m Heemkundige Kring van Erpe-Mere betrekt nieuw biblioteekgebouw Onthaalmoeders kunnen aan de slag in Erpe-Mere Cl di éMMS L. Van De Perre bij Davidsfonds Mere Graafmachine en kansarmoede 'Het College werpt het masker af Hl 2 - 23.3.1990 - De Voorpost In r< Vijftien jaar lang was de biblioteek en het dokumentatiecentrum van de Heemkundige Kring van Erpe-Mere ondergebracht in de gebouwen van het Hof ten Dale, waar twee lokalen ter beschikking gesteld waren om het boekenfonds onder te brengen. De gestadige groei doet het bestuur sinds jaren uitkijken naar een ruimere woonst om het patrimonium onder te brengen en eindelijk is men daar, dank zij het nieuwe gemeentebestuur in gelukt. Na veel beloften heeft het huidige College een klaslokaal van de oude gemeenteschool van Mere aangeboden opdat de Kring er zich zou kunnen huisvesten. Het verhuizen heeft een paar maanden geduurd en vorige vrijdag heeft de heemkundige kring het nieuw lokaal en aan de leden en het gemeentebestuur voorgesteld. Lede. De nieuwe gevel van het gemeentehuis te Lede (a) lede. In de Kasteeldreef worden nieuwe voetpaden aangelegd (a) De heemkundige kring van Erpe- Mere bestaat al ruim dertig jaar en het is nu ook al vijftien jaar geleden dat het bestuur een biblioteek op richtte, toen nog in de openbare biblioteek van het klooster. Het was een van die wensdromen van de kring om naast een biblioteek ook een dokumentatiecentrum in te rich ten want het ene sluit het andere niet uit. Daarbij ligt het ook in de bedoe ling om een tweede lokaal te beko men om er het museum in onder te brengen. De kring bezit trouwens een enorme verzameling van oude voorwerpen om meerdere perma nente tentoonstellingen mee te vul len. Spijtig genoeg is de heemkundi ge kring geremd door gebrek aan akkomodatie die door de verschil lende gemeentebesturen meermaals beloofd werd maar nooit toegekend. Op dat gebied heeft de heemkundige kring geen bevoorrechte positie ten overstaan van andere kringen die zelfs na enkele jaren bestaansrecht vanwege hun gemeentebestuur de nodige behuizing ter beschikking krijgen. Hof ten Dale Midden de jaren zeventig werd de vroegere boerderij van Jooskens Hof gerestaureerd en stichtte men een vzw Vlaams Centrum. Van deze vereniging kreeg de heemkundige kring twee lokalen ter beschikking wat het bestuur voorlopig uit de nood hielp. De bibloteek en het dokumentatiecentrum werden er in ondergebracht, alhoewel men de neutraliteit ervan in vraag stelde. Toch heeft de heemkundige kring altijd een neutraliteit gewaarborgd en ijvert men alleen voor de leden via een driemaandelijks tijdschrift. Eindelijk heeft men ingezien dat de kring niets met politiek te maken heeft en men verheugt zich dat de officiële erkenning er toch gekomen is dank zij het nieuwe gemeentebe stuur. In 1975 was het voor de heemkundi ge kring een nieuwe mijlpaal toen het bestuur overging tot de openstel ling van de biblioteek en het doku mentatiecentrum. Nu, vijftien jaar later, is het bewezen dat het een onmisbaar instrument geworden is voor publieke dienstverlening. Toen reeds zei de intussen overleden pas toor De Brouwer 'dat een dergelijke verwezenlijking de hoeksteen is van de geschiedschrijving'. Bij deze gele genheid stelde men ook een kata- loog voor van het boeken- en tijd schriftenbestand. De aanwinsten, verkregen door giften en kleine aan kopen, zorgden er voor dat intussen reeds drie supplementen verschenen wat duidt op een gestadige groei van de biblioteek die op het huidig ogen blik meer dan 1.500 boeken en 250 tijdschriften herbergt. Het zijn prak tisch uitsluitend werken in verband met alle facetten van de heemkunde. Hieronder bevinden zich enkele zeldzame basiswerken, een interes sant fonds dagbladen en de volledige reeks Parochiebladen van Mere en daarbij enkele jaargangen van het Parochieblad van Erpe. Het bestuur van de heemkundige kring achtte zich gelukkig dat einde lijk ook het gemeentebestuur niet alleen belangstelling voor haar wer king, maar vooral ook voor de wo- ningproblematiek waarmee de kring nu al dertig jaar mee te kampen heeft. Van de beloofde twee klassen is er spijtig genoeg slechts één ter beschikking gesteld en kon alleen het dokumentatiecenrum uitge bouwd worden, daar waar men ge hoopt had ook een museum te kun de g Muti nen inrichten. De bestuursleden de heemkundige kring hebben to al een paar keer de belofte gekrej dat ze. na de restauratie van het a gemeentehuis van Mere, daar h intrek zullen mogen nemen op |en; eerste verdieping. De voorzit hoopte alleen maar dat men nieuw 'geen dertig jaar zal moet wachten' met de uitdrukkelijke wt dat men vrij vlug de nodige fonds zal vrijmaken om aan de werkzaa heden te beginnen. Toch is men van overtuigd dat deze tegemoetl ming vanwege het gemeentebesta een nieuwe stimulans betekent de gemeente via het driemaandelij tijdschrift en de aktiviteiten r meer uitstraling naar buitenuit bezorgen. Tentoonstelling De biblioteek biedt thans ruim genoeg om een paar kasten op stellen. Het ligt in de bedoeling v de heemkundige kring om er reg matig een tentoonstelling in te rid ten. Voor de eerste keer is ze thai gewijd aan Pater H. Pauwels. missionaris van Mere, over wie lijvig artikel gepubliceerd werd i het laatste nummer van de mededi lingen van de heemkundige krin Deze tentoonstelling kan bezod worden tijdens de openingsuren va (00 de biblioteek, nl. elke zondag van tot 12 uur. plich na aanv ken boot digh met 150C De milj tion loke het pers seer Het Oos t - Het patroon om kinderen 'op te kweken' heeft zich de laatste jaren fel gewijzigd. Dit is het gevolg van het stijgend aantal vrouwen dat buitenshuis gaat werken en dus beroep moet doen op anderen om hun kinderen te verzorgen. In de gemeenten waar geen 'creche' bestaat tracht men voor een andere opvang te zorgen maar dit is financieel niet alleen mogelijk. Daarom heeft men de 'Dienst opvanggezinnen' opgericht maar dan toch na een administratieve lijdensweg. Thans is het zo ver en kan de 'Landelijke Beweging vzw' starten met officieel erkende onthaalgezinnen voor kinderen tot zes jaar. De gemeenten Erpe-Mere en Sint- Lievens-Houtem beschikken over zeventien onthaalmoeders die ofwel drie kinderen voltijds mogen verzor gen. ofwel zes halftijds, maar een kombinatie hiervan behoort evenwel tot de mogelijkheden. Om erkend te worden had men enkele tijd geleden de normen strenger gemaakt en de fiskale lasten vergroot. Daarmee kwam het statuut van de zelfstandige onthaalmoeder in het gedrang maar dit had alleszins tot gevolg dat er minder geschipperd kan worden en dat de personen in kwestie nu toch meer vakkundig tewerk gaan. Zo heeft een klein gedeelte van de vroe gere 'illegale' onthaalmoeders, die één of meer kinderen van werkende vrouwen in huis verzorgden, zich officieel in orde gesteld, terwijl de overigen het risico 'gepakt' te wor den. alle aktiviteiten in dit verband stopten. Ook dit had dan zijn nade len en werkende gezinnen, vooral in landelijke regio's, hadden het moei lijk om een opvang voor hun kleinsten te vinden. Het probleem stelde zich vooral in gemeenten waar nieuwe wijken te vinden zijn en dus talrijke jonge gezinnen gehuisvest zijn. Juist hier wonen veel jonge werkende ouders die naar de groot stad pendelen en geen blijf weten met hun peuters. Dank zij de opgerichte dienst kan men aan talrijke opvangproblemen verhelpen en men hoopt de dienst nog verder uit te bouwen al naar gelang de vraag zou stijgen. Financies In alles wat men doet of wil onderne men komt het op geld neer. Eens men daar over beschikt kan men veel realiseren. Dit was ook het geval bij de Landelijke Beweging vzw, een paar jaar geleden opgericht onder impuls van de KVLV. En het is Mia Houthuys, diensthoofd van de vzw die denkt dat de oplossing ge vonden werd: 'Weliswaar is de vraag naar kinderopvang in de regio Erpe- Mere en Sint-Lievens-Houtem nog niet helemaal ingelost, maar nu men gestart is, kan men verder ijveren voor de uitbreiding van de dienst'. Men is dus al toekomstgericht want men veronderstelt dat thans meer mensen gaan beroep doen op de diensten van de kinderopvang. Zo kan men de maximum toegelaten kapaciteit bereiken en zal men een kleiner financieel probleem kennen want uiteindelijk komt het altijd neer op het beschikken over de nodi ge fondsen. Toch moet de kinderop vang ook voor de ouders haalbaar (dit is betaalbaar) zijn, maar daar naast moet men ook rekening hou den met de onthaalmoeders die evenmin te zwaar mogen belast wor- Reeds maanden hoort men niets anders dan over het Europa van morgen of wat zal het worden na 1992. Het is een veel besproken the ma dat zal behandeld worden tij dens een gespreksavond met Lieven Van De Perre in het Hof ten Dale op vrijdag 23 maart a.s. Velen juichen de gedachte toe dat morgen alle grenzen van Europa opengezet worden, maar het kan verkeren want de man met de pet weet niet wat er hem te wachten staat. Wordt het voordelig of niet als de landsgrenzen weggeveegd worden als men aan een 'stevig bas tion' gaat bouwen? Iedereen die met het probleem begaan is, heeft zijn eigen kijk op de hele bedoening. Men heeft dé mond vol over solida riteit, samenwerking op alle vlak ken van het maatschappelijk leven, maar toch zijn de meningen ver deeld en kijkt men enerzijds argwa nend en anderzijds sceptisch de kat uit de boom. Het wordt voorgesteld als rozegeur en man-schijn maar is het allemaal waat wat men ons voorschotelt of tracht men de gewo ne man te beïnvloeden? Het gaat om het behoud van onze eigen iden titeit en zal men die kunnen hand haven onder de sterke stroom van vreemde culturen die in onze Wes terse landen meer en meer komen binnendringen. Voor ons is het nog belangrijker want wat gebeurt er met Vlaanderen in een verruimde nieuwe gemeenschap? Wat wordt ervan onze levenswijze en wat blijft er over van de jarenlange strijd voor ontvoogding? Taal, cultuur, levens stijl zullen moeten afgestemd wor den op anderen en meerdere pro blemen zullen aan bod komen zoals de voor- of nadelen van een nieuwe economie. Een resem vraagtekens zullen aan de orde van de dag zijn en wie kan het juiste antwoord geven? Lieven Van De Perre'heeft een rijke ervaring op dat vlak en zal voor de Davidsrondsleden als gesprekslei der fungeren om een stuk van het mvsterie trachten op te lossen, met oi zonder sukses want we weten maar al te best wat er achter de schermen bedisseld wordt, zonder medeweten van de mensen die het in feite aanbelangt. JV den. Tegenwoordig speelt echter ook de hygiëne een grote rol, een absolute voorwaarde om een dienst te mogen inrichten. De Landelijke Beweging heeft, in overleg met het kabinet van minister Lenssens en de dienst 'Kind en Gezin' een kompro- mis uitgewerkt en sinds februari kan men nu vooruit. Vergoeding en opvang Afhankelijk van het inkomen van het gezin ligt de bijdrage van de ouders tussen de 50 fr en de 500 fr per dag en per kind. Er is dus een brede marge voor wat de betalingen betreft maar in praktijk heeft men vastgesteld dat het gemiddelde rond de 350 fr ligt voor een doorsnee gezin. Alhoewel dit niet zo goed koop blijkt te zijn, moet men toch rekening houden met het feit dat tachtig procent van de bijdrage fis caal aftrekbaar is als het gaat om kinderen tussen de 0 en 3 jaar. Ook de onthaalmoeders zelf hebben ze kere voordelen want zij worden vrij gesteld van belastingen voor een vergoeding van 424 fr, maar dan toch met een maximum van drie kinderen, nl. de hoogst toegelaten kapaciteit van een onthaalmoeder. De onthaalmoeders staan niet alleen en worden niet aan hun lot overgela ten want indien gewenst krijgen ze begeleiding van de vzw Landelijke Beweging. De vzw zorgt o.a. voor de admini stratieve kant van de fiscaliteit en worden de onthaalmoeders zelf, wettelijk verzekerd voor hun aktivi teiten. Daarenboven kunnen ze be roep doen op een uitleendienst voor hulpmateriaal zodat het ook moge lijk is gehandicapte kinderen op te vangen. De dienst is in die zin geor ganiseerd dat het Vlaamse landsge deelte alleen al over 25 maatschap pelijke werksters beschikt van wie de personeelslasten gedragen wor den door het 'Interdepartementaal Begrotingsfonds' van de overheid. Een dergelijke begeleiding is daar om niet noodzakelijk 'betuttelend noch kontrolerend bedoeld' stelde begeleidingsverantwoordelijke Griet Suys, want er wordt alleen maar geholpen. Samenwerking De vzw Landelijke Beweging zal ook op financieel vlak zoveel moge lijk trachten te vergaren. Waar ont haalgezinnen voor de kinderen zor gen zal men bij de gemeente aan kloppen om een subsidie van 50.000 fr te verkrijgen om de lokale wer king verder uit te bouwen. Daarbij zal men de speelpleinwerking onder de arm nemen daar waar er een bestaat evenwel. Dit is o.a. het geval in Erpe-Mere terwijl men in Sint- Lievens-Houtem over een vakantie- werking beschikt. Men zal de 'finan ciële' samenwerking uitbreiden naar het OCMW toe. Konkreet betekent dit dat men aan de gemeentebestu ren een aanvraag gedaan heeft om een spreekuur te mogen houden in een gemeentelijk lokaal. Voor Erpe- Mere is dit reeds geregeld maar voor Sint-Lievens-Houtem moet men nog afwachten vermits er gebrek aan ruimte is. Beide gemeenten beschikken over zeventien onthaalmoeders die men in de volgende deelgemeenten kan thuisvinden: Aaigem 1, Bambrugge 1, Erpe 1, Erondegem 1, Mere 1, Burst 4, Sint-Lievens-Houtem 4, Ba- vegem 2 en Vlierzele 2. Wat de regionale opvangdienst be treft is deze al volzet en van uitbrei ding is wettelijk gezien zeker voorlo pig geen sprake. Dit neemt niet weg dat later kinderen kunnen opgeno men worden aangezien rond Pasen heel wat peuters kleuters worden en dus naar een aangepaste school kun nen gaan. Zij ruimen dan de plaats voor de allerkleinsten. Alhoewel men het telkens over 'ont haalmoeders' heeft, noemt het ech ter officieel 'onthaalgezin' en dit is stukken beter want in Limburg zijn er ook al twee 'onthaalvaders' werk zaam. Misschien komt er binnen kort ook in de twee besproken ge meenten een vader die kinderen 'onthaalt'. Geïnteresseerden die meer informatie willen over de kinderopvang kunnen terecht bij Griet Suys in de Varkens- straat 13 te Gent (tel. 091/33.20.39). Wie met de praktijk wil kennis ma ken kan best een kijkje nemen bij een van de mensen die al jaren vertrouwd is met het verzorgen en begeleiden van één. of meerdere kin deren. JV Erpe-Mere. Daar waar het fiets- en het voetpad elkaar kruisen werden apt Geniesesteenweg aanpassingswerken uitgevoerd. Die werken moeten zorgt voor de nodige veiligheid (a) Raadslid Eddy De Backer (CVP) had vragen in verband met de al dan niet noodzakelijkheid van de aan koop van een graafmachine om op begraafplaatsen de graven machi naal te realiseren. Een kost van 2,5 miljoen. Hij vraagt zich af of er wel een degelijke studie vooraf daarom trent werd gemaakt. Volgens hem wordt door de stad met het materi eel al te licht omgesprongen. Het gebruik van onze tuigen moet alles zins geoptimaliseerd worden. «Wei nig ondernemers beschikken over zoveel en zo gespecialiseerd materi- Namens de CVP-afdeling Aalst reageerde voorzitter Omer De Saede- leer in volgende termen op de beslissing van minister Waltniel de H. Geestkapel te déklasseren. «De bestuursmeerderheid (PW-SP-VD1 van de stad Aalst heeft het einde van de karnavalvieringen afgewacht om het masker af te wer pen. Toen Minister Waltniel aangaande de déklassering van de Heilige Geestkapel, gekonfronteerd werd met de negatieve adviezen van de wettelijk bevoegde kommissies, nl. de Provinciale en de Koninklijke Kommissie voor Monumenten en Landschappen, heeft hij zich tot de gemeenteraad van Aalst gericht om eindelijk het 'gewenste' advies te krijgen. De Aalsterse gemeenteraad heeft zich afgelopen dinsdag uitgebreid beraden over klassering of déklassering. De Burgemeester heeft beloofd een omstandig verslag van deze raadszitting aan de Minister over te maken. Toen reeds enkele uren na afloop van de zitting, aan de Minister Waltniel medegedeeld werd dat de bestuursmeerderheid zich uitge sproken heeft voor déklassering van de Heilige Geestkapel, heeft hij onmiddellijk het besluit tot déklassering genomen. Het is duidelijk dat deze vaudeville uitgetekend werd tijdens 'het desbetreffende onderhoud' dat een paar weken geleden plaats had tussen Minister Waltniel en de Burgemeester van Aalst. De discussie in de gemeenteraad was slechts een 'maskerade'. Het besluit tot déklassering stond reeds vast. Er ontbraken enkel nog narren om een en ander te camoufleren. De Minister en de bestuursmeerderheid hebben de vloer geveegd met de bevoegde kommissies (Provinciale en Koninklijke Kommissie voor Monumenten en Landschappen) die een eerlijk en deskundig advies hadden geformuleerd. Onder druk van het College van Burgemeester en Schepenen (CBS) verliest Aalst een van zijn laatste middeleeuwse monumenten. Er ontbreekt nu enkel nog een nep verkeersstudie en dito plan om de 500 parkeerplaatsen binnen de wallenring te verantwoorden om het gelijk aan de kant van het CBS te halen.» eel als de stad». Maurice De Kerpel staat zijn partij genoot bij als diens beweringen nir ernstig genomen worden. «U neeffl een loopje met onze kollega» zei hij, doch de burgemeester zegt «nog nooit iemand op een loopje K hebben genomen». «Het tegenover gestelde is eerder waar, alhoewel i zelf persoonlijk niet graag op eet loopje genomen word». Hilariteit op aile banken. «Als u het a meent», riposteert De Kerpel, «laat ons dan zeggen dat de minderheï in het ootje wordt genomen». Kansarmoede Schril afstekend tegenover de aaa koop van deze dure machine is he feit dat een lening van 1,6 miljoö voor vernieuwing van daken aa: stadswoningen in het Hofstaads Doornveld werd geschrapt. Paul Stockman (CVP) wilde wete: hoe de vork aan de steel zit. «B hoor hier dat de lening er niet koitf en anderzijds zie ik dat er reeds ee: aannemer aan het werk is». Schepen Hooghuys gaf toe dat d-' lening inderdaad geschrapt is mai' stelde dat zulks het uitvoeren van<k werken niet zal onmogelijk maken «Het stadsbestuur was inderda» zinnens een gedeelte van 'het Fonds Van den Bossche' aan deze dakwei ken te besteden, doch via een klad) van een lid van de minderheid, wer> daar een stokje voor gestoken ei werd de lening geschrapt. Dit al hoewel het gaat om heuse kansas men. Bij de gezinnen waarvan spi* ke zijn er 38 met een maandelijk inkomen beneden de 20.000 fr.». Burgemeester De Maght nam I# allerminst dat een raadslid dermal) handelt dat het stadsbestuur mia der geld krijgt. Uiteraard is dat nif volledig juist. De stad is dat gek niet kwijt, maar zal het aan een au der projekt moeten besteden. Eddie Monsieur zegt dat de naai van dergelijk raadslid zou moetei bekend worden gemaakt want des gelijke handelwijze is niet fair. «Da zal gebeuren» zegde de burgemees ter. «Maar dan aan de fraktielei ders». «Ik steun uw manier va doen», zegde De Kerpel die op zij moedige geste ten antwoord kreeg «Ge zoudt kunnen verschieten». U

De Voorpost | 1990 | | pagina 2