Water is leven, wordt beweerd... Gezond waterbeleid start bij je thuis 'Wij' zet 'De grote dag van Alexander Pankie' op de planken Dendermondse kunstenaars tussen auto's Aktie 'Red de Schelde' Sterke prestatie van Jan Lissens 32 - 30.3.1990 - De Voorpost Maar sinds geruime tijd is het leven in onze beken, sloten, rivieren en waterlopen zo goed als uitgeroeid. Denken we hierbij maar eens aan de vissen. Wanneer zag je laatst een stekelbaarsje? Wie kent er nog de winde of de modderkruiper? Ook vissers krijgen die beestjes nog zelden aan de haak... Onze zoetwatervissen overleefden het een en ander niet. Lozingen van schadelijke en giftige stoffen in het water, rioolwater en meststoffen maakten hun biotoop niet langer geschikt om in te leven. Zuurstoftekort, rechtgetrokken beken en betonranden zorgden verder voor een verbroken evenwicht en het verbreken van de voedselkring. Aquaria De vissen die we niet langer meer in hun natuurlijke omgeving kunnen waarnemen, zijn er echter nog. De Visserijdienst verricht al jaren on derzoek naar de toestand van onze viswateren om hieruit de nodige in formatie te kunnen puren, die een aanpak voor de toekomst moet be palen. Alle geïnteresseerden kunnen van af 1 tot en met 16 april, in een tent op de binnenkoer van Huize Geertrui te Vlassenbroek, een verzameling zoetwatervissen bewonderen. Dit in ongeveer zestien aquaria met een uitgewerkte biotoop. Ook de Bug- genhoutse vereniging voor aquari um- en terrariumhouders 'Betta' draagt ertoe bij dat dit een unieke tentoonstelling wordt. Daarnaast zal ook een ingerichte vijver te be wonderen zijn, voorzien van streek eigen waterplanten. Greenpeace Dat de vervuilingsproblematiek niet plaatsgebonden is, blijkt uit de initiatieven die Greenpeace neemt. Zo was Greenpeace eind van vorig jaar met zijn aktie- en laboratorium- schip drie weken aktief op de Schel de, om er de ernst van de vervuiling aan de kaak te stellen. Watervervuiling roept immers om een goede wetgeving en een degelij ke uitvoering ervan, om er een eind aan te stellen. De 'Beluga' verricht te onderzoek, analyses, maar nu is het de taak van de beleidsmensen om hun verantwoordelijkheden te nemen. In de galerij van 'Huize Geertrui' krijgt de bezoeker een boeiende fotoreportage omtrent die Greenpeace-alctiviteiten te zien. Diverse initiatieven Ook het CVN, het Centrum voor Natuuredukatie, dat zich bezig houdt met de milieu-edukatie voor volwassenen, heeft in samenwer king met de Zeeuwse Milieufedera tie een Scheldeoverzicht samenge steld, van bron tot monding. De streek van Vlassenbroek met zijn polder blijft ook voor zondag- wandelaars een attraktie. Daarom nodigt Wielewaal 's Heerenbosch iedereen uit om op zondag 8 april, samen met een natuurgids, een be geleide wandeling te maken. Wie van de partij is, zal beslist heel wat opsteken van de streek en de na tuur. Vertrokken wordt te 14 u., bij de kerk van Vlassenbroek. Zij die over geen zeemansbenen be schikken kunnen toch enkele stap pen zetten op een schip, want het Reinwaterschip uit Nederland meert gedurende enkele dagen aan aan de kade Driehuizen te Baasro de. Op maandag 2 en dinsdag 3 april kan van 20 tot 21 u. op dit schip een kijkje worden genomen. Voor de grote en de kleine sportie- velingen, die de aktie 'Red de Schel de' wensen te steunen, is er nog de Schelde-voettocht. Vanuit Temse (Wilfordkade - 10 u.) wordt lang sheen een 27 km lang landschappe lijk waardevol trajekt naar Dender- monde gestapt. Aansluiten kan ook bij het Veer Driegoten (11.15 u. - 21 km), het veer te St.-Amands (13.15 u. - 15 km), de Ouden Briel Buggenhout (13.50 u. - 12 km), het veer Baasrode (14.25 u. - 9 km), de kerk van Vlassenbroek (15.20 u. - 4 km). De aankomst te Dender monde wordt voorzien te 16 u. Vanuit Dendermonde vertrekken er bussen die de deelnemers naar Temse vervoeren. Vertrokken wordt op de Grote Markt te 9u. Vooraf inschrijven bij de Stedelijke Dienst voor Leefmilieu is wel nodig (tel. 052/22.08.00). Meer informatie omtrent de aktie 'Red de Schelde' is te bekomen via de telefoonnummers 052/33.44.56 en 052/35.02.55. Pierre Van Rossem Ons drinkwater stroomt uit de' kraan. Geen mens die er nog stil bij staat. De prijs die we ervoor betalen, ongeveer 32 F per kubieke meter, wordt algemeen aanvaard. Maar verder kan het zo niet. De drinkwatermaatschappijen die instaan voor onze waterbevoorra ding, moeten steeds meer geld investeren en moeite doen om aan onze vraag naar zuiver water te voldoen. Ze halen hun voorraden uit grondwater, water dat door lagen van zand, leem, rotsen van zandsteen, lei- en kalksteen, een natuurlijk zuiveringsproces heeft ondergaan. De bodem als filter dus. Daarnaast moet er ook een beroep worden gedaan op het oppervlak tewater. Water uit stromen, rivieren en beken. En hier loopt het mis! Want via de rioleringen worden er massa's afvalstoffen in het water geloosd, stoffen die milieuvreemd zijn en zowel afkomstig zijn van de industrie, de huishoudens als van de landbouw. De zuivering van dit water vraagt steeds verder uitgebouwde techni sche snufjes. De zieke toestand van het water maakt het steeds moeilijker om opnieuw gezond water te krijgen, geschikt als drinkwa ter. Het kan dan ook niet anders dat wanneer de waterzuivering steeds nieuwe investeringen vergt, wij dieper in onze geldbeugel zullen moeten grijpen. Het drinkwater zal dan ook duur betaald moeten worden. Daarom ook kunnen we beter thuis starten met een gezond waterbe leid. Enkele tips: - Wees zuinig met water: kies een toilet met een spaarknop; een douche verbruikt minder dan een bad, vermijd lekkere kranen... - etensresten horen niet in de gootsteen of het toilet gegooid te worden. Bij afbraak in het water gebruiken ze het laatste restje aanwezige zuurstof, levensnoodzakelijk voor dier en plant; - geneesmiddelen bevatten gevaarlijke stoffen. Geef resten of onge bruikte geneesmiddelen terug aan je apotheker; - olie (frituur- en motorolie) spaar je op in glazen flessen. Die kan je kwijt in een container of bij een garagehouder; - afwas- en wasmiddelen kies je op basis van de informatie die je vindt op de verpakking: biologisch breekbaar en fosfaatvrij. Deze pro- dukten zijn nu algemeen verkrijgbaar in alle grootwarenhuizen en natuurvoedingswinkels; - allesreinigers, bleekwater, WC-reinigers, chemische ontstoppers zijn agressieve produkten. Sommige WC-blokjes bevatten een gifti ge stof die zich in het water en in de lucht verspreidt. Met een beetje goede wil kan het ook anders; - wees zuinig met reinigingsprodukten en zepen, ook al zijn ze milieuvriendelijk. Pierre Van Rossem Lebbeke. Wij. Wal men noemt "de kleren van het lijf vragen" (foto Guy) De fiets is het meest milieuvriendelijke ver voermiddel geen uitlaatgassen, geen ge luidshinder en met weinig ruimtebeslag. Je moet om te kunnen fietsen geen gebruik maken van vreemde energiebronnen, want de energie lever je zelf De belangstelling voor de fiets groeit. Voor al dan voor de A TB fiets die met reuzes- prongen vooruitgaat. De grootste populari teit heeft nog steeds de sport- en klassieke toerfiets, goed voor 75 van de verkoop. De Italiaanse ontwerper Denis Santachia- re heeft een fiets ontworpen die wanneer iemand hem probeert te stelen "help, help" roept. Ludiek en misschien met toekom stmogelijkheden. LebbekeToneel Wij. De hele "Wij "-ploeg (foto Guy) De Lebbeekse toneelkring 'Wij' op teerde voor het opzetten van 'De grote dag van Alexander Pankie' als tweede seizoensproduktie. Renaat Moeyersoon voerde de regie. Dit stuk van John Patrick munt niet bepaald uit door zijn originaliteit, maar wie van het genre houdt, komt rijkelijk aan zijn trekken. Situatie- en woordhumor vermen gen zich tot een vrolijk geheel, waarin de akteurs de gelegenheid krijgen voluit de registers open te trekken. Het stuk vereist overigens een talrijke bezetting. Centrale fi guur rond wie zich allerlei toestan den manifesteren, de ene al gekker dan de andere, is Alexander Pankie, een sullige bankbediende, die na het horen van een wat zijn gezond heid betreft, noodlottig verdikt, de rest van zijn dagen als een totale tegenpool door het leven besluit te trekken. Tot eenieders verbazing trouwens... In de Wij-produktie neemt Dirk Lissens de rol van Alexander Pan kie voor zijn rekening. Doet dat met zwier en stijl en overtuigt ander maal het publiek van zijn mogelijk heden. Hij wordt omringd door een aantal eigenlijk stereotype persona ges, het ene door auteur en regis seur al dikker in de verf gezet dan het andere. Zo heb je de bazige huisbazin (An- nie Bosman), zijn kollega-banlcbe- diende (Hilde Huyghens), een bazi ge bankdirekteur (Gust De Wit), een uiteraard sexy doktersassisten te (Hilde Biesemans), een dokter die olijkbaar meef doet dan de reke ning schrijven (Dirk De Cock), een geheimzinnige BOB'er (want hij draagt een bril met donkere glazen) (Erik De Vis), een bijdehandse po litieagente (Emmy Van Damme), een inbreker (Jan Bosman), een wielertoerist (Michel Moeyersoon; goeie casting) en een brandweer man (Jan Bosman). Dergelijk zoo tje - ekskuseer me dat woord, maar het is niet slecht bedoeld - omringt het hoofdpersonage en hun beleve nissen zorgen voor menige lachbui. 'De grote dag van Alexander Pan kie' vergt heel wat dekorwisselin- gen, maar die klip werd door 'Wij' met zwier en dankzij een blijkbaar vernuftig systeem omzeild. Jammer vonden we echter wel dat een jonge dame bij sommige wisselingen tel kens de voorscène opmoest. Om dan nog een poster te verwijderen die voor de helft van de zaal onlees baar was. Verleenden verder hun medewer king aan deze produktie: William Guns (dekorontwerp), Jan Dauwe, Jan De Vriendt, Rob Van Langen- hove, Pierre Moens, Thierry Man- naert, Raymond De Backer en Erik De Vis (dekorbouw), Leo Menten (schildering en behang), Frankie Dierick (belichting), Jan Dauwe (geluid), Emmy VanDamme en Niek Dauwe (rekwisieten), Chantal Vermeir en Lmda Mertens (grime), Rob Van Langenhove (affiche), Els Laureys (regie-assistentie) en Erik De Vis en Thierry Mannaert (pro- duktieleiding). 'De grote dag van Alexander Pan kie' wordt nog opgevoerd op vrijdag 30 maart (20 u.), zaterdag 31 maart (20 u.) en zondag 1 april (19 u.), in de parochiale feestzaal langs de Lange Minnestraat. Wie zin heeft in een ongekomplekseerd avondje uit, mag een van deze voorstellingen niet missen. Pierre Van Rossem DIT ZOU MOOI ZIJN SCHELDETOCHT 13 APRIL 1990 Temse-Dendermonde vertrek 10 uur, Wilfordkade Temse (27 km wandeling) Aansluitingspunten: Veer Driegoten 11.15 u. (21 km), Veer St.-Amands 13.15 u. (15 km). Oude Briel Buggenhout 13.50 u. (12 km), Veer Baasrode 14.25 u. (9 km), Kerk Vlassenbroek 15.20 u. (4 km), aankomst Dendermonde 16 u. Vertrek autocar vanaf Grote Markt Dendermonde naar Temse op vrijdag 13 april te 9 u. Kostprijs 100 fr. per persoon in te schrijven vóór 31 maart op de Stedelijke Dienst voor Leefmilieu en Groenvoorziening, Administratief Centrum, Fr. Courtensstraat 11, 9330 Dendermonde. Tel.: 052/22.08.00. POLDERTOCHT 8 APRIL 1990 Vlassenbroek: vertrek 14 uur kerk Vlassenbroek - Einde 17 uur. Wandeling o.l.v. natuurgidsen, voor iedereen. TENTOONSTELLING 1-16 APRIL 1990 Huize Geertrui Vlassenbroek (volgens openingsuren) M.m.v. Betta en ministerie Vlaamse gemeenschap, visserijdienst (Aquariums en zoetwatervissen), Greenpeace (Beluga), CVN Zeeuwse milieufederatie (De Schone Schelde), De Wielewaal afd. 's Heerenbosch (Reservaat Vlassenbroek). Speciale parking REINWATERSCHIP 2 3 APRIL 1990 Baasrode-Driehuizen - Open van 20 tot 21 uur. Voor iedereen toegankelijk. STEUN DE AKTIE! KOOP EEN BADGE! Met steun van Gemeentebestuur Dendermonde en Buggenhout. Inlichtingen: "Red de Schelde" regionaal: 052/33.44.56-052/35.02.55. Dendermonde. Andre Callebaut aan het werk met de air brush techniek (foto Piet Hermans) Erg origineel was de tentoonstelling die tijdens het weekend te zien was in het Dendermonds Automobielbedrijf aan het Hoogveld te Dendermonde. Daar expozeerde een aantal kunstenaars uit de regio en vermits er toevallig of niet dat weekend ook opendeurdagei werden georganizeerd sloeg men twee vliegen in een klap. Met de bijna 80 jarige Juul Keppens haalde men een van de gevestigde waarden uit de kunstenaarswereld in huis. Naast hem expozecrden ook Toon Van Nuffel met schitterend grafisch werk, Emiel Leybaert met schilderijen en grafisch werk van de fijnste kwaliteit en meer moderne schilderijen van Frank Veldeman. Ook Andre Callebaut was van de partij en hij demonstreerde hoe men te werk gaat met de air brush techniek. Andre Callebaut is de winnaar van het gouden spuit- pistool en is woonachtig in Wieze. Naast zijn schilderijen bewonder den de bezoekers ook zijn kunstzinnige figuren op de motorkappen van wagens. En om de kunsthappening volledig te maken musiceerde ook het Dendermondse saxofoonorkest de hele namiddag door. Dendermonde. Het Dendermonds saxofoonorkest was ook van de partij (foto Piet Hermans)

De Voorpost | 1990 | | pagina 32