Kon. Fanfare De Morgenster Buggenhout-Opstal 'Contrasts in Brass' Familie De Proft blies verzamelen Bernice Coppieters (Dendermonde) en Chris Roelandt (Aalst) schitteren in «Camelot» 32 - 23.3.1990 - De Voorpost Lebbeke. De familie De Proft. De jongere generatie (foto Guy) 'Contrasts in Brass': dit is het tenia van het jaarlijks Lentekoncert, dat de Koninklijke Fanfare De Morgenster uit Buggenhout-Opstal op zater dag 31 maart verzorgt in haar lokaal, Zaal Beukenhof aan de Broekstraat te Buggenhout-Opstal. Voor het eerst ook een gastsoliste in de persoon van trompettist Paul Lauwers. En voor dirigent Henk De Loose meteen ook lustrum: hij staat immers vijf jaar als muzikaal leider bij zijn Morgenster! Contrast in Brass Het tema van dit koncert is ont leend aan het openingswerk en wil de aandacht vestigen op de rijke variatiemogelijkheden die ter be schikking staan van een koperblaa- sensemble, dit zowel wat repertoi rekeuze als samenstelling van het instrumentarium betreft. De Morgenster neemt met dit standpunt enkele verstrekkende opties naar de toekomst toe. We laten sekretaris Frank De Raes zelf aan het woord. 'Nu eens als begeleidingsorkest voor een solist, dan weer als auto noom ensemble, wil de fanfare met een gediversifieerd programma in het licht stellen dat koperblaasmu- ziek nog een toekomst heeft. De keuze om met een professioneel musicus in een solistische rol samen te werken, kan niet anders dan in spirerend en kwaliteitsverhogend werken voor de amateuristische ko perblazer. Anderzijds helpt deze formule zeker de kloof te overbrug gen tussen de amateuristische en de professionele muziekbeoefening. Het ligt trouwens in de bedoeling van De Morgenster jaarlijks een professioneel muzikant uit te nodi gen om samen te koncerteren. Uit eraard zal worden getracht jaarlijks een ander instrument in de kijker te stellen. Voor 1991 wordt dit vermoe delijk de trombone ofte de bazuin. Er wordt ook duidelijk geopteerd voor een nauwe samenwerking met musici die aktief zijn in het muziek onderwijs om ook op deze wijze te komen tot een wisselwerking tussen de amateuristische koperblaasmu- ziek en de plaatselijke muziekaka- demies. Al deze initiatieven en opties kade ren in het streven van De Morgen ster om te bekomen tot een heuse 'koncert-band', waarin ook plaats dient te zijn voor niet-zo-traditione- le fanfare-instrumenten. Dit is ge woonweg een zaak van overleven voor de amateuristische koperblaa- sensembles. Ook het intensifiëren van de samenwerking met de lokale muziekakademie dient een priori taire zorg te zijn voor wie begaan is met de amateuristische muziekpa- radijs. Dit gebrek aan een ernstige samenwerking ligt trouwens ook voor een goed deel aan de 'oubolli ge, traditiegebonden' (en volgens ons misplaatste) fanfaretradities. Een fanfare moet hendedaagse, kwalitatief gerichte koperblaasmu- ziek voor amateurs betrachten! Folkloristisch-ondermaatse toet - en blaastoestanden zijn voorbijge streefd, of zouden het moeten zijn! De tijd van de fanfare die het dorp Stratford is het de beurt aan de hele bariton- en tubasektie om te schitte ren in 'Happy Baritons' van H. De Haes, de solisten zijn Marcel Van Eycken, Mare Bosman en Pieter Pannecoeck (tuba's). Het overbe kende 'What a Wonderful World' van G.D. Weiss en G. Douglas wordt vertolkt in een arrangement van Willy Hautvast. Gastsolist van de avond is trompet tist Paul Lauwers, leraar aan de Ge meentelijke Muziekakademie te Buggenhout. Na eerste prijzen trompet, notenleer, kamermuziek en transpositie behaald te hebben, aan het Antwerps Conservatorium, was hij lange tijd verbonden aan het Groot Harmonieorkest van de Gid sen en het Orkest van de Opera voor Vlaanderen te Antwerpen. Buggenhout. De Kon. Fanfare De Morgenster onder leiding van dirigent Henk Deze Paul Lauwers is trompetsolist De Loose (arch) in: 'De Posthoorn', een virtuoos werk voor trompet en orkest va Koenig in een bewerking van S.Pj Van Leeuwen, en ook in 'Solitaiii van Neil Sedaka, een moderne p< psong, gearrangeerd en bewei voor trompetsolist en fanfare. Wie de laatste koncerten van dc Koninklijke Fanfare De Morgen ster heeft bijgewoond, herinnei zich wel de grote muzikale vooruit gang die deze muziekvereniging dc laatste tijd heeft gemaakt. Dez kwaliteit én de bijdrage van iemani als Paul Lauwers kunnen ervooi zorgen dat dit koncert voor de 'jubi- lirende' dirigent Henk De Loose en het waarschijnlijk wel weer talrijke publiek een aangenaam muziekbe I leven wordt! Het koncert begint om 19u30. Een L- toegangsticket kost 80 fr. opvrolijkt met 'opgewekte klanken' (wat dit ook moge betekenen) is - misschien tot spijt van enkelen - ver leden tijd. Nostalgie en verkeerd begrepen traditie mogen geen basis vormen voor onze amateur-korp sen. Het komt er wel op aan in te pikken op de signalen van deze tijd, zeker wat de amateuristische mu ziekbeoefening betreft! Programma Het koncert van zaterdag 31 maart wordt in één ruk afgeblazen: een werkje voor trommeïkorps, negen komposities voor fanfare en twee koncertwerken voor trompetsolist met fanfarebegeleiding. Alles on der de muzikale leiding van dirigent Henk De Loose. En hier dan de titels: het reeds ge noemde, vierdelige 'Contrasts in Brass' van Stuaert Johnson. 'Take my Breath Away' van Giorgio Mo- roder wordt gespeeld in een bewer king van Frank Bernaerts, Steven Van Eycken is de solist in deze te- makompositie uit de film 'Top Gun'. Ook in 'Recuerdo' van Jan Hadermann is trompettist Steven Van Eycken de solist. Na 'Honky Tonk Ragtime' van Willy Faust is een arrangement van Johan De Meij, klinkt 'Dreaming', een kom positie van Jacob De Haan. Bugelspeler Frank De Raes speelt de solopartij in 'Ne partez pas sans moi' van N. Martinetti en A. Seref- tug, bewerkt door Frank Bemaerts. Na het swingende 'Patsy' van Dizzy Vorige week zaterdag blies de Lebbeekse familie De Proft. in zaal verzamelen. Alle afstammelingen van stamvader Pieter De Proft stammoeder Marie De Plecker werden uitgenodigd op deze reünie en waren met zo'n 150-tal present. Van de twaalf kinderen die het echtpaar De Proft-De Plecker op wereld zette, waren er vier aanwezig: Irma (Zuster Irma), Jan, Albert Clement. Van de 228 van hun nakomelingen waren er meer dan de helft dit familiefeest present, (pvr) Dendermonde Speelmansavond in Oudegem. Hei Jekokoor zong onder Dendermonde; Speelmansavond in Oudegem. De Denderkantorij zong ook Hamme. Kunstschilder Romain Malfliet expozeert in Galerij De Beule (vlij leiding van Veerle Vlaeminck (foto Piel Hermans) enkele mooie nummers (foto Piet Hermans) - hui Koninklijk Ballet van Vlaanderen viert twintigste verjaardag Vorige week vrijdag vierde het Koninklijk Ballet van Vlaanderen zijn twintigste verjaardag met de wereldkreatie van «Camelot», een story-bal- let in twee bedrijven van Stuart Sebastian op muziek van Jean Sibelius. De koning en de koningin woonden samen met een hele rits notabelen deze wereldpremière bij. Twee klassieke dansers uit onze streek schitterden in de hoofdrollen: Bernice Coppieters uit Grembergen - Dendermonde en Chris Roelandt uit Aalst. Wereldkreatie «Camelot» Ter gelegenheid van de 20ste ver jaardag van het Koninklijk Ballet van Vlaanderen wou artistiek direk- teur Robert Denvers tonen wat zijn ensemble in die drie jaar geworden is. Hij bouwde drie jaar, voerde druppelsgewijs zijn ideeën en opties in, beschouwt zijn groep nu als een hecht instrument dat deze ideeën kan uitvoeren en toont nu het resul taat van dit alles: een avondvullend story-ballet, opgebouwd dus rond één tema. Voor de realisatie van dit alles deed Denvers een beroep op de Amerikaanse koreograaf Stuart Sebastian, die hij vroeg eens te ko men kijken naar het K.B.V.V. en een balletkoreografie ervoor te ont werpen. Sebastian kwam, raakte in de ban van het jeugdige, entoesias- te, technisch sterke ensemble... en stemde toe. Maar dan moest hij wel kunnen beschikken over solisten als Bernice Coppieters en Chris Roe landt... Stuart Sebastian koos voor «Came lot», een verhalend story-ballet over de legendarische koning Ar thur, gebaseerd op het boek «La Mort d'Arthur» van Sir Thomas Malory (1469-'70). Hij baseerde zijn koreografie op een aantal muzikale komposities van Jean Sibelius. In zijn dansidioom worden de klassie ke danspatronen zodanig gekombi- neerd dat een frisse, nieuwe bena dering ontstaat die een hedendaags publiek zeker aanspreekt. Zijn taal is zeer muzikaal, soms komisch, vaak echt ontroerend door zijn ek- spressiviteit en goed opgebouwd tot een klimaks die je rillingen bezorgt! Scenografie, belichting en kostume ring staan op het niveau dat je van deze produktie mag verwachten: in ventief, technisch verzorgd én we zenlijk element van het geheel. En dan de dansprestaties.... Bernice Coppieters en Chris Roelants In de homogene cast - zowel tech nisch als stilistisch - toont het K.B.V.V. zijn ensemblegeest: jong, dinamisch, mooi, krachtig. Denvers heeft inderdaad een hechte dans groep gevormd! En aan de drie sterdansers met de Deense jonge god Kenneth Greve als koning Arthur, vroeger lid van o.m. het Koninklijk Deens Ballet, het New York Ciry Ballet, het Ame rican Ballet Theatre en het Ballet van de Opera van Parijs. Hij veren igt in zich al wat een groot danser kenmerkt: techniek, présence, li- chaamsbeheersing én een dansers- fysiek die uitzonderlijk is. Sinds vor ig jaar is hij lid van het K.B.V.V. En dan zijn er onze eigen Vlaamse dansers - van de 50 leden van de groep zijn er 21 Belgen. Als Guinevere zagen we een schit terend gracieuze Bernice Coppie ters uit ons Grembergen - Dender monde. Deze nu 19-jarige danseres studeerde af aan het Stedelijk Insti tuut voor Ballet te Antwerpen. Ze won in '86 de zilveren medaille tij dens het Concours de Danse Classi- que in het Franse Houlgate en de 2de prijs in '88 in de Prix de Lausan ne. Ook in '88 volgde ze een stage aan de American Ballet School in New York. In '88 werd ze lid van het K.B.V.V. en promoveerde er in au gustus '89 tot half-soliste en sinds deze maand is ze soliste! Tot haar voornaamste rollen behoren parti jen in «Allegro Brillante», «Varia tions», «Capriccio», «Simfonie in D», «Continuo» en «Don Quicho- te». Wat zij in deze «Camelot» laat zien is de vrucht van veel talent, maar vooral van veel inspanning, van hard werk. Maar ze staat ermee op internationaal niveau: gracie, precisie, soepelheid; het zijn de kwaliteiten van de echt groten. Even fascinerend in deze «Came lot» is wel Chris Roelandt, de even eens 19-jarige uit Aalst. Ook hij stu deerde aan het Stedelijk Instituut voor Ballet te Antwerpen. In mei '87 kwam hij bij het K.B.V.V., waar mee hij in datzelfde jaar de grote toemee door China meemaakte. Twee jaar geleden promoveerde hij tot half-solist en vorig iaar tot solist. Op ziin palmares treffen we mooie vertolkingen aan in «Symphony in three Movements», «Don Quicho- te», «Simfonie in D», «Serait-ce la Mort»?, «Allegro Brillante», «Go! Said Max», «Distant Mirror», «Danses qu'on Croise», «A Dance for you», «Great galloping Gott- schalk» e.a. In zijn sterrol als Lance lot was hij een model van racht, ekspressiviteit, lichaamsbeheersing en présence. Wie deze «Camelot» nog wil zien, kan dit nog in de Koninklijke Vlaamse Opera te Antwerpen op 19,22,23,24,25 en 26 mei om 20 uur en op 20 en 27 mei om 15 uur. Voor reservaties, bel nr. 03/233.66.85. L. Lebbeke. De familie De Proft, zo te m

De Voorpost | 1990 | | pagina 34