Pol De Paepe over de niet uitgevoerde ontvoering van het Dendermondse Ros Beiaard in 1952 CCOD reageert op uitlatingen van OCMW-Raadslid Van Herreweghe Van een schoon legendeken De Voorpost - 30.3.1990 - 3 an de Priester Daensstraat in Mere woont Pol De Paepe. Een bekend ^alstenaar in hart en nieren, folklorist op en top. Pol was het die onder meer de traditie van Sint-Maarten overnam van Pierre De Winter. Hij liet ten echt vlaaienrecept uitproberen en een vlaaienkom ontwerpen. Hij leverde de idee voor de Aalsterse Topdag. Maar bovenal is Pol De Paepe de man die achter de ontvoering van het Dendermondse Ros Beiaard in 1952 schuil ging. Of althans op de poging tot ontvoering. tol De Paepe weet het allemaal nog e situeren in het teken van de tijd. 'Het jaar 1952 was het jaar van de ."'J nudentengrappen. In het Heilig het lartinstituut te Heverlee kwam een '®P iseudo-koning Boudewijn op be- oek. In Gent werd het Gravenka steel bezet in in Antwerpen speelde ich de roof van Opsinjoorken af', let ergerde enkele Aalstenaars dat lij de samenkomsten van de KSA lie van Dendermonde steeds fier lis een gieter zongen "Die van Aalst zijn zo kwaad Op dat mo- nent begon de idee te rijpen om )endermonde een peer te stoven, let Dendermondse Paard, de trots ran de stad, moest worden ont roerd, zo werd besloten. De voorbereiding Men begon met de oprichting van een paardenkomitee. Binnen dat komitee rijpte het plan om het Ros Beiaard op klaarlichte dag te on weren met een vrachtwagen. Het lag in de bedoeling het paard te verstoppen en de Dendermondsen- lars zouden het pas terug krijgen na een knieval bij de Ajuinen. Ten- pp» minste indien die van Dendermon- wilden dat de "Boerenomme- ck" van 8 juni 1952 kon uitgaan, e Aalstenaars begaven zich iraf onder het voorwendsel jour- ist te zijn, naar het Dender- mdse stadsmagazijn waar het :os gestald stond. Het kwam er im- :rs op aan, met het oog op het irvoer, verschillende afmetingen in het paard te kunnen noteren inder dat men enige argwaan ver- skte. Met een zekere genoegdoe- ing vertlt Pol De Paepe hoe ter die swust dag aantoe ging. 'iet Moereels hield het stadsper- rneel op aan de poort. Ik kroop op ,jn ladder, met meteen de hoogte tn ontdekte dat de Dendermondse ardekop niet van eikenhout was maakt, maar wel van zeildoek met iakwerk. Omdat Herman De ïeest de grootste voeten had was ..I lij de aangewezen man om onge merkt de lengte van het paard te meten. Met deze basisgegevens konden we verder. Er werd kontakt opgenomen met het vervoerbedrijf monfils en met aannemer Emiel Rombaut die met een vliegtuigje voor wat afleiding zou zorgen. Op de vooravond van de ontvoering werd een vergadering belegd in cafe het Paviljoen op de Grote Markt. Waren hierbij aanwezig Jacques De Clippel, Albert Hendrikx, Jef en Louis Baert, Jan en Robert Van Ghijseghem, Frans De Pril, Willy Clotman, Guido Halsberghe, Jef Van Audenhove, Etienne en Rene De Winter, Frans De Man, Willy De Vlackeneer, Maurice Lambrecht, Louis Van Holsbeeck, Paul Van Ly- sebeth, Roger Beerten, Jan Verhof- stadt, Herman De Luck, Willy Van Sinay, Albert Merten, Wilfried Muylaert, Kamiel Gheyssens, Hec tor Rombaut, Jan Van Oudenhove, Albert Schollaert, Paul Medaer, Ju les Calloens, Odilon Beckaert, Re ne Claes, Hendrik Eelbode, Gu- staaf De Brucker, Karel Van Wam- beke, Herman Liebaut, Herman Louies, Robert Cluytens, Emiel Rombaut, Walter Van Herreweg- he, Willy Van de Velde, Piet Moe reels, Pol De Paepe, Xavier en Pier re monfils, Georges De Schrijver, Paul De Pelsmaker en Roger Van Der Schueren. Op de dag zelf lieten wel enkelen het afweten." De mislukking In de namiddag van zaterdag 26 april vertrok de groep in negen personenwagens op de voet gevolgd door de vrachtwagen. "Via de Sta tionsstraat zijn we op de Vlasmarkt gekomen en bijna direkt hebben we aangevoeld dat er iets niet pluis was" zegt Pol De Paepe. Een agent, in uniform, stond heel de tijd met een bijna intelligente face in onze richting te grinniken. Een vrachtwagen van de stad stond er ook. Stel je voor dat we zoiets nor maal zouden gevonden hebben op een zaterdag rond 17.00 uur. Vooral dan wanneer je achter het stuur van die vrachtwagen nog iemand zag zit ten. Het volgende teken deed de roofdeur helemaal dicht. Een agent, pakje onder de arm, klopte schallb aan de poort van het stads magazijn aan, glipte naar binnen en kwam een paar minuten later weer buiten. Zonder pakje. Daar was een reukje aan. Met verdreit in de stem hebben we toen besloten dat de roof niet kon doorgaan. Net op tijd, want daar kwamen de rijkswachters al aandraven. Zij hadden vanuit het stadsmagazijn een seintje gekregen. Als de kaping niet is doorgegaan, dan is het omdat we er echt nooit aan begonnen zijn. Dat moet nu wel duidelijk zijn", zegt Pol De Paepe die ook antwoord geeft op de vraag hoe die van Dendermonde er achter gekomen waren dat er een paarden- roof op komst was. "Drie weken later deelden dezelfde Aalstenaars een pamfletje uit in Dendermonde met daarop het spotdicht "Van een schoon Legen- aeken". 't Ros Balatum Tijdens de karnavalstoet van 1953 verscheen in Aalst ook een paard. Het waren de Lustige Pombiers (of dorstige brandweermannen) die uit spotlust, maar ook als tegenzet, de Dendermondenaars eens iest wil den laten zien. Ze doopten het openlijk "moeder van het Dender- modnse veulen" en droegen een groot bord met de vermelding '"t Boerendorp Termonde, eerste prijs merriekeuring"; Uit die tijd dateert ook de tekst "Met 't Ros Balatum op Zwier". Die tekst luidt als volgt 't ros Beyaard maakt zijn ronde 't veulen staat in Dendermonde Dendermonde maakt zich kwaad omdat hier de moeder gaat 't ros Beyaard hoog verheven trekt nu door de Keizerstede 't sch..ajuin uit zijnen steert want 't Ros Beyaard is een Aalsters Peerd 't ros Beyaard's ogen fonkelen Nu het denkt aan zijn klein jongsken dat in een boerendorpke staat gans antiek en niets meer waard 't Ros Beyaard is ons glorie en 't gaat niet meer uit ons memorie dat in Aalst een paard bestaat waar Dendermonde paf van staat. De naam Ros Balatum, zo vertelt Pol De Paepe verder, werd in feite verkeerdelijk door het volk aan het nieuwe ros gegeven. "Wij haddedn die spotnaam aan het Dender mondse paard gegeven na onze vaststelling dat de legende van Lie ven Van de Velde en de houten kop niet meer was dan een volksmislei ding. Persoonlijk vind ik dat een historische vergissing van onder meer Herni Van de Perre die de spot verkeerdelijk had begrepen. Al bij al hoop ik dat de rivaliteit tussen Aalst en Dendermonde kan blijven bestaan. Dat is folklore en die folk lore zal ook herleven op de Paarde- zitting van 18 mei in Aalst. (JMH) De CCOD, Christelijke Centrale der Openbare diensten reageerde op verklaringen van OCMW-raads- lid Wilfried Van Herreweghe en kwalificeerde die als onsamenhan gend. 'Afbraakpolitiek' De CCOD stelt niet te willen doen aan afbraakpolitiek. Ze wenste en blijft wensen dat de verhuis de ver dere uitbouw van het ASZ in de beste orde verloopt. Ze staaft haar handelswijze verwijzend naar het verslag van het Biezonder Onder- handelingskomitee van 14 decem ber 11. Samen met de ACOD ver klaarde de CCOD zich akkoord met het voorstel van de overheid betref fende de tijdelijke overplaatsing in het belang van de dienst van perso neel tewerkgesteld in het zieken huis in afwachting van de definitie ve opplaatsstelling na de inlooppe riode. ACOD en CCOD maakten wel bezwaar tegen de nieuwe nacht uurregeling. De CCOD stelt echter vast dat 11 maanden na de installatie van de OCMW-beheerraad in het bedrijf dat 600 personeelsleden omvat nog geen wettelijk overlegorgaan is sa mengeroepen tegen de wet van 19.12.74 over het sindikaal statuut in. Zo is het wettelijk verplicht dat o.a. de materie ivm. de organsiatie van het werk adviserend dient bespro ken te worden in het Tussenoverleg komitee en- of de basisoverlegkom- itees. In dit laatste wordt advies ge vraagd aan de onderscheidene be- trekkingsgroepen verplegend, be dienden en werkliedenpersoneel. Het is een wettelijk advies orgaan! Aan de stad funktioneren deze in stellingen probleemloos. Het is de burgemeester die als voor zitter van de onderscheidene komi- tees fungeert. De burgemeester kan delegatie verlenen. Dit gebeurde aan de stad waar de burgemeester delegatie verleende aan schepen A.E. Bogaert. Voor het OCMW is dit tot nog toe niet gebeurd? Om die reden gaan er slechts IN- FORMELE-vergaderingen door waar een wettelijk met reden om kleed advies van beide partijen on mogelijk kan afgesloten worden, (overheid-representatieve vakbon den) WAAROM? (als er toch geen vuil tje aan de lucht is???) DAAROM wenste CCOD niet langer deel te nemen aan de infor- mele-kluchten 'Notoire CCOD-ambtenaren' CCOD vindt de opmerking ivm de diskussie tussen de zogenaamde 'notoire CCOD-ambtenaren' een flauw, banaal argument omdat enerzijds een inteme-bestuursone- nigheid van het OCMW aan de ba sis lag van de laattijdige uitvoering van de ministeriële omzendbrief van Busquin waar het voornamelijk ging over de uurregeling. Anderzijds wist het bestuur dat de uitvoering van de financiële ver richtingen technisch onuitvoerbaar waren door het antwoord van de gouverneur dat pas op 24 januari 11. op het OCMW-sekretariaat toe kwam. Vandaag (7.03.90) wachten de re presentatieve vakbonden (ACOD- CCOD) nog altijd, officieel, op het antwoord van de gouverneur wat wettelijk dient te geschieden via het Tussen-Overlegkomitee van het OCMW. Het protokol afgesloten in het Bijzonder Onderhandelings- Komitee (Stad OCMW) van 14.12.89 (zie bijlage) bevestigd on tegensprekelijk deze visie. Personeelstekort CCOD heeft het inderdaad over het personeelstekort immers in de kor te periode na de persmededeling zijn er reeds twee personeelsleden aangesteld in de keuken. Dat beve stigt nogmaals dat de kritische op bouwende opmerkingen juist wa ren! CCOD vindt de logica van dhr. Wil fried Van Herreweghe ivm. de RVT-bedden een zeilige vertoning van ongerijmde fantasie, wetende dat voor het niet-aanvaarden van de RVT-bedden het OCMW een fi nanciële schadeloosstelling gekre gen heeft die loopt in de.... nulle tjes! De zogenaamde 9 gegradueerde verpleegkundigen zijn aangesteld in de prématuren en zijn dus NIET boventallig. Men mag zeker niet vergeten dat wanneer er aan de normen kwalifi- katie en aantal zou voldaan worden er geen problemen meer zouden zijn! CCOD stelt vast dat de onjuiste weergave van de feiten door dhr. Wilfried Van Herreweghe zeker niet berust op een rancune maar allicht op onkunde op het vlak van het Syndikaal Statuut en dit on danks de 13 jaar lange ervaring in de raad van het OCMW, als PVV-frac- tieleider en als ondervoorzitter van het beheerskomitee van het ASZ. CCOD hoopt dat de verstandhou ding Stad OCMW-bestuur in die mate zal groeien zodat alle wettelij ke normen genormaliseerd zullen worden en dat wat betreft 'De rechten en de plichten' door de ge mandateerde afgevaardigden in de onderscheidene onderhandelings en overleg strukturen daar zullen toe bijdragen in het belang van de gemeenschap. LH 39. IN 'T DERP VAN DEIREMONNE Ni veir van Oilsjt de chikke stad Da goon der woinig weiten Leit 'n onoeizel boeregat Verloren en vergeiten Most 't weirem woter ni bestoon En 't poer ni oeitgevonnen Ten werd da zeikers noeit gedoon (Bis) In 't dérp van Deiremonne (Bis). As g'in da dérp persei moelj zoin Ten zedde te beklaugen Ge moeitj om ni verkierd te roin De wég tien kieren vraugen Lotj liever mor da gat opzoi Da is veil toid gewonnen Da brigsken g'rokte noeit verboi (Bis). In 't dérp van Deiremonne (Bis). En asse 't peizen is dor fiest Ze kénnen 't heer nie loten Ze trekken mé heer perebiest Deir alle twie de stroten 'Nen optocht van 'n keir' of tien Mé stoelen en mé tonnen Zoein boerebeiweg keje zien (Bis) In 't dérp van Deiremonne (Bis). Heer veileken van kop tot steert Is zonder oeverdroiven 'n klein model van 't Oilsjters peerd Lotj ze mor anders schroiven In Oilsjt is 't peerd van Balatom En 't heer mor 'n kartonnen Ba groeite windj vliegt 't biestjen om (Bis) In 't dérp van Deiremonne (Bis). Van 's meires vroeg tot 's auvens loot Op fiest- en Hoiligdagen Is 't kopvlies dat op 't taufel stoot Zémmen door peremaugen Ze fretten ten heer vingers schoin En lekken in de kommen Die boerkens zen ni veil gewoein (Bis) In 't derp van Deiremonne (Bis). 40. DAG DENDER EN DAG MONDE Sinds die van Aalst naar Dendermond' Eens gingen voor dal beest, En even keken in die kop Is 't stil aldaar geweest Keerzang Aalst is kwaad, zo luidt het lied, Al wisten wij dat zelve niet. Maar wenen doen w'er toch niet om Want 't IS een paard van balatum. Wat scheelt nu ginder in dat gat Waar ónze Dender loopt, Waar eeuwenlang elk Aalsters kreng Tot kopvlees werd herdoopt Thans wordt er onze stroom verlegd. Nog wel in Appels' grond. Daar zitten zij nu zonder naam Geen Dender meer, geen mond. Een liedje tegen die van Aalst Is al wat blijft gewis. En 't glorieuze Paffers-paard, Dat hengst noch merrie is. Uit d'hoogte nederwaarts heeft Aalst Er steeds al op gelet Hoe elk aldaar een grote Den dermond heeft opgezet. Komt ooit een fusie weer tot stand. Reikt Aalst tot Dendermond. Dan keert dat veulen naar de stal Waar eens de moeder stond. Wie heeft ooit van 't Ros gehoord, Het Dendermondse Paard, De roem der grote Denderstad 1 En wijd en zijd vermaard? Op zeven honderd kilogram Wordt Zijn gewicht geschat Wel zes en dertig stoere lui vervoeren 't door de stad (2) Van dertig ander paarden werd - Zijn staart gefabrikeerd, (3) En hoger dan de daken reikt De top van 't Reuzenpeerd (4) De eeuwenoud vereerde kop (5) Van d 'houtsnijkunst de kroon (6) Voltooit dit ware meesterwerk Legenden.... zijn zo schoon Tot drie man kwam uit 't boze Aalst Vermomd als journalist De zuiv're waarheid zochten zij, En niemand die het wist (7) De romp, och arm, was leeg en vuil, de staart als van een kalf, De rug drie meter hoogte slechts, De kop geen vier en half. Die kop is louterPaffer's bluf (8) Al werd hij schoon gevormd, Maar Lieven Van de Velde's stuk Is lang reeds uitgewormd Aaneengeflanst, gelapt en hol, Wat plakwerk maximum Voorwaar, voorwaar, 't Ros Beiaard is Een paar van balatum Waarom dan dweept gans Dendermond' (9) Met waardeloze waar Wel doodeenvoudig om wat volgt 't Is al wat z'hebben daar. (1) 9.854 inwoners. (2) aldus de volksmond. (3) zie "De ommegang van Dendermonde" door J. Van Lantschoot 1930 bladzijde 158. (4) dichter Theodoor Van de Voorde, oud-schepen van Dendermonde, schreef: '"t Stak zijn bonten vederbosje hooger dan ons gevelgoot...(5) advokaat Daman tijdens eenperskonferentie in maartjl."De bewondering van onze mensen voor het paard is zo groot dat, moest ge beweren dat wie de staart aanraakt beschermd zal zijn tegen dit en dat, onze lieden het werkelijk zouden geloven". (6) Het Nieuwsblad in maart jl "Nu nog is men er niet in geslaagd een mooier werk terzake te maken. (7) op woensdagvucrmid- dag 16 april 1952 betraden drie Aalstenaars het Dendermondse stadsma gazijn en lieten zich gedurende een half uur alle uitleg verstrekkenze klommen zelfs op een ladder om de kop (oneerbiedig) van naderbij te onderzoeken. 8) "Paffers blijkbaar niet gestolen spotnaam der Dender mondenaars. Dit betekent "snoevers". (9) de Dendermondse dichter Prudens Van Duyse schreef in 1835 "O Dendermondenaeren, blyft altijd den roem bewaeren van het Peirt soo wyt vermaert, als den grootsten man op aerd".

De Voorpost | 1990 | | pagina 3