CM legt klemtoon op thuiszorg en demokratische aanpak Tandheelkundige kring kindertanden ontgroeid f en Leo's halen kledij op De klachten van Juliaan Vinck over karnaval '90 s .7" Mouterij De Wolf - Cosyns gooit deuren open - -üTÖl ^ons De Voorpost - 23.3.1990 - 3 In april nieuwe loketcomputers in CM-Verbond Aalst :den >en to :ekrej het o: aar h op )orzit ïen fonds rkzaa men noetk bestn ent ndelij] -n u nuit ruim i op ing r rege te rid e tha ls, ei vie et /erd tedede krir. >ezod en v van J Met de nieuwe loketcomputer twee de generatie speelt de Christelijke Mutualiteit in op haar drie bedoelin- Zorgen voor korrekte en pro fessionele uitvoering van de ver plichte verzekering van haar leden via eigentijdse apparatuur. Er de aanvullende verzekering bij betrek ken opdat geen van haar leden uit de boot zou vallen in bepaalde omstan digheden. En dat alles realiseren met optimale inspraak van de basis. 1500 loketcomputers De CM besteedt zowat een kwart miljard aan het invoeren en opera tioneel maken van 1500 draagbare loketcomputers. 40 ervan komen in het Verbond Aalst. Ieder kontakt- persoon heeft zijn eigen gepersonali- seerde computer. Het pilootprojekt werd opgestart in vj Oostende en Aalst komt als vijfde van de 34 verbonden arrondisse menten) aan bod. Te Lede is de loketcomputer reeds operationeel. In april zal hij dat in het hele Ver bond zijn. 46% van de bevolking van België is aangesloten bij de CM. In het Verbond Aalst zijn er 70.000 "gerechtigden" (gezinshoofden) en samen 112.000 "rechthebbenden" (ook de personen ten laste). In het Verbond Aalst betekent dat 43% Het is zo dat de groei in de medische sektor en uitbreiding van de verzor gingsprestaties gebruik van hoog technologische apparatuur noodza kelijk maken. Eens de loketcompu ter operationeel is het gedaan met het kleven van gele briefjes (tenzij bvb voor aanschaf bij apotekers) en dient U zich steeds aan het loket aan te bieden met de reeds ontvangen persoonlijke badge met magnetische strip die U best zo ongeschonden mogelijk houdt. Die strook bevat inderdaad alle mogelijke gegevens noodzakelijk voor de verwerking. Het gaat dan ook allemaal veel snel ler. "Aan het loket steeds met de badge" wordt dan de slogan. Zonder U te willen konfronteren met technische détails weze toch gezegd dat de loketcomputer tweede generatie zeer gebruiksvriendelijk is, dat het programma volledig me- nugestuurd is en dat de gegevens, tegen elk mogelijk verlies, liefst tweemaal gestockeerd worden. De nieuwe apparatuur zorgt alles zins voor nog snellere en betere service aan de loketten. Ingebouwd is ook het drukken van alle nodige mutualiteitsformulieren. Het betreft hier een volwaardige personal com puter met krachtige AT-processor, harde schijf en MS-DOS bestuursis- teem. Deze draagbare loketcompu ter is volledig van eigen bodem, ontwikkeld en geproduceerd in Erpe-Mere. Oost West, Thuis best Omdat de kosten van verzorgings- en verplegingsinstellingen letterlijk de pan uitswingen, voor velen niet betaalbaar, wordt de thuiszorg voor de zieke of de bejaarde gestimu leerd. Leven in het eigen milieu blijft inderdaad primeren. De nodige informatie daaromtrent wordt geleverd door het Centrum voor Maatschappelijk werk en dat voor de thuisgezondheidszorg. Steun daarbij wordt daadwerkelijk ver leend door de Medioteek en de Uit- leendienst en infotentoonstellingen maken dat aan de leden beter ken baar. De CM biedt aan thuisverzorg- den de kans om gedurende enkele weken eens een vakantie door te brengen in optimale verzorgingsom standigheden o.m. in Boelare of aan de kust. Wie aan dit initiatief wil deelnemen reserveert liefst tijdig. Aanvragen daartoe kunnen gericht worden aan het Centrum voor Maat- schappijk Werk. Sint-Jorisstraat 26 te 9300 Aalst. Tel. 053/76.15.52. Demokratische aanpak De CM is koploper qua demokrati sche aanpak van de problemen. Het beleid stoelt inderdaad op de ingewonnen visies van de leden. Verleden jaar werden alle plaatselij ke besturen in elke deelgemeente vernieuwd. Bestuurders hebben vor ming nodig om effektief te kunnen oordelen en optreden. De wetgeving nopens de sociale rol van de zieken fondsen is inderdaad complex. Aan deze nood tot doorgedreven vor ming wordt getracht een mouw te passen door de oprichting van de MOB, het Mutualistisch Opleidings instituut voor Bestuursleden. In een reeks van 5 lessen wordt de werking van het Christelijk Ziekenfonds zo historisch als inhoudelijk onder de loupe genomen. Tevens worden de perspektieven van een eigentijdse mutualistische werking toegelicht. De lessenreeks start op donderdag 22 maart in Ter Mael. Verder op 6 april, op 13/20 april en op 18 en 31 mei. LH Tijdens de zomervakantiemaanden wordt op een van de vijvers van het domein initia tie/cursussen windsurfing georganizeerd, elke week van maandag tot en met vrijdag, telkens 3 uur per dag tussen 13.30 en 16.30 uur. Deelnemers moeten ten minste 14 jaar oud zijn. Voor praktische informatie Pro vinciaal Puyenbroeck 091/55.59.00. Van 9 tot 13 april heeft in het provinciaal domein Puyenbroeck een sportkamp ten nis plaats. Het sportkamp is bedoeld als initiatie voor beginnelingen. De lessen heb ben plaats in extemaatverband. Voor prak tische informatie Provinciaal Domein Puyenbroeck, Puyenbrug la te 9070 Wach- tebeke (091/55.59.00.) Aalst. Klantvriendelijke loketcomputers Naar aanleiding van klachten door buren in verband met hinder aller hande wordt op initiatief van en in samenwerking met schepen o.m. voor Ruimtelijke Ordening en Leefmilieu een informatief bezoek aan de mouterijen De Wolf Cosyns gebracht. Buren wonend in een straal van 50 m werden ervan verwittigd. Het ligt in de bedoeling de rechtstreekse bu ren aan de hand van een rondlei ding een beter inzicht te verschaffen in de aktiviteiten van deze firma. De samenkomst is gepland op vrijdag 30 maart te 14 u., Gentsestraat 80. Te 14.30 u. is er een algemene info sessie over De Wolf-Cosyns Mal- tings en te 15 u. volgt een technische rondleiding doorheen het bedrijf. Anderhalf uur later licht schepen De Meerleer het exploitatiedossier van De Wolf-Cosyns Makings toe. In analogie met wat gebeurde met Amylum zal ook hier een kommissie worden opgestart. Naast afgevaar digden van De Wolf-Cosyns kunnen er afgevaardigden van het stadsbe stuur, van rechtstreekse buren en van Aalsterse milieugroepen in ze telen. LH [Tienjarig bestaan gevierd I Met een feestelijke receptie in 'Royal Astrid' vierde de Tandheelkundige I Kring Land van Aalst verleden maandag zijn tienjarig bestaan. Dit met toespraken van de burgemeester in aanwezigheid van leden van het stadsbestuur en van de stedelijke adviesraad voor Volksgezondheid. zorgt De kring van tandartsen van Iroot-Aalst groepeert een 70-tal :den die om de twee maand verga deren om hun beroepsbelangen te behartigen en om via de nodige bij scholing up to date te blijven. Zo zijn ze in staat de meest mogelijke zorgen aan de bevolking te bieden. De eerste kiemen van deze kring dateren uit de periode van de sta king van dokters en tandartsen in december '79. Reeds in februari 1980 werd de Kring opgericht ten huize van stichter-voorzitter Nor- bert Moreels. Er kwamen statuten en tijdens de algemene vergadering werd volgend bestuur geïnstalleerd Norbert Moreels voorzitter, Frank De Bruycekere en Jozef Verbeken ondervoorzitters, Harry Brunau se- kretaris, Guy Mallego penning meester, verantwoordelijke voor de wachtdienst Patrick Blanckaert en bestuursleden Lary Otte, Annemie Mahieu, Luc Asselman en Herwig Stassijns. Tijdens de tien jaar kwamen emin ente sprekers in de Kring aan bod, o.m. de professoren Verlinden eens (KU Leuven), De Bover (RUG) en Bogaert (KU Leuven). Op 29 februari '88 nam Frank De Bruyckere de fakkel van de voorfeit- ter over. Die werd immers meer ak- tief op nationaal vlak. Beroeps- en nevenaktiviteiten Aktuele wijzigingen in de nomen clatuur en tandheelkundige kom missie staan uiteraard vooraan. Ge ijverd wordt verder voor de vrijwa ring van het beroep zowel op deon- tologisch vlak als tegen de inmen ging van de ziekenfondsen met be trekking tot éénzijdige verkorting van de orthodintietermijn, geen te rugbetaling van door tandartsen aangevraagd bloedonderzoek en systeem voor derde betalers ofwel voor iedereen ofwel niet. Er werd een telefoonpiramide op gezet om in geval van urgentie de leden in de kortst mogelijke tijd over een mogelijke aktie te kunnen informeren. Aan de stad Aalst werd gevraagd in de scholen de frisdrankautomaten af te schaffen en uiteraard is de Kring vertegenwoordigd in de ste delijke adviesraad Volksgezond heid. Tijdens de eerste gezondheidsbeurs in '86 was de Kring er present en reeds twee keer werd in de Akade- mie voor Schone Kunsten een affi che bekroond om te verspreiden onder alle gezondheidswerkers. De eerste werd betoelaagd met 5.000 fr. De huidige met als tekst 'Wij snoe pen gezond en poetsen goed' met 10.000 fr. Die ging naar Frank Schollaert, student aan de akade- mie. Onder de leden zelf worden regel matig richttarieven aangegeven voor proteses. Zo wordt gehoopt steeds collega's en vrienden te blij ven en geen konkurrenten. In Bel gië bestaat inderdaad (nog) geen vestigingswet voor tandartsen. Daarmee neemt ons land dan wel een uitzonderlijke positie aan. Als nevenaktiviteit waren er de heu glijke voetbalmatchen en ook bow- lingtornooien op 'De Kat' en te Erondegem. En de jongste tijd wordt de Angelsaksische trend ge volgd en worden snookersessies ge organiseerd. En verder waren er de Sint-Apolloniavieringen en gezins- wandeiingen. Boekje Tijdens de jubileumviering werd ie der aanwezige op een brochure be dacht met de historiek en de aktivi teiten van de kring. Alle leden-tandartsen figureren in dit merkwaardig boekje met foto en praktische gegevens allerhande. Momenteel bestaat het bestuur dat om de twee maand samenkomt in "t Snoepertje' aan de Leopoldlaan uit Patrick Blankaert (wachtdienst), Harry Brunau, Paul Coppens, Frank De Bruyckere (voorzitter), Annemie Mahieu (public rela tions), Guy Mallego (penningmees ter), Norbert Moreels, Benedicte Vandeputte en Marijke Vandevel- de (sekretariaat). LH OOK® Ex-schepen Julien Vinck die het steeds heeft over «Feestelijkheden» en burgemeester Annie De Maght die spreekt over «Onthaal en Public relations» vochten na middernacht op de jongste gemeenteraadszitting een langgerekt verbaal robbertje uit. Stemverheffingen logenstraffingen, ontkenningen en gegoochel met woorden waren daarbij nooit ver weg. Julien Vinck wilde vernemen waarom er in verband met karnaval geen voorafgaandelijke kommissie vergadering van Feestelijkheden was geweest. Maar volgens de burge meester waren er liefst drie, een in maart, een in juni en een in septem ber. «In uw tijd was er maar één en zulks amper één week vóór karna val» kreeg Julien Vinck te horen. Vinck wilde ook vernemen waarom de H. Mis voor overleden kamavalisten niet in het karnaval- programma was opgenomen. Vol gens de burgemeester zijn er twee programma's: een beknopt en een uitgebreid. Daarenboven stelde ze dat de H. Mis een onderdeel is van het programma van de Prinsenka mer. Dat is dan nog een ander programma. Maar Julien Vinck liet liever met zich geen loopje nemen en riposteerde dat andere program mapunten als bvb de bezoeken aan de rusthuizen die ook van de Prin senkamer waren, wél in het officieel programma voorkwamen. Dat de rijkswacht tc paard niet meer de stoet opent is volgens de burge meester te wijten aan het feit dat enerzijds er geen dieren meer toege laten zijn in de kavalkade en ander zijds wegens de schikkingen getrof fen door het eenheidskommando. De Rijkswacht kreeg daarvan de taak te zorgen over de veiligheid van het hele grondgebied uitgezonderd de stoet. De stoet zelf werd beveiligd door de stadspolitie. En die heeft geen paarden. Daarenboven waren er reeds eerder ongevallen met paarden te betreu ren, wat Vinck echter ontkent. «Ga het maar eens aan de politiekommis- saris vragen» verwijst hem A. De Maght. Waarom er geen muziekkorpsen van de streek in de stoet of tussen publi- citeits- en karnavalstoet waren lag volgens de burgemeester aan de noodzaak tot besparing. Ook omdat op de vragen aan de maatschappijen geen positieve respons kwam. Dat was trouwens reeds beslist op 24 juni 11. De muziekkorpsen zullen er fi nancieel niet onder lijden. De VAM, Vereniging van Aalsterse Muziekmaatschappijen zal trouwens zelf een programma opstellen waar de diverse korpsen kunnen optre den. «Ze zullen meer krijgen voor minder optredens» zegde A. De Maght. In karnaval waren trouwens toch plaatselijke muziekmaatschappijen aktief: «de Oude Garde zelfs twee maal maar ook Concordia et Docili- tas van Herdersem en het korps van de Gilles». Dat de foorpleinen tót onveiligheid zouden hebben geleid wilde de bur gemeester niet gezegd hebben. Nog nooit waren de plannen uitgekiend als nu in samenwerking met de poli tie, de rijkswacht en de brandweer. En geen enkele wagen was langer dan de voorgestelde 30 meter, «par don 34 m.». Dat kamavalisten han dig als ze zijn het reglement tracht ten naar hun hand te zetten kan men hen bezwaarlijk ten euvel duiden». En het ging bij die lengte over «praalwagens», niet over spitsvondi ge konstrukties waarmee deze clau sule kon ontweken worden. Willy Van Mossevelde. Wellicht voelde Van Mossevelde zich het karnavalgras van voor zijn voeten weggemaaid door Julien Vinck. Hij ervaarde het reglement zelf als «goed» maar het werd niet altijd toegepast. «Een reglement moet kunnen herien worden» zegt hij. Dat is ook de mening van A. De Maght die stelt dat alles van karna val bespreekbaar is. Er komen in derdaad evaluatievergaderingen door politie en rijkswacht, door het Feestkomitee en door alle karnaval- groepen samen. Voor Van Mossevelde kunnen uit gangswagens wél op de Grote Markt komen op voorwaarde dat de chauf feur zich in sobere staat bevindt. Een gedeelte van de vroegere am biance ging nu verloren en heeft zich verplaatst naar andere oorden. Dat karnavaluitgangswagens bvb bij de massale opkomst op de Grote Markt, bij de verbranding, de Grote Markt zouden afsluiten, zou kunnen fataal zijn moest er zich een ongeval voordoen. Er zou inderdaad geen enkele mogelijke vluchtweg geweest zijn. Aalst. A TB De Natuurvrienden organizeerde een geslaagde dia-avond over de Malakii-Dhaulagiri expeditie (a) Serviceklubs Lionsclub Aalst, Lions Dirk Martens en de Leo's, goed voor respekticvclijk momenteel 40, 29 en 21 leden organiseren op zater dag 24 maart a.s. hun reeds zevende klederophaling. Vorig jaar werd ruim 42 ton kledij opgehaald, goed voor circa 460.000 fr. De Lions verheugen zich in een steeds stijgende trend van de tonna ge. De kiloprijs is wel afhankelijk van de wereldmarkt. Momenteel zou die echter duidelijk in de lift zitten. Gehoopt wordt alleszins dat, niette genstaande de hulp aan Roemenië reeds heel wat kledij voor de Lions niet kon worden opgespaard de ton nage toch nog zal aangroeien. Daartoe zetten zich een zestigtal vrijwilligers in. Leden van de klubs en familieleden. 20 ploegen van elk drie man doorkruisen met kamio- netten of kamion Groot-Aalst en de omliggende gemeenten Lede, Er- pe-Mere met Erondegem, Haaltert met Heldergem en Kerksken, He- kelgem te Essene en Wieze. Nieuw zijn Vlekkem, Ottergem en Burst. Het komitee bestaat uit namens de Lions Dirk Martens voorzitter Ray mond Boterberg, Xaviervan Merris en Bernard Vermeiren, namens de Lions Aalst Luc De Groeve, Luc Bosteels en Walter Reychler en na mens de Leo's Bernard en Jan Sal- let en Hans Verhoye. Er wordt gezorgd voor publiciteit via de pers, via "Kerk en Leven" en via het plaatsen van 250 borden met affiche op kruciale punten, aan openbare gebouwen en bij de in valswegen van Aalst. Het komitee betreurt wel dat het stadsbestuur van Aalst de toelating tot het plaatsen van dergelijke bor den weigerde. In de andere ge meenten was dat vanzelfsprekend wegens hun humanitair karakter van deze aktie. Vanaf 9 uur Gevraagd wordt de zak die U eer lang in uw bus krijgt gevuld buiten te zetten op zaterdag 24 maart vanaf 9 u. Er wordt niet aangebeld en er is evenmin aankondiging via luidspre kers. De 48.000 voorgedrukte zakken worden door de zorgen van Levens vreugde geplooid en ingepakt per deelgemeente. In Aalst-stad wor den er 18.000 aan huis afgeleverd door de Leo's zelf. De anderen krij gen hun zak met de openbare bede- lingsdienst. De opgehaalde zakken worden verzameld aan garage Van der Haegen aan rondpunt De Ha ring en door de zorgen van de firma Depaire met trailers naar de verwerkingsfirma gevoerd. Tot hiertoe was dat steeds een firma te Zulte. Momenteel wordt nog uitge keken welke firma voordeligst voor deze aktie kan zijn. Bij het lossen en laden te Aalst wer ken ook vol enthousiasme een aan tal residenten van Levensvreugde die zich dan ook bij de aktie nauw betrokken voelen. In de verwerk ingsfabriek helpen Leo's bij het los sen. Aan wie op 24 maart door om standigheden verhinderd zou zijn textielwaren buiten te zetten wordt gevraagd die te willen afleveren bij Levensvreugde, Botermelkstraat 201, 053/78.12.22. Voor het goede doel Lions Dirk Martens steunt het ge zinsvervangend tehuis Ravelingen dat aan herinstallatie te Sint-Lie- vens-Esse toe is voor 100.000 fr. en zorgt voor akkomodatie in het Rusthuis te Herdersem in de nieuw bouw, eveneens voor 100.000 fr. Het werkte zopas mee met de zwammarathon, zet ieder jaar twee boeken op band voor gezichtsge stoorden, zorgt voor paaspaketten in rusthuis Sint-Lieven en steunt be hoeftige gezinnen waar nodig. Lions Aalst richt zijn steun traditio neel vooral naar Levensvreugde maar helpt ook via kerstpakketten en toevallige projekten als o.a. Art sen zonder Grenzen en gerechts kinderen. Uit eigen zak steunde het akties in Warschau. De Leo's besteden 200.000 fr. aan sociale werken die ze naast de kle derophaling halen uit bals en film voorstellingen. Nieuw is hun steun aan Ravelingen en Levensvreugde deelt eveneens in de koek. De Leo's organiseren ook uitstapjes naar o.m. pretparken met kinderen uit behoeftige gezinnen. Uiteraard ware dat alles niet haal baar moest er geen sponsoring ko men uit diverse instanties en fir ma's. De Lions danken dan ook al wie op enigerwijze meewerkt. Niet in het minst gaat hun dank uiteindelijk naar... de personen die op zaterdag 24 maart gevulde zakken op de stoep zetten. LH

De Voorpost | 1990 | | pagina 3