I Sarah De Leeuw uit Dendermonde eerste laureate Karei De Boeck in Galerij Palet te Dendermonde Feniks Opwijk wint vijfde PW jongerenkwistornooi *Jazz-aperitief met 2ASLK Combo en Eddy House in Herzele i* ir'ji De Voorpost - 23.3.1990 - 31 Cantabile Pianowedstrijd voor de Jeugd 1990 Dendermonde. Sarah De Leeuw, eerste winnares van de Cantabile wedstrijd voor de jeugd Beni Kunstgalerij Palet aan de Frans Courtensstraat te Dendermonde bestaat bijna twintig jaar en gedu rende die twee decennia hebben er tal van tentoonstellingen plaats ge vonden. Ook van mensen van bij ons, uit de eigen streek en stad. Een van die eigen kunstenaars is Karei De Boeck die nog tot en met 10 april expozeert. Karei De Boeck is een kunstenaar die oog heeft voor het mooie in de natuur en in de mens. Hij vindt zijn tema's in de hem omringende we reld. Landschappen en stillevens, bloemen en nu ook portretten, hij weet ze te brengen met een onge looflijke fijnheid. Opvallend in zijn werk is de rijkdom aan koloriet. De zuivere tinten waarbij het oker een overwegende toon heeft. En toch is zijn werk niet donker van kleur. De Boeck is een schilder van het licht en hij speelt dan ook in zijn werk met ae schakeringen van wit die hij vaak subtiel weet aan te brengen. Elk werk, of het nu om een pittoresk hoekje van het Dendermonds be- jjnhof gaat, een eindeloze dreef in lerfstkleuren, een winterlandschap of een marine, elk werk is het rOsul- taat van vele uren studie. Geen de tail wordt uit het hoog verloren. Toch overdrijft de schilder niet door te veel details te willen be klemtonen zodat het geheel zou kunnen verloren gaan. Karei De Boeck weet die aksenten te leggen die zijn werk aantrekkelijk maken. Startte hij nog niet zo heel lang gele den met schilderen, het is ondertus sen duidelijk dat hij heel wat in zijn mars heeft. Hij is de entoesiaste schilder van de schoonheid van de natuur, van veldbloemen die men zo van het schilderij zou kunnen plukken. Hij maakt veelvuldig ge bruik van het paletmes en dat geeft aan zijn werk een eigen, zeer sterk persoonlkijk kachet. De jongste tijd legt hij zich toe op portretten en ook die gaan hem goed af. En zoals steeds maakt hij heel wat voorstu dies. Ook in zijn portretten vergt hij het uiterste van zichzelf. Niet afieen de gelijkenis is van belang, hij wil aan zijn werk ook een stuk van de persoonlijkheid en eigenheid van de geportretteerde meegeven. U kan in Galerij Palet nog terecht tot 10 april om het werk van Karei De Boeck te bewonderen. Open elke werkdag van 10.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 18.00 uur en op zon- en feestdagen van 14.30 tot 18.00 uur. Heerlijke pianoklanken waaien ons tegemoet wanneer we aanbellen in de Hullekensstraat te Sint-Gillis. Sarah De Leeuw oefent aan de pia no voor de grote finale van de Can tabile Wedstrijd (middelbare graad) zondag in de Blauwe Zaal van de Singel te Antwerpen. Ze is pas veertien (Dendermonde, 25.08. 75) maar is met deze wed strijd niet aan haar proefstuk. Vier jaar geleden was ze bijna in de finale van dezelfde Cantabile Wedstrijd (lagere graad toen). Twee jaar gele den nam ze te Brussel deel aan de Gunther Wedstrijd en miste ze, ook weer op een haartje, de eindstrijd. Hierdoor was ze wat ontgoocheld maar het was tegelijkertijd een sti mulans om wat harder te studeren. Vorig jaar was er dan de Bach Wed strijd; ze was bij de acht finalisten en eindigde als vierde laureaat! En toen was ze wèl tevreden; haar stu die had resultaat afgeworpen. Cantabile 1990 Vorige zondag was dan de grote dag. Voor de middelbare graad hadden zich niet minder dan 39 kan didaten aangeboden. Met slechts 3 hadden ze de finale bereikt. En het programma was niet zo een voudig: «Dat deze nacht u zacht weze» (het origineel werk van Em manuel Durlet, hetzelfde van de schiftingsproef), het verplicht werk «Toccata» van Wim Henderickx (laureaat van de Cantabile-kompo sitiewedstrijd 1989) en haar eigen keuzewerk «Fantaisie Impromptu, opus 66» van Chopin. In de jury zat het kruim van onze muziekwereld: Eugène Traey (voorzitter), mww. M.N. Damien, W. Appermont, H. De Caluwe, J.Duijck, J. Esser, L. Kende (leden) en mw. A. Durlet (sekretaris). De Cantabile Pianowedstrijd, die om de twee jaar gehouden wordt, legt telkens de Idemtoon op het werk van Emmanuel Durlet (Ant werpen 1893-1977). Van over heel Vlaanderen komen de kandidaten voor de drie graden. Sarah De Leeuw: 1ste laureate In de middelbare graad waren 39 pianoleerlingen ingeschreven; 33 boden zich aan voor de schiftingen op 11 februari 11. Drie slechts werden toegelaten tot de finale van vorige zondag. Om 15.30 uur was het de beurt aan Sarah. Zij zelf was na afloop helemaal niet zo opgetogen met was ze gepresteerd had. Maar na deliberatie van de jury werden de resultaten meegedeeld: ze werd uit geroepen tot Eerste Laureate, ex- aequo met Yves Comelis uit Oos tende. Grote vreugde natuurlijk bij Sarah. Fierheid bij de leraar. Natuurlijk een diploma, een prachtige erepenning en tal van prijzen. Misschien nog belangrijker is echter het laureatenkoncert dat in de Singel te Antwerpen georgani seerd wordt op 16 november om 20 uur, waar ook Sarah weer op het odium en achter de vleugel mag. >e finale van vorige zondag werd opgenomen door B.R.T. 3 en wordt uitgezonden op zaterdag 31 maart as. op B.R.T. 3 om 13.10 uur. Wie echter niet zo lang kan wachten om haar aan de piano te horen, moet overmogen, zondag om 11 uur naar de Honky Tonk Bunker, waar Sarah De Leeuw het «voorprogramma» speelt vóór het optreden van klave- ciniste Marianne Verstegen. Sarah beseft echter heel goed dat ze nog lang geen pianiste is die het al gemaakt heeft. Bescheiden als ze is, weet ze dat ze nog heelwat te leren heeft voor het ooit zo ver is. Toch bewijzen de onderscheidingen die ze op jonge leeftijd reeds wist te behalen, dat ze barstensvol muzi kaal talent zit en dat ze het met volgehouden inspanning - ver kan brengen. Gefeliciteerd, Sarah! Vorige week, nog voor de finale dus, hadden we een korte babbel met haar. Waarom doe je als pianoleerlinge mee aan een wedstrijd? In de eerste plaats om me eens te meten met anderen. Ook omdat je op die manier naar iets toe kunt leven; je hebt een konkreet doel om voor te studeren. Het optreden zelf is eveneens positief: je leert spelen voor een echt publiek. En je legt kontaken met andere leerlingen; je praat over de muziekstukken maar ook over hoe de pianostudie te kombineren valt met de dagelijkse schoolpraktijk. Sinds wanneer volg je muziekonderricht? Ik was 8 jaar toen ik in de Muziek- akademie van Dendermonde begon met notenleer en 9 jaar toen ik be gon piano te studeren. Dat was toen bij meneer Dooms, bij wie ik tot vorig jaar les volgde. Wie is nu je leraar? Nu krijg ik les van meneer Vermeu len in de Muziekakademie «August De Boeck» te Asse. Die les duurt een uurtje. Hij kiest voor mij een stuk en speelt het voor; hij wijst dan op de vingerzetting en de techni sche problemen. Later bespreken we dan de interpretatie, maar het is zeker zijn bedoeling mijzelf te laten interpreteren. Indien deze niet goed is, zal hij natuurlijk opmerkin gen maken, maar indien mijn inter pretatie goed is - al zou hij het mis schien anders doen - zal hij het wel aanvaarden. Het is toch niet de be doeling dat ik hem volledig naspeel. Meneer Vermeulen is wel streng: ik moet hard werken en hij is veelei send. Nu oefen ik elke dag ander half tot twee uur en in het weekend kan dat wel eens oplopen tot twee uur en een half. Thuis oefen ik op een gewone buffetpiano. Je speelt echt graag piano? Vroeger ging ik naar de muziekaka demie, zoals ik naar school ging. Mijn ouders hebben me gemoti veerd, maar indien ik niet wou, dan moest ik echt niet. Het was dus geen verplichting. In het begin was het zoals op school; ik deed het wel graag, maar ik leerde vlug mijn lesje en het was gedaan. Het was vroeger geen passie. Nu wel. Ik speel nu heel graag piano. En natuurlijk luister ik ook graag naar muziek, pianomu ziek uiteraard maar ook heel graag kamermuziek. Geen popmuziek? Helemaal niet! Voor mij geen Prin ce of Michael Jackson. Bij muziek moet je rustig kunnen worden, je moet je kunnen ontspannen. Dit kan ik bij klassieke muziek. Van popmuziek krijg ik alleen maar hoofdpijn. hoofdpijn. Hoe reageren je school vriendinnetjes hierop? Er zijn er slechts weinig die ook een instrument bespelen. De meesten houden alleen maar van popmu ziek. Misschien denken ze wel dat ik «een rare» ben maar dat stoort me helemaal niet. Je zit in de 3de Lat.-Wisk. in het St.-LodewijkskoIlege te Lokeren. Geen zin om kunsthumaniora te volgen? Misschien zou ik het wel doen, in dien ik echt alleen zou mogen kie zen. Mijn ouders vinden dit niet zo best: het is te vroeg een te grote specialisatie. Want eigenlijk maak je dan al de keuze: ik volg later conservatorium. En zo lang ik mijn humaniora kan kombineren met de akademie, kan ik het maar beter zo laten; Dan kan ik na de humaniora nog kiezen. Ik denk wel dat mijn ouders gelijk hebben, zij zijn wijzer dan ik. Want indien zou blijken dat ik op 18 jaar misschien wel talent heb maar toch geen goede koncertpianiste zou kunnen worden, zou dat dan toch een ontgoocheling zijn! Wat denk je nu datje later zou willen doen? Ik weet nog niet of ik wel conserva torium ga volgen maar ik zou het NU wel graag doen. In de eerste plaats om koncertpianiste te wor den maar ook wel om les te geven? niet omdat ik zo graag in de belang stelling wil staan, maar ik treed graag op. En als je alleen maar les geeft, bestaat het gevaar dat je als pianiste afstompt. Van welke komponist speel je het liefst muziek? Op dit ogenblik houd ik het meest van Chopin en vooral van Bach. Ik zou niet zo goed kunnen uitleggen waaropm maar ik speel die muziek heel graag. Ik droom er wel eens van om ook klavecimbel te kunnen spe len voor al die oude muziek en die meerstemmigheid Wat is je programma voor het aperitiefkoncert van overmorgen in de Honky1 Tonk Bunker? Waarschijnlijk het programma van de finale van vorige zondag, vermits ik daar de laatste weken erg mee bezig was. Het kan wel zijn dat ik een van de opgelegde werken ver vang door de Tweestemmige Inven ties van Bach. L. Dendermonde. Karei De Boeck expozeert zijn werk in Galerij Palet (foto Piet Hermans) Voorde vgfde keer organizeerden de PW jongeren van Dendermonde hun kwistomooi waarvoor 20 ploegen hadden ingeschreven. Dit keer werden de teams afkomstig uit Roeselare, Mechelen, Bornem, Buggenhout, Schoon- aarde, Dendermonde en omliggende gemeenten niet verwacht in het stadhuis, maar in de zaal Roxy. Door het te lang op zich laten wach ten van drie ploegen, ging de kwis met enige vertraging van start, de aldus opgelopen achterstand op het voorziene tijdschema leek nadien niet meer in te halen. Na de eerste ronde van 20 vragen bleken de kwisteams nog aan elkaar gewaagd te zijn. Misschien dat de sneltombola en de eerste pauze enig soelaas brachten, feit is dat er zich tijdens de tweede ronde een leiderskwintet vormde met Flora Melle, Feniks Opwijk, Buddy's Ap pels Veir, Juventus Schoonaarde en taarn in het eindklassement met een prachtig prijzenpakket huiswaarts ging, legden de PW jongeren ook net publiek in de watten met een aparte zaalkwis. Terwijl het zoeken naar 20 in een letterpuzzel verbor gen dranken veel werk vereiste, zorgde de schiftingsvraag voor heel wat animo aan de zaalkwissers werd gevraagd het aantal vaak kleine en vinnige visjes op te geven die zich bevonden in het reuzeaqua rium dat midden in de zaal was op gesteld. Tot slot werden er speciale attenties voorzien voor de verst komende ploeg Roeselare, de verst komende deelnemers uit Minneso ta USA en het meest ludieke ant woord. Alles bij elkaar een zeer ge slaagde vijfde editie van de PVV jongerenkwis. Volgend jaar komt er in elk geval een zesde uitgave. De uitslag 1. Feniks Opwijk 103 ptn; 2. Flora Melle 93 ptn; 3. Buddy's Appels Veir 90 ptn; 4. Juventus Schoon aarde 8/ ptn; 5. Polderpeinzers Dendermonde 83 ptn; 6. t Voet licht Lebbeke 80 ptn; 7. The Kwis- stones Grembergen 77 ptn; 8. De Loskes Dendermonde 76 ptn; 9. Briel I Bornem 67 ptn; 10. PW iix Naar aanleiding van het 15 jarig bestaan van de vzw Gamma te Herzele zorgt de ASLK met Pol Quintens voor een uniek optreden op zondag 25 maart in Taverne Ippon aan de Stationsstraat te Herzele. Als Mechelaar volgde Pol Quintens op zeer jeugdige leeftijd notenleer aan het stedelijk conservatorium. Muziek zat in het bloed van de fami lie, want ook zijn vader had reeds een muzikale karriere uitgebouwd. Pol werd pianist ofschoon hij voor bestemd was om viool te spelen. In 1948 behaalde hij zijn eerste prijs voor piano en harmonie. Hij legde zich helemaal toe op de (populaire muziek en de dansmu ziek. Vanaf 1958 werd hij een vaste waarde in het pas opgericht dansor- kest Theo Mertens. Ook werd hij een fel gegeerd begeleider van vele Vlaamse zangers en zangerssen uit "die tijd van toen". Hij komponeer- de ook voor Louis Neefs en schreef liedjes voor Nicole en Hugo (Goeiemorgen, morgen", en Tonia (un peu de poivre, un peu de sel) waarmee ze meedongen aan het Eurovisie Songfestival. Hij slaagde erin om met zijn komposities inter nationale erkenning en prijzen mee naar huis te nemen Festival Costa del Sol, Caracas, Parijs, Tokio, Athene. Zijn grootste suksessen schreef hij voor stadsgenoot Louis Neefs (Jennifer Jennings, Iris, Ik heb zorgen). Pol Quitens is ook een prima jazz muzikant. Dat bewees hij de laatste jaren tijdens optredens met Theo Mertens, Toots Thielemans, Dave pike, Eddy house en vele anderen. Onlangs kompneerde hij nog de muziek voor het stuk "Den dronk aard" van het MMT. Zijn grote be trachting is zijn jarenlange, stille droom te realizeren, namelijk de musical "de verjaardag van Prins Konstantijn" op de planken te bren gen. Wie hem en het ASLK Combo van Eddy House aan het werk wil zien, kan dat op 25 maart om 11.00 uur. Het combo bestaat voor de gelegen heid uit Eddy House (klarinet en Rits de Polderpeinzers uit Dendermon de. Het zou dan de derde ronde zijn die de uiteindelijke selektie zou doorvoeren. Mede door hun grote regelmaat en het gepast inzetten van hun joker, trad de ploeg Feniks uit Opwijk als glansrijk overwinnaar naar voor. Ploegleider Eddy Van den Abbeele en zijn medespelers Luc Sollie, Frans Neukermans, Theo Jacobs en Johan Verbesselt, kunnen volgende zomer dan ook lekker gaan luieren onder de Ita liaanse zon of verre bergwandelin gen maken in de Oostenrijkse Al pen. gedurende de hele kwisavodn wer den er ook enkele opmerkelijke so lo's opgetekend. Zo bleek in de ru briek aktua de huidige leider in eer ste provinciale West-Vlaanderen Handzame voor velen een onover komelijke hindernis. Ook de nieu we premier van Litauwen en Bolas, de derde Dendermondse basketbal club, bleken voor heel wat hoofd brekens te zorgen. Naast het feit dat ook de rode lan- chelen 60 ptn; 14. 't Peirt Dender monde 59 ptn; 15. P.D. Laan den dermonde 54 ptn; 16. PW jonge ren Gijzegem 43 ptn; 17. The Four Brains Hamme 35 ptn en 18. Denk eens diep na Dendermonde 33 ptn. Dendermonde. PW Kwis. Juventus Schoonaarde werd uiteindelijke vierde na een spannende strijd (foto Piet Hermans) Dendermonde. PW kwis. De Loskens, als enige vrouwelijke ploeg aan de start (foto Piet Hermans) con trabas), Marceau Van de Velde perkussie en zang) en Pol Quintens (piano). Kinderen tot 14 jaar kun nen er gratis binnen. In voorver- De Osstvlaamse Provincieraad zal 6,5 mil joen frank betaalbaar stellen aan het NCOS. Het bedrag werd berekend op basis van de door de gemeentelijke komitees in gezamelde gelden in 1989. Het ligt een half koop betalen Gammaleden 100 fr en niet-leden 150 fr. Aan de kassa 200 en voor de voorverkoop kan men terecht bij het ASLK kantoor, Ip pon of bij de leden van de werk groep Gamma. Ook telefonisch op net nummer 053/62.82.81. miljoen hoger dan vorig jaar. Het Test-Aankoop nummer van maart klasseert de supermarkten en doet dat aan de hand van een uitgebreid en dubbel aan kooppakket. Men komt tot de vaststelling dat het een vooroordeel is te denken dat een merk minder goed zou zijn omdat het goed koper is of omgekeerd. Test-Aankoop is verkrijgbaar op het adres Hollandstraat 13 te 1060 Brussel. Dendermonde. PW kwis. Kwissers hebben soms honger en daarom hadden deze vrolijk kijkende dames gezorgd voor broodjes met wat erbij (foto Piet Hermans)

De Voorpost | 1990 | | pagina 33