Groot-Aalst in de bewakingszone In Openbare Dienst 'verdient' men wel veel maar krijgt het niet Poëzieprijs Dirk Leonard Nolens In de Pontstraat komen o.a. 350 parkeerplaatsen Varkenspest Het terrein wordt te koop gesteld Alleen witte raven kunnen nog ganse loopbaan in openbare dienst blijven... Geboortebewijs ÜVI Sinds zaterdagavond 24 maart valt Oost-Vlaanderen en dus ook Groot-Aalst onder de richtlijnen ter f bestrijding van de klassieke varkenspest. Nog de zelfde avond stuurde Aalst reeds politiepatrouilles op de weg om eventueel transport van varkens te keer te gaan. Varkenspest is besmettelijk voor varkens door aanraking. Niet voor mensen. Vaccinatie is niet toegestaan om ergere gevolgen te voorkomen. Oost-Vlaanderen maakt deel uit van de bewakings- en bufferzone waarin V elk vervoer van varkens verboden is. Ook toegang tot varkensbedrijven is voor de gewone man verboden. Vóór zaterdag 31 maart dient ieder varkensbedrijf een inventaris bij het gemeentebestuur af te leveren. Processen-verbaal tegen overtreders^ zullen worden opgesteld en overgemaakt aan het parket. Afvoer van levende varkens naar het vilbeluik te Denderleeuw is mogelijk na toelating door de inspekteur- dierenarts. Aanvoer naar slachthuizen binnen de bufferzone kan mits aflevering van een oorsprongscertifi- E kaat. Ledige, ontsmette voertuigen bestemd voor vervoer van levende varkens mogen de bewakingszone -■ verlaten mits toelating van de inspekteur-dierenarts. lh| ex Gemeenteraadslid Luc Willems, arrondissementeel voorzitter van de CVP-Jongeren pakte uit met een primeur. In de parkeerproblematiek in de Aalsterse binnenstad komt eerlang verbetering. Het terrein in de Pontstraat dat momenteel dienst doet als open parkeer plaats voor circa 140 wagens en dat door de stad van de Staat gehuurd wordt, wordt erlang verkocht. Omdat een aantal staatsdiensten onderko men hebben gevonden in de vroegere Pupillenschool aan de Graanmarkt werd het projekt om op de parking in de Pontstraat een administratief centrum op te richten opgegeven. En in het kader van een budgettaire operatie (lees: verkopen) wil staatssekretaris Jos Dupré het 60 are groot errein van de hand doen. De Aalsterse CVP-Jongeren hebben erop aangedrongen dat deze verkoop geen aanleiding zou geven tot allerhande spekulaire maar integendeel een aktieve bijdrage zou betekenen aan de e' oplossing van een aantal dringende problemen. )e staatssekretaris onderhandelde dez laartoe met het stadsbestuur van t ei Aalst en met de Administratie ft o Ruimtelijke Ordening en Leefmi- ieu. Het advies van de stad zo het j niet zou gegeven zijn wordt al kszins eerstdaags verwacht. Na de feed keu ring van AROL kan het Bpssier dan overgemaakt worden tón de 'Aankoopdienst' die het ter- kin 'op zijn geneer zal verkopen, werwacht wordt dat deze verkoop jog voor de zomervakantie zal Jaatshebben. fartikulieren kunnen rechtstreeks keen gedeelte ervan verwerven. Dat lal wel kunnen bij de nieuwe eigen- bi. Dat zal trouwens duidelijk ter (plekke en via de media bekendge- ïaakt worden. [instens 350 parkeerplaatsen Veike de exakte bestemming van 'it terrein zal zijn is nog niet uitge hakt. Bindende en sluitende voor- riften zijn immers nog niet opge beld. Plannen wel maar die zijn nog tnfidentieel. De verkoopprijs is '1 reeds vastgesteld maar uiter- rd is die top secret. Ileszins zal de toekomstige koper - en er zijn reeds kandidaten aange meld, ook REWA zou reeds op de lijst voorkomen of wat dacht U? - wie hij ook moge wezen, zich moe ten richten naar een aantal voor waarden. De voornaamste ervan zijn: - voor het ganse projekt zal 1 globa le bouwaanvraag worden inge diend; - er moeten in-dit projekt minstens 350 parkeerplaatsen worden ge- kreëerd. Wellicht kunnen er meer komen want de denivellatie van Pont- en Burchtstraat (3,5 m) biedt supplementaire kansen; - in de Pontstraat mag geen boven grondse parkeergebouw worden voorzien en evenmin toegangen voor wagens; - bij de bouwaanvraag moeten aan gepaste architekturale oplossingen», voorgesteld in verband met een aantal randvoorwaarden van inpas sing in de omgeving; - industriële produktieruimten en/ of zuivere opslagruimten mogen er niet worden gebouwd; - het gelijkvloers is gereserveerd voor handel en dienstverlening - de animatie van de omgeving moet gestimuleerd worden door maximale bewoning op de verdie pingen en door een gecontroleerde hoeveelheid ruimte voor kantoren en dienstverlening. De staatssekretaris en de Regie der Gebouwen wachten gewoon op de adviezen van Aalst en van AROL om het terrein te koop te stellen. Globaal verkeerscirculatieplan De CVP-Jo herhaalt haar oproep aan het stadsbestuur om bij priori teit werk te maken van een elobaal verkeerscirkulatieplan en onder tussen elke aanvraag tot konstruk- tie van een parkeersilo in de De Keizerstraat, de De Ridderstraat, de Hop- en de Graanmarkt te wei- §eren tot dat een globaal verkeers- eleid is uitgestippeld. Dat er geen valabel alternatief zou bestaan wordt nu door de feiten )at de Vlaamse Vriendenkring van het Socialistisch Postpersoneel op de raag of de Openbare Diensten al dan niet nog een toekomst hebben kon iemand verwachten. Dat antwoord is er dan ook niet gekomen. Wel on een bevestiging van reeds gekende standpunten. Wel een genuan- 1 standpunt van minister Louis Tobback die erbij stelde met zijn landpunten niet steeds volledige eensgezindheid van partijgenoten te tvaren en die opponent Herman De Croo in de PW een buitenbeentje ttmde. I Aalst Heeft de openbare dienst nog een toekomst? Herman De Croo ziet het I blijkbaar niet meer zitten en J. Geysels heeft zo zijn twijfels (a) "jet voor 20 u aangekondigd debat Png pas te 20.25 u van start alhoe wel uitgezonderd Tobback die later "nkwam de andere heren reeds an- rhalf uur vóór het gepland aan- ingsuur te Aalst waren. Maar dan fel aan tafel in De Conick van 'agniën. loesten de 'fakteurs' dergelijk opje nemen met hun werkuren dan zouden we nog veel langer op °nze briefwisseling moeten wach ten... Want over fakteurs, hun al dan niet vermeende kapaciteiten, hun soms toevallige promotiekan sen tot op het topniveau ging het in dit debat onder meer dat zich welis waar heel wat breder aandiende. Het ging immers over 'het Open baar Ambt' en juist de voor deze materie bevoegde minister Langen- dries moest wegens onvoorziene omstandigheden verstek geven doch werd valabel vervangen door zijn kabinetschef John Taylor, de burgemeester van Wichelen. Ook BRT-journalist Guy Polspoel was niet present. Die had wellicht andere katten te geselen na gerech telijke interventies op de BRT en bij Aalst. Voorde uitreikihg van de Dirk Martensprijs in de trouwzaal van het stadhuis was er heel wat volk komen opdagen (a) CVP-Jo maakt andermaal streng voorbehoud om parkeer- silo's voor kortparkeerders in de hi storische kern van Aalst in te plan ten. Kortparkeerders horen niet thuis in de binnenstad tenzij men zou opteren voor het kreëren van eindeloze files en opstoppingen al lerhande. Ze zien wel alternatieven: akkomodatie voor kortparkeerders op de Wallenring zonder verkeers- hinder te kreëren in het stadscen trum en binnen een aanvaardbare afstand van het commerciële en kul- turele hart van de stad. De vooruitzichten zijn dat het ter rein in de Pontstraat met toegang voor wagens via de Wallenring en voetgangersuitgangen in de Pont straat een reële bijdrage zal zijn voor de verbetering van de leef baarheid van het stadscentrum. Op amper twee minuten wandelen is U in het hart van Aalst. hem thuis. Hij werd vervangen door Johan Persijn die stelde dat er ei genlijk ergere dingen zijn dan wat gebeurt bij de openbare dienst. 'Ik zit momenteel in riolen, in koliekto ren, in mestdrijfnat en tussen var kens met de pest'. De sfeer waarin het debat zich zou voordoen was daarmee reeds getekend. De aan wezige panelleden toonden dan ook naast hun intrinsieke basiswaarde en hun al dan niet dossierkennis een kwintet ludieke personen, niet om een kwinkslag verlegen en zoals dui delijk afgesproken, niet met de be doeling elkaar tijdens het debat ver baal te lijf te gaan. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan en John Taylor uitgezond erd - een ambtenaar die weet dat het gevaren inhoudt van kersen te eten met grote heren - waren de steken al dan niet onder water nooit ver weg. Tot grote hilariteit van de zaal die er zich in vermeide dat mi nisters trachten elkaar in hun bloo tje te zetten. Herman De Croo en Louis Tobback waren duidelijk de smaakmakers van deze avond doch senator Bob Van Hooland (VU) en volksvertegenwoordiger Jos Gey sels (Agalev) deden dapper mee. Vragen Voorzitter van de organiserende Vriendenkring De Clippeleire stel de dat de belastingbetaler recht heeft op vlot funktioneren van de openbare diensten maar dat de vi sies van de politici over 'hoe het moet' en 'hoeveel het mag kosten' fel uiteenlopend zijn. 'Staatsdiensten' staan momenteel fel aan negatieve beoordeling bloot. Moet er iets veranderen? Wordt die te duur? Is de openbare sektor on- derbemand? Vervolg op blz. 4 De jury, bestaande uit voorzitter Willem M. Roggeman, Frans-Jos Ver doodt, Rudolf Van De Perre, Ben Cami en Marcel Wauters kendede Dirk Martensktrys dit jaar toe aan Limburger Leonard Nolens. Deze prestigieu ze prijs is bovendien goed voor 50.000 fr. De plechtige uitreiking vond verleden zondagvoormiddag in de trouwzaal van het stadhuis plaats in aanwezigheid van oud-minister Mare Galle, volksvertegenwoordiger Jan Caudron, gemeenteraadslid Chris Borms en Roger D'Hondt, een aantal leden van het Dirk Martensfonds en andere belangstellenden. Niettegenstaande het zomeruur had het vroege aan- vangsuur hen dadelijk niet afgeschrikt al leek het stadscentrum nog duidelijk ingeslapen. Lichte natte sneeuwvlokken werden verdreven door priemende zonnestralen. Licht en duisternis. Goed en kwaad. Een sinthe- se van het werk van de gelauwerde? Dirk Martensprijs voor literatuur Sinds de Dirk Martensprijs in 1962 ten tijde van kuituurschepen Bert Van Hoorick werd opgericht, heeft hij reeds heel wat prestige weten te verwerven. Van Hoorick had ermee de bedoeling Nederlandstalig lite rair werk van hier wonenden te pro moten. Afwisselend wordt de prijs toegekend door Prozawerk, poëzie of essay's. Dit jaar was het de beurt di aan de edele dichtkunst. Genoemd naar Dirk Martens, de voornaamste Vlaamse drukker vóór Plantijn, wil deze Prijs een hommage zijn aan de Aalstenaar die reeds in de vijftiende eeuw im pulsen gaf aan de spreiding van lite ratuur op ruimere schaal. Tevens was hij een belangrijk promotor van het humanisme in het toenmalige Europa. Net als zovele humanisten was Mar tens' leven een gepassioneerd hun keren naar een meer humane we reld waar literatuur en andere kunst samen met de techniek en de druk kunst zouden bloeien als in het schone land Utopia. Leonard Nolens Leonard Nolens is een jonge veerti ger, geboren in Bree doch werk zaam als freelance vertaler in Ant werpen. Van 1969 tot '73 was hij redakteur van het literair tijdschrift 'Labris' dat vooral experimentele literatuur publiceerde waarmee hij zich echter nooit volledig heeft weten te ver zoenen. Nolens publiceerde de dichtbun dels 'Orpheushanden', 'De muzika le minnaar', 'Twee vormen van zwij gen', 'I cantatie', 'Alle tijd van de wereld', 'Hommage', 'Vertigo', 'De gedroomde figuur' en in 88 het nu bekroonde 'Geboortebewijs'. Maar ondertussen publiceerde hij ook prozawerken als 'Stukken van mensen' en 'Daegboek'. En uiteraard vertalingen als o.m. van Cesare Parese 'Werken is ver moeiend'. Prijzen zijn voor hem allerminst voorbijgegaan. Hij ontving inder daad reeds de prijs voor het beste literair debuut, de Arkprijs van het Vrije Woord en de Poëzieprijis van de provincie Antwerpen. Ook de driejaarlijkse Hugues C. Pernath- prijs, de Poëzieprijs van de provini- cie Limburg en die van de Vlaamse Gids. Met de Dirk Martensprijs komt hij in de lange rij van 29 gelauwerden onder wie prestigieuze namen als Marcel Wauters, Willem M., Rog geman, Louis-Paul Boon, Ben Ca mi, Paul De Wispelare. Bert Van Hoorick, Paul Coeck, Paul Snoeck, Monika Van Paemel, e.a.m. Alleen het gedicht houdt me gaande Poëzie wordt wel eens bestempeld als resultaten uit een droomwereld. Voor Leonard Nolens is poëzie het enige wat hem gaande houdt. Als alles rondom hem wegvalt is er nog steeds de poëzie. Poëzie is nog steeds de kloosterregel van zijn zwerversbestaan, het geheime ge bod dat orde schept in de chaos. Voor Nolens is poëzie niet louter een literair kunstwerk, ze is vooral een vehikel tot kommunikatie met de anderen. Ook al uit zich vaak in zijn werk nogal wat perssimisme en leeft hij vaak in onvrede met de hem omringende wereld. Met zijn nu gelauwerd 'Geboorte bewijs' erkent de dichter zichzelf als het uiteindelijk resultaat van vele dode zielen. Alleen het verlangen dat het leven drijvend houdt is een tegenpool van heel wat kultuurpes- simisme. Het werd een indrukwekkende plechtigheid waarbij kuituursche pen Gracienne Van Nieuwenborgh de laureaat passend introduceerde en hem de niet onbelangrijke che que overhandigde. Wim Brioen die zorgde voor zeer gesmaakte inter mezzi toonde zich een waar vir tuoos op gitaar. LH Aalst. De laureaat van de Dirk Martensprijs voor poezie bezint zich a

De Voorpost | 1990 | | pagina 1