankelijk van de kongregatie van de Zusters van de H. Vincentius te Deinze. werd het klooster in 1867 gesticht. Alhoewel toen het onderwijs primeerde, ging de belangstelling toch ook uit naar de bejaardenzorg en juist van dit laatste heeft men nu een punt gemaakt. Gastadig volgden veranderingen el- richting als rusthuis voor ouderlin- kaar op, hetzij door verruiming, het- gen. De nadruk wordt nu vooral op zij door bouwvallige gedeelten te het laatste gelegd, herstellen ofwel deze met nieuw- Rusthuis bouw te kombineren. Dit gebeurde Pas in 1891, een kwarteeuw na de telkens uit noodzaak door de snelle stichting, kon men van een rusthuis aangroei van het aantal kinderen in of ouderlingengesticht gewagen de kostschool maar ook door de vele want toen betaalde Bernardus Deb- ouderlingen die er onderdak met baut 2.500 fr om de rest van zijn elementaire verzorging zochten. dagen te slijten. Anderen volgden Na 1960 kende men een - wellicht betrekkelijk snel zijn voorbeeld laatste - opflakkering van het onder- zoals Philomena Verween, August wijs en moest men in 1962 tien en Jozef Schouppe. De Kostgangers nieuwe klassen bijbouwen. Ook de moesten zich gedragen naar een in- vraag naar huisvesting voor ouder- tern reglement en het gebeurde zelfs Hngen steeg fel en toen stopte men dat men maatregelen moest treffen de uitbating van de boerderij waar- zoals o.a. met S. Van der Linden die van de gebouwen door twintig nieu- na een paar maanden verblijf te we klassen vervangen werden. Toch Aaigem al doorgestuurd werd. Door drong de bouw van een derde vleu- het steeds stijgende aantal kostgan- gel zich op en nadien zou het gemak- gers diende men regelmatig te ver- kelijker worden om te bouwen ver- bouwen want bij de inwijding van de mits men over meer financiële mid- vernieuwde kapel in april 1900 telde delen kon beschikken dank zij de men er naast de veertien zusters toch erkenning van het rusthuis door het ook 117 weeskinderen. Ministerie van Volksgezondheid. Kort na de eerste wereldoorlog werd De meeste kloosters hebben zich het klooster merkelijk uitgebreid. Steeds moeten aanpassen aan de no- Men trok een tweede verdieping op den van de tijd en daar waar ook het en na aankoop van grond in de bijhuis te Aaigem begon met een onmiddellijke omgeving verruimde boerderij en wat onderwijs, was het men het gebouwenkompleks. In toch weldra bekend als weeshuis en 1923 besloot men een nieuwe bouw- pensionaat voor meisjes van gegoe- faze en het jaar daarop werden de de families. Het was dus zowel kost- olielampen opgeborgen want men school als boerderij, onderwijsin- had er de electriciteit aangelegd. Erpe-Mere. De nieuwe vleugel van het rusthuis van Aaigem (jv) Aalst beet verleden zaterdagmorgen de spits af van de treinaktie tegen kanker 'Levenslijn'. Een aktie waarmee gehoopt werd tydens het voorbije weekend een miljoen of meer samen te brengen. In hoeverre de aktievoer- ders onder impuls van VTM daarin geslaagd zijn is momenteel nog niet geweten. Verleden zaterdag deed de trein achtereenvolgens Aalst, Zottegem, Kort- rijk, Roeselare, Gent, Lokeren, Sint-Niklaas en Antwerpen aan. En verle den zondag was het de beurt aan de provincies Antwerpen, Limburg en Brabant. Met een zich telkens zij het dan met men, reiken op voorhand genaam- heel wat varianten herhalend see- tekende foto's van zichzelf uit aan nario: een trein die net op tijd het grijpgrage handen en krijgen zelf station binnenloopt waar de men- bloemen aangereikt. Vedetten van sen zich verdringen om een aantal 'Tien om te zien' zetten hun beste J vedetten aan het werk te zien en te beentje voor nadat in een mum van boren, politie en sportpersoneel dat tijd een podium werd opgericht en maatregelen treft§ opdat er zich spots en lichtinstallatie werden aan- geen ongevallen zouden voordoen gekoppeld, want uiteraard gaat het gewoon Vedettes a la Paul Severs, Johny spoorverkeer door, zelfklevers voor White, Ignace en anderen die vaak 'Levenslijn' of badges verkopen en thuishoren op de VTM-becldbuis dan gewoon in no time inpakkenen brengen een optreden en het pu- wegwezen. Naar de volgende halte, bliek voelt zich verwend. Verwend Te Aalst zorgden de kamillekes en ook omdat, niet aangekondigd, ook de Hcrdersemse Koninklijke Fan- Urbanus van de partij is. Uiteraard fare Concordia et Docilitas voor de met tegenspeler Werther Van Der nodige sfeer in afwachting van 'de Sarren en Goedele Liekens die pre- Levenslijntrein' senteert. Artiesten hangen reeds uit de ra- De verkoop was minder denderend dan verwacht. Niet omdat de men sen niet willen of omdat er geen volk was. Integendeel. Men verdrong er zich inderdaad dermate dat verkopen in die opeen gepakte massa in een zo korte pe riode bijna niet mogelijk was. Dat vedetten zich ook wel eens in niet gebruikelijke gedaanten toonden en als zanger nu evolueerden als danser of danseres kreeg men er dan nog bovenop. Ondertussen zocht Aalstenaar Joh ny Smets sponsoring voor zijn vol gende demonstratieve looptocht. Voor Roemenië liep hij reeds in één ruk van Oostende naar Aalst maar nu wil hij vandaag 23 maart te mid dernacht starten op de Grote Markt te Oostende en al lopend de VTM- studio's in Vilvoorde bereiken. 51 van die kilometers zijn reeds ge sponsord aan 1000 fr./km. Voor de rest zoekt hij nog edelmoedigen die een duizendje over hebben voor de anti-kankeraktie. De afdeling Aalst van de B.G J.G., de Bond voor Grote en Jonge Gezinnen, kortweg 'den Bond', vierde verleden vrijdagen volgende dagen zijn zestig jarig bestaan met o.m. een akademische zitting, een feestbanket en een originele tentoonstelling. Zestig of periodes uit het bestaan van de Uit wat we hoorden en zagen blijkt afdeling; de aankoop van wollen de- duidelijk dat de afdeling niet lijdt kens in onderling overleg tijdens de aan enige aftakeling wegens ouder- bittere oorlogsjaren en de erbij later dom. Uit de gevulde en gevarieerde aansluitende pakketten chocolade aktiviteitenkalender blijkt duidelijk en porties honing, het tegenovergestelde. Springle vend meer dan ooit. En daarenbo- Nieuwe aanpassingen De evolutie gaat maar steeds verder, ook in de verzorging van ouderlin gen. Van rusthuis kan men nog slechts in beperkte termen spreken want er worden voortdurend meer en strengere eisen gesteld. Sommige ouderlingengestichten nemen ge deeltelijk de taak over van zieken huizen maar ze zijn bijgevolg ook verplicht om aan veeleisende nor men te voldoen op het vlak van de gezondheidszorg. Naast de gewone kostgangers ontfermt zich ook over hulpbehoevenden wat een heel an dere werking vereist. Ook in Aai gem volgt men de evolutie van de tijd en daarom heeft men enkele dagen geleden een nieuwe vleugel omgebouwd om aan de vereisten te voldoen. De dertig jaar oude kamers van vroeger werden in een eerste faze omgevormd om reden dat de kamers niet alleen te klein waren voor hun nieuwe funktie maar ook omdat er plaatsgebrek was vermits de vraag het aanbod overschreed qua huisves ting van nieuwe kostgangers. Van de 38 kamers die vroeger ouderlingen herbergden, heeft men nu 25 ge maakt maar dan met RVT-bedden wel te verstaan. Zo kan men nu ook minder-validen beter huisvesten en er komt tevens een afdeling voor demente mensen die in een gesloten ruimte zullen verblijven. In totaal beschikt men in het RVT Sint-Vincentius te Aaigem over 70 bedden maar in de toekomst moet dit aantal tot 90 opgevoerd worden. De residenten mogen desgevallend hun eigen meubels meebrengen en de meeste kamers al het nodige komfort zowel voor verzorging als voor huisvesting; men beschikt bo vendien over een gemeenschappelij ke ruimte voor rekreatie en elke dag wordt er een aktiviteit georgani seerd. De kostprijs bedraagt 980 fr per dag voor een éénpersoonskamer en 1.600 fr voor twee personen. Er is een sociale dienst, viermaal per jaar kunnen afgevaardigden van de resi denten besprekingen voeren in ver band met verlangens of opmer kingen. Alhoewel de bouwwerken, die in april vorig jaar aanvingen, sinds no vember al in gebruik zijn, werden deze pas officieel geopend in aanwe zigheid van de traditionele wereldlij ke en religieuze personaliteiten. ven geaktualiseerd en aangepast aan de hedendaagse samenleving. De afdeling telt momenteel ruim 2.000 gezinnen en een aktief be- stuursteam van 26 leden. Over het korrekte stichtingsjaar was wel enige verwarring merkbaar. Men had het over 1929 en dan zou de Bond reeds ruim 60 zijn. Maar oudere bronnen verwezen duidelijk naar een stichting in 1922 en dan zou de afdeling er bijna 70 jaar opzitten hebben. De afdeling pikt duidelijk in op de door gewestvoorzitter Staf Scheer- linck tijdens de akademische zitting geponeerde veelheid en diversiteit van diensten en aktiviteiten die de Bond voor zijn leden realiseert. Historiek In vogelvlucht overliep afdelings voorzitter Anna Willems-De Brau- wer de historiek van de afdeling die door onderwijsmensen Leo Van Cleemput en Cyriel Talloen ge sticht werd. Het eropvolgend duo bestond uit vrederechter Jozef Aktiviteiten Momenteel heeft de BGJG een af- aan BGJG-leden interessante kor tingen. Een nuttig instrument Burgemeester De Maght noemde de BGJG een nuttig instrument om reële, diep gewortelde waarden le vendig te houden. Waarden die in de loop der decennia hun degelijk heid hebben bewezen. 'Tegen indi vidualisme en agressiviteit in werkt de BGJG mede aan het opvoeren van de kwaliteit van het leven'. Aalst. Zestig jaar BGJG. Na afloop van de opening werd het glas geheven (a) deling op de Linker- en een op de Eretekens Rechteroever. Voordrachten, kin dernamiddagen, kooklessen ook Bij een jubileumviering passen ere- kei Aalst. Zestig jaar Bond van Grote en van Jonge Gezinnen. Dat werd gevierd met onder meer een tentoonstelling in de Werf (a) Ghijselen met sekretaris Jozef De Man. Een zeer belangrijk persoon in de afdeling waarnaast men niet kan kijken blijkt alleszins sekretaris Devillé die 60 jaar terug reeds in stond voor het sekretariaatswerk en dat bleef tot 1972. Voorzitter De Brauwer herinnerde aan een aantal typische momenten voor mannen, sportbeoefening al lerhande staan op de agenda. Kinderen staan uiteraard centraal bij de werking. Zo is er een aktieve oppasdienst voor kinderen en is er regelmatig een tweedehandsbeurs kinderkleding. De Bond heeft ver der 2 verbruikersklubs en ruim 80 Aalsterse handelszaken verlenen tekens. Die waren er voor onder voorzitter BGJG-Aalst en voorzit ter BGJG-Rechteroever Gaby Van Hauwe, voor sekretaresse Julienne .ellekens-Cherreté, voor vaan drig Henri Vlieghe en voor be stuurslid Irène Van Lierde-De Graeve. Voor haar 50-jarig bestuurslid zijn, aan Jeanne Van Haut-Joos. Tentoonstelling Voor de begeleidende tentoonstel ling vorig weekend werd door het bestuur het geweer vanxschouder veranderd. Leden werden aange schreven om de resultaten van hob by en vrijetijdsbesteding tentoon te stellen. Vrouwelijk handwerk aller hande, handgemaakte poppen, brooddeegfiguren, tekeningen, pas tels, akwarellen, olieverfschilde ringen, fineerwerk, modelbouw, wenskaarten, juwelen in parels... Werken van Godelieve Bausoens, Irène De Graeve, Monique De Schrijver, Gustaaf D'Honat, Nor- ma Jacob, Paul Mermans, Robert Van der Beken, Frits Van der Eist, de familie Kristiaan Van Ingelgem- Van Driessche, Charlotte Van Nieuwenhove, Anita Van Vaeren- bergh, Bernadette Goeman en Ma rie-Louise De Nys. LH Aalst. In de Werf vierde de Bond van Grote en Jonge Gezinnen zijn 60 jarig bestaan a Vanaf maandag 2 april e.k. worden de postkantons Lede en een deel van Oordegem samengevoegd, zo dat de grenzen zullen samenvallen met die van de fusiegemeente Lede. Het postkantoor Oordegem van waaruit momenteel de uitreiking wordt verzekerd voor Oordegem, Bavegem, Vlierzele, Smetlede en Papegem wordt omgevormd tot on- derontvangerii zonder uitreiking. Het kantoor Sint-Lievens-Houtem zal de uitreiking overnemen voor de femeenten Bavegem en Vlierzele. >it betekent dat de uitreiking van de briefwisseling vanuit het post kantoor Lede zalgebeuren voor alle entiteiten die de gemeente omvat met nameLede, Impe, Oordegem, Smetlede, Wanzele en Papegem. Hierbij zal het postkantoor Lede als hoofdkantoor fungeren met in iede re deelgemeente een onderreken- plichtig kantoor. Openingsuren Het hoofdkantoor Lede aan het ad ministratief centrum is op de week dagen doorlopend open van 9.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. telefonisch bereik baar op het nummer 053/80.15.01. De onderrekenplichtige kantoren zijn enkel op de weekdagen en ge sloten op zaterdag. Voor Oorde gem is dat aan de Dr. Prieelslaan 60 van 9.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 16.00 uur (091/69.00.34). Voor Smetlede is het adres Dorp. Ope ningsuren van 11.00 tot 12.00uur.In Impe is het kantoor gelegen in de Essestraat 4 en toegankelijk van 11.30 tot 12.30 uur en m Wanzele in de Watermolenstraat 13 open van 11.15 tot 12.30 uur. Op het vlak van de uitreiking van de briefwisseling heeft dit voor de postgebruikers geen nadelige gevol gen. Er wordt niet geraakt aan de bestaande vervroegde uitreiking van de dagbladen en de handels post. Het publiek zal via een folder verder worden geinformeerd. De huidige postnummers blijven be houden tot 30 september 1990.

De Voorpost | 1990 | | pagina 1