Hot News van 't college [eerderheid stemde motie oor inspraak bevolking gewoon weg Bericht aan de abonnees Zesde Affligemse Oldtimerbeurs dit weekend petwerk op zoek naar waardige opvolger Speelde het stadsbestuur 'Katjen alhoe'? De Voorpost - 30.3.1990 - 11 pi samenspraak met CVP, VU en Agalev interpelleerde Luc Van Lierde in Verband met het behoud van ons beschermd historisch erfgoed in Aalst. Met ligt niet in de bedoeling de plotselinge opheffing van de bescherming tan de H. Geestkapel door minister Waltniel aan te vechten. Welke ook pijn beweegredenen mogen zyn, we zullen de beslissing ondergaan'. ondemokratische tête a tête-po- itiek van de burgemeester wil Van jerde even op de korrel nemen, ilitiek gekonkel loont uiteindelijk :h niet. Dat weet zij zelf ook wel. ij citeert wel hoogleraar stede- juw en planologie bij RU Gent rérmeersch die als eminent stede- iuwkundige poneert dat Vlaamse idskernen groot gevaar lopen. Sty marketing' wordt de grote -iging van dit decennium. 'Men de stad verkopen als een stuk :ep waarvan de verpakking be- ngrijker is dan de inhoud'. Van jerde wil dat onze stad geen eko- imisch fenomeen wordt doch een jfbare stad waar kultuurhistori- :he en maatschappelijke waarden »ger worden aangeslagen dan orbijgaand geldgewin. Professor :rmeersch pleit aan ook, de zwak- :den van politici kennend, voor lenbaarheid in deze materie. ;cente ervaring leert inderdaad t de procedure voor het opheffen ,n de bescherming van een be- 'lerm monument onvoldoende iarborgen biedt. Anderzijds ht va wordt een vraag naar bescherming réi gekenmerkt door een grondige nspraakronde van alle betrokke- len. Voor déklassering is dergelijke nspraak dus niet noodzakelijk. De ecente opheffing van de bescher- ling van de H. Geestkapel is een récedent en een voorbeeld van de :htzinnigheid die door het dekreet n 3 maart 1976 wordt mogelijk maakt. 'an Lierde vraagt zich dan ook af of r ook déklassering komt van het isbroek om 'de Ring door te trek- ïn'. Dm deze anomalie uit de weg te ruimen vraagt Van Lierde namens CVP, VU en Agalev dat volgende motie in alle vrijheid zou worden apsproken en doorgestuurd naar de 'w|gere overheid, ft&tie 27.3.90 Jekonfronteerd met een vraag tot ieklassering van een officieel be- |rchermd monument en de voor ie- ler welbekende afhandeling van ieklassering, stelt de Aalsterse ge meenteraad vast: bescherming van monumenten waarbij geciteerd worden het stad huis en net Oud Hospitaal. De be komen toelagen voor de restauratie van het belfort zijn o.m. het gevolg van de benaarstiging van dit dossier door het stadsbestuur. De Meerleer dat volgens artikel 14 van de wet juicht verder toe dat ook de privé- van 7 augustus 1931 de procedure sektor aktief is op dit vlak waarbij voor deklassering identiek was aan deze voor klassering - dat volgens artikel 9 van het de creet van 3 maart 1976 tot be scherming van monumenten en stads- en dorpsgezichten, de Ko ning (de minister) gemachtigd is, na de Koninklijke Kommissie ge hoord te hebben, de bescherming van een monument te wijzigen of op te heffen - dat de gevolgde procedure voor de behandeling van de aanvraag tot deklassering van een be schermd monument niet gevoerd is zoals voorzien bij dekreet van '76 - dat uit de feiten gebleken is dat de wet van '76 onvoldoende waar borgen biedt, vooral omdat een openbaar onderzoek bij deklasse ring omzeild wordt. Deze motie beklemtoont dan ook het ondemokratisch karakter van de gevolgde procedure en maakt de gemeenschapsminister attent op evidente lacunes op wetgevend vlak. Deze motie drukt enkel de bekom- hij verwijst naar de kastelen van Moorsel en van Muylem. Onontvankelijk? Omdat vermoed wordt dat de meer- derheid tegen de minderheid in de 2 beklaagde motie alleszins niet-ontvankelijk zal Bedot... verklaren bij stemming geven Mau- willy Van Mossevelde hield er heid krijgen. 'Ook de leden van de meerderheid moeten deze motie kunnen goedkeuren'. Weggestemd Pogingen om de motie er toch door te nalen mislukten. Vera Van der Borght (CVP) stelde dat er reeds eerder moties door deze raad wer den verhandeld als bvb. die over amnestie en over bingo's. Maar vol gens schepen Hooghuys stemde de ze raad eens een motie tegen het IC-IR-plan van de NMBS die men Sedert begin van dit jaar heeft de Regie der Posterijen het stelsel van de bij post ingetekende of door haar tussenkomst vernieuwde abonne- nemten afgeschaft. Nu het eerste trimester van 1990 voorbij is, zullen de abonnees die voor een periode van drie maand hebben ingetekend op "De Voorpost" dezer dagen een ontvangkaart in hun brievenbus aantreffen. Op die kaart vindt U het bedrag reeds ingevuld terug om uw abonnement op "De Voorpost" voor een nieuwe periode van drie maand te verlengen. U kan dat bedrag overmaken op het rekening nummer dat op het formulier is vermeld. rice De Kerpel en Willy Van Mosse velde op voorhand hun kommen- vooraf nog aan een emotioneel ge laden verklaring af te leggen. 'De mernis uit van de gemeenteraad van trent te raadp|egen dat is dan een Aalst om haar met veel moeite be- Jeemte jn de wet daarop in deze schermde monumenten ook effec- motie wordt gewezen. De motie wil tief te behouden voor de komende jnderdaad een signaal zijn naar de generaties en dit wars van politieke overheid. De2e motie heeft als doel polemieken of afrekeningen. taar. Na de stemming zou hen in- stemming over de opheffing van de derdaad het woord niet meer wor- bescherming van de H. Geestkapel den verleend. Maurice De Kerpel verliep volgens vooraf ingenomen stelde dat de meerderheid er duide- standpunten. Ik voel er me gewoon lijk geen bezwaar in had aan de mi- bij bedot!' nister advies te verlenen. Toen werd Amper 36 uur na de stemming in de lr..m5 §f.egemeenteraad was de beslissing tot Aflfigem. De exclusieve Porsche die op de old-timersbeurs van Affligem zal te feit of dit al dan met een materie déklassering door minister Waltniel zfcnain voor deze raad zou zijn. Voor de reeds te horen in de radio. 'De ge- opheffing van de bescherming van meenteraad voerde een komedie op de H. Geestkapel werd de bevolking die eigenlijk een drama werd met niet geraadpleegd. Men wilde im- slechte akteurs, een betwiste prol- mers drukking vermijden. Nu ko- oog en een epiloog die de bevolking men zeggen dat dit geen materie is jn haar blootje zette. Deze zitting voor de gemeenteraad noemt De was er een van het belachelijke type. Kerpel verstoppertje spelen katjen Poijtjci worden er allerminst ge- ahoe spelen met de bevolking. loofwaardiger door. Ik behoor niet m En als minister Waltniel het met tot deze kategorie. En ik weet dat Morgen zaterdag 31 maart en zon- we model. nodig had de bevolking daarom- velen denken zoals ik'. Aldus Willy dag 1 april presenteert Affligem an- De 904 of ook Carrera GTS was een Van Mossevelde. 'Als u de onontvankelijkheid stemt zit u precies in het verlengde van wat u deed voor de déklassering', voegde De Kerpel er nog aan toe. En Luc Willems nodigde Mare Gal- le die in de tekst van de motie on ontvankelijke elementen had ont- de mensen die nog begaan zijn met Schorsing het lot van ons historisch erfgoed De voogelegde motie behandelen gerust te stellen en meer waarbor- gaf aanleiding tot een vorafgaande- yoor de toekomst in te bouwen. lijk beraad waardoor een schorsing Pe jongste tijd werd weinig gedé- go van de zitting noodzakelijk werd! klasseerd. In Aalst gebeurde dat vankelijk te maken. 'Denkt gij mis- Terug na overleg stelde Mare Galle ,^1. -»•••— «--- dat deze motie een materie is voor de Vlaamse Raad en niet voor een gemeenteraad. Voor hem is deze motie niet ontvankelijk. Ook voor SP-schepen Dirk De dat heel wat belangrijke monumen- stemd. Meerleer is deze motie niet vatbaar *en en landschappen meer veilig- voor behandeling in de gemeente- raad. 'De minister kan zich laten adviseren waar hij wil en door wie hij wil. Adviezen blijven raadgevin gen en moeten niet noodzakelijk opgevolgd worden.' Maar wat betreft de toekomst zal het stadsbestuur zich inzetten voor dermaal zijn Old-Timerbeurs in het Béllekouterkompleks aan de E40, afrit 19a. Aan de bezoekers worden een 200- tal classics en old-timers voorge steld met daarbij tafels met de bege leidende wisselstukken, boeken, miniaturen allerhande, curiosa en waard uit die tekst dan toch door juke-boxen uit de jaren 50. schrappingen of aanvullingen ont- Speciaal staan in het brandpunt van vankelijk te maken. 'Denkt gij mis- de belangstelling een aantal Por- schien dat ik uw teksten ga schrij- ches exklusief tot en met waaronder beurs is er bovendien voor gekend mijlpaal in de omwikkeling van de kompetitiewagens. Hij was inder daad ontworpen via een totaal nieu we filosofie. De motor was centraal gelegen en het algemeen profiel deed denken aan een Ferrari 246 GT. Van deze wagen zijn destijds slechts 116 stukken geproduceerd, kompetitiewagens inkluis. Het gaat dus om zeldzame bezienswaardig heden te Affügem-Hekelgem. Deze Ook voor Willy Van Mossevelde Ven', was de repliek van Galle. Het de 904 uit Autoworld, speciale Car- dat er telkens heel wat wagens van (VU) moet deze motie in de ge- bleek allemaal boter aan de galg. rera's en Speedsters en hopelijk ook meenteraad kunnen behandeld Meerderheid tegen minderheid een rallywagen. worden. Met deze motie is er kans werd deze motie gewoon wegge- *n schril kontrast met deze classics 054-33.35.46 LH staat er tevens een eigentijds Por- che-exemplaar van het laatste nieu- LH Aalst. Kamiel De Blander, de gewezen kwiskommissaris zet er een punt achter I rét voor de lustrumviering neemt I iwiskommissaris Kamiel de Blun der afscheid van Netwerk. "Ik neem I een afscheid omwille van verschil- J snde kleine en grote ruzies, neen, I tmoet er mee stoppen omdat mijn 1 aak voorgaat." I *an bij de stichting van netwerk was I ïamiel vrijwillig medewerker van 1 fetwerk. Hij fungeerde zowel als I et duiveltje doet-al. Op een be- I aaide dag was de kwisleider niet I anwefeig en Kamiel sprong dan I laar in. Zo werd hij de kwiskom- I aissaris. Hij geeft toe dat hij het als I wisleider niet altijd even gemakke- I 'jlc heeft gehad. Soms moesten er I epaalde korrekties worden door- I evoerd en heel zelden ook sankties I" etroffen. Maar uiteindelijk verliep Hes in goede banen, edert kort is Kamiel de stralende s achter een tapkast en die taak INnbineren met die van kommissa- s 's niet langer mogelijk. "Ik weet 'at mijn ontslag voor heel wat Net- 'erkvrienden hard zal aankomen. aar men zal wel een goede opvol ger vinden. Niemand is onmisbaar" zegt hij en hij is blij te kunne terug blikken op een fijne tijd met vooral vele mooie herinneringen aan talrij ke zajerdagavonden (da) In het kader van de nieuwe verdrukkings campagne tegen de klandestiene katolieke kerk werden in China twaalf inlandse bis schoppen aangehouden. Onder hen de 83 jarige Mgr Antoine Zhang Guyangyi die zich onderscheiden heeft in de oorlog in Italië. Brunei, een land ten noordoosten van Bor neo heeft nu ook zijn eerste inlandse kato lieke priester. Het is de 38 jarige Comeliu Sim, de oudste van een gezin van zes kinde ren, die door de bisschop van Miri tot priester werd gewijd. Hij deed zijn priester studies in de Verenigde Staten. Tot 29 april heeft in het stadhuis van Sint- Niklaas een tentoonstelling plaats met de geselekteerde werken van de provinciale wedstrijd voor fotografie. - Lopende geruchten over een eventuele herstrukturering van de zaterdagmarkt te Aalst werden tijdens de perskonferentie van het schepencollege bevestigd. Met dien verstande dat de zaak momen teel nog in de fase van de bespreking is. Mede met de geplande bouwwerken in de Korte Nieuwstraat wordt de toestand op de huidige plaatsen duidelijk onhoudbaar. Een werkgroep werd dan ook opgericht bestaande uit afgevaardigden van de Middenstands- raad en van de Marktkommissie. Het is hun taak de situatie te onderzoeken, de zaken op een rijtje te zetten en een aantal mogelij ke oplossingen te suggereren. Biefstuk verkopen naast korsetterie of kaas naast textielwaren is inderdaad eerder eigenaardig. Ook in de Boterstraat is de toestand niet langer houdbaar op zaterdagvoormiddag. Burgemeester De Maght beklemtoonde wel duidelijk dat het hier gewoon om een werkdokument gaat en dat, als het lot herstrukture ring komt, er ruime inspraakmogelijkheid zal zijn. - Wat betreft het NMVB-vervoer naar het ASZ is de situatie nog niet veranderd en dus onvoldoende. Na aandringen bij minister Sau- wens zal de hoofdverantwoordelijke van de NMVB-direktie Gent, aan de stad Aalst voorstellen moeten voorleggen. Er zou reeds blijken dat een eventuele buslijn rendabel zou zijn. Dat is alleszins een pluspunt. Over de datum waarop minister Sauwens naar Aalst op werkbezoek komt kon nog niets worden medegedeeld. - Aan de Houtmarkt beleefde een automobilist die er zijn wagen had geparkeerd een triestige belevenis. Omdat er werken bezig zijn aan de Houtmarkt waren er borden geplaatst met parkeerverbod. Had die man ze niet opgemerkt? Of heeft hij ze genegeerd? Niet zo erg ware er niet die fameuze storm gekomen waarbij in no time als voorzorgsmaatregel bomen op last van het stadsbestuur werden feveld en weggesleept. Leeds eerder kreeg de man in kwestie een pro justitia in de bus gestopt. Nu kwam er echter nog een faktuur bij in verband met de kosten van weg te takelen. De persoon in kwestie voelt zich duide lijk bekocht en slachtoffer van een samenloop van omstandigheden. Het stadsbestuur raadde hem reeds schriftelijk aan een verweer schrift in te dienen. Of hij daarmee enige kans heeft op sukses blijft een open vraag. Burgemeester De Maght kan er onmogelijk in bemiddelen. Dan zou ze haar bevoegdheid te buiten gaan. Anderzijds is het zo dat de desbetreffende borden er reeds 24 u. stonden toen de wagen werd weggetakeld. En een wegtakelinggaat automatisch gepaard met het voorleggen van een faktuur... Schepen De Meerleer, jurist, raadt de persoon in kwestie aan een verweerschrift in te dienen bij de prokureur des konings te Dender- monde. 'Een eventuele minnelijke schikking kan nog vernietigd worden. En alleszins speelt gebeurlijke twijfel in het voordeel van het slachtoffer'. Die man had er uiteraard ook geen weet van dat er storm op komst was en dat bomen zouden worden geveld. - De dienst toerisme van de stad publiceerde recent een viertalige folder. Die moest zelfs herdrukt worden want er kwamen storende fouten voor in de vreemde talen. Gewerkt wordt momenteel aan wandelpaden, o.m aan dat van het Osbroek en dat in het stadscentrum. In samenwerking met de Federatie voor Toerisme worden dagar rangementen uitgewerkt, Aalst werd trouwens door de Federatie uitverkozen om een nationale bespreking te voeren in De Werf over deze materie. Er komt ook een dagtrip door de Faluintjes met vermelding van de horecamogelijkheden ter plekke, o.m. een toeri stische dagschotel aan maximaal 350 fr. Wandelingen ook in het stadscentrum en langs het Boon- en het Daenspad, uiteraard met begeleiding, voor de natuurminnaar toch ten doorheen Osbroek en Kravaal en ook kombinaties van beide. Op de dienst Toerisme is een veelheid aan folders te bekomen. - Dat de begroting van de stad Aalst (nog) niet goedgekeurd is, daaraan wordt door het college niet zwaar getild. Uitgaven op de buitengewone begroting kunnen daardoor wel reeds worden ge pland doch niet gedaan. Voor de gewone begroting kan gewerkt worden met voorlopige twaalfden op basis van vorige begroting. Omdat Aalst een van de eerste met zijn begroting klaar was kan het reeds nu met die 12-den werken. Dat de begroting nog steeds niet goedgekeurd is zou kunnen liggen aan het feit dat het bestuur er duidelijke aksenten in legde en dat men in het provinciebestuur wellicht eerst de vergelijking wil maken met de begrotingen van andere steden. Normaal moet de begroting binnen de 100 dagen na de betekening goedgekeurd of niet goedge keurd worden. Momenteel is het dus betrouwvol wachten geblazen. De minister en de gouverneur staan positief t.o.v. Aalst'. - Er was gesteld dat karnaval 90 zou geëvolueerd worden en dat daaruit eventuele lessen zouden kunnen worden getrokken. Mo menteel is men aan evaluaties toe op diverse vlakken. Die belanden dan bij het Feestkomitee dat bespreekt, eventueel wijzigt en door speelt naar het stadsbestuur waar ook een gemeenteraadskommis sie er nog haar zegje zal over hebben. - Aangiften van stormschade werden door het stadsbestuur dadelijk - zelfs per fax - doorgestuurd naar de gouverneur. Ook de aangiften van schade geleden door partikulieren. - Een vraag naar het 'poortje' tussen ASZ en RIBSO zal doorge speeld worden aan het OCMW. Er werd gezinspeeld op het inne men van parkeerplaatsen door personeel van het RIBSO op de parking van het ASZ. Via dat poortje zouden de chauffeurs dan terug makkelijk in hun school geraken. Maar anderzijds werd gesteld dat het poortje er reeds lang is. Destijds was er inderdaad sprake van mogelijkheden van patiënten van het ASZ om gebruik te maken van het RIBSO-zwembad. 'Een achterpoortje'? - Het terrein van het vroegere vliegveld in de Affligemdreef werd volledig opgekuist. Allerlei betonnen materialen en dergelijke wer den verwijderd. Er worden jonge notelaars aangeplant. Aalst krijgt er over een paar decennia een bos bij, het 'Notelarenbos aan de Dreef. - Burgemeester De Maght stelde nog op de perskonferentie dat er bij een ernstig ongeval dadelijk een samenwerking op gang komt tussen stadspolitie, rijkswacht en brandweer. Onlangs bij een zwaar ongeval op de E40,.bleek dat plan andermaal goed te funktioneren. Heel wat filevorming, vooral op piekuren, kan daardoor voorko men worden. - Aalst is een centrumstad vermits ze meer dan 50.000 inwoners telt. Ze geniet er de voordelen van. Althans de bewoners en de omwo ners. Het stadsbestuur krijgt er echter tal van bijkomende lasten mee, o.m. het zorgen voor de nodige parkeergelegenheid. 'Het deficiet van de stadsrekening Aalst staat in rechtstreeks ver band met deze centrumfunktie' stelde schepen A.E. Bogaert. Die centrumfunktie vertaalt zich o.m. in De Werf, de bibliotheek met haar filialen, de stadsscholen met vooral het kunstonderwijs, het archief, de opvangdiensten voor kinderen, de sportinfrastruktuur - o.m. de zwemkom, de burgerlijke stand, het kasteel Terlinden en nog heel wat meer. Ook de brandweer die per jaar aan Aalst 90 miljoen kost waarvan slechts 17 miljoen overheidstoelage. Aalst is dan ook financieel het slachtoffer van de vele diensten die het voor niet-Aalstenaars biedt. Momenteel wordt deze kwestie beproken binnen Vlareco, de Vereniging van Vlaamse Steden en Gemeenten.

De Voorpost | 1990 | | pagina 11