Veertigste 'Kruisweg door de stad'met tal van vernieuwingen Beleef karnaval nog eens maar nu met videomanie Veteranen van Koning Leopold III vereremerkt Nog waterkansje voor subsidiëring van sommige verenigingen Arrondissement Aalst ontwikkeling via het "Tis-Plan" VIDEOMANIE In memoriam Karei Buys 2 - 30.3.1990 - De Voorpost Uit gesprekken, vergaderingen en besprekingen distilleerde het ACW-hoofdbestuur van het arrondissement Aalst het "TIS-plan" wat staat voor "Tewerkstelling, Infrastruktuur en Streekontwikkeling". Getracht wordt via dit TIS-plan te komen tot een globaal ontwikke lingsplan voor het arrondissement in de industriële, toeristische, welzijns- en non-profisektor. Het plan bevat 10 luiken voor de toeval lig 10 gemeenten van het arrondissement. We lichten er uit wat interessant is voor het De Voorpostgebied. - Bij inplanting van nieuwe industrieterreinen moet meer selektief tewerk worden gegaan en moet men naast ekonomische oogmerken ook oog en oor hebben voor milieubezwaren. Dat impliceert dat vooraf de bevolking moet gehoord worden. De kosten die zulks meebrengt moeten dan maar verhaald worden op de bedrijven die er zich finaal vestigen. "Aan elke afrit van de E40 een industriezone oprichten heeft geen zin." - Het ACW is voorstander van het doortrekken van de expressweg Aalst-Ninove naar Geraardsbergen toe om de ontsluiting van die stad te bevorderen. - Wat betreft KMO's pleit het ACW voor een arrondissementeel inplantingsplan om wildgroei te voorkomen. Hergebruiken van leegstaande en leegkomende panden moet gestimuleerd worden. - Gemeenten die momenteel uit bezuinigingsredenen geneigd zijn hun personeelskader in te krimpen, moeten gestimuleerd worden om hun kaders aan te passen aan de huidige en komende behoeften. Of deconcentratie van administraties werkelijk een positieve in vloed heeft op de tewerkstelling moet worden nagegaan. - Volgens het ACW heeft het arrondissement een aantal toeristische troeven in petto. O.m. wat betreft ééndaags toerisme in nauwere samenwerking met bestaande VW's. Ook hieraan moet terwerk stelling vastzitten. - Door versnelde uitvoering van herwaarderingsprojekten moeten stadscentra meer attraktief worden gemaakt zodat er betaalbare huisvesting mogelijk wordt. Gedacht wordt daarenboven aan op vang van ouderen en konderen, aan zorg voor gehandikapten en kansarmen. Thuiszorgprojekten, klusjesdiensten, bedeling van war me maaltijden (ook op zon- en feestdagen) e.d.m. Gepleit wordt bovendien voor armoede-overleg waarbij het Aalsters Sociaal Overleg als model wordt gesteld. LH. Cameraclub Morgen zaterdag 31 maart kan u opnieuw karnaval 1990 beleven maar dan op videofilm in De Werf, Molenstraat 51, te 20 u. U kan dat totaal gratis mits te reserveren bij de dienst Organisatie, Kattestraat 33, tel. 053- 77.1L11, toestel 210. In opdracht van het stadsbestuur Aalst realiseerde Videomanie, een liefhebbershobbyclub die profes sioneel werkt, een drie uur durende film met opnamen van Leander De Bruyn, Roger De Rijcke, Emile De Schrijver, Freddy Herssens en Theo Verkoelen en met assistentie van Karei Hooge, Frank Bauwens en Emiel Philips. De regie berustte bij Freddy Herssens en voor montagen en eindregie tekende Leander De Bruyn verantwoordelijk. Allen reeds die montage vroeg hem 45 uur werk. Om de kwaliteit optimaal te bren gen gebeurden alle opnamen in su per VHS, 624 lijnen net als de BRT en kopijen worden gerealiseerd met professionele rekorders. De bege leidende kommentaar is van Keizer Kamiel, deskundig, vlot en recht voor de raap. In tegenstelling met de vorige editie werd getracht elke onvolledigheid uit de weg te gaan en een zo volledig mogelijk kronologisch beeld van Karnaval 1990 te hengen. U beleeft er de verkiezing van Prins Karnaval, de kamavalraadszitting, de diverse karnavalbals, de 62ste kavalkade met als peper en zout de losse groepen, spijtig genoeg geen maandagstoet wegens de weersom standigheden die hem onmogelijk maakten, de ajuinworp, de prijsuit reiking, de dag van de Voil Jeannet- ten en de verbranding als apotheo se. Ook de day after met de grote kuis van straten, pleinen en horeca zaken wordt er duidelijk getoond. Uit ruim 20 uur opnamen werd een film van drie uur gedistilleerd. Deze film is in de handel en kost in voor verkoop tot en met morgen zater dag 31 maart in De Werf 1200 ff. Daarna 1500 fr. Te bestellen bij: - Herssens Freddy, Rozendreef 105, Aalst, tel. 053-77.88.51 - Kamiel Sergant, Moorselbaan, 9300 Aalst, tel. 053-21.18.65 Of in De Werf op 31 maart. Na 31 maart 1990 zal de prijs van de film 200 fr. duurder worden of 1500 fr. bedragen, en te bestellen of te verkrijgen zijn bij: - Herssens Freddy, Rozendreef 105, 9300 Aalst, tel. 053-77.88.51 - Kamiel Sergant, Moorselbaan, Aalst, tel. 053-21.18.65 - Verkoelen Theo, Acacialaan 30, 9040 Denderleeuw, tel. 053- 66.98.20 - De Bruyn Leander, Fonteins traat 52, Okegem, tel. 054-33.53.77 - De Schrijver Emiel, Kiekenbor- restraat 24, 9470 Denderleeuw, tel. 05-67.05.41 Wat qua film in De Werf morgen zaterdag wordt vertoond is uiter aard niet de drie uur durende film doch representatieve fragmenten eruit die een beeld geven van het geheel. U kan wel naast de drie uur durende film afzonderlijk deze krijgen met de volledige prinsverkiezing, de vol ledige raadszitting of de volledige stoet. Ook nog de film van '88 en '89. De videofilms zijn ook verkrijgbaar in super VHS en tevens in Betamax en Systeem 2000. Video-ka rnaval Tijdens de vertoning van morgen zaterdag 31.03 ziet u na een verwel koming door burgemeester De Maght beelden over de verkiezing van Prins Kris, beelden van Schiër- regt'oever en een gesprek tussen Kamiel en leden van deze karnaval- groep, beelden van het straatkarna- val en van de kroegentocht met een gesprek met leden van het feestko- mitee, beelden van achter de scher men. Van de VARA met Kamiel als am bassadeurs van de karnavalstad Aalst met tekst van Mario Van Sty- vendael, een gesprek met de politie over karnavalvandalisme of - hooi ganisme en een gesprek met de rea- lisatoren van deze films. Na een hul diging van de laureaten van de eta lagewedstrijd wordt het Europese karnavalprojekt nader uit de doe ken gedaan. LH Op donderdag 21 maart overleed op 64 jarige leeftijd de Aalstenaar Karei Buys, provinciaal direkteur GFRS. Weinige Aalsters weten welke grote diensten Karei Buys zijn vader stad heeft bewezen als kabinetschef van toenmalige minister Renaat Van Elslande. Door zijn bemiddeling is het mogelijk geweest dat de stad Aalst de bedrijfsgebouwen en de woning van de familie Vander Smissen op de Keizerlijke Plaats heeft kunnen aankopen. Dat werden later de Keizershallen, een gebouw waarop de stad nu fier is het te bezitten. Voor 1973 bezat Aalst vele lokalen en zalen, maar geen enkele die geschikt was voor massabijeenkomsten. Aan deze aankoop is trouwens een hele geschiedenis verbonden. Op initiatief van schepen Benoit Ringoir en op vraag van Marcel De Bisschop had de stad in de zestiger jaren "La Couverture" in de Schoolstraat aangekocht. In 1973 werd het gebouw verhuurd aan een Nederlandse textielmaatschappij zogezegd om de werkgelegenheid in Aalst te bewaren. Schepen Ringoir was woedend, want nu moest hij voor zijn jaarbeurs naar een andere plaats gaan zoeken. Ook het karnavalverbond verloor zijn werkhalle. Burgemeester De Bisschop nam toen kontakt op met Tony De Wolf, beheerder van de oude fabriek Vander Smissen en men besloot de fabriek met bijhorigheden aan te kopen voor de prijs van 25 miljoen frank. Ook de gemeenteraad ging akkoord en dan begon de lange lijdensweg. Toen kwam Karei Buys tussenbeide Door zijn toedoen was het hele dossier op nauwe lijks zes maanden voor elkaar en kon de stad Aalst beschikken over het kompleks "Kapucientjes". De reeds veertigste 'Kruisweg door de stad' op Goede Vrijdag 13 april blijft een in Vlaanderen uniek gebeuren. De organiserende Ghesellen van hetH. Kruis voegden er bovendien een aantal nieuwigheden aan toe zodat ze hem een supplementaire dimensie verlenen. In feite blijft het een openbare boetetocht die vele honderden gelovigen de kans biedt hun geloof naar buitenuit te manifesteren. Een boetetocht die daarenboven indrukwekkend is en zinvol om mee te maken. langsheen de omloop door de Sint- Jozefs- en op vraag van deken De Smet ook door de Sint-Martinuspa- rochie. Er wordt begonnen met de sfeervolle uitbeelding van 'Het Laatste Avondmaal' te 20.30 u in de Sint-Jozefskerk en de uitbeelding van de 14e statie 'Jezus wordt begra ven' heeft ook in deze kerk plaats tijdens een klank- en lichtspel. Aan deze kruisweg werken ruim 100 vrijwilligers mede. Niet alleen de figuranten maar tevens chauffeurs, technici o.m. voor de belichting en stadspersoneel dat de diverse podia optimmert. Er wordt gewerkt in drie ploegen dermate dat ploeg Anna statie 1 zich via een verkorte weg begeeft naar In de studio van De Werf reikte de Vereniging van Veteranen van Ko ning Leopold III verleden zondag voormiddag eretekens uit aan ver dienstelijke leden. Het 'Kruis der Veteranen van Ko ning Leopold III' werd door burge meester Anny De Maght die de ge legenheidstoespraak hield op de borst gespeld van Jozef De Backer, Frans Osselaer, Jozef September en Henri Van De Perre. Dit in aanwe zigheid van tientallen oudstrijd- makkers en van kolonel De Raedt in gala-uniform van ceremonie meester bij het Koninklijk Hof. In een film over het leven van Ko ning Leopold te dezer gelegenheid afgedraaid kon men diens historiek van bij zijn jeugd over zijn studies, zijn huwelijk, de oorlogsjaren en de vaak dramatische nasleep ervan meemaken. De aanwezigen waren er duidelijk dermate van onder de indruk dat toen de Nationale Hymne weer klonk, niemand eraan dacht recht te staan. Een zeer gedétailleerd ver slag over het leven van de vierde koning van ons land lag trouwens ter inzage met een weelde aan foto's allerhande. LH Aalst. In het Vredeshuis werd een filosofisch café gehouden waarbij Hamasaki het had over "De Japanse mens en het boeddhisme" (a) Langs verschillende kanalen fkul- tuurraad en verenigingen alleman de) heeft het stadsbestuur ervaren Aanvankelijks was het een gewone rondgang door de stad met her en der een kruisbeeld dat de staties moest uitbeelden. Vanaf 1952 werd gewerkt met figu ranten en met gehuurde kostume ring en attributen. Naar een voorbeeld in Frankrijk, 'Les Pleurantes de Dijon', werd in 1972 geopteerd door wijlen Frans De Koninck voor statische beelden. Totaal witte kledij en witte attribu ten, helmen, lansen e.d.m. Die ech ter via veelkleurige verlichting fa scinerende groepen vormen, 'reta bels', 'tableaux vivants'. Aan deze werkwijze wordt nog steeds verder gewerkt. De 14 staties worden uitgebeeld dat in het verenigingsleven ontevre denheid heerst, in verband met de in de stadsbegroting 1990 niet meer voorziene financiële subsidiëring van verenigingen. Gesteld wordt in een schrijven aan die verenigingen dat het allerminst in de bedoeling van het stadsbe stuur ligt, de verenigingen verder niet meer te zullen steunen. Spijtig genoeg kan dat niet meer op recht streekse financiële wijze. Duidelijk wordt door het stadsbe stuur alleszins gesteld dat deze be slissing genomen werd wegens de benarde toestand van de stadsfi nanciën. Op de gewone dienst een tekort van 71 miljoen eigen dienst jaar en verder een gekumuleerd te kort van liefst 413 miljoen in 1994 volgens de meerjarenplanning. Dit dan tegenover de dwingende eis van de voogdijoverheid om te komen tot een sluitende begroting maar toch een bewuste beslissing van het stadsbestuur. Als gedeeltelijke kompensatie wer den de werkingskosten van sommi ge diensten opgetrokken teneinde Bepaalde verenigingen te kunnen vergoeden voor geleverde presta ties. Bedoeld zouden hiermee wor den o.m. kamavalgroepen, orga nisatoren van jaarmarkten en mu ziekmaatschappijen. Eveneens als gedeeltelijke kompen satie zou een goed uitgeruste uit- leendienst worden opgebouwd. Daartoe is in de begroting trouwens een half miljoen voorzien. Alle Aal- sterse verenigingen zouden er te recht kunnen. Het zou daarenboven nog in de be doeling liggen andere mogelijke te gemoetkomingen aan verenigingen op hun haalbaarheid te testen. Het schepencollege zou bereid zijn een gesprek aan te gaan met afgevaar digden van alle verenigingen die zulks wensen. Die moeten zulks dan wel schriftelijk aan het kollege mel den. LH Aalst. In de Zonnestraat worden nieuwe rioleringen aangelegd. Een werk da nog enige tijd zal duren (a) Aalst. Kruisweg. Kristus valt onderzijn kruis statie 4, ploeg B van 2 naar 5 en ploeg C van 3 naar 6. Een wedloop tegen de tijd. Het is zo dat elke deelnemer of hij vooraan in de groep mee opstapt of achteraan, hetzelfde mee te maken krijgt. De taferelen halen inderdaad hun sterke inwerking door hun sta tisch, onbeweeglijk effekt. Nieuw Gloednieuw is de prachtige, poëti sche tekst van Wouter De Bruyne die ten volle tot zijn recht komt want ingesproken door Francis Ver doodt en Wilfriede De Bruyne, daarenboven ook professioneel ge realiseerd. Nieuw ook de visie van Wouter die de link legt tussen het passiegebeuren en de huidige tijd. Hij ziet het inderdaad allemaal door de ogen van apostel Johannes, de allerlaatste die bij Jezus bleef. Johannes zal, in schrille tegenstel ling dan met de hagelblanke beel den, voorafgaan en bij elke statie posteren in huidige kledij, in jeans. Nieuw ook dat de link wordt gelegd, niet alleen in de tekst waar tevens in Bulgaarse en Hongaarse muziek naar de landen uit het Oostblok. Er komt tevens, het is inderdaad een jubileumjaar, een brochure met de mooie teksten, met oude foto's en afbeeldingen allerhande. Die zal klaar zijn tegen Palmzondag. Van Palmzondag tot de Paastijd loopt achteraan in de Sint-Jozefs kerk ook een tentoonstelling aan sluitend bij het kruisweggebeuren. De laatste staties worden ander maal de meest indrukwekkende. De 12e in het Astridpark waar 'Jezus sterft aan het kruis', de 13e nu naast de dan nog gesloten Sint-Jozefskerk met de Piëta en dan in de openge stelde Sint-Jozefskerk de slotapo theose waar ook duidelijk naar de Kerken in het Oostblok wordt ver wezen. Vanaan het Astridpark u spoeden om in de Sint-Jozefskerk een stoel te bemachtigen heeft dus geen zin. De deuren van de kerk worden inderdaad pas geopend na de 13e statie. De staties Vertrokken wordt aan de Esplana de te 20.45 u. Duisternis werkt in derdaad mee aan het effekt van de fascinerende beelden. Via de Katte straat komen we op de Grote Markt en op de binnenkoer van het stad huis zijn we voor de eerste statie bij Pilatus. Via de Kerkstraat komen we aan volgende staties: Priester Daensplein 2e, Burchtstraat 3e, Werf 4e, Vaartstraat 5e, Esplana destraat, Esplanade, Fabriekstraat, Bauwensplein 6e, Majoor Claser- straat 7e, Denderstraat, Dender- mondsesteenweg, Varenlaan 8e, Peter Benoitstraat 9e, Valerius de Saedeleerstraat, Wellekensstraat 10e, Jozef Meganckstraat, Meules- chettestraat, Sint-Annalaan 11e, Steenstraat, Koolstraat, Koningin Astridpark 12e, Duivekeetstraat, Vrijheidstraat, Esplanade 13e en Sint-Jozefskerk 14e. Het is andermaal Gilbert Eelbode die als voorzitter van De Ghesellen de leiding van het hele gebeuren heeft. Hij kan voor de vele tiental len figuranten beroep doen op bei de chiro's, KSA en Ypsilon. LH

De Voorpost | 1990 | | pagina 2