Er wordt gewerkt in Aalst Teledienstnieuwtjes Racisme en vreemdelingenhaat vroeger en nu Geïntegreerde basisschakels in drie Aalsterse buurten Munttapijten leggen De Voorpost - 23.3.1990 - 5 nmen ;n no- Het Belfort, het oudste schepen- de werken aan de buitengevels en iiiiis van de nederlanden wordt ge- daken. Eenmaal die werken achter restaureerd. Binnenin zijn de wer- de rug, zal de Grote Markt er in elk ten al achter de rug. Er blijven nog geval heel wat fraaier uitzien. - Teledienst-Aalst is in volle expansie. Het is verheugd dat in het kader van de kansarmoedebestrijding de aanvraag van Aalst door minister Lenssens werd erkend zij het dat er slechts een gedeeltelij ke goedkeuring kwam. Er kan nu immers toch van wal gestoken worden met een geïntegreerde aanpak. Een personeelsuitbreiding van anderhalve beroepskracht werd aan Teledienst teogestaan om met verschillende Aalsterse welzijnswerkers aan dit projekt te wer ken. - Op woensdagnamiddag 4 april openen Teledienst en het Centrum voor Levens- en Gezinsvragen hun deuren van 15 tot 19 u. Er zijn andermaal overheerlijke pannekoeken met geurige koffie. - CLG bestaat 20 jaar. Dat mag niet onopgemerkt voorbijgaan. Gisteren donderdag startte een nieuwe groep, "V.I.M." of "Vrou wen in de Middenleeftijd". Om de twee weken is er met begeleiding door Martina De Troyer en Lutgarde Declercq samenkomst voor vrouwen. Vrouwen zijn er steeds volledig vrijblijvend welkom als ze tussen 40 en 60 jaar zijn. Er komen bovendien gespreksavonden. Op 18 mei Fons Van Steenwegen over relaties en relatiemoeilijkheden, op 1 juni Magda Herman over echtscheiding en de kinderen en op 12 oktober Hugette Daelmans over opvoeding. Elke geïnteresseer de is er steeds welkom. - Op maandag 30 april andermaal meiboomplanting aan buurthuis '"t Spieken" in de Botermelkstraat. Wie van de buurt is blijft er. Wie niet van de buurt is, komt erheen. - Een sticker met het T.D.-embleem gekleefd op raam, deur of brievenbus zal vrijwilligers-antennes herkenbaar maken. Momen teel heeft Aalst drie vrienden- en burenhulpkernen: Mijlbeek, H.Hart en Sint-Paulus. - Vrijwilligers fungeerden als klankbord van de klachten en verzuch tingen van bewoners van Sint-Job en Sint-Lieven. Na enig tumult tijdens de voorbije maanden is in rusthuis Sint-Job de rust terugge keerd. Het vertrek van een aantal zusters leidde er naar een aantal onzekerheden en ongemakken. "Nieuwe mensen, nieuwe gewoon ten". In rusthuis Sint-Lieven kan het nog wel even duren. Wijzigin gen brengen uiteraard allerhande ongemakken mee. Niet in het minst bij senioren en zieken. - Aalst was onlangs gastheer voor de nationale Home Info- stuur groep. U kan er terecht elke eerste en derde vrijdag van de maand van 10 tot 12 u. en elke tweede dinsdag van de maand van 19 tot 20.30 u. - De stuurgroep "Senioren voor senioren" heeft drie werkgroepen opgericht. "Sensibilisering" ging reeds van start op 7 maart. Met Conny Neefs, Theo Van Gijsegem, Bart Saeys en Herman Slagmul- der werd het een weergaloos sukses. Er moest zelfs in extremis via de media gepubliceerd worden dat de zaal totaal uitverkocht was. "Adviesverlening" sta sociaal gerontoloog in opleiding Bruno Van de Verre en van Nestor De Cock. Een aantal senioren die aktief waren tijdens hun beroeps loopbaan op diverse voor senioren interessante terreinen zullen er advies verlenen. Bijv. over pensioenen, belastingen, huisvesting, huurkontrakten e.d.m. Tenslotte zal de werkgroep "redaktie" de band onderhouden met de senior-antennes, de adviesgroep en met teledienst via een driemaandelijks tijdschriftje. Dit onder de leiding van Hubert Vercruyssen. - De werkgroep "De Helpende Hand" inventariseert momenteel o.l.v. Hildegard Gern de kamerwoningen te Aalst. Kathleen Plehier steunt via haar eindwerk als stagiaire en ook rotaract werkt mee. - Het sociaal huurderskoitee Horebekeveld kreeg vastere vorm. Men kent nu de knelpunten en de verwachtingen. Op de enquête werd door 75% van de inwoners gereageerd. Fan-tas-tisch. Na jarenlang gepalaver, na van Pontius naar Pilatus te zijn gestuurd, na herhaalde persmededelingen en na o zo veel zweet komt het speelplein Hore bekeveld er uiteindelijk toch. De kinderen zijn reeds dolblij maar- het is er nog niet, al zou de kogel toch door de kerk zijn. Door de kapel is hij alvast. Nu komt er inspraak van de buurtbewoners over dat speelplein en de inrichting ervan. "Wij hebben aan '"t stad" beloofd die inspraak te organiseren. Zij hebben hieromtrent nog niet veel kaas gegeten." En ondertussen wordt er ook werk gemaakt van "een huurdersboek". - Meer dan ooit is er nood aan een preventief beleid voor jongeren. Vanuit zijn dagdagelijkse praktijkervaring wil Teledienst op zoek gaan naar mogelijke oplossingen. Een aantal mistoestanden en misgroeiingen zouden kunnen voorkomen worden. Een werkgroep met vrijwilligers en vaste medewerkers zal er gestalte aan pogen te geven. - Gezocht - Een begeleidster voor de werkgroep De Helpende Hand om samen met Hildegard Gern deze verantwoordelijkheid te dragen. - Mensen die weet hebben van te huur staande kamers. - Vrijwilligers om mee te werken met Auxilia, edukatief vrijwilligerswerk. - En vrijwilligers die een drietal uren per week willen lesgeven, bureelwerk doen of de materialenbank in orde stellen. Bel aub naar 053/7815 05. LH Op vrijdag 23 maart om 20.00 uur heeft in het jeugdhuis Terlinden, ingang via de Sylvain Van Der Guchtlaan naast het Park Terlin den, een avond plaats rond "racis me, fascisme en vreemdelingen haat, vroeger en nu". U hoort er Regine Beer aan het woord en zij vertelt over haar .ervaringen als overlevende van Auschwitz-Birke- nau, twee koncentratiekampen uit de jongste wereldoorlog waar zich heel wat gruwelijke taferelen heb ben afgespeeld. Regine Beer is een Joodse vrouw die in Antwerpen woont. Ze is voor zitter van de Auschwitzstichting en tijdens de tweede wereldoorlog was ze een van de slachtoffers van het Duitse anti-semitisme dat uiteinde lijk heeft geleid tot deportatie, kon- centratie en vernietiging van het Joodse volk. Zelf kwam Regine Beer terecht in de uitroeiïngskam- pen van Auschwitz en Birkenau. Miljoen van haar lotgenoten von den er de dood. Regine Beer heeft de holocaust overleefd en vertelt haar wedervaren. Haar verhaal is een aanklacht tegen de waanzin van de "Endlösung", maar ook tegen racisme en vreemdelingenhaat in het algemeen. Ze trekt de lijn van toen door naar ozne tijd en toont aan dat blinde rassenhaat nog lang niet tot het verleden behoort. Inte gendeel. In onze onmiddellijk om geving doen zich voortdurend uitin gen van racisme voorhet reikt van een zeker onbehagen bij ouders die vernemen dat hun zoon of dochter een intieme verhouding heeft met een gekleurde of alleszins "vreem de" partner tot systematische dis- kriminatie van Turken of buitenlan ders in het algemeen. Trouwens, is de term "buitenlanders" sinds de vestiging van talrijke buitenlandse werknemers in ons land, niet in raci stisch vaarwater terecht gekomen Met alle stereotiepen vandoen "Mijn buurt zit vol buitenlanders", "Ik moet geen buitenlanders naast mijn deur", "Alle buitenlanders het land uit". Het is niet ondenkbaar dat buitenlanders op de lange duur meer en meer als "de vijand" wor den aanzien en het objekt worden van een grenzeloze agressie. Net zoals de Joden altijd en overal han dige zondebokken zijn geweest, krijgen de buitenlanders de dag van vandaag vaak de schuld van alles wat er misloopt in de maatschappij: de kriminaiiteit, de werkloosheid, de woningnood, enz. Het is naar dit soort van evolutie dat Regine Beer een waarschuwende vinger uit steekt. Zo heeft in Duitsland het hoogste Westduitse rechtscollege bepaald dat een krantekop als "Tür- ken raus" mag, omdat het niet gaat om een opruiing, maar veeleer om het uiten van een mening. "Juden raus" is wel opruiing, "gezien de jodenvervolgingen tijdens het Der de Rijk". De vraag is dan natuurlijk hoeveel miljoen doden er precies moeten vallen voor een minder heidsgroep aanspraak kan maken op politieke en juridische bescher ming? (jmh) In het kader van het Fonds Lenssens ter bestrijding van kansarmoede verheugt Tele dienst zich dat de aanvraag van Aalst door de minister als passend werd erkend. Een aan tal andere voorstellen van het stadsbestuur vonden minder genade. Ook het Teledienst- projekt kende slechts een partiële goedkeu ring maar Teledienst is alleszins tevreden dat kan gestart worden in samenwerking met tal n van andere instanties die aan welzijnswerk Ook de restauratiewerken aan de de steigers gehaald Nu wacht de doen. Dat er bovendien een personeels- Begijnhofkerk schieten goed op. De onderbouw van de Begijnhofkerk uitbreiding inzit van anderhalve hemen* 'oren is ondertussen al helemaal uit nog op de aüverking. uirommng inzit van anderhalve beroeps- B kracht maakt de realisatie van dit projekt meer haalbaar. Kansarmoede Gisteren startte een enquête in verband met de woonsituatie van tal van Aalstenaars. Eén facet van de kansarmoede. Aalst heeft bo vendien buurten emt verhoudingsgewijs veel laaggeschoolden, migranten, bejaarden, daklozen.. Meer dan U alleszins zou vermoe den. Achter een nietszeggende voorgevel schuilt vaak heel wat miserie. Niet iedereen loopt met zijn noden en situaties de straat op. Een onderzoek van het koördinatiekomitee leverde in dat opzicht duidelijke resultaten op. Basisschakels op buurtniveau In wezen betreft het projekt de "inplanting van geïntegreerde basisschakels op buurtni veau". Inderdaad kunnen "hopeloze situa ties" en "vergeten, verkommerde buurten" tot enige bloei worden gebracht enerzijds door opbouwwerk ter plaatse maar boven dien door de mogelijkheid te kunnen "scha kelen" naar bestaande voorzieningen en diensten. Merkwaardig genoeg maken kan sarmere groepen er minder gebruik van dan beter gesitueerden. Dat afzonderlijke wel zijnsdiensten zich in elke buurt trachten op te bouwen, is wegens de herkenbaarheid niet aan te raden en wegens de bezuinigingen bovendien niet haalbaar. Daarom komt men beter tot basisschakels. Dat Teledienst uit verkoren werd voor dit projekt zal wel stoe len op het feit dat Teledienst reeds op derge lijk vlak zijn sporen heeft verdiend. Het is een service naar andere dienstverleners die via basisschakels makkelijker kontakt krijgen met kansarme bewoners. Drie buurten Teledienst wil in drie buurten een geïnte greerde basisschakei realiseren. In de wijk Botermelkstraat-Rozendreef-Horebekevel; in de buurt Hart-Varkensmarkt en te Erem- bodegem in de buurt Alfons Van de Maeles- traat-Keppestraat. Voor de andere buurten komt er een antenne-net met vrijwilige bu renhulp en signaalfunktie. Het worden plu ralistische bezette buurtcentra waar een op bouwwerker aktief is en methodisch omgaat met de noden van de kansarmen van de buurt. Met aanbod van vormingskansen, van hulpverlening envan ontspanningsgelegen heid. Voor deze buurtbewoners moet boven dien een inspraak- en participatiekanaal worden ontwikkeld. Dat staat immers pri mair. Een antenne-net is een spontaan doch gestruktureerd werkend net van vrijwilligers die zorgen voor eerstelijnshulp en zonodig doorverwijzen naar professioneel welzijns werk. Het verenigingsleven dient erbij te worden ingeschakeld zonder enig onder scheid van ideologische of filosofische over tuiging. Uitwerking Elementen van geïntegreerde basisschakels zijn jeugdwerking (o.m. naschoolse kinder begeleiding), Speelpleinwerking (o.m. pre ventie van jeugddelinkwentie) en bejaarden- werking (o.m. dienst verlenen, informeren en anumeren). En verder aandacht voor so ciale huurproblemen, voor de eigen woon omgeving, organiseren van ztdagen en per manente eerstelijnshulp, volwassenvorming en opstarten van een overlegplatform voor bewoners en organisaties. Steeds inspelend op reële behoeften en met beroep te doen op andere partners uit het samenwerkingsver- bond en waar nodig op derden. Met de uit bouw van buurtwerking op de rechteroever en van vrienden- en burenhulp die reeds enige aanzet kregen was Teledienst dus al leszins reeds eerder op de goede weg. LH In de Sint-Martinuskerk zijn er bin nenin werken aan de gang. De elek triciteit wordt gemodernizeerd en H krijgt voorrang op alle andere wer- p ten. De restauratie zou een slordige 100 miljoen kosten en zou gebeuren •n drie fasen. 3p de Houtmarkt werden de bo ten gerooid. Meteen een heel an- er uitzicht voor de bewoners. Tij- ens de eerste storm sneuvelden eel wat bomen. Met karnaval- taandag werden er eveneens enke- geveld. De bomen werden ook weggehaald. Groot was de verba zing van de omwonenden toen ze de rekening kregen geprezenteerd. Zij kregen een faktuur binnen. Zij wor den het kind van de rekening of mischien toch niet. Het stadsbe stuur zal in deze aangelegenheid optreden als scheidsrechter. Volgend jaar, zo zijn de vooruitzich ten, worden er dan nieuwe bomen aangeplant. Hel zullen bomen zijn met al een zekere stamdikte. Ze krijgen een korfbescherming en ook een wortelbescherming, (da) Munttapijten leggen is in de regio duidelijk in. De bedoeling is telkens goederen, van zelfklevers en derge- uiteraard een flinke som geld te sprokkelen. De eraan gekoppelde bestem- rijke meer. Met het verzamelde geld ming kan uiteraard fel variëren. Uiteraard blijft het steeds ludiek en zullen Rwandese klassen worden pittoresk en wordt het de vrucht van de inzet van velen. Vele kleintjes geadopteerd Wat het uiteindelijk maken nog steeds een groot. zai opleveren is nog niet geweten. Sint-Maarteninstituut In het SMI werd het munttapijt dat er gerealiseerd werd een steuntje voor de aktie van Broederlijk Delen rond het projekt Rwanda. Een de gelijke bewustwording van de pro blematiek gjng eraan vooraf in alle klassen. Ook werden er projektda- gen georganiseerd en konden de studenten kennismaken voor zover nog nodig met verschillende orga nisaties aktief in dezelfde rijn. De Een echt streefcijfer werd niet ge steld. Toch hoopt initiatiefnemer Mare Verwaeren de kaap van de 100.000F te bereiken en liefst te overstijgen. konkrete situatie in Rwanda werd toegelicht door de Rwandese Pauli ne Nsengiyumva. Tijdens de middagpauze werd giste ren een groot munttapijt op de speelplaats gespreid in de vorm van het land Rwanda. Met vijffrank stukken o.m. komend van diverse kreatieve aktics van klassen als soli- dariteitseetmalen, sponsoring door vrienden, kennissen en familiele den, een verkoop van tweedehands- Blikvanger wordt naast een aantal In de hal van de firma De Ras wagen de gidsen en scouts van Lede zich zaterdag 31 maart aan een gelijks oortig evenement. omkaderende aktiviteiten het op treden in absolute primeur van de 'Kindercrècheband'. Het tapijt wordt gelegd in de vorm van het embleem van de scouts. Voor het optreden van deze 'band' moet 80F betaald worden. In groep te reduce ren tot 60F. Deelnemen aan de ak tie geldtapijt vraagt minstens 20F. De gelden worden aangewend voor de realisatie van een projekt voor een valabel scoutslokaal. LH

De Voorpost | 1990 | | pagina 5