Discipelkoncert in De Werf Vorming in De Werf - Voorjaar '90 De 'De Visstory' in de Bathyscaaf Jos Brink in "De Werf' In 'Het Narrenschip' gebeuren gekke dingen. Kuituurcentrum De Werf Aalst J Arm sterven met twee miljard Ernst in De Werf 14 - 30.3.1990 - De Voorpost Aalst. De "Discipelen" in aktie De Evangelische Gemeente Aalst, Tramstraat 1, organiseert in de theaterzaal van De Werf, Molen straat 51 op maandag 16 april te 20 u. een Discipelkoncert. Vrije toegang voor iedereen. Discipel is een van de Nederlandse groepen uit de Continental-stal, waartoe ook bekende groepen als de Continental Singers en Wings of Light uit de USA behoren. De groe pen van Continental Sound staan garant voor muziek van hoog ni veau, volle zalen en een enthousiast publiek. Kranterecensies met kop pen als 'Gospelformatie krijgt jeugd met show', 'Verrassende presenta tie' of 'Optreden blijkt verademing' zijn geen uitzondering. Discipel is twaalf jaar geleden opge zet en heeft ieder jaar een nieuwe groep musici van 30 man, evenals een nieuw programma. Veelzijdig en Nederlandstalig, voorzien van een originele choreografie. Iedere week geeft Discipel twee koncerten. Per jaar zijn dat vele kleine koncer ten met gemiddeld 250 bezoekers per avond, maar ook grotere optre dens. So was de formatie te zien en te horen op het Tema-congres in Lausanne met 3500 bezoekers, in de Jaap Edenhal, de Rotterdamse Doelen, de AQmersfoortse Flint en het Muziekcentrum Utrecht. Ook in andere landen blijkt Discipel het aardig te doen. Diverse keren werd de groep uitgenodigd in België en er waren Koncerttoemees in Duits land, Oostenrijk, Joegoslavië, Frankrijk, Spanje en Hongarije, op het Sephora Festival in Frankrijk (1984) met 3000 bezoekers was Dis cipel bovendien een van de hoogte punten. Inmiddels heeft de groep medewerking verleend aan diverse tv-optredens, waaronder een mu- ziekspecial voor de Evangelische Omroep. Voorjaar 1985 kwam bij de platen maatschappij GMI een plaat uit en in '87 verscheen de tweede elpee. Kortgeleden zag de nieuwe VD van Discipel het licht, getiteld 'prijs Zijn grote naam'. Ook deze produktie werd uitgebracht door GMI. Het programma van Discipel - een com binatie van moderne zang, muziek, gesproken woord en beweging - is zeker een bezoekje waard. Nadere informatie bij Wilfried Goossens, Leon Dauwstraat 9 te 9498 Appelterre, tel. 054/32.30.03. LH De première van 'De Familie De Vis' heeft plaats op vrijdag 6 april in de Bathyscaaf, Meuleschettestraat 74 te Aalst te 20 u. Verdere opvoe ringen op 7, 8, 20,21,22, 23, 27, 28, 29 en 30 april telkens te 20 u. Reser veren bij Reko, H. Hartlaan 30 te Aalst, 053/77.19.89. De cast Het stuk vraagt een talrijke bezet ting: Eric Citters, Dany Cobbaut, Mireille Vispoel, Bart De Wolf, Hil- de Wauters, Marjan Vercruysse, Eddy Veeckman, Myriam De Vlee- schauwer, Staaf Backaert, Rudy Blom, Nadia Botté, Luc De Blieck, Christien De Paepe, Raymonde Perdaens, Cecile Rigolle, Roos Se- deyn, Suzanne Van Audenhove, Gerd Van Gompel en André Wil- lockx. De story Anton Cogen fabriceerde van de historiek van de familie De Vis een story a la Dallas maar dan wel geba seerd op reeële feiten. Facts. Zelfs op brieven die de opgesloten doch ter aan haar vader adresseerde. Toen de laatste telg van de familie dit 'tranendal' verliet bleef er een slordige twee miljard over en we schreven toen 1976. Belastingen zouden 'de Vissen' optimaal heb ben weten te vermijden en kinderen moesten bij eed beloven niet in het huwelijk te zullen treden opdat 'het fortuin' niet in delen zou worden opgesplitst. Toen niet elke telg daaraan scheen te houden, zelfs in het Aalsters station arriveerde met een Brusselse dame, was het ont haal dat haar te beurt viel alles be halve. Volgens Anton Cogen 'ging het be zit finaal naar twee kongregaties en konden die erin slagen schulden uit het verleden ongedaan te maken'. Probeer jij maar eens belastingvrij een fortuin achter te laten. Maar jij bent dan ook geen vis. Kom liever kijken naar wat de as- semblagebedniven Cogen Calle- baut er van bakten. De agenda van de vormingsaktiviteiten die tgdens dit voorjaar in De Werf mogen verwacht worden, staat weer bol van erg diverse disciplines: krea- tieve vorming, klassieke muziek, speciale technische vaardigheden, kunst geschiedenis en algemene vorming. We geven een kort overzicht. Met de aprilvis botert het allicht overmorgen andermaal goed. Maar met 'de vis' gaat het slecht 'De vuile dender, nietwaar!'. Een dagelijks gehoorde milieuklacht Maar die is in dit artikel niet aan de orde. Hier worden andere katten gegeseld. De co-produktie van Progressief Aalsters Kollektief Toneel en vzw De Schone Schyn heeft het over 'De Familie De Vis'. Het relaas van de even beroerde als beruchte Aalsterse familie. Een stuk uit de pen van Anton Cogen en Gunnar Callebaut waarbij u veel verneemt over het speurwerk van de auteurs naar het reilen en zeilen van de bekende maar weinig gekende familie. Een familie die extreme vormen van bezitsdrang paarde aan uiterst sober leven. Kreatieve vorming Voor kinderen van 6 tot 9 jaar bege leiden Ann De Nayer en Bart Calle baut een serie van 10 lessen bewe- gingsteater en muzieklabo, waar voor enige muzikale voorkennis niet vereist is. In deze reeks krijgen kinderen een technische basis van dans; ze worden (vooral in de twee muzieklabo's) vertrouwd gemaakt met muzikale elementen zoals rit me, harmonie, dynamiek, melodie en krijgen op die manier een inzicht in de nauwe relatie tussen dans en muziek. Deze kursus loopt op 10 zaterdgnamiddagen tussen 31 maart en 9 juni, telkens van 14 tot 15.30 uur. Het kursusgeld bedraagt 1000 BF, het tweede en volgende kind(eren- uit het zelfde gezin krijgt een korting van 25%. Inschrijvings nummer KV 42. Voor kinderen van 9 tot 12 jaar rich ten dezelfde Ann De Nayer en Bart Callebaut een kursusreeks in over «modem-kreatief dansen mu zieklabo»; ook hier weer een serie van 10 zaterdagnamiddagen tussen 31 maart en 9 juni. Deze reeks wordt vooral een technische training die specifiek benaderd wordt vanuit modem-kreatieve danstechnieken. Er zal gewerkt worden aan li- chaamsbeheersing, koördinatie, ruimtegebruik, energiedosering, ritmisch gevoel e.d. Ook hier geldt een kursusgeld van 100 BF. Inschrij vingsnummer KV 42 A. In 10 lessen kunnen jongeren van 12 tot 15 jaar de basistechnieken van de moderne jazz dance aanleren, dit onder bege leiding van Ann De Nayer. Deze kursus loopt op woensdagavond van 4 t.e.m. 6 juni, telkens van 18 tot 19 uur. Het kursusgeld bedraagt 1000 BF, het inschrijvingsnummer is AV 41. Iedereen die aktief is in het ama- teurteater of gewoon wil ontdekken hoe het voelt om op de planken te staan, kan in De werf terecht tij dens het weekend van vrijdag 18 §20-23 uur) en zaterdag 19 mei (09.30 u - 17 u.) voor een kursus «Inprovisatieteater en speltechnie ken», die gegeven wordt door be- roepsakteur Wim De Wulf. Deze kursus vertrekt vanuit de eigen kreatieve bagage van de deelne mers en legt de klemtoon op spel- plezier en de bevrijdende werking daarvan. Kursusgeld 1000 BF, in schrijvingsnummer AT 40. Klassieke Muziek De laatste twee klassieke koncerten van dit seizoen worden voorafge gaan door een gemodereerd ge sprek met medewerkers van het or kest of van de gespecialiseerde mu- ziekpers. Op woensdag 25 april speelt de we reldberoemde Academy of St. Mar- tin-in-the-Fields o.l.v. Iona Brown muziek van Mendelssohn, Beetho ven en Schubert. Vooraf is er een gesprek met Stefan Moens, muziek recensent van De Morgen; modera tor is Lut Van der Eycken. Het Nieuw Belgisch Kamerorkest vertolkt op zondag 27 mei komposi ties van Schuman en Schubert, maar ook de wereldkreatie van «Synfonietata», een nieuw werk van Mare Verhaegen. Voor het koncert praat Lut Van der Eycken met kom- ponist Mare Verhaegen. Deze geodereerde inleidingen, die gratis toegankelijk zijn en waarvoor niet vooraf dient ingeschreven te worden, worden telkens van 19.00 tot 19.45 uur gehouden in de foyer op de eerste verdieping. Speciale technische vaardigheden «Kennismaking met de computer» beoogt een initiatie in de informati ca en is toegankelijk voor iedereen die nog nooit of slechts zelden ge werkt heeft met een computer en er bv. thuis of op het werk mee gekon- fronteerd wordt of zal worden. De ze kursus is tevens een must voor wie zich wil toeleggen op diverse software-kursussen en/of om een juiste keuze te maken bij de aan koop van een p.c. Begeleider bij deze kursus is dhr. Ene Decroos. De weekendkursus gaat door op za terdag 7 en zondag 8 april (telkens van 9.30 tot 17 u.). De avondkursus wordt gegeven van maandag 23 t.e.m. donderdag 26 april, telkens van 19.30 tot 22.15 uur. Het kursus geld bedraagt 1500 BF, kursusboek inbegrepen. Vooraf inschrijven én betalen verplicht! Meer en meer moet de klassieke schrijfmachine plaats ruimen voor gesofistikeerde tekstverwerkende machines, computers dus. Daarom de erg praktische kursus «Kennis making met tekstverwerking Word- perfect 4.». Gedurende twee dagen (zaterdag 12 en zondag 13 mei, van 9 tot 12 en van 13 tot 17 uur) worden alle mogelijkheden uit de doeken gedaan van het meest geavanceerde tekstverkende programma dat van daag op de markt is, nl. Wordper- fect. Het kursusgeld bedraagt 4000 BF, kursusboek inbegrepen. Voor af inschrijven én betalen verplicht! Begeleider is prof. Bert Maes, me dewerker van Ordi data. «Kennismaking met D-Base III laat als krachtig gegevensbeheer- systeem toe om gegevens op te slaan en te manipuleren. Na grondig overzicht van de instrukties, wordt het volgende besproken: kreatie van een bestand, indekseren en sor teren, opvraagmogelijkheden, up date-mogelijkheden rapporteren en lijsten drukken, etiketten kreë- ren. In de mate van het mogelijke werken de krusisten op een pc. De ze weekendkursus wordt door dhr. P. Janssens gegeven op zaterdag 26 en zondag 27 mei, van 9 tot 12 en van 13 tot 17 uur. het kursusgeld be draagt 4000 BF, boek inbegrepen. Ook hier is vooraf inschrijven en betalen noodzakelijk. Kunstgeschiedenis Over de Amarantkursussen i.v.m. «De Italiaanse renaissance» (van 6 maart tot 19 juni op dinsdagavond) en «Kunst vanaf '45 tot de pop art» (van 12 maart tot 25 juni op mandag avond) hebben we het vroeger reeds uitvoerig gehad. Liefhebbers voor deze series kunnen uiteraard nog steeds aansluiten. Op woensdag 25 april houdt dhr. Jean-Paul Van Hove, docent kunst geschiedenis van Amarant, een voordracht over «Van Gogh van daag», waarin op bondige en bevat telijke wijze een beeld geschetst wordt van leven en werk van Vin cent Van Gogh. Hij wordt als kind van zijn tijd belicht en vergeleken met kollega's, voorbeelden en idea len. Het belang en vooral de «heisa» rond Van Gogh vandaag, biedt stol voor diskussie en vragen vanuit het publiek. De toegangsprijs bedraagt 100 BF. Opgelet! Op 5 mei reist Amarant naar de grote Van Gogh-tentoon- stelling in het Rijksmuseum Van Gogh in Amsterdam. Na het bezoek aan het museum is men vrij om de randmanifestaties rond Van Gogh te bezoeken in de stad. Ook te Aalst is aan de parking Pontstraat om 7.30 uur een opstapplaats voorzien. Prijs is 1100 voor leden en 1300 BF vooi niet-leden. Voor informatie hier over en inschrijvingen: Amarant, Hoogpoort 50, 9000 Gent, tel. 091 33.03.24. Wie de uitvoerige vormingsbroshu- re van de Werf met alle nuttige in formatie over inschrijvingen en be talingswijze wil ontvangen, kan de ze telefonisch aanvragen in Dc Werf op tel. nr. 053/76.13.11 Op vrijdag 6 en zaterdag 7 april te 20 u en op zondag 8 te 15 u kan U Jos Brink meemaken in De Werf, Molenstraat 51 in de kabaret- show van Tekstpierement "Er wordt Ge strooid" van Frans Sanders en Lucie de Lange met muziek van Henk Bokkinga en dekor en kostuums van Jan Aamtzen. U kan reserveren via 053:76 012, toegang: 850 fr. Een lange tournee doorheen Nederland die Jos Brink ook in oktober in Hasselt en in februari in Antwerpen bracht en net voor Aalst in Brugge en van 20 tot 22 in Beringen. Tekstpierement, topgroep van de jaren 70, is nog steeds een begrip. Met liefst 5 hitmusi cals als "Maskerade", "Amerika Amerika", "Evenaar", "Madame Arthur" en de "Max Havelaar" scoorden ze inderdaad reuze- hoog. Ook met toneclsuksessen "Bessen", "Een nieuwe dood" en "Mijn zuster en ik" kregen ze ongeëvenaarde bijval. Wedden datje het boegbeeld van deze vrolij ke bende enkel kent in de gedaante van een goedlachse, schalkse presentator van popu laire Nederlandse tv-shows? In Jos Brink gaat evenwel nog een ander personage 21 schuil: dat van het ontembare en briljante podiumbeest, na bijna tien jaar musical en duizenden voorstellingen, keerde hij terug naar zijn oude liefde: het kabaret. Tekstpie rement strooit gretig met een compilatie van mooie liedjes, gekke scènes en conferences. Het publiek zal nauwelijks de tijd krijgen om bij te komen van het schaterlachen. Jos Brink en co kruipen in de huid van bekende men sen om ze op een sublieme manier voor schut te zetten, nadien hullen ze zich in met praal- veren opgedirkte glitterkostuums die de glo rietijd van de oude Broadway-musicals evo ceren, andere vermommingen herinneren dan weer aan de barokke pruikentijd. Zoals het onbegonnen werk is im met woorden een meesterwerk van een Franse impressionist te Thi visualiseren, zo kunnen aanduidingen voor dit spektakel eveneens slechts een tip van de sluier lichten. Als een film Cogen en Callebaut belichtten vooral de anekdotiek en maakten die tot fenomeen. Een fenomeen waarmee dan optimaal geëxperi menteerd werd. Uitgeprobeerd tot en met door elkaar lopende scènes met verwijzingen en flash backs, be urtelings of gelijktijdig zich afspe lend in de Molenstraat of op Ten Berg. Of ook in een klooster in Diest. Waarbij men zich o.m. steun de op gezegden van mensen uit de tijd van toen en waarbij types wer den gekreërd die toen bestonden en waarvan de huidige exemplaren eerder witte raven zijn geworden. Met tussendoor tijdens overgangen interventies met tapes, muziek, bui- tenbeelden, rigoureus doorgedre ven om te komen tot maximale fil mische effekten. Bij de akteurs werd aangedrongen op verhoogd emotioneel spel via een verscherpte psychologische analyse, een bijna Stanilavskaanse speelstijl 'far over the limits'. Het wordt een rijgsnoer van mekaar opvolgende of zichzelf simultaan overlappende scènes, beurtelings gewekddadig, meeslepend, onthul lend, choquant, poëtisch, roman tisch en finaal enigmatisch. Een gewoon verhaal, niet elitair, ver van enige existentialistische preten- De toneelproduktie is dus klaar. Of de ermee gelijklopende roman er ook komt, blijft nog een open vraag. Aan het stripverhaal is Katrien Van Schuylenbergh flink doende. Dat komt alleszins in orde. De videofilm wordt gepresenteerd in de zomer op een nader te bepalen datum. LH Dinsdag 3 april om 19.30 uur in Vergaderlokaal 2: voordracht 'Welke sporten zijn er voor mijn kind?' door vzw Zit Stil (informatie 052/ 21.25.88). Donderdag 5 april om 20 uur in de Studio: info-avond over bergbe klimmen door Avontuurlijke Sport Promotie (informatie 053/ 77.52.17). Dinsdag 10 april om 14.30 uur in de Studio: voordracht 'Humor in de literatuur' ingericht door de Academie voor Aalsterse Senioren (in formatie 053/21.27.59). Woensdag 11 april om 15 uur in de Teaterzaal: kindervariété, ingericht door de Evangelische Gemeente (informatie 054/32.30.93). L. Zopas openden Aalstenaars Anton Cogen, Hilde Wauters en Hannah in Heldergem, Oud-Dorp 54 'Het Nar renschip'. Dat wordt de thuishaven van het teatergenootschap van De Schone Schijn. Het wordt tevens een centrum dat heel wat aktiviteiten brengt. De plaatselijke bevolking speelde er reeds aktief op in. Het ligt echter in de bedoeling de aandacht te trekken van de hele Aalsterse regio. Anton Cogen, gereputeerd teaterfiguur die U bovendien vaak Dinsdag 10 april: dansprogramma 'Guitare. Fantaisie a la mémoire de...' Voor zijn derde produktie in het dahsabonnement nodigt De Werf het ensemble van Micha Van Hoec- ke uit op dinsdag 10 april. Het was met studenten van Mudra - de ge wezen balletschool van Maurice Béjart te Brussel - dat Micha Van Hoecke in 1982 een eigen ensemble oprichtte, dat sindsdien gevestigd is in het Maison de la Culture van Doornik. Met 'Guitare. Fantaisie la mémoi re de...' heeft Van Hoecke een in dringend dansstuk gekreëerd rond de gitaar als simbool van de herin nering aan zijn vader en aan zijn eigen jeugd. Op muziek van Hektor Villa Lobos (1881-1959, vruchtbaar Braziliaans komponist, wiens werk vaak wortelt in de volksmuziek van zijn land) slaagt Van Hoecke erin de emoties en de gevoelsgeladenheid van zijn toch wel zeer diverse per sonages op het publiek over te bren gen. In een 'gitaristisch' dekor van Aldo Grompone en sobere maar prachtige kostuums van Lily Salvo evolueert Van Hoeckes gezelschap op ontzettend hoog danstechnisch niveau met een perfekt uitgebalan ceerde afwisseling tussen bewe- gingsteater en bijna akademisch ballet. Een uitzonderlijke voorstelling! Tickets aan 350 bfr kunnen gereser veerd worden in De Werf op tel. nr. 053/76.13.11. Woensdag 11 april: Koninklijk Jeugdtheater speelt 'De GolF Vorig seizoen kreëerde het Konink lijke Jeugdtheater uit Antwerpen 'De Golf van Wim Verbeke. Het werd een zodanig indrukwekkende produktie dat deze dit jaar herno men werd in de eigen schouwburg van 12 januari tot 16 maart. Opnieuw met groot sukses trouwens. Op woensdag 11 april is het KJT ermee te gast op de planken van de Schouwburg in De Werf. Het stuk, dat een fors pleidooi houdt tegen het fascisme, is geba seerd op een waar gebeurd verhaal. Een Amerikaans leraar ergens in Californië besluit, bij wijze van eks- periment en spel, zijn leerlingen aan te tonen hoe het nazisme in Duits land, door het verspreiden van een nefaste ideologie, toch een hele be volking op sleeptouw kon nemen. Hij wil hun tonen hoe één man een massa kan meesleuren en ook op welke fundamenten de fascistische ideologie berust. Hij start in zijn klas een beweging, 'De GolF, die gebaseerd is op discipline, solidari teit en aktie. De groepsgeest van de leerlingen wordt aangewakkerd met slogans en zelfs uniformen. En wat te voorzien was, gebeurt ook: de leerlingen slepen elkaar mee. Het ekspenment loopt meer dan uit de hand, het ontwricht tenslotte de he le school: iedereen wordt in kam pen verdeeld. Wie niet mee wil doen wordt het slachtoffer. Jonge liefdes, vrienschappen en echte so lidariteit springen stuk, zelfs geweld tegen wie nadenkt, ontbreekt niet. Ook de leraar liet zich meeslepen in zijn zelf opgezet eksperiment, hij komt slechts laattijdig tot het besef dat hij te ver is gegaan. Tijdens een verkillende vergadering stopt hij het 'spel'. Hij toont zijn leerlingen de machinaties van de holle ideolo gie, waarvoor ze hun eigen persoon lijkheid opgaven. De ontluistering van de hele 'Golf-beweging wordt een kille douche! Om het stuk zo autentiek mogelijk te laten overkomen, koos de regis seur voor slechts twee beroepsak- teurs (een schitterende Hans De Munter als de leraar en Paula Stule- meijer) maar zette hij een echte klas van achttienjarigen op de scène als leerlingen. In de huidige serie voor stellingen spelen nog de helft leer lingen van vorig seizoen mee. 'De Golf gaat over gewone men sen, doorsnee jongeren die hun ei gen identiteit opofferen in dienst van een 'hoger ideaal'. Een harde les in manipulatie en blind geloof. Een tema dat ook in onze dagen aktueel is! Dit teater voor tieners vanaf 13 jaar is te zien in de Schouwburg van De Werf op woensdag 11 april om 19 uur. Toegang 200 bfr. Reserveren kan op tel. nr. 053/76.13.11. op de beeldbuis ontmoet, heeft daar toe een aantal troeven in petto Vandaag 30, morgen 31 maart en zondag 1 april kan U er te 20 uur hel kabaretprogramma 'De Familie Flop' meemaken. Een knotsgek ge beuren gebracht door De Schone Schijn met als clowns van diens! Walter De Donder als de zoon. Michel Christiaens als de vader, My riam De Vleeschauwer als de doek ter, Bernadette Damman als de oma en Hilde Wauters als de moeder. De presentatie berust in de handen van Anton Cogen himself als Mada me della Montagna della Vallée Anton Cogen zag U op TV reeds o.m. in 'Oei', 'Langs de kade', 'Mer- lina', 'Postbus X' en hoorde U in diverse radioprogramma's. Toegangsprijs 150 fr. Je weet niel wat je ziet. Je ervaart wel dat de helt voorstelling door aan gezellige ta feltjes lekkere hapjes en dranken aan demokratische prijs te genieten zijn. U kan reserveren via 091/28.81.69 (fotografie Bollaert), 053/62.67.72 ('Engels Mole') of 053/62.58.44 (Dp Schone Schijn). En vanaf zaterdag 7 april is er elke zaterdag 'Speelschool' met een tel kens wisselend programma en alte- nerend voor kleintjes tot 10 en vooi iets ouderen tot 13 jaar. Gestart wordt met de kleinsten. Op vrijdagavond, zaterdag- en zon dagavond is er telkens café chantaffl of teatercafé. Het programma wordt steeds tijdig medegedeeld. Op 13,14 en 15 april beleeft U vanaf 20 uur in 'Het Narrenschip' eep milieucafé in samenwerking mfll plaatselijke organisaties die ziel voor de milieuproblematiek inzet ten. Gestart wordt met het stuk vac Anton Cogen 'Ons Kind is een en een panelgesprek. Ook op 21 et 22 april te 11,30 uur. Ondertussen wordt er gewerkt doo Guy De Tandt en een groep ento# siaste kinderen aan een jeugdmusi cal, een eigentijdse persiflage Q 'Klein Duimpje'. Vermoedelijk première einde mei. De opbrengst van 'Het Narrenschip komt ten goede als ondersteunini van de teaterprodukties. U Spc

De Voorpost | 1990 | | pagina 14